کتابداران فردا

پايان ماراتن

تادقايقی ديگر مصاحبه با شش نفربرگزيده آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی اهواز برگزار ميشود. آقايان زين العابدينی-زوارقی-حيدری و خانمها زارع فراشبندی-مکتبی-نصيری. تا ساعاتی ديگر نيز دانشجويان دکترای ورودی ۱۳۸۴ اهواز دررشته کتابداری تعيين خواهند شد. برايشان آرزوی موفقيت داريم. طبق اطلاعات به دست آمده نتيجه نهايی به احتمال فراوان تا شهريور ماه اعلام خواهد شد.

عجيب تر ازعجايب هفتگانه

حتما تاکنون هنگامی که خواسته ايد وارد کتابخانه شويد- کتابی را امانت بگيريد- وسايلتان درکمد کتابخانه بگذاريد و امثالهم کارت شناسايی خود را ارائه داده ايد و پس ازبرگرداندن منابع کارت خود را نيز پس گرفته ايد. تا اينجای کارچندان غيرمنطقی هم نيست. کارت درقبال کتاب.کارت درقبال کمد و غيره. اما يکی ازکتابخانه های کشور دريکی ازبخشهای خود اقدام امنيتی(!) عجيبی را صورت داده است. به طوريکه کاربر هنگامی که وارد اين بخش ميشود غير ازاينکه بايد نام و نام خانوادگی و نام رشته و مقطع تحصيلی و دليل استفاده خود ازاينترنت را ذکر کند بايد کارت شناسايی خود را نيز نزد کتابدار-بخوانيد مسئول چک کردن فلاپی های ويروسدار- به گرو بگذارد و پس از پايان وبگردی خود کارتش را بازستاند. بايد اين سوال را مطرح کرد که آيا اين بخش به توليد اطلاعات می پردازد يا کاربرآنقدر فاقد درک است که بخواهد کی بورد يا ماوس را زيربغلش بنهد و ازکتابخانه خارج کند؟ حداقل اگرکتابداران-بخوانيد مسئول وارسی کاربران دراستفاده ازاينترنت و مديرکلهای نوشيدن چای- اين بخش به يک کاربر دلسوزانه کمک می کردند و واقعا اطلاع رسانی می نمودند دل جنبدگان زمين و آسمان به اين وضعيت نمی سوخت...دوران اين شيوه استقبال ازکاربر کی به پايان خواهد رسيد؟ 

جلسه دفاع ازپايان نامه
دراين روزها جلسات دفاعيه مکرری در حال برگزاری است. پس ازدفاعيه آقای مرادمند اين بار نوبت به خانم صابری دانشجوی کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی اهواز رسيده است. موضوع رساله ايشان درباره بررسی وب سايتهای کتابخانه های دانشگاهی چند کشور جهان و ارائه يک الگوی پيشنهادی برای وب سايت کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز می باشد. خلاصه ای ازجلسه دفاعیه ایشان فردا چهارشنبه درهمین یادداشت ارائه خواهد شد. همچنین چکیده رساله ایشان دروبلاگ چکیده پایان نامه های کتابداری خواهد آمد.

نکته(چهارشنبه ا تيرماه) : اين جلسه دفاعيه دقايقی پيش به پايان رسيد. ارائه خوب و جامعی بود. برخی ايرادها به رساله عبارت بودند از: وجود بخشی به نام ساختار پايان نامه که برخی اساتيد اظهار داشتند اين بخش نبايد در فصل اول ذکر شود. مساله مهم ديگر درباره فصل دوم بود که اظهار شد مبانی نظری و تعاريف بيش ازحد متعارف و فراتر ازپيشينه ها باشد. ساير مسائل هم به موارد نگارشی و تغيير عنوان و غيره اختصاص داده شد. پایان نامه ايشان با درجه عالی پذيرفته شد. اما يک سری اگرها و اماها را به دنبال خود داشت... بهتر است که بیش از این دراينجا وارد حريم خصوصی افراد نشويم.
و سرانجام... تهران
نتايج نيمه نهايی آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران اعلام شد. طبق اخبار موثق هشت نفر برای مصاحبه دعوت شده اند. این افراد عبارتند از آقایان حمیدی-حیدری-رداد-عباسپور-هدایت و خانم ناخدا. اسامی کامل اين افراد به زودی اعلام می شود. به این افراد نیز تبریک می گوییم.

اولين گام

بالاخره گام اول کتابداران عليه سلطه غيرمتخصصان و غير کتابداران بر کتابخانه ها برداشته شد. شنيده های موثق اظهار می دارند که در دانشگاه... بيانيه ای رسمی با امضای اهالی کتابخانه و کتابداری درمخالفت با حضور غير کتابداران به عنوان مديران کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در حال نوشته شدن است. اميدواريم که بتوانيم از اين رسانه آن را به آگاهی همگان برسانيم. به هرحال نخستين گام محکم برداشته شد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

درباره قطع نشريات

وبلاگ دات که بيشتر درباره علوم ارتباطات و روزنامه نگاری مطلب منتشر ميکند مدتی است که وارد حيطه کتابداری و اطلاع رسانی شده و مطالبی ازاين دست ارائه ميکند. خوشحاليم که رشته ما آنقدر همه گير شده که روزنامه نگاران هم به آن ابراز علاقه ميکنند. (البته اين دليل برآن نمی شود که دربرابر حضور يک مديرغيرکتابدار و غيرواجدشرايط و غير متخصص دريک کتابخانه بزرگ دانشگاهی سکوت کنيم و اين اعتراض ما همچنان ادامه دارد). به هرحال مطلبی درباره نشريات دريکی ازيادداشتهای اين وبلاگ به چشم ميخورد که توجه شما را به آن جلب می کنيم. اينها اصطلاحاتی درباره قطع نشريات هستند:

Big-pocket format
قطع جيبي بزرگ : یکی از قطع های انتشار مجله.ابعاد این قطع 1/25× 3/19 سانتي متر است
Standard Formats
فرمت هاي استاندارد در مورد قطع مجلات مطرح می باشند و عبارتند از : A4 که 21×7/29 سانتي متر است و قطع آمريکايي که 9/27 × 6/21 سانتي متر است . کلاسيک ترين مجله قطع جيبي ريدرز دايجست است که ابعاد آن 4/18 × 5/13 سانتي متر مي باشد.
Pocket format
فرمت جيبي : اکنون بسياري از ناشران مجلات و روزنامه ها به يک فرمت يا قطع کوچکتري رسيده اند که به اصطلاح به قطع دوستانه يا دوستدار کاربر معروف شده و يکي از اين قطع ها فرمت جيبي است. در واقع قطع جيبي يک فرمت استاندارد نيست و هر ناشري ابعاد مورد نظر طرح خود را براي قطع جيبي در نظر مي گيرد : عرض رول ، برش کار و تجهيزات تاکن همه در انتخاب اين ابعاد نقش ايفا مي کنند . کوچک ترين قطع در زمينه قطع جيبي از عرض 8/14 سانتيمتر شروع مي شود که ازافست استفاده مي کند و قطع بعدي 5/16 سانتي متري است که با گراور چاپ مي شود . نکته ديگر اين است که کارهايي که طول 21 سانتيمتر دارند توسط افست و کارهايي که طول آن ها 22 سانتي متر است با گراور چاپ مي شوند.

رتبه بندی دانشگاههای جهان در وب

اين پروژه يک کار وب سنجی است که با هدف تعيين رتبه دانشگاهها و موسسات عالی درسراسر دنيا و براساس شاخصهايی در وب سنجی صورت گرفته است.دراين پژوهش شمار صفحات اچ تی ام ال ازيک دامين و مجموع لينکهای بيرونی-همچنين شمول فايلها درقالبهايی چون اکسل-پاورپوينت-پی دی اف و غيره در هروب سايت تعيين شده است.برای تعيين لينکهای هروب سايت از موتورهای کاوش ياهو-گوگل و تئوما استفاده شده است.  دراين پژوهش ۱۰۰۰ وب سايت دانشگاهی دنيا درقاره های مختلف مشخص شده است. رتبه وب سايتهای دانشگاهی ايران دراين رده بندی ۱۰۶ بوده است. می توانيد روی وبسنجی کليک کنيد تا اطلاعات بيشتری را کسب کنيد.

افتتاح کتابخانه ملی ايران ازنگاه ديگران   

همانطورکه ميدانيد کتابخانه ملی ايران به عنوان گنجينه ميراث مکتوب ما چند ماه پيش به ساختمان جديدش منتقل شد و طی مراسمی اين ساختمان افتتاح شد. هرچند که شايد خيلی ديرشده باشد اما اين مطلب امروز به دست ما رسيد. حتما مجله انجمن کتابداران آمريکا يا همان American Libraries را بارها ازنظر گذرانده ايد. اين مجله درشماره ماه آوريل ۲۰۰۵ مطلبی را به افتتاح کتابخانه ملی ايران اختصاص داده است. درگزارشی که سردبيران اين مجله تهيه کرده اند آمده است که رئيس کتابخانه ملی ايران گفته ما برای تهيه کتاب و منابع مختلف مشکلی نداريم حتی با کشورهايی که به لحاظ سياسی با آنها مساله داريم ميتوانيم درارتباط باشيم و منابع مورد نياز خودرا تهيه کنيم. البته سردبيران اين مجله ازمشکلاتی که برايشان هنگام ورود به تهران برای حضوردرمراسم افتتاحيه کتابخانه ملی برايشان به وجود آمده ازجمله معطل شدن درفرودگاه و... نيز سخن به ميان آورده اند که ديگر دراين مقال نمی گنجد. فقط جالب بود که آنها مراسم افتتاح کتابخانه ملی ايران را دريک مجله معتبر کتابداری جهان به طورکامل همراه با عکس منعکس کرده اند.

نوبرانه: قهوه خانه=کتابخانه

 تعدادي از قهوه خانه هاي شهر هاي قاهره و اسكندريه به همت صندوق توسعه فرهنگي مصر ، به كتابخانه تبديل مي شوند.  سالن ها و هيات هاي ادبي و قهوه خانه ها در دهه چهل ميلادي نقش عمده اي در گسترش فرهنگ و ادبيات و جريان هاي فكري و پرورش چهره هاي معروف داشتند كه امروزه ديگر نقش خود را از دست داده اند. صندوق توسعه فرهنگي مصر سعي دارد به منظور حفظ خاطرات روشنفكران و ادامه روند فرهنگ سازي اين قهوه خانه ها ، آن را به كتابخانه هاي عمومي تبديل كند. جام جم نکته ظريف: خيلی جالب ميشود که اگر اين ايده به کشورما نيز سرايت کند. درآن صورت کتابداران بايد برای کاربران پای ميزهای مطالعه و رايانه قليان چاق کنند-بساط آبگوشتی را به راه بيندازند-نقالی هم بکنند(البته يعنی توضيح درباره نحوه کاربا نرم افزارکتابخانه ای) و غيره... تصور ميرود که درآن روزبايد مجلس ختمی را برای کتابداری برگزار کنيم. اينطورنيست؟

سوال بی جواب

چند تن ازدوستان درواکنش نسبت به تغيير رئيس کتابخانه ميرزای شيرازی و به طور کلی حضور غيرمتخصصان و غيرکتابداران درپست مديريت کتابخانه چند جمله ای را ابراز داشته اند. يکی ازدوستان معتقد بود که دريک اقدام نمادين برای هميشه به اين بدعت نادرست پايان دهيم. مثل تحصن آرام يا انتشار يک بيانيه رسمی دراعتراض به اين کار. ساير نظرات دوستان را ازنظر می گذرانيم:

اول اينکه: یکی از عمده ترین جاهایی که ما با این مشکل در آن روبرو هستیم دانشگاههای علوم پزشکی است. وجود تعداد زیاد پزشکان عمومی و متخصص در دانشگاههای علوم پزشکی از یک طرف و از طرف دیگر نبود ردیف شغلی مناسب برای این قشر، مسئولین را به فکر انداخته ( البته اگر فکری در کار باشد) ! در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک پزشک عمومی صرفنظر از اینکه تخصص لازم در کتابداری را  دارد یا نه به هر حال یک دکتر است و به دنبال کشیدن نام دکتر کافی است تا ارجحیت این فرد را بر یک کتابدار متخصص نشان دهد !! یکی از معضلات جامعه ما بازی با نام ها و در اکثر مواقع ارزش گذاری های بیجا در نام و سمت ها است.

دوم:  بی شک چنین سوال بی جوابی می تواند معلول علل گوناگونی باشد و شاید بتوان گفت ضرورت انجام پژوهشی در این حیطه می تواند روشنگر جواب یسیاری از سوالات ، مجهولات و ابهامات ما باشد. البته از طرفی قدرت اجرایی نیز بعد دیگر قضیه می باشد . شاید ما توانسته باشیم همایشها ، کنفرانسها ، سمینارها و  دیدگاههای متنوعی را ارائه دهیم و لی تا زمانی که قدرت اجرایی ، پشتیبان ما نیاشد تمام این  زحمات و تلاشها فقط در حد رویکردهای اتو کشیده و صیقل داده شده باقی خواهند ماند و رهآورد چنین رویکردهایی نیز چیزی جز صعود کاذب به آمال دست نیافتنی نخواهد بود.

و بالاخره: از آنجا كه در كشور ما علم و عمل از يكديگر فاصله زيادي دارند تاكيد بر حرفه مند شدن فقط با حرف يا به عبارتي كار علمي كه به شكلهاي همايش و مقاله و... صورت مي گيرد كارساز نيست براي اثبات اين مدعا فقط كافي است كه نگاهي به پشت سر بياندازيم . اما براي اينكه فعاليتها عملي شوند يعني تصوير ذهني به وجود عيني مبدل شود بايد كار را به بازار كار كشاند آنچه گاه گاه بطور جسته گريخته با پيشنهاد تاسيس انجمن صنفي مطرح مي شود. اگر ما اين مسائل را بصورت علمي صدها بار مطرح كنيم فقط براي خود مطرح كرده ايم چون بحث علمي است و جامعه علمي اين رشته خود ما هستيم لذا بايد كار، صنفي دنبال شود تا با ساير اصناف و اقشار هم سرو كار پيدا كند . اينجا است كه پاي سازمان مديريت و برنامه ريزي ، وزارت خانه هاي مختلف ، مجلس شوراي اسلامي و... درميان خواهد آمد.

كتابداران جوان بايد بدانند كه اين كار ازسوي  پيش كسوتان اين رشته دنبال نخواهد شد چرا كه نگاه به پشت سر ما را گواهي ميدهد دليلش را اينجانب نمي دانیم زيرا زشت است اگر بگويیم شايد به اين خاطراست كه آنها آردشان را بيخته و الك را آويخته اند وشايد ماهم اگر آب باريكي براي معاش بيابيم همچنان خواهيم شد تا چه رسد كه مانند بزرگان اين حرفه به رودي خروشان ...پس يا بايد فراموش كرد يا بايد صبر كرد تا خود موقعيتي براي عمل يافته  و خود را نيز فراموش نكنيم.  
 
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

گزارش سقوط برگ

طبق آخرين خبرها خانم دکترع. ازبخش زبان دانشگاه شيراز جانشين دکترحياتی رئيس سابق کتابخانه ميرزای شيرازی شده اند. البته هنوز ازخط مشی و عقيده ايشان درباره کتابداران و خدمت رسانی کتابخانه خبری دردست نيست. بايد مشخص شود که رويه ايشان چيست تا مساله سوگيری مطرح نشود. به هرحال پيش فرض معمول مخالفت با حضور يک غيرکتابدار درراس هرم قدرت کتابخانه است. اما ... فعلا بايد صبرکرد و ديد.

دامنه  وب سايتهای جهان

دراين سايت ميتوانيد با دامين يا دامنه های وب سايتهای اينترنتی جهان آشنا شويد. تمام کشورهای جهان دراينجا پوشش داده شده اند. مثلا دامنه سايتهای ايرانی با ir-سايتهای ايتاليايی با it و اندونزی با id پوشش داده ميشوند و خاتمه می يابند. نام اين سايت  Root-Zone Whois Information ميباشد.

جشنواره ملی کتاب

ايده اين جشنواره که همه ساله درامريکا برگزار ميشود توسط خانم لورا بوش مطرح شد. دراين جشنواره همه نويسندگان-مترجمان-شعرا-مصوران و همه کسانی که درتوليد و توزيع کتاب نقش داشته اند و نيزخوانندگان حضور می يابند و بهترين کتابهای ملی را انتخاب می کنند. درسال گذشته بيش از۸۵هزار نفر دراين فستيوال حضورداشتندو کتابهايی درباره کودکان-تاريخ-رمان-شعر و ... برگزيده شدند. امسال درروز ۲۴ سپتامبرکتابخانه کنگره متولی برگزاری اين جشنواره خواهد بود. کتابدار بيلينگتون(رئيس کتابخانه کنگره) از اين امر خرسند است و ابرازاميدواری ميکند که تعداد بيشتری ازدوستداران کتاب و کتابخانه دراين جشن بزرگ ملی کتاب شرکت کنند. شايان ذکراست که جشنواره ملی کتاب درامريکا ازسال ۲۰۰۰ همه ساله برگزارميشود. متن کامل

 نه هر كه طرف كله كج نهاد و تند نشست

متن زير شکوائيه ای است ازسوی کتابداران اين مرزوبوم. متن زيرکمی طولانی است ولی به هرحال درد تمام کتابداران است. با اين اتفاق که افتاده اين بارديگر حقيقتا همه کتابداران درغربت می ميرند.

آنان كه وضعيت چند سال پيش كتابخانه ميرزا را به ياد دارند مي توانند به درستي قضاوت كنند كه كتابخانه در عرض اين مدت تا چه حد متحول شده است. مطمئناً خودكار سازي عمليات فهرستنويسي، آماده سازي و گردش كتاب، ورود پايگاه هاي پيوسته به همراه سمينارهاي آموزشي براي جذب كاربران، صدور كارت هاي عضويت، تحولات عمده در مجموعه پوپ و لاتين و ساير بخشهاي كتابخانه را نمي توان امري اتفاقي دانست. همه كساني كه با اين كتابخانه آشنايي دارند، به خوبي مي دانند كه تنها يك مدير متخصص، آگاه، با تجربه و مدبر آن هم با سخت كوشي فراوان مي تواند چنين  تغييراتي را در محيطي مانند كتابخانه ميرزا اعمال نمايد.

كتابداران كتابخانه مركزي دانشگاه شيراز در اين چند سال زير نظر فردي كار مي كردند كه نه تنها يك مدير موفق كه استاد مسلمي نيز در زمينه كتابداري و اطلاع رساني بود. بارها ديده و شنيده بوديم كه كتابداران بخش هاي مختلف اين كتابخانه حتي براي حل مشكلات حرفه اي و تخصصي خود مانند شماره دادن به يك كتاب، نيز از ايشان كمك مي گرفتند.

شايد درست بود اين مطالب زودتر از اين در وبلاگ گذاشته شوند، اما به راستي تا روز چهار شنبه كه شنيديم جلسه خداحافظي براي آقاي دكتر حياتي برگزار شده است، در ذهنمان نمي گنجيد كه يك مدير متخصص كتابداري كنار رود و فرد غير كتابداري جاي او را بگيرد!

به راستي نمي دانيم كدام منطق و دليل پسنديده اي ممكن است براي اين تصميم وجود داشته باشد!؟

 و حال كه اين تصميم نا خوشايند گرفته شده است به چه دليل يكي از بهترين بخش هاي علوم كتابداري و اطلاع رساني در سطح دانشگاه هاي كشور به همراه اساتيدي مجرب و آگاه  فراموش مي شوند و از بخش ديگري فردي براي اين سمت انتخاب مي شود؟ البته شايد به دليل وجود كتابداران با تجربه در بخش هاي مختلف كتابخانه وضعيت به همين شكل باقي بماند، اما اين حداكثر شانسي است كه اين كتابخانه مي تواند داشته باشد!

آيا واقعا مسئله استفاده از افراد غير حرفه اي در همه ي بخش ها معمول است؟ آيا  تا كنون ديده ايد كه مديريت مركز كامپيوتر دانشگاه را به دست يك استاد رشته تاريخ بسپارند؟ و يا يك متخصص كشاورزي رياست دانشگاه علوم پزشكي را بر عهده بگيرد؟ ... شايد هم تخصص و حرفه كتابداري بيش از آن چه فكر مي كنيم پيش پا افتاده به نظر رسيده است!

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٠۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

 

روزگذشته يک جلسه دفاع ازرساله کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دردانشگاه چمران اهواز برگزارشد. دراين جلسه آقای علی مرادمند ازرساله خود دفاع کرد. خانم دکترعصاره استادراهنما و آقای دکترفرج پهلو استاد مشاورايشان بودند. آقايان دکترکوکبی-دکترمعرف زاده ودکتربيگدلی به عنوان داوران و ناظرتحصيلات تکميلی دراين جلسه حضورداشتند. خانم دکترشهنی هم به عنوان معاونت پژوهشی دراين جلسه شرکت کرد. چکيده پايان ايشان دروبلاگ چکيده پايان نامه ها ذکرشده است. داوران و ناظرتحصيلات تکميلی هريک نظرات خودرا درباره رساله ايشان بيان داشتند.دکترفرج پهلو و دکترعصاره به سهم خود ازآقای مرادمند دفاع کردند و ايشان به سوالات پاسخ دادند. درنهايت پس ازمشورت داوران نمره نهايی عالی به آقای مرادمند اختصاص دادند.

 ازنکات برجسته ای که دراين جلسه بارزبود و اساتيد برآن تاکيد می کردند که حتما بايد دانشجويان درجلسات بعدی اين موارد را رعايت کنند يکی داشتن ارتباط به خصوص ارتباط چشمی با مخاطبان بود. به جهت اينکه خواندن صرف ازروی رساله برای حاضرين خسته کننده می شود. دوم عدم تاکيد زيادبربررسی متون و پيشينه ها بود. چرا که انعکاس بيش ازحد فصل دوم سبب ميشود تا زمان برای ارائه فصلهای بعدی تنزل يابد. سوم اينکه بايد توجه داشت که محدوديت پژوهش با مشکلات پژوهش تفاوت دارد. محدوديت به عناصری گفته ميشود که برصحت يافته ها تاثير فراوان بگذارند و آنها را منحرف سازند. ارائه پايان نامه بسيار حائز اهميت است و انعکاس دهنده زحمات دوساله دانشجوست و بايد درتوضيح دادن هرچه بهتر و شفافترنتيجه کارکوشا باشد تا بتواند به خوبی نتيجه تلاش خودرا منتقل نمايد.

 دکترحياتی رفت

همانطورکه حتما مطلع شديد دکترحياتی رئيس کتابخانه ميرزای شيرازی به دليلی واهی تعويض شدند و طبق شنيده ها فردی غيرمتخصص که کتابداری را تخصص و حرفه نمی داند جايگزين ايشان شده است. معلوم نيست آيا کسانی که اين کاررا کرده اند سوابق مديريتی دکتر را نديدند؟ آيا اندکی هم برای اين کارنزد خودشان فکرکردند؟ اصلا معنای مديريت کتابخانه را درک می کنند؟ قطعا نه. خيلی متاسف شديم که کتابخانه معتبروباشکوهی که دکترحياتی به زيبايی به آن نظم داده بودند به دست کسانی می افتد که آن را به چشم سکوی پرتاب خود می بينند.

چالش بازار

...۱۵ ماه از تصويب قانون نحوه اداره کتابخانه هاي عمومي مي گذرد اما هنوز هيچ دريافتي از شهرداري تهران نداشته ايم و تمامي مکاتبات ما بدون نتيجه مانده است.
 به علت برخوردار نبودن از حمايت مالي ،تعدادي از اعضاي انجمن کتابخانه هاي عمومي استان تهران ، از ابتداي امسال هيچ دستمزدي دريافت نکرده اند و حقوق و مزايا تنها به نيروهايي تعلق گرفته است که کارمند رسمي هستند و وزارت ارشاد، حقوق آنها را تامين مي کند. کتابخانه های استان تهران درخطرتعطيلی هستند. ملک احمدی گفت: ما نمي توانيم هر ساله چندين ميليارد تومان هزينه کتابخانه هاي عمومي خودمان و مدارس و مساجد کنيم و نيم درصد بودجه خود را هم به بخش ديگري اختصاص دهيم. متن کامل در جام جم.

ما کجا و آنها کجا؟

يادداشت قبلی سرشار ازچالش و مصيبت توام برای کتابخانه ها و کتابداران ايرانی بود. اما جالب است بدانيد درحاليکه هنوز کتابخانه های عمومی کشورمان سرنيم درصد بودجه درمعرض خطرتعطيلی و کتابداران درمعرض خطربيکاری هستند و درحاليکه دربرخی کتابخانه برای استفاده ازمنابع بايد ازخود ملويل ديويی توصيه نامه دريافت کرد کتابخانه بزرگ نيويورک اقدامی کرده که بدنيست ازآن آگاه باشيد.

کتابخانه عمومي شهر نيويورک به عنوان يکي از بزرگترين کتابخانه هاي دنيا اعلام کرد، از اين پس 700 عنوان کتاب را به صورت ديجيتالي - شنيداري در اختيار اعضاي خود قرار خواهد داد.مسوولان اين کتابخانه اعلام کردند، از اين پس اعضاي کتابخانه عمومي نيويورک قادر خواهند بود نه تنها به وسيله اسباب شنيداري کتاب مورد نظر خود را شنود کنند بلکه مي توانند محتويات کتاب مورد علاقه خود را روي سي دي و رايانه خانگي و شخصي بارگذاری کنند. جام جم.

نقش کفش

درادامه مراسم‌هاي گوناگون كه در سال 2005 به مناسبت سال "هانس كريستين اندرسن" در دانمارك برگزار مي‌شود، نقش كفش‌هاي اين نويسنده بر روي پياده‌روهاي كپنهاگ ثبت مي‌شود. بنياد هانس كريستين اندرسن با استفاده از قالب كفش هانس رد كفش اين نويسنده بزرگ كتاب كودكان را بر كف پياده‌روهاي اين شهر نقش و مسيرهايي كه او در زمان حيات‌اش مي‌پيموده را نشانه‌گذاري كرده و در جاهايي كه در زندگي اين نويسنده نقشي داشته، تابلويي نصب ‌كرده‌ است كه حاوي اطلاعاتي درباره آن مكان و ارتباط‌ش با زندگي هانس كريستين است. ايسنا

 کنفرانس سالانه مجلات دربريتانيا

اين کنفرانس همه ساله درماه آوريل برگزارمی شود. موضوع آن درباره نشرمجلات و تاثيرآن برجامعه اطلاعاتی می باشد. دراين همايش بحثهای عمده درباره مسائلی که صنعت مجلات را تحت تاثيرقرار می دهند مطرح ميشود. مجموعه ای ازسخنرانيها و کارگاههای آموزشی و گردهمايی ها با حضورناشران و فعالان درعرصه مجلات ازسراسرجهان دراين کنفرانس ارائه می شود. افراد دراين کنفرانس فرصت نظرافکندن برخدمات و محصولات تازه و به روزسازی اطلاعات درزمينه مجلات پيدا می کنند. دانشجويان-کتابداران-کارگزاران دراين کنفرانس حضورمی يابند. موضوع همايش امسال که از۱۱ تا۱۳ آوريل برگزارشد درزمينه نشرتجاری دربرابرالگوی دسترسی رايگان بود. برای خواندن خلاصه ارائه ها می توانيد به اين آدرس رجوع کنيد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

نظارت برکودکان اينترنتی درکتابخانه ها

مقامات برخى از ايالات آمريکا درصدد هستند تا نحوه نظارت بر عملکرد کودکان در حين استفاده از اينترنت در کتابخانه هاى اين کشور را تغيير دهند. براساس طرح جديد نظارت نفر به نفر بر عمکرد کودکان در حين استفاده از وب متوقف شده و در عوض تمامى کتابخانه ها موظف به نصب نرم افزارهاى فيلتر کننده خواهند بود که مانع نمايش سايتهاى نامناسب مى گردند. مقامات پليس در اين ايالات همچنين اعلام کرده اند تمامى والدينى که خواستار توقف استفاده کودکان خود از اينترنت در کتابخانه ها هستند مى توانند با تکميل فرم ويژه اى جلوى اين کار را بگيرند. آی تی ايران.انتخابی توسط کودکان


جايزه کتاب کودکان خانه قرمزتنها جايزه ای است که داوران آن خوانندگان کتابها هستند. اين جايزه هرسال درانگلستان به بهترين اثرداستانی مربوط به کودکان اهدا می شود و کودکان پس ازخواندن صدها کتاب بهترين آنها را برخواهندگزيد. هم اينک پس ازگذشتن ۲۵ سال ازاهدای اين جايزه کتابهای بيشتری خوانده می شوند و کودکان بيشتری درکارداوری شرکت می کنند. اين کاريک بازی و شوخی نيست و برندگان جايزه حقيقتا توسط کودکان انتخاب می شوند. هم اينک حدود ۲۴۰ کتاب برای داوری درسياهه انتظارقراردارند.

اين جايزه ازکی پيدا شد؟

درسال ۱۹۸۰ يک نويسنده به نام خانم پت تامسون که يک کتابدارهم بود اين ايده را که کودکان بهترين کتاب رده سنی خودرا انتخاب کنند مطرح کرد. اودوست داشت که کودکان احساس مسئوليت کنند و دراين کارمشارکت فعال داشته باشند و برای همين درهمان سالها اين فدراسيون را راه اندازی کرد. او ازناشران سراسربريتانيا درخواست کرد که يک نسخه ازکتابهای ويژه کودکان را که منتشرمی کنند به اين فدراسيون ارسال کنند. خانم تامسون موجب ارتباط ميان خانواده ها-مدرسه-کودکان-کتاب و کتابخانه شد. و سالها کارانتخاب کتاب برترتوسط کودکان ادامه يافت. نويسندگان مشهوری چون جی.کی.رولينگ و جرومی استرونگ برندگان اين جايزه بوده اند. کتابهای برتردرسه رده خردسالان-کودکان و نوجوانان برگزيده می شوند. برای اطلاعات کامل تر ازسايت Red House ديدن کنيد.

 پيش نويس قطعنامه ميزگرد انجمن

متن زيرپيش نويس قطعنامه ميزگرد چالشهای کتابداری ايران است که درجلسات انجمن کتابداران ايران به تصويب رسيده است. اميدواريم که افراد مسئول و مربوط به اين پيش نويس توجه کافی داشته باشند و به آن عمل کنند. برخی ازموارد اين قطعنامه حذف سوالات غيرتخصصی ازآزمون کارشناسی ارشد و اعتبارسنجی گروههای کتابداری و اطلاع کشوراست. اين پيش نويس را حتما بخوانيد و راجع به آن نظردهيد.

پذيرش مقالات ايرانيان کتابدار

دومقاله ازسه ايرانی کتابدار درمجله زير:

 JOURNAL OF INFORMATION MANAGEMENT AND SCIENTOMETRICS به چاپ رسيده است. آقايان کيوان کوشا و دکترعباس حری يک مقاله درزمينه ارتباط بين نشرعلمی و شمارپيوندهای درونی به وب سايتهای دانشگاههای ايرانی و يافتن انگيزه های دادن پيوند و خانم دکترعصاره مقاله رشد و توسعه توليدات علمی پزشکان ايرانی درمدلاين درطی ساليان ۲۰۰۳-۱۹۷۶ را ارائه داده اند که اين مقالات به چاپ رسيده است. به جامعه کتابداران ايران تبريک می گوييم.

(باسپاس ازآقای حميد به دليل ذکرخطای انجام شده)
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

جايزه آستريد ليندگرن

توران ميرهادي ، از سوي شوراي کتاب کودک و علي اکبر صادقي ، از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان نامزدهاي جايزه يادبود آستريد ليندگرن 2006 معرفي شدند. توران ميرهادي به سبب 40 سال فعاليت در زمينه ترويج کتابخواني و علي اکبر صادقي به سبب خلق آثار متعدد و ماندگار در حوزه تصويرگري به عنوان نامزدهاي دريافت اين جايزه معرفي شدند. جايزه ليندگرن ، جايزه ادبي اي است که از سال 2002 توسط دولت سوئد به منظور قدرداني از مروجان ، تصويرگران و مولفان فعال در زمينه کودکان و نوجوانان - که در قيد حيات هستند - برگزار مي شود و بزرگترين جايزه به لحاظ مالي (650 هزار دلار) است. جام جم.

آستريد ليندگرن Astrid Lindgren  کيست؟

اين خانم درمنطقه ای درنزديکی شهرکوچک ويمربای درکشور سوئد درسال ۱۹۰۷ متولد شد. اوازکودکی به کتاب و مطالعه علاقه وافری داشت. وی اولين داستان خودرا درسال ۱۹۴۴ نوشت. درسال ۱۹۴۵ دومين کتابش را دخترش نوشت و به دخترش تقديم کرد. کتابش جايزه بهترين کتاب کودک را دريافت کرد. وی فعاليتهای زيادی درزمينه کتابهای کودک و نوجوان انجام داد و سالها ويراستارکتاب درانتشاراتی ها بود. او جايزه هانس کريستين اندرسن را نيز درسال ۱۹۵۸ دريافت کرد. همچنين درسال ۱۹۹۳ ازطرف يونسکوجايزه بين المللی کتاب را به خود اختصاص داد. برای به دست آوردن اطلاعات بيشتر ميتوانيد لينک روی آستريد ليندگرن را کليک نماييد.

پروژه LORA

کتابخانه های بزرگ غالبا صدها پايگاه اطلاعاتی را مشترک هستند و دسترسی به هزاران مجله الکترونيکی را فراهم می سازند. برخی کتابخانه ها تصميم می گيرند دسترسی به منابع الکترونيکی را به صورت سياهه ها الفبايی فراهم کنند و برخی  ديگرازجستجوهای موضوعی استفاده می کنندو عده ای نيزمنابع را درطبقه های موضوعی خاص خودشان قرار ميدهند. باگسترش منابع الکترونيکی اداره آنها دشوارترميشود. کتابخانه ها راهکارهای مختلفی برای اين کارمورد استفاده قرار ميدهند که پروژه LORA نيز يکی ازآنهاست.

LORA مخفف عبارت دسترسی به منابع پيوسته کتابخانه ای يا Library Online Resource Access  ميباشد. اين کارتوسط کتابخانه های دانشگاه اوکلاهما ايجاد شده و گسترش يافته است. هدف آن  اداره منابع الکترونيکی موجود درمجموعه کتابخانه و استفاده آسان ازآنهاست. لورا يک رابط ساده است که دسترسی به مجلات الکترونيکی-اسناد دولتی-کتابهای الکترونيکی-سايتهای اينترنتی موضوعی-موتورهای کاوش و سايرمنابع گزيده را فراهم می سازد. لورا يک رابط عمومی جهت استفاده کاربران و چندين رابط اختصاصی جهت روزآمد سازی اطلاعات آن دارد که اين رابطها را کارکنان به خصوص کتابداران متخصص کتابخانه مورد استفاده قرار ميدهند.لورا به وسيله اسکريپهای HTML نوشته شده است و دربرگيرنده بيش از ۳۵ هزاررکورد و پوشش دهنده بيش از ۵۰ حيطه موضوعی است.

به تلبيس و حيل ديوسليمان نشود

حتما همگی ازجنجالی تازه که ع.م يا همان منتقد معروف به راه انداخته است آگاهيد و آن وبلاگ کذايی را ازنظرگذرانده ايد. قصد نداريم دراينجا به اين مساله حاشيه ای که جزبه هم ريختن تمرکزواعصاب و آرامش کتابداران سودی ديگر ندارد بپردازيم و اين ماجرا و حواشی آن مورد تاييد مانيست. اما چند نکته عجيب بود. بلاگرآن وبلاگ کذايی پس ازمدتی که نام مستعارم.احمدی را برای خود برگزيده بود دوباره آن نام را حذف کرده است و جالب اينکه طبق آخرين خبرها حدود ۱۸ کامنت درآن وبلاگ وجود داشت که هم اينک به ۱۰ کامنت تقليل يافته است. اين قضيه خيلی مشکوک است. اما پرداختن به آن اصلا اهميتی ندارد. اصلا لازم نيست که بيخود و بی جهت با حاشيه سازی و غوغاسالاری کتابدارنمايان نگاه خودرا ازآينده و اهداف و رسالت خوددورکنيم به اين مساله پوچ بی سروته بپردازيم. ع.م هرکه باشد باشد. وی اگراندکی جسارت داشت خودرا کامل معرفی ميکرد و انتقادی هم اگرداشت با ادبياتی متين و استاندارد و دلايل متقن و منطقی بيان می داشت. به هرحال پرونده اين موضوع ازنظرما خاتمه يافته و ديگرهرگزبه آن نخواهيم پرداخت.

هرشکستی برماست ازخويشتن است

مطلبی را که ازنظرخواهيد گذراند يک ماجرای حقيقی است. حقيقتی تلخ که پيکان زهرآلود آن به سوی ما که نام کتابدار را يدک می کشيم نشانه گرفته شده است و بايد گفت که واقعا ماجرای تلخ و گزنده ای است و نشاندهنده اين است که هنوزبرخی کتابداران که درحقيقت کتابدارنما هستند خودرا قيم و مالک و صاحب اختيارکتابخانه و کتابها می دانند و نمی دانند که بايد با يک مشتری چگونه برخورد نمود. ازدوستان عزيزآقای عليرضا به دليل ارائه لينک اين مطلب و نيزازآقای کتابداراديب نهايت سپاسگزاری را داريم. به مصلحتی امکان قراردادن لينک اين متن دربدنه يادداشت نيست. خودميتوانيد برای خواندن کل آن وبلاگ به کامنتی که آقای عليرضا داده مراجعه کنيد. گفتنی است که مطلب زيربسيار طولانی است. اما حقيقتی است که بايد با آن روبروشد. اما ماجرا ازچه قراراست:

((مکان: کتابخونه دانشکده زبان و ادبيات دانشگاه ... ، زمان: 2 سال پيش
برگه معرفی نامه از دانشگاهمون داشتم. می خواستم روی يکی از شعرهای "جان دان" تحقيق کنم. تو برگه دان کد 15 تا کتاب رو که به دردم می خوردن بر داشتم. رفتم پيش مسوول کتابخونه. بعد از اينکه من رو يه ربع معطل کرد؛ با کلی قر قر پاشد رفت توی مخزن و بعد از 2 دقيقه برگشت و گفت هيچ کدوم از کتابها نيست. من گفتم چطور ممکنه نباشه. از بعضی از اين کتابها 3 نسخه داريد شما. وقتی اين حرف رو زدم مرده می خواست منو بکشه. به همکارش گفت اين دانشجوهای دانشگاه آزاد اومدن اينجارو به گند کشيدن. گريه ام گرفته بود به خاطره گندی که نکشيده بودم به دانشگاهشون.

مکان: همونجا، زمان:امروز صبح
بی خيال برگه معرفی شدم. با فاميلمون ميريم که اون برام کتاب بگيره. حدودا 20 تا کتاب می خوام. فاميلمون ميره تو مخزن. من نشستم منتظرش. با 8 تا کتاب بر می گرده. زنه که مسووله داره منو چپ چپ نگاه می کنه. به مرده که همکارشه می گه کتابهارو برای اين می خواد. از من می پرسه دانشجوی اين دانشگاه نيستی نه؟ من هم می گم نه. دوستم مياد. کتابهارو نگاه می کنم. فقط 4 تاش به دردم می خوره. ميرم برای کپی. مسوول کپی می گه يک هفته ديگه می تونم تحويل بدم. بر می گردم کتابخونه. فاميلمون رفته تو مخزن دنبال بقيه کتابها. اون دو نفر چپ چپ نگاهم می کنن. زنه می گه دختره رفته 2 ساعته چپيده اون تو. مرده ميره صداش می کنه. از مخزن می کشدش بيرن. زنه به من می گه تو حق نداشتی بيای اينجا. مرده می گه شما فقط 4شنبه ها حق دارين بياين اينجا. من ميخوام حرف بزنم. مرده نمی ذاره. توی مخزن وايساده. يه خورده ميرم نزديکتر که صدام رو بشنوه. داد می زنه حق نداری پاتو اينجا بذاری. دور تر می شم يه خورده بلند تر حرف می زنم. می گه ساکت. اينجا کتابخونه است. داد نزن. من می پرسم اصلا می تونم حرف بزنم؟ می گه خيلی ببخشيد شما حتی حق نداری حرف بزنی!!!!! خانومه می گه من حقوق می گيرم که به بچه های اين دانشگاه سرويس بدم. اونوقت الان بايد پاشم کتابهايی رو که تو برداشتی جابه جا کنم. مرده می گه الان اگه بچه های دانشگاه خودمون بيان اين کتابهارو بخوان تو برداشتی اونها نمی تونن استفاده کنن. من می گم آخه دانشگاه شما عموميه. کتابهای شما رو هيچ کتابخونه ديگه ای نداره.کپی دانشگاهتون هم سرويس نمی ده. من بايد اينارو بگيرم برم بيرون کپی کنم. من اگه فردا بيام شما فقط 2 ساعت کتابها رو امانت ميديد. ميگه يه خورده پول خرج کن. می گم من حداقل ده تا کتاب می خوام الان. چه جوری 3 تا 3 تا فردا بگيرم برم بيرون تو 2 ساعت کپی بگيرم بيارم برای شما؟ می گه مشکل خودته . من مسوول تز تو نيستم. می گه برو به رئيس دانشگاه خودتون بگو. می گم آقا من اومدم اينجا از شما کتاب می خوام. نه چيز ديگه. می خوام تز بنويسم. اين يه کار فرهنگيه. نيومدم مغازه که. می گم آقا شما داريد به انسانيت من توهين می کنيد. چون دانشجوی دانشگاه آزادم حق ندارم حرف بزنم، کتاب بگيرم، يا تز بنويسم؟ می گه تو چقدر بی ادبی، اين خانوم بزرگتره تو هست. بهش چرا توهين می کنی؟!!!! همه دانشجوها دارن به من نگاه می کنن و سرشون رو تکون می دن.

کنگره نسخه های خطی

كنگره بين المللي نسخه هاي خطي عربي در اسپانيا و مغرب با شركت بيش از سي كارشناس جهاني در شهر غرناطه برگزار شد.  شركت كنندگان در اين كنگره سه روزه با نسخه هاي خطي موجود در اسپانيا و مغرب به عنوان ميراث مشترك دو كشور بيشتر آشنا شدند. سلسله بحث هايي درباره نسخه هاي خطي و گنجينه فرهنگ مغربي – اندلسي از جمله برنامه هاي اين كنگره بود كه كارشناسان با شركت در آن ها ، بر نگهداري هرچه بهتر اين آثار در كتابخانه ها براساس فناوري اطلاعات مدرن تاكيد كردند. جام جم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

شنيده هايی ازآزمون تهران

ساعاتی پيش منابع موثق اطلاع دادند که گويا فقط ۲۵ نفر درآزمون دکترای کتابداری تهران نمره زبان را آورده اند و برگه های تخصصی شان تصحيح ميشود. ازما نشنيده بگيريد. درضمن به اطلاع می رساند که کارنامه آزمون دکترای کتابداری اهواز برای دوگروه صادرشده: کسانی که برای مصاحبه دعوت شده اند. کسانی که درآزمون نمره نياورده اند. اين وسط عده ای هم هستند که کارنامه ای نگرفته اند. گويا آنها جزو۲۵ نفر اول بوده اند و نه به آنها کارنامه ای داده ميشود و نه برای مصاحبه دعوت می شوند.چرا؟ ازخودشان بپرسيد.

هردم ازاين باغ...

بالاخره شهرداری شيرازهم دست به يک کارنو زد. ازاين پس آدينه هرهفته به منظورگسترش فرهنگ کتابخوانی بين اقشارمختلف مردم جمعه بازارکتاب دربوستان آزادی راه اندازی ميشود. هم داد و ستد کتاب و هم نمايشگاه کتاب. کتابخوانها چی ميخواهند بهترازاين؟

ابزارجستجوی همه کاره

كتابخانه تحقيقاتي شوراي كتاب كودك فهرست كتابهاي مناسب خود را اعلام كرد. در اين فهرست  به ترتيب مناسب‌ترين كتابهايي اين كتابخانه در چهار گروه داستان ـ تاليف، داستان ـ ‌ترجمه، ديني و علمي معرفي شده است،‌ همچنين 32 عنوان كتاب ترجمه‌يي توسط اين كتابخانه به عنوان مناسب‌ترين كتابها در بخش ترجمه معرفي شده است. مسؤولان كتابخانه تحقيقاتي شوراي كتاب كودك بر اين باورند كه با معرفي مناسب‌ترين كتابها مي‌توانند خوانندگان را به خواندن كتابهايي قوي ادبي و علمي و ديني آشنا كنند. منبع

گربه های کتابدار

يکی ازدوستان پيامی داده مبنی براينکه درکتاب مقدمه ای براثرمرجع که يکی ازاساتيد گرامی و پيشکسوت آن را ترجمه کرده اند و کاربسيارحجيمی هم هست واژه ای وجود دارد به نام گربه جهانی که معادل واژه World Cat درنظر گرفته شده است. حال آنکه چنين ترجمه ای اصلا وجود ندارد. البته شايد درادبيات داستانی کاربرد فراوان داشته باشد. ورلدکت يکی ازخدمات سازمان معتبراو سی ال سی  است که برای سهولت و صرفه جويی درهزينه سازماندهی منابع اطلاعاتی درسراسرجهان مورد استفاده قرار می گيرد و گربه ها نه دراين جا و نه در هيچ بخش کتابخانه و کتابداری و اطلاع رسانی نقشی را برعهده ندارند. گويا يکی دوسال پيش يک نفر هم واژه گربه جهانی را درسريکی ازکلاسها به کاربرده بود و حيرت بسياری را برانگيخته بود. البته ما اين فول را می گذاريم به حساب کهولت سن...

جلسه دفع ازپايان نامه

روز۲۳ خرداد اگرمشکلی رخ ندهد يک جلسه دفاع ازپايان نامه دردانشکده علوم تربيتی دانشگاه چمران اهواز برگزارميشود. دراين جلسه آقای علی مرادمند دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی ازرساله خود دفاع خواهد کرد. عنوان پايان نامه وی: ارائة الگويي مناسب براي ارتقاء كيفي وب سايت كتابخانة ملّي جمهوري اسلامي ايران از طريق تحليل محتوايي و ساختاري ويژگيهاي وب سايتهاي كتابخانه هاي ملي جهان با استمداد از نظرات صاحبنظران ايرانی می باشد. اميدواريم  که جلسه جنجال برانگيزی نباشد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

بودجه خوری يا...

مسوول کتابخانه تخصصي ادبيات کودک و نوجوان از کاهش بودجه اين کتابخانه طي چند سال گذشته خبر داد. حسين ابراهيمي الوند ، با بيان اين که اين کتابخانه زيرمجموعه دفتر مطالعات ادبيات داستاني است ، گفت : 2 سالي است بودجه اختصاصي اين کتابخانه - که عهده دار معرفي بهترين آثار تاليفي به زبانهاي انگليسي ، فرانسه ، آلماني و ايتاليايي است - کم شده و خريد کتابخانه عملا کاهش يافته است. ادامه در جام جم.
اولين کتابخانه ديجيتالی عربی
مدير كتابخانه الاسكندريه گفت اين كتابخانه به عنوان اولين كتابخانه عربي به اتحاديه كتابخانه هاي ديجيتالي پيوست. به گزارش ميدل ايست آنلاين ، اسماعيل سراج الدين افزود: اين اقدام آفاق تازه اي را براي تبادل فرهنگي ميان جهان عرب و آمريكا و اروپا ايجاد خواهد كرد.
وي گفت: كتابخانه الاسكندريه سعي دارد با همكاري اتحاديه كتابخانه هاي ديجيتالي امكانات جديدي را براي مصر و اعراب فراهم كند. بقیه را در جام جم بخوانید.
معرفي يك پايگاه اطلاعاتي درزمينه علوم
آگاهي از پايگاههاي اطلاعاتي كه درزمينه هاي مختلف علمي فعاليت ميكنند و نحوه جستجو درآنها ميتواند به كتابداران، علي الخصوص كتابداران مرجع كمك شاياني در ياري رساني به كاربران و مشتريان كتابخانه ها نمايد. اين بارقصد معرفي يك پايگاه اطلاعاتي درزمينه علوم زمين يا زمين شناسي را داريم. اين پايگاه، مجموعه هزاره دنياي علوم زمين نام دارد كه درنشريه كتابداري فني توسط يك كتابدار روس، معرفي شده است.
اين پايگاه كه عنوان اصلي آن به اين قراراست GeoscienceWorld Millennium Collection، مجموعه اي جديد ازمجلات داوري شده درزمينه علوم زمين مي باشد و ازطريق سايت اينترنتي دانشگاه استانفورد قابل دسترسي است. اين پايگاه، گسترش يافته پايگاه اطلاعاتي GeoscienceWorld است كه درسال 2004 توسط 6 انجمن و يك مؤسسه درزمينه علوم زمين راه اندازي شده است كه اين انجمنها شامل انجمن زمين شناسي امريكا، انجمن كاني شناسي امريكا و نظايرآنهاهستند. حدود 100هزاردانشمند زمين شناسي دراين پايگاه مشغول پژوهش و فعاليت هستند. اين پايگاه اطلاعاتي، دربرگيرنده 30متن كامل عنوان مجله داوري شده است كه توسط ناشران و مؤسسات زمين شناسي منتشرشده اند. دسترسي به شماره هاي پيشين اين سي عنوان مجله، حتي مجلاتي مثل بولتن انجمن رسوب شناسي امريكا كه ازسال 1911 منتشرميشود امكان پذيراست. جستجو دراين پايگاه ازطريق كليدواژه ها، زمانهاي زمين شناسي، نويسنده مقالات، و سايرفيلدها ميسرميشود. اشتراك اين پايگاه توسط كتابخانه هاي تخصصي كه درزمينه زمين شناسي يا اكتشاف معدن فعاليت ميكنند و نيزكتابخانه هاي دانشگاهي علوم، توصيه ميشود.
همايش فناوری اطلاعات دانشگاه م.الف
هفته گذشته همايش فناوری اطلاعات و ارتباطات دردانشگاه صنعتی م.الف برگزارشد. ازچندوچون اين همايش و نيزحاشيه های آن خبری نداريم. ولی گويا قراراست که يکی ازدوستان کتابدار لطف کند و اطلاعاتی دراين باره دراختيار ما قراردهد. اما فقط ميدانيم که دراين همايش افرادی بوده اند که حداقل سه مقاله جداگانه ارائه کرده اند و اين ازنکات جالب يک همايش رسمی داخلی است. حال هدف ازاين کارچه بوده بماند و برمانيزپوشيده است. ازديگرنکات جالب عدم آگاهی برخی ازافرادازارائه مقاله خود دراين همايش بوده است. اطلاع رسانی ضعيفی دراين مورد صورت گرفت که ازيک همايش که ازحدود يک سال پيش تبليغات فراوان روی آن کرد بعيد بود. به نظرميرسد که برنامه ريزی و نظم يک همايش دانشجويی دقيقترو مناسبتر از اين دانشگاه بود. به هرحال اميدواريم که درآينده شاهد بروز مسائل مشابه اين نباشيم و بااعتبارعلمی دانشگاه بازی نکنيم. البته ما فرض را براين برائت ميگذاريم و اميدواريم که اين اشکالات اولين تجربه برگزاری چنين همايشی باشد و سهوی باشد. ولی تفکر-تعقل-تدبير و برنامه ريزی و اجرای برنامه ها يقينا بدمقولاتی نيستند.
يک واژه نامه جديد
ديک فا يک واژه نامه آنلاين جديد است که دوزبانه و ترکيبی است و درکل خيلی جالب و انعطاف پذيراست. يک بارتجربه اش کنيد.
گپ حرفه اي
ازروز 30 ژوئن تا دوم جولاي، دردانشگاه منچستر، يك گردهمايي بين حرفه مندان كتابداري درانگلستان برگزار ميشود كه درآن درباره مسائل كليدي و مشكلات موجود در حرفه و آينده و جنبه هاي مختلف حرفه كتابداري، بحث خواهد شد. عنوان كلي اين بحث و گردهمايي Umberlla2005 است.

خبری ازانجمن کتابداران فارس

شنيده ها حاکی ازآن است که طی جلسه هيات مديره انجمن- آقای پرتو به عنوان رئيس-آقای حميدی به عنوان نايب رئيس-خانم سودبخش خزانه دار-خانم نيک کارمسئول کميته پژوهشی و آموزشی و آقای گزنی به عنوان بازرس فعاليت خودرا آغاز خواهند کرد. برای اين عزيزان آرزوی توفيق داريم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۱٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

درباره نمايشگاه کتاب و هندوها

کتابخانه دانشکده علوم تربيتی دانشگاه چمران اهواز اقدام به راه اندازی يک نمايشگاه درون کتابخانه کرده است و کتابهايی را که ازنمايشگاه کتاب تهران خريداری شده درمعرض نمايش قرارداده اند. کتابهای مناسبی برای رشته کتابداری خريداری شده ازجمله نمايه سازی و چکيده نويسی عباس گيلوری- اطلاعات و جامعه-مجموعه مقالات ايفلا-رده بندی ديويی ازآقای احمدی لاری و خانم مکی زاده-دستنامه قواعد فهرست نويسی اينترنتی ازخانم باجی و... کتابهای لاتين هم بدنيستند ولی خب خيلی ازآنها هندی اند و با کتابهای فارسی خودمان هم پوشانی دارند. اين هندوها دارند درنگارش کتاب به زبان انگلیسی گوی سبقت را ازبقيه می گيرند. بهتراست مواظب بود. آنها کمتربه انتشارترجمه میپردازند و ازترجمه هايی که ميکنند برای تاليف و توليد علم استفاده ميکنند. برای همين بيش ازصدها عنوان کتاب به انگليسی توسط هنديها نوشته شده و همين مساله تعجب غربيها را برانگيخته است. هرچند آنها هنوز آنقدراعتباربرای کتابهای هندی انگليسی زبان قائل نيستند که آنها را درفهرست کتابخانه کنگره يا اوهايو ليست کنند. اما اين دليل نمی شود که ما دست روی دستان مبارکمان بگذاريم و چون به اصطلاح کتابهايشان درکنگره نيست تحقيرشان کنيم. هرچه باشد آنها رانگاناتانی داشته اند. به قول يکی ازدوستان کتابدار ما درايران خيلی کم توليد علم و خيلی زياد نشخوارعلم ميکنيم. يعنی علم توليد شده را دوباره ميخواهيم به ديگران تحويل دهيم. درست است که درزبان فارسی محدوديت داريم و نمی توانيم جزبرای مصارف داخلی و کشورهايی نظير افغانستان و تاجيکستان کتاب فارسی و درنتيجه اطلاعات به فارسی توليد کنيم. اما بهتراست ازدروازه های کشور پايمان را فراتربنهيم و صدای خودمان را به زبان بين الملل به گوش جهان برسانيم. توليد اطلاعات خودرا به زبان بين الملل به ديگران نشان دهيم و حرفی برای گفتن داشته باشيم. ما هرچقدرکه داخل کشوربه توليد اطلاعات بپردازيم و ديگران به به و چه چه بگويند نخواهيم توانست درعرصه بين الملل رتبه ای داشته باشيم. جهانی فکرکردن و فرامرزی فعاليت کردن است که ما را به آنجا می رساند که هم اکنون هند هست. اندونزی هست. بازهم بينديشيم...


پايان کار
بالاخره نتايج آزمون دکترای اهواز اعلام شد. آقايان زين العابدينی-غلام حيدری-رسول زوارقی-و خانمها مکتبی- زارع فراشبندی و نصيری. ضمن عرض تبریک -آرزوی موفقيت برای اين عزيزان داريم. اين پایان راه ما بود. درضمن چندروزی مرخصی ميخواهيم. احتمالا تا چند روز...
توجه: مطالبی که پس ازیادداشت بالا مشاهده میکنید متعلق به جمعه ۱۳ خرداد میباشد.
ادامه چالشها
به دليل ناتمام ماندن مباحث مطرح شده درمجمع عمومی که درروز۱۲ ارديبهشت تحت عنوان چالشهای آموزش کتابداری ايران برپا شده بود ادامه اين مباحث روز ۱۸ خرداد ازساعت ۱۶ تا ۱۸ درتالار اجتماعات شريعت زاده کتابخانه ملی ايران برگزارميشود.
نکته: دریادداشتهای قبلی درمورد Zine ها مطلب کوتاهی نوشته شده بود که سهوا به مقاله خانم ارجمند ارجاع داده شده بود درحالیکه اعلام کرده اند که این مطلب متعلق به مقاله دکترمهراد و خانم کلینی است. ازاین بابت پوزش میخواهیم.
پارس درگاه
سايت پارس درگاه به منظور برقراري ارتباط و تبادل اطلاعات علمي و تخصصي ميان متخصصين ايراني داخل و خارج کشور، اساتيد، پژوهشگران، دانشجويان، مراکز علمي و تحقيقاتي، سازمانهاي دولتي، شرکتها، صنايع، نشريات علمي و تخصصي و ساير افراد و مراکز مرتبط و يا علاقمند به مباحث تخصصي ايجاد شده است . اين سايت بصورت يک درگاه (پورتال) طراحي شده و داراي ساختار ويژه اي است،بطوريکه با عضويت در آن امکان دسترسي هر شخص يا سازمان به مجموعه فوق (که يک گروه را تشکيل ميدهند) بطور مساوي و برابر فراهم مي شود.
کتابداری هم جزو این گروههاست. میتوانید با ثبت نام دراین سایت اطلاعات علمی و فنی تخصصی رشته خودرا دریافت کنید.
آگهی استخدام
کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی درنظردارد تعدادی-حدود ۵نفر- کتابدار با تحصيلات کارشناسی به بالا استخدام کند. متقاضيان ميتوانند مدارک خودرا به همراه کارنامه آزمون استخدام ادواری به نشانی شيراز-ميدان ارم-دانشگاه شيراز-کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولژی ارسال کنند.
قمی ها به پا خواستند
کتابداران قم نيز وارد محيط مجازی کتابداران شدند. وبلاگ کتابخانه و کتابداری که ازقم پشتيبانی ميشود راه اندازی شده است. برای آقای ساجدی و همکارانشان که راه اندازان اين بلاگ بودند آرزوی توفيق داريم و منتظراخبارکتابداران قم هستيم.
ياداستاد فرزانه
استاد عزيز-فرزانه عزيز- ديروز به خانه ات رفتيم. ولی تو نبودی که با لبخند هميشگی ات ازما استقبال کنی. ازتوگفتيم و ازتوشنيديم و هرچه بود همه خاطرات خوش تو بود و خوبی تو. اگرمدتی است ازتوننوشتيم دليلش اين است که می دانيم تو زنده ای... تو هنوز با همه مايی...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

محورشرارت

ظاهرا قرارنيست که شروران و شريران دست ازسرگروه بحث بردارند. اين بارشخصی با اسمی که به نظرمشکوک و جعلی می آيد اقدام به ارسال مطالبی کرده که ازآنها بوی جنجال و نفاق می آيد. وی که با ايميل-احتمالا- مستعارعباس نشاط يا نرگس حری فعاليت می کند. وی گفته که مربع کتابداری ايران دارای سه ضلع است: عباس و نرگس. حالا منظورش ازاين کارچيست بايد صبرکرد و ديد اين باراين محورشرارت چه نيت شومی درسردارد؟

خبری ازآزمون دکترا

آخرين لحظات ديروزيک منبع موثق خبری به دستمان رساند که ظاهرا کارتصحيح اوراق امتحان دکترای کتابداری اهواز به پايان رسيده است. البته بهتراست که ازما نشنيده بگيريد. ولی گويا شش نفربرای مصاحبه دعوت خواهند شد. خبرهای قبلی ۹ نفررا گفته بودند که پس ازتائيد و تکذيب مکرر شش نفرفعلا تائيد شده است. ازاسامی اين افراد هنوز اطلاعاتی دردست نيست. البته ازامروزارسال کارنامه های افراد آغازشده است. اگرخواستيد ميتوانيد اطلاعات بيشتری را ازخانم مهرگان درتحصيلات تکميلی دانشگاه اهواز بگيريد. البته همانطورکه بارها و بارها اعلام کرديم ما هيچگونه خبری ازنتايج نهايی يا اسامی افراد نداريم. تقاضامنديم که باوربفرمائيد.

ZINE

مطلبی که ازنظرتا خواهد گذشت به نقل ازمقاله خانم دکترارجمند درباره مجلات الکترونيکی است که درشماره جديدنشريه کتابداری و اطلاع رسانی به چاپ رسيده است.

ZINE ها به انتشاراتی با شمارگان محدود بين ۱۵ تا ۲۵۰۰ نسخه اشاره دارد که معمولا موضوعاتی بحث انگيزرا ازنظرموضوعی پوشش ميدهند. مثلا زندگی يک ناشر يا آخرين موسيقی ها. ZINE بيش ازآنکه با موضوعش شناخته شود ازطريق مفاهيمی چون ريتم آهنگين-خصوصی گرايی و عدم تظاهرشناخته می شود. ZINE ها انتشارات حرفه ای-درآمدزا و سودآورنيستند. بين آنها و مجلات منطقه حائلی وجود دارد. اين دسته ازانتشارات دارای تيراژی بيش از۲۵۰۰ نسخه می باشند و جلدی رنگی و جذاب دارند و گاهی هم ازآن منفعتی به دست می آورند. اين گونه انتشارات به موضوعاتی می پردازند که درانتشارات رايج به آنها پرداخته نمی شود. اينها به صورت مستقل توليد نمی شوندو غالبا ازZINE جذابترهستند. هرچند که ميزان جذابيتشان به مجلات باجه های روزنامه فروشی نمی رسد...

پرستيژ ما کجاست؟

 متنی را که ازنظرخواهيد گذراند به نقل ازوبلاگ مديريت دانش است که بخشی ازمقاله فردی به نام لرنزن را ترجمه کرده و ذکرکرده است. البته اين مطلب صرفا نقل قول است. ولی با برخی گفته های اين فرد تاحدودی موافقيم. منتها درعی حال مطلب ذکرشده خيلی جای بحث دارد و به راحتی نميتوان نظرمخالف و موافق را بيان کرد....

تهديد جدی آموزش کتابداری از طرف همکاران دانشگاهی ماست. کسانی که ما را درک نمی کنند و نمی شناسند. کاهش مدارس کتابداری از اواخر دهه ۷۰ شروع شد. در آمريکا اکنون کمتر از ۶۰ مدرسه کتابداری وجود دارد و دو مدرسه کتابداری که جزو بهترين ها شناخته شده بودند يعنی شيکاگو و کلمبيا نيز بسته شدند. بسته شدن اين دو مدرسه عالی نشان ميدهد که علت اين امر کيفيت برنامه هايشان نيست بلکه مساله اينست که دانشگاهها نمی خواهند مدارس کتابداری داشته باشند.

يکی از دلايل عدم توجه به مدارس کتابداری و معلمی اينست که تعداد خانمها در اين دو رشته بسيار بيشتر از آقايان است و متاسفانه جامعه به کار آقايان اهميت بيشتری ميدهد. دليل ديگر اينکه مدارس کتابداری و تربيت معلم بعنوان حوزه هايی دانش مدار در نظر گرفته نميشوند. همه افراد در جامعه ميتوانند نظر بدهند که چطور ميشود يک کتابخانه را اداره کرد. در حاليکه هيچکس ادعا نميکند که بتواند در مسائل فيزيک يا رياضيات نظر بدهد. دانشگاهيان بر اين باورند که کار کتابداری کار آسانی است و نيازی به مدرک دانشگاهی ندارد...

۱۱۵

...رييس اداره IT وزارت كشور در ادامه تاكيد كرد: براساس آخرين گزارش سازمان ملل در مورد ميزان دسترسى مردم به خدمات دولتى و معمولى از طريق شبكه‌هاى الكترونيكى كه در اصطلاح به آن دولت الكترونيك گفته مى‌شود رتبه ايران 115 است و اين رتبه از ميان 178 كشور جهان به دست آمده است، همچنين براساس يك رتبه‌بندى ديگر از نظر IT ، كشورمان از ميان كشورهاى ديگر در رتبه‌ 107 قرار دارد.

محقر با اشاره به تكفاى دوم گفت: چون تاكنون ارزيابى دقيق و روشنى از تكفاى اول به دست نيامده و متاسفانه عملكرد اين طرح و منابعى كه در طول چند ساله تزريق شده نتايج مثبت و قابل دفاعى ارائه نكرده‌ لذا به نظر مى‌رسد، تكفاى دوم ضرورتى ندارد. گزارش کامل و جالبی است. از آی تی ايران متن کاملش را بخواهيد.

اين اعراب کتاب خوان..

ساليانه شش هزار عنوان كتاب در جهان عرب منتشر مي شود كه بيش از از سه هزار جلد آن در اردن به چاپ مي رسد. ابوشماله ناشر دراين زمينه گفت: ما با اينكه 400 سال از صنعت نشر مصر و 300 سال از صنعت لبنان عقب بوديم توانستيم به سطح قابل قبول برسانيم.
اولين چاپخانه سال 1927 در اردن براي انتشار روزنامه ها راه اندازي شد ولي در مدت كوتاهي تو همزمان با بالا رفتن سطح فرهنگ مردم كتاب منتشر كرد.  ناشران اردني با وجود امكانات اندك توانستند رتبه اول انتشار را در جهان عرب به دست آورند و ساليانه 3 هزار عنوان كتاب منتشر مي سازند. جام جم

مدال کيت گرين وی

انجمن کتابداران بريتانيا شاخه گروه کتابخانه های جوانان اهدای اين جايزه را ازسال ۱۹۵۶ آغاز کرده است. اين جايزه سالانه به برجسته ترين اثری که درزمينه ادبيات کودکان باشد يا درزمينه نوشتن کتابهای کودکان فعاليت کرده باشد و درخشان باشد به شرط آنکه دربريتانيا منتشرشده باشد اهدا ميشود. اين جايزه تابستان هرسال و طبق تاريخ نشرکتاب به برنده داده ميشود. ميتوانيد دراينجا سياهه ای ازکتابهايی که جايزه کيت گرين وی را گرفته اند تا سال ۱۹۹۷ ببينيد. البته معلوم نيست که چرا ديگراين جايزه اهدا نشده است. در وب سايت مربوط به مدال کيت گرين وی نکته ای دراين مورد عنوان نشده است. ولی عناوين کتابها جالبند و نيزاين مدال نيزکارابتکاری جالبی بوده است. درضمن دراينجا هم مجموعه ای ازپيوندها درزمينه ادبيات کودکان وجود دارد و جالب و قابل استفاده است.

جبهه مشارکت کتابداران

اخيرا خانم کرمی بلاگرکتابداری پيشنهادی مبنی برتشکيل انجمن مجازی کتابداران وبلاگ نويس ايرانی داده اند. پيشنهاد خوبی است. منتها بايد حساب شده و دقيق عمل شود. اهداف معين گردد و مشارکت به صورت عينی صورت گيرد. برای آگاهی درمورد تشکيل اين انجمن و دادن نظرات خود وبلاگ کتابداری را ازنظربگذرانيد.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۱٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

شورای کتاب کودک و کتابخانه ملی(۳)

دکترخسروی آنگاه درباره ساختمان کتابخانه ملی توضيحاتی داد. وی گفت مرحوم شريعت زاده طراح ساختمان جديد کتابخانه ملی ايران بود. ساختمان اين کتابخانه کاملا کارکردی است. ساختمان کتابخانه بايد خضوع داشته باشد. نبايد طوری باشد که انسان ازآن و بلندی آن وحشت داشته باشد. کتابخانه ملی کشورفرانسه ۲۲ طبقه است که به شکل يک کتاب بازطراحی شده است و اين مطلب با عکس برداری ازآسمان قابل تشخيص است. ساختمان جديد کتابخانه ملی ايران نماد فرهنگ و اصالت معماری و هنرايرانی است. ورود رايانه به حوزه کتابداری مبارک ولی دخالت آن نامبارک است. ايشان سپس به بحث درباره تفکيک مطالب علمی ازغيرعلمی درمحيط اينترنت و به وسيله موتورهای کاوش پرداختند که اين امربا درايت کتابداران به انجام رسيده است... درپايان هرچند که يادداشتها مختصربودند ولی نهايت سپاسگزاری را ازآقای مهدی محسنی به خاطرتهيه اين يادداشتها داريم و نيزازکليه اعضای هيات مديره انجمن کتابداران خوزستان که با زحمات فراوان موفق به برگزاری اين گردهمايی شدند تشکرميکنيم.

-شنيدها حاکی ازآن است که يکی ازاساتيد دانشگاه... کم کم به مرحله استادتمامی ميرسد. اگرالبته مدارک ايشان تصويب شود. البته تازمان تائيد رسمی اين خبرازما نشنيده بگيريد.

نامزد جايزه اندرسن ۲۰۰۶

شوراي كتاب كودك، محمدهادي محمدي را به عنوان نامزد جايزه هانس كريستين ‌آندرسن 2006 (بخش تاليف) به دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان IBBY معرفي كرد و فهرست 12 اثر منتخب وي را در اختيار هيات داوران قرار داد. پيشتر، محمدرضا شمس ازسوي اين شورا به‌عنوان نامزد جايزه 2004 معرفي شده و لوح تقدير دريافت كرده بود.  آثار منتخب معرفي شده از محمدي به ترتيب الفبا عبارتند از: آواره بي‌خورشيد (1382)، افسانه درخت خرما و بزي،... ادامه در ايسنا.

تحقيق نيمچه کتابدارانه

چند نفرازنيمچه کتابداران دردانشگاه... درحال انجام پژوهشی هستند تحت عنوان بررسی ميزان آشنايی دانشجويان کتابداری و کتابداری با اصطلاحات موجود درکتابداری و اطلاع رسانی. البته کارجالب و ابتکاری است. اما يک اشکال ريزو جزئی به چشم ميخورد. آن اين است که اين دانشجويان معادلهای فارسی عجيب وغريبی را (ازکدام منبع يا فرهنگستان) برای اصطلاحات کتابداری و اطلاع رسانی درنظرگرفته اند که درنظراول حتی خود اساتيد را هم گيرمی اندازد چه برسد به اراشد و کتابداران. اصطلاحاتی که هنوزجا نيفتاده مثل چيستار-دستايند و نظايری ازاين قبيل. اين جوری خوب ميشود فهميد که کی باسواد هست و کی نيست. مگرنه؟!

 شماره جديد کتابداری

شماره ۲۸ نشريه کتابداری و اطلاع رسانی هم منتشرشد. دراين شماره درباره مجلات الکترونيکی-داستانهای واقعی درادبيات کودکان-پست مدرنيته و علوم کتابداری-نمايه سازی-ميراث دانشگاه کتابداری و اطلاع رسانی و... مطالبی وجود دارد. فهرست مندرجات آن را از مگ ايران بخوانيد. درضمن شنيده های موثقی ميگويند که نشريه علوم اطلاع رسانی متعلق به ايرانداک ازانتشاربازمانده است. البته اين مطلب يک شنيده است.

وضعيت جاری تحقيقات علمی در ايران

امکان ظهور مجدد تحقيقات تراز اول علمی در ايران وجود دارد، مگر آنکه تلاطم سياسی يا تحريم های گسترده تر خارجی وضعيت جاری را به هم بزند. اين ادعای هفته نامه بين المللی "نيچر" در سرمقاله ای تحت عنوان "راهپيمايی بلند ايران" در تازه ترين شماره خود است.

اين نشريه علمی نسبت افزايش سرمايه گزاری دولتی در ايران طی سال های اخير در علوم و کمک به ظهور تدريجی فضايی که رشد و شکوفايی تحقيقات تراز اول علمی در آن ممکن است ابراز دلگرمی کرده است. نيچر می نويسد: "درصد انتشار مقالات علمی توسط دانشمندان ايرانی در نشريات بين المللی طی يک دهه گذشته چهار برابر شده است. هرچند اين رقم هنوز پايين است، اما ضريب تاثيرگذاری مقالات علمی ايرانيان نيز افزايش يافته است. اما بخش اعظم اين بهبود از شمار کوچکی از محققان سرچشمه می گيرد." اين مطلب مفصل را در بی بی سی بخوانيد.

کمی ازبياض

اين وبگاه بياض واقعا معرکه کارميکند. واقعا درموضوعی به اين اخصی مثل نسخ خطی کارکردن دشواراست وهمتی بلند را ميطلبد. ضمن آرزوی موفقيت برای اين عزيزان توجه شما را به مطالبی ازاين وبلاگ درباره استاد حائری که درزمينه نسخه شناسی تبحری خاص دارند و هم اينک دربيمارستان بستری هستند. جلب ميکنيم.

پنهان خوريد باده...

شنيده ها ميگويند که خانم... به تازگی جذب دانشگاه... شده اند و ازقرارمعلوم يک درس سه واحدی تحت عنوان ب.ا را گرفته اند و ميخواهند که به تدريس آن مشغول شوند. ظاهرا گروه مربوطه هم با کارايشان موافقت کرده است. گروهی که مدعی بود فوق ليسانس نميگيرد حالا...بگذريم.متاسفانه ازدادن اطلاعات بيشتر و هرگونه اظهارنظردراين مورد بسيارخاص معذوريم و اجازه اطلاع رسانی بيشترنداريم! 

اين نيزبگذرد

-اين هفته هم گذشت و ازنتايج آزمون دکترا خبری نشد. آدميزاد چقدرکم طاقت است. کتابداران عزيز صبورباشيد. صبور. بازهم صبور.

قوانين و مقررات درفناوری اطلاعات

كتاب مجموعه قوانين و مقررات فناوري اطلاعات ايران توسط دبيرخانه شوراي عالي اطلاع رساني منتشر شد.
در اين مجموعه؛ مصوبات مجلس شوراي اسلامي، هيات دولت، شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شوراي عالي اطلاع‌رساني، سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و ... تا پايان سال 1383گردآوري شده است تا دسترسي آسان كاربران مختلف فناوري اطلاعات و ارتباطات در كشور را در زمينه قوانين و مقررات فراهم سازد. منبعش اينجاست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

Scopus

اسکوپوس بزرگترين پايگاه اطلاعاتی نمايه سازی و چکيده نويسی جهان است. يک ابزارکاوش و ره يابی چند رشته ای و دربرگيرنده رکوردهايی متعلق به قبل ازدهه ۱۹۶۰ ميلادی و ارائه دهنده چکيده مقالات علمی ميباشد. طراحی و توسعه آن با کمک محققان و کتابداران صورت پذيرفته است. به منابع تمام متن جامع جهت استفاده پژوهشگران پيوند دارد و دسترسی به آنهارا تسهيل نموده است. ۱۴هزارعنوان مجله علمی-فنی-علوم اجتماعی و پزشکی را تحت پوشش دارد. چکيده مقالات به قبل ازسال ۱۹۶۶ بازمی گردد. امکان جستجوهای ساده و پيشرفته دراين پايگاه برای محققان وجود دارد. ازطريق ايميل به شما آگاهی می رساند که چه منابع جديدی افزوده شده اند. اين پايگاه زبانهای انگليسی-آلمانی-ايتاليايی-فرانسوی-ژاپنی-پرتغالی و اسپانيايی را پوشش ميدهد.

شورای کتاب کودک و کتابخانه ملی(۲)

بعدازخانم انصاری نوبت به دکترخسروی رسيد تا درباره کتابخانه ملی صحبت کنند. ايشان درباره جايگاه قانونی و تشکيلاتی کتابخانه ملی توضيحاتی دادند و بيان داشتند که بودجه سالانه کتابخانه ملی ايران درگذشته ۶۰ميليون بوده ولی اينک حدود ۵ ميلياد تومان شده است. کمترکشوری وجود داردکه سرعنوان موضوعی به زبان کشورخود داشته باشد. گسترشهای مختلفی درحوزه ديويی درايران به وجود آمده است. استانداردهای کتابخانه های زندان-اصفا و اصطلاحنامه پزشکی توسط کتابخانه ملی ايران درآمده است. به زودی اصطلاحنامه سه زبانه فارسی-انگليسی-عربی درزمينه جستجو دروب توسط کتابخانه ملی منتشر ميشود. ايشان درمورد فیپا گفتند که حدود ۹۰درصد ازکتابهای ايرانی با فیپا منتشر ميشوند.

ايران پنجمين کشوری است که درمجمع ايفلا درهاوانا طرح واسپاری قانونی مواد غيرکتابی را تقبل کرد. ايران جزوده کشور برتر است که انتشار کتابشناسی ملی را به صورت ديجيتالی صورت می دهد. درحوزه سازماندهی فعاليتهای بزرگی درايران صورت گرفته است. ايشان درمورد انجمن کتابداری ايران گفتند که اين انجمن بايد مستقل باشد. تشکيل انجمن کتابداری ايران به وسيله کتابخانه ملی ايران صورت گرفته است... ادامه دارد.

 اينترنت پرسرعت درکره جنوبی

كره‌ي جنوبي بزرگترين كاربر جهان در زمينه‌ي استفاده از اينترنت پرسرعت است و چين نيز به زودي به ايالات متحده در زمينه‌ي افزايش تعداد كاربران خانگي اينترنت سريع غلبه خواهد كرد. در حالي كه ايالات متحده با ‌٣/٣٤ ميليون كاربر خانگي تا پايان سال ‌٢٠٠٤ بيشترين تعداد كاربران خانگي شبكه‌ي سراسري را داشت اما اين نسبت چنين باقي نخواهد ماند و اين كشور حتي در اين زمينه به ده رتبه‌ي اول هم نخواهد رسيد. متن کامل.

 راهنمای دامنه های فارسی

مدير ثبت دامنه‌هاي ir گفت: راهنماي دامنه، براي دامنه‌هاي فارسي ir براي سهولت ثبت‌ اين دامنه‌ها در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي راه‌اندازي شد.  اين راهنما بر روي سايت http://www.nic.irقرار گرفته است و تا اول شهريور ماه كه ثبت رسمي دامنه‌هاي فارسي آغاز مي‌شود، كامل خواهد شد.  تعداد دامنه‌هاي ir نيز از 14 هزار به 16 هزار رسيده است و از ارديبهشت ماه ثبت دامنه‌هاي ir نسبت به ساير دامنه‌هاي com، net، org در ايران پيشي گرفته است. متن کامل

شورای مشورتی غيرقانونی است

دبير پيشين انجمن نويسندگان كودك و نوجوان ـ كرد: شوراي مشورتي كتاب كودك همان هيات نظارت بر كتاب كودك و نوجوان است كه كتاب كودك و نوجواني را سانسور مي‌كند و براساس قوانين رايج، غير قانوني است. ساويسا مهوار گفت: اگر اين شورا كاري را انجام مي‌داد، طبعا ما كه خود اهل قلم هستيم، در جريان آن قرار مي‌گرفتيم. ولي ظاهرا اين شورا صرفا اسمي وزين در ميان ساير اسم‌هاست و كسي با عملكرد و بازتاب بيروني آن كاري ندارد. ايسنا

وبلاگهای جديد

درزمانهای نه چندان دور وقتی مشاهده ميشد که درسايربلاد و ممالک چقدروبلاگ درزمينه کتابداری وجود دارد دل هرکتابدارايرانی چرکين ميشد که چرا ايرانيها درزمينه کتابداری وبلاگ ندارند. اما با گذشت زمان و خيلی سريع کتابداران ايرانی هم به آرزوی خود رسيدند و هم اينک دهها وبلاگ کتابداری درسطح کشور وجوددارد که ميتوان ازآنها استفاده های فراوان برد(البته به جزکتابداران فردا!). خانم کرمی دربلاگ خودشان جمعی ازکتابداران بلاگررا معرفی کرده اند. درميان آنها نام آقای دکترمهردادنيکنام نيز به چشم ميخورد. وبلاگ ايشان کرانه نام دارد و به قول يکی ازاراشد کتابداری همنام با نام نشريه کرانه است که درسالهای دورمنتشرميشد. به هرحال خيلی جای خوشبختی است که کتابداران به قول آقای حافظيان ماشين سواری را يادگرفته اند و اجازه ندادند که ماشين سوارآنها شود.

 راهنمای گوگل

گوگل اقدام به راه اندازی يک راهنما برای کسانی که نحوه کاربا اين موتورکاوش را نميدانند و نيز مبتديان پرداخته است. تک تک بخشهايی را که درگوگل وجود دارد يعنی ابزارهايی که اين موتوورکاوش ارائه می نمايد و امکانات آنرا به صورت مفصل معرفی و نحوه کار با آنها را شرح ميدهد. اين راهنما به صورت مصوراست و کاربران راحتترميتوانند نحوه استفاده ازگوگل را يادبگيرند. باسپاس ازآقای نوروزی.

شماره جديد يک نشريه معتبرکتابداری
اين نشريه خيلی وقت بود که به روزنشده بود و تصورميرفت که کم کم درحال منسوخ شدن است. اما ظاهرا اين گونه نيست و شماره بهار۲۰۰۵ آن با مطالب تازه و جامع و علمی منتشرشده است. با سپاس ازخانم مرادی. نشريه مسائلی در کتابداری علمی و فنی را ميتوانيد استفاده کنيد. البته اگردیدید عنوانش بد برگردان شده پوزش میخواهیم.

 کتابخانه اسکندريه وکودکان

کتابخانه ها برای همه اقشارجامعه هستند وحتی کودکان را هم فراموش نميکنند. کتابخانه با شکوه اسکندريه با آن وب سايت با طمطراقش که نظرهربيننده و کاربری را به خود جلب ميکند بخش جالبی را ويژه کودکان آورده است. دراين بخش به کودکان اهميت کتابخانه و پايگاههای اطلاعاتی توضيح داده شده است. آنها به کمک ميزاطلاعات مجازی ميتوانند موارد مورد نيازخودرا به دست آورند. کتابداران به آنها می آموزند که چگونه درکتابخانه و پايگاههای اطلاعاتی مناسب به جستجوبپردازند. البته فقط وب سايت کتابخانه نيست که خدمت رسانی ميکند بلکه کودکان ميتوانند آزادانه وارد بخشهای مختلف کتابخانه البته ويژه کودکان شوند و فعاليت کنند و هرچه خواستند ازکتابداربپرسند. کودکان شش تا يازده ساله ميتوانند از۷۰۰۰ کتاب و مجله موجود دراين بخش استفاده کنند. تلويزيون تماشا کنند. موسيقی گوش دهند. ازاينترنت استفاده کنند.فعاليتهای گروهی انجام دهند. ازتعريف کردن و شنيدن داستان لذت ببرند. کتابخانه کودکان اسکندريه ۲۰۰ مترمربع است. دارای يک قرائت خانه- سالن تلويزيون-اتاق داستان-اجرای تئاتر-آزمايشگاه رايانه و ... ميباشد. مطلب ما هم کمی طولانی شد! از کتابخانه کودکان اسکندريه ديدن کنید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

شورای کتاب کودک و کتابخانه ملی(۱)

روزسه شنبه گذشنبه چهارمين همايش انجمن کتابداران خوزستان با حضوردکترنوش آفرين انصاری و دکترفريبرزخسروی برگزارشد. درحقيقت به دلايلی فرصت حضوردراين همايش و استفاده ازبيانات اين دو کتابدار عزيزرا نداشتيم تا بتوانيم به پوشش رويدادهای رخ داده دراين روزبپردازيم. اما يکی ازدوستان لطف کرد و يادداشتهای خودرا دراين نشست دراختيار ما قرارداد. آنچه ميخوانيد برگرفته ازيادداشتهای ايشان است.لازم به ذکراست که اين يادداشتها به صورت خلاصه و ازنکات مهم همايش برداشته شده است و اين بارازحواشی همايش اطلاعات دقيقی دردست نيست.ازآقای مهدی محسنی به خاطراين کارشان نهايت سپاسگزاری را داريم.

دراين جلسه سرود کتاب پخش شده که به صورت تصويری بوده است. شعرآن ازآقای شفيعی کدکنی و سرپرست گروه کر هم فرهاد فخرالدينی بوده است.

خانم انصاری سخنان خودرا اينگونه آغازکرد: شورای کتاب کودک درسال ۱۳۴۱ تاسيس شد. اما زمينه سازی پيدايش آن به سالهای ۱۳۳۰ و دولت مصدق بازمی گردد. درايران فقط کتابشناسی موجود است. ما فقط توانسته ايم که تکنيسين کتابداری تربيت کنيم و متخصص کتابشناسی و کتابشناس نداريم. شورای کتاب موفق شده است کتابشناسيهای مختلفی چون : کتابشناسی فردی- جاری-گزينشی توصيفی وغيره را پديد آورد. اصفهان اولين مکانی است که تصميم به تاسيس شعبه شورای کتاب کودک کرده است. نام اين شعبه انجمن دوستداران ادبيات کودک و نوجوان ميباشد. توران ميرهادی درسال ۱۳۳۶ اولين نمايشگاه کتاب برای کودکان را راه اندازی نمود.

وی معتقداست  کودکان ايران علاوه برآموزش به کتاب و پرورش نيزمحتاجند و اين به مدد کتاب کودک محقق ميشود. شورای کتاب کودک مهمترين و اثرگذارترين نهاد غيردولتی ايران است. درحال حاضربرای تاسيس خانه کتابدارکودک حرکتی صورت گرفته است. ۲ کتابخانه فراگير( کودکان سالم و معلول) درتهران وجود دارد. شورای کتاب کودک با همکاری يونيسف سه کتاب ويژه کودکان معلول درآورده است. هرپيشرفتی درادبيات کودکان درايران مرهون تلاش شورای کتاب کودک است. پايان نامه دکترفرج پهلو حرکتی است درزمينه شکستن موانع ناشی ازمعوليت کودکان. خانم انصاری ازآقايان آذرنگ- خرمشاهی و محمدی(محمدهادی) به عنوان کسانی که درشورای کتاب کودک فعاليت چشمگيردارند يادکردند. خانم انصاری درانتها بيان داشته اند که کتابداران بايد تاريخ بخوانند ولی اين کاررا صورت نميدهند. تاريخ به آنها عمق می دهد و مقدمه ای ميشود برای پذيرش و خيزش.  دوسايت زيررا نيز ايشان درجلسه روزسه شنبه معرفی کردند که به ادبيات کودک و نوجوان مرتبط است.

www.icdl.org  http://www.cbc.ir/  ادامه دارد...

شبکه جامع کتاب شهری

شبکه جامع کتاب شهری شبکه ای است که در مرحله نخست آن کتاب فروشی ها و کتابخانه های منتخب از طريق شبکه اينترنت به يکديگر متصل می شوند و اطلاعات کتب در دسترس خود را در اختيار ساير اعضای متصل به اين شبکه قرار می دهند. زمان خريد کتاب بايد ازروزها به ثانيه ها برسد. چون هرلحظه درجهان اطلاعات زيادی توليد ميشود. دراين دنيای کوچک شده بايد بدانيد که چه ميخواهيد. به عنوان يک کتابدار حتما دراين شبکه ثبت نام کنيد.

سيستم جيمزباندی درکتابخانه

سيستم كتابخانه هاي شيكاگو از روشهاي امنيتي جديدي براي ورود افراد به كتابخانه و استفاده از امكانات آن به خصوص كامپيوترها ، استفاده مي كنند. 

كتابخانه اي در شيگاكو كامپيوترهاي موجود در اين مكان را به يك سيستم اسكن اثر انگشت مجهز كرده است كه افراد در هنگام استفاده از اين كامپيوترهاي بايد ابتدا انگشت خود را بر روي مكان ويژه قرار دهند و سپس قادر خواهند بود از كامپيوترهاي مذكر استفاده كنند.اين امر تاحدودي مانع از سوء استفاده كاربران از اين سيستم هاي كامپيوتر مي شود همچنين استفاده از اينترنت نيز توسط مسئولين اين كتابخانه قابل كنترل مي باشد.
مسئولين آمريكايي اعلام كردند ؛ اين اولين باري نيست كه در كتابخانه ها از اين سيستم استفاده مي شود بلكه در جند ماه اخير نيز در كتابخانه مركزي NY در يكي از شهرهاي آمريكا اين گونه فعاليت ها آغاز شده است واثر انگشت افراد براي كسب اجازه ورود به كتابخانه بايد توسط سيستم اسكن كننده موردتاييد قرار گيرد. باسپاس ازدکتر فتاحی و خانم مرادی. منبع خبر اينجاست به فارسی و اينجاست به لاتين.

کودک معلول و ادبيات کودک

پنجاه و چهارمين نشست آثار تخيلي كتاب ماه كودك و نوجوان در خانه كتاب، به بحث كودك معلول و ادبيات كودك اختصاص داشت. در اين نشست يكي از كارشناسان گفت: اولين كتاب پارچه‌يي براي كودكان معلول به نام «يك تخم‌مرغ» در سال 1368 با هدف كمك به كودكان معلول حركتي تهيه‌ وتدوين شده است.طبق قانون اساسي تمام ارگانها و نهادها بايد سه درصد اشخاص معلول را به نوعي به كار گيرند و از توان اين جمعيت استفاده بهينه به عمل آيد، ‌ولي ظاهرا كنترلي بر اين مهم اعمال نمي‌شود. كتابهاي لمسي كودك را وادار مي‌كند كه از طريق لامسه با دنياي اطرافش ارتباط برقرار كند و از اين بعد حايز اهميت است. متن کامل 

ازروز۲۳ تا ۲۶ می هفته کتابداری و اطلاع رسانی با هدف آگاه کردن افراد ازارزشهای خدمات کتابداری و اطلاع رسانی و معرفی حرفه مندان اطلاع رسانی دراستراليا برگزارمی شود.اين هفته فرصتی را برای ترويج خدمات حرفه ما به اعضای جامعه اطلاعاتی و معرفی مهارتهای کتابداران و اطلاع رسانان و مسائلی که کتابخانه ها با آن درچالش هستند فراهم می سازد. دراين هفته کتابخانه های کودکان-عمومی-تخصصی و دانشگاهی و خدمات آن معرفی و بررسی می شوند.  پيشنهاد برپايی اين هفته درسال ۲۰۰۴ و توسط انجمن کتابداران استراليا مطرح شده بود. متن کامل.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

وقتی ديگران ازما می گويند

نرم افزار CDS/ISIS يک ذخيره ساز اطلاعات غير عددي و نرم افزار بازيابي پيشرفته توسعه يافته توسط يونسکو است که از سال 1985 ارائه شده تا نياز هاي موسسات را به ويژه در کشورهاي در حال توسعه برطرف کند تا آنان بتوانند فعاليت هاي پردازش اطلاعات خود را با استفاده از تکنولوژي هاي مدرن (و ارزان) ساده تر و موثرتر کنند.... به نقل از دات و يونسکو

مجلات الکترونيکی: هزينه بر يا هزينه بر؟

(بر اولی را به فتحه و بردومی را به ضمه بخوانيد). آقای حافظيان رضوی درمورد هزينه داشتن تهيه مجلات الکترونيکی گفته اند که: ما درمرکزخودمان سالی ۶۰۰ ميليون تومان هزينه تهيه مجلات چاپی می کنيم که ازاين مقدار ۱۹۵ مجله را ميتوانيم به صورت الکترونيکی دردسترس داشته باشيم. بنده معتقد نيستم که مجلات الکترونيکی گران هستند. بلکه تهيه آنها بسيار به صرفه تر و ارزان ترازمجلات چاپی است. بايد کارآيی مجلات الکترونيکی رادرنظرگرفت. اين مجلات نسبت به مجلات چاپی کاربرپسند ترو به روزترهستند. اين را هم بدانيم که بايد دانش و فن دسترسی به اطلاعات را داشته باشيم. هزينه خدمات کتابداری و اطلاع رسانی هميشه گران بوده است. ازگذشته تا به حال اين روند ادامه داشته است. اما اگرمقايسه کنيم که به واسطه ارائه همين خدمات گران چه پروژه هايی راه اندازی شده و چه مشکلاتی حل شده می بينيم که اين هزينه ها واقعا به صورت چشمگيری جبران شده است. هرچقدربرای اطلاعات هزينه شود بازهم کم است. پس نمی توان گفت که مجلات الکترونيکی گران هستند. خدماتی که آنها عرضه می کنند مهمترازگرانی قيمت ميباشند.  

زبان هيروگليف

حتما ميدانيد که اين زبان مصريان باستان بوده است که برای نگارش ازآن استفاده ميشده است و سنگ الرشيد(اگراشتباه نکنيم) هم به زبان هيروگليف نوشته شده است. اگرتمايل داريد که بدانيد مصريان باستان به کتابخانه چه می گفتند کليک کنيد. ميتوانيد خودتان کلمات کتاب و کتابدار را نيز امتحان کنيد.

کتاب جديد درباره ديويی

آقای احمدی لاری و خانم مکی زاده کتابی را درباره رده بندی ديويی ترجمه کرده اند که بسيارمفصل است و به طورمشروح راجع به رده بندی ديويی توضيحات به همراه مثالهای مختلف داده شده است. اين کتاب حدود ۲۵۰۰ تومان قيمت دارد و درکل کتاب بسيارمناسبی برای يادگيری رده بندی ديويی است.

کتابخانه ای برای هرخانه

نمايشگاه كتابخانه اي براي هر خانه با شركت 40 ناشر عرب روز يكشنبه در امان (اردن) افتتاح مي شود.
به نوشته پايگاه اينترنتي روزنامه الراي ، احمد اليازوري ، مدير روابط عمومي اين نمايشگاه گفت: نمايشگاه از 22 تا 30 ماه جاري با شعار: همراه با تابستان فرهنگي گردشگري ، همراه با كتابخانه اي براي هر خانه و همراه با خوانندگان به مدت يك هفته برگزار مي شود. جام جم.

جستجوی سه موتوره

هرروزکه ميگذرد با پديده های عجيب تری ازفناوريهای کاوش روبروميشويم. اين بارترکيبی ازسه موتورکاوش ياهو-گوگل و آسک موتورکاوشی را به نام آسکياگل درآورده اند. يک بارامتحانش کنيد.

يک ايرانی ديگردرايفلا

خانم مريم انصاری ازمرکزاطلاعات و مدارک علمی ايران با مقاله ای تحت عنوان Management and Planning Organization of Iran: Official Publications درهمايش سالانه ايفلا حضورخواهند داشت. كم كم كتابداران ايرانی نيزدرحال جهانی شدن هستند.

معرفی منبع:دنيای يادگيری(۱)

ویرایش 51 THE WORLD OF LEARNINIG در سال 2001 توسط انتشارات EUROPA به چاپ رسیده است که مدخلهای آن به صورت الفبائی و بر اساس الفبای نام کشورها تنظیم شده اند از کشور افغانستان شروع و به کشور زیمباوه ختم می گردد.این کتاب راهنما اطلاعات روزآمدی مربوط به انجمن های علمی،موسسات تحقیقاتی،موزه ها،گالری های هنری،دانشگاهها،دانشکدهها،مدارس عالی و سایر موسسات آموزش عالی ،کتابخانه ها و آرشیوها را در سیاهه وارد میکند.

بخش جداگانه ای اطلاعات مفصلی در مورد بیش از 400 سازمان فرهنگی،علمی و آموزشی بین المللی را می پوشاند. این اثر هر ساله به طور کامل مورد تجدید نظر قرار واقع شده و روز آمد می گردد و ضمن مرور و تجدید نظر اطلاعات موجود ،اطلاعات مربوط به کشورهای در حال توسعه یا کشورهایی که کسب اطلاعات در آنجا آزاد تر و راحت تر انجام می شود را بسط می دهد.ادامه دارد... با سپاس ازآقای سهيلی

چاره اش همين است!

آقاي اشميت راه حل ساده‌اي براي افرادي كه نگران نفوذ به حريم خود مي‌باشند ارائه مي‌كند: از گوگل استفاده نكنيد!اين گوگل همه چيزميخواهد. اين ايده براي تكميل آرزوي گوگل در مورد سازماندهي كليه اطلاعات دنيا براي جست‌وجوگران در وب است.
هرچند اين مسئله غيرممكن به نظر مي‌رسد، اما كارمندان گوگل مترصد انجام اين كار هستند. بيش از ده هزار كامپيوتر(رقم واقعي آنها جزو اسرار شركت است) معمولا به جست‌وجو و بررسي 8 ميليارد صفحه وب مي‌پردازند.
گوگل به دو مورد ديگر اشاره كرده است. كاربران مي‌توانند صفحه خانگي گوگل خود را براي ديدن اخبار، وضعيت آب و هوا، جي‌ميل و ساير موارد، مشابه My Yahoo تنظيم كنند. متن کامل. با سپاس ازخانم مرادی.
 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱ خرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم