کتابداران فردا

معرفی سايت و غيره

سايت کتابدارمعلم را امروز برای شما درنظر گرفتيم.اين سايت برای کتابداران حرفه ای که با کودکان و نوجوانان سروکاردارند طراحی شده است.دراين سايت ميتوان به مقالات تمام متن-مجله کتابدار معلم-مطالبی درباره مديريت-فناوری-سواد اطلاعاتی و غيره دست يافت.اين سايت دارای دستورالعملهايی است که به شما کمک ميکند چگونه ازمواد کتابخانه ای مربوط به کودکان و نوجوانان بيشترين بهره را ببريد.همچنين کتابهای جديد هم دراين سايت معرفی ميشوند. بهتراست از اين سايت ديدن کنيد تا ازامکانات آن بيشتر آگاه شويد.
کتابدارمعلم را کليک کنيد.


- اما یک چیز دیگر. آیا میدانید گوگل سرنوشت بسیاری از وب سایتها را عوض کرده است؟ اگر نمیدانید مهم نیست. به اینجا نظر نمایید.
-یکی از امکاناتی که گروه خبری فراهم کرده این است که افراد میتوانند پرسشنامه های پژوهش یا پایان نامه خودرا به گروه ارسال کنند و جامعه بیشتری به پرسشها پاسخ بگویند.نمونه آن کاری که دکتر فتاحی درباره پروژه طراحی وب سایتهای کتابخانه های دانشگاهی انجام داده یا کاری که یکی ازدوستان برای پایان نامه اش صورت داده است. به نظرمیرسد که کارجالبی باشد و پاسخگویی سریعتر باشد و امکان تبادل اطلاعات تازه تری هم وجود داشته باشد.

-استخدام كتابدار
شهرداري كرج،يك نفر كتابدار مرد يا زن با مدارك دكترا يا فوق ليسانس يا ليسانس به عنوان متصدي تهيه بولتن استخدام ميكند. براي كسب اطلاعات بيشتر به روزنامه بازاركارشنبه سي خرداد مراجعه نماييد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

ازخود بطلب هرآنچه خواهي كه تويي

مطلب امروز كه كمي هم طولاني است درمورد مسائلي است كه اخيرا كتابداران و دانشجويان و اساتيد ما با آن روبروشده اند و آن رقابت منفي بين اين افراد است.


به دليل گستردگي خدمات و موضوعات دررشته علوم كتابداري و اطلاع رساني يا به قول برخي اساتيد، علم اطلاعات، كتابداران قادرند كه به پژوهشهاي اساسي دراين رشته بپردازند و درپيشرفت آن كوشا باشند. اما با وجود اينكه تلاش بسياري از اهالي كتابخانه و كتابداري قابل تحسين است، سبب بروز اختلاف ميان فرهيختگان اين رشته شده است. متاسفانه جوي را شاهد هستيم كه درآن افراد براي دانش يكديگر احترامي قائل نيستند و به قول معروف يكديگر را قبول ندارند و هركس تصور((نخبه )) بودن خودش را دارد و امربراو مشتبه شده كه اوست كه درحال تلاش و عرق ريختن براي رشته است و ديگران ازمعلومات و سواد كافي برخوردارنيستند. بسياري ازافراد هستند كه تا يكي دو مقاله شان به ضرب و زور سفارش و غيره به چاپ رسيد، خود را گم ميكنند و سرشان را ميان ابرها مي يابند و تصوري ازدنياي خيالي زيرپايشان ندارند. بايد اين حقيقت را قبول كرد كه اين جو رقابت منفي و قبيح بين بسياري ازما وجود دارد و بايد نگران اين مساله بود.
آيا ميدانيد علت موفقيت دانشمندان حوزه علوم شيمي چيست؟ علتش اين است كه آنها بين دانشجو و استاد و كارمند يك آزمايشگاه فرقي نميگذارند. باجلساتي كه ميگذارند و همه اقشار علم شيمي درآن حضوردارند، هركس ازآخرين اطلاعات و يافته هاي خود صحبت ميكند و اين چنين است كه آنها هميشه يكپارچه و متحدند و شكافي بينشان نيست و توليدات علمي آنان درصدر ساير علوم قراردارد، اين مورد درداخل كشورهم درزمينه شيمي، صادق است.
اما درحوزه رشته ما درداخل، هركس براسب خود سوار است و به گوشه اي مي تازد و به هرترتيبي سعي ميكند كه ديگري را ازاسب خود بيندازد.متاسفانه يكپارچگي و اتحاد بين ما نيست و همواره ازاين مساله ناليده ايم كه رشته ما نوپاست و مظلوم است و آه و فغان و داد و بيداد و ذكر مصايبي اين چنين. اما هيچوقت به اين فكرنكرده ايم كه براي اعتلاي رشته خود، خودمان بايد به آن ارزش بگذاريم. احترام خودمان و رشته مان دست خودمان است و نه ديگران. نگاهي گذرا برسمينارهايي كه تاكنون برگزارشده نشان ميدهد كه درصد همكاريهاي ما درزمينه ارائه مقالات بسيار پائين بوده و همواره ازقانون نانوشته تك روي كن و برترباش، پيروي شده است.
شكاف و باند بازي دريك رشته دانشگاهي علمي معتبر، جاي شگفتي دارد.نگاهي به نشريات رشته خود بيندازيم خواهيم ديد كه رشته ما به جناحهاي مختلف تكه تكه شده و هركس سعي دارد كه ازگروه مورد علاقه به انتشار نتايج پژوهشها بپردازد. تعدد نشريات علمي بسيار مطلوب است، اما به شرطي كه به قول معروف جهت ازپاي انداختن رقيب(!) نباشد. بسياري ازاوقات پيش آمده كه دانشجويان براي انتشار مقالات خود بايد از سفارش اساتيد استفاده كنند و نامه استاد روي مقاله دانشجو باشد كه چاپ آن ردخورنداشته باشد. اما كسي كه سفارشي نباشد، بايد مدتها به انتظار بكشد و به مكيدن سماق مشغول باشد كه كي مقاله اش به چاپ ميرسد. ببينيد، مساله اصلا چاپ شدن يا نشدن مقاله نيست. اصلا ما براي چه مقاله تهيه ميكنيم؟ مگر نه اينكه ميخواهيم يافته هاي خود را دراختيار ديگران بگذاريم تا آنها را ازاين اطلاعات جديد آگاه كنيم و آنها نيز به ارزيابي كار ما بپردازند؟ مگر نه اينكه ما مستقيما درارتباط با جامعه هستيم و هدفمان اين است كه جامعه از نظر علمي و فرهنگي ارتقا دهيم؟ پس اگر براي نام و نان به نوشتن مقاله يا پژوهش بپردازيم اين كار چه ارزشي دارد؟ البته ممكن است كه بگوييد شرايط نامناسب فرهنگي و اقتصادي و اجتماعي سبب ساز اين مشكلات شده است. اما باور كنيد كه اين توجيه را كه ازبسياري ازافراد شنيده ايم اصلا منطقي و پذيرفتني نيست.
ما مقاله مينويسيم كه پايه هاي نظري رشته خودرا محكم كنيم و ازاين تئوريها دركتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني جهت خدمات رساني به جامعه اطلاعاتي استفاده كنيم. با تفرق بين خودمان، نه تنها ارزش رشته مان و كتابداران را پائين مي آوريم، بلكه انگيزه ديگران را هم براي مطالعه و پژوهش دررشته جهت خدمت رساني به جامعه اطلاعاتي امروز، ميكشيم و به قول معروف(( نخبه كشي))‌ميكنيم. نخبه حتما كسي نيست كه چندين كتاب نوشته و مقالات خودرا هم به صورت كتاب درمي آورد و ازفرصتي جهت كسب نام و نام سود ميبرد. به قول يكي ازدوستان هركسي كه به نحوي درتلاش براي خدمت به رشته است، نخبه است.كسي كه هدايتگر خوبي باشد، حتي اگرمقاله هم نداشت، هم نخبه است. ما با جامعه درارتباطيم و نبايد به جان هم بيافتيم.
كتابداران، با مطالعه، اشاعه اطلاعات و وارد كردن اطلاعات به خانه هاي افراد جامعه، به رسالت خود عمل كنند و دست كاربران را بگيرند و با خود به جلو ببرند. اميدواريم كه هرچه به اتحادي يكپارچه درجهت خدمات به جامعه استفاده كننده كتابخانه ها كه حيرت زده ما را نظاره ميكنند، برسيم.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۱۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

گزارش(قسمت اول)

 

 بيست و پنجمين کنفرانس بين المللی کتابداران دانشگاههای صنعتی-۱۱ تا ۱۴ خرداد ۱۳۸۳

مطلبی که ازنظرتان خواهد گذشت گزارش آقای پارسی اصفهانی ازاين همايش است و به قلم خودشان نگاشته شده است. ما فقط خلاصه ای ازاين گزارش را ارائه ميکنيم.البته اين مطلب را ازگروه خبری دريافت کرده ايم:

 

سازماني به نام ياتول (انجمن بين المللي كتابداران دانشگاههاي صنعتي) تشكيل شده است. اين انجمن توسط كتابداران شكل يافته تا همكاري و رسيدن به اهداف از پيش تعيين شده را تسهيل نمايد. چگونه است كه چنين انجمني در سطح بين المللي تشكيل مي‌شود و در آنها همكاري شكل مي‌گيرد اما ما حتي در سطح ملي از داشتن اين موسسات محروم هستيم.

چرا ما هميشه در پي اين هستيم كه كارها از بالا درست شود. شخصي دستوري بدهد. كاري توسط دولت بشود. شايد من در اشتباه باشم، اما تصور ميكنم اينها بخشهايي از يك نظام مردمسالار است. رييس و هيئت رييسه انجمن توسط اعضا تعيين مي‌شوند. بنابراين با تغيير دولتها و نظامها چيزي تغيير نميكند و اين انجمن امسال بيست و پنجمين كنفرانس سالانه خود را برگزار نمود.

تركيب شركت كنندگان:

به طور كلي در كنفرانس مزبور، 140 نفر از 34 كشور جهان شركت داشتند كه بخش مهمي از اين تعداد را ايالات متحده امريكا و كشورهاي اروپايي تشكيل مي‌دادند.

اين اولين باري بود كه من در بخش پوستر شركت مي‌كردم. پيش از اين دو مقاله به شكل سخنراني در كنفرانسهاي بين المللي داشته‌ام. تجربه جديد من در بخش پوستر بسيار رضايت بخش بود چرا كه بدون ذره‌اي استرس كار ارائه خود را انجام مي‌دادم.

آنهايي كه سخنراني در مجامع بين المللي را تجربه كرده باشند، به خوبي به اين نوع استرس واقف هستند. حتي اگر به زبان فارسي بخواهيد گفتگو و پرسش و پاسخ داشته باشيد، قطعا استرس وجود خواهد داشت تا چه رسد به لهجه هاي عجيب و غريب ملل مختلف در بيان مطالب به زبان انگليسي.

بنابراين از همان ابتدا تصميم گرفتم كه چيزي را كه مي‌شد به شكل يك سخنراني كامل ارائه كرد و واقعا به اندازه يك سخنراني و بلكه بيشتر مطلب در بر داشت، به شكل پوستر عرضه كنم...

پايان قسمت اول

 

 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

سر گرو حرمت پيمان کنيم

ازامروزمجددا درخدمتتان هستيم. اما اول چند خبر:

 • فضای کتابخانه عمومی علامه طباطبايی شهربهبهان از۳۰۰مترمربع به ۱۵۰۰ مترمربع افزايش يافت.
 • تجهيزات يکی ازکتابخانه های عمومی استان خوزستان به مناقصه گذاشته شد.
 • کتابخانه تخصصی صنايع دستی دراراک با ۱۲۳ عنوان کتاب و منابع گوناگون راه اندازی شد.
 • يک آگهی استخدام درگروه خبری آمده است که به اين شرح است:

يک موسسه علمی فرهنگی درقزوين به يک کارشناس کتابداری نيازمنداست.نشانی:

قزوين-صندوق پستی:۱۵۱۷-۳۴۱۸۵ با تشکر ازآقای امين زارع

 اين تصاويرزيبا متعلق به کتابخانه عمومی شهر سياتل امريکاست.

            

با تشکرازکتابدارايرانی

 • به زودی گزارشی ازحضورايرانيان درهمايش اتحاديه کتابداران که درکشورلهستان برگزارشده خواهيم داشت.
 • راستی نظرشما درمورد خوردن و آشاميدن درکتابخانه ها چيست؟ اگرببينيد که يک مراجعه کننده همزمان با مطالعه به خوردن يک ساندويچ مشغول است چه حالی پيدا ميکنيد؟ چه واکنشی نشان ميدهيد؟

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

بدون شرح: فقط لينک و ...


-ازاينجا ميتوانيد با تاريخچه اطلاعات ازگذشته تا حال آشنا شويد.با تشکراز کتابدارايرانی.

-ببینید که دانشجویان دانشگاه آلاباما چگونه تکالیف درسی خودرا تهیه کرده اند:


برای ديدن کل ارائه ها هم ميتوانيد اينجا را کليک کنيد.

-طبق آخرين اطلاعات ظاهرا دکترفرج پهلو به رياست انجمن کتابداران خوزستان برگزيده شده اند.
- اخيرا برخی دانشجويان کارشناسی ارشد درگروه خبری اعلام ميکنند که بهتراست برای موضوع پايان نامه اولويتهای پژوهشی به آنها ارائه شود. ما اين مطلب را تاييد ميکنيم.چرا که پس ازمدتها گشتن و يافتن يک موضوع تازه بايد پروپوزال ازفيلترهای گروه و دانشکده و ... بگذرد تا دانشجو بتواند کارخودرا شروع کند. آن وقت ازما انتظاردارند که مديريت زمان داشته باشيم.

-امروز یک جلسه دفاع ازپایان نامه برگذارمیشود. آقای قاضی زاده دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی ورودی ۱۳۸۰دفاع خواهند کرد. به زودی چکیده پایان نامه ایشان را منعکس میکنیم. فقط به اطلاعتان برسانیم که استاد راهنمای ایشان دکتربیگدلی و استاد مشاور ایشان دکتر فرج پهلو هستند.

-آخرين خبراينکه نمره پايان نامه ايشان ۱۹ شد.درروزهای آتی چکيده پايان نامه ايشان را خواهيد ديد.


نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۳٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

انجمن صنفی کتابداران

 • يکی ازدوستان درگروه خبری پرسيده اند که چرا انجمن کتابداران ايران درمطالبات صنفی کتابداران مداخله نميکند؟

پاسخ به ايشان آمده است که : اين انجمن اجازه چنين کاری را ندارد.ولی ازطرق ديگر به اين کارمبادرت ميورزد.

 • خبری که شنيديم اين است که بيست دانشجوی کتابداری و اطلاع رسانی که درمقطع دکترا فارغ التحصيل شده اند ازهندوستان و سايرکشورهای دوست و برادر به کشوربرميگردند. بااين حساب ... بهتراست شما بگوييد!
 • خبرديگراين است که قراراست سايت کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهوازازاول مهرماه قابل استفاده باشد.
 • اين خبرها هم ازوبلاگ وب نامرئی آقای منصوريان ميباشد:

Infomine يک پايگاه اطلاعاتی مبتنی بروب است که بسيارجالب و سودمند ميباشد وبرای مکان يابی اطلاعات آکادميک درباره وب نامرئی مناسب است.محتوی بيش از۱۰۰ هزارلينک به پايگاههای اطلاعاتی-مجلات الکترونيکی و ...ميباشد.روی Infomine کليک کنيد تا به اطلاعات بيشتر دراين مورد دسترس داشته باشيد.

 

 • Resource Discovery Network .اگر به سايتش سربزنيد بهتراست.
 • يک خبر ديگر اينکه گروه کتابداری و اطلاع رسانی  دانشگاه چمران اهواز قراراست سال آتی هم امتحان دکترا برگزارکند.اميدواريم که اين بار...
 • خبربعدی اين است که سايت آستان قدس رضوی اقدام به ارائه چکيده مقالات سمينار سواد اطلاعاتی نموده است.چکيده مقالات به صورت اسلايد و قالب وب آمده است.برای نمونه ميتوانيد مقاله آقای نوروزی را مشاهده کنيد.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

چون نيک بنگری...

... قرارنبود که فعلا ما درخدمت شما باشيم.اما يک اتفاق دردنيای کتابداری ايران سبب شدتا مجددا مطالبی را ذکرکنيم.

هفته گذشته نامه ای سرگشاده به گروه خبری فرستاده شد که درآن انتقاداتی شديد به اساتيد کتابداری ايران وارد شده بود.ظاهرايکی ازاساتيد کتابداری دريکی ازدانشگاههای کشور اعلام ميکند که امريکا مانع چاپ مقالات اساتيد ايرانی درآی.اس.آی ميشود.آقای علی.م درکاوشهای خود به اين مطلب رسيده که اخيرا   مقاله ای ازيکی ازاساتيد دراين نشريه به چاپ رسيده و ادعای عدم وجودمقالات ايرانيان را رد کرده است.به دليل طولانی بودن نامه ازانتشارآن معذوريم.اما اين نامه جنجالی را درگروه خبری به پاکرد.با هم جواب آقای م.ح را به اين نامه سرگشاده ميخوانيم.البته اعلام ميکنيم که کتابداران فردا درباره اين نامه-کاملا بيطرف هستند: 

نامه سر گشاده آقای م (منتقد ؟) را خواندم . بازهم احساس كردم كه هنوز با جوامع علمي كه شيوه صحيح نقد و انتقاد در آنها رايج است فاصله زيادي داريم. متاسفانه ماها هر موقع كه بخواهيم يك كار مثبتي انجام بدهيم. آن كار اصلاحي را به صورتي انجام مي دهيم كه نتيجه منفي به بار مي آورد. آيا اسم بردن از يك شخص يا دو شخص مي تواند يك مشكل اجتماعي؟ را حل كند. آيا ما هنوز هم به دنبال مارك زدن به اين و آن هستيم. آيا در يك گروه بحث علمي به دنبال تسويه خرده حسابهاي بعضا شخصي هستيم. اصلا بر فرض اينكه اساتيد گفته باشند آمريكا مقالات ايراني را در مجلات آي اس آي تحريم كرده است , چه ربطي به گروه بحث علمي دارد. چرا به دنبال اين نيستيم كه چرا سهم ما در مقالات آي اس آي كم است. چرا وقتي كه خودمان نمي نويسيم, منتشر نمي كنيم, جايگاه خود مان را ارتقا نمي دهيم . خود مان را سرزنش نمي كنيم. ولي در مورد گفته هاي ديگران حرف و حديث در مي آوريم.علاوه بر همه اين ها, هر محفلي داراي لفظ و اصطلاحات خاص خود مي باشد. بنابراين همه ما ها موظف هستيم كه شيوه بيان, و الفاظ خود را كنترل كنيم تا! مبادا يك گروه بحث كه براي بحث علمي بوجود آمده است و پديدآوران آنها صادقانه تلاش مي كنند و اعضاي آن وقت خود را صرف خواندن مطالب آن مي نمايند , تبديل به يك منبع اختلاف و درگيري هاي لفظي يا خداي ناكرده ترور شخصيت ديگران شود. ما ها موظفيم كه به همه پيشكسوت ها و اساتيد خود احترام بگذاريم, هرچند كه با آن ها اختلاف نظر داشته باشيم (البته اين در مورد همه صادق نيست و همه اساتيد ما داراي تجربه هايي هستند كه قابل احترام و تحسين مي باشد) . چرا كه ما هم روزي به عنوان پيشكسوت از دوستان خود انتظاراتي خواهيم داشت. بياييد باهم و دست در دست هم در راه پيشرفت علمي كشور و حرفه خود تلاش كنيم. به نظر مي رسد كه در طول تاريخ به حد كافي از همديگر خرده گرفته ايم,‌همديگر را سركوب كرده ايم و به حد كافي از قافله رشد و پيشرفت عقب افتاده ايم. زماني ما پرچمدار علم بوده ايم و همين اختلافات و عدم احترام به سرآمدان علمي خود, مارا به روزي انداخته است كه نبايد مي بوديم.

جواب دکتر فتاحی را ميتوانيد مشاهده نمائيد:

 

با سلام بر همه.

پاسخهای آقای مرادی در موارد بسیار قانع کننده است. دغدغه ایشان دغدغه بسیاری از کتابداران کشور است. ریشه یابی علل مشکلات در جامعه کتابداری باید با رویکرد منطقی و بدون سوگیری انجام شود. در بررسی جایگاه اعضای هیئت علمی این رشته هم باید وضعیت کلان کشور را در نظر گرفت.

در کنار حرکتهای کمی و بعضا سطحی در آموزش کتابداری و نیز در پژوهش و تالیف یا ترجمه کتاب باید به این نکته اشاره کرد که آثار خوبی هم انتشار یافته است که خوراک آموزشی و نظری دانشجویان را فراهم کرده است. باید تلاش کرد تا آثار خوب بیشتر انتشار یابد و اعضای هیئت علمی شایسته تشویق شوند. شاید انجمن در این موارد بتواند اثربخش باشد. من از ناشارن کتابداری در ایران همواره خواسته ام کتابهای زیر چاپ خود را به کمیته ای از داوران بدهند تا کیفیت آن آثار را کنترل کنند.

حرفهای زیادی برای گفتن دارم که در زمانهای مناسب به آگاهی همه همکاران و دانشجویان خواهم رسانید. وظیفه همه ما تلاش مثبت و دائمی برای بهبود وضع موجود است. انتقادهای سازنده و منطقی و بدون بزرگنمایی و یا مخرب همیشه با استقبال روبرو خواهد شد.

ضمنا هدف فعالیتهای امثال آقای مهموئی و دیگران برای آشناکردن بخشی از جامعه کتابدار است که احتمالا هنوز از امکانات پایگاهها و اینترنت اطلاع ندارند و شاید معرفی سایتها (که کسل کننده به نظر می رسد) برای آنها مفید باشد.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

چند نکته و پايان برای آغازی مجدد

روزگذشته درهمايش انتخابات انجمن کتابداران خوزستان درسخنرانی های دکترفتاحی و آقای حافظيان رضوی نکاتی جالب مطرح شد که آنها را انعکاس ميدهيم.درضمن به آگاهی شما ميرسانيم که به دليل رسيدن موسم امتحانات به مدت دوهفته درخدمت شما نخواهيم بود.البته ازاين بابت متاسفيم ولی با تحولی تازه و مطالبی جديدبرای شما کتابداران بازخواهيم گشت...

دکترفتاحی درسخنرانی خود درباره تحول نقش کتابداران گفتند:

 

 •  -بهتراست مطالب و مقالاتی را درنشريات غيرکتابداری منتشرکنيم تا ديگران بيشتر با ما آشنا شوند. بهتراست برون گرا باشيم تا درون گرا.
 •  حضور کارشناسان رايانه در عرصه کتابداری و اطلاع رسانی کم کم کتابداران را ازصحنه خارج ميکند.بايد جلوی اين موج را گرفت.درهرکوی و برزنی دکه هايی را مشاهده ميکنيم که تابلوی ((اطلاع رسانی و ارائه خدمات اطلاعاتی)) دارند و موازی با کتابداران کارميکنند.
 •  کتابداران روزگاری واسطه بين منابع و مراجعه کنندگان بودند و مشتريان کتابخانه تلاش آنها را ازنزديک می ديدند. ولی به واسطه ورود فناوريهای نوين اطلاعاتی ارتباط حضوری کتابداران با کاربران کمتر و کمتر ميشود.
 هدف ما مشخص است و آن ارائه خدمت به مراجعه کنندگان و سايررشته های دانشگاهی و علوم مختلف ميباشد.بهتراست از پديدآوردن رقابتهای منفی بين خودمان خودداری کنيم و فقط به فکر پيشرفت رشته و خدمت به جامعه اطلاعاتی باشيم

آقای حافظيان هم درسخنرانی جالب خود که فقط ارائه تصويرهمراه با توضيحات کوتاه ايشان بود گفتند:

 • ما چون فرهنگ امانت گرفتن کتاب ازکتابخانه را نداريم و با کتابخانه بيگانه ايم برای نخواندن کتاب بهانه می آوريم که کتاب گران است.
 •  بايد ازکودکی شروع کرد... مطالعه را بايد ازدوران طفوليت به کودک آموخت و اورا با اين فرهنگ آشنا کرد.
 •  درهلند کارگاه آموزشی درمورد طرح جلد کتاب برگزارشده است.
 •  درسوئد در ايستگاههای اتوبوس شما ميتوانيد دريک ايستگاه کتابی را به امانت بگيريد و درايستگاه بعدی پس بدهيد.
 •  درچين کتابخانه ای وجود دارد که هفت طبقه زيرزمين است و  فقط کتابهای چوبی درخود نگهداری ميکند.
 •  هدف همه کتابداران دسترسی به صلح جهانی است.
 •  وای به روزی که کتابداران کتاب نخوانند.

 

راستی درپايان يک نگاهی به اينجا بيندازيد که پراست از وبلاگهای کتابداری.غفلت موجب پشيمانی است...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

ما زنده به آنيم که آرام نگيريم

 •  امروزيازدهم خردادماه-جلسه اعلام موجوديت و انتخابات انجمن کتابداران شاخه خوزستان برگزارشد.درنهايت  اين افراد که نامشان درجدول آمده به عنوان اعضای هيات مديره انتخاب شدندبه عنوان اعضای هيات مديره انجمن کتابداران شاخه خوزستان انتخاب شدند.مشروح گزارش اين جلسه را در کتابدارانی ازجندی شاپور بخوانيد...

  

 ۱-دکتر  کوکبی ۲-دکتر معرف زاده  ۳-دکترفرج پهلو
آقای حکيمی  آقای عرب زاده  آقای زرگر 
 خانم پرند خانم زارع فراشبندی(بازرس)  آقای عظيمی(بازرس) 

 •  پس از ۱۹ سال سه جلد ازدانشنامه بزرگ ايرانيکا به فارسی ترجمه شد.جلد نخست آن، «پوشاك در ايران زمين» با مقدمه علي بلوكباشي، مردم شناس؛ جلد دوم آن، «ادبيات در ايران زمين» با مقدمه ابراهيم يونسي و جلد سوم آن «انقلاب مشروطيت» با مقدمه ناصر تكميل همايون در ايران به انتشار رسيده است و چاپ انگليسي آن داراي اين مقدمه ها نيست. منبع

 

 • سيستم رايانه يکی ازکتابخانه های دانشکده ای يکی ازدانشگاههای کشورمان-مدتی است به طورکلی ازکارافتاده است و امانت و جستجوی کتاب به روش دستی و سنتی قديم صورت ميگيرد.کسی هم به فکرپيگيری قضيه نيست.حتما اهميتی برای رئيس کتابخانه که ازقضا غيرکتابدارهم هست ندارد.کی قراراست اهميت پژوهش و کتابخانه را دريابيم؟ باورکنيد خودمان هم مانده ايم...
 • آيا موتورهای کاوش هم می ميرند؟ شايد.ولی بهتراست اينجا را دريابيد.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٥٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

حضورايرانيان دربوينس آيرس

 • امسال هفتادمين جلسه و بزگترين گردهمايی کتابداران دربوينس آيرس آرژانتين برگزارميشود.طبق آخرين خبرها ايرانيان هم دراين همايش مقاله خواهند داشت.

آقای احسان شکراللهی ازکتابخانه مجلس شورا با موضوع پايگاه اطلاعتی دست نويشته های جهانی

خانم زهره ميرحسينی ازدانشگاه آزاد با موضوع فعاليتهای سواداطلاعاتی درجامعه ايرانی

آقای کيوان کوشا دانشجوی دکترای کتابداری و اطلاع رسانی با موضوع آموزش فناوريهای اطلاعاتی و ارتباطی درايران

 

معرفی کتاب

دوركاري: مفاهيم و فرايند برنامه‌ريزی

ازانتشارات مرکزاطلاعات و مدارک علمی ايران

نويسنده: بهمن سهرابی. برای اطلاعات بيشتر درباره کتاب به سايت ايرانداک مراجعه کنيد.

تدوين و كاربرد اصطلاحنامه

نويسنده: جين ايچسن، آلن گيلكريست، ديويد بادن

ترجمه:ترجمه محسن عزيزی . کتاب ازانتشارات مرکزاطلاعات و مدارک علمی ايران است.اطلاعات بيشتر...

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۱۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

ايجاد وبلاگ جديد انجمن علمی و دو خبرديگر


به آگاهی میرساند که وبلاگ جديد انجمن علمی دانشجويان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز به نام کتابدارانی ازجندی شاپور راه اندازی شده است و قابل استفاده است.
-آخرین خبرها ازآزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی مشهد این است که آقای علیزاده ازکتابخانه منطقه ای علوم و تکنولژی شیراز برای این دوره پذیرفته شده اند.
-سايت ايسنا منطقه خوزستان مدتی است که کارخوبی را پيش گرفته است.يعنی خلاصه ای ازپايان نامه های کتابداری و اطلاع رسانی را درصفحه اول خود جای ميدهد.-Update عنوان نشريه ای که درزمينه کتابداری و اطلاع رسانی قلم ميزند.رايگان است و مقالات کوتاه و جالبی دارد.بيشتردرباره نقش فناوريهای نوين و تاثيرآنها برکتابداران و کتابخانه ها بحث ميکند.
آدرس آن اینجاست: http://http://www.cilip.org.uk/update

- بارديگربه اطلاع تمام کتابداران ميرسانيم که روزدوشنبه ازساعت نه صبح تا يازده با سخنرانی دکترفتاحی انجمن کتابداران خوزستان اعلام موجوديت ميکند.مکان اين جلسه دردانشکده روانشناسی و علوم تربيتی دانشگاه چمران اهوازاست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٥٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٧ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

مجله الكترونيكي چيست؟
يك مجله الكترونيكي نشريه‌اي است كه ويژگيهاي مجلات چاپي را حفظ نموده، با عنواني مشخص در شماره‌هاي پياپي و منظم از نويسندگان گوناگون به صورت الكترونيكي توليد و توزيع مي‌شود و داراي قابليتهاي مختلف جستجو ، ذخيره ، چاپ و بازيابي اطلاعات بوده و همواره روزآمد باشد. نوع اينترنتي اين مجلات را مجلات اينترنتي مي‌گويند. انواع مختلفي از اين مجلات به صورت لوح هاي فشرده (CD)، سايتهاي اينترنتي، پايگاههاي اطلاعاتي و .... وجود دارد كه همراه با نسخه چاپي منتشر ‌مي‌شود. لازم به ذكر است گاهي از روي اشتباه عبارت مجلات الكترونيكي به منظور تعريف مجلاتي كه به طور محض ديجيتالي هستند و فقط به صورت پيوسته وجود دارند و نسخه‌ چاپي از آنها منتشر نمي‌شود نيز اطلاق مي‌گردد.
تقسيم‌بندي مجلات الكترونيكي
بطور كلي مجلات الكترونيكي بر اساس روش تهيه و سفارش، نوع اطلاعات و قالب ارائه آنها به دسته‌هاي زير تقسيم مي‌شود:
• بر حسب روش تهيه و سفارش :
o اشتراك كامل مجله
o دريافت مقالات مورد درخواست به جاي مجلات
o انعقاد قرارداد با مدت معين (كمتر از مدت اشتراك كامل)
o رايگان
• بر حسب نوع اطلاعات :
o حاوي متن كامل (full text) مقالات مجلات
o حاوي اطلاعات كتاب‌شناختي (bibliographic) و يا چكيده مقالات
• بر حسب قالب (format) اطلاعات :
o با استفاده از شبكه گسترده جهاني (Internet) به صورت (online)
o لوح فشرده (CD) بصورت(off line)
o نصب قفل سخت افزاري و استفاده از شبکه محلي

به نقل ازسايت مؤسسه علمي دانش پژوهان برين
http://www.daneshpajoohan.com


نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٠٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

کتابداران جندی شاپور:تا اطلاع ثانوی فاقد اعتباراشکال فنی کتابداران جندی شاپور

-به اطلاع کلیه کاربران میرساند که وبلاگ کتابداران جندی شاپور به دلیل بروز اشکالاتی ازتاریخ اول خرداد تا اطلاع ثانوی فاقد اعتبارخواهد بود. به محض رفع مشکلات قانونی این وبلاگ نیز درخدمت همه دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی خواهد بود.این یک تجربه تلخ ازطرف انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز است.اما ما درصددهسیم تا مشکل را رفع کنیم.اگرنشد یک وبلاگ جدید راه اندازی میکنیم.

- درروزهای آتی از مساله ای که گریبانگیر عناصرذکورکتابداری و اطلاع رسانی پس ازفارغ التحصیلی میشود صحبت خواهیم کرد. مایلیم نظرشما را نیز دراین باره بدانیم.
موضوع بحث آینده (( سربازکتابدار)) خواهد بود.

- ازما نشنیده بگیرید. اما انجمن کتابداران شاخه فارس هم در آستانه راه افتادن است.

- یک نکته دیگر هم به اطلاعتان برسانیم. به دلیل نزدیکی به ایام امتحانات فاصله به روزسازی کتابداران فردا زیادترخواهد بود. ازاین بابت ما را ببخشید.

- شنیده ها حاکی است تاکنون آقایان گنجی-رداد و علیزاده برای مصاحبه درآزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه مشهد دعوت شده اند.ازسایر اسامی دعوت شدگان هنوز اطلاعاتی به دست ما نرسیده است.

undefined
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٠٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

پرسشنامه مربوط به ارزيابي توانايي هاي نرم افزارها

مدتي پيش درباره نرم افزارهاي كتابخانه اي بحث كرديم و گفتيم كه كتابداران نبايد به خريدن هرنرم افزاري براي كتابخانه شان تن دربدهند و سريع تسليم تهيه كنندگان نرم افزارها و برنامه نويسان بشوند. بلكه بايد به دقت آنها را بررسي كنند و نيازخودرا دقيقا به برنامه نويسان اعلام نمايند. دريكي ازدانشگاههاي كشور، دانشجويان كتابداري و اطلاع رساني، پرسشنامه اي را تهيه كرده اند كه قابليت ارزيابي توانايي هاي نرم افزارها را دارد.ميخواهيم شما را با بخشهايي ازاين پرسشنامه و نه همه آن،آشنا كنيم.البته اين پرسشنامه هنوز درمراحل ويرايش به سرميبرد.با اين وجود، بدنيست كه با اين كار درحال انجام، آشنايي داشته باشيد.
پرسشنامه به گونه اي طراحي شده است كه نام افزارمورد نظر درآن ذكرميشود و بعد فرد استفاده ازنرم افزار كه معمولا كتابداراست، با خواندن سوالات گزينه هاي موافقم، نظري ندارم و مخالفم را انتخاب ميكند.
1. اين نرم افزاربسياركند به داده هاي ورودي پاسخ ميدهد.
2. من اين نرم افزاررا به همكاران خود توصيه ميكنم.
3. دستورات و حالات مختلف اين نرم افزارمفيد هستند.
4. نرم افزار درمواردي به گونه اي غيرمنتظره متوقف ميشود.
5. يادگيري استفاده ازاين نرم افزاردرآغازبسياردشواراست.
6. هرباركه با اين نرم افزاركارميكنم، لذت ميبرم.
7. بعضي مواقع نميدانم كه چه بايد انجام بدهم.
8. اگراين نرم افزارازكاربيافتد، راه اندازي مجدد آن كارآساني نيست.
9. پيغامهاي پيشگيري ازخطا دراين نرم افزاركافي نيستند.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

کتابخانه الکترونيکی در رزنت و ...

بيش ازشانزده هزارعنوان کتاب الکترونيکی دربخش کتابخانه الکترونيکی رزنت وجود دارد که ميتوانيد ازآنها سود ببريد.
آدرس آن چنين است:http://www.rose-net.com/ebrary
با تشکرازآقای علی مرادمند.
-دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی یکی ازدانشگاههای معتبر کشورقصد دارند که یکجا عضو انجمن کتابداران ایران بشوند. به این عزیزان تبریک میگوییم.
- طی آخرين خبرها دبيرکل هيات امنای کتابخانه های عمومی کشورگفت: کتابخانه های عمومی ايران غيردولتی ميشوند و هدف آنها خدمت رسانی است و نه کسب درآمد.البته منظور خصوصی شدن این کتابخانه ها نیست... به نقل ازآفتاب یزد
نکته: فرق غيردولتی با خصوصی چيست و غيره.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٢۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

چندمورد استخدامی برای کتابداران دردانشگاه آزاد

بناداريم که امروزاخبارمربوط به استخدام کتابداران را داشته باشيم.اين موارد عبارتنداز:
-دانشگاه آزاد واحد بهبهان به يک نفرکارشناس کتابداری نيازدارد.
نشانی: اهواز-سه راهی فرودگاه-خيابان اميد-ساختمان دبيرخانه شورای منطقه ۶-صندوق پستی: ۱۶۳/۶۱۵۵۵
-دانشگاه آزاد واحد کرج نيز به پنج نفر کتابدار-چه ليسانس و چه فوق ليسانس-ترجيحا فرد نيازدارد.
-دانشگاه آزاد واحد تويسرکان يک کارشناس کتابداری مرد نيازمنداست.
-دانشگاه آزاد واحد نراق به يک کارشناس کتابداری نراق به يک کارشناس کتابداری زن نيازمند است.
-دانشگاه آزاد واحد خرم آباد هم يک کارشناس کتابداری مرد نيازدارد.
...
به هرحال اين چندمورد استخدامی کتابداران بود که دانشگاه آزاد دراين هفته به کتابداران به شدت احساس نيازکرده بود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٤۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم

يك چكيده مقاله ازهمايش ملي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي اصفهان


تغييرات پيشنهادي درساختار مارك ايران براي انطباق آن با كتابخانه هاي پزشكي كشور
توسط: دكترمرتضي كوكبي
بررسي جامعه كتابداري پزشكي ايران نشان ميدهد كه اين جامعه فاقد جامعه كتابخانه ملي پزشكي است و درنتيجه تبعات اين فقدان را نيز بايد تحمل كند.نمايه سازي ناهمگون، نبود فهرستنويسي پيش ازانتشار،استفاده ازسياهه هاي گوناگون سرعنوانهاي موضوعي براي ذخيره و بازيابي مدارك و اطلاعات پزشكي و … تنها بخشي ازاين تبعات است.به نظرميرسد آنچه كه جامعه كتابداري پزشكي ايران ندارد، دراختيارجامعه كتابداري ايران است.يكي ازآخرين دستاوردهاي جامعه كتابداري ايران،انتشاردستنامه مارك ايران است كه نويدهاي بسياري ازجمله رسيدن به شبكه كتابشناختي ملي را با خوددارد.
جامعه كتابداري پزشكي براي غلبه برمشكلات خود، دوراه درپيش دارد: راه نخست،تشكيل كتابخانه ملي پزشكي ايران و گذرازراهي كه كتابخانه ملي ايران به دشواري ازآن عبوركرده، راه دوم، نزديكي هرچه بيشتر به اين كتابخانه براي بهره بري ازامكانات آن است.مارك ايران، ميتواند حد اقل دركوتاه مدت، جامعه كتابداري پزشكي را درامكانات كتابخانه و شبكه كتابشناختي ملي سهيم نمايد.
...
ازامروز سمنیار سواد اطلاعاتی درمشهد آغاز شده است.درصورتی که به چکیده مقالات این همایش سراسری دسترسی داشتیم حتما آن را پوشش خواهیم داد.
طبق آخرین خبرها که البته هنوز برموثق بودنش تردید داریم همایش انجمن کتابداران خوزستان که بنا بود روزششم خرداد دردانشگاه اهواز برگزارشود به روزیازدهم خرداد منتقل شده است.حتما شما را درجریان این رویداد قرارخواهیم داد.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢۸ ‎ق.ظ ; جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۳
Comments نظرات () لینک دائم