کتابداران فردا

کتابدارانه ها

کتابداران ايرانی جهانی می شوند

به تمام عزيزانی که در ايفلا ۷۲ حضور فعال خواهند داشت صميمانه تبريک عرض می کنيم:

The Study of Approaches to Weblogs Phenomenon from the Library an Information Science View point.
Presenters: Ms Tahereh Karam and Ms Tahereh Oloumi

Subject Authority Control of Persian Medical Databases in Web Environment: A feasibility study
Presenters: Abdol-rasoul Khosravi and Mohsen Haji Zeinolabedini

Collaboration Analysis of World National Library Websites Webometric Methods
Presenters: Mohen Haji Zeinolabedini and Ms Leila Maktabifard and Ms Farideh Osareh

A study configuration of "economic portals": what is it and what the must be - a student overview
Presenter: Ms Massoumeh Adeli

Point Exercise in Methodological study of sustainable development of primary School Libraries
Presenters: Ms Nastaran PoorSalehi and Ms Fatima Fahimnia

The Role of Servicescape Design in ICT alignment in Rual Areas of Golestan Province
Presenters: Ms Sareh Faramarzi and Nader Naghshineh

پوزش به خاطر تاخير در به روزسازی

دوستان عزيز عذرخواهی مارا ازتاخير به وجود آمده در ارسال پستهای جديد پذيرا باشيد. از اواسط هفته دوباره در خدمتتان خواهيم بود.

رفع فيلترينگ!

پرشين بلاگ يواشکی باز شد! تا دوباره بسته نشده کتابدارانه های جديد را داشته باشيد.

اولین همایش سراسری دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی(3)

بخش سوم سخنرانیها با معرفی درگاه اصفهان آغاز شد که مسئول این درگاه، پس از بیان ویژگیها و عناصر لازم برای دولت الکترونیک، به معرفی این درگاه پرداخت. سپس مقاله ((یافتن پرپیوندترین مجلات الکترونیکی رایگان رشته های پزشکی از طریق پایگاه راهنمای مجلات الکترونیکی رایگان تا تاکید بر رشته های علوم پزشکی موجود در دانشگاه علوم پزشکی اهواز)) ارائه گردید. پس ازآن خانم لاله ترابی مقاله خود تحت عنوان (( بررسی میزان استفاده از منابع پزشکی الکترونیکی در کتابخانه های مرکزی دانشکده ای دانشگاههای دولتی شهر تهران از دیدگاه کتابداران)) را ارائه نمود و در انتهای این بخش نیز آقای صادق الماسی به سخنرانی درباره (( ضرورت توجه به ضریب تاثیر جهت انتخاب علمی)) پرداخت. گفتنی است که هیئت رئیسه این بخش از سخنرانیها را آقایان عباس گیلوری، رسول نوری، خانم دکتر عاصفه عاصمی و خانم مهدیه نیک آئین برعهده داشتند. در مقاله نخست، پیوندهای درونی، مجموع پیوندها و خود پیوندیهای 191 عنوان مجله الکترونیکی رایگان رشته های پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز و پرپیوندترین آنها تعیین شدند. در مقاله دوم، که 29 کتابخانه به طور کلی مورد بررسی قرار گرفته بود مشخص شد که کتابخانه های مورد تحقیق در مجموع از 9 نوع منبع پزشکی الکترونیکی برخوردارند که بیشترین درصد برخورداری مربوط به پایگاههای اطلاعاتی دیسک نوری با 5/96 درصد و کمترین درصد مربوط به چندرسانه ایها با 4/19 درصد می باشد. در نهایت مشکلات موجود برای استفاده از منابع پزشکی الکترونیکی در کتابخانه ها به ترتیب کمبود تجهیزات سخت افزاری و عدم اطلاع استفاده کنندگان تشخیص داده شد. و در نهایت در مقاله سوم، روشهای فعلی انتخاب مجلات بررسی شد. کمبودها و نقاط ضعف هر یک از روشها شمرده شد و روشی استاندارد با تاکید بر انتخاب نشریات بر اساس فاکتور نفوذ پیشنهاد شد.

ادامه دارد...

فصل پائيزی فصلنامه کتاب

شماره ۶۳ ويژه نامه پائيز فصلنامه کتاب منتشر شد. اين شماره کمی از لحاظ فرمت ظاهری با شماره های قبلی متفاوت است. در شماره جديد با اين مطالب آشنا خواهيد شد.

خالق شرلوک هلمز

ديروز ۲۲ می سالگرد تولد سرآرتون کنون ديل اسکاتلندی بود. او خالق شخصيت معروف شرلوک هلمز  و رفيق شفيق او دکتر واتسون است. وی در سال ۱۹۰۲ چشم از جهان فرو بست. راجع به کنون ديل بيشتر می توانيد ببينيد و بخوانيد.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

در حسرت يك برنامه منظم
از روز يكشنبه با برگزاري آزمون ((بسندگي)) زبان در دانشگاه شيراز، دور ديگري از آزمون هاي دكتراي رشته هاي مختلف از جمله كتابداري و اطلاع رساني آغاز شد. نكته خيلي جالب اينجا بود كه هيچ نوع برنامه اي اعم از اينكه آزمون قرار است كجا برگزار شود، آزمون تخصصي چه موقع است و چه دروسي در اين آزمون گنجانده شده اند به داوطلبان ارائه نشد و ((نمي دانم، نمي دانم)) بود كه نصيب داوطلبان مي شد. هر يك از داوطلبان درصورت داشتن چشماني بينا بايد مي ديدند كه روي ديوارهاي دانشگاه نوشته شده است كه براي هر رشته مورد نظرخود كجا بايد امتحان بدهند. اوج بي برنامگي و بي احترامي به داوطلبان زماني بود كه طي يك اطلاع رساني در بخش زبان، همه داوطلبان جهت گذراندن آزمون ((بسندگي)) به اين بخش آمدند و پس از سي دقيقه پشت در ماندن و كمي هم نشستن،به آنها گفته شد كه ميتوانيد براي اين امتحان به سالن امتحانات كتابخانه ميرزاي شيرازي برويد!! چهره هاي داوطلبان كه با چشمان خود پله هاي طولاني تا كتابخانه را نگاه مي كردند واقعا ديدني و از ديد برنامه(!) ريزان لابد خنده دار بود. به هرحال طي آخرين خبر، امتحان تخصصي در يك روز،آنهم از ساعت 8 تا 4 بعدازظهر(ظاهرا) مي باشد. اين نوع امتحان گرفتن براي دوره دكترا(!) آنهم در دانشگاهي همچون شيراز، را بايد در كتاب ركوردهاي گنيس ثبت كرد.
يك ذكر مصيبت كوچك
شنيده هايي موثق گفته اند كه در دانشگاه… يك دانشجوي دكتراي زبان‏، به تدريس دروس مرجع شناسي، روش تحقيق و به طور كلي دروس كتابداري مشغول است و اين احتمال هم مي رود كه مدير گروه كتابداري آنجا بشود. نكته از قول ترانه سرا: پرنده های قفسی... و الی اخر.
اولين همايش دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي
در هفته گذشته، اولين همايش دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي روز 21 ارديبهشت ماه در مركز همايشهاي علمي-فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان-تالار ابن سينا برگزار شد. اين مراسم با سخنراني هاي افتتاحيه رئيس دانشگاه علوم پزشكي اصفهان‏، رئيس دانشكده مديريت و اطلاع رساني و دبير همايش آغاز شد. در اين همايش، بنا بود كه پيش از شروع سخنراني ها دكتر فريبرز خسروي يك سخنراني تحت عنوان كتابداران‏، خرد اخلاق داشته باشند كه به دليل عدم حضور ايشان در همايش دكتر رضايي شريف آبادي،سخنراني خود را تحت عنوان ((مديريت دانش و سيستمهاي اطلاعاتي در بهداشت و درمان مروري بر عناوين پژوهشي مورد نياز)) ارائه دادند. از ساعت نه و ده دقيقه بخش اول سخنراني ها آغاز شد. در اين بخش چهار سخنراني ارائه شد كه به ترتيب عبارت بودند از: ارزيابي كيفيت خدمات كتابخانه مركزي دانشگاه صنعتي اميركبير براساس مدل Libqual توسط خانم كاظم پور و آقاي اشرفي ريزي. هزار پا محملي نوين با قابليتهاي بيشتر توسط رامين نادري. تفكر انتقادي در ارزيابي منابع اينترنتي توسط حسن اشرفي ريزي و خانم كاظم پور. هيات رئيسه اين بخش از سخنرانيها آقاي باطني، خانم مير شاهزاده، خانم تيموري. يافته هاي تحقيق اول نشان داد كه كتابخانه مركزي دانشگاه صنعتي اميركبير در بعد كنترل اطلاعات، از كيفيت بهتري برخوردار بوده و در بعد فضاي كتابخانه داراي ضعف است. كاربران، وب سايت كتابخانه را بسيار خوب ارزيابي كرده اند. اما در مجموع خدمات كتابخانه را در حد متوسط ارزيابي نموده اند. در مقاله دوم، به معرفي يكي از ابزارهاي نوين ذخيره اطلاعات پرداخته شد. هزارپا يا ميليپيد يكي از آخرين تحولات در فناوري اطلاعات است كه مي تواند حجم بسيار وسيعي از اطلاعات رقومي را در خود جاي دهد و كتابخانه ها در عصر ديجيتالي مي توانند از اين وسيله كارآمد، استفاده هاي فراوان ببرند. در نهايت در آخرين سخنراني بخش اول، اين مطلب مطرح شد كه اغلب كاربران قادر به تشخيص اطلاعات مفيد از غير مفيد در محيط وب نيستند. بنابراين بايد به دنبال راهي براي ارزيابي منابع اينترنتي بود و آن تفكر انتقادي مي باشد. تفكر انتقادي لازمه توانايي و مهارت ارزيابي اطلاعات است، و اين توانايي در محيط آموزشي از جمله كتابخانه ها شكل و پرورش مي يابد. در يادداشتهاي آتي، بخشهاي بعدي سخنراني ها منعكس خواهد شد.
همایش هفتم
همایشهای کتابدارانه دانشگاه الزهرا در جامعه کتابداری ایران نهادینه شده است. دانشجویان فعال گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا برای هفتمین بار پیاپی روز چهارشنبه یک همایش کتابدارانه دیگر را برگزار خواهند تحت عنوان کتابدار: اخلاق و تخصص. برای این عزیزان آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که همواره این راه را ادامه دهند.
ترجمه کتاب
آقای دکتر عبدالحسین فرج پهلو اعلام کرده که در حال ترجمه کتاب Joseph. R. Matthews. Strategic Planning and Management for Library Managers. Libraries Unlimited, 2005 می باشند. برای ایشان آرزوی موفقیت داریم.
جشنواره وبلاگی
مدتی پیش به اتفاق یکی از دوستان در حال تورق روزنامه ها بودیم که در یکی از ستونها جشنواره وبلاگهای پرستاری جلب نظر کرد. این دوست عزیز ما پیشنهاد جالبی کرد و اینکه ای کاش می شد ماهم در حیطه کتابداری جشنواره وبلاگها را راه اندازی می کردیم. نظر شما چیست؟ میتوان بیشتر در این زمینه بحث کرد. آدرس جشنواره وبلاگهای پرستاری هم به این شرح است:http://nurseblog.blogfa.com/
برگزاری همایش کول نت در فرانسه
هفتمین همایش کول نت هم در روزهای چهارشنبه تا جمعه هفته گذشته برگزار گردید. در این همایش مجموعه ای از مقالات در موضوعات مختلف وب سنجی و کتاب سنجی ارائه شد. از ایران خانم دکتر عصاره-آقای دکتر فرج پهلو-آقای کوشا-آقای زین العابدینی و خانم مکتبی دانشجویان دکترای کتابداری دانشگاه اهواز و آقای نوروزی دانشجوی دکترای کتابداری در فرانسه مقاله داشتند. متن کامل رویدادهای مربوط به این همایش را از زبان کتابدار پارسی بخوانید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٢۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

بی خبر از خبرنامه: بدون سوگیری

در سرسخن یکی از نشریات با سابقه و وزین خودی(یعنی در حیطه کتابداری) مطلبی درباره خبرنامه انجمن کتابداران ایران ذکر شده است. در بخشی از این سرسخن آمده" خبرنامه تنها پل ارتباطی بین کتابدارانی است که نمی توانند در سخنرانی های ماهانه شرکت کنند. کمترین توقع کتابداران این است که از طریق این نشریه، از اهم اخبار رشته آگاهی یابند. همچنین ذکر شده است که چرا خبرنامه در آگاهی رسانی محدودنگر عمل می کند. آنگاه سئوالاتی هم مطرح شده است که ظاهرا در ارتباط با توقع کتابداران از خبرنامه انجمن است. برخی از این سئوالات عبارتنداز:

 

·          چرا مدتی است از دکتر فتاحی خبری نیست؟

·          چه کتابهایی در حیطه کتابداری منتشر شده است؟

·          چرا پیام کتابخانه مدتی است منتشر نمی شود؟

·          ....

حال بیائیم و نگرشی بدون سوگیری داشته باشیم. خبر نامه، مکملی است بر نشریات کتابداری و محملی برای روزآمد سازی اطلاعات کتابداران، دانشجویان و اساتید کتابداری می باشد و با زحمت فراوان هر دوماه یکبار منتشر میشود. قدر مسلم این است که هرگز هیچ منبع اطلاعاتی به صورت ناگهانی ظاهر نمی شود. نباید انتظار داشت که فقط مسئولان انتشار خبرنامه در جهت گردآوری مطالب اهتمام ورزند و توقع کتابداران را برطرف کنند. خبرنامه محملی متعلق به همه کتابداران است و کلیه آنها وظیفه دارند تا با تلاش خود فرهنگ شفاهی را کنار گذاشته و ((نوشتن)) را نهادینه سازند. اگر خود کتابداران و دانشجویان و اساتید دست به قلم نبرند و از هرگوشه این سرزمین، اخبار و مطالب متنوع را جهت آگاهی سایرین به خبرنامه ارسال ندارند چگونه می توان انتظار داشت که خیلی از سئوالات ما جوابی داشته باشند. نمی توان متوقع بود که همواره دیگران بکارند و درو کنند و ما صرفاً مصرف کننده باشیم. حکایت خبرنامه ما را به یاد سخن یکی از دوستان انداخت که دوسه سال پیش می گفت(نقل به مضمون):" خودمونیم. این گروه خبری(LIS) هم خیلی بیخود شده ها! یا هیچ چیزی به درد بخوری نداره یا اینکه هرکسی به خودش اجازه می ده مطلب بفرسته!"

مطالب خبرنامه و گروه خبری باید از تلاش کتابداران، اساتید و دانشجویان کتابداری تامین شود وگرنه با هیچ وردی بهترین مطالب در این دو محمل ارزشمند نصیب ما نمیشود.حالا دیگر قضاوت با شما.

 سخنرانی علمی هفته

دوشنبه همين هفته يعنی پس فردا در دانشکده علوم تربيتی دانشگاه چمران اهواز آقای عظيمی رئيس کتابخانه دانشکده علوم تربيتی و مربی گروه کتابداری همين دانشکده در مورد جامعيت نرم افزارهای کتابداری سخنرانی خواهد داشت. زمان سخنرانی ساعت ۱۱ اعلام شده البته همراه با پذيرائی.

فیپا-شاپا-شاپکا .... همه جوره موجود است

کتابخانه ملی اعلام کرده است که در نمايشگاه ۱۹ در غرفه خود به عرضه فیپا-شاپا و شاپکا(شماره استاندارد کتابخانه ها) صادر می کند. در ضمن به صورت رايگان هم ميتوانيد عضو کتابخانه ملی ايران بشويد. پس بشتابيد.

ارتباط بين صلاح مملکت و خسروان معنی دار است؟

طبق شنيده ها و ديده ها امسال بخش کتابداری دانشگاه شيراز دانشجوی ارشد کتابداری جديد به خود نخواهد ديد. چرا که مسئولان آن تصميم گرفته اند که امسال دانشجو نگيرند. آنهم بعد از چند سال. قضيه از اين قرار است که... اصلا به ما چه. صلاح مملکت خويش خسروان دانند.

اولين مجله پژوهشی کتابداری

شنيده هايی موثق می گويند که به زودی نشريه کتابداری و اطلاع رسانی(آستان قدس) به عنوان اولين مجله علمی پژوهشی کتابداری و اطلاع رسانی ايران معرفی می شود. شايد فتح بابی باشد برای علمی پژوهشی شدن ساير نشريات معتبر کتابداری. به هرحال مبارک باشد.

همايش ال پاب ۲۰۰۶

همايش ال پاب اين بار در بلغارستان تا يک ماه ديگر برگزار ميشود. از ايران دکتر مرتضی کوکبی در اين همايش مقاله ای خواهند داشت. به نظر می رسد که اين سومين حضور پی در پی دکتر کوکبی در اين همايش باشد. عنوان مقاله ايشان اين است: Technology and Culture: Integration or Disintegration? برای ايشان آرزوی موفقيت داريم. 

يک کتاب جديد

يک خبر ديگر باز هم از دکتر کوکبی. کتاب جديد ايشان تحت عنوان فهرست نويسی منابع الکترونيکی منتشر شده و به زودی وارد کتابخانه ها و کتابفروشی ها می شود. اين کتاب را انتشارات چاپار منتشر کرده است. از اين کتاب بعدا بيشتر خواهيم گفت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

باور ويژه برای افراد ويژه

هفته گذشته که همايش ماهانه انجمن کتابداران خوزستان برگزار شد در آخرين سخنرانی خانم مکتبی در زمينه خدمات کتابخانه ها به افراد ويژه ارائه شد. البته متن کامل اين سخنرانی بعدا منعکس می شود ولی ايشان در انتهای ارائه خود دو وب سايت و وبلاگ را معرفی کردند که يکی از آنها برای آنهايی است که می خواهند باور شوند و به زندگی معولان( افراد ويژه پرداخته است). نويسنده اين وب سايت يا وبلاگ قلم شيرينی دارد. حتما در وبگرديهای خود از آن بازديد کنيد.

اينترنت در روستاهای بريتانيا!

در حاليکه روستاها سرزمين ما يا از بسياری امکانات مثل آب سالم-برق و غيره محرومند روستاهای بريتانيای کبير برای خودشان جولان می دهند. خبر گزاری ايتنا گفته که:((کارشناسان بریتانیایی طی بررسی‌های جدید در زمینه کشف عادات ارتباطاتی منطقه‌ای مردم خود دریافتند، سرعت رشد و توسعه اینترنت در مناطق روستایی بریتانیا بیشتر از شهرهای بزرگ این منطقه است.اگر چه دولت بریتانیا طی ماه‌های گذشته خطوط پهن‌باند را به میزان قابل ملاحظه ای توسعه داده، این مطالعات نشان داد روستاییان این منطقه همچنان از طریق خطوط تلفن و به صورت dial-up به اینترنت متصل می‌شوند.))

نتايج آزمون دکترای کتابداری اهواز و مشهد

نتايج را از طريق وب سايت دانشگاه شهيد چمران و فردوسی مشهد می توانيد پيگير باشيد. درضمن اين خبر کاملا بدون سوگيری است.

دونفر استاد تمام

شنيده ها می گويند اگر مشکل خاصی سرراه سبز نشود و سنگی بر سرراه گذاشته نشود قرار است که... و .... ارتقا پيدا کنند و به مرحله استاد تمامی برسند. البته به نظر می رسد که شانس .... در اين وسط بيشتر باشد. ولی به هرحال بايد ديد که آيا ابر و باد و مه خورشيد و فلک می گذارند که اين کار صورت بگيرد يا بازهم مشکل می آفرينند؟

معرفی کتاب

بالاخره کتابی که مدتها پيش قرار بود وارد بازار شود منتشر شد. کتاب ((راهنمای عملی تاسيس مرکز اطلاع رسانی)) نوشته کارن کريزمن و ترجمه دکتر فريده عصاره توسط دانشگاه چمران اهواز منتشر شد. قيمت اين کتاب ۲۱۰۰ تومان و حدود ۳۶۲ صفحه می باشد.در اين کتاب با چگونگی ايجاد يک مرکزاطلاع رسانی و مطالعات موردی در اين زمينه آشنا خواهيد شد. لازم به توضيح است که کارن کريزمن در دانشگاه ايالتی نيويورک درس کتابخانه های تخصصی را تدريس نموده است و مدرس و نويسنده در حيطه مديريت اطلاعات است و بيش از ۱۳ سال سابقه در مراکز اطلاع رسانی دارد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

ما را در اين زمانه چه کاری است با بهار؟

برای چهارمين سال پياپی نمی توانيم برويم نمايشگاه. خبرهای نمايشگاه را از شما می خواهيم.

افتخاری ديگر برای ادبيات کودکان ايران

با به رسميت شناخته شدن موسسه‌ي پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان ايران از سوي هيات داوران جايزه‌ي آستريد ليندگري، اين موسسه هم از اين پس مسئوليت معرفي نامزدهاي ايراني اين جايزه را برعهده خواهد داشت. هيات داوران جايزه‌ي آستريد ليندگري طي نامه‌اي موسسه‌ي پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان را به عنوان Nominated يا سازمان نامزد كننده‌ي كانديداهاي اين جايزه به رسميت شناخت. در اين نامه كه از سوي داوران جايزه‌ي آستريد ليندگري سوئد، تقديم شده است تصريح شده، تا موسسه‌ي پژوهشي تاريخ ادبيات كودك كانديد يا كانديدهاي خود را براي دريافت جايزه‌ي آستريد ليندگري سال 2007 معرفي كند. پيش از اين در ايران دو سازمان شوراي كتاب كودك و كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان از چنين امتيازي برخوردار بودند. منبع:

کتابهای لاتين نمايشگاه کتاب تهران

آقای خسروی زحمت کشيده اند و ليست کتابهای لاتين نمايشگاه را در وبلاگ خود آورده اند از ايشان ممنونيم.

فراخوان کتابدارانه

همانطور که مطلعید مدتهاست کتابداران ایرانی بنادارند یک خبرگزاری مستقل در حیطه کتابداری و اطلاع رسانی و کتابخانه ها برای خود داشته باشند و دیگر اخبار مربوط به کتابداری-کتابخانه ها و موارد مرتبط را از منابع پراکنده دریافت نکنند. به همین دلیل به هم اندیشی شما نیازمندیم. از کلیه علاقه مندانی که تمایل به فعالیت در این خبرگزاری دارند و مایلند در زمینه نحوه تاسیس آن و اصولی که باید اجرا کند و نحوه اداره آن حضور چشمگیر داشته باشند تقاضا می شود آمادگی خود را اعلام کنند تا یک جلسه هماهنگی نسبت به تاسیس این خبرگزاری اقدام شود. از آقای حسینی به دلیل پی گیریهای مستمر در مورد نحوه تاسیس خبرگزاری بی نهایت ممنونیم. منتظر پیامهای شما هستیم.

همايش ماهانه کتابداران خوزستان

انجمن کتابداران خوزستان نخستين همايش ماهانه خود را در سال جديد برگزار کرد. اين همايش به خدمات ويژه کتابخانه ها به معولان اختصاص داشت و دکتر بيگدلی-خانم زارع و خانم مکتبی در آن به سخنرانی پرداختند. جزنيات بيشتر در وبلاگ اين انجمن.

برخی تصاوير مربوط به همايش سازمان مديريت در شيراز

با کليک بر لينکهای زير می توانيد به برخی از تصاوير همايش شيراز که در فروردين ماه برگزار شد دسترسی داشته باشيد. با سپاس از دکتر کوکبی و آقای زين العابدينی.

http://i3.tinypic.com/wqzlp4.jpg

http://i3.tinypic.com/wr0214.jpg

http://i3.tinypic.com/wr02vs.jpg

http://i3.tinypic.com/wr05f7.jpg

http://i3.tinypic.com/wr0ubk.jpg

http://i3.tinypic.com/wr0x9s.jpg

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

 

پژوهشی در کاربرد واژگان عمومی برای بهینه سازی جستجو: گزارش سفر استرالیا

 

اغلب کاربران در یافتن اطلاعات مورد نیاز خود دچار مشکل هستند. چون که اغلب آنها از کلیدواژه های موضوعی استفاده می کنند. موتورهای کاوش نیز در جستجوی اطلاعات دچار مشکلاتی هستند که عبارتند از: جستجوگران در بازیابی اطلاعات با مشکل مواجه اند. عبارت بندی در موتورهای کاوش دشوار است. امکانات خود موتورهای کاوش ضعیف است. حجم زیاد اطلاعات بازیابی شده و ریزش کاذب از دیگر مشکلات موتورهای کاوش است. انتخاب واژه ها یا عبارت مناسب جستجو دشوار است. بنابراین، بهتر این است که بتوان با زبان ساده، کار جستجو را صورت داد. در این تحقیق، رایج ترین واژه های عمومی در پزشکی و علوم اجتماعی برای جستجو استفاده و بسامد صفحات بازیابی شده ناشی از بسط جستجو در موتورکاوش گوگل نشان شده است. بسط جستجو با Query Expansion فرایند پالایش جستجویی است که نتایج بسیار زیاد یا بسیار کم یا نا مرتبطی را در بردارد. محقق در تحقیق خود 10 کلیدواژه موضوعی در علوم اجتماعی و پزشکی را در موتورکاوش گوگل به کار برد و از این طریق به ارتباط بین واژه ها پرداخت. از این طریق، متون به دست آمده مورد تحلیل قرار گرفتند. نتایجی که از این تحقیق به دست آمد به این شرح بودند:

·        واژه های عمومی قبل از کلیدواژه های موضوعی می آیند تا پس از آنها.

·        بسامد واژگان عمومی در حوزه علوم اجتماعی بیش از علوم پزشکی است.

·        بیشتر واژگان عمومی، وابستگی موضوعی دارند.

·        درصد اندکی از واژگان عمومی، بین دو حوزه مشترکند و وابستگی موضوعی ندارند.

·        استفاده از واژگان عمومی در بسط جستجو، کاهش دامنه بازیابی و افزایش دقت را در بردارد.

·    میزان دقت و ربط نتایج بازیابی ناشی از بسط جستجو در عنوان و نیز در نشانی وب سایتها مطلوب تر است.

·    از واژگان عمومی می وان برای ایجاد یک ابزار هوشمند به منظور بسط جستجو استفاده نمود. بهتر است موتورهای کاوش فهرستی از واژگان عمومی تهیه کنند و در اختیار کاربران قرار دهند.

موتورکاوش Ask.com این کار را صورت داده است و این فهرست را به هنگام بازیابی نتایج، ارائه می نماید. محقق در نهایت پیشنهاد نمود تا تحقیق مشابه دیگری جهت شناسایی گستره واژگان عمومی حوزه های موضوعی دیگر صورت گیرد.

معرفی کتاب

((مبارک است! شما دارید یک فهرست نویس می شوید یا شاید هم یک مهندس ابرداده. ماهیت شغل شما به گونه ای است که کتابخانه ها به آن احتیاج دارند و کاملاً برای ارائه خدمات اطلاعاتی مناسب است...)). این جملاتی است که در مقدمه کتاب Cataloging Without Tears ذکر شده. این کتاب نوشته Jane M.Read است و Chandos Publishing  نسبت به درآوردن آن اقدام کرده است.این کتاب در دوبخش تنظیم شده است. بخش اول: نظریه های فهرست نویسی، تعریف اصول کلی برای فهرست نویسی، انتخاب کارکنان و گزینش استانداردهای مناسب برای این فرایند. بخش دوم: مسائلی که فهرست نویس به هنگام کار با آن مواجه می شود و معرفی استانداردهای فهرست نویسی. این کتاب محصول سال 2004 می باشد.

حدود دوهزار کتاب معتبر دانشگاهی مرجع را معرفی می کند. در این پایگاه می توان کتابها را براساس عنوان جستجو کرد و نیز می توان به تورق آنها پرداخت. متن کامل کتابها در قالب پی دی اف در دسترس می باشد. موضوعاتی چون کشاورزِی، رایانه، زیست شناسی، آموزش و پرورش و ... در این پایگاه ارائه می شوند.

نحوه خرید یارانه ای کتاب خارجی از نوزدهمین نمایشگاه

ستاد برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای توزیع کارت خرید یارانه ای  کتاب خارجی در تهران و مراکز استانها از طریق بانک رفاه اقدام می کند. زمان دریافت کارت خرید درتهران از 28 فروردین تا 10 اردیبهشت و در شهرستانها از 28 فروردین تا 7 اردیبهشت ماه است. مدارک لازم جهت دریافت کارت خرید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها، ارائه کارت دانشجویی و مدرک فارغ التحصیلی، و برای اساتید دانشگاهها ارائه حکم کارگزینی و کارت عضویت هیات علمی می باشد. روزهای مجاز خرید برای اساتید دانشگاه و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها 13 تا 16 اردیبهشت ماه می باشد. لازم به ذکر است در اهواز، شعبه فروش کارت خرید، در میدان شهدا، اداره امور شعب استان خوزستان می باشد. با پرداخت مبلغ 10000 ریال در بانک رفاه این کارت را دریافت کنید.

از دیگران...

به هنگام تورق صفحه ماقبل آخر ویژه نامه شرق((کتابخانه شرق)) در هفته گذشته یادداشتی از احمد بورقانی که به معرفی کتاب ((دیدار با اژدها)) اثر جلال الدین کزازی به چشم می خورد که درارتباط با سفر وی به گسترده ترین سرزمین شرق، ((چین))، می باشد. البته خود کتاب، این طور که از آن تعریف شده، متن بسیار دلنشینی دارد ولی این بخش از کتاب شاید برای ما کتابداران جذاب تر از سایر بخشها باشد. بورقانی در یادداشت خود آورده است: (( دکتر کزازی در سفر خود از مراکز فرهنگی و هنری مختلفی دیدن کرده است. از کتابخانه شانگهای با 35 هزار متر مربع زیربنا و چهل میلیون جلد کتاب و ده هزار عنوان مجله و روزنامه به زبان چینی گرفته تا سایر مکانهای دیدنی. شگفت زده میشود وقتی در می یابد که در میان چهل میلیون نسخه کتاب کتابخانه شانگهای، حتی یک جلد کتاب هم به زبان پارسی هم نمی توان یافت. ... زمانی که به بخش گسترش فرهنگ زبان فارسی برخی رایزنی های فرهنگی ایران زنگ می زنی و از آن سوی خط پاسخ می شنوی که ((نعم))، طبیعی است که کتابخانه چهل میلیونی شانگهای هم کتاب پارسی نداشته باشد. هرچند توجیه سفیر ایران در چین نیز پذیرفتنی نیست که گفته مسئولان کتابخانه شانگهای چون خواننده پارسی ندارند از قبول کتاب فارسی سرباز زده اند...)) 

یک فرصت مطالعاتی دیگر

شنیده ها حاکی از آن است که دکتر .... قرار است بعد از بازگشت دکتر فرج پهلو نفر بعدی برای اعزام به فرصت مطالعاتی باشد. کشور مقصد با درخواست وی موافقت کرده است. فعلا نپرسید چه کسی و کجا!

کتابداران فردا و تغييرمکان

مدتهاست مخاطبان عزيز ما گلايه دارند که کتابداران فردا يا دير بالا می آيد يا اينکه قابل دسترسی نيست. از اين بابت واقعا از شما عذرخواهی می کنيم. قصد داريم که به زودی تغيير مکان دهيم با ظاهری جديدتر که حداقل بتوان از دانشگاه چمران اهواز آن را ديد. از آقای زين العابدينی عزيز به دليل يادآوری مجدد اين موضوع تشکر می کنيم و سعی می کنيم در سريعترين زمان ممکن از اينجا نقل مکان کنيم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۱٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم