کتابداران فردا

کتابدارانه ها

این خستگاه اول ره

تعداد اراشد گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز به ۱۴ نفر از ۱۶ تقلیل پیدا کرد که تاکنون هشت نفر ثبت نام کرده اند. یکی گلایه میکرد که آیا اصلا وزارت علوم که چنین سهمیه بندی میکند فکر امکانات دانشگاهها و توان اساتید را میکند؟ آیا اصولادر برنامه ریزیهای خود به این قضیه توجه میکند که یک استاد چگونه جوابگوی سئوالات این همه دانشجوی کارشناسی ارشد باشد و برای آنها وقت بگذارد؟ ... میگفت زمانی که در ...بودند یک مقام خیلی مسئول برایشان سخنرانی میکرد و میگفت: شما که اینجا دارید درس میخوانید با در ماه یک مقاله بنویسید و چاپ کنید. یعنی در سال ۱۲ مقاله و در طول چهارسال ۴۸ مقاله. این مقام فکر نمیکرد که کسی که در آن شرایط درحال درس خواندن است خیلی همت کند بتواند در شش ماه یک مقاله بنویسد نه بیشتر! حالا این قضیه برمیگردد به افزایش نفرات دوره ارشد. گفته اند که کاری ندارد. این ۱۴ نفر در طول هر ترم چهار مقاله می نویسند و در پایان دوسال هم ۱۴ نفر از رساله خود دفاع می کنند و چیزی حدود شصت مقاله هم باید در طول این دوسال تولید(!) شاید هم تکثیر شود. معلوم نیست با این خستگان  اول ره باید چه کرد؟

گرانتر از پیش

 قطع يارانه هاي کاغذ تحرير افزايش ده درصدي قيمت کتاب را به دنبال دارد. به اعتقاد هيات مديره اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران، سرمايه گذاري بخش خصوصي در واردات کاغذ تحرير نياز به تضمينهاي قوي تري از سوي دولت دارد.

میراث فرهنگی: http://www.chn.ir/news/?section=4&id=6473

نکته: مبارک است انشاالله!!

در اینجا نمانده است شیر و پلنگ....
ظاهرا دوباره رئیس کتابخانه میرزای شیرازی عوض شده و صدا از هیچکس هم در گروه کتابداری آن دانشگاه در نیامده که چرا دوباره یک غیرکتابدار شده مدیر کتابخانه؟ ظاهرا دیگر این مسائل هیچ اهمیتی برایشان ندارد. یکی از کتابداران آن کتابخانه میگفت که ....سالن مطالعه را دارند هی کوچک می کنند نصف سالن شده فقط برای 4 کامپیوتر جستجو اینها از برکات دانش رئیس جدید...
همایش سالانه انجمن کتابداران ایران

همایش راهبردها و راهكارهاي نوين در سازماندهي اطلاعات

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران در نظر دارد اولین همایش سالانه خود را با عنوان «همایش راهبردها و راهكارهاي نوين در سازماندهي اطلاعات» برگزار نماید. از کلیه علاقه‌مندان دعوت می‌شود چكيده مقالات خود را حداکثر تا تاریخ 15/٨/١٣٨5 به نشاني الكترونيكي دبيرخانه سمينار ارسال کنند.

محورهاي موضوعی پيشنهادي همایش به این شرح است:

 • نظريه‌ها و راهبردهاي نوين در سازماندهي اطلاعات
 • تاثیر متقابل تکنولوژی اطلاعات و سازماندهی اطلاعات
 • تحولات جديد در قواعد و استانداردهاي فهرستنویسی توصیفی
 • تحولات جديد در قواعد و استانداردهاي فهرستنویسي تحليلي
 • مستندسازی و فايلهاي مستند در سازماندهی اطلاعات
 • نقش اصطلاحنامه‌ها، هستیشناسی‌ها (آنتولوژی‌ها) و تاکسونومی‌ها در سازماندهی اطلاعات
 • مباحث مرتبط با قالب‌ها و پروتکل‌های ذخيره و مبادله اطلاعات کتابشناختی
 • مسائل ويژه مرتبط با تدوین و به كارگيري مارک ایران
 • استانداردهاي كدگذاري، زبان‌های نشانه گذاری و جايگاه آنها در سازماندهي اطلاعات
 • فراداده و مسائل مرتبط با آن در سازماندهي منابع الكترونيكي
 • مباحث مرتبط با سازماندهی منابع فارسي و غیر فارسی در محيط اطلاعاتي جديد
 • مباحث مرتبط با سازماندهی منابع غیر کتابی در محيط اطلاعاتي جديد
 • راهبردهاي سازماندهي صفحات وب (چالش‌هاي روايي قواعد موجود براي سازماندهي وبسايت‌ها)
 • فهرستنویسی پیش از انتشار: وضعیت فعلی و رویکردهای آینده
 • غنيسازي پيشينه‌هاي كتابشناختي

زمان بندي: آخرين مهلت ارسال چكيده: 15/8/١٣٨٥

آخرين مهلت ارسال متن کامل: ١٥/١٠/١٣٨٥

برگزاري: نيمه اول اسفند 1385

فرمت ارسال مقالات: World XP و ويرايش‌هاي بعد از آن. ارسال فايل Word الزامي است.

دبيرخانه سمينار: دانشگاه شهيد چمران اهواز – دانشكده روانشناسي و علوم تربيتي – گروه علوم كتابداري و اطلاع‌رساني - آقاي محسن حاجي زين‌العابديني:

  abedini@cep.cua.ac.ir

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۱٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

اعلام نتایج دکتری کتابداری دانشگاه آزاد

امروز نتایج آزمون دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اعلام شد. گویا که آقایان سهیلی- معرفت-مطلبی و فرهادپور از پذیرفته شدگان این دوره هستند.

این ۱۶ نفر

به خاطر اینکه یکی از دانشگاههای کشور که قرار بود دوره دکترا بگیرد و بعد به دلایلی که بر همگان مبهم و ناآشکار است دوره دکترا هم تشکیل نشد و بعد هم  دوره ارشد برای امسال تشکیل نداد امسال ظرفیت پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. مثلا اهواز امسال پذیرنده ۱۶ نفر است. حال آنکه هرسال بیش از نه نفر در این دوره نبودند. به قول یکی از دوستان احتمالا دانشگاهی که امسال نه دکترا گرفت و نه ارشد دارای کلاس کاری بالاتر از این حرفهاست...! (بدون سوگیری)

جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد

روز چهارشنبه آتی یعنی بیست و نهم شهریور یک جلسه دفاع از رساله کارشناس ارشد در گروه کتابداری دانشگاه چمران برگزار می شود. عنوان رساله تحلیل پیوندهای وب سایت­های نانوفن­آوری با استفاده از روش­­های دسته­بندی خوشه­ای، عامل تأثیرگذار وب و ترسیم نقشه دو بعدی می باشد. آقای فرامرز سهیلی از رساله خود در این روز دفاع می کند. چکیده رساله ایشان را میتوانید در وبلاگ چکیده پایان نامه ها مشاهده فرمایید.

بلوغ وب

همانطور که همگان مستحضرید ۱۵ سال از پیدایش وب گذشته است و تقریبا می توان گفت که از یک نهال نوپا خارج شد و در حال تبدیل شدن به یک درخت تنومند است. در این ۱۵ سال وب شاهد تحولات بسیار گوناگونی بوده است. یکی از این تغییرات چشمگیر پیدایش ویکی پدیاست. این دایره العمارف آنلاین کار خود را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده و موسس آن جیمی ویلز امریکایی بوده است. وی هنگامی که در مدرسه از دایره المعارفها استفاده می کرد با ناکامی هایی چون: محافظه کار بودن-حمل و نقل دشوار و عدم به روز بودن آنها مواجه شد. تا اینکه خود جیمی در ژانویه۲۰۰۱  دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا را ایجاد نمود که نه تنها برای خواندن بلکه ویراستاری کردن آن نیز برای همگان میسر بود. چیزی نیست که در ویکی پدیا نباشد و اگر چیزی را که می خواهید در آن نیافتید خودتان می توانید دست به کار شوید و متن مورد نظر خود را در آن قرار دهید. خود ویکی پدیا امکان به روز کردن مدخلها را فراهم میکند. روزنامه شرق در ویژه نامه پنج شنبه خود گزارش کامل و جالبی درباره ویکی پدیا داده است.

لینک زیر را دنبال کنید. http://sharghnewspaper.com/850616/html/spc7.htm 

خداحافظ Science Direct

علی رغم اینکه هزینه کلانی برای استفاده از این پایگاه اطلاعاتی پرداخت شد و حتی برای آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید دانشگاه... کارگاههای آموزشی برگزار گردید ظاهرا این پایگاه بسیاری از مجلات خود را از دسترس کاربران خارج کرده است. به طول اگر سال گذشته حدود هشت مجله کتابداری و اطلاع رسانی در این پایگاه موجود بود اکنون این تعداد مجلات به دو مجله تقلیل یافته است. با عزیمت رئیس کتابخانه به خارج از کشور دیگر کسی هم متولی این امر و پیگر آن نیست. باید دید تکلیف دانشجویان و اساتید در ترم جدید چیست؟

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٤۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

 کتابهای مشکلدار خارج باید گردند!

برخي از نمايندگان محترم درخواستهايي را براي جمع آوري برخي از کتابها از کتابخانه هاي عمومي سراسر کشور داشته اند، ملک احمدی معروف در این زمینه تاکيد کرد:«  ممکن است در برخي از کتابخانه ها چنين منابعي وجود داشته باشد اما تمامي آنها داراي مجوز از وزارت ارشاد هستند و کتاب بدون مجوز توسط نهاد کتابخانه هاي عمومي خريداري نمي شود. ضمن اينکه ما تلاش مي کنيم با توجه به کمبود منابع مالي بهترين کتابها را خريداري کنيم.»
وي با تاکير بر اينکه تا زماني که ... بقیه اش در میراث فرهنگی هست:
http://www.chn.ir/news/?section=4&id=6405
... و بازهم تاسیس گروه جدید

شنیده های موثق حاکی از آن است که قرار است در یکی از شهرهای یکی از استانهای کشور(س) گروهی جدید با همکاری جمعی از دانشجویان دکترای کتابداری داخله تاسیس شود. البته از ما نشنیده بگیرید.

یک خاطره کتابدارانه بدون سوگیری

این مطالب نقل به مضمون از خاطرات خانم... است که در دوران لیسانس در دانشگاه.... در رشته کتابداری تحصیل میکردند. این مطلب نیز کاملا عاری از سوگرفتگی می باشد. به درخواست ایشان نام استاد و دانشگاه حذف شد. هرچند اگر ایشان هم نمی گفتند بدون سوگرفتگی این کار صورت می گرفت! اما قضیه چیست؟

 ((يه استادي داشتيم به اسم آقاي ... ليسانس ... خوانده بود. از خويشاوندان نزديك رئيس وقت دانشگاه ...بود.  البته از ترم چهارم تو دانشگاه تدريس ميكرد. درس ...ميداد.  تا اينكه مدركش را گرفت و دفاع كرد و شد عضو هيات علمي تمام وقت دانشگاه.  تمام درسهاي ... ما را به ايشان دادند كه نتيچه اش اين شد كه ما هيچي ... ياد نگرفتيم.  بعد از چند وقت شد رئیس كتابخانه مركزي دانشگاه.  آنهم بماند كه وقتي اين پست را گرفت. كلاسهاي ما چطور برگزار ميشد.  بعد از چند وقت شنيديم كه ايشان ميخواهند بورسيه خارج شوند و بروند دكترا بخوانند. زبانش اصلا خوب نبود.  يعني واقعيتش هيچي بلد نبود.  قدرت بيان هم نداشت درس بدهد. ولي خب زبان انگليسي اش هم خوب نبود.  ميرفت كلاس زبان. تكليفهايش را مياورد سركلاس درس.  ما بهش كمك ميكرديم حل ميكرد.  باور كنيد راست ميگم.  موقع كارورزي تو كتابخانه مركزي  ميگفتي بياييد كمكم كنيد. ما اصلا از دستش راضي نبوديم بخاطر تدريس  برگه هاي ارزشيابي را كه به ما ميدادند بد پر ميكرديم. همش برايش ميزديم ضعيف.  ما هيچي سركلاسهايش ياد نمي گرفتيم.  پارتي رئيس دانشگاه و پست رياست كتابخانه مركزي كار خودش را كرد.  و الان ايشان بورسيه دانشگاه ... هستند. اصلا هيچ خبري ازش نيست. الان دقيقا سال پنچم هست. كه اونجاست.  با خرج دولت  با زن وبچه رفته...  مثلا داره دكترا ميخونه...))

و بازهم درباره خبرگزاری کتابداری ایران

متن اصلی در وبلاگ گروهی کتابداران.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

مهجوریم منفور نیستیم:کمی طولانی....

حدود چهل سال است که از عمر کتابداری آکادمیک ایران می گذرد. در این چهل سال با پستی و بلندیهای زیادی مواجه شده ایم. گاهی فقط خود را در محدوده هفت و نیم در دوازده و نیم سانتیمتر قرار دادیم- گاهی فقط مواظب بودیم که کسی کتابهایمان را نبرد-گاهی از تعداد زیاد مراجعان و سئوالات مکرر آنها در بخش مرجع( که هنوز هم برای خیلی از کتابخانه ها تعریف نشده باقی مانده) گلایه داشته ایم- گاهی...سالها این روندها را طی کردیم و رفتیم تا رسیدیم به عصر جدید. دیدیم که کشورهای دیگر چه میکنند و ما چه میکنیم. آنها کجایند و ما کجاییم. هنوز خیلی از مسائل برایمان حل نشده باقی مانده بود که گیر فناوری افتادیم و خودمان را در آن غرق کردیم. ولی در تمام این مدت بد کار نمیکردیم. حداقلش این بود که در جهان حرفی برای گفتن داشتیم و از اصول و قوانین کتابدارانه جهانی چیزی کم نداشتیم. البته سردرگم در این چهل سال دور خودمان چرخیدیم و گاهی از این شاخه به آن شاخه پریدیدیم. شاید تلاش زیادی نکردیم که کتابخانه ها واقعا یک نهاد شوند( تا به قول دکتر حری همانند یک آبدارخانه که در ادارات از اهمیت فراوانی برخوردار است این تشکیلات هم به قول معروف نهادینه شود) ولی خب نمیتوانستیم به زور کسی را وادار به مطالعه کنیم به زور کسی را به کتابخانه هایی بکشانیم که منابع مناسب و جذابی ندارند و غیره. با این حال هرکتابدار متعهد در هر سمتی که بوده تلاش خود را برای انجام رسالتش انجام داده. عده ای خیلی زیاد و عده ای هم کم و ناچیز. البته ولی در تمام این مدت به این فکر بودیم که جایگاهی برای خودمان در سازمانها پیدا کنیمبخشی از مهجوریت ما همانطور که بسیاری از شما اذعان دارید به خودمان بازمیگردد که ساکت-صبور و صادق بودیم. بیش از حد در برابر مسئولانی که کوچکترین اهمیت و درکی برای کتابخانه ها و رسالت کتابدار قائل نیستند. مسئولانی که به قول یکی از دوستان منطق-پنطق (نقل از آن مسئول) سرشان نمی شود و به هر بهانه و ترتیبی که هست باید کتابخانه ای را تعطیل کنند. مسئولانی که حتی در برابر تلاش فراوان کتابداران و برافروختگی آنها برای تعطیلی کتابخانه حتی به خود زحمت خم آوردن به ابرو هم نمی دهند. پس مسئولان ناآگاه که در ناآگاهی عجیبی مانده اند و حاضر نیستند که از آن به اصطلاح تفکر خارج شوند. مسئولانی که حتی میخواهند برای کتابداران هم خط و خطوط تعیین کنند و به آنها بگویند شما که هستید و چه وظایفی دارید و باید چه بکنید و چه نکنید! اگر ما در این تعلل نکرده بودیم و کمی با صدای بلندتر حرف خود را به کرسی می نشاندیم شاید امروز ادعای مهجوریت نمی کردیم. دوستانی که رساله ها و مقالاتشان درباره وظایف کتابداران بوده چرا نباید آن را به یک سازمان خاص معرفی کنند تا آن سازمان بر اساس یک نظر کتابدارانه به مشخص کردن وظایف کتابداران بپردازد؟ پس بازهم این قضیه به خودمان برگشت. تعلل و این هم نتیجه اش. ولی .. ولی با تمام این احوال با وجودیکه هنوز خیلی ها با نام رشته مشکل دارند( باور کنید اصلا نگارنده قصد نوشتن این جمله را نداشت ولی چاره ای نبود! نگارنده این سطور از بحث های بی پایان و بی نتیجه و سردرد آور درباره نام رشته بیزار است!) و در جامعه مان ظاهرا مهجوریم و چله نشین ولی هرگز منفور نیستیم. کار خود را دوست داریم و احترام اجتماعی را هم در جامعه داریم. درست است شاید مهجور باشیم و برخی مسئولان غم انگیز و پرغلط مارا مهجور کرده اند ولی هرگز منفور نشده ایم و نخواهیم شد...

کتابدار موفق کیست؟

کسی که دکتر باشد(از یکی از کشورهای جهان-آسیایی ترجیحا هندی). یک پاراگراف مطلب بنویسد. در مطلبش از هیچ استناد و منبعی استفاده نکند. مقاله اش در یک جایی(ترجیحا یک مجله الکترونیکی) منتشر بشود. در نهایت این مطلب هم بدون سوگیری میباشد!

تمیز کاری

کار کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جالب است. یک نشریه منتشر کرده اند که نوعی فعالیت خودجوش کتابدارانه در آن موج میزند. به کتابداران این کتابخانه به خاطر کارشان تبریک میگوییم. حیف که لینکی نیست که بشود این نشریه را دید. ولی اگر عضو گروه خبری هستید حتما می بینید.

تعویض مدیر داخلی

گفته میشود که مدیر داخلی فصلنامه کتاب-خانم کمالی فر عوض شده و ایشان دیگر در فصلنامه کتاب فعالیت نمیکنند. اینکه چرا این امر صورت گرفته و چه کسی جای ایشان آمده هنوز مشخص نیست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

بازهم یک رئیس جدید

ظاهرا این قضیه تعویض رئیس کتابخانه دانشکده تمامی ندارد و مثل مربیان تیمهای فوتبال در آن تغییر صورت می گیرد. پس از موافقت رئیس بزرگ با استعفای رئیس کتابخانه که منجر به این شد که کتابدار کتابخانه به ریاست کتابخانه برسد هم اینک شنیده ها حاکی از آن است که قرار است از امروز( یا حداقل به زودی) یک رئیس جدید به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کند و در صورت تائید کارش به عنوان سرپرست ثابت این کتابخانه تعیین شود. رئیس جدید دارای لیسانس کتابداری و فوق لیسانس تربیت بدنی است و بیش از سه سال است که مسئول کتابخانه دانشکده تربیت بدنی می باشد. ایشان آقای س هست که بعدا با وی بیشتر آشنا می شوید.

بازگشت دکتر فرج پهلو

دکتر فرج پهلو که برای یک فرصت مطالعاتی کوتاه مدت اسفند ماه سال گذشته عازم ونکوور کانادا شده بود روز شنبه به اهواز بازگشت. درباره ایشان و سفرشان در یادداشتهای آتی بیشتر خواهیم نوشت.

درباره فیشینگ

... «فیشینگ» به طور كلی به حملاتی گفته می شود كه در آن هكرها وب سایت هایی را با ظاهری كاملا مشابه وب سایت های شناخته شده، مثلا وب سایت «یاهو میل»، طراحی كرده و با نمایش این وب سایت های جعلی، كاربران را فریب داده و اسم رمز و كلمه عبور تایپ شده توسط كاربران را ثبت كرده و می ربایند. در این میان شركت «یاهو» اعلام كرده است هم اكنون بخش كوچكی از كاربران «یاهو» كه برای استفاده از خدمات این شركت به وب سایت هایی كه مستلزم درج اسم رمز و كلمه عبور است مراجعه می كنند، به صورت تصادفی انتخاب شده و خدمات نشان الكترونیكی جدید برای آنها معرفی می شود...

شرق: http://sharghnewspaper.com/850608/html/media.htm

این بدهی های ۲۰ میلیارد تومانی!

نهاد کتابخانه هاي عمومي اعلام کرد که در صورت عدم پرداخت نيم درصد از درآمد سالانه شهرداريها، از اين نهاد شکايت خواهد کرد. بر اساس قانون، شهرداريها موظف شده اند سالانه نيم درصد از کل درآمد خود را به حساب نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور واريز کنند. نهاد کتابخانه هاي عمومي امروز براي نخستين بار ميزان کل طلب خود از شهرداريها را نيز اعلام کرد.

 مبلغ کل بدهي شهرداريها به نهاد کتابخانه هاي عمومي حدود 20 ميليارد تومان است. وي درباره دورنماي واکنش شهرداريها درباره اين اظهارات و موضوع شکايت گفت:« شهرداري بايد به قانون تن دهد نه به درخواست نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور. شهرداري يکي از نهادهاي جمهوري اسلامي است و بايد به قانون عمل کند.
میراث فرهنگی
نتیجه اخلاقی: کتابخانه های عمومی به هیچ وجه تهدید به حساب نمی آیند و تعطیلی چندتا نهاد هزینه دار باعث برخوردن به کسی نمی شود که!
روز جهانی وبلاگ
ظاهرا چهارشنبه گذشته روز جهانی وبلاگ بود که عده ای از دوستان لطف کردند و خبرش را منعکس نمودند. ولی جالب است که با این همه وبلاگی که در ایران هست هیچ واکنشی در مورد این روز وجود نداشت؟ ولی نکته این وبلاگ کتابداری هم در نوع جالب است. حتی به این لینک سر بزنید.
http://www.librarystuff.net/2006/08/blog-day.html
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم