کتابداران فردا

با تشکر از شما

آقای دکتر معرف زاده پس از دوسال مديريت کتابخانه دانشکده علوم تربيتی دانشگاه اهواز از سمت خود استعفا نمود و به جای ايشان آقای عظيمی-مربی گروه کتابداری- به مديريت اين کتابخانه انتخاب شدند. ضمن خسته نباشيد به آقای دکتر معرف زاده اميدواريم که آقای عظيمی در مسئوليت دشوار و جديد خود موفق باشند.

چکيده مقالات

چکيده مقالات مجله علوم تربيتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز منتشرشد. تهيه و تنظيم آن بر عهده خانم پرستوپارسائی-کارشناس اسناد و مدارک کتابخانه مرکزی- زير نظر خانم دکتر عصاره صورت گرفته است. البته اين چکيده مقالات تا بهار ۱۳۸۴ را در برمی گيرد و لحظاتی پيش به دستمان رسيد.

آينده بريتانيکا

توماس پانلاس مدير بخش ارتباطات و همکاريها در دايره المعارف بريتانيکاست.وی در مصاحبه ای که در يکی از وب سايتها با او انجام شده است مطالب جالبی را درمورد بريتانيکا گفته است. بخشهايی از آن مصاحبه از نظرتان می گذرد: اغلب افراد تمايل دارند که از طريق جستجوهای کليد واژه ای به اطلاعات مورد نظر خود برسند و ما در دايره المعارف آنلاين بريتانيکا سعی کرده ايم که انواع راههايی که کاربران جهت دسترسی به اطلاعات به کار می برند مثل تورق موضوعی-تورق نمايه ای و ... لحاظ کنيم. در سال ۲۰۰۶ ويرايش جديد بريتانيکا و نيز انکارتا با ابزارهای جستجوی روميزی گوگل-مايکروسافت و غيره ادغام ميشود و سرعت و قابليت اجرای آنها افزايش پيدا خواهد کرد. هدف اين است که در آينده به بريتانيکا که در حاضر بر متن تاکيد زيادی دارد قابليتهای چندرسانه ای افزوده شود... متن کامل 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۱٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

سالی بدون فرزين

امسال سال تحصيلی دانشگاه در شرايطی آغاز ميشود که جای يک نفر خيلی خيلی خالی است. هيچ يک از شاگردان خانم فرزين خاطره روز اول دانشگاه و کلاس ايشان را فراموش نمی کنند.  زنگ صدای دلپذير او هنوز در گوش همه ماست... دانشجويان جديد او افسوس می خورند که چرا شاگرد چنين فرزانه ای نبودند؟ و شاگردان او افسوس می خورند که چرا ديگر فرزين ندارند؟ ياد و خاطره استاد گراميمان هميشه گرامی و جاويدان.

از عجايب فناوری اطلاعات 

برنامه اى نوشته شده است که ميتواند صداى تايپ يکنفر روى کيبورد را به مدت 10 دقيقه گوش کند و آنگاه 96 درصد آنچه تايپ شده را سرهم کرده و متن نمايد. اين تکنيک برمبناى ساده اى بنا نهاده شده است که ميگويد بين تايپ حرف a و حرف t ، تفاوت وجود دارد.که اصول کار با تمرکز روى طبل کنگو بسط داده شده است. اگر روى بخشهاى مختلف پوست اين طبل بزنيد، صداى متفاوتى خواهيد شنيد. چون زير صفحه کيبورد هم يک پوسته قرار گرفته است پس محل هر کليد ميتواند صداى مشخصى توليد کند. بدين ترتيب صداى کيبورد تايپ ميشود. آی تی ايران

سرقتهای عصر جديد

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

بازهم درباره مجلات الكترونيكي

يافتن يك مجله در قالب الكترونيكي، كه به صورت تمام متن هم به ارائه مقاله بپردازد، كار دشوار و وقت گيري مي باشد. به خاطر اينكه كاربران بايد در پايگاههاي اطلاعاتي متعددي به جستجو بپردازند. كاربران معمولاً به سختي ميتوانند پايگاههايي را كه مقاله تمام متن ارائه مي كنند از پايگاههايي كه صرفاً كار نمايه سازي و چكيده نويسي را انجام مي دهند، تميز دهند. در اين مقاله كه صورت اسلايدهاي پاورپوينت است، ميتوانيد ببينيد كه چه راه حلهايي جهت يافتن مجلات الكترونيكي و دسترس پذير ساختن آنها توسط كتابخانه ها پيشنهاد شده است. استفاده از ركوردهاي مارك يكي از آنهاست.
موتور کاوش بلاگی
گوگل با سرعت در جاده پيشرفت می تازد. اين موتور کاوش قدرتمند اخيرا سرويسی را برای بلاگرها به ارمغان آورده است که می توان از آن طريق به جستجو در وبلاگها پرداخت. بخش جستجوی پيشرفته آن واقعا بی نظير است. شما ميتوانيد کليد واژه های مورد نظر-نشانی وبلاگ و تاريخی که مطلب در آن محدوده باشد را وارد کنيد و نتايج مورد نظر خود را بازيابی کنيد.
امسال خبری نيست؟!
هر سال در اين زمان در بوستان آزادی شيراز نمايشگاه کتاب از طرف شهرداری برگزار ميشد. ولی امسال هنوز از اين کار خبری نيست. گفتيم نمايشگاه شرط کافی برای کتابخوان شدن نيست نگفتيم که ديگر تعطيلش کنيد. بهتر است از بحث سريع بگذريم که فقط ذکر مصيبت است.
باز هم کمک به مصيبت زدگان کاترينا
درمورد کمک کتابخانه ها به طوفان زدگان کاترينايی مطالبی قبلا گفته شد. اما انجمن کتابداران امريکا برنامه جالبی پيشنهاد کرده است. طی اين برنامه فرصتی برای تمام کتابخانه های امريکا از عمومی گرفته تا تخصصی فراهم شده تا به مردم طوفان زده کمک کنند. آنها با رساندن کتاب-وجه نقد-رايانه و ساير کمکها می توانند ياری رسان اين مردم باشند. فرمی هم در سايت انجمن کتابداران امريکا تعبيه شده است که کتابخانه داوطلب بايد کليه مشخصات خودرا در آن ثبت نمايد.

کتابداران نظامی
چهل و نهمين کارگاه آموزشی سالانه کتابداران نظامی امسال در ۹ دسامبر برگزار ميشود. حدس می زنيد شهر برگزاری اين سمينار کجاست؟... لاس وگاس. لازم به ذکر است که بخش کتابداران نظامی وابسته به انجمن کتابخانه های تخصصی می باشد و هدف آن خدمات رسانی کتابخانه ها به نظاميان است. اين انجمن در سال ۱۹۵۳ تاسيس شده است.
يک وب سايت مخصوص کتابدار نماها
قابل توجه کتابدارنمایانی که دوست دارند از این طریق مراجعان خودرا ناراضی و کتابخانه خودرا بدنام کنند. سایت جدول مخصوص شماست. اگر دوست دارید که سرکار خود به کاربران خدمت نکنيد دائما در اين سايت حاضر باشيد! عواقبش با خودتان!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٤ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

کمرنگ شديم

در يکی از جرايد آمده بود به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر شاملو(استاد روانشناسی) همايشی برگزار می شود و در موضوعات مختلف اين رشته فراخوان مقاله داده بودند. همچنين علوم ارتباطات که همه جا حتی نشريه کتاب هفته را قبضه کرده به زودی يک همايش بزرگ برگزار ميکند. اما ... از زمانی که يک همايش جدی در حيطه کتابداری و اطلاع رسانی برگزار شد بيش از يک سال می گذرد. سالگرد درگذشت دکتر ابرامی و دکتر مزينانی هم گذشت اما چندان پررنگ نبود که توجه ساير محافل را به خود جلب کند. آيا ما کمرنگ شده ايم يا آنقدر گرفتاريها فراوان است که نمی توانيم حداقل سالی يک بار به صورت ثابت(مثل کاری که دانشگاه الزهرا ميکند) يک همايش سراسری کتابدارانه داشته باشيم؟
استخدام کتابدار
شرکت مهندسی مهاب قدس در تهران دونفر کتابدار ليسانس و فوق دیپلم آشنا به رايانه استخدام ميکند. البته ذکر شده است که متقاضیان بايد کارنامه قبولی آزمون ادواری و ۵ سال نيز سابقه کار داشته باشند.
تعريف مجدد از کتابخانه
... کتابخانه ها سالها به طور سنتی به گردآوری-سازماندهی ودسترس پذير ساختن اطلاعات و دانش مشغول بوده اند و از پيشينه های موجود در مجموعه های کتابخانه جهت ارائه به نسلهای آينده مراقبت و محافظت می شده. اما امروزه ما با بيش از ۵۰۰ ميليون صفحه وب که سرشار از اطلاعاتند مواجه هستيم که هيچ نظم و ساختار خاصی ندارند و مرتبا به آنها نيز افزوده ميشود. گوگل و ساير موتورهای کاوش مرتبا جهت دسترسی افراد به اطلاعات در حال دگرگونی هستند. بااين اوضاع و احوال ما چگونه ميتوانيم نقشی جديد را برای کتابخانه ها در اين عصر پر از تحول تعريف کنيم؟ کتابخانه بریتانیا در این مورد مفصلا بحث کرده است. لينک از پيتر اسکات
ايران در آلمان
آثار 200ناشر از کشورمان در پنجاه و هفتمين دوره نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت به نمايش گذاشته مي شود. فضايي که در نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت به ناشران ايراني اختصاص داده شده با 30درصد افزايش ، 128متر مربع است که در مقايسه با سال گذشته به لحاظ وسعت ، 32متر افزايش يافته است. پنجاه و هفتمين نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت از 28 مهر تا اول آبان (19 تا 23 اکتبر 2005) در آلمان برگزار مي شود. جام جم
کار گروهی
دومين بلاگ گروهی کتابدارانه اينبار به زبان فارسی هم اينک در ميهن بلاگ فعال است. باسپاس از خانم کرمي
واقعيت خيس
يكي از شبكه هاي راديويي وطني، درباره امكانات شهر تورنتو صحبت مي كرد كه اين بخش آن به نظر براي كتابداران جالب مي رسد:
شهر تورنتو داراي طويل ترين خيابان جهان است. در اين خيابان كه يانگ نام دارد و نزديك به آبشار نياگارا مي باشد كتابخانه عمومي بزرگ شهر تورنتو قرار دارد كه شش طبقه است و شما مي توانيد بسياري از كتابهاي فارسي را در آن بيابيد. در اين كتابخانه به شما يك كيسه برزنتي داده مي شود تا كتابهايي كه امانت گرفته ايد در آن قرار دهيد. تا هفت يا هشت كتاب به شما امانت داده مي شود.
نكته: با اجازه سهراب، ((كار ما شايد اين است كه در افسون گل سرخ شناور باشيم)) پي تعطيلي كتابخانه هامان برويم…
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

کتابهای اسکاتلندی

يک وب سايت جهانی جديد که کار موازی با آمازون ميکند ايجادشده است. تنها فرقش اين است که فقط کتابهای نويسندگان اسکاتلندی يا کتابهايی که در اسکاتلند منتشر شده اند را معرفی ميکند. چيزي بالغ بر ۱۵۰۰۰ عنوان کتاب در اين سايت وجود دارد.

استخدام کتابدار

اداره کل راه و ترابری استان فارس نيازمند کتابدار است. داوطلبان مدارک خودرا که شامل سوابق کاری و کپی شناسنامه و درخواست کار است به اداره کل ترابری در بولوار مدرس(شيراز) ارائه دهند.
نياز شديد به همفكري كتابداران
بسمه تعالي
با سلام و خسته نباشيد
ادغام كتابخانه و آرشيو فني شركت برق منطقه اي غرب در حال انجام است . مشكل كمبود جا از معضلاتي است كه اكثر كتابداران با آن مواجه هستند . در حالي كه فضاي فيزيكي همان مقدار است ولي منابع در حال توسعه و گسترش مي باشند .اگر چه تمهيداتي مانند : وجين منابع و ... را نيز درنظر گرفته ايم اما با وجود اين عامل و همچنين نبودن تمامي منابع كتابخانه و آرشيو فني در يك جا باعث پيشنهاد ادغام كتابخانه و آرشيوفني گرديد و با موافقت مديرعامل محترم شركت نيز مواجه گرديد. در پي اين امر ديوارهاي اتاقهاي نزديك آرشيوفني تخريب گرديد . از تمامي اساتيد محترم و همكاران گرامي كه نظر يا پيشنهادي در خصوص نقشه كتابخانه و يا نحوه چيدمان منابع كتابخانه اي و ميزهاي كتابداران وجامجله اي و جا روزنامه اي دارند خواهشمند است در اين راه ما را همراهي فرمايند .
با سپاس و تشكر فراوان از تمامي همراهان
مريم فتاحي
كتابدار كتابخانه شركت برق منطقه اي غرب
تلفن شركت : 5-8232001-0831- دوستان عزيز. به دليل حجيم بودن تصوير مجبور شديم که آنرا قدری کوچک کنيم. از اين بابت عذرخواهی مارا بپذيريد.

نمایشگاه کتاب ام.ار.آی
معلوم نیست این نمایشگاه چه داشت که این همه برایش تبلیغ می کردند؟ خانم دوسی. کاکوشیرازی-چهار تا دیوان رنگ و رو رفته از مرحوم حافظ و خدابیامرز سعدی. راههای سلامتی و غیره... مجموعه کتابهای موجود در این نمیاشگاه بود. بهتر بود اسم نمایشگاه را می گذاشتند کتاب با بوی همبرگر و صدای مسئول اطلاعات بیمارستان که مرتبا فلان دکتر را پیج می کرد. البته از حق نگذريم استقبال خوبی شده بود. ولی همه فقط برای تماشا آمده بودند شايد هم وقت گذرانی تا نوبت همبرگرشان بشود. راستی خيلی از کتابهايی که پارسال در نمايشگاه بود امسال ديگر وجود خارجی نداشت. مثل .... به هر حال بارها گفته ايم که نمايشگاه کتاب آنهم بدين طرز مردم را با کتاب آشتی نميدهد. نمايشگاه شرط کافی نيست...
سه کتاب ايرانی برای کودکان جهان
3 کتاب با موضوع «کودکان معلول» که پيشتر در ايران منتشر شده و بنا دارند تا کودکان جدا افتاده از جامعه را به خود آنها و همسن و سالانشان معرفي کنند ، با طرح مشترک شوراي کتاب کودک و يونيسف به دست کودکان جهان خواهند رسيد... جام جم.
… اين مردمان شفاهي
از لابلاي خبرنامه انجمن كتابداران ايران(شماره دوم و سوم1384) مطلبي به قلم آقاي حيدري نژاد تحت عنوان يك پوزش، يك گلايه به چشم مي خورد كه با هم گوشه هايي از آن را مرور مي كنيم:
((…آدم حيران ميشود كه واقعاً بعضيها چطور مي انديشند و پشتشان به كدام منطق گرم است؟ ما مردماني هستيم كه حرف را خوب مي زنيم و خوب گوش ميكنيم اما نه حرفهايمان را مكتوب ميكنيم و نه حرفهاي مكتوب را ميخوانيم.)) يكي از فارغ التحصيلان كارشناسي كتابداري طي يك تماس تلفني با راقم اين مقاله گفته است:
((برخي اساتيد، همواره به دانشجويان ميگويند اگر مطلبي مكتوب داريد حتماً به خبرنامه انجمن ارسال نكنيد. چون برايتان امتياز خاصي ندارد. درعوض آنرا به نشريات تخصصي ارسال كنيد.))
آقاي حيدري نژاد آورده اند: ((اگرروزي اين امتيازات حذف شود آيا نبايد چيزي را مكتوب كرد؟ آنوقت بايد نوشته هايمان را دستمان بگيريم و دنبال مشتري بگرديم؟ در اين مملكت چند نشريه تخصصي درحوزه كتابداري وجود دارد؟ آيا اين دوسه نشريه جوابگوي همه توليدات فكري اين حوزه هست؟ جاي گلايه است كه برخي اساتيد محترم به جاي تشويق و ترغيب كتابداران جوان به مكتوب كردن نظرات، انتقادات، اعتراضات و توليدات فكري خود، آنها را منصرف نيز ميكنند. تا اين نگاه به توليد علم هست، جاي گلايه هم هست…))
هشتاد و چهاريها به بعد توجه کنند
فصلنامه کتاب وابسته به کتابخانه ملی ايران اخيرا اطلاعيه ای منتشر کرده مبنی بر اينکه قصد دارد بخشی از فصلنامه را به معرفی رساله های دانش آموختگان کتابداری از سال ۱۳۸۴ اختصاص دهد. مشخصات کامل رساله خود به همراه چکيده آنرا به نشانی زير بفرستيد تا رساله شما نيز معرفی شود:
پست سنتی: تهران، ميدان ونك، بزرگراه حقاني (غرب به شرق) ، پس از ايستگاه مترو ميرداماد، بلوار كتابخانه ملي، ساختمان جديد كتابخانه ملي، ساختمان جديد كتابخانه ملي، دفتر فصلنامه كتاب، صندوق پستي 3693-15875 ، كد پستي 1537614111
پست مدرن: faslname@nlai.ir

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

يوسف از دامان پاک خود به زندان ميرود

ساعاتی پیش منابع موثق گزارش دادند که يکی از کتابخانه های عمومی معتبر در يکی از کلان شهرهای کشورمان به دليل اينکه قادر نبوده است هزينه ماهيانه آب-برق-تلفن و نظايری از اين قبيل را بپردازد به کلی تعطیل شد و از گردونه کتابخانه های عمومی حذف شد. این هم از عواقب نرفتن افراد به کتابخانه ها. وقتی می بینند کسی سراغ کتابدارها و کتابها را نمی گیرد به ر احتی تخریب می کنند این افراد قشری سطحی نگر. متاسفانه ظاهرا کم کم دارند به اين نتيجه ميرسند که کتابخانه در جامعه جای سوددهی برجها را می گيرد. ولی گويا يک جا طرحهايی قرار است به صورت بلند مدت اجرا شود که جلوی اين تفکرات شوم را بگيرد. منتظر اخبار تازه تری از اين برنامه بلند مدت باشيد. البته اگر تا آن زمان هنوز کتابداران فردا وجود داشته باشد!
بازهم درباره کاترينا و کتابخانه ها
پايگاه اطلاعاتی معتبر و مشهور لکسيس/نکسيس را که همگان می شناسيد. اين پايگاه اخيرا پورتال(درگاهی) را طراحی کرده است که طوفان کاترينا را پوشش می دهد و مقالات متعدد دراين باره ارائه کرده است.

نمايشگاه کتاب در مسکو
نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو کار خود را آغاز کرده است. وب سایت گسترده ای دارد.
وضعيت نشر الکترونيکی در ايران
...با اين توصيف، هرگاه يك كتاب چند هزار صفحه اى كه نسخه الكترونيكى آن منتشر و در يك سى دى قفل دار در اختيار عموم قرار گرفته است، فك قفل الكترونيكى مى شود، ناشرى كه اين CD را به تعداد ۲۰۰۰ نسخه و هر نسخه به ميزان ۱۰ هزار تومان قيمت گذارى كرده است، در واقع، با انتشار نسخه قفل شكسته كتاب مذكور در بازار و حتى بر روى سايت هاى اينترنتى فارسى (كه معمولاً به هيچ قانونى پايبند نيستند)، هر كس از نسخه قفل شكسته كتاب باخبر شود، ديگرى به دنبال نسخه اصلى ORGINAL نمى رود. ضرر مادى و معنوى يك ناشر شكست خورده در زمينه نشر الكترونيك، با ۱۰ تا ۵۰ ميليون خسارتى كه به او وارد شده است، قابل جبران نيست. متن کامل اين مقاله در شرق موجود است.
گروههای استفاده کننده از مجلات الکترونيکی رايگان
مجلات الكترونيكي رايگان مورد علاقه بسياري ازگروههاست. اين گروهها عبارتنداز:
نويسندگان: مجلات الكترونيكي رايگان سبب انتشارگسترده آثارآنها مي شوند.
خوانندگان: اين مجلات موجب مي شوند كه آنها به سرعت و سهولت به مقالات مورد نظرخود دسترسي پيدا كنند.
كتابخانه ها: آنها ازاين طريق مي توانند بحران پرداخت هزينه ها براي مجلات علمي و نيزمسأله مجوزاستفاده ازآنها را حل كنند.
ناشران: مجلات الكترونيكي رايگان، مقالات آنها را دسترس پذيرمي سازند. اگرمجله به صورت رايگان ارائه شود مي تواند به جذب تبليغات به صورت مداوم و گسترده بپردازد. چنانچه يك مجله الكترونيكي به صورت رايگان دردسترس افراد باشد و دسترسي به تمام مقالات جاري و پيشين آن امكان پذيرباشد تعداد كاربران و بازديدكنندگان آن مجله افزايش چشمگيري خواهد داشت.
کتابدار ایرانی احیا میشود
یکی از حرفه ای ترین بلاگرهای ایرانی که برای اولین بار کتابدار ایرانی را راه اندازی کرد پس ازمدتها دوری از کار تخصصی خود مجددا قصد دارد با موضوع پایگاههای اطلاعاتی و رفتار اطلاع یابی به احیای وبلاگ خود بپردازد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

اصول واشنگتن دي سي

اصول واشنگتن دي سي به منظور حمايت از دسترسي رايگان و گسترده به انتشارات علمي، به خصوص منابع پزشكي و علمي، توسط 48 ناشر غير انتفاعي تهيه و منتشر شده است. در اين اصل درباره اهميت دسترسي رايگان به منابع بحث شده است. براي يافتن اطلاعات كاملتر درباره اين اصول اينجا را كليك كنيد.
ادغام كتابخانه و آرشيو فني
كتابخانه و آرشيو فني شركت برق منطقه اي غرب كه دو مجموعه مجزا بودند و در اتاقهاي مجزايي بودند قرار است كه ادغام شوند. ادغام هم به اين صورت است كه چند اتاق نزديك آرشيو فني رو دارند ديوارشو خراب مي كنند و بعد از گچكاري و ... كارهاي ساختماني مجموعه منابع و قفسه هاي كتابخانه و آرشيوفني به آنجا انتقال مي يابند. با سپاس از خانم فتاحی.
چهره های ديدنی
از چهره های ديدنی يکی هم چهره يک دانشجويی است که در شرف دفاع است و رساله خود را به داوران نيز تحويل داده ولی بعد ازاينکه کار ازکار گذشت و تنها چندروز به ارائه اش مانده هوس ميکند تورقی مجدد بر رساله خود داشته باشد و در نهايت واماندگی ببيند که سه تا اشتباه در چند سطر به طرز وحشتناکی در حال خودنمايی هستند. چهره وی واقعا تماشایی است...
مرور یک پژوهش
وود وارد (1997) روي واكنش كاربران دراستفاده ازمجلات الكترونيكي رايگان و غيررايگان پژوهشي صورت داد.اين بررسي روي دانشجويان دوره هاي تحصيلات تكميلي رشته هاي رايانه، روانشناسي، تربيت بدني، علوم انساني و كتابداري و اطلاع رساني با توزيع پرسشنامه هايي انجام پذيرفت. به دليل اينكه استفاده ازمجلات الكترونيكي نيازبه استفاده ازكلمه عبور داشت بيش ازنيمي ازكاربران ترجيح دادند كه ازمجلات چاپي يا مجلات الكترونيكي رايگان استفاده نمايند. دانشجويان خواهان اين امربودند كه براي دسترسي به مقالات تمام متن، بايد مراحل اضافي و غيرضروري وقت گيررا حذف كرد. دانشجويان عقيده داشتند مقالات مجلات بايد درقالبهايي باشند كه آنها بتوانند مقالات مورد نظرخودرا روي رايانه خود به راحتي بارگذاري كنند. درنهايت، پژوهشگر به اين نتيجه رسيد كه ازنظردانشجويان تفاوت چنداني ميان مجلات الكترونيكي اشتراكي رايگان و مجلات الكترونيكي رايگان وجود ندارد. سرعت پائين و كم بودن پهناي باند اينترنت ازعواملي هستند كه دانشگاه بايد به آنها توجه كند و اين مسأله را جهت دسترسي سريع كاربران به مجلات الكترونيكي برطرف نمايد.
منتخبی از سخنان دکترحری
...اساس كار اين است كه ما علم را از يك دايره محدودى فرا ببريم و آن را براى لايه هاى مختلف جامعه، قابل درك كنيم. پيش از اين تصور مى شد كه به محض اينكه علم از ذهن صاحب علم بيرون مى آمده و مكتوب مى شده، به آن عمومى كردن علم مى گفتند. حتى عده اى معتقد بودند علميت علم در اين است كه به نحوى قابل درك، شناخت و ارزشگذارى باشد. دانشى كه در ذهن يك فرد محبوس است هرگز به درجه علميت نمى رسد و معمولاً قابليت ارزشگذارى ندارد و زمانى مى تواند قابل ارزشگذارى باشد كه عمومى شود، منتشر شود و به صورت مكتوب يا ضبط شده دربيايد، تا ديگران نظر دهند و همين تعاطى اين نظرات است كه سبب مى شود پديده اى جنبه علمى پيدا كند يا خير. .به نقل از روزنامه ایران.۱۲ شهریور.
گوگل را دوست داريم هنوز
هفتم سپتامبر۱۹۹۸ يک موتور کاوش قوی پا به عرصه ظهور گذاشت که عصای دست اغلب کاربران حرفه ای اينترنت شد. هفت سال از آن تاريخ می گذرد و گوگل ما ميتواند ميلياردها صفحه وب را برای ما بازيابی کند. گوگل خدمات فراوانی برای ما ارزانی داشته است.جی ميلی که ارائه کرد سبب شد تا کليه ارائه دهندگان خدمات پست الکترونيکی برخود بلرزند و به ارتقا‌ء خود بينديشند. گوگل اسکولار هنوز رقيبی پيدا نکرده است. پس گوگل را دوست داريم هنوز...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٤٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

کاترينا و کتابخانه ها

كتابخانه Middletown Thrall در نيويورك، مجموعه راهنماهاي اطلاعاتي را در مورد تندباد كاترينا تهيه كرده است. اين راهنما كه به صورت لينكهايي مي باشد شامل اخبار، معرفي سازمانهاي كمك رساني، بلاگهاي مربوط به اين پديده و ساير اطلاعات مرتبط با كاترينا است. اين راهنما مرتبا روزآمد مي شود و افراد مي توانند از آن استفاده كنند.
تعليق فعاليت کتابخانه های عمومی
جام جم گزارش داد که: با گذشت کمتر از يک سال از تصويب قانون نحوه اداره کتابخانه هاي عمومي کشور در مجلس شوراي اسلامي ، تشکيل انجمن هاي کتابخانه ها به عنوان موتور اجرايي اين مراکز فرهنگي به کندي صورت مي گيرد ، به گونه اي که در برخي از شهرستان ها وضعيت تعليق بر کتابخانه ها حاکم است. تاخير در اجرايي شدن اين طرح براي تحقق عملي قانون و آيين نامه کتابخانه ها اگرچه با گذشت نزديک به يک سال به کندي راه خود را طي مي کند، اما هم مدير کتابخانه عمومي مرکزي پارک شهرتهران و هم دبير کل هيات امنا بر نياز طرح به گذشت زمان تاکيد دارند. ملک احمدي مي گويد: اجراي قانون زمان مي برد و اين موضوع هرگز به اين معنا نيست که اصلا اجرا نشده است. گذشت زمان همه چيز را حل مي کند.
نکته: برای اينکه ديگر از کمبود کتابداران ننالند و عزم ملی و گذشت ملی و غيره بهانه نشود همه کتابخانه ها را به برج تبديل به احسن کنند. اينجوری هم خيال ما راحت می شود و هم عده ای از همنوعان افغانی به نان و نوايی می رسند.
مي گويند كه…
ظاهرا قرار است كه به زودي، با همكاري گروه كتابداري و رشته كامپيوتر در دانشكده مهندسي دانشگاه اهواز، رشته فناوري اطلاعات و ارتباطات راه اندازي شود. از جزئيات اين شنيده، اطلاعات دقيقي در دست نيست. فعلا فقط مي گويند.
دفاعهاي پشت سر هم
اگر طوفاني مشابه كاترينا رخ ندهد، در هفته اول مهرماه، 4 نفر از دانشجويان كتابداري از رساله هاي خود دفاع خواهند كرد. اميدواريم كه بتوانيم چكيده رساله هاي آنها را نيز منعكس كنيم. آقايان زوارقي، بيرانوند و جهانشاهي مدافعان رساله خود خواهند بود.
معرفي نسخه هاي خطي به يونسكو
يونسكو از كتابخانه هاي جهان خواسته است كه اسناد و گنجينه هاي مكتوب خود را براي ثبت در فهرست خاطرات جهاني يونسكو، حداكثر تا 22 اسفند 84(31 مارس) به دبيرخانه اين دفتر ارائه دهند. كتابخانه مجلس ايران كه در حال وظيفه نگهداري بيش از 23هزار نسخه خطي و مجموعه اي از نفيس ترين آثار و اشياي موزه اي ايران را برعهده دارد، رايزني هاي خود را براي معرفي آثار موزه اي خود براي ثبت در فهرست خاطرات جهاني يونسكو آغاز كرد. روزنامه ايران، 16 شهريور.
تبدیل مرکز به پژوهشگاه
مطلع شدیم که مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران ارتقاء گرفته و به پژوهشگاه تبدیل شده است. مبارک است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

توضيح درباره يک خبر

در مورد خبری که پيرامون پذيرفته شدن آقای حمدی پور و خانم مقصودی دردوره دکترای کتابداری اهواز بايد توضيح دهيم که ما از منابع مختلف اين اطلاعات را کسب کرديم و صحت و سقم آن مورد تائيد و يا تکذيب ما نيست. ما به اعتبار آن منابع شفاهی این خبر را نقل کردیم. اما بهتر است صبر کنید تا خودگروه کتابداری اهواز رسما نتايج آزمون را اعلام می کند. البته اين بدان معنی نيست که درجه وثوق اخبار در کتابداران فردا پائين است. به هرحال اين توضيحی بود برای رفع شبهات مختلف که برای کاربران گرامی پيش آمده بود.
ماست بندي
شماره هفته قبل مجله 40چراغ را خوانده ايد؟ فردي به نام پرفسور كتابي، يك شوخي با كتابداران كرده است. بهتر است برويد آن را بخوانيد تا دريابيد علت اين تيتر چيست!
جشنواره كتابهاي دوره رنسانس
كتابخانه بريتانيا يك جشنواره از كتابهاي اروپايي چاپ شده در دوره رنسانس، از سالهاي 1475 تا 1700 با موضوعات مختلف به پا كرده است. گفتني است كه اين كتابها به صورت ديجيتال درآمده اند.
نوانديشان فردا
يك فروشگاه كتاب چند منظوره كه در آن علاوه بر فروش كتاب، قرائت خانه، فروشگاه محصولات صوتي و تصويري و تالار اجتماعات براي برگزاري جلسات نقد و بررسي، تعبيه شده است به زودي در سه طبقه در منطقه تهران نو گشايش مي يابد. اين فروشگاه كه نوانديشان فردا نام دارد هزار متر مربع مساحت دارد و اتحاديه كتابفروشان و ناشران تهران نيز از آن حمايت كرده است. به نقل از روزنامه همشهري
آی اس آی کمرنگ می شود
در ایسنا آمده بود که وزیر علوم گفته اند: اين كه به دنبال مجلات ISI برويم به تضعيف مجلات داخلي منجر خواهد شد. بنابراين بايد مجلات داخلي را به نحوي تقويت كنيم خودمان صادر كننده علم باشيم. دکتر زاهدی گفت: يكي از ضعف‌هاي محققان در درون قطب‌هاي علمي انجام تحقيقات فردي است كه اينها نمي‌تواند افزايش توليد داشته باشد. ما بايد فرايند توليد دانش را تسريع ببخشيم و بايد راهكاري اتخاذ شود تا كارهاي تيمي ارتقاء پيدا كند. دكتر زاهدي در پايان با بيان اين كه توليد علم يك برنامه هدايت شده است ابراز اميدواري كرد كه با همكاري ساير دستگاه‌ها با وزارت علوم شاهد توسعه توليد علم در كشور باشيم.
نکته: ...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۱٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

شماره استاندارد برای متون موسيقی


شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي،‌ يك شماره منحصر به فرد است كه جهت شناسايي كليه متون موسيقايي در سراسر جهان، به كار ميرود. اين منابع چه به صورت رايگان ، چه براي فروش و چه جزئي از يك منبع چندرسانه اي باشند، بايد چنين شماره اي را در اختيار داشته باشند. شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي، از ده رقم تشكيل شده است. مثلا M-2306-7118-7 .
M عددي ثابت است كه شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي را از ساير ارقام تمايز بخشد. 2306 شماره شناسايي ناشر است كه ناشر خاصي را در زمينه موسيقي شناسايي مي كند. 7118 رقمي است كه يك متن موسيقايي را شناسايي مي كند.
7 عددي است كه كنترل كننده ارزش ارقام ذكر شده است. استاندارد ايزو 10957 به شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي تعلق گرفته است. در حال حاضر، 48 كشور جهان عضويت آژانس استاندارد بين المللي براي متون موسيقي مي باشند. در اين سايت ميتوانيد ليستي از كشورهاي عضو اين آژانس را مشاهده كنيد.
کارگاه وب سنجیاولين کارگاه گروه پژوهشگران ايرانی در زمينه وب سنجی روز هفتم مهرماه برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بيشتر به سايت آقای کوشا مراجعه نماييد.
بانک اطلاعاتی کودکان کار
بانك اطلاعات كودكان كار و خيابان با سرپرستي خسرو صالحي - پژوهشگر- راه‌اندازي شد.
اين بانك اطلاعاتي شامل منبع‌شناسي كتاب، مقاله، نشريه، گزارش، فيلم، عكس و غيره با موضوع كودكان كار و خيابان است. خسرو صالحي گفت: ما درصدديم با راه‌اندازي اين كار، ضمن ذخيره و پردازش اطلاعات داخلي با ايجاد رابطه‌ي دوسويه بين پژوهشگران و مراكز اطلاعاتي، آنها را با نيازهاي پژوهشي و اولويت‌هاي آن آشنا كنيم. وي گفت: منابع اطلاعاتي ما فقط به منابع داخل كشور محدود نيست و ما از طريق ايجاد ارتباط با ساير مراكز اطلاعاتي در اين زمينه تلاش كرده و مي‌كنيم از تجارب ساير كشورها بويژه كشورهايي همچون برزيل، آرژانتين، آفريقاي جنوبي، هند و غيره، استفاده و با آنان تبادل نظر كنيم. بانك اطلاعات كودكان كار و خيابان زير نظر شوراي كتاب كودك فعال است و هستي قائم آبادي، سعيد ابراهيمي، شهين حسيني، فرزانه طاهري، فاطمه موسوي و دكتر وامقي تيم كارشناسي آن را تشكيل مي‌دهند. ايسنا
ان جی او(عادت به مطالعه)
درشيراز يک ان جی او راه اندازی شده که در زمينه عادت به مطالعه فعاليت می کند. هدف اوليه اين سازمان غير دولتی تمرکز برکتابخانه های عمومی و آموزشگاهی و هدايت افراد و دانش آموزان به سوی کتاب و کتابخانه است. آقای حميدی دبیر این انجمن در گفتگو با کتابداران فردا گفت: برنامه های متعددی برای جذب افراد به کتابخانه های عمومی ريخته شده است. از جمله آوردن منابع غير متعارف به کتابخانه ها جهت کشاندن افراد به کتابخانه ها. وی گفت منظور از منابع غيرمتعارف منابعی هستند که در کتابخانه يافت نمی شوند ولی افراد به آنها نيازمندند. مثل اغلب کاتالوگها يا بروشورها. وی در ادامه افزود: قرار است کتابخانه های سيار در سطح شهر راه اندازی شود که اين کار ابتدا ازجنوب شهر آغاز ميشود. حميدی بيان داشت که مکانهای کتابخانه های عمومی شيراز درجاهای مناسبی قرار ندارند و بايد مکانشان تغيير کند. وی سايت اين انجمن را نيز معرفی کرد که به زودی آنرا نيز به لينکها خواهيم افزود.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۱ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

جشن کتاب در اروميه

بازار نمايشگاه هاي کتاب استاني دوباره رونق گرفته است و در کنار رشت ، امروز اروميه نيز ميزباني کتاب را آغاز مي کند. نمايشگاه کتاب استاني اروميه که در سومين سال پياپي حضور گسترده ناشران را شاهد بوده است ، امسال 40 هزار عنوان کتاب از 600 ناشر کشور را عرضه مي کند.  نمايشگاه کتاب اروميه با استقبال گسترده سالهاي گذشته ، امسال 2 ميليارد ريال بن کتاب را به مردم و علاقه مندان به کتاب اعطائ خواهد کرد که شعب بانک ملي استان ، اين بنها را توزيع خواهند کرد. جام جم. نکته: نمايشگاه و عرضه مستقيم کتاب بسيار نيکو فعلی است اما شرط کافی برای روآوردن به مطالعه و پژوهش نيست.


اين شرط کافی است


كتابخانه عمومي الفجيره با 5 هزار كتاب و خدمت رايگان اينترنتي افتتاح شد. به نوشته البيان‘ اين كتابخانه اولين كتابخانه عمومي فجيره است و قبل از آماده شدن سالن زنان و كودكان سالن آقايان آن راه اندازي شد. علاقه مندان با استفاده از رايانه و سيستم طبقه بندي كنگره آمريكا از كتاب ها منابع و ماخذ آن استفاده مي كنند. استفاده از اينترنت در اين مركز رايگان است. جام جم. نکته: .... حرف حساب جواب ندارد.


چرا مجلات الکترونيکی رايگان اهميت دارند؟


مي توان مجلات رايگان را بخش برجسته اي ازمنابع علمي دانست كه مورد استفاده رشته هاي مختلف دانشگاهي قرار مي گيرند. يكي ازبزرگترين مزاياي مجلات الكترونيكي رايگان اين است كه كتابخانه هايي كه داراي منابع مالي محدودتر و كمتري هستند مي توانند ازاين طريق به منابع پژوهشي گسترده تري دسترسي داشته باشند. افزايش شماردانشجويان، يادگيري ازراه دور، فقدان منابع مالي و تحولات فناورانه سبب شده است كه كتابخانه هانگرشي جدي تر، عميق تر و دقيق ترنسبت به مجلات الكترونيكي رايگان داشته باشند. پيش بيني شده است كه دردهه هاي آتي مجلات الكترونيكي رايگان تأثيرعميقي بربازارمجلات و نيزبرمحيطهاي دانشگاهي خواهندگذارد. به طور كلي، مي توان اظهار داشت كه استفاده از مجلات الكترونيكي رايگان، الگوي جديدي براي نشرمقالات پژوهشي درمجلات علمي است كه دسترسي رايگان و پيوسته را ازطريق اينترنت به هركسي كه بخواهد ازآنها استفاده نمايد فراهم مي آورد.  نيازبه عضويت، لزوم دارابودن كلمه عبور، پرداختن حق اشتراك جهت دسترسي به مقالات تمام متن درمجلات الكترونيكي رايگان ازميان مي رود و همگان مي توانند ازآثارعلمي منتشرشده در آنها استفاده نمايند. امروزه، مجلات الكترونيكي رايگان فراواني درمحيط وب، با طيف گسترده اي از موضوعات مختلف دراختياركاربران قراردارند. كاربران ميتوانند به تناسب نيازهاي اطلاعاتي خود، ازاين مجلات استفاده نمايند.


کارگاه آموزشی انجمن کتابداران ايران
کارگاه آموزشی آشنايی با کنسرسيوم­های کتابخانه­ی و مديريت منابع در روزهای 20 و 21 شهريور ماه 1384 – در تالار علامه امينی دانشگاه تهران ويژه مديران کتابخانه­ها و کارشناسان برگزار میشود. کارگاه دو روزه "آشنايی با کنسرسيوم­های کتابخانه­ا­­ی و مديريت منابع" برای نخستين بار توسط موسسه آيفل (eIFL) در ايران برگزار می­شود. اين کارگاه با مشارکت و همکاری کانون کتابخانه­های دانشگاهی ايران (کنسيران)، کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ايران و دفتر پژوهشهای فرهنگی و با حضور مدرسين بين­المللی موسسه آيفل: خانم­ها Monika Segbertو Susan Veldsmanبرگزار مي­شود. اطلاعات بیشتر در سایت انجمن کتابداران ایران است.
بازهم وب شناسی
چندروز پیش درباره انتشار شماره جدید مجله الکترونیکی وب شناسی صحبت کردیم. این نشریه کم کم دارد جهانی میشود. چرا که حتی پیتر اسکات-کتابدار بلاگر معروف- در وبلاگ خود آن را معرفی کرده است.
تغيير سايت انجمن کتابداران ايران
وب سايت قبلی انجمن کتابداران ايران ديگر فعال نيست و از اين به بعد از اين طريق ميتوانيد به اين وب سايت دسترسی داشته باشيد.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٥٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

خدمات محاوره ای گوگل

گوگل، يکی از سرشناس ترين و بزرگترين شرکت های تجاری اينترنتی، درحال عرضه خدمات پيام رسانی است که به مشترکان امکان می دهد از کامپيوتر و اينترنت برای گفتگو با يکديگر استفاده کنند. گوگل روز چهارشنبه از اين خدمات موسوم به "گوگل تاک" که سيستم تلفن اينترنتی را به "تيز پيک" (instant messaging) پيوند می زند و بر سيستم ای ميل گوگل يا Gmail استوار است، پرده برداری کرد. ای او ال"، "ام اس ان" و ياهو سعی دارند اطمينان حاصل کنند که کاربران آنها نتوانند با کاربران ساير شبکه ها تماس برقرار کنند چون می ترسند گشودن سيستم هايشان به افت کنترل و کاهش درآمد منجر شود.بی بی سی. لازم به توضيح است که اين سرويس فقط در ويندوزهای ۲۰۰۰ و ايکس پی قابل جراست.
درباره تاريخ ادبيات کودک
گروهی از مروجان تاريخ ادبيات کودکان از شهرهای مختلف ايران درتهران گردهم می آيند. اين گروه روز نهم شهريور درکارگاهی يک روزه درموسسه پژوهشی تاريخ ادبيات کودکان شرکت می کنندو از تجارب يکديگر بهره خواهند جست. به نقل از روزنامه شرق.۷شهريور
افزايش قيمت مجلات در سال۲۰۰۵
بخش خدمات اطلاعاتی موسسه سوئتز-کارگزارمشهور مجلات-اخيرا گزارشی را منتشر کرده است که درآن قيمت مجلات در سال ۲۰۰۵ با سال ۲۰۰۴ مقايسه شده است. دراين گزارش که به صورت سالانه تهيه می شود مشخص شده است که نسبت به سال ۲۰۰۴ در سال ۲۰۰۵ افزايش چشمگيری در قيمت مجلات در ۱۲ منطقه جهان که به انتشار مجلات می پردازند وجود داشته است. دراين گزارش طی جدولی منطقه ناشر که شامل: امريکا-کانادا-اروپا-خاورميانه-ژاپن-افريقای جنوبی و مرکزی-استراليا و نيوزلند و... هستند- رده های موضوعی مثل: علوم انسانی-پزشکی-علوم-علوم اجتماعی-فناوری- تعداد عناوين-قيمتهای محلی و بين المللی به واحد پولی هر منطقه نشان داده شده است. سهم خاورميانه و افريقا در انتشار مجلات-مجلات علمی- نسبت به امريکا بسيار ناچيز بوده است. به اين جدول نگاهی بيندازيد.
شنيده های ممنوعه
شنيده ها حاکی از آن است که يکی از دانشگاههای کشور قرار است سال آينده برای اولين بار آزمون دکترای کتابداری برگزار کند. فعلا نپرسيد کجا. گفتنش مقدور نيست. ولی منتظر خبرهای جالبی از اين دانشگاه باشيد.
وب شناسی: شماره جديد
تازه ترين شماره مجله الکترونيکی وب شناسی منتشر شد. از دستش ندهيد.
امانت صوتی کتاب
به تازگی شيوه ای جديد برای به امانت گرفتن کتب مختلف از کتابخانه‏ها به صورت صوتی ابداع شده که بسیار ساده و بدون زحمت است. قرار است در قالب  کتابخانه‏های عمومی بسیاری از شهرهای آمریکا، ازنیویورک گرفته تا کالیفرنیا امکان بارگذاری برخی کتب که به صورت فایل‏های صوتی ذخیره شده‏اند را فراهم آورند. این فایل‏ها پس از بارگذاری روی رایانه یا دستگاه Player قابل حمل موسیقی به سادگی قابل گوش دادن هستند.  کتابخانه‏ها با اجرای این طرح 2 گروه جدید از مخاطبان را جلب خواهند کرد. اول جوانانی را که با اینترنت خو گرفته‏اند و دوم کسانی را که سرشان شلوغ است و نمی‏توانند به کتابخانه‏ها سر بزنند. با سپاس از خانم مرادی.
نکته: و سوم کتابدارانی که تمايل دارند به کارهايی سخت مثل تهيه پوشاک زمستانی(!)- و گفتمان با يکديگر و نظايری از اين قبيل بپردازند.
روزشمار آخر خط
۲۱ روز مانده به آخر خط.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

سايت شابك

خانه كتاب جهت جلوگيري از اتلاف وقت ناشران و ناشران مؤلف براي مراجعه به مؤسسه و عضويت در نظام شابك( ISNB) و نيز سرعت بخشيدن به فرايندهاي عضويت در اين نظام، دريافت اطلاعات و شماره ها و ارسال اطلاعات كتابهاي چاپ شده، اقدام به طراحي سايت شابك كرده است. ناشران مي توانند با مراجعه به سايت شابك، از امكانات آن سود ببرند. به نقل از آگهی روزنامه ايران.
My book, Your book
My book, Your bookبراي براي دوستداران كتاب ايجاد شده است. هزاران رمان براي اعضاي اين سايت، قابل دسترسي هستند. اين سايت، بهترين نوع كتابخانه تعاوني آنلاين است. كليه اعضا مي توانند به فهرست كليه كتابهاي موجود در اين سايت، دسترسي داشته باشند، سپس قادر خواهند بود با كليك بر عنوان كتابي كه قصد خواندنش را دارند و در فهرست موجود است، نسبت به انتخاب آن اقدام نمايند. نشاني پست الكترونيكي صاحب هر كتاب جهت تماس متقاضيان باوي، در پايگاه و كنار هر عنوان موجود است. فقط كافي است كه شما به عنوان متقاضي كتاب، نشاني خود را براي دريافت كتاب مورد نظرخودتان به صاحب كتاب ارائه كنيد، تا وي آن كتاب را در اختيار شما قرار دهد. پس از اينكه به مدت پنج هفته كتاب را مورد استفاده قرار داديد، نام شما به صورت خودكار در فهرست ثبت مي شود تا ساير افراد متقاضي، كتاب را از شما امانت بگيرند و به اين ترتيب، كتابها به صورت چرخشي در دسترس كليه افراد قرار مي گيرند و آنها با كمترين هزينه ميتوانند با اين شيوه به كتابهاي مورد نظر خود دسترسي پيدا نمايند. امانت گرفتن دوازده كتاب از طريق سايت My book, Your book در هرسال، تنها 18 يورو هزينه در بردارد كه اين مبلغ بسيار كمتر از هزينه اي است كه شما صرف خريد كتاب ميكنيد. اگر دوسال مداوم در اين سايت به صورت فعال عضو باشيد دريافت 25 درصد در هزينه هاي لازم جهت امانت كتاب، تخفيف دريافت خواهيد كرد. اين سايت، داراي قابليت جستجوي قوي نيز هست. شما مي توانيد كتاب را بر اساس عنوان يا نويسنده آن جستجو كنيد.

کتابخانه ها: کاخهايی گمنام

ابتدا يادداشت زير و متن کامل آنرا بخوانيد وسپس به يادداشت جوابيه آن مراجعه کنيد.

مردم ما کتاب نمي خوانند و يکي از دلايل آن را نبود کتاب در دسترس عنوان مي کنند که از مصداق هاي آن کمبود کتابخانه است اما استانداردهاي تعداد کتابخانه آنچنان متغير است که نياز به يک تعريف بومي واحد دارد. متن کامل

حال اين يکی متن را هم بخوانيد: چنانچه تعريفي هم براي کتابخانه هاي عمومي ارائه نشده باشد ، توجيه قابل قبولي براي عقب ماندگي کتابخانه هاي عمومي نيست و جاي بسي تاسف است ، در کشوري که داراي تمدن ديرينه و فرهنگ غني و عظيم است ، در امر کتابخانه ، نه تنها از کشورهاي همتراز خود بلکه از کشورهايي که از مشکلات اجتماعي و فرهنگي بيشتري برخوردار بوده اند نيز عقب تر است و هنوز نتوانسته تعريف درستي از کتابخانه عمومي داشته باشد. متن کامل

سکوت

فقط چندروز مرخصی کوتاه. بر می گرديم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٥٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

سمينار ELPUB

ميزباني دهمين همايش بين المللي نشر الكترونيكي كه همه ساله تحت عنوان ELPUB برگزار مي شود، در سال 2006 بر عهده كشور بلغارستان و آكادمي علوم اين كشور است. اين همايش روزهاي 14 تا 16 ژوئن برگزار مي گردد.
جايزه الماس داوينچي
مدال الماس داوينچي كه همه ساله به فعالان عرصه تجارت جهاني اعطا مي شود براي اولين بار به يك فعال در عرصه نشر از ايران تعلق مي گيرد. دكتر فريده خلعتبري، مدير انتشارات شباويز از ناشران فعال در عرصه نشر كتابهاي كودك موفق به دريافت نشان الماس داوينچي از مركز جهاني تذكره نويسي انگلستان و آمريكا شده است. اين جايزه به خاطر فعاليتهاي تخصصي وي در حوزه هاي نويسندگي، انتشار كتاب، فعاليت در عرصه كتابداري، كارشناسي نشر جهاني، سوابق و فعاليت امور حقوقي جهاني و ديگر سوابق فرهنگي به وي اعطا مي شود. لازم به ذكر است كه دكتر خلعتبري فوق ليسانس تجارت بازرگاني و دكتراي ماليات بين المللي مي باشد. به نقل از روزنامه خبر
سایر پذیرفته شدگان
طی تازه ترین خبرها خانم مقصودی از کتابخانه منطقه ای شیراز و آقای حمدی پور از دانشگاه تبریز به جمع پذیرفته شدگان دوره دکترای کتابداری اهواز اضافه شدند.
بحرانی جديد به نام کتاب سوزی
مطلب زير به نقل از جام جم آنلاين است. مبحثی جالب که به پديده شوم کتاب سوزی پرداخته است. بخشهايی از آن را با هم مرور می کنيم:
در حالي که مردم ايران هنوز به کتاب خواندن عادت نکرده اند، آب گل آلود عرصه نشر خيلي ها را به طمع صيد ماهي انداخته است تا با کتاب سازي ، تجارتي سودمند را سامان دهند.
نبود قانون کپي رايت و برنامه ريزي و کنترل ترجمه کتاب ، اين عرصه را تبديل به محل مناسبي براي فعاليت هاي برخي ناشران و مترجمان کرده است. به همين خاطر است که هر روز، شاهد انتشار مجموعه هاي فانتزي و سانتي مانتالي هستيم که به عنوان کتاب به بازار عرضه مي شوند و درواقع محتواي دروني چندان ارزشمند و قابل توجهي ندارند.
عده اي ، با استفاده از منابع سطحي و در دسترس ، نظير اينترنت با ترجمه 50جمله از کسي ، ترجمه لطيفه يا حکايت ، دست به کتاب سازي مي زنند و عده اي ديگر، با انتخاب فصلي از رمانهاي مشهور و جديد و تغيير نام آنها و گاه داستان پردازي هاي شخصي ، آثار جديدي به مجموعه آثار ادبيات جهان اضافه مي کنند و اين گونه مي شود که گاه چندين کتاب ، با نامهاي مختلف به عنوان آخرين اثر يک نويسنده مشهور به طور همزمان منتشر مي شوند و دستکاري هاي مترجم در اصل اثر آنچنان زياد است که ماهيت آن را به کلي دگرگون مي کند و در مواردي ، مي توان به وجود آن اثر در ميان آثار واقعي نويسنده ، ترديد کرد! ترجمه فصلهاي مختلف يک کتاب به وسيله چند مترجم براي عقب نماندن از بازار توزيع و فروش ، خود داستان ديگري است که حکايت از هوشمندي (!) برخي فعالان عرصه نشر مي کند.... متن کامل را در جام جم بخوانید.
درباره نسخ خطی
بياض پايگاه هميشه فعال در زمينه نسخ خطی ليستی از فهارس نسخ خطی در سايت آمازون را ارائه کرده است. حتما آنرا ببنيد. برای اين همکاران عزيز آرزوی توفيق داريم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم