کتابداران فردا

شماره جديد رهيافت

فصلنامه علمی پژوهشی رهيافت را همگی حتما ديده ايد. گاهی اوقات-بيشتر اوقات-مقالات اساتيد کتابداری را هم در آن می بينيم. در تازه ترين شماره آن مقاله ای از دکتر حياتی و خانم سلاجقه تحت عنوان بررسی رفتارهای اطلاع يابی اعضای هيئت علمی دانشکده های پزشکی به چاپ رسيده است. مقاله جالبی برای کسانی که روی رفتارهای اطلاع يابی کار می کنند می تواند باشد. نکته جالبی که در يکی از مقالات چاپ شده در اين مجله به چاپ می خورد و به کرار در شماره های مختلف با آن روبرو هستيم اين است که يکی از اساتيد حيطه بيوشيمی در زمينه ارزيابی مجلات ايرانی فهرست شده موجود در پايگاه آی اس آی مقاله ای نوشته است. اينکه اساتيد ديگر رشته ها نيم نگاهی به فعاليتهايی که در رشته ما صورت می شود دارند و حتی بعضا در آن حيطه ها هم دست به قلم می برند جالب است. به قول دکتر عصاره در حال حاضر دانشمندان ساير علوم با شيوه های علم سنجی آشنا شده اند و در رشته تخصصی خود به پژوهشهای علم سنجی می پردازند... به هرحال.

فصلنامه کتاب الکترونيکی شد

بالاخره فصلنامه کتاب هم روی وب سايت کتابخانه ملی آمد. از اين به بعد می توانيد اين مجله را از طريق اين وب سايت مطالعه کنيد. مقالات تمام متن در قالب پی دی اف ارائه شده اند. البته الان فقط شماره زمستان ۱۳۸۳ در دسترس است. در ضمن ايميل فصلنامه هم عوض شده است که ايميل جديد آن به اين قرار است: faslname@nlai.ir 
 تغيير چهره کتابدار پارسی

کتابدار پارسی قالبش را عوض کرده است. البته محيط آن همان پرشين بلاگ است ولی قشنگ تر از قبل شده و مطالبش مثل هميشه خواندنی.

سخنرانی علمی: همکاری علمی بین ایران و بریتانیا(2)

ایران در سال 2000 با 31 کشور جهان همکاری علمی داشت. این تعداد در سال 2001 به 21 کشور، در سال 2002 به 47 کشور و در سال 2003 به 54 کشور رسید. اولین و بزرگترین همکار ایران در تولیدات علمی، همواره امریکا بوده است. همکارهای بعدی ایران، بریتانیا، کانادا، استرالیا، ایتالیا، آلمان، ژاپن، چین، هند، تایوان، روسیه، مالزی و...سوییس بوده اند. طی نشستی که در 19 تا 20 ژانویه 2005 در کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز بین ایران و بریتانیا برگزار شد مقرر گردید که این دو کشور همکاریهای علمی بیشتری با هم داشته باشند. چرا که اروپا به ایران نزدیکتر است. موضوعات منحصر به فردی در ایران وجود دارند مثل تاریخ، گیاهپزشکی، ژنتیک که قابلیت کار روی آنها بسیار زیاد است. نیروی بالقوه کارعلمی در ایران فراوان است و در مقابل انگلستان نیز تجربه خوبی در زمینه تبدیل دانش نظری به عملی دارد. اما مشکلاتی چون گران بودن هزینه ها در بریتانیا، عدم شناخت کافی دو طرف از یکدیگر و ضعیف بودن کاربرد زبان انگلیسی در ایران از مشکلات این کار است. به هرحال بنا شد تا طی این قرارداد استاد و دانشجو بین دوکشور مبادله شود و مقالات مشترک بیشتری توسط دو کشور نوشته شود. در این پژوهش مشخص شد که رشد علمی ایران به خصوص در طی 5سال اخیر بسیار تند و بالا بوده است. هنوز هم ایران در جستجوی این است که همکاریهای علمی خود را با سایر کشورها بیشتر نماید. به علت فرستادن دانشجو به کشورهای دیگر و آشنایی آنها با ایران آنها تمایل به همکاری با اساتید ایرانی داشته اند. ترغیب دولت میتواند ارتباطات علمی بین کشورها را بیشتر نماید که این امر در ایران از سال 2001 به بعد مشهود بوده است. با گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی و حمایتهای دولت، ایران میتواند بهتر از حال حاضر به تولیدات علمی مشترک با دیگر کشورها بپردازد.

موفقيت دو کتابدار

مطلع شديم که خانمها دهقانی و جوکار از رساله خود دفاع کرده اند و نمرات بسيار خوبی هم دريافت کرده اند. برايشان آرزوی موفقيت می کنيم و از شادی ايشان شاديم و به خود می باليم.

باز هم سخنرانی علمی

دوشنبه هفته جاری يعنی دوم آبان دکتر کوکبی درباره ضعف واژه پردازهای فارسی سخنرانی خواهند داشت. سخنرانی از ساعت ۱۱ تا۱۲ خواهد بود. از دوستانی که در اهواز اقامت دارند دعوت می شوند تا دراين سخنرانی شرکت کنند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٥٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

گارفيلد ۸۰ ساله شد

دکتر يوجين گارفيلد پيشتاز حيطه گسترده کتابسنجی وارد سن ۸۰سالگی شد.وی کسی است که ۵۰ سال پيش در ۱۹۵۵مقاله ای درباره نمايه های استنادی علوم منتشر نمود و تحولی گسترده در پژوهشهای کتابداری به وجود آورد.سه سال بعد در سال ۱۹۵۸وی وارد موسسه علمی امريکا شد و پژوهشهای خودرا در آنجا پی گيری کرد. قبل از تهيه نمايه استنادی علوم توسط گارفيلد جستجو برای يافتن مقالات علمی به سختی و با صرف زمان فراوان انجام پذير بود. گارفيلد متوجه اين مشکل شد و با تهيه نمايه استنادی علوم که بر محوريت رشته های دانشگاهی بود و تهيه شيوه جستجوی موضوعی و بر مبنای کليد واژه ها جستجوی محققان را ساده تر کرد. وی ده سال بعد ايده خود را اجرا کرد و ۶۱۳ مجله را نمايه سازی کرد و بيش از يک ميليون استناد از آنها استخراج کرد. با وجود پيشرفت در عرصه نمايه سازی هنوز تفکر گارفيلد در زمينه کتابسنجی پيش تاز است. متن کامل را درآی اس آی بخوانيد.

سخنرانی علمی: همکاريهای علمی بين ايران و بريتانيا(۱)

ساعاتی پيش سخنرانی علمی تحت عنوان همکاريهای علمی بين دانشمندان ايران و بريتانيا که سخنران آن خانم دکتر عصاره بود به پايان رسيد. بخشهايی از مطالب عنوان شده در اين سخنرانی را منعکس می کنيم.

هم اينک ارتباطات بين رشته ای به گونه ای شده است که به تنهايی نمی توان به انجام پژوهش پرداخت.بايد ايده ها را باهم به اشتراک گذاشت. کارهای پژوهشی مشترک ارزش علمی بيشتری دارند. در حال حاضر رشد همکاری در توليدات علمی افزايش يافته است. چرا که از اين طريق کارها اعتبار بيشتری می يابد-مقالات استنادهای بيشتری می گيرند و دانشمندان بيشتری در سطح جهان شناخته ميشوند. در بخشی از اين پژوهش عملکرد دانشمندان ايرانی در پايگاه آی اس آی  از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۴بررسی شده است. نتايج بررسی نشان داد که از سال ۱۹۹۰ به بعد رشد بسيار خوبی در حضور مقالات دانشمندان ايرانی در پايگاه آی اس آی مشاهده می شود. همچنين مشخص شد که عناوين کتابهای منتشر شده در ايران در سال ۱۹۷۱-۲۷۴ عنوان- در سال ۱۹۹۶-۱۶ هزار عنوان و درسال ۲۰۰۲ حدود سی هزار عنوان بوده است. در اين ميان امريکا با انتشار ۱۲۰ هزار عنوان و کانادا با انتشار ۴۲ هزار عنوان بيشترين سهم را در انتشار کتاب در سال ۲۰۰۲ داشته اند. کشورهای ترکيه-مالزی و هند هم در زمينه انتشار کتاب در رتبه پايين تر از ايران بوده اند. تعداد اعضای هيئت علمی دانشگاههای دولتی ايران از ۷ هزار نفر در سال ۱۹۷۲ به ۶۸ هزار نفر در حال حاضر رسيده اند. رشد مرتبه اعضای هيئت علمی از سال ۱۹۹۰ به بعد بسيار خوب گزارش شده است. همچنين شمار فارغ التحصيلان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در مجموع از ۱۸۰۰۰ نفر به ۴۴ هزار نفر رسيده است. اين عوامل نشان دهنده رشد علمی ايران در ۱۵ سال اخير بوده اند. ادامه دارد...

تصوير و شخصيت کتابداران(۲)

يک بررسی که در سال ۱۹۹۰ روی ۱۷ کودک ۴ تا ۱۵ ساله صورت گرفت نشان داد که ۵۰ درصد از آنها تمايل دارند که کتابدار شوند. بررسی های ديگری که در سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۸۴ صورت گرفت نشان داد که کتابداران از نظر شخصيت اقتدار طلبند و درون گرا. گارسيون(۱۹۷۲) بيان می کند که به طور کلی آنچه خدمات کتابداری فاقد آن است عبارتنداز: مفهوم تعهد-گرايش به رهبری به جای خدمت رسانی و مفهوم دقيق حقوق و مسئوليتهای حرفه ای. در يک الگوی مشتری مدار قدرت حاکم نيست بلکه تمايل به توسعه قابليتها و ارتقای اطمينان در مشتريان است که وجود دارد. با پذيرش مفهوم حرفه های بهبود بخش ضرورت نياز به تلاش برای تبديل شدن به حرفه هايی چون پزشکی و حقوق از بين می رود و حياتی بودن حرفه ای به رسميت شناخته ميشود. پايان.

هويت ما در رسانه ها

...اما با تمام پیشرفت‌‌های صورت گرفته رشته کتابداری در ایران همچنان غریب است و جز علوم ناشناخته که تعداد آنها در ایران کم نیست به شمار می‌رود . 
دانش آموختگانی که...کتابخانه‌هایی که .... البته این تضادها زمانی برای کتابدار بوجود می‌آید که ...با این اوصاف کتابداران ما در حال حاضر اکثراً یا به کارهای غیر مرتبط با رشته خودمشغولند و یا آنکه با دستمزد کم در کتابخانه‌های فقیر ایران مشغول به کار هستند، کتابدارانی که می‌توانند با آموخته های خود همراه با سایرین  به سوی پیشرفت و آبادانی مملکت گام بردارند. ايسکانيوز

نکته: سه نقطه ها را گذاشتيم تا زودتر سراغ منبع اصلی برويد!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

از لابلای يک پژوهش

در يک پژوهش مشخص شد که بين وب سايت کتابخانه کنگره با فهرست مستند اسامی مشاهير و مولفان در کتابخانه ملی ايران نا هماهنگيهای وجود دارد که ناشی از عدم آشنايی فهرست نويسان کتابخانه کنگره با اسامی ايرانی و زبان فارسی است. در اين پژوهش کليه اسامی فارسی به صورت بين المللی دگر نويسی شد تا همه جا به يک نوع تلفظ و نوشته شود. اين کار براساس سی دی کتابخانه ملی صورت گرفت. اين تحقيق نشان داد که شيوه های دگرنويسی در کتابخانه کنگره دچار تشتت بود و از معيار واحدی پيروی نمی کند. در اين تحقيق شيوه استاندارد و بين المللی برای دگرنويسی ارائه شدتا اسامی حداقل به يک شکل خوانده و نوشته شود. به زودی وب سايت اين اسامی نيز ارائه ميشود. لازم به ذکر است که اين پژوهش توسط آقای جهانشاهی درقالب رساله کارشناسی ارشد به راهنمايی دکتر مرتضی کوکبی در دانشگاه اهواز صورت گرفته است.

سمينار علمی هفته

دوشنبه هفته جاری يعنی ۲۵ مهرماه نخستين سمينار علمی سال تحصيلی جديد در حيطه کتابداری توسط خانم دکتر عصاره برگزار می شود. عنوان سمينار همکاريهای علمی بين ايران و انگلستان است. مکان برگزاری سمينار تالار دکتر پاک سرشت و از ساعت ۱۱ تا ۱۲ می باشد. جزئيات سمينار متعاقبا منعکس خواهدشد.

گير خواهد کرد روزی روزيت...

در پی اعتراض کتابداران تهرانی در هفته های گذشته ، مبنی بر برآورده نشدن خواسته های صنفی آنان ، کتابداران شهرستانی هم هفته آینده به صف همکاران معترض خود در مرکز پیوسته و دست به تجمع می زنند.  یک کتابدار معترض گفت : قصد داریم حرکتی انجام دهیم که مسئولان را متوجه وضعیت خود کنیم . متاسفانه مسئولان ارشاد به وضعیت ما توجهی ندارند و مشخص نیست که واقعا چه نهاد و چه مسئولی به مساله کتابخانه های عمومی رسیدگی خواهد کرد .مساله دیگر این است که نیروهای خدماتی کتابخانه ها بیشتر از چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و وضعیت کتابداران هم بهتر از نیروهای خدماتی شاغل در کتابخانه ها نیست . یکی از اعتراض های کتابداران به نحوه انتصاب مسولین این نهاد است ؛ کتابداران معترض عنوان می کنند که هیچ یکی از مسولین کتابخانه ها و مدیران نهاد کتابخانه های عمومی از تحصیلات در حد حرفه کتابداری برخوردار نیستند و انتصابات این نهاد بدون رعایت تخصص و شایستگی و بر اساس روابط صورت می گیرد. نقل از مهر و نقل در وبلاگ  کتابداران

نکته: مرحوم ابرامی ميگفت که کتابخانه نهادی است اجتماعی. جامعه و کتابخانه ها حياتشان به يکديگر وابسته است. نابودی و زوال يکی منجر به از بين رفتن ديگری می شود....

پروژه جديد از رئيس جديد
با ورود مديريت جديد به کتابخانه دانشکده علوم تربيتی اهوازتحولاتی را شاهد هستيم. ارائه تازه های کتابخانه ها-انعکاس بريده جرايد-انعطاف پذيری بيشتر کتابداران و... اما تازه ترين ايده مدير جديد کتابخانه اين است که دانشجويان کارشناسی ارشد که رساله خود را به صورت چاپی به کتابخانه می سپارند بايد يک سی دی از رساله خودرا نيز ارائه کنند تا در سايت دانشكده به صورت تمام متن در اختيار افراد قرار گيرد. ايشان براين عقيده است كه امنيت سايت به قدري بالاست كه كسي نه ميتواند پرينت بگيرد و نه ميتواند روي ابزارهاي جانبي مثل فلاپي آنرا ذخيره سازي كند. به هرحال...

تصوير و شخصيت کتابداران(۱)

حتما کتاب مبانی نظری علوم کتابداری و اطلاع رسانی رابين ترجمه مهدی خادميان را خوانده ايد. اگر هم نه توجه شما را به بخشهايی از فصل آخر اين کتاب جلب می کنيم. لازم به ذکر است که هيچ گونه سوگيری در انعکاس اين مطلب وجود ندارد.

....کتابداران به طور مشترک معتقد هستند که تصوير آنها منفی است. آنها عقيده درند که کتابداران به عنوان افرادی اقتدار طلب و کنترل کننده با ظاهری عبوس و آماده برای گفتن ((س.س.س)) هنگام آرامترين سروصداها فرض می شوند. اين ترس وجود دارد که مردان نسبت به زنان احتمالا خودرا کمتر به عنوان کتابدار قبول کنند. آنها دوست دارند به عنوان متخصصان اطلاع رسانی شناخته شوند تا کتابدار. اين افکار نه تنها ميتواند مخرب باشد بلکه از تاثير گذاری کتابداران در محيط اطلاعاتی می کاهد و مانعی جهت استخدام آنها و رشد حرفه ای فراهم می آورد. بررسی های سالهای ۱۹۷۵ و ۱۹۹۳ نشان داد که از بين ۱۲۹ عنوان شغلی ((کتابدار ارشد)) ششمين عنوان شغلی زنانه بود. بررسی ها نشان داده اند که افکار کليشه ای جنسيتی حرفه ها بيشتر بين مردان است تا زنان...

ادامه دارد..

ارائه درگاه رايگان

يک درگاه بصورت رایگان در اختیار دستگاه ها قرار گرفته است تا بعد از این دستگاه‌ها عملا فقط نياز به توليد محتوا براي جاي دادن در درگاه داشته باشند. خسرو سلجوقی, معاون فنی دبیر خانه شورای اطلاع رسانی گفت:  كاربرد و استفاده از اين درگاه براي همه‌ي دستگاه‌هاي اجرايي و كل شركت‌هاي خصوصي و دولتي است و طوري طراحي شده كه اين قابليت را دارد كه كليه‌ي امور جاري دستگاه يا شركت از طريق اين درگاه انجام شود و عملا به نحوي جايگزين بخش اتوماسيون اداري شود.او در پایان اشاره کرد که ۳۵ ميليون تومان برای تهيه اين درگاه رايگان هزينه شده است. ايتنا

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

برگزاری کارگاه وب سنجی(۴)

در ادامه آقای کوشا فرمولهای تحليل وب سايتها را معرفی کرد و استفاده از آنها را در موتور کاوش ياهو نشان داد. بعد از آن يک جلسه مختصر پرسش و پاسخ برگزار شد و آقای کوشا به برخی سوالات حاضرين پاسخ داد. در حاشيه اين کارگاه نمايشگاهی از مقالاتی که در زمينه وب سنجی در مجلات خارجی به چاپ رسيده بود و نيز برخی مقالات مرتبط با اين موضوع در مجلات داخلی در محوطه موسسه حکمت و فلسفه در معرض نمايش شرکت کنندگان قرار گرفت. مقالات در زمينه محاسبه عامل تاثير وب- تحليل پيوندهای دانشگاههای انگلستان و... بودند. پس از صرف نهار در زمينه فعاليتهايی که قرار بود گروه وب سنجی ايرانيان صورت دهد بحثهايی شد و پيشنهادهايی ارائه شد. از جمله اينکه: چه خوب بود که به جای انجام کارهای موازی با يکديگر بيشتر همکاری ميکرديم تا کارهايی تکراری که يکديگر را همپوشانی می کنند صورت نگيرد. مثلا زمانی فردی به طرحی فکر ميکند و آنرا روی کاغذ می آورد و همزمان نهادی ديگر به واسطه دارا بودن بودجه فراوان نسبت به اجرای آن طرح اقدام می کند و حق کسی که اولين بار وی اين طرح به ذهنش رسيده ضايع می شود...

در ادامه برگه هايی بين افراد شرکت کننده توزيع شد که در آن نظر خودرا نسبت به برگزاری اين کارگاه بيان کنند و پيشنهادهای خود را برای انجام پژوهشهای در زمينه وب سنجی ارائه نمايند. در ادامه دکتر مهرداد که اگر اشتباه نکنيم رئيس کتابخانه مرکزی دانشگاه شهيد بهشتی هستند- به معرفی وب سايت اين کتابخانه پرداختند و بخشهای مختلف آن را به حاضران نشان دادند. ايشان عقيده داشتند که انجام کارهای موازی مشکلی ندارد و هرکسی ميتواند در زمينه مورد نظر خود فعاليت کند. از پيشنهادهای حاضرين يکی هم اين بود که بهتر است از کسانی که در زمينه وب سنجی در ايران تبحر دارند و از اساتيد فن اين شيوه محسوب ميشوند به عنوان پيشکسوت دعوت شوند تا در اين زمينه با شرکت کنندگان و علاقه مندان به مشاوره بپردازند.... پس از صحبتهای اختتاميه دکتر اعتماد بنا بر اين شد که افراد گروه برای انجام پژوهشها با يکديگر و آقای کوشا در تماس باشند.جلسه در ساعت ۱۷ به پايان رسيد. با سپاس فراوان از برگزار کنندگان اين کارگاه آموزشی.

از لابلای نامه ها

يک کتابدار هندی در يکی از نامه هايی که به يکی از گروههای بحث کتابداری نوشته ابراز داشته است که وی ۵سال است که در يک کتابخانه دانشگاهی کار ميکند و شاهد اين است که افراد مرتب درباره اهميت رشته های مهندسی و علوم پايه و کاربردی که آنها در جامعه دارند صحبت می کنند اما با اکراه درباره کتابداری به بحث می پردازند. وی که از اين قضيه رنج می برد اظهار داشته است اين وظيفه ماست که به تنوير اذهان بپردازيم که جامعه از جهات مختلف چقدر به ما و کتابخانه ها وابسته است. بايد به حرفه خودمان جدی تر نگاه کنيم و اهميت اطلاعات را برای مردم روشن کنيم. بهتر است که از طريق حضور فعال در گروههای بحث از جنبه نظری خود را تقويت کنيم و بتوانيم در جامعه نمودی مثبت داشته باشيم... نکته: درد مشترک!

ابسکو تعطيل

با ته کشيدن بودجه و به پايان رسيدن دوره اشتراک ابسکو اين ابر کارگزار از ارائه خدمت و فراهم کردن مجلات خودداری می کند. تا پول نباشد فعلا از ابسکو خبری نيست. فرياد خانم دکتر عصاره بلند است که اين همه هزينه می کنيم چرا از اين مجلات استفاده نمی کنيد؟ حق دارند. مگرنه؟

دستنامه ارتباطات برای کتابداران

انجمن کتابداران امريکا دستنامه ای برای کتابداران منتشر کرده است که در آن نحوه استفاده موثر و بهينه از رسانه ها جهت برقراری هرچه بهتر ارتباطات توضيحاتی ارائه شده است. اين دستنامه به کتابداران کمک می کند که به جذب مخاطب و مشتری برای کتابخانه خود بپردازند. دستنامه مذکر حدود ۴۰ صفحه و در قالب پی دی اف است.

به ياد استاد محسنی

نيمه مهر و پائيز هميشه بوی تلخ وداع می دهد. وداعی تلخ با استادی که تنها يک جلسه طعم شاگردی او را چشيديم. هرگز فراموش نمی کنيم که زنده ياد فرزين چقدر در فراغ او اشک ريخت و امروز او نيز ديگر در ميان ما نيست. ياد هردوشان گرامی و روحشان شاد.

استخدام هيئت علمی
دانشگاه علوم پزشکی همدان هيئت علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی استخدام می کند.ميزان تحصيلات وی بايد کارشناسی ارشد باشد. برای کسب اطلاعات بيشتر با شماره زير تماس بگيريد: ۲۵۲۸۰۵۸

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

برگزاری کارگاه وب سنجی(۳)

آقای کوشا در ادامه درباره عامل تاثير وبی يا WIF صحبت کرد و بيان داشت که منظور از اين عامل محاسبه تعداد پيوندها به يک صفحه تقسيم بر کل صفحه است. ايشان سپس به معرفی تحليل وب سنجی وب سايتهای دانشگاههای انگلستان که توسط مايک تلوال صورت گرفته شده بود پرداخت و درمورد شيوه انجام اين کار شرح داد. در اين تحقيق مشخص شده بود که ۹۰ درصد از دانشگاههای انگلستان باهم ارتباطات علمی و پژوهشی داشته اند. در پايان ايشان برخی موضوعات قابل تحقيق در حيطه وب سنجی را بيان کردند که برخی از آنها عبارتنداز: بررسی کمی صفحات وب پژوهشی دانشگاهها- انگيزه پيوند دهنده برای وب سايتهای دانشگاهی-مطالعه همبستگی ميان پيوندها- تحليل مقالات و نويسندگان پراستناد( منظور وب سايت نويسنده است) و...

در اين تصوير مشخص شده است که I يک سايت منزوی است و هيچکس به آن پيوند نداده است و خود آن هم به هيچ سايتی پيوند برقرار نکرده است. حال آنکه BوG هردو مورد استناد A قرار گرفته اند.و نيز C.D.F مورد استناد B E بوده اند که نشان دهنده رابطه اين دو سايت با هم و اهميت سه سايت سی . دی و اف است. همانطور که مشاهده ميشود B نيز دارای خود پيوندی ميباشد و E.F به يکديگر لينک داده اند. اين نمودار شمای کلی از تحليل پيوندها در شيوه وب سنجی را نشان می دهد.  ادامه دارد

تعويض رئيس کتابخانه ملی

در يکی از جرايد آمده بود که به زودی رئيس جديد کتابخانه ملی ايران کار خود را آغاز ميکند. طبق نوشته اين روزنامه علی اکبر اشعری به زودی رئيس جديد کتابخانه ملی ايران خواهد بود. بازهم طبق نوشته های آن روزنامه ايشان بنا بود قبلا وزير آموزش و پرورش باشند....

ياهو و کتابخانه اينترنتی

شركت اينترنتى ياهو شروع به ساختن كتابخانه Online بزرگى، متشكل از كتاب هاى تحت قانون كپى رايت كه رضايت ناشران آنها جلب شده است، خواهد كرد. . نسخه هاى ديجيتالى كتاب ها ، مقالات علمى و فايل هاى صوتى و تصويرى، در دسترس كاربران قرار خواهد گرفت، كه البته بيشتر آنها شامل آثارى است كه به طور داوطلبانه توسط خود ناشران و نويسندگان ارائه شده است.
گفتنى است كه شركت هايى چون HP ، Adobe و... دانشگاه هاى كاليفرنيا و تورنتو نيز در اين طرح به همكارى ياهو خواهند آمد. لازم به يادآورى است كه گوگل قصد دارد ميليون ها كتاب تحت قانون كپى رايت را از كتابخانه هاى دانشگاه هاى مهم دنيا يعنى هاروارد، استنفورد و ميشيگان، فهرست كند..متن کامل در شرق 

گروه مستقل

شنيده ها حاکی از آن است که گروه کتابداری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از گروه مدارک پزشکی(هوشبری و ...) مستقل شد و به صورت يک گروه مجزا درآمد.

نتايج نهايی آزمون دکترای دانشگاه آزاد

به نقل از وبلاگ گروهی کتابداران ايرانی:

نتایج دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد و در رشته کتابداری و اطلاع رسانی این دوستان پذیرفته شدند:

۱- مینا اخباری آزاد ۲- علیرضا اسفندیاری مقدم ۳- محسن حاجی زین العابدینی ۴- ثریا ضیائی بوکان ۵- مهدی محمدی  شهريه ثبت نام و واحدها را در وبلاگ گروهی کتابداران ايرانی بخوانيد.

نمايه برای وبلاگ

با اين امکانی که ياهو فراهم کرده است از اين به بعد می توانيد نمايه وبلاگ خودرا مشاهده کنيد. باسپاس از آقای شکرخواه

حقيقت دارد؟

ميگويند که قرار است که رئيس فعال يکی از کتابخانه های بزرگ دانشگاهی کشور عوض شود. اگر حقيقت داشته باشد.... جدا که متاسفيم.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

برگزاری کارگاه وب سنجی(۲)

در ادامه جلسه آقای کوشا درباره وب سنجی و کاربرد آن در ارتباطات علمی سخنرانی کرد و از طريق اسلايدهای پاورپوينت به ارائه مباحث نظری در اين زمينه پرداخت. وی بيان داشت که وب سنجی به منظور تحليل محتوای صفحات وب-بررسی ساختار پيوندها-عملکرد موتورهای کاوش-رفتار اطلاع يابی کاربران(تورق-جستجو-مواجه شدن با رابطهای کاربری) و ... صورت می گيرد. آقای کوشا به بيان تعاريف عملياتی در حيطه وب سنجی پرداخت.

inlink: صفحه ای که به آن لينک داده شده است. outlink: صفحه ای که به ساير صفحات لينک داده است. Interlink:مجموعه سايتهايی که خصوصيات ويژه ای دارند و به هم لينک داده اند. همانند گروههای کتابداری ايران. Co-linked: دو سايتی که سايت ثالثی به آنها لينک داده است. معمولا سايتهای رقيب به هم لينک نمی دهند. non-outlinked: صفحه ای که اصلا نه لينک داده و نه لينک گرفته و منزوی است.

قبلا برای تحليل پيوندها يک برنامه خزنده طراحی صفحات وب توسط مايک تلوال طراحی شده بود که از طريق آن بتوان به تحليل پيوندها پرداخت. ولی امروزه اين کار تحليل توسط موتورهای کاوش صورت می گيرد. هرچند تنها ۱۸ درصد محيط وب تحت پوشش موتورهای کاوش است. قابل توجه است که موتورهای کاوش در تحليل پيوندها وب سايتهايی که به صورت java-php-asp-frames باشند را پوشش نميدهند. در تحليل پيوندها بايد ناپايداری محيط وب را نيز در نظر گرفت. آقای کوشا در ادامه درباره به کارگيری روشهای آماری در کارهای وب سنجی صحبت کرد و مساله مطالعات همبستگی ميان وب سايتها و پيوندها(اسپيرمن) و به کارگيری تحليل عامل  و تحليل خوشه ای را مطرح نمود.  ادامه دارد.

معرفی منابع آزمون کارشناسی ارشد

دانشگاه فردوسی مشهد منابع آزمون کارشناسی ارشد را معرفی کرده است. ليست نسبتا جامعی به نظر می رسد. اما کمی هم ابهام در آن به چشم می خورد. به هرحال بعض هيچی است! با سپاس از گروه کتابداران بلاگر.

نتايج آزمون دکترا

دانشگاه آزاد هم نتايج آزمون دکترای کتابداری اعلام کرد. اسامی کسانی که برای مصاحبه دعوت شده اند به شرح زير است. برای اين کتابداران آرزوی موفقيت داريم.
۱) خانم شیما مرادی ۲) آقای محسن حاج زین العابدینی

۳) خانم ضیائی ۴) خانم اخباری ۵) آقای رحمان معرفت

۶) خانم نظر بلند ۷) آقای علی اسفندیاری مقدم

۸) خانم شادان پور ۹) آقای مهدی محمدی 

افتتاح كتابخانه فرزين
به همت دو تن از دانشجويان رشته كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه شيراز كتابخانه اي با بيش از 300 جلد كتاب مخصوص دانش آموزان ابتدايي در مدرسه ابتدايي مجيد راهبي واقع در ميدان كوزه گري راه اندازي شد. اين دو دانشجو كه هزينه هاي مربوط را با كمك خيرين مدرسه ساز تاءمين كرده اند، نام اين كتابخانه را به نام استاد فقيد خود مرحوم خانم فرزانه فرزين كه سالها عمر خود را در زمينه ترويج فرهنگ كتابخواني در بين كودكان و نوجوانان صرف كرده بود، نامگذاري كردند.
در مراسم افتتاح اين كتابخانه كه باحضور جمعي از استادان دانشگاه ، تعدادي از خيرين مدرسه ساز و مسووولان نوسازي مدارس فارس و اداره آموزش و پرورش ناحيه 3 برگزار شد، چند تن از خيرين محترم اعلام كردند به نيت 5 تن آل عبا هر كدام به پنج مدرسه محروم كتابخانه اهدا نمايند. خبر جنوب با سپاس از آقای حميدی.
نکته بسيار مهم
کتابداران فردا هيچ گونه مسئوليتی در قبال کامنتهايی که گذاشته می شود ندارد.
همايش ايفلا و تصاوير آن
اگر نشد که به همايش بزرگ سالانه کتابداران برويد مهم نيست. از سايت ايفلا تصاوير مربوط به همايش را تماشا کنيد. انگار که رفته ايد آنجا!
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

برگزاري كارگاه وب سنجي(1)

جلسه در ساعت 40/9 با معرفي برنامه از سوي آقاي كوشا آغاز شد. پس ازايشان دكتر اعتماد، درباره اهميت علم سنجي و پيشينه آن در ايران صحبت كرد. وي عنوان داشت كه كار علم سنجي حدود 20 تا 25 سال در ايران آغاز شد. ابتدا انگيزه جامعه شناختي دليل انجام اين كار بود. اين كار در ابتدا به صورت دستي صورت گرفت. 1986-1981 سالهايي بود كه مقولات اطلاعاتي درباره آنها يافت شد. در كل پنج ميليون آيتم مورد بررسي قرار گرفت و حدود صد آيتم درباره ايران به دست آمد. با تصويب آيين نامه تحصيلات تكميلي دانشگاههاي كشور، فعاليتهاي ايران رشد چشمگيري پيدا كرد و كارهاي مربوط به حيطه علم سنجي مطابق با پايگاه آي اس آي انجام شد. چون پايگاههاي اطلاعاتي ملي مورد اعتماد نبودند و قصد بر اين بود كه فعاليتهاي علمي ايران با ساير كشورها مقايسه شود. دكتر اعتماد ادامه داد: ما ميخواستيم با بررسي كارهاي علمي در محيط چاپي به تعيين فعاليتها در مرز دانش بپردازيم. ميتوان در هررشته چيزهايي كشف كرد كه مسائل برجسته در هر رشته تخصصي چيست؟ مثلاً ما با كدام دانشگاهها بيشتر در ارتباط هستيم. پرمراجعه ترين مجلات كدامند؟ دكتر اعتماد گفت: ما بايد به سوي محيط الكترونيكي حركت كنيم، چون در محيط چاپي با محدوديت مواجه ايم. امكانات ما در محيط وبي و الكترونيكي بيشتر است. بايد ابزارهاي اندازه گيري فعاليتهاي علمي را در محيط وب نيز به كار گرفت. ايشان سپس به مساله تعيين جايزه براي مشاركت فعال در فضاي اينترنتي اشاره كردند كه اگر كسي در محيط وب، مقالاتي گسترده داشت بايد براي آن فرد جايزه اي نيز تعيين كرد همانطور كه در محيط چاپي اين امر وجود دارد…
ادامه دارد...

ورود دامنه فارسی

سرانجام با پايان يافتن دوره آزمايشى ثبت دامنه هاى فارسى، مجرى اين دامنه ها در ايران (مركز پژوهش هاى بنيادى مركز فيزيك نظرى ايران) از اول مهرماه اقدام به ثبت دامنه هاى فارسى با پسوند «ايران» كرده است. به اين ترتيب اگر به زودى با دامنه «ايران. روزنامه شرق. www» مواجه شديد چندان تعجب نكنيد چراكه در صورت تايپ اين آدرس در كادر آدرس احياناً به سايت روزنامه شرق دسترسى خواهيد داشت.
اين تغيير زبان هر چند روى يك كامپيوتر به سادگى فشاردادن همزمان دكمه هاى shift و Alt ممكن است اما از نظر تكنيكى براى كسانى كه در مركز پژوهش هاى بنيادى مشغول حل و فصل مشكلات آن بودند كار آسانى به شمار نرفته و هنوز هم آنها در انتظار بروز مشكلات و باگ هاى احتمالى در اين سيستم هستند. متن کامل.

اسامی شرکت کنندگان در کارگاه وب سنجی

طی يادداشتی که خانم مرادی هماهنگ کننده اين کارگاه برای گروه خبری ارسال کرده بودند قرار بود که افراد زير در کارگاه حاضر باشند که عده ای نيز حضور نداشتند:

خانمها: سمیه تاج الدینی, فاطمه شیخ شجاعی, مریم اسدی, مریم صابری, ژاله سلیمی فر ,افسانه محسن زاده ,زهره زاهدی ,پروانه مدیرامانی, مهری شعیب زاده, گویا حریرچی, مهرنوش مظفریان, مرجان کلهرودی, عاطفه شریف, نفیسه چنگیز, مرضیه بردستانی, همای فریدی, اعظم مهری

آقایان : دکتر عبد الحسین فرج پهلو ,دکتر محمد حسن زاده, مهدی علیپور حافظی, امیر اصنافی, سید مهدی طاهری, احسان محمدی, محمد ایرانشاهی, فتح ا.. یزدی

اشتباه از نوع لپی

ظاهرا تعويض مدير عامل يکی از خبرگزاريهای کشوری بر روند اطلاع رسانی آن نيز موثر بوده است. به اين آدرس سر بزنيد و بگوييد که در اين مطلب ايسنا مرتکب چه اشتباهی شده است!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٢٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

آليس در کتابخانه بريتانيا

علاقه مندان به کتاب آليس در سرزمين عجايب ميتوانند نسخه خطی اين کتاب را به صورت مجازی و از طريق کتابخانه بريتانيا مشاهده و تورق کنند. هنگام ورق زدن اين کتاب صدای يک هنرپيشه انگليسی شما را همراهی ميکند. در حال حاضر کتابخانه بريتانيا ۱۴ نسخه کمياب را در مجموعه خود جای داده است. به نقل از جام جم

هفته دفاع

از اواخر هفته گذشته تا به امروز پنج دفاع از رساله های رشته کتابداری در دانشگاه اهواز برگزار شد. رساله های آقايان جهانشاهی-زوارقی-پروين و بيرانوند با نمرات عالی و بسيار خوب پذيرفته شد. در يادداشتهای آتی از نتايج علمی اين پژوهشها خواهيم گفت. اما برخی حواشی اين جلسات جالب بود. ازجمله: لجبازی و عصبانيت يکی از دانشجويان و پاسخ ندادن به سوالات يکی از داوران! استرس زا بودن اسلايدهای يکی از دانشجويان که در زمينه استرس شغلی کتابداران رساله اش بود( اسلايدهای ايشان مرتبا به صورت خودکار جابجا ميشد!) گلايه های فراوان استادمشاور از دانشجو(عدم مشاوره با وی!) گلايه های استادراهنما از دانشجو(به دليل عدم حضور مداوم دانشجو و عدم همفکری وی با استاد!) تپق زدن يکی از دانشجويان در پايان ارائه(با سپاس گرامی ازشما!) تعويق سه ساعته يکی از جلسات به دليل عدم آگاهی يکی از داوران از برگزاری جلسه! کنايه هايی که بعضا در مورد برخی جملات زده ميشد (خداقوت کتابدار!) و.... از برخی نکات حاشيه ای اين جلسات پشت سرهم بود. به تمام اساتيد و دانشجويانی که در اين هفته از رساله های خود دفاع کردند خسته نباشيد می گوييم.

هفته کتابهای ممنوعه

انجمن کتابداران امريکا با تهيه فهرستی از تمام کتابهايی که در طول سال گذشته سعی شد از کتابخانه های مدارس و دانشگاههای اين کشور جمع آوری شوند مراسم هفته کتابهای ممنوعه را برگزار می کند. نويسندگانی که به دلايلی کتابهايشان مورد مخالفت افراد مختلف قرار گرفته بود در اين فهرست جای داده ميشوند. برخی از نويسندگان عبارتنداز: جی.کی رولينگـ(رواج جادوگری)- جان اشتان بک(به کاربردن زبان عاميه وقيح)- مارک تواين-ماياآنجلو-استيون کينگ(نوشتن داستانهای ترسناک) و ... به نقل از شرق.۴مهر.

استرس و کتابداران

نتايج يک رساله عوامل استرس زای شغلی کتابداران را نشان داد. اين عوامل به اين ترتيب هستند: قطع مداوم اينترنت و معطل ماندن بخشهايی از فعاليتهای پژوهشی مراجعان- عدم تناسب حجم کار زياد با حقوق پرداختی-رفتارهايی چون: حسادت-چاپلوسی و گزارشهای مغرضانه به مسئولين- ناقص بودن اطلاعات ذخيره شده در نرم افزارهای کتابخانه ای-کمبود منابع الکترونيکی مانند پايگاههای داده- فقدان امنيت شغلی به ويژه برای پرسنل پيمانی- تهيه غير اصولی منابع کتابخانه- کمبود رايانه-عدم توجه به زيباسازی محيط و فضای کتابخانه- فقدان نظام امانت بين کتابخانه ای. در کل اين عوامل دارای بيشتر بار در انتقال استرس به کتابداران هستند. لازم به ذکر است که اين رساله توسط آقای پروين و تحت نظر دکتر فرج پهلو صورت پذيرفته است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ مهر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم