کتابداران فردا

حضور ادکايی ها قطعی شد

سرانجام پس از رایزنیهای مختلف قرار شد که کارگاه سازماندهی منابع الکترونیکی با حضور ادکایی ها که مدرس آن را آقای مهدی طاهری عهده داراست در کارگاه گروه کتابداری پزشکی دانشگاه جندیشاپور اهواز برگزار شود. برای اطلاعات بیشتر با خانم پاکدامن و شادمان تماس حاصل نمایید. لازم به ذکر است روز چهارشنبه هشت تا ده صبح به معرفی ادکا و فعالیتهای آن اختصاص دارد و از ساعت ده نیز کارگاه آغاز خواهد شد و تا چهار بعدازظهر ادامه خواهد داشت.

دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

روز دوشنبه هفته آینده هفت خرداد جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز برگزار خواهد شد. در این جلسه آقای امیر ریسمانباف از رساله خود دفاع خواهد کرد. عنوان رساله آقای ریسمانباف به این شرح است:  بررسی کمی- موضوعی و کتابشناختی اطلاعاتی فنی تولید شده در سازمان آب و برق خوزستان طی سالهای ۱۳۸۰-۱۳۸۴ و موانع احتمالی پیش روی کارشناسان این سازمان در دسترس و مصرف موجود

استاد راهنمای وی آقای دکتر بیگدلی و استاد مشاور ایشان خانم دکتر عصاره است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

پاکسازی کارگاه

روزگذشته کارگاه کتابداری دانشگاه چمران اهواز شاهد یک اقدام ازپیش برنامه ریزی شده و البته انقلابی بود! در این طرح که جهت پاکسازی کارگاه صورت گرفت به سرپرستی خانم مکتبی فرد و موافقت دکتر کوکبی و طبق بررسی های صورت گرفته توسط آقایان عظیمی و دکتر معرف زاده درباره موجودی کارگاه کتابداری و نیز با کمک تنی چند از دانشجویان ورودی ۸۴ و ۸۵ کارگاه به طور از منابع اضافه و اشغال کننده فضا وجین و عاری شد و کتابهای کودک در این کارگاه نظم و ترتیب به خود گرفت و به قول معروف روآمد. این کار حدود ۵ ساعت به طول انجامید و بعدازمدتها کارگاه کتابداری نفس کشید. به هرحال تا کسی خاک کتاب نخورد نمی تواند درعرصه کتابداری یا علم اطلاعات حرفی برای گفتن داشته باشد. تصاویر مربوط به این رویداد تاریخی به زودی در فوتوبلاگ کتابداری درج خواهد شد.

از عجایب

چهارشنبه شب هنگام مرور کانالهای تلویزیون داخله به ناگاه روی شبکه اول متوقف شدیم. توران میرهادی؟ واقعا؟ شبکه اول چهارشنبه در برنامه مجله فرهنگی و علمی(یاهنری) برنامه ای را به خانم میرهادی اختصاص داده بود. وی پس از ارائه یک بیوگرافی از زندگی خود به معرفی شورای کتاب کودک و فعالیتهای آن پرداخت و در ادامه از فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و نحوه نگارش مقاله برای این فرهنگنامه سخن به میان آورد. آن شب اغلب دوستان کتابدار را خبرکردیم که چه نشسته اید شبکه اول را دریابید! این برنامه فقط بیست دقیقه بود و پیام کوتاه به برخی دوستان- بعداز پایان برنامه رسید! ولی در هرصورت کار شبکه اول جالب و در نوع خود جالب بود. منتظریم تا کتابداران بیشتری از طریق این رسانه مصور شوند و ما هم لذت آن راببریم!

همایش  ماهانه را دریابید

روز دوشنبه هفت خرداد از ساعت ۱۶ در کتابخانه ملی سخنرانی دکتر منصوریان درباره وب پیدایی و پنهانی وب برگزار می شود. همایش ماهانه انجمن را فراموش نکنید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

درباره نشست نظام ملی اطلاع رسانی

چهارشنبه شب هفته گذشته در ساختمان فجر خانه کتاب نشست نظام ملی اطلاع رسانی با حضور آقایان دکترحری-دکتر حسن زاده-زین العابدینی-علیمحمدی-امیرحسینی-مطلبی-علیپورحافظی-مهندس حیدری و خانم دکتر زندی و تنی چند از کتابداران و دانشجویان کتابداری برگزار شد. خلاصه هایی از این نشست را به آگاهی می رسانیم:

از طریق نظام ملی اطلاع رسانی میتوان بهترین ها را شناسایی نمود. سطح آگاهی شهروندان را ارتقا داد. به مجامع بین المللی کمک نمود. به شکل دهی میراث اطلاعاتی جهانی کمک کرد. به محققان در جهت دست یابی به اطلاعات مورد نیازشان یاری رساند. به دولت در جهت تصمیم گریها در راستای تحقق دولت الکترونیکی کمک نمود. اما مساله اصلی در این میان متولیان این نظام هستند. باید مشخص باشد که متولی اصلی این نظام کیست. نظام اطلاع رسانی یک سازمان تجاری است . این نظام یک زیرسیستم استقرایی دارد و تفکر آن هم قیاسی است. دردوره اوج گیری تکفا به مسائل سخت افزاری بیشتر توجه شد تا مسائل محتوایی. باید زیرساختهای فرهنگی ورفتاری را هم در نظر گرفت. اطلاع رسانی یکی از زمینه های فردی برای رشد جامعه است.

ما تصور می کنیم که منظور از نظام یک مرکز است. همین تفکر جلوی حرکتها را گرفته است. قرار نیست که یک مرکز درست شود و همه چیز در آن وجود داشته باشد و گردآوری شود. باید شاخصهایی برای تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. باید مجموعه ای از عناصر در تعامل در جهت رسیدن به یک هدف را در نظر گرفت. حکایت تولی گیری این نظام مثل حکایت آسفالت کردن خیابان و مجددا کندن آن است. بسیاری از متولیان میگویند چرا ما باید به دیگری سرویس بدهیم؟ هنوز هماهنگی- نظارت و ارزیابی وجود ندارد. ما ازآنچه که داریم استفاده نابجا می کنیم. نظام ملی اطلاع رسانی باید خواسته خود را به کل نظامهای کشور منتقل کند تا زیرساختهایش را فراهم سازد. موج دوم نتیجه موج اول و مقدمه موج سوم است. زمان مدیریت ها خیلی قابل پیش بینی نیست. در هردوره مدیریتی رویکردها و نگرشهای متفاوتی وجود دارد. به همین دلیل باید کارهایی صورت گیرد که کلان نگری در حوزه اطلاع رسانی انجام شود.

این نشست در ساعت هشت و پانزده دقیقه به کار خود پایان داد.

کارگاه ادکایی ها به تعویق افتاد

قرار بود که کارگاه ادکایی ها این هفته در اهواز برگزار شود. اما به دلایل مختلفی از جمله فشرده بودن برنامه ها-فراهم نشدن به موقع بلیط میهمانان-عدم هماهنگی برای مکان برگزاری کارگاه و نظایری از این قبیل به تعویق افتاد. این کارگاه چهارشنبه هفته آینده در یکی از کارگاههای کتابداری دانشگاه چمران یا علوم پزشکی برگزار خواهد شد. ورود برای کلیه کتابداران و دانشجویان کتابداری آزاد و غیررایگان است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

و اما هشتمین همایش

باورش کمی غیرممکن است... هشت سال تلاش مداوم و بدون وقفه؟ کمتر کسی فکر میکرد وقتی اولین بار یک همایش دانشجویی در سطح کشور برگزار میشود نزدیک به یک دهه با موضوعات متنوع ادامه پیدا کند. به هرحال همایش هشتم هم برگزار شد و هشتمین دبیر نیز به حاضرین و سخنرانان خوشامد گفت. مثل هفت دبیر قبلی برای اولین بار در طول این مدت که همایش سالانه دانشگاه الزهرا برگزار می شود این همایش دوروزه و با ارائه ۱۶ مقاله برگزار گردید. برنامه سروقت آغاز شد-دکتری مباشری(رئیس دانشگاه الزهرا)- دبیر همایش-دکتر ایزدی(رئیس همایش)-دکتر رضایی شریف آبادی(دبیرکمیته علمی همایش) و آقای فراستی(سخنران علمی آرشیو)- سخنرانان قبل از ارائه مقالات بودند.

پس از یک پذیرایی بیست دقیقه ای که همراه با بازدید از غرفه نشر کتابدار-نرم افزار گنجینه و نشریات دانشجویی کتابداری ایران بود سخنرانی ها آغاز شد. در هردو روز دو نشست چهارمقاله ای برگزار شد. مدت زمان تعیین شده برای سخنرانها بیست دقیقه بود و کلیه اسلایدها هم طبق دستورالعمل بیست عدد بود(حالا دو تا این طرف و آن طرف کم و زیاد!). درمجموع میتوان گفت که در هر زمینه از کتابداری نقش آرشیوها بیان و راجع به آن بحث شد. از خدمات مرجع گرفته تا تعامل میان کتابداران و آرشیویستها- وجوه اشتراک و افتراق میان کتابخانه و آرشیو- آرشیوداری و تاکید بر تفکیک آنها از حوزه کتابداری-بررسی وضعیت آموزش آرشیو با تاکید بر اینکه آرشیو چون درس اختیاری است پس جزو کتابداری محسوب نمیشود- اینکه بالاخره مراکز اسناد جایگاه کتابداران است یا تاریخ دانان؟ نقش آرشیو در سازمانهای دولتی و غیردولتی- تا سازماندهی عکس و تحلیل محتوای وب سایتهای آرشیوها و اهمیت موزه ها و حق مولف در زمینه آرشیوهای رقومی. حیطه آرشیو که همواره به چشم یک جسم عتیقه خاک آلود به آن نگریسته می شد طی این دوروزه بیرون کشیده شد و راجع به آن بحثهای مفصل صورت گرفت.

کتابداران در این دوروز با تفاوتهای ماهیت کاری آرشیو و کتابخانه و نیز شباهتهای آنها بیشتر آشنا شدند. انها دریافتند که در یک موسسه آرشیوی تصاویر چگونه تحلیل و سازماندهی میشوند. نقش فراداده ها در موزه های مجازی برای آنها روشن شد. با چگونگی ادغام رقومی کتابخانه ها-آرشیوها و موزه ها روبرو شدند. مشخص شد که نقش کتابداران در موزه ها و نقش تاریخ دانان و کتابداران در مراکز اسناد چیست؟ اهمیت مراکز اسناد ملی و غیردولتی شفاف شد و...  در نهایت باید گفت که یک حوزه تقریبا فراموش شده مجددا احیا شد. در پایان مراسم پس از سخنرانی اختتامیه خانم نیکومنظری دبیر همایش هشتم و اجرای زیبای گروه موسیقی  از مقالات برتر تقدیر شد و به این ترتیب پرونده همایش هشتم بسته شد. در انتها باید از زحمات کلیه کسانی که از مدتها پیش تدارک برگزاری همایشی را دیدند تشکر کنیم و به آنها خسته نباشید می گوییم. کسانی که درگیر کارهای همایش بوده اند می دانند که چقدر انجام چنین کاری طاقت فرساست و وقت گیر. به همه دست اندرکاران این همایش خداقوت میگوییم و امیدواریم سال آینده هم نهمین همایش دانشگاه الزهرا با قدرت تمام برگزار شود.

در حاشیه:

 • فولدرهایی که در میز ثبت نامه به حاضرین در همایش ارائه میشد غیراز چکیده مقالات و برنامه همایش و مجله ویژه نامه آرشیو یک عدد کارت اینترنت ده ساعته هم داشت.(هدیه شرکت رایمهر).
 • برای اولین بار در طول این چند سال ناهار در رستوران بود و نه در سلف سرویس. رستوران ترمه.
 • دکتر رضایی شریف آبادی علی رغم اینکه خبر نوه دارشدنشان را دریافت کردند بازهم سنگر خود را حفظ نمود و تا آخرین لحظه با همایش دانشجویی دانشگاه الزهرا همراه بود.
 • بهتراست فکری برای چاله ای که گوشه پله های بیرونی تالار هست بشود!!
 • خوشبختانه تالار آنقدر مجهز بود که دو عدد پروژکتور داشته باشد. چون یکی از پروژکتورها وقتی داغ می کرد به حالت کما فرو می رفت!
 • درمورد داوریها چیزی نداریم که بگوییم. از گوشه و کنار زمزمه هایی مبنی برسوگیری به گوش می رسید. به هرحال به نظر داوران احترام می گذاریم.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

نداريم- نيست-نميشود...

 • در هفته نامه بازار کار دیروز به نقل از ملک احمدی برنامه های استخدام کتابداران مطالبی منتشر کرده بود که بخشهایی از آن خواندنی است:
 • شهرداریها هنوز به کتابخانه ها بدهکارند.این مبلغ حدود ۶۰ میلیارد تومان است.
 • جمعیت کتابداران در حال حاضر در کل کشور حدود ۳۶۰۰ نفر است که ۷۵۰ نفر از این تعداد کتابداران رسمی وزارت ارشاد هستند و بقیه به صورت قراردادی و پیمانی در کتابخانه ها فعالیت می کنند.
 • تنها ۲۰ درصد این کتابداران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.
 • به زودی آزمون تامین نیرو برگزار می شود و کتابداران شاغل قراردادی و فارغ التحصیلان کتابداری باید در این آزمون که توسط سازمان سنجش و به صورت استانی برگزار خواهد شد شرکت کنند.
 • در وزارت ارشاد پستی به نام کتابدار وجود ندارد و کتابداران رسمی میتوانند با تغییر پست به عنوانی غیر از کتابدار به وزارت ارشاد بازگردند.
 • شهریورماه زمان احتمالی برگزاری آزمون استخدامی کتابداران است.
 • نکته: مشکلات فراوان در کتابخانه های عمومی کشور را قبول داریم. ولی نمیدانیم چرا آقای ملک احمدی در تمام مصاحبه هایشان از نداشته ها و فلاکت در کتابخانه ها صحبت می کنند؟ آیا تلاشی هم برای گذشتن از عوالم سیاهناک نموده اند؟ کمی مثبت اندیشی هم روح کتابداران را شاد خواهد کرد!
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

آخرين خبرها از حضور ادکايی ها در اهواز

شنیده ها حاکی از آن است که سه شنبه هفته آینده ۸ نفر از اعضای ادکا به همراه آقای مهدی طاهری جهت برگزاری یک کارگاه آموزشی به اهواز خواهند آمد. اعضای ادکا روز سه شنبه به مدت یک ساعت یک جلسه معارفه خواهند داشت و روز چهارشنبه از ساعت نه صبح تا حدود چهار بعدازظهر در کارگاه کتابداری در گروه کتابداری پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز برگزار خواهد شد. موضوع این کارگاه سازماندهی منابع الکترونیکی است.

خبر فوری: انتخابات لغوشد

طی آخرین اطلاعات به دست آمده برگزاری انتخابات هفته آینده ملغی اعلام شد. هفته آینده فقط سخنرانی خواهیم داشت.

نمره های منفی برای نمایشگاه بیست!(طولانی و بدون سوگیری)

از مدتها پیش از برگزاری نمایشگاه بیستم در مصلای تهران زمزمه هایی مبنی بر پایین آمدن کیفیت کاری نمایشگاه بیستم به خاطر تغییر مکانش که تبعات فراوانی هم داشت به گوش میخورد. اما این روزها مکررا درباره این آشفته بازار می شنویم و می بینیم و می خوانیم. در وبلاگهای مختلف- روزنامه ها- به هرکسی که می رسی از وضعیت نابسامان این بازار بزرگ کتاب(تصور کنید نمایشگاه بین المللی) میگوید. هرسال که نمایشگاه در محل دائمی برگزار میشد هیبت و شکوه یک نمایشگاه را داشت و میشد تمام فضای آن را تصور کرد که هرغرفه به چه صورت هست و چه چیزهایی در کجا هستند. اما امسال به قول یکی از دوستان نه نمایشگاه بلکه یادشگاه است! یعنی یاد نمایشگاه هرساله بخیر!

حتما این روزها بخش ویژه نمایشگاه کتاب روزنامه اعتماد را مطالعه میکنید. نقدهای بسیار جالبی بر نمایشگاه نوشته. هرچند نویسنده آن مشخص نیست. بخشهایی از این نقدها را برای کسانی که نمایشگاه امسال را ندیده اند منعکس میکنیم. هرچند برای کسانی که به زیارت-ببخشید-بازدید از نمایشگاه رفته اند بسیار عینی و قابل لمس است:

((نمايشگاه کتاب تهران حالا ديگر بيست ساله شده. اين نمايشگاه سال 66 به صورت بيمارگونه يي به دنيا آمد. شايد با حذف صفت بين المللي از روي اين نمايشگاه عريض و طويل بتوان بهتر به آن نگاه کرد. شايد اگر آن را نمايشگاه ملي کتاب بناميم با آنچه تاکنون بر سر آن آمده و از آن بيرون آمده سازگارتر باشد.شايد بشود گفت تنها بخش نمايشگاه کتاب تهران که به آن جنبه بين المللي مي دهد بازار جهاني کتاب آن است. ناشران سعي مي کنند در اين بازارکده در دل آن بازار عريض و طويل خرده فروشي کتاب به دنياي بيرون از خودشان نگاهي بيندازند.

امتن کامل این مطلب را در این بخش مطالعه کنید...: http://www.etemaad.com/Released/86-02-12/242.htm#22952))

اما بخش دوم:

((هر که غرفه يي را مي يابد بنا به غريزه اش آن را پيدا کرده است نه بنا به نظم و ترتيبي خاص. عملاً نمايشگاه کتاب امسال تبديل شده است به پارکي که دور و برش به جاي درخت، کتاب است. بالاخره دو نکته مثبت!: برخلاف محل نمايشگاه هاي بين المللي تهران که هميشه جلوي توالت هاي عمومي و درون آن غلغله بود، در مصلي ازدحامي ديده نمي شود. نکته مثبت ديگر رفت و آمد و ترافيک است که تقريباً اثري از آن در مصلي نيست.

به هرحال برگزارکنندگان نمايشگاه کتاب امسال نه تنها در جابه جايي مکان برگزاري نمايشگاه خلاقيت به خرج داده اند که در پايين آوردن بسياري از استانداردهاي يک نمايشگاه «بين المللي» هم ابداعاتي ارائه کرده اند. در نمایشگاه امسال يک جمع محدود تصميم به کاري گرفته است بدون اينکه به عواقب آن بينديشد و بدون اينکه به سطح بازديدکنندگان و انتظارات آنها توجه داشته باشد... متن کامل هم اینجاست: http://magiran.com/npview.asp?ID=1398843))

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

برنامه همایش هشتم دانشگاه الزهرا

برنامه روز اول هشتمین همایش سراسری انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا(س). 19 اردیبهشت ماه 1386"

آرشیو،کتابخانه و موزه : وجوه اشتراک و افتراق

 

قرآن و سرود جمهوری اسلامی و سرود دانشگاه الزهرا(س) ................................... 8:45- 8:30

سخنرانی سرکار خانم دکتر مباشری(ریاست دانشگاه الزهرا(س)............................ 9:00- 8:45سخنرانی دبیر همایش......................................................................................................... 9:10-9:00

سخنرانی جناب آقای دکتر اسلامی(نماینده وزارت علوم)....................................... 9:25- 9:10

سخنرانی سرکار خانم دکتر ایزدی(رئیس همایش) ................................................. 9:40- 9:25

سخنرانی جناب آقای دکتر رضایی (دبیر کمیته علمی همایش)......................... 10:00- 9:40سخنرانی جناب آقای فراستی(سخنران علمی آرشیو).......................................... 10:20-10:00

پذیرایی ...... ....................................................................................................................... 11:05-10:20

 

       نشست اول : ( اعضای هیئت رئیسه: دکتر غائبی،دکتر فدایی عراقی،دکتر کامران)

 مقاله اول : لیلا سودبخش و مرضیه مرادی ........................................................... 11:25- 11:05

مقاله دوم : غلامرضا عزیزی ........................................................................................ 11:45- 11:25

مقاله سوم : حیدر مختاری و حسین مرادی مقدم............................................... 12:05- 11:45

مقاله چهارم : علی ولی نژاد و پریسا پاسیار ............................................................ 12:25- 12:05

پنل پرسش و پاسخ اول .............................................................................................. 12:55- 12:25

ناهار و نماز ...................................................................................................................... 14:00-  12:55

     نشست دوم : ( اعضای هیئت رئیسه: دکتر رضایی، آقای فراستی، خانم اندامی)

 مقاله پنجم : جلیل قانی دهکردی و محمد جواد آل مختار .............................. 14:20- 14:00

مقاله ششم : نجمه کاراندیش .................................................................................... 14:40- 14:20

مقاله هفتم : علی منصوری و میترا پشوتنی زاده ................................................. 15:00- 14:40

مقاله هشتم : فرامرز سهیلی و لیلا خلیلی و معصومه دالوند .............................15:20- 15:00

پذیرایی .............................................................................................................................15:35- 15:20

پنل پرسش و پاسخ دوم ............................................................................................. 16:05- 15:35

 

"برنامه روز دوم - 20 اردیبهشت ماه 1386"

آرشیو،کتابخانه و موزه : وجوه اشتراک و افتراق

 

قرآن، سرود جمهوری اسلامی و سرود کتاب ........................................................... 8:40- 8:30

سخنرانی جناب آقای جواهری (سخنران علمی موزه) .............................................9:00- 8:40

      نشست سوم : ( اعضای هیئت رئیسه : آقای فراستی، آقای جواهری، مهندس فرزام)

 مقاله نهم : امیرحسین رجب زاده عصارها و ملیحه اکثری ................................ 9:20- 9:00

مقاله دهم : وحید طهرانی پور ................................................................................... 9:40- 9:20

مقاله یازدهم : نجمیه طوسی ...................................................................................... 10:00- 9:40

مقاله دوازدهم : رزیتا میری ...................................................................................... 10:20- 10:00

پنل پرسش و پاسخ سوم ............................................................................................11:00 - 10:20

پذیرایی ........................................................................................................................... 11:35 - 11:00

       نشست چهارم : ( اعضای هیئت رئیسه :دکتر رضایی شریف آبادی، دکتر نورالله مرادی ، دکتر کیانی خوزستانی)

 مقاله سیزدهم : صادق الماسی و محمد علی برومند .............................................12:00- 11:40

 مقاله چهاردهم : امیر اصنافی و مریم پاکدامن و سپیده فهیمی فر ................12:20- 12:00

مقاله پانزدهم : علی اکبر صفی پور ............................................................................ 12:40- 12:20

مقاله شانزدهم : نورالله کرمی و صادق الماسی زفره ..............................................13:00- 12:40

پنل پرسش و پاسخ چهارم ........................................................................................... 13:40- 13:00

ناهار و نماز .......................................................................................................................... 14:45- 13:40

 موسیقی ............................................................................................................................ 15:20- 15:05

اختتامیه و اهدای جوایز ....................................................................................................16:30-15:20

 با سپاس از خانم پاکدامن برای ارائه برنامه:

http://peikeketabdari.blogfa.com/post-110.aspx

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٥٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

دفاع از رساله دکتری

سه شنبه هفته جاری ۱۸ اردیبهشت ماه درساعت ۱۴ و در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران دومین دفاع از رساله دکتری کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. آقای کیوان کوشا در این روز از رساله خود تحت عنوان: مقایسه کمی و کیفی میان استنادهای آی. اس. آی و برگرفته از وب به مقالات مجلات الکترونیکی در حوزه های علوم و علوم اجتماعی: کاربرد وب سنجی در مطالعه رویه های ارتباطات علمی رسمی و غیررسمی دفاع خواهد کرد. استاد راهنمای ایشان آقای دکترعباس حری و اساتید مشاور، آقایان دکتر عباس بازرگان و دکتر مایکل تلوال هستند. برای آقای کوشا آرزوی موفقیت داریم. ضمن اینکه هفته گذشته جلسه دفاع از رساله دکتری آقای قانع در دانشگاه تهران برگزار شد و رساله ایشان با نمره ۵/۱۸ پذیرفته شده است.

استاد برگزیده

امروز مطلع شدیم که آقای عظیمی عضو هیات علمی گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز به عنوان استاد نمونه دانشکده علوم تربیتی دانشگاه چمران(تصحیح خبر)برگزیده شدند. به آقای عظیمی این موفقیت را تبریک عرض نموده و برایشان آرزوی موفقیت داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۱٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

ادکايی ها در اهواز

شنیده های موثق حاکی از آن است که روز ۲۵ اردیبهشت یک کارگاه آموزشی با حضور دکتر مرادی و هشت نفر از ادکایی ها در گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز برگزار خواهد شد. این کارگاه که میزبانی آن را به صورت مشترک انجمن علمی کتابداری دانشگاه چمران و دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه جندی شاپور برعهده دارند درزمینه مواد آرشیوی دیداری و شنیداری است.(مثل اینکه واقعا امسال سال آرشیو است!) پیشاپیش حضورادکایی ها و دکتر مرادی را در اهواز خوشامد می گوییم و اقامت خوشی را برایشان آرزو میکنیم. در ضمن باید از تلاشهای خانمها شادمان و شهباز و آقای جعفری و دوستانشان که پیگیر این قضیه در اهواز بودند بی نهایت تشکر کنیم. 

وب سایت هشتمین همایش

وب سایت هشتمین همایش دانشجویی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا راه اندازی شده است و اطلاعات کامل در مورد این همایش در آن قابل مشاهده است. با سپاس از خانم پاکدامن.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

راه اندازی سایت انتخابات

همانطور که قبلا نیز به آگاهیتان رساندیم روز ۲۵ اردیبهشت قرار است مجمع عمومی و انتخابات دومین دوره هیئت مدیره انجمن کتابداران شاخه خوزستان برگزار شود. در همین راستا آقای عظیمی وب سایت انتخابات انجمن را راه اندازی کرده اند و نامزدهای محترم می توانند در این وب سایت مشخصات کامل و برنامه های مورد نظر خود را درج کنند. لازم به ذکر است کلیه کتابداران- اعضای هیات علمی کتابداری و اطلاع رسانی- و دانشجویان کتابداری(از ترم چهارم کارشناسی به بالا) که عضو انجمن باشند می توانند برای نامزدی در هیئت مدیره انجمن اعلام آمادگی کنند. نشانی وب سایت به قرار زیر است:

http://cep.cua.ac.ir/ilisak/input.asp

انتشار کتاب جدید

تاکنون کتابهایی در زمینه آمادگی جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد با سئوالات مختلف و شیوه های گوناگون تهیه و منتشر شده است. اما سئوالات آزمونهای دکتری کتابداری و اطلاع رسانی نخستین کتابی است که برای مقطع دکتری منتشر می شود. این کتاب را آقای حمید قاضی زاده دانشجوی دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز تدوین کرده است و گویا طبق اعلام نشر چاپار در نمایشگاه امسال کتاب تهران در دسترس قرار خواهد گرفت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

درباره پیوندها

به نظر می رسد که به اندازه کافی مطالب جامع و اطلاعات کامل درمورد پیوندهای درونی و بیرونی و به طور کلی وب سنجی در مجلات داخلی و خارجی وجود دارد که گویا و مفهوم هستند. از جمله مقاله آقای نوروزی که بر روی وب سایتهای کتابخانه های دانشگاهی ایران کار کرده اند- مقاله مشترک آقای زین العابدینی- خانم مکتبی فرد و خانم دکتر عصاره که روی وب سایتهای کتابخانه های ملی جهان بود یا کاری که آقای کوشا روی وب سایتهای روزنامه های ایران صورت داد. با این وجود با توجه به سئوال شما دوست عزیز-یک کتابدار-به طور مختصر مروری برانواع پیوندها خواهیم داشت:

مطالعاتي كه روي وب صورت مي گيرد، “وب سنجي” ناميده مي شود. وب سنجي، حيطه اي است كه با سايرمسائل مربوط به سنجش اطلاعات درعلم اطلاع رساني همانند كتابسنجي، اطلاع سنجي و علم سنجي عجين شده است.

 به واسطه مطالعات گسترده اي كه درزمينه وب ازميانه دهه 1990 صورت گرفت، اصطلاحات جديدي پا به عرصه ظهورگذاشتند و توسط افراد مختلفي مطرح شدند. اصطلاحاتي چون شبكه سنجي[1]، اينترنت سنجي[2]، سيبرمتريك[3]، وب سنجي و نظايرآن براي اولين بار توسط محققان مختلف معرفي شدند كه در اين حوزه ها به سنجش پيوندها در فضاي مجازي و وب پرداخته مي شود.

اين زمينه هاي مطالعه، همگي روي فنون تحليل وب، استفاده ازداده ها، ساختار پيوندها و الگوهاي استفاده ازوب كار مي كنند و چون يك نما از رويكردهاي كتابسنجي واطلاع سنجي مي باشند، جزوحيطه تخصصي علوم كتابداري و اطلاع رساني محسوب مي شوند. ثلوال[4](2003) عقيده دارد كه  وب سنجي به طوركامل يكي از مقوله هاي كتاب سنجي است؛ چراكه اسناد وبي، چه متني و چه چندرسانه اي، همگي اطلاعات ثبت شده اي هستند كه درسرورهاي[5] وب ذخيره شده اند. بخشي ازوب سنجي هم تحت پوشش علم سنجي است.

همانظور كه دربررسيها و تحليلهاي استنادي دركتاب سنجي عنوان مي شود كه يك مقاله مورد استناد[6] قرارگرفته و يك مقاله نيز استنادگر[7] است، دروب سنجي نيز بيان مي شود كه به يك وب سايت، پيوند داده شده[8] و يك وب سايت نيز پيونددهنده[9] است.  لفظ خود پيوندي[10] نيز براي طيف گسترده اي ازاستنادهايي به كار مي رود كه دريك صفحه وب موجود است. يعني استنادها و پيوندهايي كه يك وب سايت يا صفحه وبي به خودش داده است. اين به معني قابليت رفتن ازصفحه به صفحه ديگر در همان وب سايت  و ايجاد پيوندهاي مرتبط به هم مي باشد.

پيوندهاي دروني[1]: به پيوندي گفته مي شود كه يك صفحه وب ازسايرصفحه هاي وب دريافت مي كند.

پیوندهای مجموع[2]: بيان كننده تعداد پيوندهايي است كه به يك وب سايت از سوي ديگر وب سايتها داده شده است[1] Netometrics

[2] Internetometrics

[3] Cybermetrics

[4] Thelwall

[5] Servers

[6] Cited

[7] Citing

[8] Linked

[9] Linking

[10] Self-Link


[1] In-Links

[2] Total Links

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

آبادان:جشن کتاب

روز گذشته در تالار مهر شهر آبادان مراسم جشن کتاب برگزار شد. این مراسم رونمایی کتاب به نقد و بررسی مجموعه داستان کوتاه ((لکه های گل)) نوشته آقای علی صالحی از نویسندگان جنوبی کشور با حضور نویسنده کتاب اختصاص داشت. در این مراسم خانم نژاد حسن از نویسندگان معاصر به نقد این اثر پرداخت و در پایان سخنان خود یکی از داستانهای کوتاه کتاب شازده ناقص خود را برای حاضرین قرائت کرد. بعد سخنرانی ایشان جلسه پرسش و پاسخی با نویسنده کتاب در سالن برگزار شد و نویسنده کتاب به سئوالات خوانندگان کتاب و نیز حضار در زمینه کتاب لکه های گل پاسخ داد. این مراسم در ساعت حدود ساعت ۳۰/۱۹ به پایان رسید. گفتنی است مجری این برنامه خانم صادقی-کتابدار و  دبیر امور کتابخانه های عمومی آبادان بود. برخی تصاویر مربوط به این مراسم در فوتوبلاگ کتابداری ایران قابل مشاهده است.

پ.ن: دوست عزیزی که فرافکنی فرموده اید(همون) اگر اطلاعات بیشتری در خصوص روز و ساعت دفاع دوست عزیزما جناب آقای کیوان کوشا در اختیارمان قرار دهید بسیار سپاسگزار خواهیم شد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

تازه ها از شورا

خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن مجموعه ده جلدی  فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را به صورت اقساط یک‌ساله ارائه می دهد.  ضمن اینکه خانه کتابدار کودک از 9 اردیبهشت تا 10 تیرماه 1386 کارگاههای بهاره و تابستانه خود را تحت عنوان نیازهای فرهنگی کودک ویژه برگزار می کند.شورای کتاب کودک قرار است در جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان که در کشور کره جنوبی با ده کتاب شرکت کند.  برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت شورا حتما سر بزنید.

نتایج نهایی همایش هشتم

عصر امروز داوری مقالات ارائه شده به هشتمین همایش دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا به پایان رسید و ۱۶ مقاله جهت ارائه شفاهی پذیرفته شد. سخنرانان باید تا ۱۴ اردیبهشت اسلایدهای خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند. مقالات پذیرفته شده در هشتمین همایش دانشگاه الزهرا در وبلاگ انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی این دانشگاه فهرست شده اند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٥٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

تمديد ارسال مقالات

به آگاهی دوستانی که تاکنون موفق به ارسال چکیده مقالات خود به دهمین همایش کتابدارانه سازمان مدیریت نشده اند می رساند که مهلت ثبت نام در وب سایت و ارسال چکیده ها از این طریق تا ششم اردیبهشت تمدید شده است. در ضمن فراموش نکنید که حتما باید عنوان انگلیسی مقاله را هم به هنگام آپلود کردن چکیده در وب سایت درج بفرمایید.

چیزی مثل google earth

سایت جدیدی تحت عنوان نقشه جامع راههای ایران اخیرا توسط شرکت نرم افزاری آمیتیس رسانه راه اندازی شده است که البته موسسه گیتا شناسی حامی بزرگ این پایگاه است. البته این پایگاه به دقیقی و گستردگی گوگل ارث نیست ولی در حد نقشه شهرها و ارائه راهنمای کلی کفایت می کند. این پایگاه جای کار زیاد دارد و اگر بیشتر روی آن کار شود شاید بتواند شبه گوگل ارث شود. نشانی این پایگاه به قرار زیر است: http://www.iranview.ir/

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

درباره همارا

عده ای از دوستان خواسته بودند که اطلاعات بیشتری از نرم افزار کتابخانه ای همارا در اختیارشان قرار دهیم. اطلاعات زیر را آقای بهره بر مسئول موسسه همارا برایمان ارسال کرده اند که توضیحات بیشتری درباره همارا ارائه می کند. لازم به ذکر است که ارائه اطلاعات درباره همارا صرفا درجهت معرفی یک نرم افزار کتابخانه ای جدید است و سوگیری در آن وجود ندارد.

نرم افزار مدیریت کتابخانه همارا

استفاده از پیشرفته ترین و جدیدترین تکنولوژی ها

·          پیاده سازی بر بستر تکنولوژی .NET

·          تولید شده با زبان شی گرای مدرن C#

·          استفاده از الگوهای نوین طراحی شی گرا

·          طراحی رابط کاربری به صورت MDI  (multiple document interface)با قابلیت های ویژه

·          قابل اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز

 

قابلیت های حرفه ای :

نرم افزارهای جانبی (مرورگر وب،ویرایشگر تصاویر ، ویرایشگر متن ، سر رسید هوشمند و ... )

تولید خروجی های خاص از جمله  PDF,Ms Word,Ms Excel,HTML,TIFF,RTF.،TXT

خروجی های تخصصی (انوا ع کارتها ، لیبل ، بارکد و ...)

میز امانت بسیار قدرتمند (کاوش اعضا ومدارک، گزارش حین امانت...)

سیستم پیشرفته مدیریتی و نظارتی (مدیریت کاربران، اعمال مجوزهای دسترسی،مدیریت رویداد ها )

دریافت اطلاعات از کتابشناسی ملی ایران

منطبق با استاندارد مارک ایران

 

تیم همارا

متخصصان کتابداری : آقایان بهره بر ، حمیدی و خانم ها جوکار و برهمند

مهندسان نرم افزار : آقای مودت و نصیری

خدمات پشتیبانی :

*  خدمات پس از فروش دائم

*  سه سال ضمانت

*  یک سال پشتیبانی رایگان

* فیلم آموزشی ، راهنمای جامع و راهنمای خودکار

نشانی:

شیراز-خیابان حر(باغ تخت)-خیابان آریای دوم- پلاک25

تلفن و نمابر:2287693-2283973

دفتر تهران: خیابان ولی عصر، کوچه نوربخش، پلاک40- تلفن: 88899680

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٥٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم