کتابداران فردا

کتابدارانه ها

آخرين خبرهاي آزمون دكتراي كتابداري

شنيده ها حاكي از آن است كه در هفته جاري، نتايج اوليه آزمون دكتراي كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه شيراز اعلام خواهد شد. گفته مي شود كه در اين هفته اسامي افراد واجد شرايط براي حضور در مرحله مصاحبه علمي اعلام مي گردد. گويا تنها برگه هاي 18 نفر از افرادي كه در آزمون تخصصي شركت كرده اند تصحيح شده و بر طبق آن نفرات برگزيده اوليه اعلام مي شوند. در نهايت از ميان مصاحبه شوندگان دو نفر براي حضور در مقطع دكتراي كتابداري دانشگاه شيراز برگزيده خواهد شد و نفر سوم از سهميه مربيان استفاده خواهد كرد.

این ((سمت))

سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی دانشگاهی که اختصارا سمت نامیده می شود اقدام به راه اندازی وبلاگ ویژه این سازمان نموده که کتابهای هررشته را که توسط این ناشر منتشر می شوند معرفی میکند. نشانی این وبلاگ به این شرح است:

 http://samtacir.blogfa.com/

افزایش ساعات کار کتابخانه ملی

 به منظور رفاه حال مراجعين به ساختمان كتابخانه ملي وسايل نقليه عمومي و رايگان كتابخانه ملي به صورت مداوم تا ساعت 15/21 نسبت به انتقال مراجعين از محل ايستگاه مترو ميرداماد( مراقب باشید زیر پایتان خالی نشود!) به محل ساختمان كتابخانه ملي فعاليت مي‌كنند كه در صورت افزايش زمان سرويس دهي از طرف شركت راه آهن شهري تهران و حومه (مترو) زمان فعاليت كتابخانه و سرويس‌هاي عمومي آن نيز افزايش خواهد يافت. ظاهرا تا پيش از اين ساعات كار تالارهاي مطالعه كتابخانه ملي در روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح الي 8 شب و روزهاي پنج‌شنبه و جمعه از ساعت 8 صبح الي 4 بعدازظهر بود. جزئیات بیشتر در میراث فرهنگی: http://www.chn.ir/news/?section=4&id=5826

پاسخ ((رئیس خیلی بزرگ))!

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به نامه دبيرکل نهاد کتابخانه هاي عمومي درباره اوقات فراغت پاسخ داد.مديران استاني نهاد کتابخانه هاي عمومي چندي پيش درباره برنامه ريزي اوقات فراغت توسط کتابخانه هاي عمومي کشور پرسش هايي را مطرح کردند که اين پرسش ها در قالب نامه اي از سوي دبيرکل نهاد کتابخانه هاي عمومي به وزير ارشاد ارسال شد. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگوي خود با ملک احمدي تاکيد کرده است که پيرو مباحث هيات امناي نهاد کتابخانه هاي عمومي در اين خصوص، برنامه ريزي براي گذران اوقات فراغت به عهده انجمن کتابخانه هاي عمومي شهر، شهرستان يا استان مربوطه است.

نکته: اوقات فراغت.....پر........می کنیم.....

بازهم میراث فرهنگی:http://www.chn.ir/news/?section=4&id=5817

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

برگزاری کارگاه آموزشی

امروز یک کارگاه آموزشی درمورد چگونگی خرید آنلاین منابع کتابخانه ای برای معاونین پژوهشی دانشکده ها و نیز اعضای هیئت علمی و کتابداران در دانشگاه چمران اهواز و در تالار دکتر پاک سرشت برگزار گردید. کتابخانه مرکزی این دانشگاه بانی برگزاری این کارگاه آموزشی بود. این کارگاه آموزشی ازساعت هشت تا ۱۴ برگزار شد و به نفرات شرکت کننده گواهی شرکت در کارگاه اعطا می شد.

رئیس رفته...رئیس نرفته...

راستش بعید میدانیم رئیس بزرگ از کتابخانه منطقه ای رفته باشد. خبری موثق و رسمی دستمان نرسیده. وگرنه بی خبرتان نمی گذاریم.

نزول شفاف

کتاب هفته دیگر مثل گذشته نیست. قبلا خیلی پربارتر و علمی تر و جذاب تر بود. هرچی که میخواستیم راجع به کتاب و کتابداری و کتابخانه ها بدانیم توی کتاب هفته بود. به قول یکی از دوستان پاتوق ما کتابدارها بود. ولی کتاب هفته مدتهاست رنگ و بوی گذشته را ندارد. فقط می توان گفت حیف....

۱۶۰۰ یورو: حق عضویت ایران

مسئولان نهاد کتابخانه هاي عمومي در آستانه برگزاري کنفرانس هاي سالانه ايفلا، روز يکشنبه 2۵ تيرماه با واريز حق عضويت به حساب هيات مديره ايفلا، عضويت اين نهاد در فدراسيون بين المللي انجمنها و موسسات کتابداري را به حالت فعال در مي آورند.مبلغ حق عضويت در ايفلا که روز يکشنبه از سوي نهاد کتابخانه هاي عمومي واريز مي شود، رقمي بالغ بر 1600 يورو را شامل مي شود.

کتابخانه مجلس شوراي اسلامي به عنوان يکي از نهادهايي که مي تواند در "پيش کنفرانس" ايفلا که ويژه کتابخانه هاي پارلماني است، شرکت کند هنوز تعداد مشخصي را براي حضور در اين کنفرانس معرفي نکرده است.   کميسيون نظارت بر سفرهاي خارجي مجلس اين  به دليل جلوگيري از ازدياد هزينه ها از سفر هاي غير ضروري به کشورهاي ديگر ممانعت به عمل مي آورد. متن کامل در میراث فرهنگی...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۱۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

تابستان. دوره فترت کوتاه مدت. دوره ای که معمولا بيشتر افت را در بر ميگيرد تا خيز. دوره ای که می شود کمی نفس کشيد( البته نه بادهايی که همراه خودشان شن وارد ريه می کنند!) تا برای يک دوره فعاليت طولانی تر آماده شد. در هر صورت حالا  فرصتی دست داد که بگوييم در هفته ای که گذشت خبر خاصی رخ نداده. اما خب خيلی هم دست خالی نيستيم. عرض شود که....

چون ما رئيس هستيم...

کتابخانه ای با استعفای رئيس خود مواجه شد. اين رئيس قبلا هم به دلايلی استعفا کرده بود ولی اين بار به خاطر عدم حمايت از او در تهيه منابع- عدم هماهنگی با وی در تبديل قرائت خانه کتابخانه به سالن امتحانات و ناديده گرفتن حقوق کتابخانه و کاربران آن و خيلی عدم های ديگر به طور جدی استعفا داد و ديگر پشت سر خود را نگاه نکرد. کتابدار کتابخانه شد رئيس و کمی ميز و صندلی ها را جابجا کرد. ولی هنوز ناله کتابهای پير با بغض کتابهايی که حتی يک بار هم ورق نخورده بودند قاطی بود. فکرها و قلمها به حرکت و به کار افتاد و خطاب به ((رئيس)) بزرگ و نه ((سرپرست)) گفته شد که چه نشسته ای که بايد به داد کتابخانه برسی که منبع ندارد و دانشجو و استاد از آن رويگردان است و و چه و چه و چه. رئيس بزرگ فکر(!) کرد و کمی چرخيد و با چشمانی باز و محترمانه از کاتبان نامه خواست که ديگر کاری به کار کتابخانه نداشته باشند. يک کارت زرد. چه می شود کرد؟  رئيس ديگر سرپرست نيست برای خودش ((رئيس)) شده. نقد را بر نمی تابد. کتابخانه ها هم باشد برای خودش.

همايش ماهانه انجمن

هر چند ديگر همگی ميدانيد که چه زمانی هست و با چه موضوعی. ولی محض يادآوری. روز ۲۸ تيرماه در کتابخانه ملی اين همايش برگزار ميشود. مديريت دانش و دانش در سازمانها دو موضوعی هستند که آقای انتهايی و دکتر پريرخ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ راجع به آن صحبت خواهند کرد.

جلسه شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک هم جلسات گزارشهای سالانه خود را برگزار می کند. اين جلسه ها از ۲۲ تير شروع خواهد شد. جدول کامل برنامه ها هم اينجاست.

کنفرانس نشريات

محض اطلاع: قرار است که بهمن ماه امسال سومين همايش بين المللی نشريات پزشکی در منطقه مديترانه شرقی به ميزبانی دانشگاه علوم پزشکی شيراز برگزار شود. جزئيات کامل تری از خبر نداريم. ببخشيد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۳٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

يک تجربه داغ: تعطيلات خوش بگذرد!

شنبه و يکشنبه به دليل برگزاری کنکور- دانشگاه تعطيل می باشد. بيخودی توی گرما معطل سرويس نشويد که نه سرويس در کار است نه سازمان مرکزی باز است!

گوگل ((فعل)) شد

OED را که همه می شناسيد و بارها از آن استفاده کرده ايد. اين واژه نامه در اقدام کم نظير((گوگل)) را به عنوان فعل به مجموعه لغات افزود. اصل

ميهن بلاگ(( فا)) شد

طبق آخرين يادداشتی که خانم کرمی مدير وبلاگ گروهی کتابداران ايران ارسال کرده اند به زودی اين وبلاگ از ميهن بلاگ به بلاگفا منتقل می شود. ميهن بلاگ مشکلات زيادی داشت. از جمله اينکه در برخی دانشگاهها فيلتر شده بود و باز نمی شد. ضمن اينکه بيش از يک ماه ديگر به سالگرد تولد وبلاگ گروهی کتابداران ايران باقی مانده است. به نظر می رسد که اين بلاگ جای خود را بين کتابداران باز کرده و به قولی نهادينه شده است. اميد است که جامعه کتابداران ايران از اين وبلاگ راضی بوده باشند. اين هم آدرس جديد وبلاگ گروهی کتابداران است که به صورت آزمايشی راه اندازی شده. از زحمات خانم کرمی سپاسگزاريم: www.lisiran.blogfa.com

همايش علمی پژوهشی

مجله علمی پژوهشی شنيده بوديم اما نشنيده بوديم يک همايش حتما بايد علمی پژوهشی باشد. اين هم از عجايب اين روزگار عجيب است. 

اطلاعات کاملتر راجع به همايش

در يادداشت قبلی از برگزاری همايش کتابدارانه در دانشگاه شهيد بهشتی در آذرماه خبر داديم. اطلاعات کامل تر اين همايش به شرح زير می باشد:

« به نام ايزد»

صاحبان خرد و انديشه­هاي خلاق، تاريخ را مي­سازند و دانشگاه­ها كه  بستري براي بالندگي تفكر خلاق اند، با همت و تلاش دانشگاهيان و دانشجوياني ساخته مي شوند كه مي كوشند داده­ها را به دانش تبديل كنند و با شركت در فعاليت­هاي علمي سازنده، به دانش موجود بيفزايند.

ما، دانشجويان كتابداري و اطلاع­رسانی دانشكده پيراپزشكي با اين هدف و اميد كه در اين بالندگي نقش داشته باشيم، برآن شديم نخستين همايش دانشجويي كتابداري و اطلاع­رساني دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي را با عنوان "مباني حرفه كتابداري و اطلاع­رسانی در ايران"  در آذرماه سال 1385 برگزار كنيم و همراه با استادان و دانشجويان عزيز و تلاشگر، گامي در جهت اعتلاي اين رشته و حرفه برداريم. از اين رو، شما دوستداران دانش را فرا مي خوانيم تا با تهيه مقاله هاي پربار در زمينه هاي زير،  در اين حركت سازنده علمي مشاركت كنيد.

چشم به راه حضور گرمتان هستيم.

 

  • حرفه كتابداري: گذشته، حال، آينده
  • فن، هنر و علم كتابداري و اطلاع­رساني
  • انجمن­هاي كتابداري و اطلاع­رساني
  • آگاهي­هاي اجتماعي كتابداران
  • كتابداران و مديران غير كتابدار
  • ارزشيابي كار كتابداران و اطلاع­رسانان
  • انگيزش­ها و علايق دانشجويان امروز و كتابداران فردا
  • كتابداران و اطلاع­رسانان تجربي
  • تكنولوژي اطلاعات و حرفه كتابداري و اطلاع­رساني

 ثبت نام:

با ارسال ايميل به آدرس زير، فرم ثبت نام و اطلاعات تكميلي را براي شركت در همايش دريافت نماييد. Sima@aryanline.com

مهلت ثبت نام و ارسال چکیده مقاله: 20 مهرماه 1385

شماره تماس و كسب اطلاعات بيشتر:

88370721

09122127431

کمیته برگزاری اولین همايش دانشجويي كتابداري و اطلاع­رساني پزشكي

دانشكده پيراپزشكي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٤٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

یک هفته بدون مطلب

فیلتر گذاری گسترده ای که روی پرشین بلاگ شده باعث شد که نتوانیم به مدت یک هفته کتابداران فردا را روزآمد کنیم. از این بابت از کلیه مخاطبان گرامی پوزش می طلبیم. به هرحال تقصیر از ما نیست. ما به جای فیلترچی ها از شما عذرخواهی میکنیم.

فراخوان مقاله برای همایش

همایشی تحت مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی در ایران در آذرماه امسال در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. موضوعات این همایش دانشجویی عبارتند از: حرفه کتابداری از گذشته تا آینده، انجمن های کتابداری و اطلاع رسانی، آگاهی های اجتماعی کتابداران، کتابداران و مدیران غیرکتابدار، ارزیابی کار کتابداران، فناوری اطلاعات و حرفه کتابداری و اطلاع رسانی و.... می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ایمیل Sima@aryanline.com تماس حاصل کنید. مهلت ارسال چکیده مقالات تا 20 مهرماه می باشد.

دومین دکترای کتابداری

پس از آقای نوکاریزی که در دوهفته پیش از رساله دکترای خود دفاع کرد و اولین دکترای کتابداری داخلی کشور لقب گرفت، آقای گیلوری هم چند روز پیش در دانشگاه شیراز پس از سالها موفق شد که از رساله  دکتری خود دفاع کند و به این ترتیب دومین دانشجوی دوره دکتری کتابداری داخلی نیز فارغ التحصیل شد. به هردو تبريک ميگوييم و برايشان ارزوی توفيق بيشتر داريم.

شماره جديد اطلاع شناسی

شماره پائيز نشريه اطلاع شناسی با محوريت مديريت دانش و اطلاعات منتشر شد. افزون بر مقالاتی در اين موضوع ميتوانيد با ويژگيهای وب سايتهای کتابخانه ملی جهان و رفتار اطلاع يابی اعضای هيئت علمی دانشگاه خليج فارس آشنا شويد.

بالاخره علم سنجی به کجا می رسد؟

در یکی از جلسات دفاع از رساله کارشناسی ارشد، این مسئله مطرح شد که علم سنجی سرانجامش چیست و چه می خواهد بگوید؟ تا کی باید روی این قضیه کار کنیم؟ بحث به این ترتیب ادامه یافت که آنچه که ما از علم سنجی در ایران می بینیم تنها این نیست. ما چون پایگاه نمایه استنادی علوم در داخل کشور نداریم مجبوریم فقط به یک بخش روزمره و یکنواخت از علم سنجی بپردازیم و توانایی نقشه نمایی ( Mapping) تولیدات علمی داخلی را نداریم. چون فقط در ایران عامل تاثیر گذار قابلیت به دست آمدن را دارد. ما هنوز نتوانستیم بر خلاف سایر کشورها علم خود را نقشه نمایی کنیم. نتوانسته ایم پیشگامان جبهه تحقیق خود را معرفی کنیم. ما فقط در علم سنجی به قواعد بردفورد و زیف و لوتکا پرداخته ایم. در حالیکه علم سنجی خیلی فراتر از این قواعد است. ما در علم سنجی، منابع معتبر را پیدا میکنیم که به آنها استناد شود. ما در علم سنجی میزان همکاری بین محققان را بررسی میکنیم و نویسندگان و مجلات هسته ای و کلیدی را شناسایی می کنیم. تا زمانی که ما خود نمایه استنادی علوم برای تولیدات علمی ایران نداشته باشیم مجبوریم همین روال یکنواخت را انجام دهیم. متاسفانه نیم عمر استفاده از منابع در ایران 20 ساله است و کمتر در تحقیقات منابع جدید مورد استفاده قرار می گیرد. خود استنادی ها باید به کمترین حد ممکن برسد. در این صورت است که ما می توانیم حرفهای تازه تری را در علم سنجی داشته باشیم. شناسایی مجلات هسته، به کاهش هزینه های کتابخانه ها در خرید منابع کمک میکند ولی خب این دلیل نمی شود مجله ای که متن سنگینی دارد و کمتر مورد استفاده محققان قرار میگیرد معتبر نباشد. این امر را هم باید جزو موارد نادر در علم سنجی دانست. آخر سر هم یکی از اساتید در پایان بحث گفت: مجلات هسته ای، حق مسلم محققان و کتابخانه هاست!

یک حرف در گوشی

میگویند که قرار است برگزاری دوره دکتری کتابداری شیراز به خاطر عدم حضور یکی از اساتید این دانشگاه در ایران به تعویق بیفتد. این دانشگاه امسال دانشجوی کارشناسی ارشد هم نگرفت. حالا تکلیف آنها که امتحان دادند چیست؟(لازم به ذکر است که این مطلب  بدون سوگیری  بود و از ما نشنیده بگیرید!)

برگزاری کارگاه آموزشی

صبح امروز در کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز کارگاه آموزشی آشنايی با بانکهای اطلاعاتی برگزار شد. در اين کارگاه در ابتدا خانم دکتر عصاره در زمينه وب سايت کتابخانه مرکزی و امکانات موجود در آن صحبت نمود. معرفی اوپک کتابخانه- مجلات الکترونيکی رايگان موجود در وب سايت کتابخانه- ايبراری که به تازگی کتابخانه نسبت به آن اقدام کرده از مواردی بود که در اين کارگاه مطرح شد. پس از استراحتی کوتاه آقای نصر نماينده شرکت نسيم ايمان-دانشيار- در زمينه پايگاه اطلاعاتی ابسکو توضيحاتی جامع را ارائه داد و پس از به معرفی پايگاههای اطلاعاتی کشاورزی و علوم پايه و مهندسی پرداخت. اين کارگاه در ساعت ۱۴ به پايان رسيد. به هر يک از شرکت کنندگان در اين کارگاه يک لوح فشرده از پايگاههای اطلاعاتی موجود در دانشگاه شهيد چمران اهواز به منظور آشنايی با اين پايگاهه ارائه می شد. يکی از موارد جالب در اين کارگاه تاکيد زيادی بود که بر عدم داونلود سيستماتيک مقالات از پايگاهها می شد. زيرا دوهفته قبل در دانشکده... اقدام به داونلود ۲۰۰۰ مقاله در عرض يک ساعت شده بود که مسئولان پايگاه نسبت به قطع اشتراک آن اقدام کنند. از ديگر موارد جالب نحوه جستجو در ابسکو بود که تا به حال اين نکته برايمان مشخص نبود که عملگرهای بولی اند و ار در ابسکو برعکس قاعده هميشگی عمل می کنند! اند کار ار را انجام می دهد و ار کار اند را. البته اينجور که سخنران می گفت. در هر صورت برخی نکات جالب ديگر در اين کارگاه مطرح شد که در يادداشتهای آتی به آن خواهيم پرداخت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم