کتابداران فردا

خودکار؟ ممنوع است

کتابخانه بريتانيا در تازه ترين خط مشی خود به کاربران اعلام کرد که از آوردن خودکار به مجموعه و قرائت خانه خودداری کنند. سخنگوی کتابخانه در اين باره گفته است که جوهر خودکار به سختی پاک می شود و علاوه بر اين برای مجموعه های نفيس و گرانبها خطرناک است. کتابخانه بريتانيا به شدت مراقب مجموعه های ارزشمند نقشه و دست نوشته و کتابی خود است و فقط اجازه می دهد تا کاربران با خود مداد بياورند. بی بی سی

نکته: اگر مسئولان کتابخانه بريتانيای کبير می ديدند که در برخی کتابخانه های کشور ما مراجعانی محترم از طريق خودکار روی ميزها و چه بسا صندلی ها و ايضا کتابها و مجلات استعداد هنری خود را شکوفا و در معرض ديد همگان می گذارند اين تصميم را نمی گرفتند! 

ش.ع

نوع عضويت

نام پدر

نام خانوادگي

نام

رديف

1005

وابسته

محسن

حاجي رحيمي

معصومه

91

338

پيوسته

امير محمود

حريرچي

گويا

92

939

وابسته

سيد احمد

حيدريان

راضيه السادات

93

1019

وابسته

سيد مرتضي

حقيقي

عاطفه السادات

94

980

وابسته

صيد نور

حسيني چگيني

ناهيد

95

1230

پيوسته

يد الله

حكيمي

هوشنگ

96

1002

وابسته

محمود

حديدي

فائقه

97

1228

پيوسته

سيد علي

حسيني

هاشم

98

1164

وابسته

سيد جلال

حسيني پور مروستي

سيد محمود

99

1017

وابسته

علي

خبازان

بنت الهدا

100

994

وابسته

جمشيد

خليلي

صديقه

101

867

وابسته

حسين

خرم آبادي

سعيد

102

1004

وابسته

عليرضا

خدمتگزار لادمخي

الهه

103

278

پيوسته

حسن

خسروجردي

علي

104

1211

وابسته

عبدالعزيز

خميسي

سهيلا

105

225

وابسته

محمد

خاني خوزاني

مهين

106

610

وابسته

محمود رضا

ديناري

صفورا

107

644

وابسته

ملك منصور

دولتشاهي

عليرضا

108

48

پيوسته

محمد تقي

دري فر

نفيسه

109

65

پيوسته

غضنفر

درباغ عنبران

جعفر

110

1407

وابسته

شعبان

درويش

منصوره

111

869

وابسته

حسن

دادخواه

نسرين

112

1145

پيوسته

مرتضي

دشتي نيشابوري

محمد

113

10

وابسته

اسد

دلخوش

يعقوب

114

383

وابسته

محمد علي

درزي خلردي

صغري

115

1489

وابسته

محمد علي

دهقان زاده فردوس

ارغوان

116

1491

وابسته

تيمور

دخت عصمتي

محدثه

117

1357

وابسته

مهدي

داودآبادي فراهاني

مهدي

118

10

وابسته

اسد

دلخوش

يعقوب

119

1145

پيوسته

مرتضي

رشتي نيشاپوري

محمد

120

فهرست نويسي مجلات الكترونيكي در OPAC

گروه كاري نشريات يا SWG براي اينكه مشخص كند كه كتابخانه ها چگونه مجلات الكترونيكي را براي كاربران خود دسترس پذيرتر مي سازند به صورت آنلاين يك بررسي را صورت داده است. اين كار در ماه اكتبر2005  و درچندين گروه بحث صورت گرفته است. هدف اين بود كه مشخص شود آيا اين كتابخانه ها مجلات الكترونيكي را در اوپك خود فهرست مي كنند يا خير. اين بررسي شش سوال سه قسمتي را در بر مي گرفت و براي گروههاي مختلفي همچون Autocat, Serialst و .. ارسال شد. پاسخها در 16 نوامبر2005 از 22 عضو كه عمدتا از كتابخانه هاي دانشگاهي بودند دريافت شد.

برخي از سوال و جوابها به شرح زير بودند. متن كامل را ميتوانيد از اينجا بخوانيد.

آيا ركوردهاي كتابشناختي مارك را براي مجلات الكترونيكي در اوپك خود به كار مي بريد؟

آيا اين ركوردها را براي استفاده محلي با افزودن نقاط دسترسي براي بخشها گسترش مي دهيد؟

اگر هم اوپك داريد و هم سياهه الفبايي مجلات الكترونيكي را نگهداري مي كنيد چگونه تفاوت اين دو را براي كاربران خود مشخص مي كنيد؟ برخي از اين پاسخها به اين ترتيب بودند:

اغلب كتابخانه ها مجلات الكترونيكي را در اوپك فهرست نويسي مي كردند برخي هم فقط به ارائه سياهه الفبايي مجلات اكتفا مي كردند.  چون هم كاملتر است و هم استفاده از آن براي كاربران ساده تر مي باشد. برخي هم در وب سايت خود يك فهرست موضوعي دارند كه در آن مجلات را بر حسب موضوع الفبايي كرده اند.

 سخنراني دكترعصاره در هفته پژوهش

 خانم دكتر عصاره پس از دكتر بيگدلي سخنران دوم بودند كه در زمينه ميزان همكاري بين نويسندگان مقالات در حوزه نجوم مقاله خود را ارائه دادند. ايشان ابراز داشتند كه با توجه به ميان رشته اي شدن رشته هاي مختلف علمي انزواي نويسندگان معنايي ندارد. وي در تحقيق خود قصد داشت تا دريابد آيا قانون بردفورد در حوزه مشاركت نويسندگان حاكم است؟ آيا اساسا بين نويسندگان رشته نجوم همكاري وجود دارد؟ ميزان همكاري كشورهاي مختلف در اين زمينه چگونه است؟ آيا گروههاي همكار غول آسا در حوزه نجوم وجود دارد؟ معدل تعداد نويسندگان گروهي چندنفر است؟ اين نويسندگان از كدام كشورها و چه حوزه هايي از نجوم هستند؟ و..

در مجموع از 419 مقاله بررسي مشخص شد كه در اين حيطه قاعده بردفورد حكم فرماست. تعداد اندكي از مقالات با همكاري تعداد بسيار زيادي از نويسندگان نوشته شده است. يك نويسنده در 7 مقاله حضور داشته است. امريكا-آلمان-چين-فرانسه و سوئد كشورهاي صدرنشين در زمينه همكاري با يكديگر بوده اند. به طور متوسط تعداد نويسندگان مقاله ها 6/6 نفر بود. تحقيق نشان داده است كه همكاري بين نويسندگان در حيطه نجوم رو به گسترش است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

همايش کتابداران آبادان

با عذرخواهی از به تاخير افتادن قسمت آخر اين گزارش توجه شما را به بخش پايانی همايش کتابداران آبادان جلب ميکنيم.

در ادامه آقای زين العابدينی-دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه اهواز-درزمينه سواد اطلاعاتی به سخنرانی پرداخت. وی به معرفی استانداردهای سواد اطلاعاتی پرداخت و گفت: هر جوينده اطلاعات نيازدارد تا با توانمنديهای خاصی در اقيانوس پرتلاطم اطلاعات به جستجو بپردازد و اطلاعات مناسب و با کيفيت خويش را به چنگ آورد. سواد اطلاعاتی قابليتی است که فرد را در دسترسی مفيد به اطلاعات-ارزيابی انتقادی آن و استفاده دقيق و خلاق از اطلاعات به دست آمده به منظور رفع نيازهای اطلاعاتی توانمند ميکند. با سواد اطلاعاتی کسی است که آموخته باشد چگونه بياموزد. پس از ايشان خانم مکتبی-دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه اهواز-درباره فرهنگنامه کودکان و نوجوانان به سخنرانی پرداخت. وی گفت اين فرهنگنامه نخستين کتاب مرجعی است که برای کودکان و نوجوانان ايرانی تاليف شده است. وی پس از تعريف کتاب مرجع-دايره المعارف و ارائه تاريخچه ای از دايره المعارف نويسی ويژگيهای فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را برشمرد. برخی از اين ويژگيها عبارت بودنداز: مناسب بودن زبان-استفاده از تصاوير گويا-بهره گيری از مشاوران نوجوان-انتشار پيوستها برای به روزسازی فرهنگنامه. خان مکتبی بيان داشت که تاکنون ۹ جلد از فرهنگنامه با ۱۵۰۴ مقاله موجود در آن به چاپ رسيده است. پس ازسخنان ايشان از کليه سخنرانان با اهدای جوايزی تجليل شد. مراسم در ساعت ۱۷ به پايان رسيد و گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز ساعت ۱۸آبادان را به مقصد اهواز ترک کرد.

ياهو پورتال پربيننده ترين پرتال اينترنت
در رتبه بندى جديدى كه از سوى شركت EMarketer منتشر شده است، ياهو در ميان ۱۰ پورتال پربيننده اينترنت در مقام نخست قرارگرفت. براساس تازه ترين آمار  ياهو با ۳/۱۰۱ ميليون بازديدكننده در مقام نخست و سايت  مايكروسافت و سايت MSN به ترتيب با ۶/۹۵ و ۱/۹۲ ميليون بازديدكننده در رتبه هاى دوم و سوم قرار گرفتند. براساس اين گزارش سايت گوگل با ۴/۸۰ ميليون، AOL با ۷/۷۵ ميليون و eBay با ۲/۵۵ ميليون در رتبه هاى چهارم تا ششم قرار دارند.  شايان ذكر است كه رتبه بندى هاى EMarketer براساس شمارش تعداد بازديدكنندگان غيرتكرارى روزانه (Unique Visits) سايت هاى انگليسى زبان در طول يك ماه به دست مى آيد و اين تحقيقات عمدتاً بر مبناى تعداد بازديدكنندگان ساكن آمريكا انجام شده است. شرق. با اين اوصاف و رقابت تنگانگ ميان گوگل و ياهو احتمالا گوگل بتواند خودش را به رتبه دوم برساند. 
ريز نکته
به نظر شما برق نامه يعنی چه؟ آيا پاس نگهداشتن زياده از حد فارسی درجهت عدم ذکر واژه بيگانه پست الکترونيکی است؟ البته اين نکته بدون هيچ گونه سوگيری است.
آزمون دکترای کتابداری
بدين وسيله به اطلاع علاقه مندان مي رساند كه آزمون دكتري اطلاع رساني و كتابداري دردانشگاه فردوسي امسال در اسفند ماه (احتمالا 18 و 19 اسفند) برگزار مي شود. اطلاعيه مربوطه در نيمه دوم دي ماه توسط تحصيلات تكميلي دانشگاه اعلام مي گردد. با سپاس از آقای قاسمی. برای کليه دوستانی که در اين آزمون شرکت خواهند کرد آرزوی توفيق داريم.
کارگاه کول نت
هفتمين همايش کول نت با موضوع اطلاع سنجی- علم سنجی و وب سنجی در سال ۲۰۰۶ و ماههای ۱۰ تا ۱۲ می بر گزار ميشود. مکان برگزاری اين همايش در شهر نانسی فرانسه می باشد. ۲۲ ژانويه ۲۰۰۶ آخرين مهلت برای ارسال چکيده مقالات می باشد. از ايران آقای دکتر فرج پهلو و خانم دکتر عصاره در کميته علمی اين همايش حضور دارند. نکته جالب اينکه حدود ۱۰ از متخصصان هندی در اين کميته حاضر هستند که نشانه پيشرفت هند در حيطه علم سنجی و اطلاع سنجی و وب سنجی است. برای کسب اطلاعات بيشتر به سايت کول نت مراجعه نماييد.
دفتر انجمن کتابداران خوزستان
به اطلاع همة اعضاي محترم مي رساند سرانجام انجمن كتابداري شاخه خوزستان با لطف مسئولين محترم امور كتابخانه هاي عمومي خوزستان صاحب دفتري شد و از پنچشنبه گذشته هفدهم آذر هشتادوچهار در اين دفتر مستقر شد. البته هنوز ابتداي كار دفتر است ولي با كمال مسرت پذيراي اعضاي محترم و علاقمندان هستيم. براي عضويت جديد و اطلاعات بيشتر مي توانيد به خانم آخشيك دانشجوي كارشناسي ارشد كتابداري و يا اينجانب مراجعه فرمائيد.  نشاني دفتر انجمن كتابداري واطلاع رسانی  شاخه خوزستان به شرح زير مي باشد: اهواز. امانيه. خيابان دز شرقي. جنب كلانتري. ساختمان مديريت امور كتابخانه هاي عمومي استان خوزستان. طبقه دوم.
كتابخانه‌هاي كودكان و نوجوانان كشورهاي اروپايي
 متاسفم نمی توانم!
يکی از دوستان برای يکی ازاساتيد وب سنجی خارج از کشور(م.ت) در مورد موضوعی خاص مرتبط به وب سنجی تقاضای کمک کرده بود. پاسخ جناب م چنين بود: خيلی متاسفم. اجازه ندارم به سوالات دانشجويان ساير دانشگاهها پاسخ دهم. به اين ترتيب از اينکه نمی توانم به شما کمک کنم متاسفم. پاسخ وی در نوع خود بی نظير بود. به قول يکی از اساتيد Information is Commodity. نظر شما درباره پاسخ وی چيست؟
رزنت دوباره فعال شد
با عدم فعاليت پايگاه ساينس دايرکت از اين پس ميتوانيد مقالات مورد نظر خود را از رزنت بگيريد. قابل توجه دانشجويان و اساتيد دانشگاه چمران اهواز.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٠٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

ادامه اسامی اعضای انجمن

 

ش.ع

نوع عضويت

نام پدر

نام خانوادگي

نام

رديف

713

وابسته

ولايت الله

پركاري

فاطمه

61

1030

وابسته

سيد ضيا الدين

پيشوايي

فاطمه السادات

62

417

پيوسته

رضا

تسبيحي

غلامحسين

63

235

وابسته

احمد

توسائي

ابوذر

64

1482

وابسته

حيدر علي

تاج آباد

گيتي

65

1430

وابسته

ابوالقاسم

توحيدي نسب

فائزه

66

634

وابسته

حجت

جوادپور

سمانه

67

1494

وابسته

محمد رضا

جعفري بهنام

زهرا

68

615

وابسته

حسين

جعفري

ناهيد

69

1246

وابسته

رضا

جواهري

فهيمه

70

766

وابسته

علي

جوادي سبداني

مرضيه

71

977

وابسته

تورج

جمشيدي

فاطمه

72

443

وابسته

علي

جواد پور

عطيه

73

96

پيوسته

سيد فضل الله

جناب زاده

رويا

74

326

وابسته

غلامرضا

جامي

صفيه

75

379

وابسته

علي اكبر

جليليان

نفيسه

76

606

پيوسته

حسن

جعفر بيگلو

زهره

77

1150

پيوسته

حسين

جمشيديان

مريم

78

295

پيوسته

خسرو

جرموز

ناصر

79

1244

وابسته

علي اصغر

جليلي نخوريان

الهام

80

804

وابسته

عليرضا

چنگيز

نفيسه

81

265

وابسته

عبدالرسول

چوبك

هدي

82

935

وابسته

احمد

حسين زاده

نجمه

83

114

پيوسته

سيد حسن

حسيني زاده

آنسه

84

492

وابسته

قربانعلي

حلمي

ساره سادات

85

1262

وابسته

سيد ناصر

حسين زاده

سمانه

86

1496

وابسته

حسين

حيدري

مهديه سادات

87

675

وابسته

سيف الله

حسن آبادي

مريم

88

1255

وابسته

سيف الله

حمزه زاده

رفعت

89

1394

وابسته

محمد حسن

حايري مهريزي

عصمت

90

بررسی همکاری گروهی نویسندگان در مقالات تألیفی(۲)

در طول چند دهه گذشته، انتشار مقالات علمی گروهی در مجلات علمی به طور روزافزون افزایش یافته است. این پدیده در گذشته در حوزه های علوم وعلوم اجتماعی مورد اشاره قرار گرفته است. در ایران مطالعه ای که به طور مشخص به بررسی همکاری گروهی نویسندگان در مقالات تألیفی کتابداری واطلاع رسانی پرداخته باشد در مجلات علمی نمی توان یافت، از این رو پژوهش حاضر با بررسی میزان همکاری گروهی می تواند این نکته را روشن سازد که همکاری گروهی نویسندگان در مقالات تألیفی کتابداری واطلاع رسانی چگونه است وآیا از رشد مطلوبی برخوردار می باشد؟ با چنین مطالعه ای می توان میزان ضریب همکاری گروهی نویسندگان طی سال های مختلف به دست آورد و روند تغییرات آنها را به منظور تعیین پیشرفت همکاری گروهی نویسندگان مورد بررسی قرار داد. پژوهشگران ایرانی حوزه کتابداری واطلاع رسانی می توانند با استفاده از همکاری گروهی کیفیت مقالات خود را افزایش داده وآنها را در مجلات معتبرتر داخلی وبین المللی منتشر کنند.  از طرف دیگر بررسی میزان مشارکت علمی پژوهشگران کاربردهای مهمی برای برنامه ریزی راهبردی در انجام تحقیقات وسیاست های پژوهشی یک حوزه علمی دارد وابزار مؤثری برای برنامه ریزان  فعالیت های پژوهشی در حوزه های مختلف فراهم می کند که علاوه بر ارزیابی وکنترل پیشرفت های حاصل شده در فعالیت های پژوهشی خود، کاستی ها ونواقص موجود وعوامل بازدارنده همکاری های گروهی را نیز شناسایی کنند ودرصدد رفع آنها برآیند. ادامه دارد...  

بدون پژوهش تصميم گيری نکنيم

امروز از ساعت ۱۴ در آمفی تئاتر دکتر پاک سرشت سخنرانی های گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز به مناسبت هفته پژوهش انجام شد. پس از کلام خداوند- خانم دکترشهنی معاونت پژوهشی دانشکده به ايراد سخنانی کوتاه پرداخت. وی از برگزاری کارگاه آموزشی بهره گيری از اينترنت توسط گروه کتابداری تقدير کرد. ايشان بيان داشت که انتخاب مقالات سخنرانيهای گروههای موجود در دانشکده علوم تربيتی بر عهده گروه کتابداری و انتخاب پژوهشگر نمونه هم بر عهده شورای پژوهشی دانشکده بوده است. پس از خانم دکتر شهنی-دکتر فرج پهلو مدير گروه کتابداری دانشگاه اهواز هفته پژوهش را تبريک گفت و يادی کرد از همکار قديمی کتابخانه های دانشگاهی در استان خوزستان آقای لرکی که به رحمت ايزدی رفته اند و نيز دکتر معرف زاده که به دليل کسالت و مساعد نبودن وضعيت جسمانی در اين جلسه شرکت نکرده بودند و نتوانستند سخنرانی خود را نيز ارائه دهند. دکتر بيگدلی نخستين سخنران اين گردهمايی درباره اطلاعات-سياست و اقتصاد سخنانی ايراد نمود. (گفتنی است که خلاصه سخنرانيها در يادداشتهای آتی ارسال می شود). وی درباره اهميت اطلاعات و نقش رسانه های مختلف و خبرگزاريها در انتقال اطلاعات در جهان صحبت نمود. پس از ايشان دکتر عصاره مقاله خود درباره ميزان همکاری نويسندگان در حوزه علوم نجوم با استفاده از مجلات موجود در پايگاه ساينس دايرکت در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ ارائه نمود. وی درباره اهميت کارگروهی و خروج از رويکرد تک نويسندگی تاکيد کرد. به خصوص اينکه با ميان رشته ای شدن علوم مختلف نويسندگان نمی توانند منزوی کار کنند. در تحقيق وی مشخص شد که تعداد نويسندگان همکار برای هر مقاله ۶/۶ نفر بوده است. پس از وی حسين مرادی مقدم درباره نقش کتابخانه ها در تحقيقات از گذشته تا به حال صحبت نمود. پس از استراحت و پذيرائی دکتر فرج پهلو درباره برنامه ريزی درکتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی صحبت کرد. وی بيان داشت که برنامه ريزی اولين وظيفه هر مدير است. وی درباره رويکردهای نوين و سنتی در برنامه ريزی کتابخانه ها و سازمانها صحبت نمود. دکتر فرج پهلو بر مديريت متمرکز درکتابخانه های دانشگاهی تاکيد نمود. پس از ايشان آقای عظيمی نقش زمان و هزينه در به کارگيری فناوری اطلاعات در سازمان سخنانی ايراد کرد. وی گفت هر سازمانی به تب داشتن وب سايت دچار شده است و بدون تفکر و برنامه ريزی قصد راه اندازی وب سايت را دارد بدون اينکه حتی دانش استفاده از آن را داشته باشد. پس از پايان سخنرانی ها از سخنرانان و پژوهشگران نمونه سال تقدير کرد: دکتر فرج پهلو-دکتر کوکبی-دکتر بيگدلی-دکتر عصاره-آقای مرادی مقدم و آقای عظيمی کسانی بودند که تجليل شدند و جوائزی به آنها اهدا شد. ما نيز به سهم خود به ايشان تبريک می گوييم و موفقيت روز افزون اين عزيزان را از دادار پاک خواهانيم. لازم به يادآوری است که خلاصه سخنرانی های امروز به زودی منعکس خواهد شد.  در حاشيه اين همايش نمايشگاه کتاب و پايان نامه های رشته های مختلف دانشکده و نيز نشريه دانشکده توسط دانشجويان کتابداری برگزار شده بود که زحمات ايشان نيز جای تقدير دارد.

 

مشارکت اعضای انجمن از اين زاويه

افراد به هنگام روبه‌رو شدن با پديده‌اي كه مُد مي‌شود فقط به استفاده شكلي از آن توجه دارند و عمق و درون پديده و كاركرد آن را نمي‌كاوند و متأسفانه همة اين‌ها كم و بيش در رويكرد بيشتر افراد و اعضاي جامعة كتابداري ايران با انجمن به چشم مي‌خورد يعني اكثراً از پيشينة تاريخي و چگونگي به وجود آمدن انجمن‌‌ها مطلع نيستند، در تأسيس شور بسيار به خرج دادند ولي در مرحلة استقرار به دليل عدم آگاهي كافي آن را رها كردند و ديگر اينكه به نظر مي‌رسد صرف وجود انجمن و حيات سلولي آن؛ آنها را نگه مي‌دارد. تلاش و برنامه‌ريزي سيستماتيك از جانب اعضاي هيئت مديرة انجمن با هدف آشنا كردن اعضا از چگونگي فعاليت و خدماتي كه انجمن براي آنها دارد مي‌تواند سبب آگاهانه‌تر نگاه كردن اعضا و دروني شدن نياز وجود انجمن شود. انسان‌هاي دنياي جديد همه چيز را از روزنه‌هاي كاركردگرايانه مي‌بينند و بررسي مي‌كنند و چه بسا اگر قاعده هرم جامعة كتابداران ايران با كاركردي كه اين انجمن مي‌تواند براي آنان در درازمدت داشته باشد آشنا شوند، ميزان مشاركت و فعاليت آنان نيز در انجمن افزايش پيدا كند و در اين صورت مي‌توان اميدوار بود كه پايه‌هاي انجمن هر روز قوي‌تر از ديروز شود. ادامه در از اين زاويه

بهره ‏بردارى از كتابخانه اختصاصى دانشگاه پيام نور مركزجهرم

بهره‏بردارى از كتابخانه‏ى اختصاصى دانشگاه پيام نور مركز جهرم آغاز شد.  مساحت اين كتابخانه 300 متر مربع و داراى سالن مطالعه و مخزن كتاب است. دكتر كامران رييس دانشگاه پيام نور جهرم افزود: اعتبار اين كتابخانه 300 ميليون ريال از محل اعتبارات دانشگاه تأمين شده‏و هم‏اكنون بالغ بر 10 هزار جلد كتاب به زبان‏هاى فارسى   لاتين و در زمينه‏هاى‏منابع مرجع و كتب دانشگاه پيام‏نور در اين كتابخانه موجود مى‏باشد. وى متذكر شد: با توجه به ظرفيت كتابخانه جديد كه حدود 40 هزار كتاب‏مى‏باشد  سه چهارم اين كتابخانه خالى از كتاب بوده و اين مقدار بسيار ناكافى‏است. منبع

دفاع دوازدهم

دوازدهمين دفاع دانشجويان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز روز چهارم دی ماه برگزار ميشود. در اين روز آقای مهدی محسنی از رساله خود که درمورد تحليل استنادی رساله های کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاههای تهران-شيراز-اهواز-فردوسی مشهد-تربيت مدرس است دفاع خواهد کرد. استاد راهنمای وی خانم دکتر عصاره و استاد مشاور وی آقای دکتر معرف زاده می باشند.

دانشجوی نمونه گروه کتابداری اهواز

لحظاتی پيش مطلع شديم که خانم باجی دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی گروه اهواز به عنوان دانشجوی نمونه برگزيده شد. وی در سال گذشته کتاب دستنامه قواعد فهرست نويسی اينترنتی را ترجمه کرد. اين موفقيت را به خانم باجی تبريک می گوييم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

بررسی همکاری گروهی نویسندگان در مقالات تألیفی(۱)

مطلبی که در چند قسمت از نظرتان خواهد گذشت درزمينه ميزان همکاريهای علمی نويسندگان در نگارش مقالات است که به طور اخص به ميزان همکاريها ميان نويسندگان حوزه کتابداری و اطلاع رسانی خواهد پرداخت. گفتنی است که اين مطالب برگرفته از پروپوزال آقای عبدالمجيد دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری دانشگاه چمران اهواز می باشد.

 افزایش حوزه های میان رشته ای باعث پویایی بیشتر علم جهانی و حتی رشد آن در دهه های اخیر شده است. بنابراین محققان در هر حوزه علمی دیگر توانایی انجام فعالیت های پژوهشی را به صورت فردی ندارند وپژوهش های گروهی تلاشی برای اشتراک فکری دو یا چند محقق  به منظور استفاده از تخصص های یکدیگر می باشد(عصاره، a 2005). تعداد مقالات گروهی بین المللی در سراسر جهان به صورت مداوم در حال رشد بوده است واز 8/7 درصد در بین سال های 88-1986 به 8/14 درصد در سال های 97-1995 افزایش یافته است(گوپتا، ژاوان وعصاره، 2004). این امر بیشتر به سبب تأثیر همکاری علمی بین المللی در محیط های پژوهشی می باشد که منجر به توسعه نیروی انسانی وامکانات، پیشرفت فن آوری، وتولید واشتراک دانش می شود.

    مشارکت علمی در ابتدا توسط شیمیدانان فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم به وجود آمد وتا جنگ جهانی اول به آرامی رشد یافت، اما بعد از آن با سرعت ببیشتری به رشد خود ادامه داده است(عصاره) . برخی از دلایل این رشد سریع ممکن است به دلیل مزایای مشارکت علمی شامل تبادل مؤثر ومفید نظرات، افزایش کیفیت مقالات گروهی، دریافت استنادهای بیشتر، استفاده از تخصص ومهارت نویسندگان همکار، افزایش احتمال چاپ مقالات گروهی در مجلات معتبر علمی، افزایش تعداد مقالات اعضای هیات علمی دانشگاه ها جهت ارتقای رتبه، افزایش انگیزه در محققان برای انجام فعالیت های پژوهشی وابزاری برای مقابله با انزوای علمی باشد. علاوه بر این، سیستم های ارتباطی کم هزینه همانند پست الکترونیکی، دسترسی از راه دور به پایگاه های اطلاعاتی پیوسته وتسهیلات موجود در وب جهانگستر نیز از دلایل این رشد سریع به نظر می رسند. محققان اکنون کمتر به کار انفرادی بر روی فعالیت های پژوهشی خود نسبت به گذشته تمایل دارند. به طور تاریخی، رشته های علوم کاربردی بیشتر از علوم اجتماعی وانسانی همکاری گروهی داشته اند.  در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی، مقاله جیمز تری نمونه چشمگیری از رشد پژوهش های گروهی می باشد. تری نویسندگان تمام مقالات مجله« کتابخانه های دانشگاهی و پژوهشی» منتشر شده بین سالهای 1939 تا1994 را بررسی کرد. او به این نتیجه رسید مقالات تک نویسنده به طور مداوم از 7/95 درصد طی 5 سال از1939 تا 1944 به 5/40 درصد برای دوره زمانی 1989 تا 1994 کاهش یافته است( هارت ،2000).  ادامه دارد... 

 آزادی دسترسی به اطلاعات و سانسور

مطلب زير بدون هر گونه سوگرفتگی برگرفته از جلد دوم کتاب در آمدی بر کار مرجع اثر ويليام کتز می باشد. با سپاس از آقای سهيلی به خاطر اينکه اين متن را دراختيار ماگذاشتند.

  اگر چه موقعیت انجمن کتابداران آمریکا به طور واضح و مناسبی درباره" آزادی فکری" روشن است، سانسور هنوز مسآله ای فوری و پایدار در کل کتابخانه  در تمام سطوح خدمات  باقی مانده است. انجمن کتابداران آمریکا به شدت در برابر تهدیدات سانسور اقدام به عمل آورده و این امر موضوعی جاری در بین کتابخانه ها است که سالهای سال مورد بحث واقع شده است. بحث سانسور باید نگاهی به افراد گمراهی که می خواهند تمام آثار مرجع را ( شامل فرهنگها) با لغات چهار حرفی از میز امانت برداشته شده اند در بر بگیرد. گروههای سیاسی اغلب برای جابجایی کتابها با دیدگاههای متضاد فشار می آورند. نوع بی سر وصدایی از سانسور این است که ناشری که یک کتاب مرجع را مضایقه می کند ، زیرا این کتاب ممکن است عقایدی را برافروزاند  یا ، متداولتر، چون آن کتاب اگر چه با ارزش است نمی خواهد درآمد کافی داشته باشد. در داخل یا خارج از بخش مرجع سوال طبیعی این است آیا کتابخانه باید چنین عنوانی را خریداری کند؟ نکته بیشتر پالایش شده این است که، اگر این کتابها خریداری گردند، آیا باید آنها رابه بخش مرجع محدود کرد؟ این نوع پرسش که سزاوار پاسخ است، بستگی به خود کتابخانه و جامعه دارد. کتابداران ممکن است اذعان کنند که زمانهایی وجود دارد هنگامی که یک اثر مرجع در مورد چگونگی انجام یک کار مهم نیست که چقدر عام باشد نباید در کتابخانه وجود داشته باشد. آیا این کار بی احترامی به اعتقادات مقدس آزادی مطالعه است؟بله، بی حرمتی است. دیدگاه خاص نویسنده این است که نباید هیچ گونه سانسوری وجود داشته باشد و هر کتاب یا هر شکلی از ارتباطات ، که به قانون بی حرمتی نمی کند، باید  برای افرادی که تقاضای استفاده از این منابع رادارند در دسترس باشد. رد سانسور ممکن است این باشد که کمتر تبهکاری از کتابخانه استفاده می کند، و تنها راه واقعی که در کتابخانه به جنایات پرداخته می شود این است یک کتاب درباره آن نوشته شود. و شواهد نشان می دهد که تبهکاران خیلی کم از خواندن چنین مطالبی ایده می گیرند، خواه آن هزلیات یا دستنامه" چگونگی انجام یک کار" باشد.

 برنامه گروه کتابداری و اطلاع رسانی اهواز در هفته پژوهش

اول: امروز شنبه ۱۹ آذر از ساعت ۱۴ تا ۱۸ کارگاه آموزشی شيوه های بهره گيری بهينه از اينترنت در پژوهش در کارگاه کتابداری برگزار می شود.
دوم: برنامه سخنرانی های علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز به شرح زير است:
زمان سخنرانی از ساعت ۱۴ تا ۱۷- در تالار دکتر پاک سرشت.
 
 سخنران  موضوع سخنرانی
 دکتر زاهد بيگدلی اطلاعات-سياست و اقتصاد: سه ضلع مثلث استقلال ملی 
دکتر فريده عصاره  ميزان همکاری نويسندگان در توليد دانش نجوم 
 دکتر عبدالحميد معرف زاده بررسی سير پيدايش و گسترش مجلات در حوزه علوم تربيتی و روانشناسی 
 آقای حسين مرادی مقدم  نقش کتابخانه ها در  تحقيقات: تحول از نقش سنتی به نوين
 دکتر عبدالحسين فرج پهلو  برنامه ريزی راهبردی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی
 آقای محمد حسن عظيمی فناوری-زمان-هزينه و سازمان 
يادنامه استاد فرزانه

به اطلاع کليه اساتيدگرامی-دانشجويان عزيز-دوستان و آشنايان می رساند در نظر است با همکاری بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شيراز و خانواده فرزين يادنامه ای در بزرگداشت زنده ياد سرکار خانم فرزانه فرزين عضو هيئت علمی دانشگاه شيراز تدوين گردد. همکاری و همراهی کليه عزيزان گرامی تاثير  مهمی در غنای اين يادنامه خواهد داشت. خواهشمند است درصورت تمايل با توجه به نکات ذيل اقدام فرمائيد:

-مطالب ارسالی می تواند در قالب مقاله-خاطره-شعر و... باشد.

-موضوع مقاله در رابطه با شخصيت-علائق مشاراليه در ادبيات-فرهنگ-هنر-نقد کتاب-کتابخوانی و اطلاع رسانی و با ياد ايشان تهيه شده باشد.

-مطالب در صورت امکان حداکثر در چهار صفحه آچهار به صورت تايپ شده تنظيم گردد. مطالب ارسالی داوری و درصورت نياز ويراستاری و تلخيص خواهدشد. مهلت ارسال آثار تا پايان آذرماه جاری است. آثار خود را به بخش کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شيراز يا خانواده ايشان تحويل فرمائيد.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

راه اندازی وب سايت دانشکده

وب سايت دانشکده علوم تربيتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز راه اندازی شد. اين وب سايت که نسخه آزمايشی آن در دسترس می باشد توسط آقای عظيمی طراحی شده است. از نکات جالب آن امکاناتی است که برای کتابخانه دانشکده قرار داده شده است. مثل پرسش از کتابدار-سفارش کتاب-مشاهده موجودی کتابخانه و ..يا فهرست دانشجويان و فارغ التحصيلان. مشخصات کامل اساتيد و کارکنان دانشکده.

ادامه اسامی اعضای انجمن

ش.ع

نوع عضويت

نام پدر

نام خانوادگي

نام

رديف

1436

وابسته

محمد

اكبري نصيري

الهه

31

1088

وابسته

سيد مصطفي

اعتصامي

اعظم

32

1486

وابسته

منصور

اوجي

مهين

33

594

وابسته

احمد

اصغر نيا

فاطمه

34

1243

وابسته

كمال الدين

انصاري

صالح

35

484

وابسته

پنجعلي

اسماعيل نتاج

سودابه

3.6

1444

وابسته

غلامحسين

اتابك

مريم

37

1247

وابسته

علي

ابويي مهريزي

نجمه

38

1460

وابسته

سيد حسين

الوانكار

الهام السادات

39

1232

وابسته

مصطفي

اسحاقيان

سميه

40

708

وابسته

شكر الله

ابراهيمي

مريم

41

579

پيوسته

محمد ابراهيم

افشار

هما

42

1438

وابسته

غلامرضا

بساك

الهام

43

66

وابسته

بخشعلي

بختياري مرغانلو

زهرا

44

116

وابسته

محمود

باقري زاده

مينو

45

104

پيوسته

اشرفعلي

باقري

فاطمه

46

1487

وابسته

امير

باقري

فاطمه

47

747

وابسته

كوروش

بدر

عاطفه

48

1395

وابسته

جواد

بابايي چاه افضل

ابراهيم

49

1397

وابسته

اسماعيل

بابا جاني

رفعت

50

932

وابسته

ولي

بيات بداقي

ناهيد

51

976

وابسته

محمد شريف

بردبارپانعلي

مرضيه

52

621

پيوسته

غلامرضا

بردستاني گناوه

مرضيه

53

790

وابسته

براتعلي

براتي

زهره

54

1009

وابسته

غلامرضا

بابائي

طاهره

55

588

وابسته

حسن

بوستان دوست

حميرا

56

462

وابسته

حبيب الله

بهرامي داراني

فرشته

57

1426

وابسته

ناصر

پازوكي طرودي

فاطمه

58

1405

پيوسته

سيف علي

پور رستمي

ناهيد

59

287

وابسته

حميد

پرداختي

مژگان

60

 کتاب جديد در زمينه تحويل مدرک

خدمات تحويل مدرک:ديدگاههای صاحبنظران کتابی است که مجموعه ۴ مقاله در زمينه تحويل مدرک را در بر می گيرد و ديدگاههای تعدادی از متخصصان علوم کتابداری را در خصوص تحويل مدرک در ابعاد مختلف نمايان می سازد. نويسندگان اين مقالات- موضوع تحويل مدرک را با توجه به خدمات فراکتابخانه ای در محيط الکترونيکی و با تاکيد برخدمات کتابخانه ای هزينه مدار درمراکز دانشگاهی تشريح کرده اند. به  دليل کمبود منبع فارسی در زمينه تحويل مدرک-اين کتاب ميتواند در دوره های کارشناسی ارشد و دکترای کتابداری و اطلاع رسانی تدريس شود. حتی کتابداران دانشگاهها ميتواند در جهت تسريع دسترسی کاربران به اطلاعات و استفاده بهتر از خدمت تحويل مدرک اين کتاب را به کارگيرند. گفتنی است که اين کتاب توسط رابين کيندر ويراستاری و توسط آقايان غلام حيدری و محمدرضا اميری زير نظر خانم دکتر عصاره ترجمه شده است. ناشر اين کتاب دانشگاه بوعلی سينای همدان می باشد.

کارگاه آموزشی به مناسبت هفته پژوهش

به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز طبق برنامه زير کارگاههای آموزشی را برگزار می کند. ازکليه دانشجويان تحصيلات تکميلی و اعضای هيئت علمی جهت حضور در اين کارگاهها دعوت به عمل می آيد

 اعضای هئيت علمی

 ساعت۱۴-۱۲

 ۱۳۸۴/۹/۱۹

 شنبه

 دانشجويان تحصيلات تکميلی

  ساعت۱۴-۱۲

 ۱۳۸۴/۹/۲۰

يکشنبه 

 

 اعضای هئيت علمی

  ساعت۱۴-۱۲

 ۱۳۸۴/۹/۲۱

دوشنبه 

  دانشجويان تحصيلات تکميلی   ساعت۱۴-۱۲  ۱۳۸۴/۹/۲۲

سه شنبه 

جهت ثبت نام در اين کارگاه با شماره تلفن داخلی ۵۰۱۷ بخش اطلاع رسانی کتابخانه مرکزی خانم لطفی تماس حاصل فرمائيد.

نکته: به نظر می رسد که  وب سايت دانشکده به صورت آزمايشی راه اندازی شده بود چون ما هم اينجا به آن دسترسی نداريم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

بالاخره باز شد...

بعداز مدتها بالاخره پرشين بلاگ هم باز شد. دوباره پرحرفی های ما شروع شد! اما خبر اول! يک سری به اطلاع رسانان شيراز بزنيد ببينيد چه غوغايی است. خبر دوم اينکه وبلاگ انجمن کتابداران شاخه فارس هم راه اندازی شده است. خبر سوم اينکه ابسکو و ساينس دايرکت مجددا در اهواز قابل استفاده هستند. خبرچهارم اينکه هفته پژوهش نزديک است و به زودی برنامه هايش اعلام ميشود. خبر بعدی اينکه دوگروه بحث در گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز راه اندازی شده است که البته فقط دانشجويان و اساتيد اهواز ميتوانند در آن عضو شوند و پيام رد و بدل کنند.

اولين همايش کتابداران آبادان(۳)

در ادامه بازديدی از کتابخانه مهندسی مواد در پالايشگاه آبادان به عمل آمد. کتابدار اين کتابخانه خانم دريسی پور به تنهايی اين کتابخانه را اداره ميکرد و اقتدار يک کتابدار علاقه مند را درآنجا نشان می داد. نظم و ظرافت و زيبايی در تمام کتابخانه به چشم می خورد. رده بندی کتابخانه کنگره بود و حتی سی ديها هم در قالب طرح کنگره رده بندی شده بودند. اين کتابخانه که نمادی از اداره کتابخانه توسط تک کتابدار بود به خيلی از کتابدارنماها نشان داد که ميتوان بدون غرولند کردن و قيم مابی برای کاربران به راهنمايی و هدايت مشتريان خود بپردازند. حتی اين کتابدار نقشه راهنمای کتابخانه را هم تهيه کرده بود. کاربران اين کتابخانه مهندسان پالايشگاه بودند. پس از اين کتابخانه- فرهنسگرای نفت و کتابخانه آن بازديد شد. مجموعه غنی از منابع داستانی و تاريخی و ادبی در اين کتابخانه وجود داشت که در نوع خود کم نظير بود. کتابداران  اين کتابخانه از روشهای رده بندی کلاسيک استفاده نمی کردند و روش خاص خودرا داشتند. چون بر مجموعه تسلط کافی داشتند.اين مساله نشان داد که در جاهايی که روشهای ديگر موجب بهره بری از منابع اطلاعاتی ميشود ميتوان از روشها هم برای رده بندی منابع استفاده نمود. در کنار مجموعه ادبی و تاريخی-فضايی هم به مطالعه کودکان و نقاشی کشيدن آنها اختصاص داشت که بسيار جذاب و ديدنی بود. بعد از بازديد از اين کتابخانه ها و بازگشت به تالار مهر نوبت به سخنرانی های آقای زين العابدينی و خانم مکتبی رسيد که در يادداشتهای بعدی به آن می پردازيم...

يک گام به جلو: صد پله سقوط

درخبرها آمده بود که ايران از نظر استفاده از اينترنت از کشورهای خاورميانه هم پائين تر است. خب جای تاسف داشت. ولی...اين دئگر به زيرساختها و عوامل مختلف در جامعه و لايه های مختلف آن بر می گردد. مثلا درنظر بگيريد که کتابخانه يک دانشگاه ميليونها تومان هزينه ميکند تا يک پايگاه اطلاعاتی را برای استفاده دانشجويان و اساتيد تهيه کند اما آمار نشان می دهد که ميزان استفاده از اين پايگاه از ده درصد هم کمتر است. اين تازه يک جنبه از استفاده از اينترنت درکشورمان است. مسائل فرهنگی و سياسی و اجتماعی و اقتصادی هم در اين امر دخيلند که خيلی جای بحث دارد. اميدواريم که به آخر بودن عادت نکنيم. جدول زير از وبلاگ کتابدار پارسی ميباشد. وی با یک دستور  در موتورهای کاوش حوزه سطح بالای کشورها را با هم مقایسه کرده است. دستور site:ir امکان جستجو در گوگل و یاهو را فراهم می نماید.

خاورمیانه

گوگل

یاهو

اسرائیل    (il)

17,600,000

29,000,000

ترکیه       (tr)

9,550,000

29,500,000

عربستان (sa)

2,730,000

3,530,000

ایران       (ir)

2,560,000

3,250,000

 

مسابقه‌ي اطلاعات تخصصي كتابداري و اطلاع‌رساني
شرکت خدمات اطلاع رسانی کتابداربه مناسبت هفته ی کتاب و کتاب خوانی، مسابقه ای را برگزار می کند.  برای شرکت در این مسابقه فرم هائی به صورت پرسشنامه تهيه و تنظيم شده است که علاقمندان بايد آن ها را تکميل کرده و تا پایان آذرماه جاری به نشانی شرکت کتابدار ارسال نمایند. از طریق این نشانی میتوانید به سوالات دسترسی پیدا کنید. با سپاس از آقای زین العابدینی

مرور يک پروپوزال

روز گذشته در کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز پروپوزال خانم باجی از دانشجويان کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی مطرح شد. در اين يادداشت  به انعکاس محتوای پروپوزال ايشان می پردازيم. عنوان کار: بررسی ميزان مطابقت موضوعی کتابهای مناسب دانش آموزان دوره راهنمايی معرفی شده توسط شورای کتاب کودک در فاصله سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ با گرايشهای موضوعی مطالعه درميان دانش آموزان دوره راهنمای شهر اهواز بود. (يکی از ايراداتی که به ايشان گرفته شد طولانی بودن عنوان و برخی ابهامات در آن بود). پژوهشگر دريافته بود که از يک سو عدم مطابقت کتابها با نيازها و علاقه مخاطب به عنوان مسئله ای مهم در بی علاقگی قشر کودک و نوجوان به مطالعه مورد توجه محققان بوده و از سوی ديگر نيز تا کنون تحقيق کاملی که به بررسی مستقل اين مساله بپردازد صورت نگرفته است. پژوهش حاضر قصد دارد ميزان مطابقت موضوعات کتابهای مناسب دانش آموزان دوره راهنمايی با نيازها و گرايشهای موضوعی مطالعه در بين دانش آموزان اين دوره در شهر اهواز را تعيين نمايد. جامعه پژوهش دو قسمت است: کل کتابهای مناسب دانش آموزان دوره راهنمايی(گروه سنی د) معرفی شده  توسط شورای کتاب کودک در فاصله سالهای ۱۳۸۰-۸۳ و دانش آموزان دوره راهنمايی شهر اهواز که نمونه گيری روی آنها به صورت خوشه ای چند مرحله ای انجام خواهد شد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

اولين همايش کتابداران آبادان(۲)

...زمانی که در غرب از تمدن و تولید علم خبری نبود در ایران دانشمندانی بودند که ایران را از نظر علمی و فرهنگی به اوج رساندند. اما گذشت زمان و تحولات و حوادث مختلف، باعث نزول تولیدات علمی ایران گردید و غرب از ما پیش افتاد. باید درک کرد که تولید علم یک شبه صورت نمی گیرد.ما باید به خواندن عادت کنیم. هرگاه کتاب از زندگی ما حذف شود ما به بی سوادی کاربردی در پیشه خود مبتلا خواهیم شد. وی نقش کتابداران را در ترویج علم و دانایی محوری مهم دانست و بیان داشت البته تنها کتابداران تنها متولی عادت دادن کودکان و نوجوانان به مطالعه نیستند. والدین و معلمان و مسئولان نیز در این زمینه مسئولند.  وی در بخش سخنان خود درباره امانت بین کتابخانه ای صحبت کرد و بیشتر و اهمیت آنرا با توجه به اینکه هیچ کتابخانه ای قادر نیست همه منابع کتابخانه ای را تهیه نماید و ضرورتی هم به انجام این کار نیست، بیان نمود. وی پیشینه تاریخی امانت بین کتابخانه ای را مربوط به همکاری کتابخانه اسکندریه و پرگامون در دوران باستان دانست و گفت در آن زمان امانت بین کتابخانه ای براساس روابط مدیران بود و امروز بر اساس نیازاطلاعاتی کاربران. وی دوطرح امین و غدیر را در زمینه امانت بین کتابخانه ای معرفی کرد و مزایای عضویت در این طرحها را بیان نمود. دکتر عصاره اظهار داشت که بهتراست برای گسترش مجموعه، استفاده بهتر از منابع و صرفه جویی در هزینه ها فهرست مشترکی از موجودی کتابخانه های آبادان تهیه شود. همچنین خوب است که کتابخانه ها به طور کلی منابع متنوعی را تهیه نمایند تا برای کاربران مختلف به خصوص کودکان و نوجوانان جذبه و کشش داشته باشند. پس از سخنان خانم دکتر عصاره، و استراحت و پذیرائی ده دقیقه ای، فیلم بازسازی کتابخانه مرکزی کشاورزی در کرج و نیز فیلم تخریب یک کتابخانه و منابع آن و بازسازی مجدد آن نمایش داده شد. در فیلم نخست، مراحل بازسازی ساختمانی، وجین کتابها، بسته بندی آنها، انتقال آنها با کامیون به محل مورد نظر، ورود اطلاعات و قفسه گذاری و استفاده نهایی از کتابخانه نشان داده شد و مشخص گردید چه مشقاتی در این مراحل تحمل شده است. در فیلم دوم که بسیار برای هر کتابدار و کتابدوستی دردآور بود صحنه ای دلخراش ازبین رفتن کتابخانه ای براثر سیل نشان داده شد. بازهم با مشقات فراوان، کتابهای گل آلود، تمیز شدند، منابع جدید آورده شدند و کتابخانه به حالت اول درآمد و مجددا روح تازه ای در آن دمیده شد. پس از نمایش این فیلم، بازدیدی از نمایشگاه هنرهای تجسمی اداره ارشاد آبادان به عمل آمد...ادامه دارد.

نشست دوستانه: هم فال و هم تماشا

روز يک شنبه گذشته در محل کتابخانه مرکزی اهواز نشست دوستانه ای بين اساتيد و دانشجويان مقاطع تحصيلات تکميلی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. در اين نشست قرار بود که دانشجويانی که درس سمينار تحقيق داشتند در حضور اساتيد و ساير دانشجويان پروپوزال خودرا مطرح کنند که به دليل طولانی شدن مباحث فقط آقای عبدالمجيد موفق به انجام اين کار شد. بحثهای مختلفی درباره موضوع ايشان از سوی دانشجويان و اساتيد مطرح گرديد.  ايشان برروی موضوع همکاری ميان پژوهشگران ايرانی در زمينه کتابداری و اطلاع رسانی کار ميکنند. به زودی عنوان کامل و سئوالات پژوهش ايشان منعکس ميشود. از اين پس نيز سمينارهای دانشجويان در محل کتابخانه مرکزی و با حضور کليه اساتيد و دانشجويان تحصيلات تکميلی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز برگزار ميشود. ديدگاههای بکری در اين نشست ها مطرح ميشود. يقينا بازدهی فراوانی نيز خواهد داشت.  

همايشی با کلی شرط وشروط!

دانشگاه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی  اصفهان اولين فراخوان همايش خودرا درزمينه کتابداری و اطلاع رسانی برگزار ميکنند و دراولين گام کليه موضوعهای کتابداری و اطلاع رسانی را در قالب چند دسته موضوع کلی مطرح کرده اند. موضوعاتی چون: وب سنجی-مديريت اطلاعات-آموزش کتابداری-نقش کتابخانه های پزشکی-نقش کتابداران پزشکی در تحقيقات پزشکی و ... از جمله اين موضوعاتند. هزينه ثبت نام برای دانشجويان کارشناسی ۱۵۰۰ و دانشجويان مقاطع بالاتر۲۰۰۰ تومان است. در ضمن ليست بلندبالايی از هتلهای موجود در اصفهان به همراه قيمت کرايه اتاق درآنها در هرشب آورده شده است که در نوع خود جالب است. درهرحال اگر مايليد که در اين همايش شرکت کنيد اولين همايش سراسري دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي  را کليک کنيد. در اولين گام اين دانشجويان بايد به آنها تبريک هم گفت. برايشان آرزوی موفقيت داريم.

کارت عضويت اعضا

سیاهه ای که مشاهده می کنید نام اعضای انجمن کتابداران ایران است که کارت عضویت آنها صادر شده است. به زودی نام سایر افراد نیز منعکس میشود.

این عزیزان به شیوه­های زیر می­توانند کارتهای خود را دریافت کنند:

·            در یکی از همایش­های انجمن کارت خود را تحویل بگیرند.

·            با مسئول دفتر انجمن، سرکار خانم امینی تماس بگیرند و برای دریافت کارت خود به دفتر انجمن مراجعه کنند.

a.         تلفن دفتر انجمن (خانم امینی): 09122183628 یا 28-88644000 داخلی 3184

b.         آدرس دفتر انجمن: تهران – بزرگراه حقانی – بعد از ایستگاه میرداماد – روبروی بانک مرکزی – کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران – انجمن کتابداری و اطلاع­رسانی ایران

 

ش.ع

نوع عضويت

نام پدر

نام خانوادگي

نام

رديف

929

وابسته

عليرضا

آقا كوچكي

سميه

1

63

وابسته

رحمت الله

آهنگر

عادله

2

660

پيوسته

سيد مجتبي

آقا ميري

زهره

3

991

وابسته

حسين

آفتابي آرانه

فاطمه

4

399

وابسته

مهدي

آقاجاني ريزي

الهام

5

324

وابسته

غلامعلي

آوين

حوريه

6

942

وابسته

محسن

آرامي

راحله

7

846

وابسته

غلامحسين

ابراهيمي

سعيده

8

1159

وابسته

صفرعلي

ابراهيمي

يوسف

9

156

وابسته

عبدالعلي

احساني

صبا

10

232

پيوسته

سيد ابراهيم

احتشامي

شعله

11

1036

وابسته

شبانعلي

ابراهيمي درباستان

فاطمه

12

1265

پيوسته

عباس

استاد علينقي كاشاني

علي

13

635

وابسته

حاتم

اماموردي

مريم

14

579

پيوسته

محمد ابراهيم

افشار

هما

15

1462

پيوسته

ابو القاسم

اسدي

مريم

16

221

پيوسته

احمد

احمد زاده

سعادت

17

595

وابسته

محمد علي

ادهمي

محمد كريم

18

412

وابسته

قربانعلي

ايزد پناه

مريم

19

337

وابسته

لطيف خان

انصاريان مقدم

كبري

20

986

وابسته

احمد

اندري

شهلا

21

380

وابسته

محمد

اميد علي

قاسم

22

1008

وابسته

حسين رضا

الهي فر

مريم

23

1006

وابسته

عبداللطيف

اكرم خان

فهيمه

24

978

وابسته

محمود

ايزدي

آمنه

25

840

پيوسته

منصور

ايزد پور

محسن

26

841

پيوسته

امير علي

الماسي

شهرام

27

774

وابسته

عيسي

اسماعيلي

سحر

28

208

وابسته

خير الله

اسدي

مرضيه

29

1488

وابسته

علي اكبر

افتخاريان

فاطمه

30

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم

انتخاب اعضای انجمن کتابخانه های عمومی اهواز

در دومین روز از هفته کتاب اعضای جدید انجمن کتابخانه های عمومی اهواز تعیین شدند. درجلسه ای که به این منظور در فرمانداری اهواز تشکیل شد فرماندار اهواز ابتدا بر لزوم توسعه و تجهیز کتابخانه های عمومی شهرستان اهواز و نیز همه مناطق استان تاکید کرد. در نهایت، احمد کرمی، لفته منصوری، دکتر زاهد بیگدلی، بلک و زیبا صالحپور به عنوان اعضای انجمن کتابخانه های عمومی اهواز تعیین شدند.

اولین همایش کتابداران در آبادان(1)

روز چهارشنبه گذشته، اولین همایش کتابداران آبادان در تالار مهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان به مناسبت روز کتابدار برگزار گردید. در این همایش، دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی(آقایان دکتر فرج پهلو، دکتر کوکبی و خانم دکتر عصاره) دانشگاه چمران اهواز حضور داشتند. این همایش از ساعت نه و سی دقیقه با تلاوت کلام خداوند آغاز شد. در ابتدا آقای دکتر فرج پهلو به عنوان مدیر گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز و رئیس انجمن کتابداران شاخه خوزستان در مورد اهمیت سرمایه گذاری علمی صحبت نمود. وی در مورد تاثیر تحولات فناوریهای نوین بر جنبه های مختلف زندگی بشر، جهانی شدن اینترنت، وابستگی ملل به اینترنت و دانایی محور سخنانی ایراد نمود. وی بیان داشت دانش، اساس حرکت و پیشرفت ملل است مشروط بر اینکه اطلاعات مناسب و صحیح فراهم گردد. امروزه بهادادن هرچه بیشتر به علم، به گردش درآوردن اطلاعات و سرمایه گذاری پنهان(دانش) فوق العاده اهمیت دارد. در این میان نقش کتابداران بسیار برجسته جلوه می کند. جامعه برای گردش اطلاعات و نظم دادن و دسترسی به آن به کتابداران نیاز دارد. امروزه سازمانها و جوامع مختلف با درک اهمیت اطلاعات، در تلاشند تا کتابخانه های غنی و کتابداران متخصص و متخصصان اطلاعاتی در اختیار بگیرند. نقش کتابداران بیش از پیش در حال نمایان شدن است. آقای دکتر فرج پهلو در پایان سخنان خود، کتابداران آبادان را به برگزاری چنین اجتماعاتی تشویق نمود و از اهمیت اجتماع کتابداران سخن گفت. وی از کتابداران آبادان خواست تا به منظور ارتقای حرفه خود انجمنی برای کتابداران آبادان تشکیل دهند و نیز به انجمن کتابداران خوزستان یاری رسانند. بعد از سخنان آقای دکتر فرج پهلو، خانم دکتر عصاره درباره همکاریهای بین کتابخانه ای به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ابتدا درباره تمدن و فرهنگ اصیل ایرانیان صحبت نمود و گفت ما ایرانیان هرگز با کتاب بیگانه نبوده ایم... (ادامه دارد)

مقاله ای از دکتر کوکبی

مقاله آقای دکتر کوکبی دانشيار گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز در نشريه معتبر Cataloging and Classifications Quarterly" (2006 به چاپ رسيده است. عنوان اين مقاله چنين است:An account of cataloging and classification education in Iranian universities. چکيده مقاله دکتر کوکبی از هاورث پرس ببينيد. با سپاس از دکتر فتاحی و تبريک به دکتر کوکبی

سوته دلان: گزارش تکان دهنده شرق از خودسوزی کتابها

ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه بيست وپنجم آبان ماه سال ۱۳۸۴ است. نگهبان دانشگاه تهران متوجه صداى شكسته شدن شيشه هاى ساختمان كتابخانه دانشكده حقوق و علوم سياسى مى شود. او با حضور در مقابل ساختمان سه طبقه كتابخانه دانشكده حقوق با شعله هاى آتش روبه رو شد كه از داخل ساختمان زبانه مى كشيد. نگهبان از طريق صداى شكستن شيشه هاى كتابخانه متوجه ماجرا مى شود.«از دو سال قبل نگهبانى ۲۴ ساعته از كتابخانه هاى دانشگاه تهران ضرورى دانسته نشد و با دستور رسمى مراقبت از كتابخانه تنها به دستگاه ايمنى سپرده شد. سه ماه قبل دستگاه ايمنى اين كتابخانه نيز خراب شد و چون قطعه آسيب ديده در ايران وجود ندارد و بايد از كشور سوئيس خريدارى مى شد، اين سيستم بلامصرف باقى مانده است. متاسفانه به نظر مى رسد اين دستگاه در زمان وقوع حادثه درست عمل نكرده است.».... ادامه

... و ابسکو هم رايگان شد

يا ناشران به اهميت نشر رايگان پی برده اند يا اينکه از دستشان دررفته که اين پايگاه هم به صورت رايگان در دسترس قرار گرفته است. حالا ظاهرا اين پايگاه هم مثل امرالد که هفته قبل باز بود در زمينه های مختلف کتابداری به صورت رايگان مقاله ارائه می دهد. اگر اين پايگاه را مشترک نيستيد از اينجا برويد و از آن استفاده کنيد. باسپاس از کتابدار پارسی.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٤٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٥ آذر ۱۳۸٤
Comments نظرات () لینک دائم