کتابداران فردا

نهمین همایش کتابداران( قسمت آخر)

در روز دوم، هیات رئیسه عبارت بودند از آقایان دکتر حیاتی، احمد تابش و نوروزی چاکلی. سخنران اول آقای دکتر کوکبی با مقاله ای تحت عنوان: برون سپاری خدمات کتابخانه ها: بررسی بسامدی برخی از انتشارات خارجی مربوط بودند. مقاله برون سپاری در خدمات کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی با رویکردی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از آقای حسن زاده بود. بررسی اثرات آموزش اینترنت در کتابخانه تخصصی شرکت مهندسی مشاور سازآب پردازان بر بهبود هزینه، سودمندی، اثربخشی و میزان رضایت مندی کاربران کتابخانه از خدمات اطلاع رسانی توسط آقای عظیمی ارائه شد.

آقای محمد نوری مقاله ای تحت عنوان بررسی میزان رضایتمندی اعضای کتابخانه مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از خدمات ارائه شده را مطرح کرد. پس از پرسش و پاسخ که سئوالات از آقای حسن زاده  و دکتر کوکبی پرسیده شد و استراحت، بخش دوم ارائه مقالات آغاز شد. هیات رئیسه عبارت بودند از آقایان دکتر رضایی شریف آبادی و دکتر کیانی و خانم زهره صادق صمیمی. آقای تابش، مقاله کتابخانه های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانهای کشور به عنوان هسته های ایجاد کتابخانه های توسعه منطقه ای را ارائه نمود. آقای نوروزی، مقاله کنترل کیفیت خدمات اطلاع رسانی  و نقش آن در افزایش رضایت مراجعان و آقای افشاری فرایند بودجه ریزی کشور و نقش کتابدار تخصصی سازمان را ارائه نمودند. در ساعت 14 از کتابخانه میرزای شیرازی و کتابخانه منطقه ای بازدید به عمل آمد. ابتدا ساختمان جدید کتابخانه منطقه ا ی بازدید شد. این ساختمان در پشت صدا و سیمای فارس و روی تپه ها ارم در حال ساخت است. 14 طبقه است و حدود 20 هزار متر مربع  زیر بنا دارد. هر طبقه، 560 متر مربع است. 2 طبقه متعلق به فضاهای اداری است و 12 طبقه هم متعلق به مخازن است. دارای یک مهمانسرا و دو امفی تئاتر 300 و 80 نفره و یک اتاق بحث 24 نفره است. آغاز به کار ساختن آن از سال 1381 بوده است. طبق گفته کارشناسان زمان اتمام کار ساختمان به میزان اعتبارات اختصاص یافته دارد. پس از آن در سالن اجتماعات دانشکده حقوق، آقایان گزنی، فلاحتی و قانع درباره کتابخانه منطقه ای و کارکردها و فعالیتهای آن صحبت کردند. بعد از آن از کتابخانه میرزای شیرازی بازدید به عمل آمد. پس از بازدید از این دو کتابخانه، شرکت کنندگان در سمینار از ارگ کریم خانی، بازار وکیل، شاهچراغ و حمام وکیل بازدید کردند.

هیات رئیسه همایش در روز سوم، آقایان پرتو، دلیلی و دکتر حیاتی بودند(آقای عظیمی به دلیل بازگشت به اهواز حضور نداشتند و دکتر حیاتی به جای ایشان حضور یافتند). آقای خاصه، مقاله نیازهای اطلاعاتی و سیاست مجموعه سازی: رویکردی کاربرمدارانه( با تاکید بر کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس) را ارائه کرد. خانم کلانتری، مقاله ای تحت عنوان بررسی عملکرد کتابخانه تخصصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی منطقه 5  کشور و رابطه آن با میزان انجام فعالیتهای علمی-پژوهشی درمیان مراجعان را مطرح کرد. آقای حسن زاده و خانم درخشان مقاله ارزیابی کیفیت خدمات کتابخانه مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را به طور مشترک ارائه کردند. در نهایت کارگاه آموزشی برای معرفی چند نرم افزار تخصصی توسط آقای افشاری ارائه شد. در ساعت ده و سی و پنج دقیقه، مراسم اهدای جوائز به برترین مقاله و پوستر و کتابداران برگزیده کتابخانه های سازمان مدیریت استانهای کشور برگزار شد. سپس مسئولان مرکز مدارک علمی، موزه و انتشارات و کتابداران استان ها یک نشست را برگزار نمودند. درآخرین روز از کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس بازدید به عمل آمد.

حاشیه های سمینار

شرکت کنندگان سمینار تا دو روز جرات دست زدن به محتویات یخچال اتاقهای خود را نداشتند. چون قیمت هر قلم خوردنی روی سر یخچال آورده شده بود! یکی از اعضای هیات رئیسه در روز دوم عنوان داشت که یکی از دوستان در یکی ازسمینارها بیان داشت که این سمینار یکی از بی کیف ترین سمینارها بود. ولی سمینار نهم یکی از کم اخطارترین سمینارها بود که لازم نبود زیاد پایان زمان ارائه به سخنران گوشزد شود. البته این مورد در مورد چند سخنرانی صادق نبود. مثلا خیلی از حاضرین کلی اطلاعات درباره تخصیص بودجه با جلوه های ویژه(!) به دست آوردند ولی نفهمیدند که کتابدار این وسط چه کاره است؟! تا جایی که کاسه صبر یکی از اعضای هیات رئیسه لبریز شد و گفت: ((میشه لطفا اون اسلایدی که نقش کتابدار کاملا درونش منعکس شده نشون بدین؟!)). یکی از سخنرانها فکر نمی کرد که مخاطبانی هم دارد  و به تنها چیزی که توجه می کرد پرده ای بود که اسلایدهایش روی آن نشان داده می شد! یکی دیگر از سخنرانها توضیحات و آمار و ارقام را بیان می کرد ولی مخاطبان می دیدند که فقط اسلاید نمایش داده می شود! اسلایدها دو تا دوتا و بعضا چهارتا چهارتا رد می شدند! در یکی از ارائه ها اقای.... به ارائه دهنده سه مرتبه تذکر داد و آخر سر از وی خواست که ارائه خود را تمام کند. چون هم زمانش تمام شده بود و هم اطلاعاتی به مخاطبان می داد که همگان بی اختیار به یاد ضرب المثل شیرین پارسی(( زیره به کرمان بردن)) می افتادند. آقای... پس از پایان ارائه فرد مذکور بیان داشت شما هم مثل من جوش آوردید؟! لازم به ذکر است که ذکر برخی از حواشی اين همايش بدون سوگرفتگی صورت گرفته است.   

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۱٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

نهمین همایش کتابداران( قسمت اول)

نهمین همایش کتابداران سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از روز 21 فروردین ماه 1385 در هتل پرسپولیس شیراز آغاز شد. برگزارکنندگان این همایش، مرکز مدارک علمی، موزه و انتشارات، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور(استان فارس) بودند. مسئول برگزاری همایش، آقای عباس رفیعی، دبیر همایش خانم دکتر ناهید پوررستمی و مدیر اجرایی همایش خانم زهره صادق صمیمی بودند. روز دوشنبه از ساعت هشت و سی دقیقه با تلاوت قرآن، سرود ملی و سخنرانیهای افتتاحیه، همایش کار خود را به طور رسمی آغاز کرد. در ابتدا آقای رفیعی، به معرفی کتابخانه سازمان مدیریت فارس و فعالیتهای آن پرداخت. وی بیان داشت که سالانه بیش از 30 هزار بازدید از این کتابخانه به عمل می آید. 2500 عضو ثابت این کتابخانه هستند. سپس آقای اکرمی، معاونت سازمان برنامه ریزی، در سخنان خود از نقش کتابداران در عصر اطلاعات و اهمیت به کارگیری فناوریهای نوین اطلاعاتی در کتابخانه ها توسط کتابداران سخنانی به میان آورد.وی بحث اخلاق کتابداری را مطرح کرد و بیان داشت: کتابداری را اگر صرفا به عنوان یک کار اداری ببینیم، فرایندی بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.باید با عشق وارد این حرفه شد.وی ابراز داشت که کتابداران باید کاری کنند تا کارکنان سازمان مدیریت جذب کتابخانه شوند و بهانه ای برای عدم مراجعه به کتابخانه نداشته باشند. آقای اکرمی از عدم مراجعه کارکنان و کارشناسان به کتابخانه ابراز تاسف کرد. دکتر پوررستمی سخنران بعدی بود که درزمینه استقبال از همایش سخنرانی نمود. وی بیان داشت که اولین همایش کتابداران سازمان مدیریت در سال 1374 با 5 مقاله برگزار شد ولی در همایش نهم، 109 چکیده مقاله دریافت، 79 مقاله پذیرش مقدماتی، 49 اصل مقاله دریافت و درنهایت 15 مقاله برای ارائه پذیرفته شد. حدود 15 مقاله هم برای بخش پوستر مورد پذیرش قرار گرفت. سخنران بعدی دکتر فتاحی بود که گزارش سفر به استرالیا را ارائه نمود.موضوع سخنرانی ایشان، پژوهشی در کاربرد واژگان عمومی برای بهینه سازی جستجو بود. گزارش کامل سخنرانی ایشان در یادداشتهای آتی درج خواهد شد. پس از سخنرانی دکتر فتاحی و حدود 15 دقیقه استراحت، ارائه مقالات آغاز شد. گفتنی است که چکیده مقالات و یافته های مهم ارائه دهندگان در یادداشتهای بعدی منعکس خواهد شد.در روز اول، هیات رئیسه، آقایان دکتر کوکبی و دکتر فتاحی و خانم شیفته سلطانی بودند. سخنرانی اول در ساعت ده و سی دقیقه آغاز شد و ارائه دهندگان آن دکتر حیاتی و خانم جوکار بودند. عنوان سخنرانی ایشان به این شرح بود: برنامه ریزی ورود فناوریهای نوین اطلاعاتی به کتابخانه های تخصصی براساس نظریه اشاعه نوآوریها. مقاله دوم تحت عنوان: معیارهای انتخاب مجلات الکترونیکی رایگان از شبکه اینترنت براساس دیدگاههای متخصصان کتابداری و اطلاع رسانی در ایران به طور مشترک از آقای دکتر فرج پهلو و اصنافی بود. آقای زره ساز به عنوان سخنران سوم، مقاله ای تحت عنوان: کتابخانه آینده، پیش بینی ها و پیش گویی ها ارائه نمود. RSS و کاربرد آن در کتابخانه های تخصصی مقاله ای بود که توسط علی حمیدی ارائه گردید. آخرین سخنرانی تحت عنوان بررسی موانع توسعه کتابخانه ها با رویکردی به کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور توسط خانم زراعتکار ارائه گردید که تا حدودی چالش برانگیز بود. پس از سخنرانی ها جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد که بیشتر سوالات از خانم زراعتکار پرسیده شد. پس از استراحت، در ساعت چهارده و سی دقیقه، از بخش پوستر بازدید به عمل آمد. بعدازظهر همان روز، از باغ ارم، حافظیه، سعدیه بازدید به عمل آمد.

همايش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه خوزستان

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران شاخه خوزستان برگزار می کند:

                             همایش خدمات ویژه کتابخانه ها

                              سخنرانان:آقای دکتر بیگدلی- خانم زارع- خانم مکتبی فرد.

محل برگزاری: تالار دکتر پاک سرشت-دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی-دانشگاه شهید چمران اهواز

زمان: ششم اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ ساعت ۱۶-۱۸

کمبريج نمی آيد

با قوانين جديد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره حضور ناشران خارجي در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، انتشارات کمبريج از حضور در نمايشگاه نوزدهم بازماند.براساس قوانين جديد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که براي حضور ناشران خارجي در نوزدهمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران وضع شده است، ناشران خارجي تنها در صورت داشتن نماينده انحصاري در کشور مي توانند در نمايشگاه امسال کتاب تهران شرکت کنند.انتشارات کمبريج به دليل وسعت کاري خود در زمينه هاي مختلف همچون پزشکي، فني و مهندسي، هنر، آموزش زبان انگليسي و بسياري موارد ديگر به هيچ تشکلي، نمايندگي انحصاري تمام کتاب هاي خود را نمي دهد.با قوانين جديد براي حضور ناشران خارجي و با توجه به اينکه برخي از ناشران کشور هر يک در يک زمينه، نمايندگي انتشارات کمبريج را برعهده دارند، اين انتشارات از حضور در نمايشگاه امسال کتاب تهران بازماند. ميراث فرهنگی
 معرفی کتاب

کتاب واژه نامه پايه توسط خانم زهرا تهوری و ويراستاری دکتر فتاحی منتشرشد.اين کتاب حدود ۲۸۰۰ واژه کتابداری را با ترجمه آنها در بر می گيرد و بيشتر مناسب کار دانشجويان مقطع کارشناسی کتابداری جهت ترجمه متون تخصصی می باشد. اين کتاب توسط نشر کتابدار منتشر شده  است.

عجب بلبشويی شده امسال!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رسيده ها چه غريب و نچيده می افتند...

بازهم خبری ناگوار. بازهم غم از دست دادن يک عزيز. پژمردن يک گل. مطلع شديم که داود (ساويسا) مهوار مرادي نويسنده، شاعر و همکار فعال و عزيز شورا دار فانی را وداع گفته است. از نوشته‌هاي او مي‌توان "... و باز هم شاهزاده کوچولو"، "روز معلم" و "سرزميني ديگر" را نام برد. اين مصيبت را به تمامی کتابداران و اعضا و دوستداران شورای کتاب کودک تسليت عرض می کنيم. از داود عزيز بيشتر خواهيم نوشت...
نهمين سمينار کتابداری سازمان برنامه و بودجه

اين سمينار از صبح دوشنبه ۲۱ فروردين ماه آغاز شد. جزئيات کامل اين سمينار به زودی... 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

خانم زهره قائينی جايزه بهترين مقاله را در کنگره سالانه بين المللی انجمن ادبيات کودک در کاليفرنيا نصيب خود کرد. اين کنگره در ژوئن سال ۲۰۰۶ برگزار می شود و عنوان مقاله خانم قائينی ((رويکرد تاريخچه مفهوم کودک و ادبيات نو)) می باشد. لازم به ذکر است که خانم نيلوفر مهديان نيز مقاله ای تحت عنوان ((ادبيات کودکان دوره انقلاب)) در اين کنگره ارائه خواهند داد. به نقل از: آفتاب يزد

ايران مستقل در بريتانيکا

پژوهش‌هاي ويراستاران و محققان دايرة‌المعارف بريتانيا درباره ايران با عنوان "راهنماي ضروري براي شناخت كشوري در حاشيه" به صورت يك كتاب مستقل به بازار نشر انگلستان عرضه شد. اين كتاب از مجموعه بزرگ و جديد كتاب‌هايي است كه با همكاري مشترك موسسه انتشاراتي جان ويلي و پسران و همچنين موسسه دايرة‌المعارف بريتانيكا چاپ و منتشر شده است.
به عقيده ناشر، «ايران» به عنوان اولين كتاب در اين مجموعه كتاب‌ها كه توسط موسسه بريتانيا و انتشارات ويلي ارائه شده است، ضروري ترين پيشينه تاريخي و اجتماعي را براي درك و شناخت جريانات و مسائل جاري در يكي از حساس‌ترين كشورهاي خاورميانه در اختيار خوانندگان خود قرار مي دهد.
... در ميان آن ها عناويني چون: انقلاب مشروطيت، كورش كبير، سلسله داريوش هخامنشي، زبان فارسي و ديگر زبان ها،‌ پرچم ايران، انقلاب ايران، جنگ با عراق، اسماعيل اول صفوي، كردستان، مكاتب شيعي وسني، رضا پهلوي، محمد مصدق، سازمان ملل و خشايارشاه و يا سايت هاي ميراث فرهنگ جهاني ايران و مانند آن به چشم مي خورد كه هربخش به طور كاملا مجزا توسط يكي از محققان و پژوهشگران تهيه و ارائه شده است. ميراث فرهنگی کاملتر گفته است.

نمايشگاه کتاب تهران: هنوز پابرجا

پس از مشکلاتي که دو سال پيش ميان اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران به عنوان برگزار کننده بخش داخلي نمايشگاه بين المللي کتاب تهران با شهرداري تهران ايجاد شد، شوراي اسلامي شهر تهران همه ساله پيش از آغاز نمايشگاه تهران، جلسه هماهنگي را با ارگان هاي مختلف برگزار و درباره نحوه برگزاري و سرويس دهي به بازديدکنندگان تبادل نظر مي کند.   مدير نمايشگاه بين المللي تهران، نماينده نيروي انتظامي، نماينده شرکت نمايشگاه هاي بين المللي ايران، نماينده پست، نماينده راهنمايي و رانندگي، نمايندگاني از شرکت واحد و تاکسيراني و نماينده هلال احمر از جمله شرکت کنندگان جلسه هماهنگي شوراي شهر بودند. در اين جلسه تصويب شد نوزدهمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از 13 تا 23 ارديبشهت ماه برگزار شود. ساعت کار نمايشگاه نيز از 10 صبح تا 8 شب است. ساعت خروج از نمايشگاه نيز 8:30 شب مشخص شد.» ميراث فرهنگی
يار مهربان در شورای کتاب کودک

شوراي کتاب کودک و نوجوان براي عباس يميني شريف بزرگداشت برگزار مي کند.
عباس يميني شريف از بنيانگذاران و پايه گذاران ادبيات کودک در زمان معاصر است که در سال 1368 دار فاني را وداع گفت.  توران ميرهادي درباره اين مراسم گفت: «يميني شريف علاوه بر آنکه از آغاز گران جريان معاصر شعر کودک و نوجوان بوده است در حوزه داستان، نمايشنامه و نشريات مربوط به کودکان و نوجوانان سابقه اي طولاني دارد و همچنين عضو پايه گذار شوراي کتاب کودک نيز بوده و از سال 1341 تا 1368 با اين مرکز همکاري داشته است.»
  ميرهادي با اعلام اينکه زمان برگزاري اين مراسم اواخر آبان ماه و يا آذر ماه به صورت نشست، کارگاه و نمايشگاه خواهد بود، گفت:«در حاشيه اين مراسم از آثار بچه ها استفاده خواهيم کرد و کاردستي ها و يا نقاشي هاي بچه ها را به نمايش خواهيم گذاشت.»«من يار مهربانم»شعر مشهور يميني شريف است که در کتاب هاي فارسي مقطع دبستان گنجانده شده است. بازهم ميراث فرهنگی

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٥٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

مهلت ثبت نام تمديد شد

قابل توجه دوستانی که هنوز برای ثبت نام در آزمون دکترای کتابداری دانشگاه شيراز ثبت نام نکرده اند. به نقل از منابع موثق مهلت ثبت نام تا ۲۰ فروردين تمديد شده است.
برنامه هفتمين همايش سازمان مديريت
برنامه های اين همايش که از دوشنبه ۲۱ فروردين تا ۲۳ فروردين در شیراز برگزار ميشود به شرح زير است:
شروع برنامه از ساعت هشت و سی دقيقه. تلاوت قران-سرود ملی-سخنرانيهای افتتاحيه تا ساعت ده و پانزده دقيقه که زمان آغاز استراحت و پذيرايی است. هيات رئيسه در روز اول: دکتر فتاحی-خانم شيفته سلطانی و دکتر کوکبی.
ساعت ده و سی دقیقه زمان آغاز سخنرانيهاست. هر سخنرانی بيست دقيقه به طول می انجامد. سخنرانان روز اول: دکتر حياتی و خانم جوکار-دکتر فرج پهلو-آقای حميدی-آقای زره ساز-خانم زراعتکار. ساعت دوازده و ده دقيقه زمان پرسش و پاسخ. ساعت دوازده و چهل دقيقه استراحت. ساعت دو و نيم بازديد از بخش پوستر.
هيات رئيسه سخنرانيها در روز دوم: دکتر حياتی-آقای نوروزی چاکلی-آقای تابش. در روز دوم آقای دکتر کوکبی-آقای حسن زاده-آقای نوری و آقای عظيمی سخنرانی خواهند داشت. هيات رئيسه سخنرانيهایی که از ساعت ده و سی دقیقه آغاز می شوند:دکتر حياتی-دکتر شريف آبادی-خانم صميمی. سخنرانان: آقايان تابش-نوروزی چاکلی-افشاري نظری-رضايی شريف آبادی-خانم درخشان و آقای حسن زاده. در ساعت ۱۴ نيز برنامه بازديد از کتابخانه منطقه ای و کتابخانه ميرزای شيرازی برگزار می شود.
هيات رئيسه سخنرانيهای روز آخر: آقای عظيمی-آقای پرتو و آقای دليلی. سخنرانان: آقای خاصه- خانم کلانتری-آقای افشاری. ساعت ۱۰ پرسش و پاسخ برگزار می شود. ساعت ده و سی و پنج دقيقه مراسم اختتاميه برگزار می شود. ساعت ۱۴ تا ۱۷ هم نشست کتابداران استانها و مسئولان مرکز مدارک علمی و برگزار می شود. در روز پنجشنبه نيز از کتابخانه سازمان مديريت و برنامه ريزی کشور بازديد به عمل خواهد آمد. با سپاس از دکتر حیاتی و آقای حمیدی که این اطلاعات را در اختیار ما قرار دادند.
اعلام نتايج همايش سراسری دانشجویی کتابداری دانشگاه اصفهان
فهرست مقالات پذيرفته شده اولين همايش دانشجويی کتابداری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام شد. برای کسب اطلاعات بيشتر به اين نشانی مراجعه کنيد.

برای او که هميشه لبخند را دوست داشت...

۱۴ فروردين. ((او)) نيامده. کلاسهايش تشکيل نشده. عجيب است! هيچ وقت اينطور نمی شد که خانم فرزين بعد از تعطيلات حداقل در دفتر خود حاضر نباشد. يک تماس کوچک آخرين صدا: بدجوری سرما خورده ام. تا آخر هفته می آيم. آخر هفته شد. ۱۷ فروردين. ((او)) هرگز نيامد. صدها چشم اشک بار لبخند او را بدرقه کردند. امروز چهارشنبه سالگرد درگذشت استاد فرزانه بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شيراز-فرزانه فرزين- است. از قرار معلوم دانشجويان-اساتيد و کتابداران اين دانشگاه امروز ساعت ۱۴ در دالرحمه شيراز برای شادی روح و گرامی داشت ياد آن مرحومه گردهم می آيند. يادش گرامی راهش پاينده. اگر او نيست ای کاش مانند او باشيم...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٢٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

دهان گلخانه فکر است

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سال 85 نيز 9 عنوان کتاب به خط بريل منتشر مي کند. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان انتشار کتاب هاي بريل را از سه سال پيش آغاز کرده است. کتاب هاي بريل در کشور تا پيش از فعاليت کانون به صورت تک نسخه اي تهيه مي شد. به اين ترتيب که هر نهادي کتاب هاي خاصي را انتخاب کرده و آن را به صورت تک نسخه اي منتشر مي کرد و در آرشيو خود قرار مي داد. اين کتاب ها هم شمارگان و هم موضوع محدودي داشت و بيشتر در حوزه آموزش موسيقي و ... بود. با ورود کانون به اين بخش اين کتاب ها در تيراژ وسيع تري انتشار يافت. در اين کتاب ها داراي تصاوير برجسته اي است که نابينايان مي توانند آنها را لمس کنند و در عين حال در صفحه مقابل اين کتب همان مطالب براي بچه هاي بينا درج مي شود و با اين کار نابينايان مي توانند در حضور خانواده به مطالعه اين کتابها بپردازند و بالطبع اين کارمي تواند به ياد گيري بهتر و بيشتر بينجامد. گروهی از شعرا مجموعه کتاب هاي مستقلي را با عناوين عروسي،بازي،نيايش و تولدمنشرکرده اند .افسانه شعبان نژاد ،مصطفي رحماندوست،شکوه قاسم نيا،بابک نيک طلب،اسدالله شعباني و جعفر ابراهيمي اعضاي اين تيم را تشکيل مي دهند. ََمتن کامل در ميراث فرهنگی
کتابداران اصفهان
.بلاگ انجمن کتابداران
شاخه اصفهان نيز راه اندازی شد. برای اين عزيزان نيز آرزوی موفقيت داريم.
همايش کتابدارانه
سازمان مديريت و برنامه ريزی کشور هفتمين همايش کتابداری خود را از يکشنبه هفته آينده در شيراز برگزار می کند. احتمال دارد که اين همايش را به طور کامل پوشش دهيم.
چه کتابی برای چه سنی؟
انتخاب كتاب براي كودكان و نوجوانان بايد براساس روانشناسي رشد صورت گيرد، ولي متاسفانه اين مقوله هنوز در جامعه‌ي ما جا نيفتاده است. بايد دقيقا مشخص شود كه كتاب مربوط به چه گروه سني است؛ بايد دانست كه در آن گروه سني، كودك چه شرايطي را داراست و از نظر روانشناسي در چه مرحله‌اي از رشد قرار دارد و به چه چيزهايي نياز دارد و كتاب تا چه حد در ا نتقال آن اطلاعات تواناست. در گروه‌هاي سني پايين‌تر يعني گروه‌هاي سني الف، ب و ج اين ويژگي نقش اساسي دارد، چراكه در اين گروه‌هاي سني كودك دوره‌اي از زندگي را طي مي‌كند كه در واقع تخيل نقش اساسي را در آن ايفا مي‌كند. به عبارتي در اين دوران كودك به واسطه‌ي تخيلش زندگي را سپري مي‌كند. نويسنده‌اي موفق‌تر است و كتابي با ارزش‌تر است كه نويسنده توانسته باشد از دريچه‌ي نگاه كودك به دنبال كودك نگاه كند؛ متاسفانه اين موضوعي است كه كمتر در كتاب‌هاي كودك ما لحاظ مي‌شود... دنباله این مطلب را در ایسنا بخوانید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

سخنان دکتر حری در جمع کتابداران خوزستان

آنچه از مد نظرتان می گذرد بخشهایی از سخنرانی دکتر حری در دومین مجمع عمومی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی خوزستان است که در سوم اسفند ماه برگزار شد. متن کامل سخنرانی ایشان را می توانید در وبلاگ انجمن کتابداران شاخه خوزستان مشاهده کنید.
...قصد دارم که امروز با یک دید سه وجهی به مدیریت دانش اشاره کنم که با رشته ما نیز در ارتباط است. صحبت امروز در باب مثلث مدیریت دانش در کتابداری و اطلاع رسانی است. قبل از ورود به این بحث، باید چند مفهوم برای ما روشن شود که به درک مشترکی برسیم. ابتدا ما باید اصطلاحات را روشن کنیم. مدیریت، دانش، کتابداری، اطلاع رسانی و درنهایت مدیریت دانش. بیش از هرچیز، باید دانست که کتابداری و اطلاع رسانی چیست. کتابداری و اطلاع رسانی از چند بعد قابل تعریف است یکی به عنوان یک علم یکی به عنوان یک حرفه و دیگری به عنوان فن. وجه علمی کتابداری را اینگونه تعریف می کنیم: مطالعه و کشف راهکارهای ایجاد پیوند میان دانش مضبوط و ذهن انسان. تمام هدف این علم، برقراری پیوند بین دو پدیده است که پیش از حرکت ما وجود دارد. دانش مضبوط از قبل وجود داشته و وجود خواهد داشت. ذهن انسان همین گونه است. تلاش رشته ما پیوند بین ایندو پدیده است. پیوند یک چیز لفظی نیست. بسیار دشوارتر از آن چیزی است که در عرض کوتاه زمانی صورت گیرد.
سرنوشت کتابها را در ستاره ها جستجو کنيم
((...كتابها مانند ستاره هاي آسمانند و آنقدر زيادند كه نمي توان آنها را شمرد. تصور كنيد اگر يك روز همه اين كتابها از بين بروند جه تاريكي مطلقي جهان را فرا مي گيرد. تصور كردنش سخت است. كتابها روشني بخش تاريكي جهان هستند....))امسال 25 مصور‏، نامزد دريافت جايزه هانس كريستين اندرسن هستند. روز جهانی کتاب کودک(۱۴ فروردین) را فراموش نکنیم.
يک بلاگ در مورد نشريات
گروه نشريات در بريتانيا که خيلی پيشتر از اين درباره اش سخن رفته و در سال ۲۰۰۵ هم يک گرهمايی داشتند وبلاگی راه اندازی کرده است که البته مرتبط به کار کميته بازاريابی آن است ولی هدف آن پوشش دادن اطلاعاتی درباره فعاليتهای اين گروه است که بيشتر زمينه کاری آن به نشريات مرتبط می شود. در سال ۲۰۰۶ در روزهای سوم تا پنجم آوریل-حدود چند روز دیگر-هم قرار است که سمينار سالانه آن در بريتانيا برگزار شود. نشانی اين وبلاگ.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

اين باغ رنگ خواب خزان است يا بهار؟

در نخستين يادداشت سال ۱۳۸۵آرزوی سال خوش و سرشار از موفقيت را برای کليه کتابداران و اهالی کتابخانه ها از ايزد يکتا داريم. از کليه دوستانی که در اين مدت ما را حمايت کردند بی نهايت سپاسگزاريم. برای همگی توفيق روزافزون را مسئلت داريم.
يک منبع مرجع جديد
شنيده های موثق حاکی از آن است که کار تاليف کتاب دانشنامه ساختمان و تجهيزات کتابخانه با حدود هزار صفحه به پايان رسيده است و قرار است به زودی منتشر شود. براي گردآوري اصطلاحات موجود در اين دانشنامه‏، از متون تخصصي ساختمان و تجهيزات كتابخانه و واژه نامه هاي مربوط به اين حيطه استفاده شده است. شيوه تنظيم دانشنامه‏، بر اساس الفباي حروف انگليسي و به صورت حرف به حرف است. جستجوي اصطلاحات فارسي با استفاده از نمايه فارسي انتهاي كتاب امكان پذير است. در هر مدخل، علاوه بر معادلهاي فارسي اصطلاحات، شرح جامعي براي آنها ارئه شده است.برخي از مدخلها داراي تصاويري هستند كه به درك بهتر موضوع كمك مي كند. گفتنی است که آقای بابک پرتو-عضو هیات علمی بخش کتابداری دانشگاه شیراز مولف اين دانشنامه هستند.
درباره مجموعه مقالات همايشهاي انجمن كتابداري
در يادداشتهاي قبلي‏، كتاب تازه اي را كه به كوشش آقاي حاجي زين العابديني و انتشارات كتابخانه ملي و انجمن كتابداري ايران در آمده است معرفي كرديم. در اين يادداشت بنا داريم فهرست مندرجات اين كتابها را منعكس كنيم. البته فعلا چون جلد دوم كتاب در اختيار ماست از جلد دوم شروع مي كنيم بعد سراغ جلد اول مي رويم.
-تحليلي بر ارزش افزوده اطلاعات و نظامهاي اطلاعاتي: دكتر رحمت الله فتاحي
-كتابخانه هاي ديجيتالي: مفاهيم و جنبه هاي فني-اجرايي: مهدي عليپور حافظي و داريوش مطلبي
-زمينه هاي تحقيق در كتابخانه هاي ديجيتالي: تحولات و روندهاي جاري: دكتر علي اصغر شيري، ترجمه و ارائه: ابراهيم عمراني
-جهاني شدن و وجوه آن: مريم اخوتي
-جامعه اطلاعاتي و جهاني شدن: عبدالرضا نوروزي چاكلي
-تعامل حرفه كتابداري و اطلاع رساني با فرايند جهاني شدن: محمد حسن زاده
-مطالعه و ارزيابي شيوه هاي سازماندهي اطلاعات در وب سايت كتابخانه هاي دانشگاهي: دكتر رحمت الله فتاحي و محمد حسن زاده
-طراحي سايت كتابخانه ها: روشها و سازوكارها: محمود بابائي
-استفاده از نرم افزارهاي كد منبع باز در كتابخانه ها: دكتر محسن كاهاني
-نگاهي به جنبه هاي مختلف وب نامرئي: مروري بر پژوهشها: يزدان منصوريان
-علم سنجي: ابعاد، روشها و كاربردهاي آن: دكتر فريده عصاره

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم