کتابداران فردا

کتابدارانه ها

یک روز با وبلاگ نویسان

چهارشنبه گذشته گردهمایی انجمن با موضوع وبلاگها و ارائه سه مقاله برگزار شد. این همایش نشان داد که نگرشی جدی تری نسبت به وبلاگها ایجاد شده و دیدگاهها در قبال آن نسبت به نخستین روزهای پیدایش این رسانه تغییر چشمگیری یافته است. سخنرانی اول توسط خانم کرمی ارائه گردید که چارچوب اساسی درباره مقهوم وبلاگها و کاربرد آنها در کتابداری و اطلاع رسانی بیان می داشت. به خصوص در مورد امکاناتی که میتوان در وبلاگها از آن ها استفاده کرد همانند آر.اس.اس سخنرانی دوم به نقش وبلاگها در جریان آزاد اطلاعات اختصاص داشت که در این سخنرانی که به طور مشترک توسط امیر اصنافی و خانم مکتبی فرد ارائه شد با استفاده از شیوه های وب سنجی  وبلاگهای سیاسی ایرانی مورد تحلیل قرار گرفتند و پرپیوندترین آنها نیز مشخص گردیدند. در سخنرانی سوم خانم اره کشان به نقش وبلاگها در آموزش پرداخت و کاربرد این رسانه را در دانشگاهها و مدارس تشریح نمود. در بین سخنرانی آقای عمرانی خبرهایی را بیان کرد. ازجمله گرفتن امریه برای کتابخانه های زندان برای آقایان- راه اندازی بانک اطلاعاتی ایرانک و بازهم فراخوان برای مجمع عمومی انجمن. بعد از سخنرانی ها یک پانل تشکیل شد و در آن وبلاگ نویسان و ارائه دهندگان مقالات پس از معرفی خود به برخی شبهاتی که برای برخی حضار درمورد مقالات پیش آمده بود پاسخ دادند. گردهمایی کتابداران در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

در حاشیه:

- حضور اساتیدی چون دکتر فتاحی- دکتر انصاری-دکتر خسروی و آقای حافظیان رضوی.

-غایب بودن یک عضو فعال و هماهنگ کننده این همایش و ایجاد شدن برخی مشکلات(!) که آقای علیمحمدی زحمت کشید و رفع گیر نمود. اگر این فرد دم دست بود...!

-تازه قرار نیست کسی بفهمد که آقای...باید...! بگذریم. گفته که نگوییم!

کشتمان فرهنگی

حتما ماجرای کتک خوردن دانشجوی ایرانی در کتابخانه یو سی ال ای امریکا را خوانده اید. از خواندن این خبر خیلی متاسف شدیم به خصوص اینکه در یک کتابخانه این اتفاق افتاده و آنهم برای یک ایرانی.( بدون سوگیری سیاسی!) فلیم دلخراش این کتک کاری و کشتمان را میتوانید ببینید و با همدیگر تاسف بخوریم. البته یک نکته: از طریق یکی از دوستان خوب مطلع شدیم که این آقا بدون اجازه وارد کتابخانه مذکور شده و در مقابل مسئولان کتابخانه هم مقاومت کرده. این را از این بابت مطرح کردیم که یک وقت یک طرفه به قاضی نرفته باشیم. خداوکیلی توی کتابخانه های خودمان اگر یکی بدون اجازه بیاد چکارش میکنند؟! به قول همان دوست ما نوازشش که نمی کنند که! کمی این ور قضیه را در نظر بگیرید!

چند جمله قصار!

یک نویسنده: غر می زنیم که چرا کتاب منتشر نمی شود اما منتشر شده ها را هم نمیخوانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد: آذربایجان بهتر باشد سرمایه ها را از تهران دریغ می کنیم. ( خیلی بدون سوگیری!)

حافظیان رضوی: ورود آی تی به کتابخانه ها کتابخوان ها را از کتاب دور نمی کند و کتاب نخوانها را هم کتابخوان نخواهد کرد.

کارگاه آموزشی

روزهای بیستم و بیست و یکم آذرماه یک کارگاه آموزشی تحت عنوان:

 سازماندهی اطلاعات پزشکی ( کار با اصطلاحنامه پزشکی فارسی- مش و ان ال ام)

مدرس: محسن حاجی زین العابدینی

مکان: ساختمان کتابخانه ملی- مدیریت پژوهش و آموزش- کلاس آی تی- طبقه اول

هزینه ثبت نام: ۲۰۰۰۰ تومان

برگزاری همایش ماهانه انجمن

چهارشنبه هفته گذشته همایش ماهانه انجمن کتابداری ایران با موضوع وبلاگ در کتابخانه ملی برگزار شد. جزئیات کامل در وبلاگ خانم کرمی آمده! یک تشکر ویژه از آقای علیمحمدی به خاطر زحمت نمایش اسلایدها و نیز آقای مرادی به خاطر اداره پانل.

کفتار منشی در کتابسازی(ذکر مصیبت)

انتشارات فیض دانش کتابی راتحت عنوان مرجع سایتهای اینترنت: کتابخانه ها- کتابداری و ناشران  منتشر کرده است. اگر از بخش فیپا شروع کنیم اولین موضوعی که به این کتاب داده شده  کتابخانه ها و کتاب داری و ناشران سراسر دنیاست. به نظر میرسد میشد کل کتاب را هم موضوع آن در نظر گرفت با این رویه ای که این کتابسازان پیش گرفته اند! از محتوا هم دیگر میگذریم که خیلی ذکر مصیبت میشود. به قول یکی از دوستان- مسئولان محترم ارشاد به جای ممیز کردن کتابهایی که معلوم نیست ملاک ممیزی کردن آنها چیست جلوی انتشار این کتابها را می گرفتند شاید مشکلات ما در زمینه فرهنگی هم کمتر بود. ( اولین بار بود فهمیدیم که نام فرانک که یکی از گردآورندگان کتاب مذکور است متعلق به آقایان است. چون پیشوند آقا به نام فرانک اضافه شده!)

...یاران رفته با قلم پا نهاده اند

یک تبریک ویژه به دانشجویان خستگی ناپذیر و با انگیزه اتحادیه دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران که در جلسه چهارشنبه گذشته گردهم آمدند و هیئت مدیره جدید را تشکیل دادند. به دانشجویان هیئت موسس این انجمن تبریک و خسته نباشید می گوییم. به قول معروف: این تیشه خط که بر دل صحرا نهاده اند/ یاران رفته با قلم پا نهاده اند

بورسیپا

موسسه خدمات  کتابداری و اطلاع رسانی بورسیپا به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با این موسسه اهداف و وظایف خود را به شرح زیر اعلام می نماید:

      ۝ بوجود آوردن محیطی برای همکاری گروهی از فارغ التحصیلان رشته کتابداری و اطلاع رسانی در جهت روزآمدسازی اطلاعات متخصصان  رشته های مختلف .

۝  ارائه خدمات علمی و اطلاع رسانی در زمینه های عمومی و تخصصی (اعم از ارائه مقالات به زبانهای مختلف به صورت چکیده و تمام متن و یا ترجمه فارسی مقالات ) .

۝    انجام فعالیت های خودکارسازی کتابخانه ها ومراکز اطلاع رسانی .

۝  انجام خدمات فهرست نویسی و آماده سازی منابع .

۝    انجام طراحی سایت طبق درخواست مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه ها.

۝  ارائه آخرین اخبار درباره برگزاری انجمن های تخصصی در حوزه های مختلف.

۝   تهیه منابع مورد نیاز مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه ها .

نشانی این وب سایت http://www.boorsipa.com/ می باشد. با سپاس از آقای زین العابدینی برای معرفی این شرکت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٤٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

عصرانه سوم

عصر امروز عصرانه های سوم کتابدارانه در کارگاه کتابداری دانشگاه چمران با حضور دکتر فرج پهلو و دکتر کوکبی و جمعی از دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برگزار شد. در جلسه امروز از سایتهای فرهنگی و ادبی و نیز تازه ترین کتابهای غیردرسی منتشر شده در بازار کتابفروشان بحث گردید. سپس بحث به اهمیت مطالعه و خودیادگیری بین کودکان و رواج تفکر انتقادی میان آنان کشیده شد و این مساله مطرح شد که تنها کتاب محمل تجربه اندوزی نیست و باید به شرایط زمانی و مقتضیات سنی توجه کرد. هرچند که ورود فناوریهای اطلاعاتی به زندگی روی طرز تفکر نسل جوان تاثیر نهاده و نقش کتابها را کمتر کرده اما نمیتوان اهمیت مطالعه و کتابخوانی را هنوز نادیده گرفت. در این جلسه برخی اساتید و دانشجویان تجربیات خود را درمورد خودیادگیری و آغاز مطالعه مطرح نمودند. سپس مساله جامعه بدون کاغذ در این جلسه مطرح شد و این مساله عنوان شد که خیلی بعید به نظر میرسد که کتاب از گردونه زندگی و کتابخانه ها خارج شود. یکی از اساتید پیشنهاد کرد که مباحث مطرح شده در این جلسه به صورت نشستهایی در صدا و سیما برگزار شود تا سایر اقشار جامعه نیز بتوانند از این مباحث و ایده های بکر بهره مند گردند. در انتهای جلسه مساله تغییر نام رشته مطرح شد و تصمیم گرفته شد جنبش تغییر نام کتابداری از دانشگاه چمران آغاز شود. اما... توجه به محتوای رشته بسیار حائز اهمیت است. پیش از تغییر نام باید به این مساله توجه کرد که نباید کاری کرد که دوباره نام رشته بر اساس یک محمل خاص بنا شود و یک فناوری در اسم رشته جای بگیرد. توجه به اساس کار و فلسفه و محتوای رشته میتواند تغییر نام را به سرانجام برساند. ادامه بحث به جلسه بعدی موکول شد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٤٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

سمینار علمی

انجمن علمی- دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز سمینار علمی برگزار می کند:

شیوه های تحقیق در وب

توسط: آقای دکتر عبدالحسین فرج پهلو

زمان: چهارشنبه- ۲۴ آبان ماه- ساعت ۱۶-۱۸

مکان: تالار دکتر پاک سرشت

عصرانه سوم

دوستان گرامی- عصرانه سوم کتابدارانه فردا ساعت ۱۶ در محوطه دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار می شود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٤٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

آخرین مهلت برای ارسال مقالات به همایش

طبق آخرین خبر واصله مهلت ارسال متن کامل مقالات به همایش کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی( دانشجویی) دانشگاه شهید بهشتی تا چهارم آذرماه می باشد.

سخنرانی به مناسبت هفته کتاب

روز سه شنبه از ساعت ۱۴ سخنرانی هایی در حسینیه ارشاد برگزار خواهد شد. در این گردهمایی خانم دکتر انصاری- آقای سید کاظم حافظیان رضوی- آقای  پرویز عازم- خانم دکتر عماد خراسانی- آقای دکتر قاضی میرسعید به مناسبت هفته کتاب سخنرانی خواهند داشت. برنامه از ساعت ۱۴ آغاز خواهد شد.

کارگاه آموزشی در گرگان

برنامه کارگاه آموزشی

سازماندهی اطلاعات پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی گلستان (17و18 آبان 1385)

مدرس: محسن حاجی­زین­العابدینی [1]

روز اول (17/8/1385)

نشست اول: صبح

 • مباحث مقدماتی سازماندهی اطلاعات پزشکی

·         ضرورت و اهمیت سازماندهی اطلاعات پزشکی

·         چرا نظام مستقل سازماندهی برای منابع پزشکی؟

 • آشنایی با کلاس، تجربیات و سنجش وضعیت کلاس

 • بررسی نیازها و انتظارات از کارگاه

نشست دوم: صبح

 • سرعنوان­های موضوعی پزشکی فارسی

 • اصطلاحنامه پزشکی فارسی

نشست بعدازظهر

 • اصطلاحنامه پزشکی فارسی (ادامه...)

روز دوم (18/8/1385)

نشست اول: صبح

 • سرعنوان­های موضوعی پزشکی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا

Medical Subject Headings (MeSH)

نشست دوم: صبح

 • رده­بندی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا

National Library of Medicine Classification (NLMC)

نشست بعدازظهر

 • برخی فعالیت­های الکترونیکی و اینترنتی مرتبط با سازماندهی اطلاعات پزشکی

 • مدیریت سازماندهی اطلاعات پزشکی در کتابخانه­ها و محیط­های جدید

Ë      شرکت کنندگان در این کارگاه، کتابداران کتابخانه­های دانشکده­ها، بیمارستان­ها و واحدهای پژوهشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان بودند.

http://i15.tinypic.com/2s6pkeg.jpg1. عضو هیات علمی مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی و دانشجوی دکتری کتابداری و اطلاع­رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز zabedini@yahoo.com 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

کافه کتاب...(به زودی)

ارسال کنندگان چکیده مقاله به همایش سالانه انجمن

 . اسدی، مریم 2. اکبريداريان، سعیده 3. اکبری 4. برهمند، نیلوفر؛ رضایی، شیوا 5. پاپی، زینب 6. پشوتنی زاده، میترا 7. تمجید، فرانک 8. ثريايي آذر، پونه 9. جانی، سميه 10. جلالیان، سعیده 11. جهانی، ساناز 12. حسومی، طاهره؛ مهربان، سحر 13. خاصه، علی اکبر 14. رجبعلی، رضا 15. رضایی، نفیسه (2 چکیده) 16. زره ساز، محمد؛ سلیمانی، علی 17. زوارقی، رسول 18. سلیمانی، علی 19. شریف، عاطفه 20. صابری، مریم 21. صابری، مریم؛ احتشام، حمیده 22. صادقی قیصی، فاطمه 23. طاهری، مهدی 24. طاهریان، آمنه 25. عبدالمجید، امیرحسین 26. علیپورحافظی، مهدی 27. کریمی، الهام 28. محمدي، فخرالسادات 29. مستقیمی، مریم 30. موسوی، افشین 31. نوروزی، علیرضا؛ منصوری، علی 32. نوری، سعید؛ تربتی، راضیه؛ ترکمانی، ابراهیم 33. ولي زاده حقي، سعیده

اسامی زیر نام کسانی است که تا کنون برای همایش انجمن کتابداران ایران تحت عنوان سازماندهی اطلاعات چکیده مقاله ارسال کرده اند( با سپاس از آقای زین العابدینی):
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

رسیده بود بلایی...

خبر خیلی تکان دهنده بود. کتابخانه دانشکده ادبیات تهران در آتش سوخت. به قول یکی از دوستان توی دل آدم دود افتاد! بازهم سنت کتابخانه سوزی و باز هم کک کسی نگزیدن... اما خوشبختانه رسیده بود بلایی ولی بخیر گذشت. ظاهرا فقط کابلهای برق دچار حریق شده بوده. اما اگر دست روی کتابها و خود کتابخانه بلند شده بود و آتش از گل نازکتر به آنها گفته بود الان روزگار مسئولین دانشکده و کتابخانه سیاه بود! خدا بهشان رحم کرد! با سپاس از دوستانی که دیشب و امروز صبح اطلاع رسانی های به موقع کردند.

تمدید فراخوان

با توجه به استقبال زياد و تماسهاي مكرر كتابداران و دانشجويان محترم براي شركت در "همايش سازماندهي دانش انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران" زمان ارسال كيده ها براي شركت در اين همايش تا تاريخ 30/8/1385 تمديد شد.
 
 
فراخوان مقاله
 
همایش راهبردها و راهكارهاي نوين در سازماندهي اطلاعات
 
انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در نظر دارد اولین همایش سالانه خود را با عنوان «همایش راهبردها و راهكارهاي نوين در سازماندهي اطلاعات» بر زار نماید. از کلیه علاقه مندان دعوت می شود كيده مقالات خود را حداکثر تا تاریخ 15/٨/ ١٣٨5 (تا تاريخ 30/8/1385 تمديد شد) به نشاني الكترونيكي دبيرخانه سمينار ارسال کنند.
 
محورهاي موضوعی يشنهادي همایش به این شرح است:
 
 • نظريه ها و راهبردهاي نوين در سازماندهي اطلاعات
 • تاثیر متقابل تکنولوژی اطلاعات و سازماندهی اطلاعات
 • تحولات جديد در قواعد و استانداردهاي فهرستنویسی توصیفی
 • تحولات جديد در قواعد و استانداردهاي فهرستنویسي تحليلي
 • مستندسازی و فايل­هاي مستند در سازماندهی اطلاعات
 • نقش اصطلاحنامه ها، هستی­شناسی ها (آنتولوژی ها) و تاکسونومی ها در سازماندهی اطلاعات
 • مباحث مرتبط با قالب ها و روتکل های ذخيره و مبادله اطلاعات کتابشناختی
 • مسائل ويژه مرتبط با تدوین و به كار يري مارک ایران
 • استانداردهاي كد ذاري، زبان های نشانه ذاری و جاي اه آنها در سازماندهي اطلاعات
 • فراداده و مسائل مرتبط با آن در  سازماندهي منابع الكترونيكي
 • مباحث مرتبط با سازماندهی منابع فارسي و غیر فارسی در محيط اطلاعاتي جديد
 • مباحث مرتبط با سازماندهی منابع غیر کتابی در محيط اطلاعاتي جديد
 • راهبردهاي سازماندهي صفحات وب ( الش هاي روايي قواعد موجود براي سازماندهي وب­سايت ها)
 • فهرستنویسی یش از انتشار: وضعیت فعلی و رویکردهای آینده
 • غني­سازي يشينه هاي كتابشناختي
 
زمان بندي: آخرين مهلت ارسال كيده: 15/8/١٣٨٥ (تا تاريخ 30/8/1385 تمديد شد)
               آخرين مهلت ارسال متن کامل: ١٥/١٠/١٣٨٥
               بر زاري: نيمه اول اسفند 1385
 
فرمت ارسال مقالات: World XP و ويرايش هاي بعد از آن. ارسال فايل Word الزامي است.
دبيرخانه سمينار: دانش اه شهيد مران اهواز – دانشكده روانشناسي و علوم تربيتي – روه علوم كتابداري و اطلاع رساني - آقاي محسن حاجي زين العابديني:
 abedini@cep.cua.ac.ir يا zabedini@yahoo.com
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

عصرانه دیگر

عصر دیروز دومین عصرانه کتابدارانه اهواز با حضور جمعی از اساتید- دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان کارشناسی در محوطه چمن دانشکده برگزار شد. در این عصرانه صمیمانه در ابتدا از تلاش و انگیزه دانشجویانی که جلسه شنبه را با نظم و جدیت مثال زدنی برگزار کردند تقدیر شد. سپس در مورد اینکه اساسا فلسفه برگزاری چنین جلساتی تبادل و تضارب ایده ها و افکار است و برای تعاملات اجتماعی بسیار مثمر ثمر می باشد مطابی مطرح شد. در این جلسه که حدود ساعت ۷ بعدازظهر به طول انجامید بحث گرمی درمورد کتابداری و اطلاع رسانی و فلسفه آن و چالشهای دانشجویان کتابداری درمورد نام رشته بین شرکت کنندگان صورت گرفت و در پایان این نتیجه گرفته شد که تا زمانی ما خود ارزش خود را درک نکنیم و نتوانیم فلسفه کاری خودمان را بشناسیم و به دیگران نیز آن را بفهمانیم همچنان اقشار جامعه نسبت به هویت علمی و حرفه ای ما ناآگاه خواهند بود و قضاوتهای بدون بینش و ناآگاهانه ای را راجع به رشته ما خواهند داشت. باید کاری کنیم که دیگران آرزو کنند که ای کاش کتابدار بودند. تغییر نام به منزله پاک کردن صورت مساله است. شرکت کنندگان در این عصرانه جمعی از دانشجویان کارشناسی ورودی ۸۳ و ۸۴ و دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۸۴ و دانشجویان دکترا به همراه دکتر فرج پهلو و دکتر معرف زاده بودند. در ضمن عصرانه هفته آینده از ساعت ۱۶ برگزار می شود.

سخنرانی هفتگی: آشنایی با نرم افزارهای کتابخانه ای

روز گذشته آقای عظیمی- عضو هیات علمی گروه کتابداری دانشگاه چمران- درزمینه بررسی نرم افزارهای کتابخانه ای پارس آذرخش- کاوش و نیز نمایه به سخنرانی پرداخت و اشکالات هریک از این نرم افزارها را برشمرد. از پیشنهادهایی که ایشان در سخنرانی خود مطرح کرد وارد کردن کلیه اطلاعات کتابشناختی منابع درون بارکد کتابها به منظور عدم دوباره کاری اپراتور جهت ورود اطلاعات به نرم افزار بود. جزئیات بیشتر در مورد این سخنرانی و برخی از نکات مهم آن بعدا ارسال خواهد شد. 

کجاست دو میلیارد تومان؟

ظاهرا هنوز خبری از پرداخت حقوق کتابداران خبری نیست. تصورشان این بوده که خیلی راحت میشود با یک وعده کوچک بر سر این فرهیختگان مایعاتی از قبیل شیره مالید. 

... حقوق اين کتابداران هنوز پرداخت نشده است، اما حل اين مشکل در دست بررسي است. از طرف ديگر اگر اين خبر صحت دارد، پس بحث قول مساعد هفته گذشته وزير براي واريز مبلغ يک ميليارد تومان به حساب اين کتابداران و نيز سازمان مديريت و  برنامه ريزي براي پرداخت 2 ميليارد تومان به آنها، که تازه چند روز از صدور آنها نمي گذرد به چه معناست...؟

http://www.chn.ir/news/?section=4&id=6866

کلاه برداری جهانی

یکی از اساتید می گفت که تازگیها یک شرکت پیدا شده به نام جهان که ظاهرا به طور غیرقانونی از پایگاه الزویر استفاده می کرده است و حتی به برخی دانشگاهها هم اجازه استفاده می داده است. البته در قبال پولی که از آنها می گرفته. طی فکسی که به کتابخانه... رسیده ذکر شده که این شرکت به صورت غیرقانونی درحال استفاده از خدمات الزویر است. مراحل قانونی شکایت از این شرکت توسط الزویر در حال انجام است و از کتابخانه... محترمانه درخواست شده اگر دارید از خدمات شرکت جهان استفاده می کنید هرچه سریعتر قطع ارتباط کنید. حالا فکر می کنید این شرکت واقعا اسمش جهان بوده؟! شاید...اصلا کی گفته ما میدانیم نام شرکت یا سازمان چیست؟!

تکریم ارباب رجوع

خیلی وقت بود که از کتابخانه(سابق!) میرزا خبری نداشتیم تا اینکه ماجرای تازه درباره این مکانی که شده سکوی پرتاب خیلی افراد و آنها هم تا می توانند در به هم ریختن آن کوتاهی نمی کنند. به تازگی قبل از امانت کامل کتاب- مثل سیستم بانکها که به مراجعه کنندگان شماره برای انتظار می دهند- کتابی را مهر میزنند و به نام فرد ثبت می کنند و بعد صدایش می کنند تا کتاب را به او امانت دهند. حالا ممکن است که کاربر کتاب را بخواهد ممکن هم هست نخواهد! چون هنوز محتوای کتاب را ورق نزده تا حداقل فهرست مندرجاتش را ببیند. البته سیستم مخزن بسته است. این ایده ابتکاری که گامی است در جهت تکریم شاید هم تحقیر ارباب رجوع از سوی آقای... مطرح شده که کتابدار هم هست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

سمت جدید

شنیده ها گویای آن است که دکتر فرج پهلو دبیر کمیته ارتقای اعضای هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز شده است.

جلسه معارفه

بعد از ظهر امروز در تالار دکتر پاک سرشت جلسه معارفه دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی با حضور اساتید و دانشجویان به وسیله انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. در این جلسه اعضای هیات علمی گروه به معرفی خودو تخصص خود پرداختند. سپس انجمن علمی دانشجویی کمیته های خود را معرفی کردو هر یک از مسئولان کمیته ها مسئولیتهای خود را تشریح نمودند. در پایان هم جلسه پرسش و پاسخ با حضور اساتید گروه برگزار شد و اساتید به سئوالات مطرح شده از سوی دانشجویان پاسخ دادند. جلسه در ساعت شش و سی دقیقه بعد ازظهر به کار خود پایان داد.

 نیمه حاشیه ای:

فکر میکنید اولین سئوالی که پرسیده شد چه بود؟!

http://i11.tinypic.com/4cwx1qe.jpg

یک عصرانه بارانی

نخستین عصرانه کتابدارانه اهواز پنج شنبه گذشته برگزار شد. قرار بود که این نخستین عصرانه در بوستان رضا واقع در کیانپارس برگزار شود ولی بارندگی ناگهانی باعث شد تا در منزلگاه آرام و ایمن خانم مکتبی دور هم بنشینیم و از هر دری در حیطه کتابداری و اطلاع رسانی سخن بگوییم. در این جلسه آقای دکتر فرج پهلو درباره همایش مدیریت کیفیت که در تهران برگزار شد( شش سیگما) صحبت نمود و  به تشریح مباحث مطرح شده در این همایش پرداخت. بعد از ایشان آقای زین العابدینی درباره همایش زنان-اینترنت و هزاره سوم که در آن شرکت کرده بود و نیز همایشی که در آبادان در زمینه نقش اطلاع رسانی در سلامت قرار است برگزار شود صحبت کرد و درباره نکات کلیدی مطرح شده در این همایش مطالبی را مطرح کرد. گفتگوها چرخید تا رسید به بحث انجمن کتابداران خوزستان و برنامه های آتی آن. اینکه به زودی دفتری به انجمن در دبیرخانه هیات امنای کتابخانه های عمومی خوزستان تعلق می گیرد و انجمن نیز کم کم باید همایشها و فعالیتها را از دانشگاه به کتابخانه های اهواز و شهرستانهای همجوار بکشاند.

آقای حیدری درباره اینکه باید چه کارهایی در کتابداری صورت گیرد و نیاز و عدم نیاز به برخی زمینه ها در کتابداری اشاره کرد که یکی از آنها ادبیات کودکان بود. از سوی دیگر خانم مکتبی درباره اینکه اساسا کودکان و نوجوانان ارکان اساسی پیشرفت جامعه هستند و باید به علاقه مندی آنها به مطالعه کوشید و اینکه اساسا این زمینه ادبیات کودکان نیست و مواد مربوط به کودکان و چگونگی خدمت رسانی به آنهاست بحث نمود. دکتر معرف زاده و دکتر فرج پهلو در تایید این مطالب بحثهایی را مطرح نمودند. توجه به فرهنگ مطالعه و ریشه دارکردن آن از کودکی- توجه به زمینه های موجود در کتابداری که هنوز درباره آنها به اندازه کافی کار نشده از دیگر مطالبی بود که در این نشست مطرح شد. در این نشست که در ساعت ۲۱ به کار خود پایان داد مقرر شد که به طور هفتگی دوشنبه ها در محوطه دانشگاه این عصرانه ها برگزار شود تا همه دانشجویان بتوانند در آن شرکت کنند و از تبادل ایده با هم استفاده نمایند. بازهم از خانم مکتبی به خاطر مهمانوازی و پذیرایی گرمشان سپاسگزاریم.

حاضرین در جلسه: دکتر معرف زاده-دکتر فرج پهلو-آقای زین العابدینی- حیدری-نصرتی- رستمی- خانم مکتبی.  از آقای زین العابدینی به خاطر تصاویر ممنونیم.

http://i11.tinypic.com/2ql7tyr.jpg

http://i11.tinypic.com/35c042c.jpg

http://i11.tinypic.com/30aeyl4.jpg

http://i11.tinypic.com/359mvwx.jpg

همایش یک روزه: به زودی

همزمان با هفته کتاب یک همایش یکروزه در آبادان برگزار خواهد شد. اطلاعات کامل مربوط به همایش به شرح زیر است:

نقش کتابداری و اطلاعرسانی در ارتقاء سلامت

سخنرانان:

استاد نوشآفرین انصاری

دکتر مرتضی کوکبی

محسن حاجیزینالعابدینی

به همراه گزارشی از "برنامه کتابخوانی برای کودکان بستری در بیمارستانها"

زمان: 30 آبانماه 1385 9 تا 17

مکان: آبادان بیمارستان طالقانی سالن آمفی تئاتر

برگزار کننده: دانشکده بینالمللی پرستاری آبادان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی جندیشاپور اهواز

از علاقهمندان به شرکت در همایش خواهشمند است به منظور برنامهریزی بهتر برای برگزاری همایش با دبیرخانه همایش همکاری نموده و تا تاریخ 23/8/1385 آمادگی خود را برای شرکت در همایش به صورتهای زیر اعلام دارند:

تلفن:

نمابر:

پست الکترونیکی:

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا با دبیرخانه همایش تماس بگیرید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

یک پایگاه جدید

پایگاه اطلاعاتی Scopus   برای استفاده دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه چمران اهواز تا آخر آبان ماه مقالات تمام متن می دهد. تا دیر نشده مقالات خودتان را داونلود کنید. درضمن این پایگاه حدود ۱۵هزار عنوان مجله الکترونیکی را در بر گرفته است.

اعتراض و حرفهای رئیس

کتابداران رسمي وزارت ارشاد شاغل در نهاد کتابخانه هاي عمومي در اعتراض به عدم دريافت حقوق شان که از ابتداي سال جاري تاکنون پرداخت نشده است، از ساعت 10 صبح امروز جلوي وزارت ارشاد تحصن کردند. نماينده متحصنان در اين باره گفت: « خواسته‌هاي ما شامل تامين اعتبار حقوق و مزاياي کتابداران رسمي شاغل در نهاد کتابخانه هاي عمومي -که از اول فروردين ماه 85 تاکنون پرداخت نشده است... برخی از مسائلی که کتابداران مطرح کرده اند به این شرح است:

1 ـ انحطاط و سقوط كتابخانه‌ها.
به منظور تاييد و صحت موضوع از جنابعالي يا نماينده مورد وثوق دعوت مي‌نمايد در تاريخ 9/8/85 از كتابخانه خليج فارس واقع در منطقه 18 بازديد به عمل آورند.
عدم توانمندي در جذب منابع مالي.
2 ـ جلوگيري از جوابيه نامه شماره 16199/1 مورخ 13/6/85 وزارت متبوع در خصوص چگونگي پرداخت حقوق و مزاياي كتابداران كه به سازمان مديريت ارسال شده است توسط مديران نهاد كتابخانه‌هاي عمومي.
3 ـ حقوق و مزاياي كتابداران رسمي شاغل در كتابخانه‌هاي عمومي كشور ذيل اعتبار رديف 114000 وزارت متبوع با 8/47 درصد رشد نسبت به سال 84 منظور گرديده و حاكي از عدم كمبود اعتبار مي‌باشد.

حالا جواب رئیس در نوع خود جالب است. باقی خبر را در میراث بخوانید...

ناگفته ای از یک مصاحبه

یکی از سئوالاتی که در یکی از مصاحبه آزمون دکترا در همان دانشگاه همان شهری که خیلی معروف است به گل و بلبل بودنش این بوده است که: علم وسیله ای است در جهت تکامل انسان و رسیدن به خدا. کتابداری به عنوان یک علم در این زمینه چه کاری را صورت داده؟ البته این سئوال را یک غیرکتابدار پرسیده بود!

گزارش سفر: بلغارستان ۲۰۰۶

دوشنبه هفته ای که در حال گذر از آن هستیم یک سخنرانی توسط آقای دکتر کوکبی در دانشگاه چمران برگزار شد. دکتر کوکبی در این سخرانی مقاله خود در همایش سالانه ال پاب( نشر الکترونیکی) که امسال در بلغارستان برگزار شده بود ارائه نمود. عنوان مقاله دکتر کوکبی((فناوری و فرهنگ: یگانگی و بیگانگی)) بود. وی در ابتدا به معرفی مقدماتی همایش ال پاب پرداخت و آنگاه درباره مقاله خود صحبت نمود. ایشان تعاریفی را از فرهنگ و فناوری از منابع مختلف ارائه نمود و بیان داشت که امروزه ما هنر-موسیقی و ادبیات را که اجزای اساسی فرهنگ هستند به ماشین سپرده ایم. سپس مقایسه ای بین حافظه انسان و حافظه ماشین(کامپیوتر و مشابه آن) صورت داد. انسان به دلیل اینکه غفلت می کند- جزئیات را به سختی حفظ می کند- حجم اطلاعات کمتری را میتواند حفظ کند- بازیابی سریع اطلاعات توسط انسان سه سختی امکان پذیر است بر حافظه های ماشینی تکیه کرده است تا به یاری او برسند. اما در عوض حافظه انسانی مزایایی دارد که عبارتنداز: حافظه انسان به خود انسان وابسته است و نه ابزارهای جانبی. حافظه انسان ملزومات ماشینی ندارد و جای خاصی هم نیاز ندارد. انسان از طریق شنیدن- دیدن- چشیدن و.. می تواند مسائل مختلف را به حافظه خود بسپارد. اطلاعات درون حافظه انسان از ذهنی به ذهن دیگر منتقل می شود که در اینجا مساله سوگیری-غفلت و امنیت اطلاعات درون حافظه انسان مطرح می شود. ذکتر کوکبی سپس به توضیحاتی درباره تاریخ شفاهی و آرشیو شفاهی پرداخت و افزود: در خیلی موارد می توان به افرادی مراجعه نمود که دارای حافظه های قوی و از برگزیده های جامعه باشند. باید به افرادی که دارای حافظه قوی هستند بها داد. آنها باید در رفاه کامل باشند. یک رخداد توسط افراد متعددی ثبت می شود. باید دید که آیا از نظر حقوقی میتوان به همه حرفهای یک نفر و حافظه او تکیه کرد؟

در این سخنرانی بحثی هم درباره شبکه حافظه ها در ذهن انسان مطرح شد که آًقای دکتر فرج پهلو و خانم دکتر شهنی(معاون پژوهشی دانشکده) به این بحث پیوستند. حافظه انسان به گونه ای هست که میتواند به صورت ناخودآگاه به رویدادهای قبلی و وابسته لینک می دهد مثل یک وب سایت. در واقع برای حافظه انسان تداعی معانی رخ می دهد. هرچه بشر از حافظه خود بیشتر استفاده کند حجم  و ظرفیت این حافظه بیشتر می شود. تکرار پذیری یک مطلب حافظه را تقویت می کند. انسان وقتی موضوعی برایش اهمیت پیدا می کند آن را به حافظه خود می سپارد... این سخنرانی در ساعت یازده به پایان رسید.

تولد یک پروانه

ما هم به سهم تولد استاد عزیز-آقای عمرانی- را تبریک میگوییم و برایشان آرزوی موفقیت داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

و حالا... عصرانه ها

اساتید گرامی و دانشجویان محترم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز
با سلام
عصر روز پنج شنبه یازدهم آبان ماه یک گردهمایی کوچک و دوستانه خواهیم داشت و از ایده ها و نظرات و صحبتهای یکدیگر بهره مند خواهیم شد. وعده ما: کیانپارس- خیابان یازدهم شرقی(پویا(- بوستان محله ای رضا-
زمان: ساعت پنج بعدازظهر
از دوستانی که این پیام را دریافت میکنند و تمایل به حضور در این عصرانه هستند تقاضا می شود که حتما ابراز تمایل خود را برای شرکت در عصرانه کتابدارانه اهواز به گروه بحث الکترونیکی دانشگاه شهید چمران اهواز ارسال نمایند. لازم به ذکر است که این تصمیم به هنگام برگزاری جلسه انجمن کتابداران خوزستان با حضور آقایان دکتر فرج پهلو و زین العابدینی و خانمها آخشیک و مکتبی فرد اتخاذ شد. با سپاس فراوان

یادداشتهای سه شنبه

ایرانک

ايرانک بانک، نخستين بانک اطلاعات فرهنگ و ادبيات کودکان روز ٢١ آبان در مراسمى در خانه هنرمندان راه‌ انداى مى‌شود.
ايرانك بانك، نخستين بانك اطلا‌عاتى در ايران است كه اطلا‌عات كامل و گسترده‌اى را درباره‌ى زندگى، آموزش و پرورش، بهداشت، هنر و ادبيات كودكان ايرانى در دسترس همگان قرار مى‌دهد. بانك اطلا‌عات فرهنگ و ادبيات كودكان ايران، بر اساس يافته‌ها‌ى اطلا‌عاتى موسسه پژوهشى تاريخ ادبيات كودكان پايه گذاشته شده است.موسسه پژوهشى تاريخ ادبيات كودكان در آستانه‌ى پايان گرفتن طرح پژوهشى بزرگ تدوین مجموعه کتاب های تاریخ ادبیات کودکان ایران، با پايه‌گذارى ايرانك‌بانك، بر آن شده است كه اين اطلا‌عات گسترده را به دو زبان فارسى و انگليسى در دسترس علا‌قه‌مندان بگذارد.

مکان: خيابان ايرانشهر، پارك هنرمندان، خانه هنرمندان، تالا‌ر بتهوون
ساعت 16.30 - 19.30

بازهم نامه وارده

نامه اخیر در ادامه مطالبی است که اخیرا در گروه مطرح می شود و در یادداشتهای قبلی هم به آن پرداخته شد.

دوستان عزيز، اعضای محترم گروه
پيرو درخواست به جا و دلسوزانه استاد ارجمند آقای دکتر فتاحی که همواره با توجه و راهنمايی های ارزنده خود ما را ياری کرده­اند، برای اينکه انتقاد خود را به شيوه علمی و مستند و مستدل بيان کرده باشم، نکاتی چند را در خصوص کتابخانه منطقه­ای به اطلاع دوستان می­رسانم:
اولين نکته­ای که بسياری از همکاران نيز بر آن واقف هستند، بحث دوباره­کاری­ها و به نوعی کپی برداری­های اين کتابخانه از ساير کتابخانه­ها و مراکز اطلاع­رسانی کشور است. به چند نمونه زير توجه کنيد:
1.     پايگاه اطلاعات مقالات تمام متن فارسی. اين دقيقا همان کاری است که سی دی نمايه سال هاست انجام می دهد.
2.     بانک اطلاعات چکيده پايان نامه های کشور. اين کار نيز از سال ها پيش توسط مرکز اطلاعات و مدارک علمی (پژوهشگاه فعلی) در حال انجام بوده است.
3.     اخيرا نيز اين کتابخانه با توزيع پوستر و تبليغات وسيع اعلام کرده که نمايه استنادی علوم را راه اندازی کرده است، حال آنکه اين کار از سال ها قبل توسط برخی اساتيد دانشگاه شهيد چمران اهواز و جهاد دانشگاهی در حال انجام بوده و حتی نرم افزارهایی نيز برای آن نوشته شده است.
4.     اکثر بانک های اطلاعاتی خارجی اين کتابخانه در حقيقت سی دی های خريداری شده از شرکت رزنت و نسيم ايمان است که آن ها را درون سرور قرار داده و به نام خود عرضه می کند.
5.     حتی در مواردی مشاهده شده که اين کتابخانه اسناد چاپ شده از سوی کتابخانه کنگره آمريکا را دستکاری کرده و با برداشتن آرم آن کتابخانه و چسباندن نام خود بر بالای آن مقالات، آنها را از طريق جرايد کثيرالانتشار به فروش رسانده است.
نظير اين کارها به وفور در اين کتابخانه انجام شده است و بنده فقط چند مورد را محض نمونه ذکر کردم.
و اما در خصوص نيروی انسانی:
1. مکان اختصاص يافته به نيروی انسانی در بدترين شرايط ممکن بوده و ذره ای نيز با استانداردهای موجود در خصوص فضا برابری نمی کند. کسانی که از نزديک اين کتابخانه را ديده اند، می دانند که نيروی انسانی آن در چه شرايطی کار می­کنند، در حداقل فضا با ميزهای چسبيده به هم. سالهاست که وعده يک ساختمان جديد به کارمندان داده شده اما خدا می داند که اين وعده کی محقق خواهد شد.
2. هيچ يک از کارشناسان مشغول به کار در اين کتابخانه حق شرکت در دوره های بازآموزی و ضمن خدمت را ندارند. بنابراين دانش کارشناسان اين کتابخانه پس از فراغت از تحصيل هرگز به روز نشده است.
3. می دانيم که بخش عمده ای از خدمات اين کتابخانه بر مبنای نمايه سازی استوار است. جالب است که بدانيد اين نمايه سازی ها توسط کارشناسان کتابداری و غير کتابداری انجام می شود که هرگز دوره نمايه سازی و چکيده نويسی را نگذرانده اند. همان طور که همگان مستحضر هستند نمايه سازی از جمله درس هايی است که در دوره کارشناسی ارشد ارائه می شود و فارغ التحصيلان کارشناسی هيچ آشنايی با آن ندارند.
4. دوام يک سيستم و اداره آن به نحو احسن در گرو داشتن پرسنلی علاقه مند و دلسوز است. وقتی از اين پرسنل هيچ گونه حمايت مادی و معنوی نمی شود، چگونه می توان انتظار داشت که با انگيزه و رغبت وظايف خود را انجام دهند؟ کارشناسان و اپراتورهای کتابخانه منطقه ای در حالی بار عمده کار اين کتابخانه را بر دوش می کشند، که از حداقل حقوق و مزايا برخوردار هستند. کافی است فيش حقوقی يکی از اين کارمندان جزء را با فيش حقوقی همتاهای آنان در ساير ادارات مقايسه کنيد. البته با احتساب حجم شديد کار.
در خصوص علمی و اصولی بودن کارهای انجام شده در اين کتابخانه نيز همين بس که تمامی بانک های اطلاعاتی موجود در اين کتابخانه متکی به هيچ تزاروسی نبوده و کاملا مدل سليقه ای و من در آوردی هستند. دوستان و سروران ارجمند بهتر از حقير به مشکلات استفاده از زبان طبيعی در بانک های اطلاعاتی تخصصی به ويژه در زبان فارسی، واقفند.
در اکثر دموها و بازديدها، هيچ اشاره ای به نام پارس آذرخش که سيستم جامع اين کتابخانه را حمايت می کند نمی شود، حال آنکه عمده کار را در حقيقت اين نرم افزار به انجام رسانده است.
مايلم نکته ای نيز در آخر عرايضم بيفزايم و آن هم اينکه چه خوب است که ما به جای آنکه در بند مطرح کردن خود و تمام کردن همه چيز به نام خود، با کمترين زحمت باشيم، کمی هم به فکر انجام کار برای رضای خدا و رواج کار خلق باشيم. که اگر اين طور بود اين کتابخانه به جای آنکه با استفاده از سرمايه های اين مملکت و به قولی بيت المال اقدام به چاپ يک نشريه خارجی شيک و پرطمطراق بکند، می توانست با استفاده از اعتبار و موقعيت خود، يک نشريه علمی پژوهشی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی به زبان فارسی منتشر کند. نشريه ای که برای جامعه کتابداری ايران، به مراتب مفيدتر از آن نشريه انگليسی زبان خواهد بود.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

نکته ها رفت و شکایت کس نکرد

نامه خانم منشاوی را که خوانده اید؟ نه؟ خب اول نامه ایشان را بخوانید:
سلام بر همه
کتابخانه منطقه ای شیراز پیشنهاد داده که همه بودجه خرید کتابها و مجلات الکترونیک تمام دانشگاه های کشور در اختییارش قرار داده شود تا آنها اقدام به خرید کنند. این کتابخانه و مدیرانش مثل اینکه  راستی راستی باورشان شده که دارند کار می کنند . بابا هر کوری هم که مختصر سوادی داشته باشد می داند که قضیه چیست؟لطفا از همه گروه اظهار نظر کنند که کدامشان تا الان توانشته اند کوچکترین استفاده ای از این سایت محیرالعقول که به ادعای اینها به دنیا سرویس می دهد استفاده معقول ببرند.عده ای از استادان را نیز با مشترک کردن در طرحهای نان دار چنان نمک گیر کرده اند که نفسشان در نمی آید.استادی از مشهد بعلت شرکت در جلسات یکروزه در تهران که ریاست آن کتابخانه برای وی فراهم کرده به اندازه یک استاد تمام دستمزد می گیرد  طبیعی است نفسش در نیاید بلکه تند تند مقالات مشترک را هم خارج ازنوبت منتشر کند. طی چهارسال گذشته بالای چند ملیارد طرح در آن کتابخانه اجرا شده که اگر ریاست  نابغه آن کتابخانه و سایر عوامل سهم خود را از این طرحها اعلام کنند خیلی چیزها مکشوف خواهد شد. توصیه می شود که پایتان را از کفش سایر دانشگاهها در آورید و اوضاع اطلاع رسانی آنها راهم بهم نریزید . اگر چنین نکنید ارقام دقیق طرحها و اقدامات درخشانتان  و سهمهای هریک  خیلی دقیق اعلام خواهد شد.
حالا نامه دوم ایشان را بخوانید:
استاد محترم آقای فتاحی
 
سلام عرض می شود:
طی نامه ای که در زیر می آید گفته شد که کتابخانه منطقه ای قصد دارد همه خریدها را بعهده بگیرد . آن نامه لابد به دلائل فنی یا غیر فنی! برای عده ای ارسال نشده بود . بسیاری آن را در پیام آقای افشار که{ البته هنوز ایشان را ندیده ام} دیدند. ایشان هم سوال کرده بود که آیا این امر واقعیت دارد یا نه . بعد شما بجای پاسخ  نصیحت کرده اید که مثبت ببینیم و ارجاع داده اید که به سایت موفق ایشان مراجعه شود . با آنکه قبلا هم این سایت را کاملا دیده بودم بنا به توصیه شما ظرف این مدت تعطیلات سعی کردم که به آن وارد شوم اما مثل اینکه مانند سایر نهادهای کشور این سایت بین المللی و منطقه ای! هم در این جهار روز تعطیل بودند  معنای ریل تایم را در اطلاع رسانی منطقه ای فهمیدیم.
استاد محترم  سوال واضحی پرسیده شده آیا آنها این درخواست را کرده اند یا نه ؟ این نصیحت نمی خواهد. سوال شده طی چهار سال گذشته چند طرح ملی و منطقه ای به چه مبلغ اجرا کرده و کدام استادان بنام در این طرحهای مهم چه سهمی داشته اند و پای آنها را امضا کرده اند. اعلام کنید که برای هزاران رکوردی که اینها از بانکهای اطلاعاتی دیگران  کپی پیست کردند چند صد ملیون گرفتند. آقای فتاحی شما و اداره کنندگان انجمن کتابداری کشور مسئول هستید که مقابل این کجی ها بایستید و آنها را بدون دوستی و دشمنی افشا کنید . گرچه انجمن هم نشان داده که عرضه این حرکات را ندارد و ملاحظه کاری مسئولان آن انجمن را به حالت خنثی کشیده است. شما انتظار دارید که با مخارج جند ملیاردی این کتابخانه تمام دیجیتال که به اقصا نقاط دنیا  قرار است سرویس  دهد هیچ چیز برای نمایش نداشته باشد . آقای فتاحی بحث هزینه سودمندی است. شما را به شرافتتان قسم می دهم که اعلام کنید در این مورد جه فکر می کنید . هیج گاه در استدلالهایتان به  نتایج این شبه پژوهشها تکیه نکنید که اگر این ملاک باشد باید اعلام کنید فلان  گروه کتابداری فلان شهر کوجک از گروه کتابداری مشهد با استاندادهای جهانی هم خوان تر است . و بهتر است کسانی اعلام نظر می نمایند خودشان در آن طرحهای نان و آب دار شریک نبوده باشند تا با فراغ بال بیشتری نظر دهند.                                                                                                    منشاوی
 و پس از ارسال این دو نامه نامه دیگری در تایید اظهارات ایشان به گروه واصل شد. این نامه را هم از نظر بگذرانید. در انتظار واکنشهای آتی به این نامه ها هستیم:
دوستان عزيز، اعضای محترم گروه
هرچند خانم منشاوی در نامه خود از لحن احساساتی و تقريبا توهين آميزی استفاده کرده­ اند اما واقعيت نهفته در گفته های ايشان را نمی توان ناديده گرفت. واقعيت اين است که کتابخانه منطقه ای در چند سال اخير با بزرگ نمايی فعاليت های خود، اعتباری برای خود کسب کرده که به هيچ عنوان لياقت و شايستگی آن را ندارد. متاسفانه استادان به نام و ذی نفوذ کتابداری و اطلاع رسانی نیز به هر دلیلی گاه و بیگاه آب به آسیاب گردانندگان این کتابخانه ریخته و خواسته یا ناخواسته به ساحت کتابداری و اطلاع رسانی این مملکت خیانت می کنند. سکوت و حتی بعضا همکاری و جانبداری انجمن از یکه تازی ها و اغراق های رئیس این کتابخانه نیز همان طور که خانم منشاوی اشاره کرده اند، به این ماجرا دامن می زند. چرا انجمن باید برای رئیس این کتابخانه وقت سخنرانی ترتیب دهد، بدون اینکه بعد از سخنرانی ایشان فرصتی برای پرسش و پاسخ در نظر بگیرد؟ و حتی به نامه های اعتراضی که بعدا کتبا به دفتر انجمن واصل شده هم ترتیب اثر ندهند؟ خود من بعد از سخنرانی ایشان طی نامه ای اظهارات ایشان را با شواهد مستدل و منطقی به چالش کشیده و از انجمن خواستم که این نامه را در خبرنامه انجمن چاپ کند، اما دریغ از یک خط آن که چاپ شود.
البته من هم با استاد عزيزم آقای دکتر فتاحی موافقم که بايد هميشه نکات مثبت را ديد. اما استاد عزيز يک نکته را تحت هيچ شرايطی نمی توان ناديده گرفت. واقعيت اين است که اگر پول و امکاناتی را که در اختيار اين کتابخانه قرار داده اند، به هرکتابدار ديگری هم می دادند، کاری می کرد کارستان. ايشان هنری نکرده که با اين همه پول و سرمايه و نيروی انسانی چنين مرکزی را ايجاد کرده است. به ويژه که بخش اعظم کارهايی که در اين کتابخانه انجام می شود، دوباره کاری و کپی برداری از کارهای مراکز مشابه در سطح کشوراست. تا کی می خواهيد اجازه دهيد که سرمايه های مملکت به اين صورت به هدر رود؟ اگر می خواهيد واقعيت کتابخانه منطقه ای را دريابید، نه در قالب بازديدهای شيک و رسمی که ايشان از کتابخانه ترتيب می دهد، بلکه به صورت شخصی ناشناس و بی طرف پای درد دل کارمندان و کارشناسان جزء اين کتابخانه بنشينيد، يا  مدتی از عمر کاری خود را در آن سپری کنيد، تا به دروغ های خوش آب و رنگ اين سيستم پی ببريد. ممکن است رئيس اين کتابخانه مستقيما به شخص من ظلمی نکرده باشد، اما اين دليل بر آن نمی شود که من و امثال من شاهد ترک تازی ها و استثمارهای ايشان باشيم و سکوت اختيار کنيم. دوستان عزيز از حرف و ادعا تا عمل، فرسنگ ها فاصله است. متاسفانه مسئولان کتابخانه منطقه ای همواره  درحد ادعا باقی مانده اند. بياييد اجازه ندهيم که اينده و سرنوشت کتابخانه هايمان به دست مدعيان تو خالی بيفتد.
کتاب جدید مرجع
شنیده ها حاکی از آن است که یک کتاب جید در زمینه خدمات مرجع  که توسط دکتر.. و با همکاری گروهی از دانشجویان ترجمه شده برای داوری ارسال شده و احتمالا تا پایان سال به چاپ خواهد رسید.
... و سرانجام پائیز
اهواز شاهد اولین باران زیبای پائیزی است. پائیز به اهواز هم رسید... پس از مدتها گرما و شرجی.. نخستین باران پائیزی ّکه برای ساعاتی برقها را قطع کرد و کارها را نیز به تاخیر انداخت خوش یمن بود. چون فیلترها هم از امروز برداشته شد و نیازی نیست که به فیلتر شکن متوسل شویم! 
حضور اهوازی ها در همایش ملی زنان
امروز-دوشنبه- و فردا همایش ملی زنان در پایتخت برگزار می شود. از گروه کتابداری اهواز هم آقایان حاجی زین العابدینی -با همکاری آقای خسروی- و منصوری و خانمها پشوتنی زاده و آخشیک در این همایش مقالات خود را ارائه خواهند کرد. برای این عزیزان و سایر دوستان کتابدار که در این همایش شرکت خواهند کرد آرزوی موفقیت داریم. ضمن اینکه حواشی و بطن این همایش بعدا مورد بحث قرار خواهد گرفت.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٧ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

همایش کتابدارانه در خوزستان

شنیده ها حاکی از آن است که گفتگوهایی صورت گرفته برای اینکه یک همایش ملی کتابدارانه توسط دانشگاه آزاد مسجد سلیمان برگزار شود. از جزئیات برگزاری این همایش هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست.

یک همایش ملی و غرایب آن

از عجایب روزگار یکی هم برگزاری یک همایش ملی مربوط به زنان و اینترنت و هزاره سوم هست که یکی دوبار فراخوان مقاله اش تمدید شود بعد با وجود داشتن حامیان مالی فراوان از نویسندگان مقالات( به خصوص نویسنده سوم به بعد) هزینه ثبت نام کلان دریافت کند و بعد هم به خود اجازه دهد تا در محتوای مقالات نویسندگان دستکاری کند و آخر سر هم کلی مدارک از نویسندگان مقالات بخواهد که برای خرید منزل هم این مدارک را نمیخواهند! در ضمن از اسکان هم خبری نیست. افزون بر این معلوم نیست که حتما مجموعه مقالات هم داشته باشند. مثل همایشی که دو سال پیش دانشگاه ص م ا وابسته به ص د برگزار کرد آخر سر هم معلوم نشد که آخرش چه شد...

هنر کتابی

یک کار هنری زیبا در اسپانیا. این بار با انبوهی از کتابها.

گزارش سفر: نانسی ۲۰۰۶

یکی دیگر از سخنرانی های هفتگی دانشگاه چمران اهواز امروز با سخنرانی دکتر عصاره برگزار شد. وی پیش از سخنرانی خود در مورد اهمیت مجموعه همایشهای کول نت صحبت کرد. این همایش که در قالب یک کارگاه هفتمین دوره اش را می گذارند در یکی از بهترین شهرهای فرانسه از نظر آب و  هوایی و امکان دیدنی برگزار شد: نانسی. ساختمان برگزاری همایش روی تپه ای مشرف به شهر نانسی بوده است. خانم دکتر عصاره در نانسی چهار سخنرانی ارائه کرد که امروز مقاله دانشجویان دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز اقای زین العابدینی و خانم مکتبی را ارائه کرد که خود خانم دکتر نیز با این دانشجویان مشارکت کرده بود. این تحقیق برروی وب سایتهای کتابخانه های ملی جهان صورت گرفته بود و ۶۹ وب سایت کتابخانه ملی به منظور تعیین قابلیت رویت و میزان همکاری آنها با یکدیگر مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق مشخص شد که وب سایت کتابخانه کنگره امریکا دارای ۲۴۹ هزار پیوند درونی است و وب سایت کتابخانه  اسلونی فقط ۲۴۹ پیوند درونی داشته است. تحقیق حاضر نشان داد که کتابخانه کنگره ۸۹۶۰۰ خود پیوندی داشته است که این نشان دهنده آرایش منظم صفحات یک وب سایت است. روسیه و سوئیس هم دارای خود پیوندی بودند. با دسته بندی خوشه ای این وب سایتها ۵ خوشه به دست آمد که سه تا بین  المللی بود و دوتا قاره ای. از نکات جالب این تحقیق عدم حضور وب سایت کتابخانه ملی افریقا یا هر نوع کشور افریقایی در جمع وب سایتهای مورد بررسی بود. ایران- نیوزلند-ایرلند و بلاروس با جایی کلاستر نداشتند. این مساله می تواند به دلیل مکشلات زبان شناختی آنها(عدم انگلیسی زبان بودن وب سایت آنها). به طور کلی این تحقیق کیفیت وب سایتها را مورد بررسی قرار گرفت و  بر کاربر مدار بودن- پوشش جهانی سایتها- به روزسازی مداوم وب سایتها تاکید شد. خانم دکتر عصاره امروز این سخنرانی را برای حاضرین ارائه نمود:  

Collaboration Analysis of World National Library websites via webometric methods

http://eprints.rclis.org/archive/00006053/

 عصرانه های کتابدارانه : به زودی.....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:۳٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ آبان ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم