کتابداران فردا

کتايدارانه ها

کارگاه آشنايی با پايگاههای اطلاعاتی

کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز در روزهای ۶ و ۷ تيرماه يکدوره کارگاه آشنايی با پايگاههای اطلاعاتی برای اعضای هيئت علمی و دانشجويان تحصيلات تکميلی برگزار خواهد کرد. روز ششم تيرماه ويژه دانشجويان تحصيلات تکميلی و روز هفتم ويژه اساتيد می باشد. به دانشجويان شرکت کننده در اين کارگاه گواهی شرکت در کارگاه ارائه می شود و اعضای هيئت علمی نيز امتياز پژوهشی دريافت خواهند کرد. اين کارگاه از ساعت ۸ تا ۱۴ و در بخش اطلاع رسانی کتابخانه مرکزی برگزار می شود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٠٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

لغتنامه منهای حق مولف

پس از نزديک به ۳۵ سال از تصويب قانون حمايت از حقوق مولف و مصنف، مجلس شورای اسلامی ايران به ماده واحده ای که لغت نامه دهخدا را از برخی مفاد اين قانون مستثنی می کرد، رای نداد. در تبصره ای که دولت قصد داشت با به تصويب رساندن ماده واحده ای در مجلس به اين قانون بيفزايد، آمده بود: « مدت استفاده از حقوق مادی لغتنامه دهخدا، و ساير فرهنگها و آثاری که ارزش ملی آنها به تاييد کميسيونی مرکب از وزرای علوم ، تحقيقات و فناوری ، فرهنگ وارشاد اسلامی و دادگستری رسيده باشد از حکم ماده ياد شده مستثنی می شود.» اين ماده واحده زمانی ارائه شد که عمر لغتنامه دهخدا به ۳۰ سال نزديک می شد و دست اندرکاران اين فرهنگ می خواستند تدبيری بينديشند که ناشران ديگر نتوانند از اين امکان قانونی برای بازچاپ و بهره برداری از اين کتاب و نيز برخی فرهنگها و کتابهای مرجع استفاده کنند. عبدالحسين آذرنگ، کارشناس کتاب ونشر، محقق و مترجم، اما نظر کلی تری دارد. وی معتقد است برای رسيدن به يک قانون کارشناسانه و کلی بايد تمهيدات برای پيوستن به قانون کپی رايت را صورت بندی کرد. به اعتقاد آقای آذرنگ قانون حق مولف مساله ای حقوقی است و در مقوله کپی رايت می گنجد. ايران اگر قصد پيوستن به " سازمان جهانی تجارت " را داشته باشد بايد تعداد زيادی پروتکل امضاء کند که يکی از اين پروتکل ها قانون کپی رايت است.... ادامه در بی بی سی آمده.
سال گذشته: اولين مصاحبه
زمان چقدر سريع ميگذرد. سال گذشته در چنين روزی- سی خرداد- اولين مصاحبه دوره دکترای کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه اهواز برگزارشد و بعد از آن اولين دانشجويان دوره دکتری کتابداری و اطلاع رسانی اين دانشگاه مشخص شدند.

 دومين فرصت مطالعاتی

شنيده های موثق گفته اند که پس از بازگشت دکتر فرج پهلو از کانادا عزيمت دکتر عصاره به فرصت مطالعاتی به کشور امريکا قطعی شده است. احتمالا اين سفر برای مدت زمان نه ماه باشد. ضمن اينکه ...  که اهل سرزمين عجايب(نه از نوع بچه گانه اش!) و ديار ۷۲ ملت است هم اصراردارد  که حتما برای فرصت مطالعاتی خود به ايران بيايد!

آينده نمايه سازی استنادی( قسمت پايانی)

هنک موئد[1] در یادداشت خود در مجله نیچر[2] (3) یک نرخ اشتباه 7 درصدی را بر اساس استفاده از یک روند خودکار برای هماهنگی داده های منبع موسسه اطلاعات علمی با فایل ارجاع مورد استناد، مطرح می نماید. این موارد شامل خطاها در صفحه گذاری به واسطه استناد از صفحه ای غیر از صفحه اول می باشد. همچنانکه غالباً نمونه ای از آن در شیمی وجود داشته است. با این حال، برخی مطالعات داخلی در موسسه اطلاعات علمی صورت گرفته که ممکن است شما به آن علاقه مند باشید. بیشترین استناد در طول تاریخ علم به مقاله اولیور اچ. لوری و دیگران[3] با میزان 270 هزار با استناد صورت گرفته است. ( این مقاله و حدود 3 یا 4 مقاله دیگر، بیش از 100 هزار مرتبه مورد استناد قرار گرفته اند.)

ده هزار استناد افزوده به مقاله لوری، حدود 4 درصد در برگیرنده متغیرها و خطاهاست. ممکن است این سئوال مطرح شود که چه کسی می خواهد مقاله ای با این همه میزان استفاده از آن را بازیابی کند اما در یک جستجوی ترکیبی با کلیدواژه ها یا سایر مقالات مورد استناد، همچون یک جستجوی هم استنادی که منطقی و قابل قبول می باشد. این مثال چگونه می تواند یک نمونه باشد؟ لازم است تا نمونه های دیگر نیز مورد بررسی قرار گیرند. در اینجا منابعی گسترده درباره نرخهای اشتباه وجود دارد اما هر نویسنده ممکن است به شیوه ای متفاوت اشتباهات را تعریف نماید. همانطور که من در مقاله خود نیز راجع به آن بحث کرده ام تعداد اندکی از این خطاها منابع بازیابی در Web Of Knowledge می شوند.

در رشته های هنر و علوم انسانی، انتظار ارقام بسیار کمتری را برای مقالات مجلات داشتم اما در وارسی کتابهای مورد استناد، فرد مجبور است استفاده های مختلف را به اختصارات عنوان کتاب و نیز استنادهای صفحات انفرادی را محاسبه نماید.

س: هم اینک میزان گستردگی " واژه نامه همیشگی[4]" شما که شامل منابع معتبر و اطلاعاتی که توسط موسسه اطلاعات علمی اصلاح/غلط گیری شده اند می باشد چقدر است؟ آیا شما کماکان ایده تسهیلات استنادی ملی برای نویسندگان جهت اصلاح استنادهای آنها که ممکن است با Cross-Ref همکاری کنند، و حدود ده میلیون شناسگر موضوعی دیجیتال( علاوه بر عناصر داده های کتابشناختی سنتی) که می تواند به صورت رایگان ( در هرباریکی) توسط هرکسی قابل دسترسی باشد در سر می پرورانید؟

ج: معادل پيشرفته ((واژه نامه هميشگي)) كه در مقاله ام گزارش شده حدود 5/33 ميليون مي باشد كه حتي بيشتر از مقولات منبع سياهه شده براي نمايه استنادي علوم- نمايه استنادي علوم اجتماعي و نمايه استنادي هنر و علوم انساني است كه در طي سالهاي 1945-2003  حدود 8/32ميليون دلار هزينه صرف آنها شد.

گسترش Cross-Ref نهايت آرزوي ماست اما بعيد است كه چيزي شبيه به تسهيلات استنادي ملي[5]  شود.Cross-Ref از DOI براي يافتن متن كامل از يك مقاله ساده استفاده مي كند. موسسه اطلاعات علمي نيز از DOI استفاده مي كند و باهم به وسيله Web feat قادرند كه تمام پايگاههاي اطلاعاتي موجود در هر موسه را ادغام سازند. افراد نباید فرایند اصلاح خطا را پیش پا افتاده و جزئی بدانند. اکثر کاربران از اینکه چه تعداد اشتباه قبلاً اصلاح شده آگاهی ندارند. به علاوه موسسه اطلاعات علمی اخیرا فرایند ویرایش را تقویت نموده است به طوریکه در سال 2004 اصلاحات بیشتری صورت خواهد گرفت. با این حال، اگر خوانندگان خطاهای جدی را WOS می دانند، نباید در آگاه کردن من تردیدی به خود راه دهند و هرتلاش معقولانه ای برای اصلاح آن خطاها صورت خواهد گرفت. این مسئله به خصوص هنگامی اهمیت پیدا می کند که مقاله مورد نیاز دارای بیشترین دریافتی باشد.

س: هرچند که من برنامه ها و بیانیه های راهبردی را می بینم که مرتباً مطرح می شوند، لیکن ذکر این مسئله لذت بخش است که آنها برای چندین دهه اجرا شوند. در حال حاضر، برای ترویج و افزایش و گسترش نمایه های استنادی در عصر وب، چه ایده های تازه ای دارید؟

ج: درآینده امیدوارم که نمایه های استنادی ملی همانند نمایه استنادی چینی یا نمایه استنادی برزیلی برای دیگر مناطق جهان نیز در دسترس باشند. آنها به صورت آرمانی باید ترجمه های انگلیسی عنوان و چکیده های محلی را در بر بگیرند. امیدوارم در آینده نظامهای ترجمه مکانیکی به کاربران غیر انگلیسی زبان با عناوینی به زبان آنها عرضه نمایند. همچنین تمایل دارم تا نمایه سازی استنادی کتابهای منبع و رساله ها را ببینم، این این مسئله ای است که باید در آینده راجع به آن بحث شود. بگذارید تا در مورد HistCite گسترشی که من شخصاً با همکاران روسی خود، الکساندر پودفکین[6] و ولادیمیر ایستومین[7] برای گسترش ساده مدیریت برون داد از جستجوهای World of Knowledge(WOK) بر عهده گرفتم صحبت کنم. خوانندگان شما می توانند به مقالات موجود در HistCite در وب سایت منhttp://eugenegarfield.org  و نیز پایگاه های اطلاعاتی متعدد HistCite دسترسی داشته باشند: http://garfield.library.upenn.edu/hiscite . HisCite برای کاربر، راهی ساده جهت شناسایی منابع هسته بازیابی شده در یک سیاهه علامت گذاری WOK فراهم می سازد و مواد را در یک نظم گاهشمار خالص تنظیم می نماید که WOS هم اینک تقریباً نظم معکوس-گاهشمارنده انجام می دهد. HisCite همچنین به کاربر کمک می کند تا تغییرات را در ارجاعات مورد استناد ویرایش نماید. در نهایت این پایگاه نمودارهایی(نقشه هایی) از منابع کلیدی برای کمک به تجسم فکری در جهت ارزیابی یک عنوان و مرور تکامل موضوعی تولید می کند.[1] -Hank Moed

[2] -Nature

[3] -Oliver H. Lowry et al

[4] -Forever Dictionary

[5] -National Citation Facility

[6]-Alexander Pudovkin

[7] -Vladimir Istomin

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۱٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

کارگاه آموزشی شيوه های تشويق و علاقه مند کردن کودکان به مطالعه از تاريخ هفت خرداد در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان در اهواز برگزار گرديد. در اين دوره مربيانی از اهواز-سوسنگرد-اميديه و ماهشهر حضور داشتند و اداره کارگاه و هدايت مربيان را خانم مکتبی دانشجوی دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز بر عهده داشت. مربيان در آغاز دوره با الواح گلين و تاريخچه نخستين کتابها و کتابخانه ها و نيز نحوه ساخت اولين کاغذها توسط چينی ها آشنا شدند. اين نکته مطرح شد که مهمترين عامل در جهت کتابخوان کردن بچه ها اين است که لذت خواندنی را که خودمان تجربه کرده ايم به آنها انتقال دهيم. در اين صورت است که ميتوان مطمئن شد که کودک يا نوجوان علاقه مند به مطالعه شده است. رفتن به دامان طبيعت و حس نمودن آن فضا فرصتی است برای پرورش انديشه مخاطبين. تاريخچه اولين قصه ها و قصه گوها و نيز تفاوت بين داستان و قصه از ديگر مباحث مطرح شده در اين دوره بود. فرصت انتقال تجربيات کاری هريک از مربيان شرکت کننده به ديگران- استفاده صحيح از دايره المعارفها و کتابهای مرجع و نيز اجرای مسابقه با حضور گروهی مربيان از ديگر فعاليتهای صورت گرفته در اين دوره بود. به طور کلی دو مفهوم اساسی در اين دوره مطرح شد که خواندن چه نقشی در زندگی ما دارد و چرا کتاب می خوانيم؟
همچنين اين بحث مطرح گرديد که کتاب خواندن يک نياز محسوب می شود و بايد سعی نمود بچه ها را از اين طريق به خواندن دعوت کرد. ارائه نمودن مقاله هفت شادی کتاب خواندن از سوی اداره کننده کارگاه از جمله فعاليتهای اين دوره بود. ساير مطالبی که در اين کارگاه سه روزه مطرح شدند به اين شرح هستند: معرفی ادبيات فانتزی- فرق بين کتابهای مصور و تصويری- تجربيات شخصی مربيان در رابطه با مطالعه اعضا- قصه گويی و نمايش خلاق- ارزيابی کتب شعر- انواع داستانها و بررسی آنها- راهکارهای کتاب سازی و ... مربيان شرکت کننده در اين دوره ابراز داشته اند که برگزاری چنين دوره هايی نقش مهمی برای مربيان کانون دارد زيرا در راستای اهداف آموزشی سازمان است و کمک می کند مربيان در جهت تحقق اين اهداف گامهای بلندتر و محکم تری بردارند. اين کارگاه روز ده خرداد ماه به پايان رسيد. با سپاس از سرکارخانم مکتبی که گزارش اين کارگاه سه روزه را در اختيار ما قرار دادند.
آينده نمايه سازی استنادی(۳)


س: برخي ارجاعات مورد استناد در World Of Science(WOS) در قالب پيوندهايي عالي اضافه نشده اند چون ISI آنها را تحت پوشش قرار نمي دهد. به بسياري از آنها به دليل استنادهاي درهم و برهم در مجلات منبع كه جلد- صفحه گذاري- نويسنده يا نام مجله در آنها داراي غلط املايي است پيوند برقرار نمي شود. با چشم غير مسلح به سهولت مي توان اين اختلافات يا خطاها را در ارجاعات به مقولات مشابه تشخيص داد اما به نظر نمي رسد كه نرم افزار ISI اين مقولات را يك شكل نمايد. شما به ذهن خود فشار فراوانی می آورید و هزینه زیادی را برای توسعه برنامه ها جهت اصلاح طبیعی سازی این استنادهایی که دارای غلط املائی هستند صرف نمائید و جو هر فراوانی برای آموزش ویراستاران و نویسندگان درباره مفاهیم این درهم ریختگی هدر برود. به طورکلی، چه درصدی از استنادها از انواعی هستند که نتایج را پراکنده و پیوندها را در WOSفلج می کنند؟


ج: در پشت صحنه محصول نمایه استنادی علوم، کاربران عموماً از درجه قابل توجه کار صورت گرفته توسط موسسه اطلاعات علمی در یکی کردن متغیرها آگاه نمی باشند. در واقع آنها هم اینک از خطاهای نویسندگان، بیشتر آگاهی پیدا کرده اند چون ویرایش وبی، خطاهای آنها را برجسته می سازد. مقاله ای که 500 بار مورد استناد قرار می گیرد، درنمایه استنادی فقط یک خط آبی را به خود اختصاص می دهد، در صورتی که تعداد فراوانی استناد مختلف باقی مانده که زیر آنها خطی کشیده نشده است. به هر صورت، علی رغم درصد بالای خطاها و حتی متغیرهای بیشتر، موسسه اطلاعات علمی به گونه ای فزاینده منابع گسترده تری را به کنترل کیفیت اختصاص می دهد. سئوال شما قدری پیچیده و ذاتاً مبهم می باشد. آیا منظور شما این است که چه درصدی از استنادها هنگامی که فردی به جستجو می پردازد مانع بازیابی مقالات استنادگر می شوند؟ یا اینکه منظور شما این است که چه درصدی، مطالعات کتابسنجی را تحت تأثیر قرار می دهند که ممکن است به ندرت به گونه ای صحیح بر ارجاعات مورد استناد که پیشینه منبع موسسه اطلاعات علمی آنها را در بر می گیرد تکیه کنند؟  


واقعیت محض این است که شما می توانید با یک نظر به شناسایی متغیرهای آشکار در یک یا چند عنصر از استنادها بپردازید که پیشنهاد می کند در این زمینه فقط درصد اندکی از مقالات بازیابی نمی شوند. با این حال، بررسی های دقیق تر می تواند پراکندگی را که به واسطه هجی های مختلف در نامهای روسی یا اسپانیایی وجود دارد آشکار سازد. حتی در آن موارد، جستجوگران مجرب می دانند که باید به وارسی چنان متغیرهایی بپردازند. اما اغلب اشتباهات به واسطه نادرستی جلد یا شمار صفحات می باشند.


کوتاه و گويا


دو کتابدار کارشناس ارشد همراه با موج تعويض رئيس کتابخانه ميرزا از اين کتابخانه رفتيده شدند و طی آخرين خبرها دکتر انوشيروانی به جای دکتر علوی رياست اين کتابخانه را عهده دار شده است.


کودکانه
وبلاگ دوست من کتاب با مطالبی در ارتباط با ادبيات کودک و نوجوان وابسته به انجمن کتابداران شاخه فارس هم راه اندازی شد. برای خانم جوکار و دوستانشان آرزوی موفقيت داريم.
پرشين بلاگ تولدت مبارک
اين روزها سالگرد تاسيس پرشين بلاگ پر استفاده ترين سايت برای تهيه وبلاگهای فارسی است. ما نيز به سهم خود سالگرد راه اندازی اين وب سايت را به مديران آن تبريک می گوييم و از اينکه به کتابداران نيز اين امکان را دادند تا حرفهای خود را در سطح وسيع تری بزنند بی نهايت ممنونيم. ما کتابداران از اين لحاظ به آنها مديونيم. از آقای زين العابدينی نيز به خاطر يادآوری اين مسئله ممنونيم.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:۱٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

آينده نمايه سازی استنادی(۲)


ج: بي شك نمايه پژوهشي چنانچه بتواند براي پوشش دادن طيف كاملي از علوم و فنون گسترش يابد يك پيشرفت برجسته است. تاكنون اين مسئله بستگي داشته به اينكه چه مجلاتي و چه منابعي به طور رايگان در وب قابل دسترسي هستند. زيرا اين يك محدوديت برجسته است كه اگر ناشران تجاري داده هاي تمام متن خود را براي كساني كه پايگاههاي اطلاعاتي ايجاد شده با نرم افزارهاي مشابه را اداره مي كنند قابل دسترسي نمايند مي توان بر آن غلبه نمود. با اين حال حتي در مورد مواردي كه به طور رايگان در دسترس هستند مشكلاتي وجود دارد. لازم است در مورد اينكه Cite base چگونه فقدان استاندارد سازي در ارجاعات مورد استناد و نيز خطاهاي فراواني كه از سوي پديدآورندگان سر مي زند كنترل مي كند بيشتر بدانم.


س: جنبه ديگري از انديشه دسترسي رايگان براي نمايه ها پرسش آموزش كاربر است. در دنياي تجاري اين بخش از تلاش براي بازاريابي مي باشد. اگر نمايه پژوهشي از آن شيوه به فروش مي رسيد حمايت بسيار گسترده تري ازآن به عمل مي آمد. كلمات همين طور پشت هم رديف مي شوند و من نبايد به شما بگويم كه چگونه بودجه محدود كتابخانه براي آموزش كاربران فراهم مي شود و درضمن سئوالي نيز در مورد منابعی که از قبل وجود داشته باقي مي ماند.


چه كسي هزينه پردازش تمامي منابع سالهاي قبل و اداره فقدان استانداردسازيهايي كه رو به افول مي نهند و شمارا به سير قهقرا مي كشاند فراهم خواهد كرد؟


ج:اگر تمام خدمات نمايه سازي و چكيده نويسي داراي آينده تجاري نيست ( يعني نمايه سازي خودكار جايگزين آن شده) كتابخانه ها هنوز نيازمند اين هستند كه به فايلهاي موجود خود براي پوشش دادن اين مطلب كه چه موادي تحت سيطره خدمات الكترونيكي قرار نگرفته اند دسترسي داشته باشند. جاي اميدواري است كه با گذر زمان درصد اين رويداد رو به كاهش بگذارد اما تصوير اينكه اين امر در ده سال آتي رخ دهد دشوار است. اميدوارم اين مسئله به وقوع بپيوندد طوريكه حتي روزي بتوانم از دسترسي به موادي كه از نظر تاريخي حائز اهميت هستند سود ببرم. 


مشکل کتابخانه ملی هنوز ادامه دارد...


 مسوول روابط عمومي كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران گفت  قرار بر اين بود كه شب گذشته مشكل قطع آب رفع شود، اما اين‌طور نشد و مشخص نيست چه موقع اين اقدام صورت بگيرد. وي افزود: امروز كتابخانه كار خود را انجام داد و ما مخزن‌ها را از آبي كه خريداري كرده بوديم، پر كرديم. او روز گذشته گفته بود: آب شهري كتابخانه‌ي ملي از دو روز گذشته به‌علت آن‌چه مشكلات فني در منطقه تپه‌هاي عباس‌آباد عنوان شده، توسط شركت آب و فاضلاب قطع شده است كه طي اين دو روز، مصرف از طريق ذخاير موجود صورت مي‌گرفت؛ اما امروز اين ذخاير هم به پايان رسيدند و به همين دليل، كتابخانه‌ي ملي امروز تعطيل است. اما روابط عمومي شركت آب و فاضلاب شهر تهران در اين‌باره اظهار كرده بود، علت قطع آب كتابخانه ملي، شكستگي شير فلكه آب در ناحيه دو شركت آب و فاضلاب است كه هنوز زمان رفع آن مشخص نيست. ضمن اين‌كه قطع آب فقط به كتابخانه ملي و چند مجتمع اطراف آن مربوط مي‌شود. همچنين بنا بر اعلام روابط عمومي شركت آب و فاضلاب، قعطي آب از روز گذشته شروع شده است. ايسنا


همايشهای بين المللی


دکتر کوکبی جهت ارائه مقاله خود در همايش ال پاب( نشر الکترونيکی) عازم کشور بلغارستان شد. پس از ايشان دکتر بيگدلی نيز حدود ده روز آينده جهت ارائه يک مقاله در يک همايش در استراليا عازم اين کشور خواهند شد. جزئيات بيشتر در مورد اين همايش به زودی به آگاهی خواهد رسيد. برای اين عزيزان آرزوی موفقيت روزافزون داريم.


نکته سال: پيامهای ما چه احساسی می شود گاهی...


گروه بحث الکترونيکی کتابداران يک محفل علمی-اجتماعی است که بسياری از کتابداران-دانشجويان و اساتيد کتابداری عضو اين گروه هستند. پيش از ارسال پيامهای خود به اين گروه بهتر  است بيشتر تامل و تفکر و تعمق کنيم تا خدای نکرده جمع صميمانه کتابدارانه ما دچار تلاطم نشود.

درضمن اين نکته نغز را هم بايد به خاطر داشت که: ((بيچاره کسی است که دوستی ندارد و بيچاره تر از آن کسی است که دوستی را که دارد به راحتی از دست بدهد)).
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٥٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

داستان موتورهای کاوش: از گذشته تا هنوز(۲)

گوگل كه در اين ميان تنها به يك صفحه خانگي ساده اكتفا كرده بود تكاني به خود داد و از سال 2000 خود را به عنوان يك ابرقدرت در صحنه رقابت تجاري با ساير موتورهاي كاوش معرفي كردند به طوريكه باعث شد حضور بسياري از موتورهاي كاوش كمرنگ و كمرنگ تر شود. امكاناتي كه در طول پنج-شش سال اخير به كاربران خود ارائه نمود همچون بلاگر، جي ميل، گوگل ارث، گوگل بوك، اسكولار گوگل و به تازگي هم امكان شخصي سازي صفحه خانگي گوگل، باعث شد كاربران زيادي جذب اين موتورهاي كاوش شوند. البته در اين ميان، ياهو و MSN هم در صحنه رقابت كم نياوردند و پا به پاي گوگل آمدند و نه تنها كاربران خود را از دست ندادند بلكه كاربران بيشتري هم به خود جذب كردند و تسهيلات زيادي براي آنان فراهم نمودند. البته در اين سالها موتورهاي كاوش ديگري چون Accona و Exalead پيدا شدند و نيز موتورهاي كاوش تخصصي تر. مثل موتورهاي كاوش مخصوص تصاوير نظير Corbis. اما قرباني اين جنگ و رقابت سخت، فقط نمايه ها و دايركتوريها بودند. به ندرت راجع به راهنماها بحث مي شد به طوريكه ياهو هم ديگر مثل سابق به راهنماهاي خود اهميت نمي داد. به هر حال در طول سربرآوردن موتورهاي كاوش مختلف، ناگهان ابر(فرا) موتورهاي كاوش سردرآوردند و كاربران را از كار خود كه ارائه نتايج چندين موتوركاوش بود حيرت زده كردند. وب به طور افسار گسيخته اي توسعه پيدا مي كرد تا اينكه وب 2 پيدا شد و باعث گرديد موتورهاي كاوش در ساختار خود تغييرات زيادي به وجود آورند.  به طوريكه كاربران اجازه يافتند تا صفحات خانگي را به دلخواه خود در آورند و وب سايتهاي جديد، اخبار، نقل قول از بزرگان و انواع منابع وبي را به اين صفحات اضافه كنند و آن را شخصي كنند. پيش بيني ميشود در آينده با پيشرفت فناوريهاي نوين ارتباطي كاربران ديگر نيازي نداشته باشند در محل كار يا منزل پشت رايانه بنشينند و در موتورهاي كاوش به جستجو بپردازند و با تلفنهاي همراه در هر لحظه از شبانه روز و در هر مكاني از موتورهاي كاوش مورد نظر و صفحات شخصي شده خود استفاده كنند. در هر صورت، موتورهاي كاوش در حال توسعه هستند و جزئي از زندگي ما مي شوندو نقش ارزنده اي را در توسعه و تحقيق و نيز تجارت ايفا مي كنند.

 باشگاه کتابدار

طی تازه ترين اخبار واصله دقايقی قبل- گفته شد که قرار است شهردار... طی صحبتی مفصل که با برخی کتابداران داشته اعلام کرده است که هزينه ساخت يک مرکز جهت گردهمايی کتابداران(چيزی شبيه باشگاه) را تقبل می کند. به اين ترتيب شايد کتابداران بتوانند مثل معلمان در هر شهری برای خودشان يک خانه کتابدار داشته باشند تا به هنگام ماموريت يا سفرهای تفريحی از امکانات رفاهی و آموزشی آن  استفاده کنند. اطلاعات شفاف تر بعداز کسب اخبار موثق تر اعلام خواهد شد.

تعطيلی موقت کتابخانه ملی(خبر فوری)

مسؤول روابط عمومي كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران در توضيحي گفت: آب شهري كتابخانه‌ي ملي از دو روز گذشته به‌علت آنچه مشكلات فني در منطقه تپه‌هاي عباس‌آباد عنوان شده، توسط شركت آب و فاضلاب قطع شده است كه طي اين دو روز، مصرف از طريق ذخاير موجود صورت مي‌گرفت؛ اما امروز اين ذخاير هم به پايان رسيدند و به همين دليل كتابخانه‌ي ملي امروز تعطيل است. حامد ياري همچنين گفت: ضمن عذرخواهي از مردم، اميدواريم از فردا دوباره با رفع مشكلات، خدمات خود را به مردم بتوانيم ارايه كنيم. ايسنا

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-733617&Lang=P

جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد

روز گذشته يک جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. در اين جلسه خانم حميدی به راهنمايی دکتر کوکبی از رساله خود تحت عنوان  بررسي زيرساخت اطلاعاتي كتابخانه‌هاي بانكهاي دولتي مستقر در شهرستان تهران به منظور پيشنهاد شبكه اطلاعاتي بين اين كتابخانه‌هادفاع کرد.  يافته‌هاي پژوهش نشان داد كه كتابخانه‌هاي مورد بررسي از لحاظ نقاط قوت و ضعف در سطوح مختلفي قرار دارند. مشكل عمده اين كتابخانه‌ها كمبود فضا و نيروي انساني متخصص  و نيز عدم جايگاه سازماني يكسان است. همچنين برخي از اين كتابخانه‌ها داراي مجموعه‌اي غني هستند و برخي ديگر مجموعه‌اي ضعيف دارند. براي رفع اين مشكلات، استفاده بهينه از مجموعه موجود و ارائه خدمات اطلاعاتي كاراتر به جامعه استفاده كننده، طرح ايجاد شبكه اطلاعاتي براي اين كتابخانه‌ها پيشنهاد شده است. با توجه به شرايط و وضعيت كتابخانه‌هاي مورد بررسي مناسب‌ترين ريخت براي اين شبكه، تركيبي است به گونه‌اي كه برخي از وظايف و خدمات شبكه مانند مهار كتابشناختي، خدمات ارجاعي و خدمات آموزشي به صورتي متمركز توسط هسته شبكه (كتابخانه بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران) و برخي ديگر چون خدمات آگاهي‌رساني جاري و امانت بين كتابخانه‌اي به صورتي غيرمتمركز توسط هريك از كتابخانه‌ها انجام گيرد.

مصاحبه با گارفيلد( قسمت اول)

دکتر یوجین گارفیلد بنیانگذار و رئیس بازنشسته موسسه اطلاعات علمی امریکا[1]  در مدت زمان اندك اقامتش در هاوايي در دانشگاه هاوايي سخنران ميهمان بود و با مجله Online هم گفتگويي داشت. نسخه الكترونيكي اين مصاحبه به همراه ارجاعات و پيوندهاي مربوط از طريق نشاني زير در دسترس مي باشد:

http://www2.hawaii.edu

 س: شما در اولین مقاله خود در سال 1955 در مجله Science(1) مفهوم نمایه سازی استنادی را مطرح نمودید آنگاه چند سال بعد، این ایده با انتشار اولین نمایه استنادی علوم و سپس محصولات وابسته به آن برای علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی به مرحله اجرا درآمد. كليت وب جهانگستر که مدارک رقومی از طریق میلیاردها پیوند(معادل فني ارجاعات مورد استناد) با هم درآمیخته اند براساس مفهوم بسیار مشابهی می باشد. جستجوی مدارک مورد استناد به صورت الکترونیکی یا حداقل چکیده های آنها به جز خواندن یک مقاله، بسیار راحت تر از مراجعه به مجلات یا نمایه های چاپی می باشد. آیا شما احساس می کنید كه در مورد اهميت پيگيري استناد جامع براي جستجوي موضوعي بین دانشمندان آگاهی فزون يافته اي به وجود آمده است؟

ج: بی تردید، جستجوگران بسیاری از این قابلیت استفاده می برند، اما معنایش این نیست که آنها از نمایه سازی استنادی هر سایت آگاهی دارند. ما در مورد میزان کامل آگاهی آنها از آنچه ایجاد پیوندها را ممکن می سازد اطلاعاتی در دست نداریم، اما در سایتهایی مثل Highwire و امثالهم، صراحت بیان می شود که این امکان وجود دارد که هم ارجاعات مورد استناد یک مقاله و نيز مقالات استنادگر با پیوندهای مستقیم به نمایه استنادی علوم در ISI Web  Of Science WoS به شما پیوند برقرار كنند.

س: شما در مقاله ای در سال 1965(2) محدودیت ها و قابلیتهای نمایه سازی استنادی خودکار را یافتید و مطرح نمودید که هم اینک در سیستم نمایه سازی استنادی خودگردان[2] به صورت ناقص توسط کسانی که درآن زمان در اين طرح دخالتي نداشتند انجام شده است. نمايه پژوهشي[3] ( كه قبلاً پيش بيني كننده استناد[4] نام داشت) و نيز Cite base به عنوان نمونه هايي براي مدارك موجود در وب سايتهاي با دسترسي رايگان فعاليت مي كنند. اين نمونه ها پيشنهاد مي كنند كه گران ترين بخش نمايه سازي استنادي -كار انساني- به همراه برخي هزينه ها حذف شود يا كاهش يابد و به موجب آن دامنه نمايه هاي استنادي سنتي به شكل قابل ملاحظه اي گسترش مي يابد. شما آينده نمايه هاي استنادي سنتي و خودگردان را چگونه مي بينيد؟

ادامه دارد...

[1] -ISI

[2] -Automated Citation indexing

[3] Index Research

[4] Cite-Seer

 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

داستان موتورهاي كاوش: از گذشته تا هنوز

بي ترديد اگر موتورهاي كاوش وجود نداشتند بسياري از كاربران در آشفته بازار وب سرگردان بودند. از نيمه دهه 1990 به اين طرف كه موتورهاي كاوش شروع به رشد و نمو كردند رقابتي سخت بين آنها براي جذب كاربران در گرفت. بسياري از محققان پس از اينكه كمي گرد و غبار ناشي از اين جنگ مجازي فرو نشست به صرافت افتادند كه آيا اين ابزارهاي جديد كارآمد هستند يا خير؟ به اين ترتيب تحقيقات زيادي روي موتورهاي كاوش از جنبه هاي مختلف مثل قدرت بازيابي، ربط، رتبه بندي وب سايتها و .... صورت گرفت. اما... در تازه ترين شماره نشريه Ariadne كه يك مجله الكترونيكي رايگان معتبر در حيطه كتابداري و اطلاع رساني است يك يادداشت از برادلي به چشم مي خورد كه موتورهاي كاوش را از بدو تولد تا آينده شان مورد بررسي قرار داده است. بخشهايي از كار وي را مرور مي كنيم.

برادلي، كار خود را با مراجعه به آرشيو اينترنتي Archive.org و مشاهده نسخه هاي اوليه موتورهاي كاوش مشهور نظير گوگل، ياهو، آلتاويستا اغاز كرده است. نسخه هاي اوليه اين ابزارها از نظر گرافيكي و كارايي براي جذب كاربران بسيار ضعيف عمل مي كردند و حيطه عمل آنها براي كاوش هم بسيار اندك بود و حق انتخاب كمتري را به كاربران خود مي دادند. بسياري از موتورهاي كاوش فقط به عنوان يك تجربه پيدا شدند و چندان جدي نبودند اما چون از سوي كاربران مورد استقبال قرار گرفتند رويه شان عوض شد و سعي در بهبود در كارايي خود نمودند مثل آلتاويستا. از ميانه سال 1997 شاهد پيدايش موتورهاي كاوش جديدتر و به وجود آمدن رقابت سنگين بين آنها هستيم. مثلا نورثرن لايت يك پيشگام در عرصه خوشه بندي موضوعات بود. در گير و دار واژه پرتال يا درگاه خودنمايي كرد و طراحان موتورهاي كاوش دريافتند كه بايد حيطه فعاليت خود را بيشتر توسعه بدهند. ياهو، اكسايت، لايكوز، و اينفوسيك خدمات گوناگوني را براي كاربران خود فراهم نمودند.

ادامه دارد....

غربت خانگي

شنيده ها گفتند كه بالاخره رئيس غيركتابدار كتابخانه.... هم عوض شد. اما اين ظاهرا خوشحالي چندان دوام نياورد. زيرا باز هم يك غيركتابدار از رشته همان رئيس قبلي بر صندلي رياست كتابخانه جلوس نمود! اين طور كه شنيده ها گفتند اين قضيه در اولين گردهمايي انجمن كتابداران .... روي داده. البته غير از تعويض اين رئيس، بحثهاي جالبي بين كتابداران، اساتيد و دانشجويان كتابداري اتفاق افتاده است كه  .... به هرحال. بازهم كتابداران آن كتابخانه دچار غربت خانگي شدند. البته... شايد دليل آن همان سكوتي باشد كه سردبير خبرنامه انجمن به آن اشاره كرده. اگر سكوت را دوست دارند ديگر خود دانند از حيطه گفتار و نيز اختيارات ما برون باشد.

ديگر حقيقت دارد

اين بار ديگر واقعا دانشگاه شيراز نتايج را اعلام کرد. البته آزمون بسندگی زبان را. ظاهرا در نتايج تغييری ايجاد نشده. همان قبلی. با اين حال برای اطمينان بيشتر خودتان فايلش را نگاه کنيد. بازهم برويد توی بخش آگهی ها- مديريت تحصيلات تکميلی. http://shirazu.ac.ir

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

جلسه دفاع از رساله كارشناسي ارشد

روز 21 خرداد ساعت يازده و سي دقيقه و در تالار دكتر پاك سرشت يك جلسه دفاع از رساله كارشناسي ارشد برگزار خواهد شد. اين رساله تحت عنوان بررسی زیرساخت اطلاعاتی کتابخانه های بانکهای دولتی مستقر در شهرستان تهران به منظور پیشنهاد شبکه اطلاعاتی برای این کتابخانه ها توسط خانم  فاطمه حميدي دانشچوي كارشناسي ارشد كتابداري و اطلاع رساني ارائه خواهد شد. استاد راهنماي وي آقاي دكتر كوكبي و استاد مشاور ايشان آقاي دكتر فرج پهلو هستند.

ادامه گفتگوي بي پرده با دكتر حري...

-          ربط  مفهومي اساسي است كه جايگاه مهمي در ذخيره و بازيابي اطلاعات دارد اما خيلي تا چندي پيش آن را به درستي نمي شناختند. در حالي كه 40 سال از عمر اين مفهوم مي گذرد. واقعيت اين است كه ما خودرا بي نياز از تفكر دانسته ايم. ورود فنون جديد بدون مباني نظري به حوزه كتابداري باعث شده كه ما تازه بعد از 40 سال بگوئيم كه ربط چيست؟ اگر نجنبيم و اين مباحث را بومي نكنيم شناساندن مفاهيم به افراد دشوارتر مي شود.

-          اين تصور كه حلقه اي درست شده متشكل از دوستان و شاگردان(دكتر حري) نادرست است ولي ممكن است حلقه اي به وجود آمده كه به عنوان حلقه اطلاع شناسي  است و اين هم يك حلقه علمي است و در برابر انجمن قرار نگرفته است. من درون رشته هستم و فرقي ندارد عضو انجمن باشم يا نه. انسان بايد در جايي باشد كه احساس مفيد بودن كند.

عرض تسليت

آقای عليرضا نوروزی عزيز. برای آن مرحوم طلب آمرزش و برای شما و خانواده محترمتان از خداوند طلب صبر داريم. ما را در غم خودتان شريک بدانيد.

فراخوان مقاله

International Forum on Science Study and Scientometrics

 

 24-28 Sep, 2006

 

WISELAB

Dalian University of Technology

 Dalian, China

اين همايش در موضوعات علم سنجی- اطلاع سنجی-وب سنجی-مشارکت در توليد اطلاعات علمی می باشد. تا ۲۰ همين ماه(ژوئن) فرصت داريد تا چکيده های خود را ارسال کنيد. البته ظاهرا اطلاعات کاملتر در سايت همايش آمده که هنوز فعال نيست. می توانيد با ايميلهای مسئولان برگزاری همايش تماس بگيريد و چکيده های خود را برای آنها ارسال کنيد.

Liuzy@vip.163.com  chenyue_dut@sina.com

www.wiselab.cn

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

گفتگويی که بی پرده بود..

دکتر حری نيازی به معرفی مجدد ندارد. بارها و بارها از او خوانده ايم و شنيده ايم. آنچه که از نظرتان می گذرد گفتگويی است که ((پشت پرده ندارد)) و آقای حيدری نژاد با دکتر حری در خبرنامه انجمن کتابداران انجام داده است که بخشهايی از آن را منعکس می کنيم:

  • افق ديد دانشجويان کتابداری اين روزها گسترده تر شده و ديگر به مدرکی که گرفته اند قانع نيستند و ميخواهند اوج بگيرند. در اين اوج گرفتن برخی موفق ترند و برخی ها هم با کندی حرکت می کنند. نسل جوان کتابداری در شکل دادن به رشته موثر است. جوانترها بهتر است طوری درس بخوانند که در يک حوزه يا رويه فکری صاحب نظر شوند. انتظار می رود دانشجويان در مقاطع بالاتر تحقيقی باشند و نه تکليفی.
  • متاسفانه در کتابداری ايران دو گروه هستند که يکی خود را موظف به انديشيدن می داند و ديگری صرفا عمل می کند. يکی عاری از عمل و ديگری بی نياز از تفکر. اينها به رشته صدمه می زند.
  • ما بايد بتوانيم يک چيزی را از يک حوزه بگيريم و جايگاه آن را در حوزه خودمان بسنجيم و پياده اش کنيم. هنر اين است: تفکر استعاری. در اين صورت ما کار تازه ای کرده ايم. مثل اينکه هوش را از روانشناسی بگيريم و در تکنولوژی اطلاعات به عنوان هوش مصنوعی به کار ببريم.
  • اطلاع شناسی دارای تبار فلسفی است. اطلاع شناسی مثل چتری بر فراز کتابداری و اطلاع رسانی است. اينکه کل کتابداری چيست-آيا مديريت دانش است-مديريت علم است يا اطلاعات در دامنه کاری اطلاع شناسی قرار دارد.

ادامه دارد....

همايش ماهانه انجمن کتابداران خوزستان

دومين همايش انجمن کتابداران خوزستان روز چهارشنبه ۱۰ خرداد با حضور کتابداران-اساتيد و دانشجويان کتابداری برگزار شد. در اين همايش که مديريت اطلاعات و حاکميت اينترنت نام داشت ابتدا دکتر بيگدلی در زمينه  اهميت اطلاعات و استفاده از تمام جنبه های فناوريهای نوين اطلاعاتی توسط کشورهای در حال توسعه سخنانی ايراد کرد. پس از ايشان آقای زين العابدينی دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه چمران اهواز در زمينه دسترسی به اطلاعات و مديريت اينترنت سخنرانی کرد. وی در مورد اينکه اينترنت در دست کيست و اساسا پشت صحنه اينترنت چگونه است و وضعيت اينترنت در ايران بحث نمود. پس از پذيرايی و  استراحت آقای حيدری دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه چمران اهواز درباره دسترسی به اطلاعات و مفاهيم نهفته در آن و نيز موانع دسترسی به اطلاعات به خصوص در کتابداری و اطلاع رسانی مطالبی را عرضه نمود. اين جلسه در ساعت ۱۸ به پايان رسيد. متن کامل سخنرانی های ايراد شده به زودی از طريق وبلاگ انجمن کتابداران خوزستان عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است که قرار بود رئيس اداره امور کتابخانه های استان خوزستان هم در اين همايش حضور داشته باشند که علی رغم دعوت قبلی و ارائه فراخوان به دلايلی که هنوز بر ما نامعلوم است در اين جلسه حاضر نشد. (بدون سوگيری: رسم بدعهدی ايام چو ديد ابر بهار... و الی اخر)

نتايج آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه مشهد

دقايقی پيش مطلع شديم که نتيجه نهايی آزمون دکترای کتابداری دانشگاه فردوسی مشهد اعلام شده است. به اين ترتيب آقای مختاری و خانمها ارسطوپور و شريفی( يا شريف پور) برای دوره جديد پذيرفته شده اند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۳۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

نتايج آزمون بسندگی

نظر به اينکه احتمالا فايل اسامی در وب سايت دانشگاه شيراز باز نمی شود و بسياری از کاربران نمی توانند اسامی مورد نظر خود را ببينند برخی از اسامی که نمره بالای ۵۰ را کسب کرده اند قابل مشاهده هستند. ساير اسامی يا نمره زير ۵۰ داشتند يا شايد هم که قصور از ما بوده که نامشان را جا انداختيم. به هرحال تقصير کار دانشگاه شيراز است که وب سايتی استاندارد ندارد. 

نکته: دوستان عزيز. لطفا توجه کنيد. طی آخرين اطلاعات به دست آمده به علت اشتباهی که در اعلام اسامی پذيرفته شدگان از سوی دانشگاه شيراز صورت گرفته فايل اسامی از وب سايت آن دانشگاه برداشته شده و قرار است تا شنبه اسامی مجددا اعلام شود. به اين ترتيب ما نيز اين اسامی را پاک می کنيم و دوباره شنبه اسامی را که دانشگاه شيراز اعلام کند منعکس می کنيم. از همه شما عذرخواهی می کنيم. اين هم از برنامه ريزيهای دقيق در شهر گل و بلبل است!

جلسه دفاع از رساله

امروز دوشنبه جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد خانم پارسايی دانشجوی کتابداری و اطلاع رسانی برگزار شد. عنوان رساله وی تحليل توصيفی و استنادی مجله علوم تربيتی و روانشناسی دانشگاه شهيدچمران اهواز طی سالهای ۱۳۸۳-۱۳۵۱ بود. يافته های تحقيق وی نشان داد که از مجموع ۲۰۱ مدرک منتشر شده در اين مجله ۱۲۷ مدرک توسط مردان-۱۹ مدرک توسط زنان و ۵۲ مدرک از همکاری زنان و مردان به وجود آمده است. در ميان دانشکده های کشور اعضای هيئت علمی دانشگاه چمران بيشترين سهم توليد مقالات را داشته اند. در اين تحقيق مشخص شد که سردبير فعلی مجله با ۴۸ مدرک دارای بيشترين مطلب در اين مجله بوده است. در اين مجله۹۴۷ استناد به منابع فارسی و ۳۱۶۰ استناد به منابع لاتين بوده است. يافته های تحقيق نشان داد که کهنگی مواد در منابع فارسی ۱۰ سال و در منابع خارجی ۲۰ سال محاسبه شده است که به طور متوسط نيم عمری برابر ۱۵ سال برای کل منابع براورد شده است. چکيده رساله ايشان در وبلاگ چکيده پايان نامه ها منعکس خواهد شد.

سهم زنان عضو هيئت علمی در توليد اطلاعات در مدلاين

پس از دفاع خانم پارسايی يک سخنرانی نيز توسط خانم دکتر عصاره تحت عنوان سهم مشاركت زنان عضو هيأت علمي ايران در آموزش و پژوهش كشور در پایگاه اطلاعاتی پیوسته مدلاین   (MEDLINE)ارائه گرديد. يافته های تحقيق وی نشان داد که: تأیید قاعده برادفورد  نشان می دهد که تعداد اندکی از اعضاء هیئت علمی زن (9 نفر) تقریباً یک سوم مقالات را به رشته تحریر در آورده اند، و 56 نفر از این نویسندگان حدود یک سوم مقالات را منتشر کرده اند. از 9 نفر نویسنده هسته دونفر در دانشگاه شهید بهشتی شاغلندو سایرین در دانشگاههای علوم پزشکی شیراز، تهران، اصفهان، ایران، سمنان و دانشگاه تربیت مدرس هرکدام یکنفر بکار اشتغال دارند. در میان محل اشتغال نویسندگان 207 مقاله مورد بررسی، دانشگاه علوم پزشکی تهران با 20 درصد مقالات رتبه اول را بخود اختصاص داده است. دانشگاه شهید بهشتی رتبه دوم، دانشگاههای علوم پزشکی شیراز و ایران مشرکاً رتبه سوم و دانشگاه تربیت مدرس رتبه چهارم را بخود اختصاص داده است. از نظر میزان همکاری در تولید آثار علمی، زنان هیئت علمی ایرانی در مدلاین بیشتر بصورت تیم هائی از دو نفر به بالا کار کرده اند تا بصورت انفرادی. تنها 16 مقاله هرکدام توسط یک نفر نوشته شده اند و مابقی 191 مقاله با مشارکت 2 تا 18 نفر نگاشته شده اند و این نتیجه یافته های تحقیقات پیشین (راسل، 1995 و عصاره، 1384،2005) را تأیید کرده است.  اين بررسی طی سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۲ صورت گرفته است. در اين بررسی مشخص شد که نرخ مشارکت بين نويسندگان زن در اواسط دهه ۱۹۹۰ در ايران به واسطه تحولات گسترده اجتماعی-علمی و فرهنگی رو به افزايش نهاد.

هرچه قدرت بيش مقاله بيشتر!

در يک تحقيق مشخص شد که يک سردبير مجله معتبر دارای بيشترين مقاله است و به عنوان نويسنده کليدی معرفی شده است. در اين زمينه بحث جالبی صورت گرفت که مرور بخشهايی از آن خالی از لطف نيست. تجربه ثابت کرده که اعضای هيئت تحريريه بيشتر ترجيح می دهند مقالات خود را منتشر کنند يا هرچقدر يک نويسنده به هرم قدرت(سردبير و اعضای هيئت تحريريه) نزديک تر باشد مقالاتش زودتر و بيشتر منتشر می شود. يکی از اساتيد يک سال و نيم معطل چاپ مقاله شدم و آخر سر هم فهميدم مقاله گم شده! و خودم پيدايش کردم. گاهی اوقات اين مسائل باعث ميشود که مجله ای نه متعلق به رشته ای خاص بلکه به نام فردی خاص مشهور شود. اگر ديديديم که همان نويسنده پرکار در مجله خاص در مجلات ديگر هم دارای مقاله هست آن وقت می توان به پرکاری اش پی برد وگرنه بايد کمی به قضيه شک کرد...

نشست نشر الکترونیک برای کودکان و نوجوانان

هفته گذشته درکتابخانه  تحقيقاتی شورای کتاب کودک يک نشست برگزار شده که در آن در زمينه تجارب به دست آمده از نمايشگاه کتاب و منابع الکترونيکی برای کودکان و نوجوانان بحث شده. متاسفانه متن کامل مطالب عرضه شده را نداريم. فقط خبرش در سايت شورای کتاب کودک  هست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

استفاده از پیامهای فوری(مسنجر) برای کتابخانه ها

کتابداران چگونه می توانند از طریق مسنجر با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار کنند؟ این مطلبی است که Sarah Houghton مدیر خدمات اطلاعاتی و وبی کتابخانه سان ماتئو تهیه کرده است. وی در ابتدا درباره نرم افزارهای اجتماعی توضیحاتی ارائه کرده است.

نرم افزارهای اجتماعی یا social software کاربران را قادر می سازد تا از طریق ابزارهای رایانه محور با یکدیگر ارتباط و ملاقات داشته باشند و با هم مشارکت کنند و جامعه ای آنلاین را تشکیل دهند. برخی از نرم افزارهای اجتماعی عبارتنداز:

گروههای بحث اینترنتی، پیامهای فوری از طریق مسنجرها، وبلاگها، ویکی ها، بازیهای آنلاین، کتابخانه های اجتماعی، استنادهای اجتماعی و.. به کارگیری این نرم افزارها درکتابخانه ها فرصت بسیار مناسبی جهت بازاریابی خدمات کتابخانه ای است و سبب جذب کاربران زیادی به کتابخانه ها به صورت مجازی گردد.

پيك دانايي

در ميان غرفه هايي كه در حاشيه همايش اصفهان خارج از سالن همايش وجود داشتند غرفه اي وجود داشت كه متعلق به كتابخانه مركزي شهرداري اصفهان بود. كتابداري كه در آن غرفه وجود داشت شرح كاملي درباره خدماتي كه اين كتابخانه به خصوص بخش مرجع آن ارائه مي داد مطرح نمود. يكي از اين خدمات (( پيك دانايي)) نام داشت. اين طرح در راستاي خدمت رساني به افرادي است كه علاقه مند كتاب و مطالعه هستند ولي براي مراجعه به كتابخانه با مشكلاتي مواجه هستند. مخاطبين اين طرح جانباران بالاي 50 درصد- سالمندان بالاي 60 سال و معلولين جسمي و حركتي هستند. اين افراد با دريافت ليست موضوعي كتابهاي مخزن كتابخانه يا لوح فشرده تهيه شده از سوي كتابخانه كه در برگيرنده اطلاعات كتابشناختي كتابهاي مخزن است يا كتابچه هاي معرفي كتب كتابخانه مركزي از منابع موجود در مخزن كتابخانه آگاه مي شوند. سپس مي توانند با شماره تلفن پيك كتاب رساني تماس گرفته و مشخصات خود به همراه شماره رمز و نام و شماره كتاب مورد نظر را ذكر مي كنند. مسئول ميز امانت پس از اطمينان حاصل كردن از وجود اين كتاب آن را به پيك موتوري مستقر در كتابخانه مركزي تحويل مي دهد و پيك كتاب رساني نيز كتاب را درب منزل يا محل كار متقاضي كتاب تحويل مي دهد. مدت امانت هر كتاب 10 روز است و اين مدت فقط يك بار تمديد مي شود. اين كتابخانه قصد دارد در آينده فهرست كتابهاي كتابخانه را در سايت خود قرار دهد و غير از كتاب به امانت مجلات-روزنامه ها-سي دي ها و مقالات مختلف بپردازد.

اعلام نتايج آزمون زبان دانشگاه شيراز

نتايج آزمون بسندگی زبان دکترای دانشگاه شيراز اعلام شد.اميدواريم اين افراد در مرحله بعدی آزمون نيز موفق باشند.

 يک کتاب جديد و چند نکته

اين روزها بازار ترجمه و تاليف کتاب در بازار کتابداران گرم است. ترجمه ها و تاليفهاست که يکی پس از ديگری بيرون می آيد. يکی از کتابهايی که تازه وارد اين بازار شده کتاب دستنامه جستجوی اطلاعات  پزشکی در اینترنت است. فهرست مندرجات اين کتاب را ببينيد بد نيست. البته در نظر داشته باشيد که اين مطلب بدون سوگرفتی است.

فصل اول

نیاز اطلاعاتی

رفتار اطلاعاتی

رفتار اطلاع یابی

الگوهای اطلاع یابی  

فصل دوم

انواع منابع اطلاعاتی اینترنتی

الف) کتابهای الکترونیکی

ب) مجلات الکترونیکی

ج) پایگاههای اطلاعاتی

ابرارهای جستجوی اطلاعات در اینترنت

الف) موتورهای جستجو

ب) ابر موتورهای جستجو

ج) دروازه های اطلاعاتی

 فصل سوم

روش های جستجوی اطلاعات در اینترنت

الف) جستجوی ساده

ب) جستجوی پیشرفته

مراحل جستجوی اطلاعات از تشخیص مساله تا یافتن اطلاعات مرتبط در اینترنت

 پیوست

معرفی پایگاههای الکترونیکی معتبر پزشکی

معرفی منابع اینترنتی پزشکی

نکته: به نظر نمی رسد که شما ياد چيزی مثل ((موازی کاری))- ((هم پوشانی)) و خدای نکرده امثالهم بيفتيد. باز هم بدون سوگيری! 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤۸ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

همايش ماهانه در خوزستان

دومين همايش ماهانه انجمن کتابداران خوزستان در سال ۱۳۸۵ روز دهم خرداد در تالار دکتر پاک سرشت دانشکده علوم تربيتی دانشگاه چمران اهواز و از ساعت ۱۴ برگزار می شود. در اين همايش که موضوع آن (( مديريت اطلاعات و حاکميت اينترنت)) است آقايان حيدری و حاجی زين العابدينی دانشجويان دکترای کتابداری و  اطلاع رسانی و نيز خانم احمدی رئيس کتابخانه های عمومی استان خوزستان سخنرانی خواهند کرد.

ظهور يک منتقد

وبلاگ يک کتابدار منتقد در محيط وب پا به عرصه وجود نهاده است. اين کتابدار قصد دارد تا از مقالات کتابداری و نيز کارهای نادرستی که (نقل به مضمون و بدون سوگيری) در کتابداری انجام می شود انتقاد کند. منتظر کارهای وی هستيم. 

فرصت مطالعاتی داخلی

ميگويند که قرار است .... برای فرصت مطالعاتی وارد ايران و ... شود و تحقيقات خود را انجام دهد. بی صبرانه منتظر ديدن... هستيم.

اولين همايش دانشجويي سراسري كتابداري و اطلاع رساني پزشكي(بخش پاياني)

در بخش آخر سخنراني ها ابتدا خانم سيما شفيعي مقاله خود را با عنوان (( سازماندهي اطلاعات در وب)) ارائه كرد. سپس آقاي حميد كشاورز به ارائه سخنراني خود تحت عنوان (( جستجوي اطلاعات دانشجويان كارشناسي ارشد علوم كتابداري و اطلاع رساني دانشگاههاي تهران-تربيت مدرس و علوم پزشكي ايران در بستر مدل ماركيوني)) پرداخت و در نهايت خانم نيك آئين سخنراني خود را تحت عنوان (( بررسي ميزان اشكالات فهرست نويسي موجود در بانك اطلاعاتي كتابشناسي كتابخانه ملي ايران و مقايسه آن با قوانين فهرست نويسي منتشر شده كتابخانه ملي)) عرضه كرد. خانم شفيعي با توجه به اهميت فراداده در سازماندهي منابع وب و نيز اهميت موتورهاي كاوش در بازيابي اطلاعات در اين مقاله به نقش موتورهاي كاوش در نمايه سازي منابع وب كاربرد فراداده در سازماندهي اين منابع پرداخت. در انتهای سخنرانیها قرار بود که یک تله کنفرانس با آقای شهرام صدقی دانشجوی دکترای کتابداری و اطلاع رسانی برقرار شود که به دلایلی این امر میسر نشد و به جای آن، جلسه پرسش و پاسخ از ارائه دهندگان مقالات برگزار شد. در انتهای جلسه پرسش و پاسخ از دست اندرکاران برگزاری این همایش و نیز مقالات و پوسترهای برتر تقدیر به عمل آمد. گفتنی است که دومین دوره این همایش، سال آینده در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد

دوشنبه هفته آينده در اهواز يک جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد برگزار می شود. خانم پارسايی از رساله خود دفاع می کند که تحليل استنادی مجله دانشکده علوم تربيتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز است. استاد راهنمای ايشان خانم دکتر عصاره و استاد مشاور ايشان آقای دکتر فرج پهلو هستند. دفاع ايشان ساعت ۹ در تالار دکتر پاک سرشت برگزار می شود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۱٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم