کتابداران فردا

لزوم تهيه استاندارد براي خدمات مرجع ديجيتال(2)

يكي از دشواريهاي خدمات مرجع ديجيتالي اين است كه ارتباط در محيط پيوسته( به ويژه درگفتگو) با ارتباط رودر رو متفاوت است(نبود نشانه هاي غيركلامي، عدم امكان نشان دادن رفتارهاي خلقي و ظاهري و غيره). اغلب آنچه درباره چگونگي انجام دادن يك مصاحبه مرجع نوشته شده، فرض را براين مي نهد كه كتابدار و كاربر رو درروي يكديگر قرار دارند. در حاليكه حجم كوچكي از انتشارات به چگونگي تعامل درخدمات مرجع پست الكترونيكي مربوط است و آثار به مراتب كمتري در يك خدمات گفتگو وجود دارد. مساله ديگر اين است كه چشم انداز اطلاعات از زمان نگارش استانداردها در اواسط دهه 1990، به طرز چشمگيري تغيير يافته است و اين امر كتابداران را وادار مي كند تا دوباره بينديشند كه كاربران آنها كيستند، نيازهاي اطلاعاتي كاربران آنها چيست، و كتابخانه ها اكنون چگونه مي توانند آن نيازها را پاسخ دهند. يكي از روشهايي كه كتابداران مرجع مي توانند به وسيله آن با مسائل جديدي كه روياروي آنهاست كنار بيايند ساختن استانداردها و خط مشي ها براي اين مراكز خدمات نوين ديجيتالي است.
مشكلات منابع خاكستري
پيش ازاين به طور مختصر درباره منابع خاكستري شرح داديم. علاوه بر مزايايي كه اين منابع در توليد و گسترش دانش و اطلاعات علمي دارند، داراي مشكلاتي نيز مي باشند.اين بار خيلي كوتاه به بيان مشكلات اين منابع خواهيم پرداخت. جستجو و شناسايي اين منابع و نيز دسترسي به آنها دشوار است و اينكه اين متون به طور دقيق براي چه كساني مهم است اغلب نامشخص است. يكي ازمشكلات اصلي منابع خاكستري توليد است. چرا كه متخصصان فني در شركتها و همچنين ديگر مؤسسات امريكاي لاتين و كارائيب، عادت به ثبت يافته ها و اكتشافات خود ندارند. كشفياتي مهمي كه بعضا در مؤسسات به ثمر مي رسند، به گونه اي ثبت نمي شوند كه اجازه بهره برداري از آنها به ساير بخشهاي مؤسسه يا حتي كشور داده شود. اين امر دو مشكل جدي فرا روي كتابداران را در شركتها و صنايع نشان مي دهد، يك مشكل از نظرمتقاعد كردن متخصصان فني به ثبت كشفياتشان است، مشكل ديگر مجاب كردن شركتها به ارائه نظامي براي نگهداري شيوه هاي انجام كار يا Know-How شركت مي باشد.
تازه ترين شماره
جديدترين شماره نشريه الکترونيکی IR منتشر شد. دراين شماره درباره تکامل علوم اطلاع رسانی-رفتار اطلاع يابی اقتصاددانان-ابعاد مديريت دانش-و ساير مطالب جديدو جالب و متنوع ديگر درحيطه کتابداری و اطلاع رسانی خواهيد خواند.
مکانيزه شدن يک کتابخانه
مطلع شديم که کتابداران کتابخانه سازمان برق در کرمانشاه سيستم امانت اين کتابخانه را پس ازتلاشی چندماهه خودکار و مکانيزه کرده اند. اين موفقيت را به کتابداران اين کتابخانه تبريک می گوييم. تلاش بی وقفه کتابداران اين کتابخانه باعث شده است تا مسئولان سازمان بينش بسيار مثبتی نسبت به اين کتابخانه داشته باشند به طوريکه کتابدار اين کتابخانه مرتب درجلسات تخصصی سازمان حضور می يابد. خانم فتاحی کتابدار فعال اين کتابخانه تاکنون چند مورد سمينار برای کارکنان سازمان ارائه داده اند که جديدترين آن درروزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار خواهد شد و موضوع آن پنج اس خواهد بود. پنج اس در واقع پنج تا كلمه است كه با اس شروع مي شود و به آراستگي و ساماندهي محيط كار كمك شاياني مي كند. ايشان از اسفند ماه۸۳ روی اين پروژه کار ميکردند. عنوان دقيق سمينار ايشان چنين است:آشنايي با مفاهيم 5S و اصول اجراي آن در سيستم اداري . برای ايشان آرزوی توفيق داريم. ضمن اينکه چنين حرکتهايی از سوی کتابداران می تواند خيزش بزرگی در ارتقای شغلی و تحول نگرش کارکنان سازمانها نسبت به کتابداران باشد. ضمن حمايت از برداشتن اين گامها منتظر تحرک ساير کتابداران قدرتمند کشور نيز هستيم. از خانم فتاحی به خاطر قراردادن این خبر در اختیار ما بسیار ممنونیم.
امضا قرارداد بين کتابخانه ملی ايران و واتيکان
در جريان ديدار سيد كاظم موسوي بجنوردي ـ رييس سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران ـ بين او و دن رافائل فارينا ـ رييس كتابخانه پاپي واتيكان ـ يك موافقت نامه كاري به امضا رسيد. اين موافقت نامه روز چهارشنبه در جريان رسمي موسوي بجنوردي كه بنا به دعوت همتاي واتيكاني خود به اين كشور سفر كرده است، به منظور گسترش همكاري هاي فرهنگي بين دو كشور به امضا رسيد. طبق مفاد اين موافقت نامه، كتابخانه پاپي واتيكان مجموعه نسخه هاي خطي خود به زبان فارسي، عربي، تركي، سرياني، عبري و ارمني خود را به صورت لوح فشرده در اختيار كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران قرار خواهد داد. ايسنا

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۳۱ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

لزوم تهيه استاندارد براي خدمات مرجع ديجيتال(۱)

همانگونه كه مي دانيد خدمات مرجع قلب خدمات يك كتابخانه است و ازطريق اين خدمت است كه كتابخانه مي تواند خود را به جامعه اطلاعاتي در رفع نيازهاي اطلاعاتي آنها بنماياند. از اواسط دهه 1990 و به واسطه پيدايش اينترنت و فناوريهاي مختلف قالب ارائه اين نوع خدمات نيز متحول شد و انواع خدمات مرجع ديجيتالي به وجود آمدند. خدماتي از طريق پست الكترونيكي يا از طريق نرم افزارهاي مسنجر يا به صورت ويدئويي كه هركدام داراي ويژگيهاي خاص خودهستند و در اينجا قصد پرداختن به آنها را نداريم. اما همانند هر فعاليت ديگري لازم است كه در اين نوع خدمات اصول و خط مشيي حاكم باشد. مقاله اي كه توسط دكتر كوكبي در زمينه خدمات مرجع ترجمه شده و در كتاب مجموعه مقالات ايفلا 2001 به چاپ رسيده در اين مورد است. بخشي از آن را باهم مرور مي كنيم.
هيچ خط مشي ثابت و مدوني از سوي سازمانهاي كتابخانه هاي ملي درباره فراهم سازي خدمات ديجيتال وجود ندارد. بيشتر اصول و خط مشي ها مربوط به مواردي است كه در آنها كتابدار و مراجعه كننده رو در رو با يكديگر كار مي كنند. هنگامي كه خط مشي هاي بخش خدمات ارجاعي و بزرگسالان نوشته مي شد كاربران مرجع راه دور به مشترياني كه از طريق تلفن، نامه، نمابر، يا پست الكترونيكي سؤال مي كردند گفته مي شد. با پيشرفته شدن فناوري و تأثير آن بر خدمات مرجع، اين فرايند دشوارتر و پيچيده تر شده است.
كتابداران در همه جا
دانشجويان كتابداري دانشگاه هامبورگ، سياهه اي از فيلمها و كتابهايي كه كتابداران در آن نقشهاي برجسته و شخصيت اصلي را ايفا مي كنند تهيه و منتشر كرده اند.
فرصت مطالعاتی
مطلع شديم که دکتر فتاحی عازم فرصت مطالعاتی به استراليا(سيدنی) برای مدت شش ماه هستند. گويا اساتيد ديگر دانشگاهها مثل شيراز و اهواز نيز عازم چنين سفری هستند. برای همه آنها آرزوی موفقيت داريم.
کتابخانه سیار ولی ثابت
نخستين كتابخانه كوهستاني براي ارائه خدمات به كوهنوردان در ايستگاه پنجم تله‌كابين توچال در تهران افتتاح شد. اين كتابخانه با مساحت ‪ ۴۵‬مترمربع، سه هزار جلد كتاب در موضوعات علمي، مذهبي، ورزشي و غيره را به طور رايگان به شهروندان خدمات ارائه مي‌دهد. در اين كتابخانه ايستگاه روزنامه خواني راه‌اندازي شده و روزنامه‌ها و نشريات در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. ارائه اطلاعات لازم در زمينه آشنايي با قله توچال و مسيرهاي كوهنوردي، كتاب‌هاي كوهنوردي و راهنماي سلامت در سفر از ديگر خدماتي است كه كتابخانه توچال يه شهروندان ارائه مي‌دهد. به نقل از اينجا و با سپاس از آقای ساجدی
خود آموزی کتابداری
آورده اند که سه تن از کتابداران استان فارس موفق به کسب مقامهای اول و سوم کشور در دوازدهمين دوره سراسری خودآموزی کتابداری و اطلاع رسانی شدند. تا اينجای کار مشکلی نداشت اما کسی نبود توضيح بدهد منظور از دوره های خودآموزی چيست؟ تازه چرا يکی از کتابداران سال گذشته هم مقام اول کسب کرده بوده است؟ اگر کسی در اين جريان وارد است ذهنهای خفته نسبت به اين قضيه را بيدار سازد.
کم داريم
عضو هيات امناي نهاد کتابخانه هاي عمومي ايران گفت : مطابق استانداردهاي بين المللي کشور به 14 هزار کتابخانه و 140 ميليون جلد کتاب نياز دارد. هم اينک در کشور 1600 کتابخانه با 15 ميليون جلد کتاب وجود دارد.اين مسوول بيان کرد: کتابخانه هاي موجود کشور با 3 هزار و 600 کارمند اداره مي شود که 700 نفر آنها تحصيلات دانشگاهي دارند. وي با بيان اين که بايد به ازاي هر يک نفر ، 2 کتاب و هر 5 هزار نفر ، يک کتابخانه در کشور موجود باشد ،افزود: اما براي هر 4 نفر فقط يک کتاب و به ازاي هر 42 هزار نفر يک کتابخانه داريم. جام جمنکته: درزمان ماضی برنامه ای پخش میشد به نام آدینه که جملات قصار از بزرگان را پخش میکرد و بعد جمعی یا می خندیدند یا می گفتند که هورا.ما برای تنوع به دومی اکتفا می کنیم!
ويدئو كنفرانس در كتابخانه ملي ايران
ايران، به تازگي سيستم ويدئو كنفرانس بين دو ساختمان كتابخانه ملي و گنجينه اسناد ملي راه اندازي شده است. سيستم ويدئو كنفرانس به منظور برگزاري جلسات مشترك ميان مديران و كارشناسان دو مجموعه جدا از هم كتابخانه ملي و اسناد ملي مورد استفاده قرار گرفته است. انتقال صوت و تصوير با كيفيت مناسب (به صورت زنده) بين دو سالن كنفرانس از ويژگيهاي اصلي اين سيستم مي باشد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

منابع خاكستري

مطلبي كه ازنظرتان مي گذرد خلاصه اي از مقاله اي است تحت عنوان منابع خاكستري و سهم آن در جامعه علمي ترجمه خانم بزرگ چمي، كه در كتاب مجموعه مقالات ايفلا 2001 به چاپ رسيده است.
منابع خاكستري يا Gray Literature اسنادي ناپايدار و نامرئي هستند(يعني درفهرست ناشران، كتابفروشان و كتابخانه ها ديده نمي شوند) و رديابي آنها دشوار است. درحاليكه اكثراَ داراي اطلاعات مرتبط و مهمي هستند.اين اسناد به نوعي غيررسمي توليد مي شوند و دانش بشري را ذخيره و منتقل مي كنند. منابع خاكستري در كليه سطوح دولت، دانشگاه، صنعت و تجارت به صورت چاپي يا الكترونيكي اما بدون نظارت ناشران تجاري توليد مي شود. اين منابع شامل پايان نامه ها،‌گزارش كميته ها، خبرنامه ها، گزارشهاي فني، دولتي، تحقيقاتي، گزارشهاي سفر، مقالات همايشها، نامه هاي الكترونيكي، بحثهاي مجازي، وب سايتها و نظاير آنها مي باشند. منابع خاكستري، راهي براي اشاعه اطلاعات و دانش است و از فرايندهاي پژوهشي حمايت مي كند. اين منابع، مكمل منابع منتشر شده مي باشند و پيشرفت اجتماعي و اقتصادي ملل و حركت بي وقفه به سوي جامعه علمي را تقويت مي نمايد.
هماي سعادت
مطلع شديم كه خانم مرادي دانشجوی رشته علوم كتابداری و اطلاع رسانی تمامی هزينه های سفر از جمله بلیط، ويزا، هزينه اقامت و غيره برای همايش ايفلا2005 در كشور نروژ برنده شده اند. متاسفيم كه اين خبر خيلي دير به دست ما رسيد و خوشحاليم كه كتابداران جوان ايراني فرصتي براي حضور درمجامع بين المللي كتابداري يافته اند و مي توانند پا به پاي بزرگان حركت كنند. به خانم مرادي تبريك مي گوييم. از آقاي نوروزي هم به دليل انعكاس اين خبر دربلاگشان سپاسگزاريم.
آغاز به كار بازار تابستاني كتاب شيراز
ششمين بازار تابستاني كتاب با بيش از 8000 عنوان كتاب و با حضور دهها ناشربرتر كشور در محل مجتمع پزشكي ام.ار.آي شيراز آغاز به كار كرد. دراين نمايشگاه كه تا پايان تابستان داير است، كتابدوستان مي توانند علاوه برخريد كتاب با تخفيفهاي ويژه، با اهل فرهنگ و هنر نيز ديدار داشته باشند و ازساير برنامه هاي جذاب استفاده ببرند. نويد گويي مدير انتشارات نويد گفت: برپايي چنين نمايشگاههايي علاوه برترغيب مردم به مطالعه و كتابخواني، محيطي را ايجاد مي كند كه جوانان وقت خود را به صورت سالم سپري كنند. گفتني است كه اين نمايشگاه هرساله در محل مجمتع پزشكي ام.آر.آي برپا مي شود.
اعتراض كتابداران
جمعي از كتابداران كتابخانه مركزي پارك شهر به وضعيت شغلي خود، و عدم دريافت سه ماه حقوق خود، اعتراض كردند و برسر كار حاضر نشدند. هم اينك جمعي ديگر از كتابداران نيز به جمع آنها پيوسته اند و نامه اي را به وزير ارشاد نوشته اند. كتابداران بيان داشتند كه ما از طريق سيستم اداري اقدام كرديم و به كارمان ترتيب اثر داده نشد، فعلا منتظر پاسخ وزير ارشاد هستيم. به نقل از روزنامه خبرجنوب
Enduserve چيست؟
يك پايگاه اطلاعاتي و فراهم آورنده خدمات فناوري ارتباطات و اطلاعات است كه در اختيار دانشگاهيان و نيز عموم مردم دركشورهاي بريتانيا و ايرلند قرارمي گيرد. اين پايگاه كه نام كامل آن The Eduserv Chest Data Messenger است، دربرگيرنده انواع قالبهاي اطلاعاتي همانند چكيده ها، مجلات، منابع تمام متن، انواع نرم افزارها ونظايرآنهاست.
سمينار طرح جامع فناوري اطلاعات
سمينار يك روزه‌ي طرح جامع فناوري اطلاعات در كتابخانه‌هاي عمومي كشور به منظور آشنايي كتابداران كتابخانه‌هاي عمومي كشور با فناوري اطلاعات، امروز با حضور مسؤولان كتابخانه‌هاي عمومي استان تهران در محل كتابخانه عمومي “سيد مرتضي“ برگزار شد. در اين سمينار تاثير فناوري اطلاعات بر كتابخانه‌ها و چگونگي تغييرپذيري فرآيندهاي جاري كتابداري و ارائه نمونه‌هايي از كتابخانه‌هاي موفق در زمينه‌ي بهره‌گيري از فناوري اطلاعات در جهت بهبود و ارائه‌ي خدمات به مراجعان مورد بررسي قرار گرفت. گفتني است، كه سمينارهاي بعدي در مرداد و شهريور ماه امسال در استان‌هاي سراسر كشور برگزار خواهد شد. به نقل از ایسنا
نکته بدون سوگرفتگی: گویا کتابداران همین کتابخانه سید مرتضی به وضعیت شغلی خود نیز اعتراض کرده بودند. اما بهتر است که از ما نشنیده بگیرید.
جادوی صد میلیون دلاری
در ۲۴ ساعت نخست عرضه کتاب هری پاتر و شاهزاده نيمه اصيل شش ميليون و ۹۰۰ هزار نسخه فروش رفت که بطور ميانگين ۲۵۰ هزار نسخه در ساعت بود. فروش ششمين قسمت از اين مجموعه در اولين دقيقه شنبه ۱۶ ژوئن آغاز شد و گزارشهای ناشران حاکی است که استقبال علاقه مندان به مراتب بيشتر از زمان عرضه کتاب هری پاتر و محفل ققنوس بود. در سال ۲۰۰۳ اين کتاب در روز نخست تنها پنج ميليون جلد فروش داشت که رکورد تازه ای بود. هرچه راجع به هری پاتر میخواهید اینجاست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٠۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

دسترسي به مجلات الكترونيكي ازطريق كتابخانه ها(3)

سهولت دسترسي به مجلات الكترونيكي مسأله اي بود كه بايد مورد توجه قرارمي گرفت.7/91 درصد ازوب سايتهاي بررسي شده، فقط بايك يا دوباركليك كردن روي عنوان مجلات، امكان دسترسي به آنها را فراهم مي آوردند. با اين حال برخي سايتها كليكهاي 4 تا 5 تايي هم براي رسيدن به مجلات را لازم مي نمودند. 69 درصد ازوب سايتها توصيفهايي ازمجلات الكترونيكي ارائه داده بودند. همانند قالب، تمام متن بودن، سال آغازانتشار، ناشر، محتواي موضوعي، شماره استاندارد بين المللي. آنها درپايان پژوهش خود بيان داشتند كه به منظورافزايش دسترسي كاربران، وب سايت كتابخانه بايد داراي يك صفحه مجزا و دربرگيرنده پيوندبه مجلات الكترونيكي باشد. كتابخانه هايي كه دروب سايت خود ازموتوركاوش استفاده مي كنند بايد اطمينان حاصل نمايند كه موتوركاوش قادربه يافتن عناوين مجلات الكترونيكي سياهه شده درصفحه وب مي باشد.
همزاد عصيان
ظاهرا جلسه هيأت امناي كتابخانه عمومي براي تصميم گيري درباره مفاد شيوه نامه جديد خريد براي كتابخانه عمومي، به دليل حضور نيافتن اعضاي هيأت امنا بازهم برگزارنشد. گويا كتابداران كتابخانه هاي عمومي معتقدند كه برقيمت گذاري كتاب هيچ نظارتي نمي شود و هيأت خريد براي تهيه كتابها به نظر پيشنهادي كميته كارشناسي قيمت كتابخانه هاي عمومي استناد مي كند و برسرهمين قيمت با ناشران توافق مي كنند. هرچند مسئولان اظهار داشته اند كه هنگام خريد كتاب تنها منافع كتابخانه هاي عمومي را درنظر مي گيرند، اما اظهار اميدواري كرده اند شرايط به گونه اي تغيير يابد كه خواسته هاي ناشران نيز محقق شود. به نقل از جام جم.

آمازون ده ساله شد

حتما از آمازون برای به دست آوردن اطلاعات کتابشناختی کتابها و مجلات مورد نظر خود استفاده کرده ايد يا حداقل برای يافتن تازه ترين کتابها در حيطه تخصصی خود به اين پايگاه سرزده ايد.اين شرکت سالی قريب به يک ميليارد دلار قرض می گرفت تا ورشکست نشود. تا پيش از آمدن جف بزوس، کتابفروشی ها از آجر و ملات بودند. اکنون آنها روی صفحه رايانه من و شما هستند و با چند کليک ماوس می توان کتاب يا يکی از بسيار اجناسی را خريد که در اين وب سايت فروخته می شود. جف بزوس همواره می گفت:  "تند بزرگ شو!". متن کامل قضيه را در بی بی سی بخوانيد.

 پيش دفاع

امروز شنبه ۲۵ تيرماه جلسه پيش دفاع از رساله دکتری توسط آقای اميرحسينی برگزار شد. موضوع کار ايشان ارزيابی عوامل کيفی و کمی موثر درنظام دخيره و بازيابی اطلاعات در اصطلاحنامه های فارسی بود. دکتر حری-دکتر مهراد و دکتر حياتی در اين جلسه حضور داشتند. آقای امير حسينی به بيان هدف کار خود پرداختند و جزئيات آن را شرح دادند. پس از آن مسائلی از سوی اساتيد مذکور مطرح شد که بنا براين گذاشته شد که آقای امير حسينی به اصلاح آن موارد بپردازند.مسائل جالبی در پروپوزال ايشان مطرح گرديد که به زودی بخشهايی از آن را مطرح خواهيم کرد.

جستجوی نويسندگان

اين وب سايت به شما کمک می کند تا به نويسندگان کتابهای مورد نظر خود دسترسی پيدا کنيد. دراين سايت نويسندگان همانند برگه دان الفبايی شده اند و شما می توانيد با کليک برهرکدام گه می خواهيد به نتيجه دلخواه خود برسيد. با سپاس ازخانم صباغی نژاد

شب نشينی با هری پاتر

طرفداران هري پاتر بي صبرانه منتظر هستند و كتاب فروشان شادمان دست هايشان را مي مالند تا با آغاز فروش ششمين جلد ماجراهاي هري پاتر در نيمه شب جمعه 15 ژوئيه ، هر يك به آرزويشان برسند.  جي.كي (جوان كاترين) راولينگ نويسنده و خالق هري پاتر در يك مراسم ويژه در كاخ ادينبورگ در اسكاتلند شركت مي كند ، که يك دقيقه پس از نيمه شب جمعه يا به عبارتي دقيقه اول بامداد شنبه فروش نسخه انگليسي كتاب «هري پاتر و شاهزاده نانتي» آغاز مي شود. جام جم

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:۳٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

تحول

کتابخانه مرکزی دانشگاه اهواز اقدام به خودکارسازی بخش امانت کرده است. کليه کارکنان اين کتابخانه بسيج شده اند تا در بارکدگذاری کتابها مشارکت کنند. نيروها به سرعت و حدت مشغول فعاليت هستند. به نظر ميرسد که تا قبل از شروع ترم جديد اين کار به انجام برسد.

شغل تعريف شده

طی يک شنود ناخودآگاه گفتگوی يک کتابدارنما با يک مراجعه کننده چنين بود: مراجعه کننده گفته بود:ببخشيد ممکن است که از اين صفحه برای من کپی بزنيد؟ خيلی عجله دارم. (کتابخانه دارای يک دستگاه فتوکپی است) کتابدار نما با خونسردی گفت: متاسفم. من فقط از برخی قسمتهای پايان نامه ها کپی می زنم. اين کاررا نميتوانم انجام دهم و به کار پرمشغله خود که گفتگو با يکی از همکارانش بود ادامه داد و چه خالی می رفت....

او ديگر نمی آيد

ثريا قزل‌اياغ كه از سال 53 در قامت داور در جشنواره‌هاي مختلف ازجمله انتخاب كتاب سال، شوراي كتاب كودك، جايزه‌ي بين‌المللي هانس كريستين اندرسن، مهرگان بزرگسالان و كودك و نوجوان، انجمن نويسندگان كودك و نوجوان و تصويرگران كودك و نوجوان مشاركت داشته است، از اين پس به داوري هيچ جشنواره‌ي داخلي و خارجي نخواهد پرداخت. وي علت اين بي‌ميلي را «مسائل شخصي» عنوان كرد و گفت: داوري طيول كسي نيست. اگر بحث تجربه‌اندوزي بود، من به حد كافي در اين زمينه تجربه كسب كرده‌ام و حال نوبت جوان‌ترهاست كه بينديشند و بياموزند. همه داوری را وحي منزل مي‌دانند. داوري در جامعه دموكراسي معنا دارد و در جامعه‌اي كه هنوز به‌صورت ملكوك‌الطوايفي اداره مي‌شود، داوري معنا نمي‌يابد. ايسنا

 فهرست افتخار

شوراي كتاب كودك آثار پديدآورندگاني را براي دريافت ديپلم افتخار دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان 2006 در پكن معرفي كرد. اين آثار عبارتند از: ”امپراتور كلمات” از احمد اكبرپور (1382)، ”شهرزاد و بچه‌هاي قصه‌گو” اثر تصويرگري فرشيد شفيعي (1381) و ”‌دستيار ماما” ‌نوشته‌ي كارن كشمن، ترجمه مريم واعضي و نسرين وكيلي (1381). فهرست افتخار دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان IBBY فهرست آثار برجسته و برگزيده‌اي است كه دو سال يك‌بار، ‌به منظور تجليل از نويسندگان، تصويرگران و مترجمان كشورهاي عضو دفتر ارايه مي‌شود. ايسنا

خبرهايی از ...

شنيده ها می گويند که امروز در پشت درهای بسته در کتابخانه مرکزی جلسه بررسی مدارک مصاحبه شوندگان آزمون دکترای کتابداری در اهواز با حضور کليه اساتيد کتابداری گروه کتابداری اهواز برگزار شده است. اين جلسه تا ساعت ۱۴ ادامه داشت. از کم و کيف اين جلسه اطلاعاتی به دستمان نرسيده است.

راهنمای گروههای کتابداری

از طريق وب سايت انجمن کتابداران ايران می توانيد به کليه گروههای کتابداری ايران دسترسی داشته باشيد. اطلاعات جامعی درباره همه گروههای کتابداری ايران داده شده است. البته برخی گروهها نيز فقط اساميشان ذکرشده و اطلاعاتی درمورد آنها نيست. مثل گروه کتابداری دانشگاه شيراز و گروه کتابداری دانشگاه اهواز. به هرحال اين اطلاعاتی که در مورد تعداد زيادی از گروههای کتابداری ايران منعکس شده جای خوشبختی است و دسترسی سريع به اساتيد را امکان پذير کرده است.

نيازمنديها: کارآموز

اين پيام لحظاتی پيش از سوی آقای حمزه آذری رسيده است.

به یک نفر کارآموز ترجیحا خانم در کتابخانه پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران نیاز داریم. www.ippi.ac.irآدرس وبسایت

 E-mail :library@ippi.ac.ir     Tell:021-4580057


محل کار:تهران-اتوبان تهران -کرج - کیلومتر 15 سرویس ایاب وذهاب و پذیرایی به عهده پژوهشگاه می باشد.
کتابخانه ابن سينا و میراث فرهنگی
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نخستين جلسه اعضاي هيات امناي بنياد “بوعلي سينا“ از تأسيس كتابخانه بزرگ “ابن‌سينا“ در غرب كشور خبر داد. احمد مسجدجامعي، با اشاره به فعاليت‌هاي اجرايي بنياد بوعلي سينا افزود: ‌يكي از طرح‌هاي عمده بنياد در دولت جناب آقاي خاتمي، تأسيس كتابخانه بزرگ ابن سينا، به عنوان يكي از پنج طرح كتابخانه بزرگ كشوري است كه به صورت كامل، منطقه غرب را پوشش خواهد داد.
همچنین كتابخانه‌ ميراث فرهنگي با زيربناي 70 متر در ساختمان پشت موزه اين شهرستان ساخته خواهد شد. كل ساختمان 250 متر مساحت دارد و شامل سه اتاق 5×4 هر كدام حدود 70 متر مي‌باشد. اين ساختمان به صورت مستطيل است و قسمتي از آن به عنوان كتابخانه و بخش ديگر به عنوان كلاسهاي صنايع دستي استفاده خواهد شد.
اين كتابخانه به عنوان پژوهشكده ميراث فرهنگي در اختيار دانشجويان و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.با راه‌اندازي كتابخانه ياد شده كتبي در زمينه ميراث فرهنگي، تاريخ، هنر، زبانها، گويش‌ها و هر آنچه به فرهنگ جامعه ارتباط دارد جمع‌آوري و در اختيار متقاضيان قرار خواهد گرفت. به نقل از ایسنا
جای تو خالی
دوست گرامی آقای س.ن. خبر انصراف شما آنهم درست در روزهای پایانی که قرار بود روی رساله خود کار کنید مارا واقعا متاثر کرد. همه دوستان و اساتید شما برایتان آرزوی موفقیت دارند و امیدوارند که دوباره شما را در این مقطع و مقاطع بالاتر ببینند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

دو دفاع در چهار ساعت

امروز دوجلسه دفاع از رساله برگزار شد. ساعت هشت و سی دقيقه خانم کرمانی از رساله خود دفاع کردند و ساعت ده و سی دقيقه نيز آقای گلچوبی به دفاع از رساله خويش پرداخت. به دليل تداخل با تعطيلات و پايان کلاسها دفاع هر دونفر عده ای بسيار قليلی حضور داشتند. پايان نامه های خانم کرمانی و آقای گلچوبی هر دو درجه عالی و نمره ۵/۱۸ گرفتند. چکيده رساله خانم کرمانی در وبلاگ چکيده پايان نامه ها آمده و چکيده پايان نامه آقای گلچوبی نيز به زودی منعکس می شود. برای ايندوآرزوی توفيق داريم.

صادرات غير نفتی: کتاب

سازمان ملل متحد ، کشورهاي انگليس ، امريکا ، آلمان و اسپانيا را به عنوان 4 کشور نخست صادرات کتاب جهان معرفي کرد. در آماري که سازمان ملل از صادرات کتاب جهان منتشر کرده است ، کشور اسپانيا از سال 1999 با افزايش ميزان صادرات از فرانسه پيشي گرفته و فرانسه را به مقام پنجم صادرات کتاب جهان رانده است. بزرگترين واردکننده کتاب از اسپانيا هم مکزيک اعلام شده است. درباره وضعيت صادرات کتاب در ايران هم گفته شده که:  رغبت نداشتن ناشران ايراني و ترس از بازار يک طرفه نشر بين الملل ، باعث شده است ميزان مبادله کتاب ايران در منطقه خاورميانه به حضور چند ناشر خصوصي خلاصه شود که با سرمايه هاي شخصي خطر را به جان مي خرند و به بازار معامله کتاب جهان پاي مي گذارند. جام جم

خلاصه ای از يک رساله

خانم کرمانی درباره مقايسه دستنامه قواعد فهرست نويسی با کتاب قواعد فهرست نويسی انگلو-امريکن پژوهشی را صورت داده بودند. خلاصه ای از کار ايشان را منعکس می کنيم.. نتايج حاصل از پژوهش وی نشان داد که ۲۵/۷۳ درصد از فصل -۷/۷۷ درصد از فصل  و  درصد از فصل ۱۲ دستنامه با انگلوامريکن تفاوتهای ظاهری و محتوايی دارد. اين تفاوتها ناشی از:

مفصل يا خلاصه بودن قواعد انگلوامريکن-جابجايی شماره های قواعد انگلوامريکن -تفسير نادرست ازقواعد انگلوامريکن-تعديل سه قاعده برای سازگاری با ويژگيهای زبان و فرهنگ فارسی-تعديل پنج قاعهده که بر مبنای نيازهای کتابشناختی ايران صورت گرفته است. بنابراين تنها سه قاعده مربوط به ويژگيهای فرهنگ و زبان فارسی و پنج قاعده مربوط به نيازهای کتابشناختی ايران بود. همچنين نشان داده شد که دستنامه آنگونه که ادعا می کند سازگاری کافی با قواعد بين المللی نداشته و ازکارايی لازم برای فهرست نويسی کتب فارسی برخوردار نيست. پژوهشگر پيشنهاد می کند به جای استفاده از دستنامه ترجمه انگلوامريکن همراه با اضافات لازم برای سازگاری با شرايط ايران استفاده شود و موارد اضافه شده با نشانه ای خاص که در مقدمه اين مجموعه قواعد پيشنهادی آمده نشان داده شود. ضروری به نظر می رسد که کميته ملی فهرست نويسی برای اخذ تصميم درباره انطباقهايی که در آينده برای سازگاری با شرايط ايران بر روی قواعد انگلوامريکن بايد صورت گيرد تشکيل شود.

 

كاربرد كامپيوتر و تغيير فرهنگ مطالعه
كامپيوتر و اينترنت چگونگي خواندن و رفتار مردم را دچار تغيير و دگرگونى كرده است. مهم ترين تغييرى كه ايجاد شده اين است كه مردم به خواندن نوشته ها روى مانيتور كامپيوتر عادت كرده و مهم ترين ويژگى آن هايپرلينك (hyperlink) است كه معنى آن اين است: اگر اطلاعات بيشترى مى خواهيد روى آن كلمه (هايپرلينك) كليك كنيد تا به صفحه جديدى برويد و اطلاعات كامل آن را بخوانيد. به عبارت ديگر امكان ندارد كتابى چاپ شود كه در آن تمامى اين اطلاعات دم دست خواننده باشد اما در كامپيوتر و اينترنت مى توان تمام اظهار نظر هايى كه تاكنون در مورد هملت شده است را يك جا داشت. با سپاس از خانم مرادی
يک کتابشناسی از پايان نامه الکترونيکی
اين کتابشناسی مقالات منتخب انگيسی زبان-مقالات همايشها و ساير منابع چاپی و الکترونيکی را که به درک مفهوم رساله های الکترونيکی کمک می کنند و سودمند هستند ارائه می نمايد. تاکيد آن بر آثار رسمی و چاپی است. تا جايی که ممکن است به آنها لينک داده شده و از طريق اينترنت به صورت رايگان در دسترس هستند. اينجا را کليک کنيد.
LISWiki
ليسويکی يک دايره المعارف است که مربوط به فعاليتهای جامعه کتابداری و اهالی کتاب است و مقالاتی را دراين ارتباط منعکس می نمايد. وبلاگها-دسترسی رايگان و بيشتر مطالب مربوط به علوم کتابداری و اطلاع رسانی در آن می توان يافت. LISWiki را کليک کنيد. البته اين بخش با ويکی پديا نيز در ارتباط است.
 
 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٠۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

گفت‌وگو با طاهره کرمی‌نویسنده وبلاگ کتابدار

روزنامه آسيا با خانم کرمی کتابدار بلاگر مصاحبه ای را ترتيب داده است. البته لينک اين مصاحبه در وبلاگ خودشان بود و ما با اجازه ايشان در اينجا به روزنامه آسيا لينک می دهيم.

- آشنایی من با وبلاگ بر می‌گرده به سال 82 که در مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم. داشتم وبگردی می‌کردم که پرشین بلاگ رو دیدم. اوایل حتی نمی‌دونستم که پرشین بلاگ یک سرویس دهنده وبلاگه.تعریف من از پرشین بلاگ یک سایتی بود که هر کسی هر چیزی خواست می‌تونه اونجا بنویسه.اوایل وبلاگم مخاطب نداشت.فقط برای خودم می‌نوشتم.بیشتر در مورد کارهایی که دارم برای پایان نامه انجام می‌دم می‌نوشتم یعنی همه مطالبم در مورد وبلاگ و کتابداری بود... بقيه را در روزنامه آسيا مطالعه نماييد.

آمادگی در برابر سوانح و بلایا

مرحله‌پيشگيري‌ از سوانح‌ به‌ منظور شناخت‌ علل‌ سوانح‌ و به‌ حداقّل‌ رساندن‌ خطرات‌ ناشي‌ از خود ساختمان‌كتابخانه‌، تجهيزات‌ و اثاثيه‌ كتابخانه‌ سه‌ علت‌ اساسي‌ كه‌ براي‌ مقابله‌ با سوانح‌ بايد از آنها جلوگيري‌ كردعبارتند از: دسترسي‌ غيرمجاز به‌ كتابها، آتش‌ سوزي‌ و سيل‌. اولين‌ گام‌ ضروري‌، بازرسي‌ از ساختمان‌ كتابخانه‌ است‌. اين‌ چنين‌ بازرسي‌ شايد قبلاً بعنوان‌ بخشي‌ ازاقدامات‌ بررسي‌ محيط‌ و اطراف‌ كتابخانه‌ انجام‌ گرفته‌ باشد. کرانه را دريابيد. خيلی به کار کتابخانه ها می آيد.

دفاع از رساله

روز شنبه ۱۸ تيرماه خانم انواری دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری دانشگاه شيراز از رساله خود دفاع خواهند کرد. موضوع رساله ايشان به اين قراراست: بررسی رويکردهای موضوعی (زبان طبيعی و کنترل شده) در بازيابی اطلاعات از پايگاههای پيوسته کتابشناختی.

يک جابجايی کوچک

 مرکز بين المللي گفتگوي تمدنها که منحل شد، کتابهای کتابخانه اين مرکزکه يکي از بزرگترين کتابخانه هاي تخصصي کشور است،طبق تصميم هيات وزيران به کتابخانه فرهنگستان هنر منتقل خواهد شد. کتابخانه مرکز بين المللي گفتگوي تمدنها بيش از 50 هزار جلد کتاب و هزاران جلد مجله و نشريه داخلي و خارجي دارد. به نقل از دات.

اين شلوغی سر...

در اين روزها خيلی ها می خواهند دفاع کنند. خيلی ها هم می خواهند تاريخ دفاع بزنند ولی دچار سوختگی از ناحيه بينی می شوند. فعلا سر همه اساتيد شلوغ است. خبر تازه ای اتفاق نيافتاده. گروه خبری هم خلوت است. همه جا امن و امان است. تا دوشنبه که روز دفاع خانم کرمانی و آقای گلچوبی است مطلبی نداريم. يک مرخصی چند روزه...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٠٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

چگونگي دسترسي به مجلات الكترونيكي از طريق كتابخانه ها(2)

16 موردازاين وب سايتها به سايرمجموعه هاي مجلات الكترونيكي داراي پيوند بودند. 86 مورد به صورت مستقل داراي مجموعه هاي مجلات الكترونيكي بودند. 14 درصد ازاين وب سايتها به مجلات الكترونيكي رايگان هم پيوند داشتند. 65 درصد تركيبي ازمجلات الكترونيكي رايگان و مجلات الكترونيكي اشتراكي را دربرداشتند. ازبين وب سايتهاي بررسي شده فقط 15 سايت داراي مجلات تمام متن، انگليسي زبان، داوري شده، تخصصي، مطابق با نيازهاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه و مؤسسه و عدم دارابودن مخارج اضافي براي كتابخانه بودند. كتابخانه هايي كه براي تهيه مجلات الكترونيكي اشتراكي بودجه كافي نداشتند، فقط ازمجلات الكترونيكي رايگان استفاده نمودند.
تقريباَ همه سايتهاي كتابخانه هاي مورد بررسي، بخش يا صفحه مجزايي را به مجلات الكترونيكي اختصاص داده بودند و عده كمي به سايرمنابع اينترنتي پيوند داشتند. بررسي اين وب سايتها نشان داد كه اكثرآنها مجلات الكترونيكي را براساس الفبايي عنوان تنظيم كرده اند. عده اي مجلات را براساس ناشران آنها و عده اي براساس موضوع، طبقه بندي كرده اند. عده كمي هم براي مجلات الكترونيكي خود شماره بازيابي تهيه كرده بودند و براساس آن شماره مجلات را تنظيم نموده بودند. اكثراين وب سايتها داراي يك موتوركاوش براي جستجو درمجلات بودند. ادامه دارد...
نفر بعدی کيست؟
بعداز کتابخانه ميرزای شيرازی و احتمالا کتابخانه ... که روسايشان قربانی ناآگاهی مديريت کلان شدند یا می شوند رئيس بعدی که کنار گذاشته می شود کيست؟ اين بار چه کسی بايد چوب ناآگاهی مدیران بالاتر را به جان بخرد؟

حمايت...حمايت

انجمن نويسندگان کودک و نوجوان ايران طي نامه اي به هيات مديره I.B.B.Y از پيشنهاد ميزباني کنگره بين المللي دفتر بين المللي کتاب براي نسل جوان I.B.B.Y در سال 2008 ميلادي در ايران ، استقبال و حمايت کرد. دنباله مطلب در جام جم.

نويسندگان زن-ايران

...درحاليکه متوسط تيراژ رمانهای ايرانی ۵۰۰۰ نسخه است برخی از کتابهايی که زنان دست به نگارش آنها زده اند تيراژشان از۱۰۰ هزار نسخه نيز فراتررفته است. زنان ايرانی در ادبيات حرفهای زيادی برای گفتن دارند. لينک از اينجا. باسپاس از خانم مريم.

دسترسی مجددبه مجلات الکترونيکی

دانشجويان تحصيلات تکميلی دانشگاه چمران اهواز ديگر نگران تهيه پيشينه تحقيق و مقاله برای انجام کارهای پژوهشی خود نباشند. کتابخانه مرکزی مجددا پايگاه ساينس دايرکت را مشترک شده است. ديگر چه بهتر از اين؟

...اما نه حالا حالاها

شنيده ها می گويند:((نه. حالا حالاها هستيم...)) اين عبارت نقل قولی بود از... ! بگذريم. وارد اين ماجرا نمی شويم. فقط می توان گفت که به نحوی با مديريت کتابخانه...سروکار دارد...پس نگران نباشيد. فعلا از اين بابت خيال کتابداران راحت باشد.

دايره المعارف کنت

نمايه دايره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی از کنت و ديگران توسط متخصصان مرکز اطلاع رسانی جهاد تهيه شده است و ابزاری سودمند برای جستجوی اطلاعات مورد نظر است. برای دسترسی به آن دايره المعارف کنت را کليک کنيد. باسپاس ازآقای زين العابدينی

تعويق تاريخ دفاع
تاريخ دفاع از رساله آقای گلچوبی که قرار بود ۱۵ تير برگزار شود به روز ۲۰ تير موکول شد. يعنی دو دفاع در يک روز. دفاع خانم کرمانی نيز همانروز برگزارميشود. همه به اين دو دانشجو و هم به اساتيد پيشاپيش خسته نباشيد ميگوييم.
لايحه آزادی اطلاعات
دسترسي به‌اطلاعات حق مردم است، استثناهاي وارد بر حق دسترسي بايد محدود و مشخص و مستند به قانون باشد و تصميمات راجع به عدم افشاي چنين اطلاعاتي بايد توسط يك مرجع حكومتي مستقل مورد تجديد نظر قرار گيرد. اين بخشی از لايحه آزادی اطلاعات است که توسط هيات دولت به تصويب رسيده است. متن کاملش اينجاست
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

حقيقت دارد؟

از اطراف و اكناف اين ندا به گوش مي رسيد كه بناست مدير يكي از معتبرترين كتابخانه هاي كشور و حتي خاورميانه پس ازسالها مديريت برآن، تعويض شود. اما در يكي ازپيامهاي گروه خبري اين شايعه كمي رنگ واقعيت به خود گرفت و حتي نام مديران جديد برخي كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني كشور هم برده شد. به طوريكه از دكتري.ك و دكتر ف.ع و … به عنوان رؤساي جديد سه مركز اطلاعاتي عمده كشور نام برده شد. اينكه اين جريان تا چه حد حقيقت داشته باشد اطلاعاتي در دست نيست، ولي همين نكته را بايد گفت كه باور كنيد راه درستي نمي رويم. باور كنيد كتابخانه هايمان مديركتابدار مي خواهند. اينقدر شلاق ناآگاهي خود را به تن نحيف كتابداران نزنيد…
بشنو از ني…
متن زير نامه اي است كه توسط يكي ازاعضاي محترم گروه خبري به رشته تحرير درآمده است. آرزو داريم همه كتابداران و غير كتابداران آن را بخوانند. به دلايلي از ذكر نويسنده آن معذوريم. البته اميدواريم كه ايشان از اينكه بي اجازه اين متن را منعكس كرديم ما را ببخشند. ولي الان با وجود رسانه اي كه در اختيار داريم هترين فرصت است حرف خود را به گوش همه برسانيم:
((مدتی است که با بروز برخی اعتراض ها نسبت به جايگاه حرفه ای كتابداران مباحثی پيرامون تشکيل يک کميته صنفی در انجمن و يا تاسيس يک انجمن صنفی به صورت مستقل برای اعاده برخی حقوق اين چنينی مطرح می شود. ما نيز با كاستی هايی که در سياست گزاری های حرفه ای اين رشته به هنگام توزيع مزايای حرفه ای صورت گرفته کمابيش دست به گريبانيم و تقريبا همان مشكلاتی که در وزارت كارمطرح شده است، در پست ها و رديف های تخصيص يافته از سوی سازمان مديريت و برنامه ريزی نيز به چشم می خورد. برای مثال به پست كتابدار ولو اينکه دارای مدرک كارشناسی ارشد باشد، حق همترازی هيات علمی تعلق نمی گيرد، و يا مبلغ اضافه حقوقی که از بابت ارزيابی های سازمان مديريت و برنامه ريزی کشوربه لحاظ تقسيم کارشناسان به عالی، ارشد، و خبره، اختصاص يافته شامل پست كتابدار نمی شود. ممکن است موارد ديگری نيز باشد كه بنده از آن بی اطلاع باشم. اما در حاشيه اين مطالب می خواستم چند نکته را خدمت دوستان عرض کنم:
نبايد فراموش كنيم که انجمن كتابداری و اطلاع رسانی ايران يک انجمن علمی است و با انجمن های صنفی که در پاره ای موارد اهرم های اجرايی دارند، متفاوت است. بنابراين اگر چه که انجمن می تواند محل تلاقی افكار و طرح مشکل برای ما كتابداران باشد، کما اينکه تاکنون نيز اين چنين بوده است، اما نبايد توقع داشته باشيم که انجمن بتواند در اين گونه موارد مستقيما وارد عمل شود. خاستگاه انجمن های علمی با انجمن های صنفی از اساس متفاوت است. مجوز انجمن علمی از سوی وزارت علوم، تحقيقات، و فناوری صادر شده و صدور آن نيز چندان دشوار نيست. اما مجوز انجمن های صنفی بايد از سوی وزارت كشور و پس از طی مراحل نسبتا دشوار و نفس گيری صادر شود.
در اين قضيه هيچ شکی نيست که ما همواره چشم اميدمان به سوی پيش كسوتان اين رشته بوده و با احترام و تاسی به آنان برای بهبود و بقای اين حرفه تلاش خواهيم کرد. اما اينکه همواره از آنان انتظار کمک و عمل داشته باشيم و خود در سكوت فقط نظاره گر آنان باشيم چندان راهگشا نخواهد بود. بنابراين اينکه در کليه موقعيت های بحرانی چشم به دکتر فتاحی و ساير اعضای محترم هيات رئيسه انجمن داشته و از آنان انتظار عمل داشته باشيم اندکی ما را از حصول به نتيجه مطلوب دور می کند.
پيش کشيدن اين طور مباحث بسيار اميدوار کننده و نشانه حرکت اين حرفه به جلوست. فراموش نکنيم که تا چندی پيش ما حتی تشکل مستقلی برای اعلام رسمی اينگونه اعتراض ها نداشته و يا اصلا خود را نسبت به طرح اين مسائل محق نمی شناختيم. اين از نظر من همچون تشخيص بيماری است که در علم پزشکی آن را نيمی از درمان می دانند.
تا جايی كه می دانم انجمن كتابداری و اطلاع رسانی ايران اقداماتی را برای تشکيل يک کميته صنفی آغاز کرده است، اعضای محترم هيات رئيسه مطمئنا اطلاعات دقيق تری از آن دارند که در صورت لزوم در اختيار اعضای محترم گروه قرار خواهند داد.
بنده شخصا برای هرگونه پی گيری اداری در خصوص مطالبات حرفه ای کتابداران در سازمان مديريت و برنامه ريزی اعلام آمادگی می کنم اما پيشنهاد می کنم قبل از آن طی جلسات رسمی کليه اين مطالبات مشخص شده و اهداف ما در اين پی گيری ها تعيين شود.))
چگونگی دسترسی به مجلات الکترونیکی از طریق کتابخانه ها(1)
ريچ و رابين دو پژوهشگرامريكايي هستند كه ايجاد مجموعه اي ازمجلات الكترونيكي و طراحي يك وب سايت براي دسترسي به آنهارا مورد بررسي قرارداده اند. پس ازتكميل ساختارابتدايي وب سايت، قرارشد كه يك بررسي ازوب سايتهاي مجلات الكترونيكي كتابخانه هاي دانشگاهي صورت گيرد تا دريافته شود كه چه مواردي بايد دروب سايت مجموعه مجلات الكترونيكي كتابخانه جروم دردانشگاه ايالت باولينگ گرين درنظرگرفته شود. اين اطلاعات مي تواند براي موارد مشابه نيزمورد استفاده قرارگيرد. آنها 114 وب سايت دانشگاهي را مورد بررسي قراردادند.
دراين پژوهش، وب سايتهاي مجلات الكترونيكي كتابخانه هاي دانشگاهي آمريكاي شمالي مورد بررسي و تحليل قرارگرفت. بادوروش متفاوت و نمونه وب سايتها به دست آمدند. ابتدا پيامي به گروه بحث LIBREF ارسال گرديد و تقاضا شد كه نشاني اينترنتي مجلات الكترونيكي ارسال گردد كه فقط 7 پاسخ دريافت شد. دوم، يك جستجو در250 صفحه خانگي كتابخانه هاي دانشگاهي سياهه شده درموتوركاوش ياهو صورت گرفت. 107 وب سايت ديگرازمجلات الكترونيكي به دست آمد كه دركل تعداد آن وب سايتها به 114 عدد رسيد. براي تحليل وب سايتها نويسندگان يك سياهه وارسي را تهيه كردند كه درآن ويژگيهاي وب سايتها درقالب سؤالاتي مطرح شده بود. براساس اين سياهه وارسي 114 وب سايت بررسي شد. ادامه دارد…
شهر دانش کجاست؟


شهر دانش در دبي واقع است. يك منطقه آزاد آموزشي است كه جهت اشاعه و به اشتراك گذاشتن دانش به صورت بين المللي با همكاري شهر اينترنتي دبي و شهر رسانه هاي دبي فعاليت مي كند. هدف آن پيوند دانش و اقتصاد و مهارت افراد است. قراراست كه اين شهر به مركز يادگيري در خاور ميانه تبديل شود. مؤسسات دانشگاهي، فراهم كنندگان خدمات يادگيري الكترونيكي، مراكز يادگيري حرفه اي و… از جوامع شركت كننده در اين شهر هستند. به حوزه هاي مختلف دانش از شهر دانش دبي مي توانيد دسترسي داشته باشيد. با سپاس از آقاي شكرخواه..


وب سايت شکيل
وب سايت کتابخانه ملی ايران تغييرات زيادی کرده و زيباترازگذشته شده است. بدنيست سری به آن بزنيد و اين تغيير را از نزديک لمس نمائيد. با سپاس ازآقای ساجدی.
کتابخانه ساحلی
در خبرها آمده که به منظور ترغيب هرچه بيشتر مردم به مطالعه کتاب مقامات پرتغالی درحال تاسيس کتابخانه عمومی در يکی از سواحل اين کشور اروپايی هستند تا متقاضيان بتوانند هنگام گرفتن حمام آفتاب نيز به مطالعه بپردازند. ظاهرا قرار است در اين کتابخانه عمومی برای افرادی که به ساحل آفتابی دريا می آيند امکان مطالعه کتاب-مجلات و روزنامه ها فراهم شود.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٠٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

استخدام کتابدار

دانشگاه رازی يک نفر کتابدار با مدرک کارشناسی ازطريق آزمون تخصصی به صورت پيمانی استخدام می کند. هرچه زودتر مدارک لازم خود را به اين دانشگاه ارسال کنيد.
غارت درقلب اروپا
در پي گم شدن حداقل 30 هزار كتاب و دست‌نوشته از كتابخانه ملي فرانسه كه گمان مي‌رود تقريبا 2000 نسخه از آنها از ارزش تاريخي خاصي برخوردار باشند، مسؤول يكي از بخش‌هاي اين كتابخانه از سوي پليس تحت بازجويي قرار گرفت. ميشل گرل ـ مسؤول مجموعه دست‌نوشته‌هاي عبري باستان ـ به دست داشتن در ناپديد شدن 25 دست‌نوشته‌ي باارزش كه پنج عدد از آنها متعلق به خاورميانه است و 121 صفحه‌ي چاپي برداشته شده از مقبره‌هاي قرن‌هاي 14، 15 و 16 متهم است. ایسنا
کتابدار بلاگر
سرانجام کتابدار بلاگر از رساله خود دفاع کرد. ضمن تبریک به خانم کرمی توجه شما را به چکیده رساله ایشان جلب میکنیم. البته بهتر است که از وبلاگ کتابداری این چکیده را مرور کنید.ایشان ۱۵۰ وبلاگ ازسال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۴ را مورد بررسی قرار داده اند. البته این بلاگها در زمینه کتابداری و کتابخانه بوده اند...
همیشه های زخمی
از منابع موثق شنیده شد که یکی ازکتابخانه های دانشگاهی که البته چندان دولتی هم نیست ۳۰ میلیون تومان وجه رایج مملکت را خرج تجهیزات کتابخانه خود کرده است. می گويند که ظاهر ساختمان آن کتابخانه واقعا شبيه کتابخانه است. ولی يک اشکال کوچک تکراری دارد و آن خیلی غيرکتابدار بودن رئيس کتابخانه است. چون پست ديگر اين رئيس کتابخانه به گونه ای حساس است از توضيح شفاف عبارت ((خيلی غيرکتابدار)) معذوريم.
صيانت از زبان پارسی
به توصيه فرهنگستان زبان و ادب فارسی زين پس به جای واژه مجعول موتور کاوش بايد گفته شود پيش رانه کاوش. اين را منابع موثق اطلاع دادند.
نفرین بر صیاد
بلاخره معاون کتابخانه میرزا نیز عوض شد و مدیر جدید ، معاونی جدید را برای خود برگزید! معاون جديد كارمند دفتر مجله دانشگاه است.چند سالي نيز در كتابخانه خدمت كرده است، البته به عنوان يك كتابدار تجربي! چون رشته ايشان اصلا كتابداري نيست.
بد نيست بدانيد معاون قبلی کارشناس ارشد کتابداری بود. نیرویی جوان، تازه نفس و با دانشی به روزتر از بقیه! و بد نيست اين را هم بدانيد كه در این کتابخانه بزرگ کارشناسان و کارشناسان ارشد کتابداری هستند که سال هاست در بخش های مختلف کتابخانه کار کرده اند و کوله باری از تجارب ارزنده را همراه خود دارند. ما کماکان حضور و فعالیت این غیرکتابدار را محکوم می کنیم و خواهان حرکت و جنبش جدی کتابداران علیه این امواج شکننده هستیم. فرداست که خانم نظافتچی کتابخانه جای مشاور اطلاع رسانی را بگیرد. بهتر است به کتابداران در غربت می میرند سری بزنید.
كتابخوان ترين ملت جهان
مردم هند به طور متوسط در هفته 7.10 ساعت كتاب مي خوانند و به اين ترتيب كتابخوان ترين مردم جهان هستند. اين اطلاعات حاصل آمار گرفته شده از سي هزار نفر در 30 كشور از دسامبر 2004 تا فوريه 2005 است. خواندن كتاب بيشتر به معني تماشاي كمتر تلويزيون و گوش دادن كمتر به راديو است.مردم خود را آموزش مي دهند و در سراسر عمر خود با تغييرات كنار مي آيند. براي اين كار خود را با كتاب و مطالعه به روز نگه مي دارند.
فهرست كشورهاي كتابخوان دنيا و وقتي كه در هفته صرف اين كار مي كنند:
1- هند 10.7 ساعت
2- چين 8 ساعت
3- فيليپين 7.6 ساعت متن کامل در جام جم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٢۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

توجه به محتوا

يکی ازاساتيد در يکی ازجلسات درمورد ويژگيهای ساختاری و محتوايی وب سايتها صحبت می کرد. وی بيان می داشت در طی نامه هايی که ازسوی سه سردبير مجلاتی که موسسه اطلاعات علمی امريکا آنها را تحت پوشش دارد اظهار شده است که کتابداران نبايد درامور ويژگيهای ساختاری مداخله کنند. آنان بايد توجه خود را معطوف به ويژگيهای محتوايی وب سايتها کنند. متخصصان علوم رايانه و وب مسترها بايد روی ويژگيهای ساختاری کارکنند.

ايران نامزد شد
شوراي كتاب كودك آمادگي ايران را براي برگزراي روز جهاني كتاب كودك ICBD در سال 2008 ، به دفتر بين‌المللي كتاب كودك و نوجوان IBBY اعلام كرد. اگر اين درخواست مورد پذيرش هيات مديره IBBY قرار گيرد، ايران موظف خواهد شد پوستر، پيام و شعار جهاني اين جشنواره را تا سال 2007 آماده كند و در اختيار تمام كشورهاي عضو قرار دهد. گفته مي‌شود تاكنون بيش از 20 كشور از 70 كشور عضو IBBY درخواست مشابهي ارايه كرده‌اند. ایسنا
برنامه لوتکا
حتما با قانون لوتکا و برادفورد که برای تحلیل استنادی و تعیین بسامد واژگان ازآنها استفاده میشود آشناهستید. یک برنامه رایانه ای به نام لوتکا تنظیم شده است که کار تحلیلهای مورد نیاز را برای کاربران و محققان ساده کرده است. دراين نرم افزار پژوهشگران می توانند داده ها را وارد اين نرم افزار کنند. هم رتبه-فراوانی و هم اندازه-فراوانی قابل تحليل هستند. اين نرم افزار قانون زيف را هم اجرا می کند و براساس آن به تجزيه و تحليل می پردازد. لوتکا را ميتوانيد به راحتی بارگذاری کنيد. باسپاس ازآقای زوارقی.

عجيب تر ازعجيب
در يادداشتهای قبلی داشتيم که قهوه خانه ها درمصر به کتابخانه تبديل ميشوند. اما کشور مغرب گويا سياست ديگری دارد. بازار كتابفروش هاي مغرب مدتي است به بازار لباس فروش ها و راسته قهوه خانه دارها تبديل شده است. اين بازار در دهه هاي هفتاد و هشتاد محل پررونقي براي كتاب فروش ها و محل حضور كتابخوان هاي مغربي بود كه در حال حاضر در آن خبري از كتاب و كتابخوان نيست. پس از ايجاد هرج و مرج در ميان كتابفروش ها و كم توجهي به عرصه كتاب و كتاب خواني‘ بسياري از كتابفروش ها به كارهاي ديگري مثل لباس فروشي‘ سيگار فروشي و شيريني فروشي روي آورده اند. جام جم.
اولین رساله بلاگی
روز دوشنبه ۶ تیرماه ساعت نه صبح دردانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران خانم طاهره کرمی از رساله خود تحت عنوان بررسي رويكردهاي ممكن به پديده وبلاگ از نقطه نظر خدمات كتابداري و اطلاع رساني دفاع خواهند کرد. برای ایشان آرزوی توفیق داریم. حال که بحث دفاع از پایان نامه شد باید عرض شود که درروزهای ۱۵ و ۲۰تیرماه در اهواز هم دوجلسه دفاع از رساله خواهیم داشت. یکی دفاع خانم کرمانی که درمورد دستنامه قواعد فهرست نویسی است و دیگری دفاع آقای گلچوبی است که هنوز اطلاع دقيقی درمورد موضوع رساله ايشان نداريم. گزارش دفاع ايندو کتابدار بدون ورود به حریم خصوصی افراد منعکس خواهدشد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٠٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٤ تیر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم