کتابداران فردا

همايش هشتم

هشتمین همایش كشوري کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا
 
انجمن علمي - دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه الزهرا(س) هشتمين همايش كشوري خود را برگزار می نماید
 
  عنوان : آرشیو، کتابخانه و موزه : وجوه اشتراک و افتراق
 
زمان : 19 و 20 ارديبهشت ماه1386 
 هزینه شرکت در همایش برای عموم :20000  ریال
علاقه مندان برای ثبت نام لطفا با آدرس پست الکترونیکی  دبیر خانه همایش مکاتبه نمایند
E-Mail : alzahra.lss@gmail.com
 
تلفن :88041343 فاكس : 80569088 تلفن ضروري : 09126380645
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٠۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

معرفی يک نرم افزار

طبق اعلام قبلی امروز ساعت ۱۲ در تالار دکتر پاک سرشت گروه نرم افزاری همارا متشکل از چهار کتابدار و دو مهندس رایانه (که در جلسه امروز دو کتابدار و دو مهندس رایانه حضور داشتند) با حضور جمعی از دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی و اساتید این رشته به معرفی نرم افزار مدیریت کتابخانه تحت عنوان همارا پرداخت. پیش از معرفی این نرم افزار خانم شهباز دبیر انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز به شرح دستاوردهای این انجمن تاکنون پرداخت. سپس آقایان حمیدی- بهره بر-نصیری و مودت هریک به نوبت توضیحاتی را در مورد نرم افزار کتابخانه ای همارا ارائه نمودند و در مورد قابلیتهای این نرم افزار از جنبه های گوناگون به بحث پرداختند. انعطاف پذیری زیاد و کاربرپسندی این نرم افزار از قابلیتهای قابل توجه آن بود. پس از معرفی کامل نرم افزار کتابخانه ای جمعی از دانشجویان و اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی پرسشها و ابهامات خود را در مورد این نرم افزار مطرح نموده و پاسخهای خود را دریافت کردند. جلسه معرفی نرم افزار در ساعت ۱4/۱5 به پایان رسید.

البته با سپاس از خانم سعدونی بخشهایی از این خبر را به این صورت اصلاح می کنیم. طبق برنامه قرار بود که پیش از شروع معرفی نرم افزار خانم شهباز دستاوردهای انجمن علمی دانشجویی را در شش ماه گذشته بیان کنند که به دلیل کمبود این مساله میسر نشد و ما به دلیل اینکه چند دقیقه ابتدای برنامه را در جلسه حاضر نبودیم از قضیه عدم ارائه این گزارش مطلع نبودیم. با پوزش از شما و تشکر مجدد از یادآوری خانم سعدونی.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٢٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

امسال می توان با طیب خاطر به نمایشگاه نرفت...

امسال بیش از ۳۵۰ ناشر معتبر داخلی در همایش حضور ندارند. این به معنای افت فاحش کمی و به دنبال آن کیفی نمایشگاه می تواند باشد. ناشراني که همواره بيشترين و جدي ترين توليدات را در حوزه کتاب داشته اند در نمایشگاه بیستم حضوری ندارند. 

ناشراني چون ققنوس، طرح نو، ثالث، ويستار، مرکز، ني، نظر، آگاه، آگه، اختران، ابتکار نو، نيل، قطره، هيرمند، توس، کاروان، اختران، ماهي، گام نو، و... بازتاب نگار، نسل نو انديش، قلم، روشنگران و مطالعات زنان، فرهنگ نشر نو، شرکت سهامي انتشار صفي عليشاه، دوران،  اسرار دانش، گنج دانش مبتکران، منتشران، علوم دانشگاهي و...فرهنگ افق، ابو عطا، خانه ادبيات، موسسه فرهنگي رشد، شباويز... به این ترتیب تهرانی هایی که گرفتارند و نمی توانند در نمایشگاه حضور یابند و شهرستانی هایی که خیلی تمایل داشتند در نمایشگاه شرکت کنند ولی به خیلی دلایل از جمله مسافت دور قادر به حضور در این فستیوال کتابی نیستند چیز زیادی را از دست نمی دهند! به قول یکی از دوستان امسال می توان با طیب خاطر به نمایشگاه نرفت... لازم به ذکر است که نمايشگاه کتاب سال آينده در خارج از شهر برگزار شود.

اطلاعات کامل تر در مورد ناشران غائب در روزنامه اعتماد

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:۳٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

معرفی نرم افزار کتابخانه ای

روز سه شنبه ۲۸ فروردین ماه در دانشگاه چمران اهواز و در تالار دکتر پاک سرشت دانشکده علوم تربیتی گروه طراحی نرم افزار جامع کتابخانه ای همارا به معرفی کامل این نرم افزار خواهد پرداخت. ساعت برگزاری این گردهمایی ساعت ۱۲ خواهد بود. کلیه علاقه مندان میتوانند در این جلسه شرکت کنند.

تلاش مجدد انجمن خوزستان

چهارشنبه هفته گذشته نخستین جلسه انجمن کتابداران شاخه خوزستان در دفتر انجمن در کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز با حضور اعضای هیئت مدیره این انجمن: آقایان دکتر فرج پهلو- دکتر معرف زاده- عظیمی و خانمها کوچک و سالمی پور برگزار شد. در این جلسه رئوس کلی برنامه های انجمن مطرح گردید. در این جلسه مقرر گردید مجمع عمومی انجمن و انتخابات جهت تشکیل هیئت مدیره جدید روز ۲۵ اردیبهشت برگزار گردد. اطلاعات جامع تر در مورد انتخابات انجمن به زودی انعکاس خواهد یافت. مطالب بیشتر را میتوانید در وبلاگ انجمن کتابداران خوزستان مشاهده کنید. http://ilisak.blogfa.com

نمایی از دفتر انجمن کتابداری شاخه خوزستان: http://tinypic.com/view.php?pic=33ae80j

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

پیش دفاع پروپوزال دکتری

عصر امروز دانشجویان دکتری کتابداری و اطلاع رسانی-دوره نخست ورودی ۱۳۸۴- دانشگاه شهید چمران اهواز از موضوعات پیشنهادی خود برای پایان نامه دکتری در گروه کتابداری و اطلاع رسانی این دانشگاه دفاع کردند. کلیات موضوعاتی که این دانشجویان به عنوان پروپوزال مقدماتی و پیشنهادی پایان نامه های خود مطرح کردند به این شرح است:

خانم مکتبی فرد در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان

آقای زین العابدینی در حوزه کنترل مستند

آقای حیدری در حوزه فلسفه و مبانی کتابداری و اطلاع رسانی

پس از تایید موضوع و موفقیت در این مرحله دانشجویان باید پروپوزال نهایی خود را ارائه کنند.  برای این عزیزان آرزوی توفیق داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٤۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

ونزوئلای جوراب بلند

هيات داوران جايزه جهاني استريد لينگرن سوئد، جايزه 2007 اين بيناد را به دليل اقدامات ابتکاري در تلاش براي ايجاد اشتياق به مطالعه، کاربرد روشهاي حرفه اي در برخورد با کودکان و نيز به دليل فقدان بروکراسي و تشريفات اداري در ارائه خدمات مطالعاتي، به موسسه بانکو دل ليبرو ونزوئلا اختصاص داد. ايجاد اشتياق و نيز روحيه حرفه اي و نحوه ارتباط نزديک با کودکان و تجديد و احياي اين روشها و نيز فقدان بروکراسي و تشريفات اداري در ارائه خدمات مطالعاتي ازجمله برجسته ترين اقدامات موسسه بانکو دل ليبرو ونزوئلا است که مورد توجه هيات داوران اين جايزه قرار گرفته است. به نقل از میراث فرهنگی

روز جهانی با یک هفته تاخیر
دوم آوريل(14 فروردين) سال روز تولد "هانس کريستين آندرسن" (1805-1875) نويسنده نامدار دانمارکي است كه به منظور ارج نهادن به کوشش‌هاي وي،در خلق آثار داستاني ارزنده کودکان،اين روز را به عنوان روز جهاني کتاب کودک نامگذاري کرده‌اند. جواد جزيني" دبير انجمن نويسندگان كودك و نوجوان با بيان اين مطلب گفت:به دليل تعطيلي نوروز و عدم برنامه ريزي براي گراميداشت روز جهاني كتاب كودك، اين مراسم با يك هفته تاخير برگزار خواهد شد. ممنون از خبرگزاری کتاب
 پرواز را به خاطر... نسپار!

از قدیم گفته اند از دل برود هرآنکه از دیده رود. روزگاری بود که اتاق استاد فرزانه هرگز خالی نمیشد و مرتب دانشجویان پیش او بودند. یا درد دل می کردند یا مسائل درسی و علمی را با وی مطرح می کردند. روزی که محمد هادی محسنی( از اساتید بخش کتابداری دانشگاه شیراز) در یک سانحه تلخ از میان ما رفت به تنهایی بار ارائه واحدهای درسی وی را بر دوش گرفت و ما می دیدیم که هرروز استاد فرزانه شکسته تر و خسته تر می شود ولی لبخندش محو نمیشود. حال دوسال از آن واقعه گذشت و گویا بخش کتابداری دانشگاه شیراز حتی یک یادمان برای وی نگذاشت. دریغ که رفتگان را چه زود فراموش می کنیم.. و با زندگان چه می کنیم....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۳٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتابدارانه ها

اسلایدهای سخنرانان

دوستانی که تمایل دارند از اطلاعات اسلایدهای سخنرانان همایش سازماندهی اطلاعات که در اسفندماه سال گذشته در کتابخانه ملی برگزار شد استفاده نمایند میتوانند به آدرس وب سایت همایش http://cep.cua.ac.ir/sem/author.asp اسلایدها را بارگذاری نمایند و مورد استفاده قرار دهند. با سپاس از آقای زین العابدینی

سالگرد عروج یک فرزانه

زنده یاد فرزانه فرزیندوسال پیش در چنین روزهایی خبرباورنکردنی و تلخی را دریافت کردیم. ۲ سال پیش بخش کتابداری دانشگاه شیراز فرزانه ای را از دست داد و هرگز نتوانست خلاء آن را پر کند- شاید هم نخواست. در فرودین ۱۳۸۳ فرزانه فرزین استاد بخش کتابداری دانشگاه شیراز ناباوارانه به دیار باقی شتافت. هرکسی که اندک دیداری هم با آن فرزانه داشت چهره دوست داشتنی و لبخند جاودان وی را فراموش نکرده است. روحش شاد و یادش همواره گرامی.

سرنوشت نمایشگاه در دستان....

هنوز انتقادها و اعتراضها به دوپاره کردن نمایشگاه کتاب- به بهانه ترافیک سنگین- ادامه دارد و مسئولین مربوط هم انتقادها را برنتابیده و آن را از روی عدم خیرخواهی دانسته اند. گفته شده که تفکیک نمایشگاه آن را از وجاهت بین المللی خواهد انداخت. حتی شورای شهر و مجلس هم با این کار مخالفت کرده است. یکی از اعضای شورای شهر هم از مثبت بودن مذاکرات در ارتباط با یکپارچه کردن نمایشگاه خبر داده است. به هرحال هنوز معلوم نیست سرنوشت نمایشگاه امسال چه خواهد شد. آیا ممکن است بعد از قریب به دو دهه نمایشگاه برگزار نشود؟ آیا در جای همیشگی خود برگزار می شود؟ آیا..و آیا.. و...ظاهرا هفته آینده مشخص می شود که جواب این آیاها چیست. جزئیات را از میراث بخوانید. http://www.chn.ir/news/?section=4&id=8366

تسلیت

سرکار خانم دکتر پریرخ و جناب آقای دکتر فتاحی مصیبت وارده را حضورتان تسلیت عرض نموده و از ایزد یکتا برای آن مرحومه  طلب مغرفت و برای بازماندگان آرزوی سلامتی و طول عمر می کنیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۳۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

رقصی در اين ميانه بماناد تا بهار..

دوستان عزیز- اهالی کتابخانه و کتابداری ایران. سلام. سال نو مبارک. پس از تاخیر تقریبا دو هفته ای این اولین یادداشت سال ۱۳۸۶ هست که از نظرتان خواهد گذشت. لحظه لحظه های سال ۱۳۸۶ برایتان سرشار از سلامتی و شادکامی و موفقیت باد.

اما کتابدارانه ها...

اول کار (بدون سوگیری): کتابداران فردا وارد ششمین سال آغاز فعالیت خود شد. امیداست که امسال نیز توان و افتخار خدمتگزاری از طریق این وبلاگ به جامعه کتابداری ایران وجود داشته باشد.

 فراخوان دهم...

سال گذشته نهمین همایش کتابدارانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در شیراز برگزار شد و تا مدتها دیگر خبری از برگزاری همایش دهم این سازمان نبود. البته با تغییر و تحولاتی که در این سازمان عظیم صورت گرفته بود کم کم به نظر می رسید که قرار نیست همایش دهم برگزار شود. اما... سایت سازمان فراخوان دهم را هم بالاخره اعلام کرد. اطلاعات بیشتر در سایت سازمان قابل مشاهده است.

http://libconf.mporg.ir/

آخرين مهلت ارسال چكيده مقالات: 1/2/1386

آخرين مهلت ارسال اصل مقالات: 16/3/1386

سخنرانی آقای خاتمی در مصر

می گویند قرار است که به زودی آقای محمد خاتمی ضمن بازدیداز کتابخانه اسکندریه مصر در این مکان سخنرانی هم خواهد کرد. شرح ماوقع در همشهری آنلاین.

رنگی نشوید!

 کتابخانه دانشگاه کمبریج دست به ابتکار جالبی زده. قفسه های این کتابخانه که از رنگهای سفید، زرد، سبز، آبی، نقره ای، نارنجی و خاکستری تشکیل شده است، گویای نوع کتبی است که در این قفسه قرار داده شده اند.  کتب موجود در قفسه های کتابخانه دانشگاه کمبریج با رنگ های مختلفی تزیین شده که هر یک از این رنگ ها نمایانگر معانی خاصی است. مثلا: 

* رنگ زرد، نشانگر کتبی است که در مدارس تدریس می شود. یا رنگ سبز، کتب مرجع را در برمی گیرد. رنگ آبی، نمایانگر رمان های ادبی کودکان است. ادامه مطلب.

اعلام نتایج داوری مقالات همایش هشتم

نتایج داوری مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش دانشگاه ا لزهرا که امسال هشتمین همایش سالانه خود را تجربه می کنند، اعلام شده است. مهلت ارسال متن کامل مقالات پذیرفته شده تا 15 فروردین خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ انجمن علمی دانشجویان این دانشگاه مراجعه فرمایید.

http://www.peikeketabdari.blogfa.com/

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم