کتابداران فردا

تقديرانه

با سلام

 

بدين وسيله به اطلاع مي‌رساند برنامه تقدير از اعضاي سابق هيات مديره انجمن كتابداري و اطلاع‌رساني ايران فردا راس ساعت 30/16 در سالن شهيد يوسف شريعت زاده سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار خواهد شد. همايش اين ماه پس از اهداي لوح تقدير به مدعوين گرامي با سخنراني دكتر علي حسين قاسمي ادامه مي‌يابد.

 

با احترام

داريوش عليمحمدي

مسوول كميته روابط عمومي و بين المللي

انجمن كتابداري و اطلاع‌رساني ايران

 

رونوشت: وبلاگ‌هاي كتابداري و اطلاع‌رساني ( به نقل از گروه بحث کتابداری ایران)

تقدیر از توران ادبیات کودک

روز سی ام تیر ماه در فرهنگسرای ابن سینا از بنیانگذار شورای کتاب کودک در ایران خانم توران میرهادی تقدیر به عمل خواهد آمد. این روز ماندگا را فراموش نکنید.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:۳۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

لاجرم فوق ثريا می رويم..: ۵ حرف

حرف نخست: یک هفته اجباری دوری از فضای وب. یک هفته بی خبری. یک هفته زندگی گیاه وار! سخت بود ولی چاره ای هم نبود. به هر حال قصور ما را در به روزسازی به موقع ببخشایید..البته مطالبمان هم چندان روزآمد نیست...بگذریم.

حرف دوم: تبریک به دو نوروزی. به هردو نوروزی(البته یکی شان چاکلی هم هست)که پس از تحمل مشقتهای فراوان-هریک به سهم خود- در داخل و خارج از کشور سرانجام موفق به اخذ مدرک دکتری خود شدند تبریک می گوییم و برایشان آرزوی موفقیت داریم. با بازگشت علیرضا نوروزی عزیز و انتقال دانشی که در این مدت کسب کرده حتما خون تازه ای در رگهای کتابداری ایران جاری خواهد شد.

حرف سوم: حافظیان هم که رفت. وقتی یکی از دوستان عزیز اس امس زد که الان در مراسم تودیعش هستیم اول مایه تعجب بود و بعد شد مایه تاسف... حیف از آن مرکز که چنین فرهیخته ای را از دست می دهد و حیف دانشجویانی که محضر این استاد را از دست می دهند و دادند. حافظیان جزء لاینفک کتابداری نوین ایران است و خدمات وی فراموش ناشدنی است..

حرف چهارم: در یکی از رسانه ها...(بدون ذکر نام) گفته شد که کتابهای پرخواننده از کتابخانه های عمومی اصفهان جمع آوری می شوند. نمیدانیم که منظور از این کار چیست و با چه هدفی صورت می گیرد ولی..بگذریم...انگشتان روی کیبورد میخواستند سوگیرانه بنویسند نگذاشتیم!

حرف پنجم: حرف آخر این پست شاید به نظر غیرمرتبط باشد ولی خیلی هم بی ربط نیست. فقط کافی است که ارتباط بین فرهنگ جامعه و کتابخانه و اهمیت این دو را در نظر بیاوریم....

ده دقیقه به حرکت اتوبوس مانده بود. بعد از نا امید شدن از آمدن تاکسی سرویس یک ماشین عبوری را دربست گرفتیم و حرکت کردیم. البته اتوبوس تا آمدن کامل همه مسافران حرکت نخواهد کرد و از این بابت مطمئن بودیم ولی دیر رسیدن با آن همه بار و بنه و حکایت جاتر است و بچه نیست هم جای خودش را دارد! راننده محترم در راه از پایین بودن سطح فرهنگ و عدم رعایت حقوق یکدیگر داد سخن می داد که ناگهان به دلیلی(شاید یک کارناوال یا هرچیز دیگر) مسیر اصلی نیمه بسته شد و راننده با سرعت و مهارتی عجیب و سرعتی عجیب تر ماشین را به بولوار مجاور و مسیر خلاف که ماشین ها از دور فریاد کشان می آمدند هدایت کرد  و جانهای سرنشینان را به حلقومشان! و بعد لبخند زنان از این فتح الفتوح گفت: آقا باید دزدید! باید چاپید! هرکسی در جایگاه خود باید بدزده... خلاف کنه... این کاری که من کردم خودش دزدی بود... ولی...دیگر حرفهایش را نمی شنیدیم.. به ارتباط همان مقولاتی که اول سطر این حرف عرض کردیم فکر می کردیم و بیدار ماندن شب از عذاب طول جاده...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۱٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

دومين همايش کتابدارانه از نوع پزشکی

نقل به مضمون از وبلاگ این همایش:

 

دومين همايش كتابداري   و اطلاع رساني پزشكي

دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

دانشكده پيراپزشكي

 21و22آذرماه 1386

كتابداري پزشكي و جامعه­ي پزشكي

 محورهاي همايش:

·      تاريخ كتابداري و اطلاع رساني پزشكي 

  

·        آموزش كتابداري و اطلاع رساني پزشكي 

·        نيازهاي اطلاعاتي جامعه پزشكي

·        رده بندي هاي علوم پزشكي

·        جامعه پزشكي و جامعه كتابداري پزشكي 

·        كتابداري پزشكي و پزشكي پست مدرن (پزشكي جايگزين-سنتي-كل نگر)

·        ابزارهاي ذخيره و بازيابي اطلاعات پزشكي 

·        بانكهاي اطلاعاتي پزشكي

·        رشته هاي موازي و مجاور كتابداري و اطلاع رساني پزشكي

·        انجمن هاي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي 

 مهلت ارسال چكيده مقاله: 15مرداد 1386

 كسب اطلاعات بيشتر:

 ·        www.medlisa.blogfa.com 

·       ايميل:  medlisa_sbmu@yahoo.com 

·        تلفن: 09122127431

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۱٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

همايش و کارگاه

تیرماه ما پرکاری برای انجمن کتابداری ایران بوده. کارگاه آموزشی خلاقیت و همایش ماهانه(که برای دومین بار در تیرماه برگزار می شود) نشان از پرکاری و فعالیت انجمن دارد.

كارگاه آموزشي"خلاقيت براي كتابداران و اطلاع­رسانان"

مدرس دكتر علي حاجي يخچالي (عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد چمران اهواز-گروه روانشناسی)
زمان :پنج شنبه 28 تيرماه 1386 ساعت 9 تا 16 
مكان: بزرگراه حقاني (محور شرق به غرب)، نرسيده به مترو ميرداماد، ساختمان گنجينه اسناد ملي ايران، مركز آموزش  

هزينه ثبت نام

دانشجويان5000 تومان
اعضاي هيات علمي و كارمندان10،000 تومان
علاقمندان وجه مورد نظر را به شماره حساب 306048880 بانك تجارت، شعبه اكو به نام انجمن كتابداري و اطلاع­رساني ايران واريز و فيش آن را به شماره 88644087  فاكس كنند يا در روز تشكيل كلاس به مسئول دفتر انجمن تحويل دهند. براي دانشجويان ارائه كپي كارت دانشجويي و اصل آن الزامي است. براي ثبت نام حتما با شماره 09122183628 يا 81622984 خانم عباسي (مسئول دفتر انجمن) تماس بگيريد يا با نشاني azamabbasy@yahoo.com  مكاتبه نمايند.(به نقل از وبلاگ گروهی و با سپاس از خانم مرادی)
همایش ماهانه انجمن
 
سواد اطلاعاتي:آزادي يا ضرورت؟  

سخنران:دكتر علي حسين قاسمي (دانش آموخته دانشگاه فردوسي مشهد و مدرس مدعو دانشگاه‌هاي تهران) 
زمان:چهارشنبه 27 (بيست و هفتم) تيرماه 1386 از ساعت 30/16 الي 30/18 
مكان: تهران- تالار يوسف شريعت زاده ،كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران-بزرگراه حقاني(محور غرب به شرق)-بعد از ايستگاه مترو ميرداماد-بلوار كتابخانه ملي(به نقل از وبلاگ گروهی و با سپاس از خانم مرادی)

فانی فانی نیست

قرار بود که سی خرداد بزرگداشت کامران فانی یکی از چهره های جاودانه کتابداری ایران برگزار شود. هنوز دلیل عدم برگزاری این همایشها بر ما پوشیده است ولی این را باید گفت که به هرحال فانی فردی نیست که فانی باشد.... در وبلاگ انجمن کتابداران ایران و در پستی که دکتر خسروی فرستاده گفتگوی کامران فانی را میتوانید مشاهده کنید...

http://ilisa.blogfa.com/post-154.aspx

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

برای آنکه می دانم نمی مانی...

متنی که از نظرتان می گذرد نوشته سرکار خانم سرشاد شادمان دانش آموخته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه جندی­شاپور اهواز است که به مناسبت جشن فارغ التحصیلی دانشجویان کتابداری پزشکی ورودی 1382 این دانشگاه به رشته تحریر در آورده اند. با سپاس از ایشان:

روز جمعه، هشتم تیرماه، جشن فارغ التحصیلی دانشجویان کتابداری پزشکی ورودی 1382 دانشگاه جندی شاپور اهواز در تالار شهدای این دانشگاه برگزار شد. این جشن که از ساعت 16 آغاز گردید، جشنی مشترک برای دانشجویان دانشکده های بهداشت و پیراپزشکی بود. خانم پروین دریکوند یکی از دانشجویان فارغ التحصیل رشته کتابداری پزشکی به عنوان نماینده کلیه دانشجویان، زحمات فراوانی را جهت برگزاری این جشن متحمل شد که شایسته است از ایشان تشکر و قدردانی به عمل آید. این مراسم با تلاوتی آیاتی چند از قرآن کریم و سرود ملی آغاز شد و با سخنان مسئولین دانشگاه که هریک به گونه ای تجربیات خویش را برای فارغ التحصیلان ارزانی داشتند، پی گیری گردید. ایشان  ادامه کسب دانش و علم اندوزی بدون وقفه و مستمر را از دانشجویان خواستند. در ادامه، تک تک دانشجویان در حالیکه لباس فارغ التحصیلی به تن داشتند، همراه با فراخواندن نامشان  توسط مجری برنامه و پخش اسلاید عکسهای هریک برای حضار، روی صحنه آمدند و لوح یادبودی را از سوی اساتید و مسئولین دانشگاه دریافت کردند و چنددقیقه با اساتید خود عکس یادگاری گرفتند. دقایقی بعد، تعدادی از عکسهای دسته جمعی این دانشجویان طی چهارسال تحصیلی، در قالب یک کلیپ، پخش شد. خانم زهرا بیتانه، دیگر دانشجوی فارغ التحصیل کتابداری پزشکی، نامه ارسالی آقای دکتر حاجی زین العابدینی- استاد سابق و دوست و یاور همیشگی مان- را که به علت دوری نتوانسته بود در جشن شرکت کنند قرائت نمود. این استاد گرامی، پایان دوره تحصیلی را تنها پایان یک مرحله از مراحل کسب علم و دانش دانستند و دانشجویان خویش را به ادامه این راه توصیه کردند. در انتهای مراسم، خانم دریکوند متنی را که ندای رفتن و خداحافظی میداد برای حاضرین ارائه کردند. در پایان از تمام دوستان و یاران عزیزی که در این جشن ماراهمراهی کردند متشکریم. همچنین از اساتید محترم که قدم رنجه فرمودند و به بدرقه دانشجویان و فرزندان خویش آمدند و باعث دلگرمی آنان گردیدند کمال تشکر را داریم. از تمامی دوستانی که افتخار حضور فیزیکی شان را در مراسم نداشتیم ولی دلهای صمیمی شان همراه لحظه لحظه هامان بود و به هر طریقی لطف و محبت خود را به ما ابراز داشتند، بسیار سپاسگزاریم

خدایا! یاد من باشد بگویم زیر هر شاخه

     حصار سست گنجشکان پریشانی خداحافظ

سلام خیس دستت را جوابی می دهم باران

    برای آنکه می دانم نمی مانی خداحافظ....

سحر سرشاد شادمان

اهواز-تیرماه1386

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

بازگشت پس از ۱۵ روز

دوستان عزیزم در طی این ۱۵ روز امتحان الهی و در ادامه آن داغ از دست دادن خواهر بزرگترم ٬ از لطف و محبت شما بزرگواران سپاسگذارم . شما كه از طرق مختلف سعي در كاهش بار سنگين غم من داشتيد و با پيام كوتاه ٬ايميل ٬تماس سعي ميكرديد مرا در اين راه همراهي كنيد . از انجا كه لطف شما بيشمار بود از آوردن اسامي تك تك دوستان خودداري ميكنم . اما بدانيد كه تمامي پيام هاي شما عزيزان به دستم رسيد... بي نهايت سپاسگذارم .
تنها مي توانم آرزو كنم همواره در سايه رحمت الهي در كنار خانواده خود خوش و خرم باشيد و هيچ گاه شاهد صحنه هايي كه من در طي اين چند روز نظاره گر بودم ٬ نباشيد .
اميدوارم بتوانم تمامي لطف شما بزرگواران را در شادي ها جبران كنم . . .
همواره موفق باشيد و باز هم بهشتي

پس از ۱۵ روز تلخ شاهد بودیم که خانم مریم پاکدامن مجددا فعالیت در عرصه مجازی را آغاز کرد. از بازگشت با روحیه ایشان بسیار خوشحالیم. متن بالا هم منبع اصلی اش وبلاگ گروهی کتابداران است و به درخواست ایشان از طریق کتابداران فردا هم منعکس میشود. برای ایشان و خانواده محترمشان آرزوی سلامت و شادی داریم.

دفاع نظام...

فردا دوشنبه آقای نظام جمشیدی دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران از رساله خود دفاع خواهد کرد. عنوان رساله ایشان: بررسی وضعیت کتابخانه های آموزشگاهی مقطع متوسطه استان کرمانشاه و مقایسه آن با استانداردهای ایفلا برای کتابخانه های آموزشگاهی به منظور ارائه راهکارهایی جهت بهینه سازی وضعیت آنها است. استاد راهنمای وی آقای دکتر بیگدلی است. دفاع نظام ساعت ده صبح آغاز میشود.

تمدید... تمدید

مهلت ارسال چکیده برای همایش اصطلاحنامه ها بازهم تمدید شد. این بار تا ۱۵ تیرماه.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۳٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

حکم برای رئيس

رئیس جدید دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه چمران انتخاب شد. صبح امروز طی جلسه معارفه-دکتر خجسته مهر رئیس پیشین- جای خود را به آقای دکتر کوکبی از گروه کتابداری داد. دکتر کوکبی با حفظ سمت مدیر گروهی به ریاست دانشکده رسید.

نامه وارده از ماهنامه خبری شورای کتاب کودک

....اینجا با چهل هزار عنوان کتاب کودک در سال و ظاهرا آخرین نسل بچه هایی که کتاب در دست می گیرند، در حالی که به سوی دنیای دیجیتالی می رویم که هنوز جشنواره کتاب کودک کتابخانه کنگره در سال گذشته به عنوان رویدادی فوق العاده برگزار شد.

...قرار بود یکی از بخشهای جدید دانشگاه کالیفرنیا، که در دهه 1990 افتتاح شد، نخستین محوطه بدون کتابخانه در جهان باشد و معماران آن را بدون کتابخانه ساختند، اما در اواسط دهه 1990 ناچار به ترسیم نقشه، خاکبرداری و ساخت کتابخانه شدند. البته نام آنجا را چیز دیگری گذاشتند تا آبروی دست اندرکاران نرود...

دوستدار شما جیم

با سپاس از خانم مکتبی فرد

 آخرین ماهانه اهواز

آخرین همایش ماهانه انجمن کتابداران شاخه خوزستان یکشنبه هفته گذشته(27 خردادماه)، با حضور آقای دکتر رضایی شریف آبادی، رئیس سازمان اسناد ملی ایران در تالار دکتر پاک سرشت دانشگاه چمران برگزار گردید. دکتر رضایی در این نشست، در زمینه اهداف، ضرورتها و تجربیات در آرشیو سخنرانی کرد. وی درباره ماموریتهای اصلی آرشیوها گفت: به طور کلی آرشیو دارای دو وظیفه عمده است: حفظ و نگهداری اسناد که بخشی از حافظه ملی هر کشوری است و و نیز اطلاع­رسانی در زمینه اسناد آرشیوی. وی پس از آن درباره همایشهای CITRA و ICA که محوریت هردو در زمینه تصمیم­گیری در مورد آرشیوهاست و نیز سفر به استرالیا و دیداری که از آرشیو ملی آن کشور داشت صحبت کردو و درنهایت راجع به گرایش آرشیو در مقطع کارشناسی ارشد و دروسی که باید در این زمینه ارائه شوند بحث نمود.

 سپس خانم سالمی، آرشیویست کتابخانه سازمان برق، در زمینه مشکلات آرشیوها و آرشیویستها صحبت نمود. پس از ایشان، آقای رستمی، دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی مقاله مشترک خود  با دکتر معرف زاده و آقای نصرتی پیرامون وضعیت کتابخانه های تخصصی اهواز ارائه نمود. پس از ارائه سخنرانیها یک پنل با حضور دکتر فرج پهلو-دکتر کوکبی-دکتر رضایی شریف آبادی- دکتر معرف زاده و خانم سالمی برگزار گردید و حضار نیز سئوالات خود را مطرح نمودند. این آخرین همایش ماهانه انجمن پیش از تعطیلات تابستان در ساعت 13 به کار خود پایان داد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳ تیر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم