کتابداران فردا

کتابدارانه ها

سمینارهای علمی هفتگی

در سه هفته جاری و به صورت پشت سر هم در روزهای دوشنبه اعضای هیات علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز سخنرانی خواهند داشت. موضوع سخنرانیها به این شرح است:

دوشنبه: اول آبان ماه- خانم دکتر فریده عصاره: گزارش شرکت در همایش بین المللی کول نت- نانسی

دوشنبه: هشتم آبان ماه- آقای دکتر مرتضی کوکبی: فناوری و فرهنگ: یگانگی یا بیگانگی.

آقای دکتر عبدالحسین فرج پهلو: شیوه های تحقیق در محیط وب

دوشنبه: ۱۵آبان ماه- آقای محمد حسن عظیمی- بررسی جامعیت در نرم افزارهای جامع کتابداری: بررسی مقایسه ای شرایط مطلوب و وضع موجود نرم افزارهای مورد استفاده.

برگزاری جلسه انجمن

انجمن کتابداران شاخه خوزستان امروز عصر تشکیل جلسه داد. در این جلسه که با حضور دکتر فرج پهلو-آقای حاجی زین العابدینی- خانم مکتبی و خانم آخشیک در دفتر دکتر فرج پهلو تشکیل گردید در مورد برنامه های آتی انجمن بحث و تبادل نظر شد.

برگزیده ها از شورا

فعالیتهای شورای کتاب کودک به نقل از خبرنامه شورا:

·         دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، نمایشگاه آثار برگزیده برای نوجوانان معلول 2007 را برگزار میکند. شورای کتاب کودک در پاسخ به دعوت IBBY آثار زیر را با ترجمه انگلیسی برای شرکت در مسابقه به این دفتر ارسال کرد: کتاب حسی-لمسی اتل متل توتوله، بازی های پنج انگشت، قطار بازی، سبزه ای در درون من، شب به خیر فرمانده.

·         شورای کتاب کودک به دعوت مسئولان کنگره بین المللی سرطان اطفال، در تاریخهای 7، 8 و 9 آبان ماه در این برنامه شرکت خواهد کرد.

·         خانم شهلا افتخاری به پیشنهاد هیات مدیره شورا مسئولیت گزینش و ارسال اخبار مربوط به ادبیات کودکان ایران به مجله BOOK Bird را برعهده گرفت. این مسئولیت تا سال 1385 بر عهده خانم منصوره راعی بود.

·         دومین برنامه آموزش کتابداران کتابخانه های روستایی از تاریخ دهم تا شانزدهم شهریور ماه در کانون توسعه فرهنگی کودکان و با شرکت 20 نفر برگزار شد. مباحث زیر در این دوره مطرح شدند: کار با کودکان، مراحل رشد، فعالیتهای کتابخانه، آشنایی با ادبیات کودکان، نقالی، کتابخوانی، گریم، هنر خلاق و فرهنگ مردم.

·         طی جلسه ای که شورای اجرایی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان در تاریخهای هشتم و 22 شهریور برخی مسائل زیر مطرح شد: توزیع پروپدیا بین گروههای تخصصی برای مطالعه همه اعضای گروه، تهیه تیزر فرهنگنامه، حزوه 27 سال کار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و...

با سپاس از خانم مکتبی فرد، به خاطر در اختیار قرار دادن خبرنامه شورا.

ضیافت

پنج شب گذشته، در مهمانسرای دانشگاه چمران اهواز، جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی در یک ضیافت افطاری گردهم آمدند. یک شب بیاد ماندنی و خاطره انگیز.

 فراخوان دوم

همایش راهبردها و راهكارهاي نوين در سازماندهي اطلاعات 

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران در نظر دارد اولین همایش سالانه خود را با عنوان «همایش راهبردها و راهكارهاي نوين در سازماندهي اطلاعات» برگزار نماید. از کلیه علاقه‌مندان دعوت می‌شود چكيده مقالات خود را حداکثر تا تاریخ 15/٨/١٣٨5 به نشاني الكترونيكي دبيرخانه سمينار ارسال کنند.

محورهاي موضوعی پيشنهادي همایش به این شرح است:

 • نظريه‌ها و راهبردهاي نوين در سازماندهي اطلاعات

 • تاثیر متقابل تکنولوژی اطلاعات و سازماندهی اطلاعات

 • تحولات جديد در قواعد و استانداردهاي فهرستنویسی توصیفی

 • تحولات جديد در قواعد و استانداردهاي فهرستنویسي تحليلي

 • مستندسازی و فايلهاي مستند در سازماندهی اطلاعات

 • نقش اصطلاحنامه‌ها، هستیشناسی‌ها (آنتولوژی‌ها) و تاکسونومی‌ها در سازماندهی اطلاعات

 • مباحث مرتبط با قالب‌ها و پروتکل‌های ذخيره و مبادله اطلاعات کتابشناختی

 • مسائل ويژه مرتبط با تدوین و به كارگيري مارک ایران

 • استانداردهاي كدگذاري، زبان‌های نشانه گذاری و جايگاه آنها در سازماندهي اطلاعات

 • فراداده و مسائل مرتبط با آن در سازماندهي منابع الكترونيكي

 • مباحث مرتبط با سازماندهی منابع فارسي و غیر فارسی در محيط اطلاعاتي جديد

 • مباحث مرتبط با سازماندهی منابع غیر کتابی در محيط اطلاعاتي جديد

 • راهبردهاي سازماندهي صفحات وب (چالش‌هاي روايي قواعد موجود براي سازماندهي وبسايت‌ها)

 • فهرستنویسی پیش از انتشار: وضعیت فعلی و رویکردهای آینده

 • غنيسازي پيشينه‌هاي كتابشناختي

زمان بندي: آخرين مهلت ارسال چكيده: 15/8/١٣٨٥

آخرين مهلت ارسال متن کامل: ١٥/١٠/١٣٨٥

برگزاري: نيمه اول اسفند 1385

فرمت ارسال مقالات: World XP و ويرايش‌هاي بعد از آن. ارسال فايل Word الزامي است.

دبيرخانه سمينار: دانشگاه شهيد چمران اهواز – دانشكده روانشناسي و علوم تربيتي – گروه علوم كتابداري و اطلاع‌رساني - آقاي محسن حاجي زين‌العابديني:

  abedini@cep.cua.ac.ir 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٢٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

کتاب جدید از دکتر حری

شیوه های استناد در نگارش های علمی: رهنمودهای بین المللی تالیف دکتر حری و اعظم شاهبداغی از انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد. در این کتاب میتوانید انواع شیوه های استناد علمی را مشاهده کنید که به مراتب کاملتر از کتاب قبلی دکتر حری تحت عنوان آئین گزارش نویسی بوده است.

گزارش سفر: سیدنی 2006

امروز دوشنبه ساعت یازده سخنرانی دکتر بیگدلی در زمینه رفتار اطلاع یابی مهندسان شرکت کشت و صنعت نیشر خوزستان در تالار دکتر پاک سرشت برگزار گردید. البته از اینکه اطلاع رسانی در این مورد ضعیف بود ببخشید. چون خودمان همان روز همایش فهمیدیم که امروز یک سخنرانی هم هست! دکتر بیگدلی این همایش را در سیدنی استرالیا ارائه کرده بود که عنوان همایش رفتار اطلاع یابی در بافت بوده است. این همایش همه ساله در یکی از کشورهای دنیا برگزار می شود. سال قبل نیز در کشور ایرلند برگزار شده بود. دکتر بیگدلی در ابتدا در مورد نیشکر و پیدایش آن در ایران و اینکه از سال ۱۹۸۹ بررسی هایی برای بهره برداری از نیشکر به منظور خودکفایی در تولید شکر در خوزستان انجام شد  و به دلیل اینکه این کار مکانیزه است  باید از نیروهای متخصص استفاده شود و این نیروهای متخصص به منابع اطلاعاتی غنی نیازمندند صحبتهایی نمود. وی بیان داشت علی رغم اینکه در کشور ما در برخی مجلات تخصصی گفته می شود دیگر کار روی رفتار اطلاع یابی بس است بیشتر مقالات سیدنی در این حیطه بوده. مثلا یکی از ارائه کنندگان مقاله ای در مورد شیوه اطلاع رسانی در خطوط متروی شهر سیدنی ارائه کرد که مثلا اگر مترو خراب شد شیوه های اطلاع رسانی به مردم یا به مدیر مترو چگونه است. در تحقیق دکتر بیگدلی مشخص شد که اغلب کارشناسان این شرکت مهندسان کشاورزی-عمران هستند و برخی هم تحصیلات حسابداری-شیمی و مدیریت دارند. ۵۹ درصد از کتاب فارسی- ۵۱ درصد از نشریات فارسی و ۳۶ درصد از نشریات لاتین استفاده میکنند. علت استفاده اندک از نشریات لاتین ضعف در زبان- ضعیف بودن مجموعه و سخت بودن محتوای مجلات انگلیسی زبان است. کارشناسان مشکلات خود را برای استفاده از کتابخانه شرکت که هم اینک در مزارع قرار داده شده چنین بیان کردند: فقدان مهارت در به کارگیری فناوریهای روز- مسافت طولانی محل کار با کتابخانه- ساعات کار طولانی و خسته کننده در طول هفته.

وی در نهایت پیشنهاد راه اندازی کتابخانه سیار- راه اندازی اینترانت و اشتراک مجلات علمی چاپی را برای بهتر شدن دسترسی کارشناسان این شرکت به اطلاعات دانست.

در حاشیه: دکتر شهنی معاون پژوهشی دانشکده از عدم حضور دانشجویان گلایه میکرد. پاسخهایی که به وی داده شد به این ترتیب بود: عدم اطلاع رسانی کافی به همه. چون در جایی نصب نشده بود که قرار است امروز سخنرانی باشد. عدم انگیزه دانشجویان برای دریافت اطلاعات به دلیل برطرف نشدن نیازهای اولیه.(  هنوز مشکل گرسنگی شکمی حل نشده که سراغ گرسنگی اطلاعاتی برویم!.) عدم تشویق کردن دانشجویان از سوی اساتید جهت شرکت در این سخنرانی ها.

نکته جالبی که دکتر بیگدلی به آن اشاره کرد تعاملات گسترده کشورهای مختلف اروپایی با هم در نگارش مقاله بود که متاسفانه در سرزمین ما این رویه حکم فرمانیست. حتی جالب است که آنها تعجب میکردند که ماهم رشته کتابداری داریم. بسته بودن دروازه ها به روی دانشمندان و عدم تعاملات اطلاعاتی آثار مخربی برای ما در بر خواهد داشت. اگر قرار است کتابداری جهانی شود و گسترش یابد باید به کشورهای در حال توسعه هم اهمیت داده شود. سخنرانی دکتر بیگدلی ساعت دوازده به پایان رسید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

علم سنجانه

شنیده ها گویای آن هستند که یکی از دانشگاههای مرکزی کشور در حال راه اندازی یک مرکز علم سنجی برای انجام طرحهای تحقیقاتی مربوط به این حیطه علمی می باشد. گویا قرار است که از یکی دوتا متخصص این حوزه هم دعوت کنند تا در این مرکز سخنرانی کنند. حالا البته این مطلب بدون سوگیری هست ولی آنجا که کسی تخصصی در علم سنجی ندارد چطور است که قرار است این مرکز راه اندازی شود؟ شاید که ... بگذریم!

۲۰

تنها نشریه دانشجویی کتابداری در سطح کشور که به بیست شماره رسید نشریه پیک کتابداری است که با تلاش دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا منتشر می شود. به این عزیزان تبریک می گوییم و برایشان آرزوی توفیق بیشتر داریم.( باسپاس از خانم پاکدامن به خاطر این خبر)

جایزه نوبل ادبیات به ترکها رسید

روز پنجشنبه، 12 اکتبر، آکادمی علوم سوئد، که برنده جايزه نوبل ادبی را بر می گزيند، اعلام داشت که جايزه نوبل سال جاری را به اورهان پاموک، نويسنده اهل ترکيه، اعطا می کند و در توصيف فعاليت ادبی وی گفت که اين نويسنده ترک در توصيف شهر زادگاه خويش، نمادهای نوينی را برای بيان "تقابل و درهم تنيدگی فرهنگ ها" کشف کرده است. از جمله رمان های وی می توان به "قلعه سفيد"، "کتاب سياه"، "زندگی جديد"، "نام من سرخ است" و "برف" اشاره کرد که به زبان انگليسی ترجمه شده اند. به برنده جایزه نوبل ادبيات يک ميليون و چهارصد هزار دلار جایزه نقدی، دیپلم افتخار و مدال طلا تعلق می گیرد. بی بی سی: http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2006/10/061012_he-orhanpamuk.shtml

آگهی استخدام

دانشگاه علوم پزشکی شیراز 5 کارشناس کتابداری و 3 کارشناس ارشد بصورت پیمانی استخدام می کند. جهت اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمائید:
http://www.sums.ac.ir/modules/notice/notice_0010.html?uri=/index.html
با سپاس از آقای خسروی
اینترنت با سرعت بالا ممنوع!
یکی از دوستان یکی دو روز پیش می گفت که میدانی چرا اینقدر سرعت اینترنت آمده پایین که ایمیل که نمیشود چک کرد هیچ یک مقاله درست و حسابی هم نمیتونی پیدا کنی. ظاهرا اخبار به نقل از یکی دو مقام مسئول(!) ذکر کرده که فعلا اینترنت با سرعت بالا در کشور ممنوع است! چرا؟ .... بروید از خودشان بپرسید.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

عارفانه ها

پس از یک جلسه دفاع سرشار از سوگیری این کشف و شهودها اتفاق افتاده است.

 • میزان شعور و انسانیت انسانها را با چه می سنجند؟الف) تعداد مقالات ب) هرسه مورد

پاسخ قطعی: مشکلی دارم زدانشمند مجلس بازپرس/ توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند؟

نتیجه گیری متقدم: واعظان کین جلوه برروی منبر می کنند/ چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

نتیجه گیری متاخر: آینه آن روز که گیری به دست...

نتایج یک پژوهش

یافته های یک تحقیق درباره تحلیل استنادی مقالات تالیفی حوزه کتابداری و اطلاع رسانی در مجلات علمی ترویجی و علمی پژوهشی طی سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳ نشان داد که  از مجموع 553  مقالۀ تألیفی فارسی حوزۀ کتابداری و اطّلاع­رسانی، 28 مورد بدون  مأخذ و 525  مقاله دارای مأخذ بودند که به طور کلّی با 6573 استناد مستخرج از آنها، متوسط تعداد استنادها برای هر مقالۀ تألیفی 5/12 استناد می­باشد. همچنین پرتولیدترین نویسندگان معرّفی شدند. در بین دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی، «دانشگاه تهران» با 87 مقاله سهم عمده­ای را داشته است. موضوع «مواد و منابع» با 9/17 درصد بیشترین تعداد مقالات را داشته است. اکثر مقالات تألیفی مورد بررسی، مقالات یک نویسنده­ای بوده­اند که این گونه مقالات 92/81 درصد کل مقالات را شامل می­شوند و تنها 08/18 درصد از مقالات با همکاری دو یا بیش از دو نویسنده نوشته شده است.  قاعدۀ برادفورد در مورد مجلات لاتین مورد استفاده توسط نویسندگان مقالات تألیفی مورد بررسی صادق است و 3 مجلۀ هسته تعیین شدند. بیشترین میزان استفاده از منابع مورد استناد با 75/38 درصد متعلّق به مجلات و کمترین میزان استفاده با 64/3 درصد مربوط به مقالات همایش­ها می­باشد. نیم­عمر منابع مورد استناد در مقالات تألیفی مورد بررسی، در مجموع، 12 سال برآورد شده است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:۱٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

مادرانه-دایه وار!

بازهم کتابی جدید و بحثهای داغ جدید! بازهم افتادن کار به دست نابلدان. بازهم یکی باید به کتابداران و اطلاع رسانان بگوید که یک پدیده جدید چیست؟ کتابداران و اطلاع رسانانی که گویا خود از پشت کوههای سربه فلک کشیده و بیابانهای دورافتاده به نزدیکی وادی علم رسیده اند و منتظرند تا دیگران به آنها حالی کند که این چیزهای عجیب و غریب چیستند؟! یک بار کامپیوتر برای کتابداران و اطلاع رسانان- یک بار وبلاگ برای کتابداران و اطلاع رسانان- معلوم نیست فردا چی برای کتابداران و اطلاع رسانان منتشر میشود؟ در مورد این قضیه به قدر کافی در وبلاگ گروهی بحث شده و دوستان به قدر کافی در مورد آن نظر داده اند ولی خب این حرف واقعا صحیح است که عده کثیری از متخصصان کامپیوتر فراتر از قله بینی خود را نمی نگرند و همگان را رعیت و خویشتن را ارباب دیگران می پندارند. نمونه بارز آن را در جلسه شهریور ماه انجمن دیدیم و حالا هم که این کتاب سازی جدید با سبک جدید استناد دادن! به هرحال کتابداران و اطلاع رسان تقاضامندند که هرچند به بهانه بین رشته ای بودن رشته کتابداری و اطلاع رسانی که هنوز مفهوم آن هم برای خیلی ها(غیرکتابداران) قابل درک نیست- دیگران از فرو کردن پاهای مبارک در کفشهای آنها به شدت بپرهیزند! باز بودن مرزهای کتابداری دلیل بر ورود بدون روادید دیگران با سروصدای فراوان و ادعاهای عجیب نمیشود(بدون سوگیری).

بي متوليانه

....نه من معتقدم اگرکتابخانه هاي ما بسترهاي تجربي خوبي را در سراسر ايران و در سطوح مختلف به وجود مي آوردند و ارتباط بين مراجعه کننده و کتابدار به وجود مي آمد، يک اتفاق پويا مي افتاد و آن وقت اين اتفاق پويا مي توانست بر روي آموزش تاثير بگذارد يعني در حقيقت مي رسيديم به اين نکته که من هميشه به آن فکر مي کنم و آن اينست که ما بايد در کتابداري کنکورهاي اختصاصي داشته باشيم چون کتابدار بايد با توانمندي وارد دوره شود و لااقل علاقه به مطالعه داشته باشد براي مثال دو دوره اي را که به طور اختصاصي در دانشگاه تهران برگزار کرديم باعث شد که بتوانيم کتابداران بسيار خوبي را تربيت کرده و به جامعه تحويل بدهيم. من معتقدم مشکل اصلي ما، مشکل عمل نکردن و اتفاق نيفتادن است،در حال حاضر اتفاق ارتباط بين جامعه و آن گزارشي که ما بايد از آن تاثير بگيريم،بسيار ضعيف است. مثلا" در حوزه کتابخانه هاي عمومي و کتابخانه هاي دانشگاهي، ما يک الگوي مناسب که مورد تاييد باشد، نداريم. يا مثلا" وقتي که مسئولان کتابخانه هاي يک کشور به جهان آموزش کتابداري پيغام مي دهند که حرف هاي شما نامربوط است، اين مسئولان خود کتابدار نيستند، در جامعه اي  هم که نود و پنج درصد مسئولان آن کتابدار نيستند اصلا" نمي توان انتظار مذاکره يا حرفي را داشت. البته من هم مثل آقاي فاني نسبت به گام هايي که الان برداشته مي شود، خوشبين هستم اما آنچه که مسلم است اينست که ما يک برنامه ريزي منسجمي نداريم، طرح ملي و يا متولي ملي براي گسترش کتاب، کتابخواني و کتابخانه ها نداريم و همه اين عوامل بسيار تاثيرگذار و مهم است. دربيشتر کتابخانه هاي پژوهشي ما، برجسته ترين و کارشناس ترين نيروها را در بخش هاي فهرست نويسي متمرکز مي کنند و ديپلمه ها يا افرادي را که در رشته کتابداري آموزش نديده اند پشت ميز امانت و مرجع مي نشانند. میراث فرهنگی 

تصحیح یک خبر

قبلا گفته شده بود که آقای س رئیس کتابخانه دانشکده... شده ولی با عرض پوزش به آگاهی می رسانیم که ایشان تنها یکی از کارکنان کتابخانه است و رئیس همان کتابدار کتابخانه است.

سایت ها را من تعطیل می کنم

پس از تعطیلی سایت کارشناسی ارشد این بار بوی تهدید تعطیلی سایت دکترا به مشام می رسد. هنوز هم بر کسی معلوم نیست که این  اتاقک چوبین مرکز پورتال دانشکده چیست و چه کار می خواهد بکند؟ شاید یک بنده خدایی این لفظ پورتال را شنیده و به مذاقش خوش آمده و الخ... الله اعلم(بدون سوگیری).

دفاعیه سرشار از سوگیری

روز یکشنبه ۱۶ آبان یک جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه چمران برگزار شد که در زمینه تحلیل استنادی مجلات فارسی کتابداری و اطلاع رسانی و تعیین پرکار ترین نویسندگان کتابداری ایران بود. در این جلسه آقای امیرحسین عبدالمجید از رساله خود دفاع کرد و در نهایت رساله اش با درجه عالی پذیرفته شد اما با حرف و حدیثهای انبوه و فراوان...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

دفاعیات

در هفته جاری و اوائل هفته آینده دو جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه چمران برگزار خواهد شد. دفاعیه اول روز چهارشنبه هفته جاری توسط آقای رحمان معرفت برپا می شود که موضوع رساله وی پیرامون بررسی سواد اطلاعاتی دانشجویان کتابداری کشور می باشد و دفاعیه دوم  یکشنبه هفته آینده توسط آقای امیرحسین عبدالمجید برگزار می شود که موضوع رساله وی درباره میزان تولیدات علمی در حیطه کتابداری در پنج سال اخیر  است که با بررسی مجلات کتابداری و اطلاع رسانی صورت گرفته است. چکیده این رساله ها متعاقبا منعکس خواهد شد.

کیانی رفت شریف آبادی آمد

در آيين توديع و معارفه معاون اسناد سازمان اسناد وكتابخانه ملي دكتر سعيد رضايي شريف آبادي معرفي و از خدمات دكتركياني معاون قبلي اين سازمان قدرداني شد. در اين مراسم همچنين علي اكبر اشعري مشاور فرهنگي رئيس جمهور و رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي كشور ضمن تشكر از خدمات وفعاليتهاي دكتر كياني وي را مديري دلسوز و محقق ناميد و دكتر شريف آبادي را هم مديري با تجربه در عرصه كتابداري و اسناد دانست. لازم به ذكر است دكتر سعيد رضايي شريف آبادي داراي مدرك كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتري كتابداري است و از سال 61 فعاليت خود را در مراكز مختلف آرشيوي كشور آغاز نموده است. (حداقل همین کتابدار بودن رئیس این سازمان یک امتیاز مثبت برای ما کتابداران هست).

میراث فرهنگی

رئیس جدید؟

از قرار معلوم رفتن دکتر عصاره به فرصت مطالعاتی قطعی شده و تا دوماه دیگر ایشان ایران را به مقصد امریکا ترک میکند. اما حالا باید دید که رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران چه کسی خواهد شد؟ آیا این کتابخانه هم صاحب یک مدیر غیرکتابدار خواهد شد که در این صورت باید گفت ...الفاتحه... و آیا یک مدیر کتابدار نصیبش می شود؟ اگر اری چه کسی؟ هنوز مبهم. هنوز غیرشفاف...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

کتابها را من انتخاب می کنم

خاطرات زیر غیرکتابدارانه ولی در عین حال مرتبط با کتابداران هست:

یک دانشجوی رشته مشاوره تعریف میکرد که روزی در قفسه های کتابخانه دنبال کتاب ادبی میگشته که ناگهان دو کتاب از یک نویسنده مشهور امریکای لاتین دیده که عناوین آنها خیلی شبیه هم بوده است. درواقع دو ترجمه از یک کتاب! وقتی با کتابدار موضوع را در میان گذاشت گفت که نخیر. این دو کتاب تازه ترین کتاب این نویسنده است و نظایری از این قبیل. پس از دقایقی که به طور مستند بر وی امر به یقین تبدیل شد که اشتباه کرده و دو کتاب خریده گفته :((خب... راستش یک مقدار پول دست ما هست که هرچی دلمون بخواد می تونیم بخریم.. من از هر کتابی خوشم بیاد میرم میخرم.دیگه دردسر سفارش و انتخاب و این جور کارهای پیچیده را نداره)). دوران قدیم در متون با این واژه ها روبرو می شدیم: هر کتابی خواننده اش- آشنایی کتابدار با منابع مختلف علمی و غیرعلمی- توجه به نیاز کاربر- عدم دخالت سلیقه در انتخاب کتاب. ولی یادمان نیست که اینها را میگفت. شما یادتان هست؟!

بازهمین راوی میگفت که اساتیدشان بعد از قرنها که به کتابخانه مراجعه می کنند صفحه منابع کتابها را پاره می کنند و با خودشان می برند! حالا چرا و کجا؟ بر ما پوشیده است. باز این راوی میگفت که در دانشگاهشان برخی اساتید از سهمیه شان و عوامل دیگر برای امانت گرفتن کتاب خیلی سو استفاده میکنند. مثلا همان راوی میگفت که حدود سی و پنج کتاب به نام یک استاد بود و ظاهرا فراموش(!) کرده بود که باید روزی آنها را تحویل دهد و ممکن است سایر موجودات زنده نیز به آنها نیازمند باشند. اما کتابدار آن کتابخانه هم طی جلساتی با روسای خود در مورد این مشکل برگه ای را تحت این عنوان به کتابخانه زد: هر یک از اعضای هیات علمی که نسبت به تحویل دادن کتابهای موعد گذشته خود اقدام نکنند از حقوقشان کسر خواهد شد. بلافاصله کتابها بود که تحویل داده می شد و کتابدار با لبخند معنی داری آنها را تحویل میگرفت!

قرائت خانه؟ نمیخواهیم

در تازه ترین اقدام رئیس بزرگ- قرائت خانه کتابخانه دانشکده... تعطیل-رنگ آمیزی و به سایت کامپیوتری دانشکده تبدیل شد. سایت کارشناسی ارشد هم جمع و جور و تخلیه شد و به این مرکز اضافه شد. میگویند قرار است که سایت دکترا را نیز ازشان بگیرند و در همین مرکز که طبقه دوم کتابخانه است کارشان را بکنند. قرائت خانه هم چون جای مهمی نبود به یکی از کلاسها منتقل شده است...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

پاييزانه

آغاز خزان زيباي آرامش بخش رنگارنگ و نيز شروع سال تحصيلي جديد و جاري شدن دوباره تلاش و زندگي بر همه شما مبارك.

همايش 29

يكي ديگر از همايشهاي ماهانه انجمن كتابداران ايران روز بيست و نهم شهريور ماه در كتابخانه ملي ايران برگزار شد. پيش از برگزاري اين نشست، از ساعت دو و سي دقيقه در طبقه سوم كتابخانه ملي و دفتر معاونت، جلسه هيئت مديره انجمن با حضور آقايان خسروي، كياني، شمسبد، حافظيان رضوي، زين العابديني، عمراني، عليمحمدي و حيدري نژاد و خانمها نيازي، سودبخش و عباسي تشكيل شد. در اين جلسه پيرامون مسائلي چون فعالتر كردن شاخه هاي انجمن در استانها، وب سايت انجمن، نشريه مخصوص انجمن و نظايري از اين قبيل بحث شد. سپس در ساعت چهار در تالار شريعت زاده سخنرانيها آغاز شد. پيش از آغاز سخنرانيها آقاي عمراني درباره انجمن و انتخابات هيئت مديره آن صحبت كرد و از كتابداران دعوت كرد تا در اين انتخابات خود را كانديدا كنند و حضوري فعال داشته باشند. سخنراني اول توسط آقاي داريوش مطلبي در زمينه شابك 13 رقمي بود. ايشان در زمينه تاريخچه شابك و نيز ساختار آن توضيحاتي ارائه نمود. وي دليل 13 رقمي شدن شابك را افزايش بي رويه انتشارات چاپي و نيز الكترونيكي در قالبهاي مختلف عنوان نمود. آقاي مطلبي بيان داشت كه موسسات ملي شابك بايد نرم افزارهاي تبديل 10 رقم به سيرده رقم را به رايگان عرضه نمايند. ناشران بايد شابكها را از نو محاسبه نمايند. نرم افزارهاي كتابخانه اي بايد توانايي درك شابك ده رقمي و 13 رقمي را داشته باشند به طوريكه هردو آنها قابل دسترسي  و جستجو باشند.

سخنراني خانم لگزيان تحت عنوان بررسي كتابخانه هاي زندان در ايران ارائه گرديد. ايشان برروي 144 كتابخانه زندان در ايران تحقيق كرده بودند. از يافته هاي تحقيق اين بود كه تنها 14 كتابخانه زندان در ايران با استانداردهاي كتابخانه هاي زندان ايفلا مطابقت دارند. بيش از دوميليون كتاب در اين كتابخانه ها وجود دارد كه بيشترين سهم متعلق به كتابخانه زندان ساري با حدود يك ميليون كتاب (مشخص نشد كه عنوان يا نسخه)، و كمترين آن متعلق به كتابخانه زندان گنبد بوده است. ايشان پيشنهاد كردند كه انجمن كتابخانه هاي زندان در ايران فعال شود، كارگاههاي كتابخواني، كتاب درماني، شعرخواني در اين كتابخانه ها ارائه شود. كتابخانه ها بهترين مكان براي اصلاح و تربيت بزهكاران در زندانها هستند. با بررسي رفتار اطلاع يابي زندانيان ميتوان بهتر نيازهاي اطلاعاتي آنها را تامين نمود. حتي ميتوان كارروزي دانشجويان كتابداري را در كتابخانه هاي زندان تشكيل داد تا با كار در اين محيط آشنا و نيز آماده شوند. سپس جمعي از حضار از جمله خانمها مكتبي و  سودبخش و نيز آقاي محمدي درباره كار ايشان مسائلي را مطرح و بيان نمودند و غير از تمجيد از كار ايشان در كار برروي چنين موضوعي، در زمينه تلاش شوراي كتاب كودك در راه اندازي كتابخانه كانون  اصلاح و تربيت، چگونگي سطح تحصيلات كتابداران زندان، مسئله كتابدرماني و نيز چگونگي ارائه كتاب و اطلاعات به طبقات مختلف بزهكاران بحث و گفتگو شد. سخنران بعدي آقاي حافظيان رضوي بودند كه در زمينه طرح جامع توسعه كتابخانه هاي عمومي كشور در نهايت مهندس رهنمافر درباره كاربرد فناوري اطلاعات در كتابخانه هاي عمومي – مطالعه موردي: كتابخانه هاي عمومي ايران  به ايراد سخنراني پرداختند. پس از پرسش و پاسخي كوتاه جلسه در ساعت 18 و خورده اي(!) نزديك به هفت به كار خود پايان داد.

حاشيه بدون سوگيري: از زمان شروع سخنراني ها سالن تقريبا پر بود و جمعيت به چشم مي آمد. تا نيمه سخنراني آقاي رهنمافر نيز حضور جمعيت چشمگير بود اما... گويا سخنران محترم قصد داشت هرچه مطلب بلد بود يا بهش گفته بودند را ارائه كند و توجه نداشت كه زماني محدود در اختيار دارد و با كتابداراني مواجه است كه تقريبا همگي دستي بر آتش آي تي دارند و نيازي نيست كه از تاريخچه آي تي و تاثير آن بر كتابخانه ها (مطالبي كه به قول يكي از دوستان سه چهارماه طول كشيده بود سخنران محترم در هنگام انجام يك پروژه درك كند و به وي تفهيم شود) براي آنها مكررا گفته شود. اين كار به قول معروف كتاب دي دي سي به كتابخانه ملي بردن است ( ضرب المثل جديد). نيمه هاي سخنراني ايشان دكتر افشار يك تذكر جدي به سخنران داد كه ما اين موارد را مي دانيم. خودتان چي كار كرديد؟ همان را بگوييد كه گويا به مهندس محترم برخورد و گفت به من بيست و پنج دقيقه وقت دادند كه سخنراني كنم. فكر ميكردم حوصله كتابدارها بيش از اين باشد. ولي سخنراني ايشان حدود 45 دقيقه طول كشيد و حوصله حضار هم سررفت و جز تعداد انگشت شمار كتابداران در سالن، بقيه به بيرون رفتند تا نفسي تازه كنند! جالب بود كه ايشان بازهم به كار خود ادامه داد و ذره اي از اعتماد به نفسش كم نشد!! متاسفانه كسي متوجه نشد كه در نهايت مهندس مورد نظر چه كار كرده و ايشان هم اسلايدهاي خود را در اختيار ما قرار نداد. به هرحال عده ای از اين كامپيوتريستها خود را مولد علم و اشرف مخلوقات فرض ميكنند و دوست دارند كه از بالا به افراد نگاه كنند چه رسد به اينكه طرفشان كتابداران هم باشند... به قول معروف عجب صبري دارند كتابداران...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٢٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم