کتابداران فردا

کتابدارانه ها(کودکانه)

همایش کتاب و کتابخانه های کودک

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه فارس با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همایش کتاب و کتابخانه های کودک و نوجوان را برگزار میکند. در این همایش نمایشگاه کتاب کودکان- سخنرانی های اساتید و صاحب نظران ادبیات کودک و نوجوان و اجرای برنامه های عروسکی و... ارائه میشود. زمان: ۱۱ دی ماه ۱۳۸۵. ساعت: ۱۴ الی ۱۸ مکان: دانشگاه شیراز- تالار فجر.

پرفروش ترین کتاب سال کودک

روزنامه نيويورك‌تايمز فهرست پرفروش‌ترين كتا‌ب‌هاي سال 2006 را منتشر كرد، كه «براي يك روز بيش‌تر» نوشته‌ «ميچ البوم» در بخش كتاب‌هاي داستاني در رتبه‌ اول قرار دارد. در فهرست اين روزنامه، كتاب «بعدي» نوشته «مايكل كريچتوني» در رده دوم ايستاده است.  در بخش پرفروش‌ترين كتاب‌هاي كودك نيز «شب قبل از كريسمس» نوشته «كلمنت مور» پيشتاز ساير رقيبان خود‌ است. «كريمس مبارك، جرج كنجكاو» نوشته «كتي هاپكا» رتبه دوم را در اختيار دارد. «نانسي فانتزي» نوشته «جين كونور» و «50 ايالت ما» نوشته «لين چني» نيز ديگر كتاب‌هاي پرفروش فهرست نيويورك‌تايمز هستند.

به نقل از ایسنا: http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-846775&Lang=P

راه اندازی دوره فوق لیسانس برای ادبیات کودک

سرپرست مركز مطالعات ادبيات كودك دانشگاه شيراز از تلاش اين مركز جهت راه‌اندازي دوره‌ي كارشناسي ارشد ادبيات كودك در شيراز خبر داد. دكتر خسرونژاد سرپرست مركز مطالعات ادبيات كودك دانشگاه شيراز گفت: تلاش در جهت راه‌اندازي دوره‌ي كارشناسي ارشد ادبيات كودك و راه‌اندازي ژورنال علمي - پژوهشي در زمينه‌ي ادبيات كودك از اولويت‌هاي فعلي اين مركز است. وي گفت: به زودي كتابخانه‌ي تخصصي كودك و نوجوان در قسمتي از كتابخانه مركزي دانشگاه شيراز راه‌اندازي خواهد شد.

به نقل از: http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-847595&Lang=P

نکته: کار دانشگاه شیراز قابل تحسین است. اما این دانشگاه بهتر است در ابتدا مسائل و مشکلات عجیب و غریب خود را حل کند( نگرفتن دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد- عدم افزودن نیروی جدید و ..) و بعد به فکر افعال شاق این چنینی برای خودش بیفتد!( خیلی بدون سوگیری!)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٢۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

پژوهش= یک جامعه مدنی

هفته پژوهش آغاز شد. هفته ای که در آن روش علمی کار کردن گرامی داشته می شود. امیداست از دل تحقیقات جدی و علمی که صورت می گیرد به یک جامعه مدنی و دلخواه برسیم. اما دیروز هفته پژوهش در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه چمران با سخنرانی های گروه کتابداری که امسال جوانگرایی کرده و از دانشجویان خود برای سخنرانیها استفاده کرده بود آغاز شد. پس از سخنان دکتر حجسته مهر و دکتر شهنی( رئیس و معاون پژوهشی دانشکده) و خواندن شعر هفته پژوهش توسط دکتر مهدی معرف زاده سخنرانی ها آغاز شد. سخنرانی ها به این ترتیب بودند:

بررسی مهارتها و مولفه های تفکر انتقادی در عناصر داستان های تالیفی ایرانی برای کودکان و نوجوانان توسط خانم مکتبی فرد- سئوالات اساسی در کتابداری توسط آقای حیدری- مهندسی ارزش در کتابداری و اطلاع رسانی با تاکید بر مدیریت اطلاعات توسط آقای زین العابدینی- وبلاگها: آموزش و کیفیت توسط آقای عظیمی و تاملی بر وبلاگهای کتابداری ایرانی: یک بررسی با استفاده از شیوه های وب سنجی- که توسط خانم مرادی و اصنافی انجام شده بود. ( لازم به ذکر است که این مقاله قرار بود در یکی از همایشهای خارج از کشور ارائه شود ولی هیچ یک از نویسندگان مقاله نتوانستند در این همایش- به دلایلی- شرکت کنند. جادارد که از خانم مرادی تشکر کنیم) این مراسم در ساعت دوازده با تجلیل از پژوهشگران کتابداری و اطلاع رسانی به کار خود پایان داد. لازم به ذکر است که خانم میترا پشوتنی زاده به عنوان دانشجوی نمونه کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران  اهواز برگزیده شد به  ایشان نیز تبریک میگوییم.

نشست پیرامون کتاب ماه کلیات

سه شنبه هفته گذشته در خانه کتاب نشستی با حضور آقایان داریوش مطلبی( سردبیر کتاب ماه کلیات)- زین العابدینی- دادرس- کولاییان- محمدی و خانمها نوروزیان( معاون سردبیر) و پاکدامن برگزار گردید. در این نشست درباره سیاستهای کلی کتاب ماه کلیات و چگونگی ارتقا کیفیت آن بحث و تبادل نظر شد. مسائلی چون شاخصهای نقد و تهیه معیارهای لازم جهت نقد کتاب و مقالات- تاکید بر ویراستاری ادبی و علمی نشریه- بازاریابی برای نشریه چه برای ویژه نامه ها و چه برای شماره های عادی مجله- تقسیم بندی موضوعی مجله و برقراری تعادل در آن( وجود سه مقاله کلی و نیز ارائه مقالات خاص آن موضوع)- انتشار به موقع- طراحی و پیاده سازی وب سایت و وبلاگ ویژه مجله بحث گردید. پس از این جلسه در کتابخانه دانشکده علوم با حضور آقایان محمدی- علیپور حافظی-زین العابدینی- علیمحمدی و خانم پاکدامن درمورد کارناوال سواد اطلاعاتی و نیز همایش سازماندهی اطلاعات که بناست در اسفندماه سال جاری برگراز شود بحث گردید. این جلسه حدود ساعت هشت شب به کار خود پایان داد.

تازه ها از شورای کتاب کودک

خبرنامه شورای کتاب کودک ویژه آبان ماه چند خبر جالب داشت که حیف بود منعکس نشود. یکی از کارهای جالب برگزاری جشن بالماسکه کتاب بود که در ۲۴ آبان برگزار شده بود. در این جشن بچه ها خود را شبیه شخصیتهای مورد علاقه خودشان از بین کتابهایی که خوانده بودند در آوردند و با بچه ها نمایش خلاق و سرود خوانی انجام شد. کتابخانه سیار ساویسا مهوار هم افتتاح شد. این کتابخانه در کوچه ای واقع در صفاشهر شهریار که منزل مرحوم مهوار در آن واقع است افتتاح شده است. کودکان و نوجوانان آن کوچه عضو کتابخانه هستند و در روز افتتاحیه خورجینهای کتاب را دریافت کردند. هرماه با مراجعه خانه به خانه خورجین ها عوض می شود. گروه کتاب و کودک بیمارامروز هم در کنفرانس بین المللی سرطان های کودکان در بیمارستان محک حضور یافت. اعضای گروه به معرفی فعالیتهای شورا- فرهنگنامه و موسسه مادران امروز پرداختند. شورای کتاب کودک در اکتبر ۲۰۰۶- ۱۸ کتاب  انتخاب و برای کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان در مونیخ ارسال نمود. ( با سپاس از خانم مکتبی فرد به خاطر در اختیار قرار دادن خبرنامه شورا)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

عصرانه ششم

قبل از هرچیز غیبت کوتاه مدت مارا ببخشایید! دو روز همایش دانشگاه شهید بهشتی و دیدار دوستان واساتید و استفاده از یافته های تحقیق دوستان. جای دوستان دیگر خالی. اما یادداشتهای امروز...

 روز دوشنبه هفته قبل ششمین عصرانه کتابدارانه در اهواز برگزار گردید. در این عصرانه خلوت بیشتر درباره مشکلات کتابخانه های عمومی کشور و چگونگی برطرف نمودن این مشکلات بحث شد. در ادامه نیز درباره وضعیت مطالعه در کشور و عدم وجود معیارهای مشخص برای نقد و بررسی مقالات و کتابها بحث و تبادل نظر گردید. در این عصرانه در مورد هفته پژوهش هم مطالبی مورد بحث قرار گرفت. عصرانه این هفته نیز در ساعت شش به کار خود پایان داد.

پایان یک تلاش چند ماهه

همایش کتابدارانه دانشگاه شهید بهشتی عصر پنجشنبه به کار خود پایان داد. این همایش باعث شد بار دیگر کتابداران ایران دور هم جمع شوند- همدیگر را ببینند- تعامل داشته باشند. یک خسته نباشید جانانه به کلیه عزیزان برگزار کننده این همایش میگوییم و امیدواریم که خستگی این تلاش چند ماهه از تنشان خارج شده باشد. برای این  عزیزان آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.

ویژه نامه کتابداری

شماره جدید مجله مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شد. در این شماره مقالاتی به این شرح منتشر شده است:

بررسی قضاوت ربط در منابع الکترونیکی: دکتر داور پناه و آقای رمضانی. تحلیل واژگان عمومی در منابع وب: دکتر فتاحی. ارزیابی اپکهای وب بنیاد: دکتر فرج پهلو و آقای زوارقی. میزان استفاده از مجلات الکترونیکی...: دکتر جوکار و لیلا دهقانی. کارکرد فرهنگ سازمانی در حیطه مدیریت دانش: دکتر پریرخ. عوامل موثر برچاپ مقالات علمی: دکتر میرحسینی و آقای قائمی طلب. عوامل موثر در عدم استفاده از کتابخانه...: دکتر بیگدلی و خانم صباغی نژاد. تحلیل پیوند وب سایتهای کتابخانه های ملی جهان: آقای زین العابدینی. خانم مکتبی فرد. دکتر عصاره. نقش اینترنت و ماهواره در تغییرات فرهنگی و سیاسی: دکتر عیوضی. گزارشهای استنادی نشریات فارسی: دکتر مهراد و خانم مقصودی.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

روز گذشته جلسه دفاع از رساله خانم فاطمه باجی در دانشگاه چمران برگزار شد. چکیده رساله  ایشان در وبلاگ چکیده پایان نامه ها قابل مشاهده است. رساله ایشان با درجه عالی و نمره نوزده و پنجاه و یکصدم مورد پذیرش قرار گرفت. به ایشان تبریک میگوییم.

گفتگو با یک تصویرگر کتاب کودک

داستان های رولد دال به عنوان نمونه هايی کلاسيک از ادبيات کودکان جهان ياد می شود و کتاب های او در نقاط مختلف جهان ترجمه و پيوسته تجديد چاپ می شود. داستان های رولد دال نه تنها برای خردسالان برای بزرگسالان هم سرگرم کننده است و نمايش های متعدد از آنها به روی صحنه تئاتر و پرده سينما رفته است. داستان "چارلی و کارخانه شکلات سازی" او به تازگی با بازيگری جانی دپ، ستاره سينمای هاليوود اکران شد. در همين حال، تصويرهايی که داستان های او را تزئين می کند به مشخصه ای ثابت از کتاب های رولد دال تبديل شده و برای بسياری از هنرمندان در عرصه تصويرگری کتاب کودکان الهام بخش بوده است. سرويس جهانی بی بی سی به مناسبت ويژه برنامه های "نسل فردا" برنامه ای راديويی با شرکت کوئينتن بليک و يک نوجوان 13 ساله ايرانی مقيم انگلستان تهيه کرد که در سایت بی بی سی میتوانید این مصاحبه را بخوانید:

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2006/12/061209_shr-gnext-quentinblake.shtml

فراخوان طراحی پوستر

در جشن سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک، در دی ماه امسال، جلد 10 فرهنگنامه کودکان و نوجوانان رونمایی می شود. از آنجا که این رویداد، برای اهل فرهنگ اهمیتی دو چندان دارد و گامی است در جهت تحقق رویای یک دایرۃالمعارف فارسی تألیفی برای کودکان و نوجوانان ایران زمین، ما « انتشار جلد دهم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان » را به عنوان موضوع یک نمایشگاه پوستر انتخاب کرده ایم. از تمام طراحان گرافیک دعوت می شود که آثار خود را با موضوع « انتشار جلد دهم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان » به دبیرخانه فرخوان به نشانی : تهران، خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، خیابان شهید وحید نظری، پلاک 69 ، طبقه دوم، شورای کتاب کودک ارسال نمایند. اطلاعات بیشتر در سایت شورای کتاب کودک: http://www.cbc.ir/fa/news/

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

گروه علم سنجی اهواز

به آگاهی کلیه کتابداران می رساند که گروه علم سنجی دانشگاه چمران اهواز اعلام موجودیت نموده است و عضو می پذیرد. اعضای فعلی این گروه عبارتند از: خانم دکتر عصاره- آقای دکتر فرج پهلو- آقای زین العابدینی- خانم مکتبی فرد- آقای حیدری- خانم زارع-) دانشجویان دکتری ورودی ۱۳۸۴)- آقای حمیدی- آقای قاضی زاده- اصنافی( دانشجویان دکتری ورودی ۱۳۸۵)- خانم کوچک- خانم آبام. اطلاعات بیشتر در مورد این گروه به زودی منتشر خواهد شد.

دوره آموزشی برای کتابداران

دو هفته است که دوره های آموزشی فهرست نویسی و رده بندی دیویی برای کتابداران استانهای خوزستان- فارس و کهکیلویه در اهواز آغاز شده است. در دوهفته اول کتابداران زن تحت آموزش بودند و روز پنج شنبه گذشته نیز با برگزاری یک آزمون آموزش آنها به پایان رسید و از امروز آموزش کتابداران مرد آغاز می شود. اینکه به کتابدارها توجه شده و برای آنها دوره های آموزشی کوتاه مدت فشرده گذاشته اند عملی هست قابل تقدیر...البته این دوره حرف و حدیثهای فراوان داشت. اینکه کسی بخواهد در مدت دوهفته یاد بگیرد چگونه فهرست نویسی توصیفی انجام دهد- چگونه با سرعنوانهای موضوعی کارکند و چگونه از گسترشها برای رده بندی استفاده کند. البته هزینه های اسکان- غذا و غیره آنها بماند. آیا سرمایه گذاری روی کتابداران دیپلم هزینه کارا هست؟ آیا نمی شد از کتابداران تحصیلکرده استفاده کرد تا نیازی به هزینه کردن برای برگزاری این دوره های بسیار مقدماتی و ابتدایی نباشد و در عوض دوره های آموزشی و کلاسهای حرفه ای تر و پیشرفته تری گذاشته شود؟ بگذریم که حالا آزمونی هم که برگزار شد فقط محفوظات آنها را می سنجید و کاری به دانش عملی شان نداشت! سه سئوال غلط و گزینه های عجیب و غریبی که ناشی گری طراح سئوال را نمایان می ساخت- همچنین عدم آگاهی مسئول آورنده سئوالات هنگامی از وی پرسیده شد کلید سئوالات کجاست تصور دیگری از کلید داشت- از ثمرات این هزینه کردنها بود. به هرحال اوضاع نابسامان و وخیم کتابخانه های عمومی ما از میان همین مسائل است که ناگهان رو می شود و مشخص میشود که مقامات و مسئولان مربوط توجهی به این بیماران در حال احتضار ندارند که هیچ بلکه.... بگذریم. از اینجا به بعدش ذکر مصیبت می شود.!!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

لطفا کتابداران نخوانند!

رندی می گفت:(( روزی به کتابخانه دانشگاه... در تهران رفتم تا از رساله های دفاع شده موجود در کتابخانه برای کار خودم استفاده کنم. علی رغم اینکه عضو طرح غدیر بودم ولی کتابداران گفتند که این کتابخانه( که نامش در لیست کتابخانه های سرویس دهنده هم بود) به شما در این مورد سرویسی نمی دهد. نه توانستم زیراکس بگیرم و نه رساله را امانت ببرم( که البته به صورت قانونی طبیعی بوده). در حال فکر کردن به این بودم که چطوری کتابدار را راضی کنم که ناگهان فکری به خاطرم رسید. دوربین دیجیتال کوچکی داشتم که همیشه همراهم بود. گفتم حداقل میتوانم داخل کتابخانه رساله را بخوانم؟ کتابدار مانع نشد و رساله را امانت داد. من هم رساله را به خلوت ترین گوشه کتابخانه بردم و در عرض ۱۵ دقیقه با دوربینم از تمام صفحات عکس گرفتم! کاملا شفاف و خواندنی! البته کمی از کاری که کرده بودم دچار عذاب وجدان شدم و دست آخر به کتابدار گفتم که چه کرده ام! کتابدار پس از کمی فکر گفت: خب... به صراحت در قانون و بخش نامه ای که به ما رسیده نگفته اند نمیتوانید از صفحات کتاب یا رساله عکس بگیرید. کار شما مانعی ندارد. به همین راحتی و سادگی رساله کاملی را با بدون هزینه کپی زدم و فایلش را به صورت پی دی اف در آوردم و به دوستانی هم که میخواستند فایل را دادم!)) عرض نکردیم کتابداران نخوانند؟!

جلسه دفاع از رساله

روز یکشنبه آتی یعنی ۱۹ آذرماه خانم فاطمه باجی دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز از رساله خود تحت عنوان: بررسی گرایش های موضوعی مطالعه در دانش آموزان دوره راهنمایی شهر اهواز و مقایسه آن با توزیع موضوعی کتابهای مناسب دانش آموزان این دوره معرفی شده در کتابشناسی آثار منتخب شورای کتاب کودک دفاع خواهد کرد. ساعت برگزاری این جلسه دفاعیه یازده و سی دقیقه و مکان برگزاری در تالار دکتر پاک سرشت خواهد بود.

این استنادهای بد

یکی از اساتید در حیطه علم سنجی درباره استنادهای مثبت و منفی صحبت می کرد. وی میگفت قرار نیست که همه استنادهایی که به ما می شود در راستای یک تحقیق و مثبت باشد. گاهی  اوقات افرادی به یکدیگر به این خاطر استناد می دهند که کارشان هیچ ربطی به یک موضوع تحقیق ندارد و به نوعی رد کردن کار آنهاست. وی نقل میکرد چندی پیش دونفر در حیطه ... به عنوان پراستنادترین نویسندگان ایرانی معرفی شده اند و تشویق های کلان گرفتند. تا اینکه مشخص شد یکی از آنها به  این دلیل زیاد مورد استناد واقع شده که کارش در واقع توسط دیگران مورد نقد قرار گرفته  و ایرادهایی به آن وارد شده است. به این حالت استناد- استناد منفی گفته می شود. یعنی استناد می شود که کاری مورد نقد قرار بگیرد نه اینکه تایید شود. پس اگر دیدید استنادها به افراد زیاد شده دلیل بر تایید قطعی کار آنها نیست باید بررسی شود که آيا واقعا کارشان مرتبط با یک موضوع تحقیق بوده یا اینکه استناد منفی گرفته اند؟

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

عصرانه دیگر عصر دیروز در کارگاه کتابداری دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. در این عصرانه که بازهم با استقبال دانشجویان کتابداری هم پزشکی و هم محض روبرو شده بود بحث در زمینه  اهمیت انتقال اطلاعات و احتمال نابودی(انهدام) اطلاعات مطرح شد و این مساله باز شد که آیا اساسا امکان دارد روزی اطلاعات را بخواهیم نابود کنیم؟ یا امکان دارد روزی اطلاعات از بین برود؟ آیا اساسا اطلاعات نابود شدنی است؟ این قضیه مطرح گردید که اساسا بشر به همه اطلاعات محیط اطرافش نیازی ندارد و اطلاعاتی را جذب می کند که روی ساختار ذهنی اش تاثیر بگذارد و آن را متحول سازد. اطلاعات در ذهن بشر از بین رفتنی نیست. بلکه در انبوه اطلاعات موجود در ذهن پیچیده انسان و شبکه عصبی وی گم می شود و بعدها با یک خاطره- یک نشانه- یک اتفاق این اطلاعات تداعی و بازیابی می شوند. پس نمیتوان گفت اطلاعات به طور کامل ازبین خواهد رفت. مقاله اکولوژی اطلاعات از دکتر حری که در نشریه اطلاع شناسی به چاپ رسیده جهت اطلاعات بیشتر حضار توسط خانم مکتبی معرفی گردید. همچنین ایشان به سئوالات داشجویان در مورد کتاب گویا و نحوه تهیه آن پاسخ داد. دیگر دانشجویان درمورد عدم وابستگی مطلق به فناوری بحث کردند و اهمیت نظام قفسه باز و تورق آزاد بین کتابها و یافتن ناگهانی مطلبی که شاید حتی هدفمند هم به دنبالش نبودید از مباحث دیگری بود که در این عصرانه مطرح گردید. البته نظام قفسه زمانی سودمند خواهد بود که کاربر خودش کتاب را در قفسه قرار ندهد. همچنین در این جلسه برخی دانشجویان به معرفی تازه ترین کتابهایی که در هفته جاری خوانده بودند پرداختند. لازم به ذکر است که در این جلسه آقایان دکتر فرج پهلو و دکتر کوکبی حضور یافته بودند. عصرانه در ساعت ۱۸ و پنج دقیقه به پایان رسید..

نرم افزار کتابخانه ای همارا

این نرم افزار توسط عده ای از کتابداران و متخصصان کامپیوتر در شیراز در حال طراحی است و به زودی نسخه آزمایشی آن در دسترس متخصصان قرار می گیرد. این نرم افزار که همارا نام دارد امکانات گرافیکی بسیار بالا- گزارش گیری در تمامی سطوح و کاربرپسندی در سطح عالی دارد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

کتاب خواندن با صدای بلند..

عصر امروز در دانشگاه چمران اهواز نشستی درزمینه خدمات ویژه کتابخانه ها به گروههای خاص( نابینایان- ناشنوایان و...) با حضور دکتر علی صابری(وکیل پایه یک دادگستری)-دکتر بهروزی(عضو هیات علمی دانشگاه چمران) که هردو از عزیزان نابینا هستند- دکتر فرج پهلو و خانم مکتبی دانشجوی دکتری کتابداری و اطلاع رسانی با همکاری انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی این دانشگاه برگزار شد. در این نشست در ابتدا خانم نظری دانشجوی کارشناسی کتابداری در زمینه اهمیت توجه هر چه بیشتر جامعه به خصوص خدمات کتابخانه ها مطالبی را ارائه نمود. سپس هر یک از میهمانان در زمینه اهمیت توجه به معلولان به خصوص نابیانایان و مشکلات خاص آنها و خدماتی که باید به این افراد از سوی کتابخانه ها عرضه شود و مسائل حقوقی مربتط به آنها سخنانی را ایراد نمودند. در آخر نیز از دکتر بهروزی و دکتر صابری با اهدای یک لوح سپاس- تقدیر شد. در یادداشتهای آتی خلاصه سخنان ارائه شده در این گردهمایی ارسال می شود. ( ضمن اینکه متن کامل سخنرانی های آبادان در دست آماده سازی هست و به زودی ارسال می گردد)

http://i14.tinypic.com/29na2it.jpg

http://i17.tinypic.com/2i2aout.jpg

http://i13.tinypic.com/2irx4kj.jpg

http://i17.tinypic.com/2vkamhg.jpg

http://i16.tinypic.com/4d2g8ba.jpg

http://i12.tinypic.com/451jr83.jpg

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

همایش آبادان: بخش پرسش و پاسخ

درادامه یادداشت مربوط به همایش نقش کتابداری واطلاع رسانی درارتقاء سلامت، این بار پرسشهایی که در پنل همایش مطرح شد و اساتیدبه آنها پاسخ دادند مطرح می شوند. لازم به ذکر است سئوالات بدون تغییر و مطابق نوشته های سوال کنندگان منعکس می شوند و در آنها تغییر ایجاد نشده است.

 1. چگونه می توانیم برای کتابداران بی انگیزه ایجاد انگیزه کنیم؟ لطفاً راهکارهای کاربردی و عملی را متذکر شوید.

 2. درصورت امکان توضیحات مختصری درباره مارک و دلیل پیدایش آن بدهید.

 3. چرا کتاب اصطلاحنامه کتابداری(سرعنوانهای موضوعی پزشکی) چاپ جدید، تقسیم فرعی ندارد؟

 4. آیا فکر نمیکنید که کتابداری در ایران یا اصلاً جهان به بن بست رسیده است؟

 5. به نظر می رسد دیوار یا فاصله ای بین کتابدار و مراجعه کننده در کتابخانه ها وجود دارد که مانع حضور راحت می شود. آیا چنین است و اگر هست راه حل کدام است؟

 6. با توجه به بحث خصوصی سازی در بخشهای سازمانها و ادارات و زمزمه بحث خصوصی سازی کتابخانه ها در سازمانهای اداری ورد زبان بعضی از مدیران شده با این موضوع چگونه ما کتابداران می توانیم مقابله کنیم؟

 7. در کشور ما متاسفانه کتابداران زیادی وجود دارد که با وجود تحصیلات دانشگاهی خدمات مناسبی را ارائه نمی دهند آیا شما فکر نمی کنید که این مشکل ریشه در آموزش حاکم در دانشگاههای ما می باشدو یا روشی که اساتید برای آموزش به کار می برند و یا اگر به عقیده شمادانشجو خودش بایدبه دنبال آموزش باشد آیا اساتید نباید نقطه شروع و چگونگی حرکت در طول مسیر را به دانشجویان آموزش دهند.

 8. یک سوال برای من پیش آمده این است که شما افرادی مثل ما یعنی بچه های دوره کارشناسی را به این مجلس دعوت کرده اید پس چرا لحن صحبت خودتان را متناسب با تمامی مهمانانتان نبود؟ همه در سطح عالیه ارائه شدند که ما به سختی توانستیم مطالب رادرک کنیم. اگر کمتر از کلمات غیر فارسی ونیز کلمه هایی که فهم آنها نیازمند تحصیلات بالاست استفاده کنید یا حداقل فرصتی برای ما می گذاشتید که در مورد آنها بپرسیم بهتر می توانستیم از این جلسه اطلاعات کافی را کسب کنیم ولی اگر بخواهیم منصفانه تر بگوییم در کل جلسه سرشار از اطلاعات مفید بری کتابدران نوپا بود.

 9. باتوجه به اینکه کتابداری و رشته کتابداری در ایران مطلقا شناخته شده نیست باز چگونه می توان گفت که مردم ایران سطح مطالعه قابل قبولی دارند؟

 10. در یک کتابخانه کدام برای مراجع مفید تر است: کتاب یا کتابدار؟ آیا کتابدار خود را کاملا فدای کتاب (نه مراجع)نمی کند؟

 11. آیا مشکل مطالعه کم در ایران ناشی از سانسور شدید نیست؟

 12. منظور شما از کمک کتابداران به اشاعه فرهنگ چیست؟ منظورم فرهنگ مورد نظرشما.

 13. با فرض اینکه سانسور هم باشدکه مسلما در مورد مسائل سیاسی است چرا در زمینه های دیگر، انتشارات ما اصلا وضعیت خوبی ندارد؟

 14. علت کتاب خواندن داشتن سئوال است و لازمه آن داشتن تفکر مسئه گشاست. حال ما که بخواهیم بالفرض مشکل جامعه کتابخوان را حل کنیم لازمه آن این است که ما کتابداران خود اهل مطالعه باشیم به نظر شما بهتر نیست که ما ابتدا خود جامعه کتابداری را اصلاح کنیم سپس کمک به دیگران کنیم.

 15. آیا نسبت به جریان غیردولتی شدن کتابخانه ها در کشور،خوش بین هستید؟

 16. معاون دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور طی نامه ای به استانها اعلام کرده است به دلیل نبود بودجه این نهاد برای هفته کتاب امسال هیچگونه برنامه ای ندارد. اما بیانات آقای صفار هرندی در همایش مشهد قابل تامل و جالب است.

 17. برنامه های انجمن کتابداری خوزستان در آینده چیست؟

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

همایش هشتم دانشگاه الزهرا

قابل توجه دانشجويان كتابداري و اطلاع رساني ، كتابداران ، آرشيويست ها و ساير متخصصين اطلاع رساني انجمن علمي – دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه الزهرا(س) درنظر دارد هشتمین همایش سراسري خود را با عنوان : آرشیو، کتابخانه و موزه : وجوه اشتراک و افتراق در ارديبهشت ماه1386 برگزار نمايد . لذا از كليه علاقمندان دعوت مي گردد تا مقالات خود را به همراه چكيده مقاله در موضوعات ذيل به آدرس این انجمن ارسال نمایند . • آموزش • استاندارد سازی • کاربران • مهارت ها • سازماندهی منابع • اطلاع رسانی • آرشیو چیست؟ آرشیویست کیست؟ • جایگاه آرشیو در حوزه آموزشی نظام کتابداری و اطلاع رسانی • مهارت های لازم جهت ارائه خدمات در آرشیو مهلت ارسال چكيده مقاله : 15/11/85 مهلت ارسال متن كامل مقاله : 15/1/86 زمان برگزاري همايش : هفته آخر ارديبهشت ماه 1386 تاريخ دقيق برگزاري همايش متعاقباً اعلام خواهد شد . آدرس : تهران ، ونك ، انتهاي خيابان ونك ، دانشگاه الزهرا ، ( ساختمان فني و مهندسي سابق ) ـ مركز فعاليتهاي علمي ـ فرهنگي و فوق برنامه دانشجويي ـ طبقه سوم ، كارشناس انجمنها تلفن :88041343 فاكس : 80569088 E-mail : library_science_seminars@yahoo.com تلفن ضروري : 09126380645

در ضمن وبلاگ دانشجویان کتابداری این دانشگاه هم راه اندازی شده است. به این دانشجویان پرکار و فعال خسته نباشید می گوییم؛ http://www.peikeketabdari.blogfa.com/

چیستان

آن کیست که با ۲۳ سابقه کار در کتابخانه و داشتن دیپلم هنوز نمیداند سرعنوان موضوعی چیست و اصلا این نقطه گذاریهای وقت گیر(!) در فهرست برگه به چه دردی می خورد؟! آن کیست که همیشه می گوید ما کتابدار در کتابخانه های عمومی خود کم داریم اما با وجود این همه لیسانس و کاردان کتابداری هنوز از کتابداران تجربی استفاده می کند و حاضر است هزینه های گزاف برای آموزش آنها صرف کند ولی کتابداران تحصیلکرده را استخدام نکند؟! ما که نمیدانیم شما می دانید؟!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٢۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٩ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

انجمن علمی- دانشجويی کتابداری و اطلاع­رسانی دانشگاه شهيد چمران اهواز برگزار می­کند:

ميزگرد تخصصی خدمات ويژه کتابخانه­ها برای گروه­های خاص (نابينايان، ناشنوايان، معلولان ذهنی و...)

با حضور جمعی از اساتيد و دانشجويان نابينا

و

نشست ماهيانه انجمن

زمان برگزاری: شنبه 11/9/85

 15-17 بعد از ظهر

مکان: تالار دکتر پاک سرشت دانشکده علوم تربيتی دانشگاه شهيد چمران اهواز

اداره کل فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه شهيد چمران اهواز

 اصلاح یک آدرس

دوستان عزیز. نشانی فتوبلاگ کتابداران اهواز را اشتباه درج کردیم. ضمن عرض پوزش نشانی صحیح به این شرح می باشد: http://libphotos.blogfa.com

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٠٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٧ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

خبر فوری

منابع خبری لحظاتی پیش از استعفای دکتر انوشیروانی رئیس کتابخانه میرزای شیرازی خبر دادند. به قول یک دوست ببینیم آیا مردی پیدا می شود تا این کتابخانه عظیم را اداره کند؟!مصورانه

مجموعه تصاویری از نمایشگاه کتاب در دانشگاه چمران اهواز و پنل همایش آبادان.

http://i9.tinypic.com/4i5ajyg.jpg

http://i15.tinypic.com/47inxh4.jpg

http://i15.tinypic.com/29w2tds.jpg

http://i15.tinypic.com/2ignlhj.jpg

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٢۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٥ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

عصرانه کتابدارانه: ۴

چهارمین عصرانه کتابدارانه اهواز دوشنبه هفته ای که رو به اتمام است در کارگاه کتابداری دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. این عصرانه با عصرانه های دیگر اندکی متقاوت بود. زیرا دانشجویان کتابداری پزشکی نیز در این جلسه حاضر بودند و خود را به دانشجویان کتابداری دانشگاه چمران معرفی کردند. در این جلسه دکتر بیگدلی از اهمیت دسترسی به اطلاعات در مکان های غیر رسمی مثل گردهمایی های مردم صحبت نمود و بیان داشت که از طریق چنین نشستهایی اطلاعاتی می توان به دست آورد که شاید در هیچ محمل رسمی دیگری نتوان از آن سود برد. وی به اتفاق دکتر فرج پهلو درباره آینده شغلی در کتابداری بحث نمود و اظهار داشت علی رغم دشواری های رسمی و اداری در استخدام کتابداران می توان با تلاش و پیگیریهای زیاد به فعالیت با انگیزه پرداخت. همچنین درباره ادکا و فلسفه کاری آن و حضور دو نماینده از اهواز در این انجمن صحبت شد. در این جلسه بحث راه اندازی خبرگزاری کتاب مطرح گردید و پیشنهاد شد که دانشجویان کتابداری با این خبرگزاری به همکاری بپردازند که البته مشکلات و مسائل موجود برسراین کار بیان گردید و بیان شد که باید نگاه جدی تری به این قضیه شود. پیشنهاد گردید که مباحث مطرح شده در عصرانه های کتابداری در روزنامه های محلی اهواز منتشر گردند. در این جلسه تاکید گردید که دانشجویان کتابداری پزشکی و غیرپزشکی بیشتر باهم در ارتباط باشند و با همکاری کنند و از ایده ها و افکار یکدیگر استفاده کنند. عصرانه چهارم کمک کرد تا دانشجویان این دو گرایش بیشتر با هم در تماس باشند و از اندیشه های یکدیگر آگاه شوند. در این جلسه درمورد تسلط کتابداران بر سایر علوم در راستای بازیابی اطلاعات و عرضه اطلاعات مناسب به کاربران هر حیطه و بالابردن توقع جامعه از خدمت رسانی کتابداران و تاکید بر این مساله بحث گردید. عصرانه چهارم در ساعت ۱۸ به کار خود پایان داد.

انتخاب کتاب سال

صبح امروز در تالار آفتاب اهواز مراسم جشن کتاب و انتخاب کتاب سال برگزار شد. در این جلسه پس از سخنرانی مسئولان ارشاد و استاندار کتابها و کتابفروشی های برتر در استان خوزستان معرفی شدند و از خیرین و خادمان عرصه چاپ و نشر تجلیل شد. ضمن اینکه لازم به ذکر است کتاب جستجوی اطلاعات در عصر اطلاعات ترجمه آقای دکتر بیگدلی به عنوان کتاب برتر سال معرفی شد که به ایشان تبریک می گوییم. البته برخی انتخابهای امسال اگر و اما داشت. مثل عدم انتخاب کتابفروشیهای شاخص اهواز(رشد و اشراق). خلاصه اینکه این جشن کتاب به تنها چیزی که شبیه نبود جشن کتاب بود. همین!

باردیگر آبادان

پس از یک سال دوباره فرصتی پیش آمد تا به مناسبت برگزاری یک همایش در هفته کتاب به آبادان برویم. در این همایش که نقش کتابداری و  اطلاع رسانی در ارتقا و سلامت نام داشت جمعی از دانشجویان و اساتید کتابداری دانشگاه چمران اهواز به همراه خانمها رهادوست و دکتر انصاری شرکت کردند. این همایش حدود ساعت نه و سی دقیقه در تالار اجتماعات دانشکده پرستاری آبادان برگزار گردید. پس از سخنان معاون پژوهشی دانشگاه و سرپرست کتابخانه مرکزی و ارائه گزارشهای مربوط به فعالیتهای کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اهواز خانم دکتر نوش آفرین انصاری به سخنرانی پرداخت. وی بیان داشت: هفته کتاب بهانه ای است تا دانشجویان یاد اساتید پیر خود بیفتند... دکتر انصاری از تحولات صورت گرفته در کتابداری و آنچه که باید در جامعه برای کتابخوانی صورت گیرد صحبت نمود( متن کامل کلیه سخنرانی ها بعدا به صورت جداگانه ارسال می شود). پس از سخنرانی دکتر انصاری یکی از دانشجویان کارشناسی کتابداری درباره کتابخوانی برای کودکان در بیمارستانهای اهواز گزارش جالب و شنیدنی را ارائه کرد که همگان را تحت تاثیر قرار داد که در پایان گزارش خود از خانم مکتبی که ایده تهیه این گزارش را در کلاس ادبیات کودکان و نوجوانان مطرح نمود تشکر کرد.  پس از استراحت و پذیرایی خانم رهادوست درباره مشکلات موجود در کتابداری ایران صحبت کرد.وی ابراز داشت بزگترین مشکل حرفه ما هویت حرفه ای است. پس از ایشان دکتر کوکبی در باره کتابخانه های پزشکی ایران و مارک ایران صحبت نمود. وی مقایسه ای بین تحلیل موضوعی پزشکی کتابخانه کنگره و کتابخانه ملی ایران صورت داد. سخنرانی بعدی توسط آقای زین العابدینی درمورد تله مدیسین یا پزشکی از راه دور ارائه گردید. کاربرد اینترنت و فناوری اطلاعات برای پزشکی از راه دور و نقش کتابداری و اطلاع رسانی در پزشکی از مواردی بود که ایشان در سخنرانی خود مورد بحث قرار داد. بعد از صرف ناهار در ساعت ۱۴ دکتر فرج پهلو درباره فعالیتهای انجمن کتابداران خوزستان و کارهایی که باید در این انجمن بشود صحبت نمود. پس از صحبتهای ایشان آقایان دکتر کوکبی- دکتر معرف زاده- مهندس عرب زاده و آقای زین العابدینی و خانمها دکتر انصاری و رها دوست به سئوالات مطرح شده از سوی حضار پاسخ دادند. مراسم در ساعت سه و نیم به پایان رسید. پس از آن دانشجویان و اساتید به خرمشهر رفتند و از موزه جنگ نیز بازدید کردند و پس از آن به اهواز بازگشتند. جا دارد که از زحمات خانم سلطانی و دوستان ایشان و مسئولان دانشکده پرستاری آبادان که زحمات فراوانی کشیده اند تشکر کنیم. در ضمن فوتوبلاگ کتابداران اهواز هم راه اندازی شده. از دوستانی که دوست دارند عکسهای کتابدارانه خود را بفرستند برای همکاری التماس دعا داریم.

http://libphotos.blogfa.com

http://i9.tinypic.com/40aaty0.jpg

http://i10.tinypic.com/44sj5w2.jpg

http://i7.tinypic.com/2z4wj7b.jpg

http://i9.tinypic.com/2dj7683.jpg

کارگاه علم سنجی

روز ۱۳ آذر در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک کارگاه آموزشی علم سنجی برای معاونان پژوهشی این دانشگاه برگزار خواهد شد و مدرس آن خانم دکتر عصاره خواهد بود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:۱٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم