کتابداران فردا

شماره بيست و نه

بيست ونهمين شماره فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی منتشر شد. اين شماره به خدمات مرجع اختصاص دارد و مطالبی در باره ارزيابی کتابهای مرجع-وضعيت توليد علمی اساتيد دانشگاه فردوسی- رضايت مندی کاربران از خدمات مرجع کتابخانه های عمومی- رهنمودهای ايفلا درباره خدمات مرجع و ... به چاپ رسيده اند.
راه‌اندازي سايت مخطوطات
محمد نعيم‌آبادي، رييس اداره خدمات كتابداري سازمان كتابخانه‌ها در اين باره گفت: پايگاه‌هاي كتاب‌هاي خطي با ‌٤٢٠٧٦ ركورد، قرآن‌ها و جزوات خطي با ‌٩٨٥٤ ركود، ميكروفيلم‌ها با ‌٢٨٩٩ ركورد و نسخه‌هاي عكسي با ‌٦٥١ ركورد هم‌اكنون در وب سايت سازمان قابل جستجو و بازيابي مي‌باشند. وي افزود: پايگاه كتاب‌هاي چاپ سنگي نيز هم‌اكنون با بيش از دو هزار ركورد فعال مي‌باشد كه بقيه ركوردهاي اين پايگاه نيز تا دو ماه آينده قابل دستيابي خواهد بود. سایت آستان قدس را ببینید. ممنون از ایسنا.
نتایج نهایی آزمون دکترای اهواز
از منابع مختلف نتایج نهائی آزمون دکترای کتابداری اهواز به دستمان رسیده است. تا به این لحظه پذیرفته شدن خانمها زارع فراشبندی و مکتبی و آقای زین العابدینی قطعی شده است. اما در مورد اعضای هیات علمی که مدارکشان را ارسال کرده بود هنوز نتایج موثقی به دستمان نرسیده است. به هرحال تشکیل اولین دوره دکترای کتابداری اهواز مبارک.
مجلات الکترونیکی رایگان پر استناد(۱)
طی تحليلی که در يک پژوهش روی میزان استنادهای وبی مجلات الکترونيکی رايگان رشته های دانشگاهی صورت گرفت مشخص شد که پر استنادترين مجلات الکترونيکی رشته کتابداری به شرح زير هستند: 1. First Monday با 43800 پيوند
2. D-Lib Magazine با 31000 پيوند
3. Ariadne با 22500 پيوند
البته لازم به توضیح است که این میزان استناد از طریق موتورکاوش یاهو به دست آمده و ارتباطی با مجلات موجود در آی اس آی ندارند.
زاد روز کتابخانه سيار
اين مطلب به طور اتفاقی در اينجا پيدا شد. خلاصه ای از آن را منعکس می کنیم. جالب است و به خواندنش می ارزد. گفتنی است که تاریخ این یادداشت یافت شده متعلق به ۹ فوریه است.

ديروز زادروز كتابخانه سيار ( بوك موبيل) بود . نخستين واحد « كتابخانه سيار » هشتم فوريه سا ل 1957 در شهر سانفرانسيسكو ( آمريكا ) آغاز بكار كرد كه اين ابتكار به سرعت جهاني شده است. اين كتابخانه ها شعب كتابخانه هاي عمومي هستند كه از بام تا شام در ساعات معين در ميدانها و نقاط مشخص شهر متوقف مي شوند و شهروندان به انها مراجعه مي كنند . اين واحدها معمولا در يك اتوبوس از رده خارج شده شهري كه رنگ آميزي مجدد مي شود قرار دارند . هر كتابخانه عمومي شهر داراي چند واحد سيار است كه هركدام مسير مشخص دارند و شهرداري ها هزينه آنها تقبل مي كنند.
اين اتوبوسها كتب رفرنس ( مرجع كه غير قابل عاريه دادن است ) و مجلات تخصصي ، نوار و كاست فيلمهاي آموزشي را باخود حمل مي كنند. كتابدار در بازگشت به كتابخانه مركزي كتاب را دريافت مي دارد و اگر موجود نباشد از يك كتابخانه ديگر در هر گوشه كشور كه باشد عاريه مي كند و تلفني به متقاضي اطلاع مي دهدكه چه روزي و ساعتي ودر چه محلي براي دريافت كتاب مراجعه كند....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٠٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

استخدام كتابدار

يك مؤسسه فرهنگي –علمي در قزوين جهت تكميل كادر علمي خود به يك نفر كتابدار نيازمند است. مدارك مورد نياز: تصوير آخرين مدرك تحصيلي- تصوير تمامي صفحات شناسنامه-تصوير كارت پايان خدمت با معافيت- درخواست كار-يك قطعه عكس سه در چهار- اين مدارك بايد حداكثر تا 10 شهريور 1384 به نشاني قزوين: صندوق پستي: 1517-34185 ارسال گردند.
تصويب شيوه نامه خريد كتابخانه هاي عمومي
به منظور تعيين ضوابط اجرايي ارزيابي، انتخاب و خريد منابع كتابخانه اي، شورايي به نام شوراي نظارت با تركيب دونفر از اعضاي هيئت امنا به انتخاب اين هيئت، دبيركل، معاون دبيركل در امور كتابخانه ها(دبير شورا بدون حق رأي) و چهار نفر از صاحبنظران و انديشمندان با پيشنهاد دبير كل تشكيل ميشود. بر اساس اين شيوه نامه، اولويتهاي منابع براي خريد عبارتند از: سال نشر نمونه ها، بايد حداكثر مربوط به يك سال گذشته باشد و به ارتقاي سطح فرهنگ عمومي جامعه كمك كند. به نقل از روزنامه ايران.
پيشنهاد سال
چطور است يك پايان نامه درباره آثاري كه به صورت غيرقانوني كپي برداري و به نام ديگري يا ديگران در مجلات علمي منتشر ميشوند تهيه شود؟ قابل توجه كساني كه در شرف نگارش پايان نامه هستند.
و سرانجام ايفلا۲۰۰۵
نمايشگاه و کنگره بين المللي موسسات ، انجمن هاي اطلاع رساني و کتابخانه هاي جهان با شرکت بيش از 4 هزار متخصص کتابداري و اطلاع رساني در سراسر جهان از 24 تا 28 مرداد در «اسلو»ي نروژ برگزار شد. براساس اطلاعيه هاي رسمي منتشره شده از سوي اين اتحاديه ، کتابخانه ها: يک سفر اکتشافي ، موضوع هفتاد و يکمين همایش ایفلا می باشد.اين اتحاديه از تمام متخصصان و فعالان در عرصه اطلاع رساني و کتابداري براي شرکت در اين کنگره دعوت کرده است. برای دسترسی به مقالات ایفلا اینجا را کلیک کنید.
مدلهاي نشر
براي اينكه افراد يك حوزه تخصصي از جديدترين يافته ها در آن حوزه ها مطلع گردند، اين يافته ها بايد منتشر شوند. به اين ترتيب، انتشار اطلاعات تازه، همه موجب دانش افزايي مي شود و هم مطلب منتشر شده را در بوته نقد و بررسي ساير متخصصان قرار مي دهد. انتشار يك مطلب جديد، به خصوص از طريق مجلات كه به جرأت مي توان از آنها به عنوان بهترين منبع جهت انتقال سريع اطلاعات نام برد، طي جريانهاي خاصي صورت مي گيرد. بنابراين مي توان گفت كه طور كلي، نشر داراي دو مدل است: سنتي و به صورت دسترسي رايگان. رويه نشر در مدل سنتي به اين ترتيب است: نويسنده، كار پژوهشي را انجام مي دهد و مقاله ا ي را از يافته هاي خود تهيه مي كند. دست نوشته اي از مقالات خود را به مجله ارائه مي كند. مقاله داوري مي شود، پس از داوري و تأئيد توسط داوران، منتشر مي شود و هزينه اي به عنوان حق الزحمه به نويسنده پرداخت مي شود. حق مؤلف آن مقاله به ناشر تعلق پيدا مي كند. مقاله به صورت كاغذي و ديجيتالي بايگاني ميشود. اين مقاله پس از اينكه هزينه آن از سوي خواننده يا مؤسسه پرداخت شد تحويل ميشود. در مدل دوم كه به صورت دسترسي رايگان مي باشد، هزينه نشر مقاله از سوي نويسنده پرداخت مي شود، حق مؤلف در اختيار نويسنده قرار مي گيرد، به صورت ديجيتالي بايگاني مي شود، و درنهايت مقاله به صورت رايگان در دسترس همگان قرار مي گيرد.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٠۸ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۸ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

خسته اما همچنان پويا

هيچ كتابداري نيست كه نام پوري سلطاني را نشنيده باشد. خدمات فني، سرعنوانهاي موضوعي، دانشنامه كتابداري، راهنماي مجلات ايران و… كتابهاي او هستند كه همه كتابداران، دستكم چند بار به تورق آنها پرداخته اند. روزنامه ايران، در تازه ترين شماره خود و درصفحه مهرگان، صفحه اي را به زندگاني بانوي كتابداري ايران، پوري سلطاني اختصاص داده است. اين اقدام جالب روزنامه ايران، بهانه اي شد تا بخشهايي از فعاليتها و زندگاني مظهر كتابداري ايران را منعكس كنيم. مطلب اينگونه شروع مي شود.
چرا بايد مصاحبه كنم؟ يك عمر است تلاش مي كنم تا نامي از من نباشد. وي جوياي نام نيست، 40 سال در كنج كتابخانه ملي تلاش مي كند و همچنان فعال و پوياست. نويسنده مطلب(روزنامه ايران) سطوري را به اهميت كتابخانه در جامعه اختصاص داده است و هدف خود از نگاشتن درباره پوري سلطاني، اداي دين به كتابداران بي ادعا و مدعاي ايراني بيان كرده است. پوري سلطاني، متولد 1306، تهران، و از اولين زنان فارغ التحصيل كتابداري دانشگاه تهران است. وي همسر مرتضي كيوان، شاعر جوان اصفهاني الاصلي بود. كيوان روزنامه نگاري چيره دست بود كه مدير داخلي و دبير چندين مجله ادبي بود. كيوان در سال 1333 به دلايل سياسي اعدام شد و احمد شاملو شعر معروف سال اشك پوري، سال خون مرتضي را سرود. سلطاني علاوه بر آثاري كه به جامعه كتابداري ايران عرضه كرده است، كتاب فرصت حضور، هنر عشق ورزيدن و.. را نيز نگاشته و ترجمه كرده است. وي معتقد است كتابداران حقيقي بايد كاري كنند كه كتابخانه ها به صورت استاندارد اداره شوند و به همگان اين موضوع را تفهيم كنند كه كتابخانه مكاني است براي تربيتت شهروند خوب. كتابدار واقعي به خوبي مي داند كه كتابخانه بقالي نيست كه در آن معامله انجام شود. سلطاني، روش جذب مردم به كتابخانه را مي داند و نياز آنها را در مي يابد و با خوشرويي با آنها برخورد مي كند و اطلاعات لازم را ارائه مي دهد. …
نسل امروز كتابداران، بيش از هرزمان ديگري نيازمند شناخت پوري سلطاني و امثال پوري سلطاني هاست. كساني كه امروز، اهميت پژوهش را نمي دانند چرا كه اصلا كتابداري را نمي شناسند و تلاشهاي كتابداران را نمي بينند. براي خانم پوري سلطاني از دادار پاك، آرزوي عمر باعزت و سربلندي و موفقيت داريم. شانه هاي كتابداري ايران، زير دوش ديني كه به خانم سلطاني دارد، خم شده و بايد قدر وي را بيش از اينها بداند.چرا امثال او در اين سرزمين، گوهري شب چراغ هستند.


قلب و دغل در کار داور(۲)
آقای دکتر اميرحسين اميرخانی. اين نام را حتما به خاطر داشته باشيد.
توليد كتاب و اينهمه لاكتاب؟
يكي از اساتيد بزرگوار كه ما در منابع كتابداري از ايشان بسيار ديده و شنيده ايم در گفتگو با يكي از جرايد گفته بود كه در شگفتيم از اينكه در جامعه ما كتاب خوان پيدا نمي شود ولي اين همه كتاب توليد مي شود و اين همه انتشاراتي وجود دارد؟
شايد جواب سوال ايشان اين باشد: برای سايش انگشت شست و سبابه!
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٥٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

جمله حکيمانه سال

کنفوسيوس ابراز می دارد که: نگران آن نيستم که رهبر نيستم پروای آن دارم که لياقت آن را نداشته باشم.
کلاف سردرگم
شنيده ها می گويند که قرار است در يکی از کتابخانه های دانشگاهی معروف که اخيرا رئيسش عوض شده و غير کتابدار هم هست به دانشجويان دانشگاههای علمی و کاربردی-آزاد و امثالهم سرويس داده شود. آنهم فقط در ازای دادن يک اسکناس دويست تومانی. تصورش را بکنيد محشر کبرا ميشود. درحاليکه دانشجونمايان همين دانشگاه جلوی چشم کتابدار مرجع با تيغ به جان روزنامه ها و کتابها می افتند و اطلاعات مورد نياز خود را بازيابی می کنند از ساير دانشجويان ديگر دانشگاهها چه توقعی می توان داشت؟ گرفتن اين تصميمات عجيب و غريب مايه حيرت کتابداران و آگاهان شده است.بايد هرچه زودتر به فرياد اين کتابخانه رسيد. وگرنه..
اين همه قلب و دغل در کارداور می کنند
منابع موثق گزارش دادند که يکی از نويسندگان مقالات در يکی از نشريات کتابداری کار وحشتناکی کرده است. مقاله ای را از يکی از نشريات رشته مديريت کاملا کپی برداری و با تغيير عنوان و نويسنده به نام خودش برای مجله فرستاده و سر همه را کلاهی بس گشاد نهاده است. البته داوران مجله را نمی توان مقصر دانست. چرا که آنها در حيطه تخصصی خود کار ميکنند و خود مجله هم عنوان مقاله و نويسنده را بررسی می کند که تکراری نباشد. ما از اين دقت و تيزبينی کسی که اين مطلب را اولين بار فهميد تشکر می کنيم و خيلی دلمان ميخواست اسم نويسنده را بياوريم اما ...
تخريب كتابخانه ملي عراق
نمايش هزار و يكشب با موضوع تخريب و سرقت از كتابخانه ملي بغداد در زمان حمله آمريكا به عراق‘ در مركز فرهنگي كندي دوكي مادريد پايتخت اسپانيا به اجرا درآمد. نمايش تخيلي با استفاده از وقايع تاريخي مربوط به تخريب ميراث عراق در كتابخانه ملي بغداد نوشته و به اجرا درآمده است. خوان گفت: گم شدن بيش از يك ميليون كتاب در آتش سوزي كتابخانه ملي بغداد كه نسخه هاي مختلفي از داستان هاي هزار و يكشب نيز در ميان آن ها بوده دليل اصلي نوشتن اين نمايشنامه بوده است. جام جم.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

انتشار شماره هاي جديد مجلات كتابداري

شماره هاي جديد مجلات اطلاع شناسي و فصلنامه كتاب مننشر شد. موضوع اين شماره نشريه اطلاع شناسي به ارتباطات علمي اختصاص دارد. شصتمين شماره فصلنامه كتاب، شماره زمستاني، با مقالات منتوع منتشر شد. در انتهاي اين شماره، نمايه مقالات فصلنامه كتاب به چشم مي خورد. در اين شماره، از آرشيوهاي رقومي، تنش دركتابخانه، حفاظت و نگهداري منابع رقومي، خدمات تحويل مدرك، تربيت كتابدار رقومي و چندين مطلب متنوع ديگر خواهيد خواند.
سرويس جديد ياهو
وب گاه ياهو اخيرا سرويس جديدي را ارائه كرده است، كه از طريق آن مي توانيد به جستجوي آيتمهاي صوتي بپردازيد. اين آينمها مي توانند شامل موسيقي، مصاحبه ها، سخنرانيها، افكتهاي صوتي و نظاير آنها باشند. براي دسترسي به سرويس جديد ياهو اينجا را كليك كنيد. باسپاس ازآقاي نوروزي.
فناوري در خدمت كتابدوستان
از اين به بعد از طريق تلفنهاي همراه خود مي توانيد به مطالعه بپردازيد و نگران حمل كتاب جهت مطالعه نباشيد. Mobilereader وسيله اي است كه از طريق آن مي توانيد كتابهاي جديد را با وارد شدن به وب سايت موبايل ريدر، مطالعه كنيد. جستجوي عناوين، نويسندگان و شابك كتابها در اين وب سايت امكان پذير است. اين وب سايت از 17 آگوست 2005 قابل دسترس است. گفتني است كه اين وب سايت از سوي كشور استراليا پشتيباني مي شود.
جمله حكيمانه روز
اين سخن از كيست؟ ((كتابخانه ها ساخته نمي شوند، رشد مي كنند)).
ويرايش جديد سرعنوانهاي موضوعي
ويرايش 28 كتابهاي قرمز رنگ آشناي همه كتابداران، يا همان سرعنوانهاي موضوعي كتابخانه كنگره با تقسيمات فرعي فراوان و در پنج جلد منتشر شد. سرعنوانهاي موضوعي كتابخانه كنگره هم اكنون در اروپا به قيمت 295 پوند انگليس به متقاضيان تحويل داده خواهد شد.
طنز کتابدارانه
و كتابداران دو دسته باشند : دسته اي صالح و كاربلد كـه در همه احوال خلاق و كـوشا بـاشند و دسته اي ديگر كه به كسالت خو گرفته و از آنها هيچ كار برنيايد جز غيبت ( هم از محل كار و هم در پشت سر ديگران ) و البته نوشيدن چاي _... واقعا جای اين وبلاگ خالی بود. از کتابگزار اعظم که بلاگر اين وبلاگ هستند ممنونيم. فقط نميدانيم آيا کتابگزار اعظم همان آقای کاليماخوس است يا خير؟ چون شنيده بوديم که... بگذريم. ممنون از آقای سعادت.
آگهي هاي استخدام براي كتابداران
در اين يادداشت، دو آگهي استخدام براي كتابداران داريم كه به نقل از هفته نامه بازار كار آنها را منعكس مي كنيم.
اول: شركت مهندسان مشاور جهت تكميل كادر آموزش و كتابخانه مركزي خود نيازمند كتابدار است. واجدين شرايط تا 20 مرداد تقاضاي خود را به صندوق پستي 4591-11365 يا ايميل hrm@sazeh.co.ir ارسال نمايند.
دوم: ارتش جمهوري اسلامي، نيازمند كتابدار در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد مي باشد ورسمي و پيماني از بين آقايان و پس از آزمون كتبي، نسبت به استخدام آنها اقدام مي كند. مدارك لازم بايد تا 31 مرداد به آدرس تهران.خ دكتر شريعتي، چهار راه شهيد قدوسي، ساختمان شماره 2، ستاد مشترك ارتش، سازمان عقيدتي سياسي آجا، صندوق پستي: 3398-16765 ارسال گردند

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٠۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

كارگاه آموزش حفاظت از كتاب در آمريكا

دپارتمان حفاظت و نگاهدارى از كتاب در مدرسه علوم كتابدارى و اطلاع رسانى دانشگاه لوا (Lowa) در آمريكا با تكيه بر نمونه هايى از اولين كتاب هاى خطى و چاپى به جا مانده از هشت دوره تاريخى، اقدام به برگزارى كارگاه آموزشى حفاظت و مرمت كتاب از ۲۲ جولاى (۳۱ تيرماه ۱۳۸۴) كرده است.دپارتمان حفاظت و نگاهدارى از كتاب در مدرسه علوم كتابدارى و اطلاع رسانى دانشگاه لوا (Lowa) در آمريكا با تكيه بر نمونه هايى از اولين كتاب هاى خطى و چاپى به جامانده از هشت دوره تاريخى، اقدام به برگزارى كارگاه آموزشى حفاظت و مرمت كتاب از ۲۲ جولاى (۳۱ تيرماه ۱۳۸۴) كرده است. مدل هاى مختلف صحافى در قرون گذشته مرور مى شود. نمونه كتاب هاى تاريخى مورد بررسى در اين بخش عبارتند از نمونه يك دست نوشته و نمونه اولين كتاب هاى چاپى كه به روش دوخت و دوز و نوارپيچ صحافى شده است. همچنين چند نمونه از كتاب هاى اوليه مربوط به آثار چاپى قرن ۱۶ و ۱۷ و نيز آثارى متعلق به قرون ۱۷ و ۱۸در اين كارگاه مورد بررسى قرار مى گيرند. علاوه براين، نمونه هايى از نخستين آثار چاپى قرن ۱۸ و ۱۹در اين كارگاه بررسى مى شوند. متن کامل در شرق شنبه.


نتيجه نهايی آزمون دکترا


شنيده ها حاکی از آن است که تا ۱۵ مرداد نتيجه قطعی دکترای کتابداری دانشگاه تهران اعلام ميشود. در مورد اهواز هنوز اطلاعات دقيقی در دست نيست. گويا نتايج نهايی را خود دانشگاه اعلام ميکند.
اطلاعيه دفتر فصلنامه کتاب
فصلنامه کتاب در نظر دارد شمارة زمستان 1384 (64) را به موضوع نمایه سازی دستی و ماشینی، چکیده نویسی ، اصطلاحنامه ها، انتولوژی ها اختصاص دهد. از پژوهشگران، محققان و علاقه مندان دعوت می شود مقالات خود را در این زمینه حداکثر تا پایان آبان 1384 به دفتر فصلنامة کتاب ارسال فرمایند.این اطلاعیه را میتوانید دروب سایت کتابخانه ملی بنیز بخوانید.
خوشا فرياد زيرآب
بنياد ايران شناسي بوشهر هرساله تعداد زيادي اسناد و مدارك تاريخي، نسخه هاي خطي و اسنادي خود را به دليل نبود امكانات و نيروي انساني متخصص به دريا مي ريزد.نسخه هاي خطي و اسناد بنياد ايران شناسي بوشهر به دليل مشكلات حفاظتي و مرمتي در حال نابودي است و هرسال تعداد زيادي از آن به دريا ريخته ميشود. اين اسناد كه توسط مجموعه داران خصوصي به اين بنياد هديه شده، به دليل كمبود بودجه و بالابودن هزينه هاي لازم، امكان مرمت و حفاظت مناسب ندارند.
نكته: نهايت كاري كه مي توان كرد غير ازفروختن اين اسناد يا واگذاري آنها به كتابخانه هاي ديگر اين بود كه آنها را بازيافت نمود نه اينكه به اعماق درياها سپرد تا آبزيان از آنها بهره مند گردند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٢۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

همايش سراسري در دزفول

دانشگاه آزاد دزفول همايشي را با موضوعات مختلف برگزار مي كند كه فناوري اطلاعات هم يكي از موضوعات آن است كه به نظرمي رسد براي رشته ما مناسب باشد. براي كسب اطلاعات بيشتر به اين آدرس مراجعه كنيد. تا آخر مرداد براي ارسال مقالات فرصت است. اين همايش در آذرماه 1384 برگزار مي شود. براي ارائه مقاله هم بايد بين 10 تا 20 هزار تومان پرداخت كرد.
درحسرت روزهای بهاری...
بالاخره پس ازمدتها انتظار نامه اي كه دانشجويان و كتابداران يكي از دانشگاههاي كشور در اعتراض به حضور غير كتابداران در راس مديريت كتابخانه ها علي الخصوص كتابخانه م.ش، تهيه و امضا كرده بودند آماده و منتشر شد. براي خواندن اين نامه مي توانيد به وبلاگ كتابداران در غربت مي ميرند مراجعه كنيد. درد نهان كتابداران در اين نامه آورده شده است. اميدواريم با اينگونه اقدامات كتابداري ايران جاومكان حقيقي خودرا بيابد. بايد باوركرد كه حوصله كتابداران سوخته است و بيش از اين طاقت سختي ندارند.
سميناري درباره منابع خاكستري
دسترسي رايگان به اطلاعات، كليدي است براي توليد و انتقال دانش. اين يك اصل در جهاني شدن اطلاعات و علم است تا بتوان جهاني فكر كرد و محلي عمل كرد. هفتمين همايش بين المللي دسترسي رايگان به منابع خاكستري توسط انجمن منابع خاكستري با تاكيد بر جنبه هاي مختلف آن برگزار مي شود. مسائلي همچون بازيابي و تحويل اطلاعات، نظامهاي اطلاعاتي و مجموعه سازي در مورد اين مسأله دراين همايش مطرح ميشوند. اين سمينار بر دسترسي رايگان بسيار تاكيد دارد. سازمانهاي بسياري در اين همايش مشاركت خواهند داشت و پشتيبان آن خواهند بود. از ايران، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و كتابخانه منطقه اي علوم و تكنولژي در اين همايش مشاركت خواهند داشت. براي كسب اطلاعات بيشتر براي اين همايش اين آدرس مراجعه كنيد. گفتني است كه همايش در هلند برگزار ميشود. حضور در اين سمينار مستلزم پرداخت مبلغي بين 250 تا 450 يورو مي باشد. البته كساني كه عضو انجمن منابع خاكستري باشند از اين قاعده مستثني خواهند بود.
Knowledgespeak
اين پايگاه، اولين سرويس جهاني ويژه اخبار آنلاين به منظورارائه گزارش كليه پيشرفتهايي كه مرتبط به علوم، فناوري و پزشكي صورت مي گيرد مي باشد و به صورت روزانه اطلاعات را ارائه مي نمايد. اين خدمت رايگان است و امكانات اضافي ديگري همچون فضايي براي تهيه بلاگ، تقويم رويدادها، مقالات و يك راهنما از ناشران مربوط به زمينه هاي علوم، فناوري و پزشكي ارائه مي كند.
استخدام کتابدار
وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشکی جهت تامين نيروی انسانی خود دونفر کتابدار را که محل خدمت آنها تهران می باشد استخدام می کند. مدرک آنها بايد ليسانس ولی ترجيحا فوق ليسانس باشد. متقاضيان بايد در آزمون استخدامی ادواری پذيرفته شده باشند و مراحل مصاحبه تخصصی و گزينش را طی کنند. مدارک خودرا به همراه فيش بانکی ۲۵۳۰۰ ريال به حساب جاری شماره ۹۸۰ خزانه نزد بانک مرکزی قابل پرداخت درکليه شعب بانک ملی ايران به نشانی تهران-شهرک قدس-خيابان فلامک جنوبی-ستاد مرکزی وزارت بهداشت-ساختمان نصر۵-طبقه ۱۰-دفتر مديريت منابع انسانی ارسال کنيد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٧ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

20 مهارتي كه كتابداران بايد داشته باشند

در يكي ازوبلاگهاي كتابداري فراسوي مرزها،20 مهارت فناورانه كه يك مربي بايد داشته باشد ذكر شده است و درتفسير آن آمده است كه كتابداران نيز بايد اين مهارتها را داشته باشند و اين سياهه 20گانه را به 25 مورد افزايش داده است. برخي از اين مواردي كه كتابداران بايد درباره آنها داراي مهارت داشته باشند عبارتنداز: مهارت كاركردن با مايكروسافت(نرم افزار واژه پرداز، اكسز،اكسل،پاورپوينت)- مهارت طراحي صفحات وب-مهارت كار با دوربينهاي ديجيتالي-به كارگيري بلاگها-كتابهاي الكترونيكي صوتي، مهارت كار با فهرستهاي وبي، مهارت كار با پويشگرو.. . متن كامل آنرا مي توانيد از اينجا بخوانيد.
مرگ يک کتابخانه کوچک
درجرايد آمده بود که کتابخانه عمومی شهرستان صغاد با دارابودن ۱۰هزار جلد کتاب و بيش از۴۰۰ عضو به دليل مشکلات مالی درحال تعطيلی است. شايد اين مطلب به نظر کم ارزش بيايد ولی آنچه مهم است اين است که يک کتابخانه درگوشه ای ازاين جهان در حال احتضار است و کاربرانی دارد که پس ازوی سرگردان و دربدر خواهد شد و خداميداند که برسر آن منطقه ای که کتابخانه اش تعطيل شده چه می آيد...چون دیگر برما واضح است که حیات کتابخانه و جامعه به هم وابسته است و ما نمود عینی آنرا می بینیم. لازم به ذکر است صغاد يکی ازشهرستانهای استان فارس است.
خبری با کمی تاخير و فقط برای اطلاع
دوستان مطلبی که ازنظرتان می گذرد متعلق به حدود دوهفته پيش ميباشد. مارا درقصور برای اطلاع رسانی ديرهنگام ببخشيد. حدود دوهفته قبل طی نامه ای که ازسوی تحصيلات تکميلی دانشگاه شهيد چمران اهواز برای گروه کتابداری ارسال گردیداعلام شد که سه نفر ديگر از کسانی که نمره حدنصاب پذيرش درمصاحبه آزمون دکترا را آورده بودند و نامشان در فهرست پذیرفته شدگان به اشتباه درج نشده بود به مصاحبه دعوت شوند. گروه علی رغم مشکلات و گرفتاريهايی که داشت در روز سه شنبه اين مصاحبه را از اين سه نفر به عمل آورد. بنابراين مجموع مصاحبه شوندگان گروه کتابداری اهواز به نه تن رسيد. نمره های اين سه نفر حدود ۱۶۵-۷/۱۵۶ و ۲/۱۵۶ بود که سقف نهايی آن ۲/۱۵۶ يعنی نفر آخر بود. آقايان قاضی زاده و مرادمند و.. اين سه نفر بودند. اين مطلب را برای اين ذکر کرديم که خدای نکرده تصور وجود سوگرفتگی در اذهان مخاطبان گرامی پيش نياید. از نتايج نهايی هنوزهيچ گونه اطلاعاتی در دست نداريم. بازهم ازاین تاخیر در اطلاع رسانی پوزش میخواهیم.
خبري از كتابخانه ملي ايران
در پي برگزاري مناقصه هاي "سيستم مديريت آرشيو ملي" و "سيستم توليد و مديريت محتواي الكترونيكي (مكمل كتابخانه ديجيتال)" و پيرو جلسات متعدد كه با حضور نمايندگان فني شركتهاي پيشنهاد دهنده برگزار شد شركت "پتسا" با كسب امتياز بالاتر از لحاظ فني در رتبه اول قرار گرفت. در مناقصه سيستم "مديريت آرشيو ملي" شركت پتسا و ايران رايانه به ترتيب حائز رتبه اول و دوم شدند و در مناقصه " توليد و مديريت محتواي الكترونيكي (مكمل كتابخانه ديجيتال)" شركتهاي پتسا و گسترش ارتباط داده ها به ترتيب رتبه اول و دوم را كسب كردند. به نقل از وب سایت کتابخانه ملی ایران
استخدام هيات علمی
دانشگاه آزاد داراب دونفر فارغ التحصيل رشته کتابداری که فوق ليسانس يا دانشجوی دکترا باشند را استخدام ميکند .درصورت تمایل هرچه سريعتر با اين دانشگاه تماس بگيريد. می توانيد وب سايت دانشگاه آزاد داراب را کليک کنيد.
اينترنت دريک دهه پيش
حدود يک دهه است که اينترنت و تمامی امکانات موجود درآن دنيا را درسيطره خود قرار داده است. درحال حاضر وب سايتها و موتورهای کاوشی با ميانجی های بسيار زيبا و کاربرپسند وجود دارند که بسيار مورد استفاده قرار می گيرند. اما آيا وب سايتها ازآغاز همين شکل را داشته اند؟ اينجا را کليک کنيد و ببينيد که آمازون-گوگل و ياهو چه شکلی بوده اند.باسپاس از دنيای يک ايرانی.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

لزوم تهيه استاندارد براي خدمات مرجع ديجيتال(۳)

براي كتابخانه اي كه در نظر داد خدمت مرجع ديجيتالي نويني را راه اندازي كند، طراحي استانداردها براي آن خدمت، مي تواند بخشي از فرآيند برنامه ريزي باشد. طراحي استانداردها مي تواند به عنوان راهي براي تعريف آنچه اين خدمت انجام خواهد داد، پاسخ به اينكه چگونه نيازهاي كاربران با آن برآورده خواهد شد و تعيين اينكه چگونه اين خدمت در بافت ديگر روشهاي خدمات مرجع موجود دركتابخانه(ميزمرجع، تلفن، مشاوره در كتابخانه و غيره) عمل خواهد كرد، ديده مي شود. خط مشي هاي خدمات مرجع ديجيتالي مي تواند با ايجاد خطوط پايه براي آن خدمت و درنتيجه، كمك به آموزش و ارزيابي كارمندان، به اطمينان از كيفيت خدمت مرجع ياي رساند. اين خط مشي ها مي تواند براي كتابخانه هايي كه يك كنسرسيوم تشكيل مي دهند،‌ به گونه اي كه بتوانند براي مجموعه كاربران خود كمك مرجع ارائه كنند، بسيار ارزشمند باشد.
تقويم بين المللی سمينارها
در اينجا سياهه ای از کنفرانسهايی را مشاهده خواهيد کرد که در زمينه علوم اطلاع رسانی و رشته های مرتبط به آن در جهان برگزار ميشود.
Eco5
اگر دركتابخانه اي كار ميكنيد كه با منابع و اطلاعات مالي و تجاري سروكار دارد و كاركنان آن مرتب از شما اطلاعات و مقالات مختلف ميخواهند، از اين جستجوگر كه يك ابزار كاوش حرفه اي رايگان براي جستجو دردنياي اقتصاد و تجارت است استفاده كنيد. Eco5 كه عنوان اين ابزار كاوش اينترنتي است به معناي ارزش افزوده و گزينش است. اين ابزار ساختار ساده اي دارد و دروقت و انرژي شما صرفه جويي فراواني به همراه مي آورد.
نرود کارش و آخر به خجالت برود
شنيده ها حاکی ازآن است که رئيس جديد کتابخانه م.ش به بهانه واهی عذريکی ازکارکنان بخش خدمات فنی را خواسته است. اقدامات ايشان جای تعجبی ندارد. بايد شاهد موارد بدتر ازاين نيز باشيم و اندک اندک فاتحه ای برای اين کتابخانه باشکوه بخوانيم. نگذاريم غربتی های شب حاکم کتابخانه ها شوند. درضمن طی آخرين اطلاعات واصله اعلاميه رسمی عليه حضور غيرکتابداران در دايره مديريت کتابخانه ها توسط دانشجويان و کتابداران دانشگاه شيراز تهيه شده است به همراه چهار صفحه امضای تائيد کنندگان اين اطلاعيه به زودی در وبلاگ کتابداران در غربت می ميرند منتشر ميشود. به دليل نداشتن مجوز برای انتشار اين نامه ما فعلا اجازه انتشار آن را نداريم. پس کمی صبر کنيد... بايد به همگان فهماند که کتابداران با حاکمان غيرکتابدار در کتابخانه ها چه می کنند...
طرحي براي تشويق كتابخواني
به هر كودك تا 4 ساله براساس طرح 27 ميليون پوندي دولت انگليس براي ترويج كتابخواني يك بسته رايگان محتوي كتاب داده خواهد شد. ظاهرا قرار است طي 3 سال آينده 9 ميليون پوند كتاب رايگان بين كودكان تا 4 ساله در انگليس توزيع شود. جام جم
نتیجه گیری اخلاقی: اشی مشی و چی توزمحبوب همگان میباشند!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۳٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم