کتابداران فردا

کتابدار به کارگاه نمی رفت...

کارگاه آموزشی مبانی نظری و اصول کاربردی روشهای پژوهش کیفی روز جمعه ۱۶ شهریور در ساختمان گنجینه اسناد ملی ایران برگزار میشود. مدرس این کارگاه آقایان دکتر منصوریان و دکتر افشار خواهند بود. اطلاعات بیشتر در مورد این کارگاه را از وب سایت انجمن کتابداران ایران پی گیری کنید.

فاقد هرگونه سوگيري: خيلي خوب شد كه كارگاه يك روز غيراداري و غير كاري برگزار مي شود. به قول معروف كتابدار به كارگاه نمي رفت وقتي مي رفت جمعه مي رفت!

آرشیویستهای بلاگر

وبلاگ گروهی آرشیویستهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران راه اندازی شد. ۱۵ آرشیویست در این وبلاگ به صورت گروهی به انتشار و انعکاس مطالب در خصوص موضوع آرشیو می پردازند. برای این آرشیویستهای عزیز آرزوی موفقیت می کنیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٢٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کنفرانس داده کاوی در ايران

اولین کنفرانس ملی داده کاوی ایران آبان ماه امسال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار خواهد شد. داده کاوی به معنای کشف داده های پنهان درون داده هاستکه در حیطه های مختلف علمی مورد استفاده قرار می گیرد. ۱۱ مرداد آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات بوده است. این همایش حامیان متعددی دارد از جمله: دانشگاه شیراز-دانشگاه تهران-دانشگاه فردوسی مشهد و... محورهای همایش را هم میتوانید ببینید. روزهای برگزاری این همایش ۲۹ و۳۰ آبان ماه است.

حاشیه بدون سوگیری: اطلاعیه این همایش را به طور اتفاقی در دانشگاه... دیدیم. جالب بود که در آنجا از هرکسی می پرسیدیم گروه کتابداری کجاست میگفت منظورتان همان کتابخانه است؟!

آخرین نشست تابستانه انجمن

۱۴ شهریور نشست ماهانه انجمن کتابداران ایران با عنوان بحث و بررسي درباره دايره‌المعارف كتابداري و اطلاع‌رساني برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت  انجمن مراجعه فرمایید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

بدون همايش: نقد همايش

مردادماه امسال به دليل تعطيلات انجمن كتابداري ايران همايشي نداشت ولي روز 24 مردادماه در سراي اهل قلم و توسّط خانه كتاب نشستي به منظور نقد همايشهاي ماهانه انجمن برگزار گرديد. در اين نشست كه جمعي از كتابداران- دانشجويان و اساتيد كتابداري حضور داشتند آقايان مطلبي- دكتر فتاحي-دكتر نوروزي چاكلي- عمراني- دادرس و خانم رها دوست به بيان ديدگاههاي خود در زمينه همايشهاي ماهانه انجمن پرداختند. آقايان عمراني و فتاحي در زمينه اهميت اين همايشها و چگونگي برنامه­­ريزي براي برگزاري اين همايشها صحبت كردند. ايشان از برنامه هاي درازمدت انجمن در زمينه همايشها-بررسي حيطه هايي كه بايد در قالب سخنراني ارائه مي شدند صحبت كردند.  خانم رهادوست در سخنان خود كميته همايش را از جنبه هاي مختلف مورد ارزيابي قرار داد.وي بيان داشت كميته همايشها با تمام مسائل اجتماعي موجود در جامعه در ارتباط است.  سپس هريك از افراد نامبرده به بيان ديدگاههاي خود در زمينه همايشهاي ماهانه پرداختند. اين نشست در ساعت 19 به كار خود پايان داد. سركارخانم نوريزاد گزارش كامل اين نشست را تهيه كرده اند كه به زودي از نظرتان خواهد گذشت.

كارگاه مقاله نويسي

روز پنج­شنبه نيز در مركزاسناد كارگاه شيوه مقاله نويسي توسّط كميته آموزش برگزار گرديد كه آقاي دكتر فتاحي مدرس اين كارگاه بود. در اين كارگاه- شركت كنندگان با هدف از نگارش مقاله- انواع مقالات- چگونگي انتخاب ومراحل گام به گام نگارش مقاله و بخشهاي مختلف يك مقاله تحقيق آشنا شدند.  اين كارگاه كه از ساعت 9 صبح آغاز شده بود در ساعت چهار و سي دقيقه به كار خود پايان داد. از آقاي زين العابديني مسئول كميته آموزش- سركارخانم عباسي هماهنگ كننده كارگاه و دكتر فتاحي كه زحمت تدريس در اين كارگاه را كشيدند بي نهايت سپاسگزاريم.

حاشيه بدون سوگيري: در اين كارگاه امكان هرگونه مانور از جانب شخكايي ها سلب شده بود و همگي مانند انسانهاي متمدن مشغول فراگيري بودند!

تصاوير اين نشستها را ميتوانيد در فتوبلاگ كتابداري ايران مشاهده فرماييد.

 ضمن اينكه گزارش هفتاد و هشتمين جلسه هيئت مديره در سايت انجمن قابل مشاهده است. با سپاس از آقاي عليمحمدي

شاهکاری دیگر از ملی ترین کتابخانه جهان

در یادداشت دیروز گفتیم که این کتابخانه وطنی ما داستانهای جالب و گفتنی برای خود دارد. فقط کافی است که یک ساعت در آن پرسه بزنید. به نظر میرسد که  این امر بر مسئولان محترم بخش اطلاع رسانی(همان وبگردی خودمان) مشتبه شده که چت کردن از طریق جی میل عملی غیرشرعی و خلاف موازین و ارزشهاست! به همین جهت در تازه ترین اقدام خود برای دسترسی هرچه راحت تر و آزادتر به اطلاعات این بخش را هم از فیلترینگ بی نصیب نگذاشتند.(بدون سوگیری)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

صبحت بخير کاربر عزيز!

این کتابخانه ملی وطنی هم داستانها و ماجراها دارد برای گفتن....امروز صبح که پس از ارائه هویت وارد کتابخانه ملی شدیم بوی عجیب وآزار دهنده فضا را عطرآگین کرده بود. با کمی دقت متوجه شدیم که انگار کسی دارد سیر سرخ می کند. این بوی دل انگیز سلام صبحگاهی نخستین بود. دومین سلام صبحگاهی را کتابدار راهنما به کاربران می داد که آرام و خوشبخت سرش را روی میزش نهاده بود و مشغول خواب دیدن ششمین پادشاه از هفتمین آنها بود. حیف که دوربین همراهمان نبودوگرنه این دیدنی ترین لحظه استقبال یک کتابدار کتابخانه ملی از کاربران بود... به قول دوست عزیز- الف میم- کتابخانه ملی فقط یک ساختمان زیباست....همین..نه بیشتر...

بانک اطلاعاتی کتابداران

کتابخانه منطقه ای شیراز در تازه ترین طرح خود بانک اطلاعات کتابداران دارای تحصیلات تکمیلی را راه اندازی کرده است. کاربران قادر خواهند بود وارد این سایت شوند و مشخصات کامل خود را وارد نمایند. مشخصات آنها پس از تایید مورد استفاده همه کاربران خواهد بود. البته بر اساس اطلاعاتی که یکی از کتابداران داده است و خواسته است نامش فاش نشود این سایت هنوز جای کار دارد و برنامه نویسان هنوز روی آن کار می کنند.

نکته: موازی کاری این کتابخانه شهره خاص و عام هست ولی در مورد این کار استثنائا کمی هم برنامه ریزی شده است. ظریفی می گفت این موازی کاری ها ممکن است به جایی برسد که کتابخانه مذکور یک  انجمن کتابداری را در مقابل انجمن کتابداری ایران تاسیس کند. (الله اعلم! بدون سوگیری)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

بی خبر نمانيد..

سرکارخانم تهوری خواسته اند که مطلب زیر هرچه سریعتر به آگاهی کتابداران برسد: بدین وسیله از دوستانی که تاكنون در زمينه "شرح وظايف كاركنان شاغل در كتابخانه‌ها و مراكز اطلاع‌رساني" كار تحقيقاتي انجام داده‌اند، براي يك كار پژوهشی مشابه دعوت به همکاری می‌شود. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر، با نشانی پست الکترونیکی اینجانب مکاتبه کنید. ztahavori@yahoo.com

هری پاتر: معجزه ای برای کتاب نخوانها یا....؟

سالهاست که هری پاتر وارد محافل کتابخوانها شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد عرصه ادبیات شده شاید هم خودش را به زور جا کرده... حتما ماجراهای هری پاتر را دنبال کرده اید و کتاب اخیر آن را هم خوانده اید. اما یک نکته در اینجا هست و اینکه هری تا چه حدی بر افزایش مطالعه میان افراد تاثیر گذار بوده است؟ طی مقاله ای که لینکش را در پایین خواهید دید کتابداران و مربیان بر این عقیده هستند که هرچند مجموعه کتابهای هری پاتر سبب شد که کودکان و نوجوانان بسیاری به خواندن این کتابها روی بیاورند و این کتابها برایشن بسیارجذاب بوده ولی به هیچ وجه در افزایش میزان مطالعه میان این افراد تاثیری نداشته است. حتی این تحقیق نشان می دهد که تعداد کسانی که پیش از این اهل مطالعه بودند رو به کاهش نهاده است. هری پاتر هرچند به عنوان یک پدیده پذیرفته شده ولی موجی است که خیلی زود فرو می نشیند.تحقیق حاضر نشان داده که نوجوانان ۱۷ ساله به مراتب میزان مطالعه شان از کودکان ۱۳ کمتر شده است. هرچند که این افراد از کسانی بودند که اولین دوره های پیدایش هری پاتر را تجربه کردند..... به هرحال نتایج این تحقیق را می توانید در این سایت ببینید....

http://www.insidebayarea.com/dailyreview/localnews/ci_6544335

حاشیه بدون سوگیری:

شاید سادگی متن و بیش از حد تخیلی بودن هری پاتر است که ذهن دیگر نمی پذیرد سراغ متن جدی و دیگری برود. البته به نظر می رسد یکی از عواملی که خیلی زود هری پاتر را به شهرت رساند و کتابهای آن به سرعت فروش رفت و نویسنده اش را به جایی رساند که حتی فکرش را نمی کرد تبلیغات فراوانی بود که روی این کتاب در رسانه های مختلف صورت گرفت. به انواع شیوه ها برای هری پاتر تبلیغ شد. در روزنامه ها-وبلاگها-وب سایتها و... سایتهایی مثل علاقه مندان هری پاتر- از هری چه خبر و نظایر آنها سبب شد تا این کتاب در تمام کشورها مورد استقبال چشمیری قرار بگیرد که حتی فیلمهای متعددی هم از آن ساخته شد. در قیاس با همتای آن-مانولیتو- که به دلیل واقعیتهای موجود در آن شیرین تر و جذاب تر بود خیلی کم در رسانه ها مورد توجه قرار گرفت و اگر هم این کتاب خیلی زود توانست مورد اقبال عمومی قرار بگیرد به دلیل این بود که افراد علاقه مند به این کتاب خواندن  آن را به یکدیگر توصیه کردند. به هرصورت می بینیم که در عرصه مطالعه و کتاب تبلیغات چه نقش سازنده ای را ایفا می کند و در پدیده سازی چه خوب عمل می کند. 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٤۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

و حالا ادکا...

وب سایت ادکا هم راه اندازی شد. در این وب سایت شکیل می توانید با ادکا و فعالیتهای آن بیشتر آشنا شوید. اساسنامه- وبلاگ-اعضای ادکا را ببینید. در صفحه اول این وب سایت فراخوان اولین همایش ادکا قابل مشاهده است. این همایش تحت عنوان خدمات مرجع و اطلاع رسانی ۱۴ و ۱۵ آذرماه ۱۳۸۶ در تهران برگزار می شود. لازم به ذکر است مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۲ مهرماه ۱۳۸۶  است. http://www.adka.ir/home/

امانت کتاب همزمان از دوکشور

در یکی از رسانه های وابسته به بلاد کفر خبری مربوط به کتابخانه ای در شهر ورمونت در شمال شرقی ایالات متحده که یک شهر مرزی هست پخش می شد. در این شهر کتابخانه ای هست که نیمی از آن در ورمونت است و نیمی دیگر در شهر کبک کانادا. کتابداران این کتابخانه هم کانادایی و امریکایی هستند. اگر کسی بخواهد از این کتابخانه کتابی را امانت بگیرد می تواند همزمان از کتابداران دو کشور کتاب بخواهد!

حاشیه بدون سوگیری:  یادمان هست که دکتر افشار در همایش ماهانه انجمن کتابداران خوزستان می گفت که قصد داشت از یکی از کتابخانه های دانشگاهی ایران دو کتاب امانت بگیرد. کتابدار آن کتابخانه امتناع می کرد و می گفت همزمان نمی شود دو کتاب را با هم امانت بدهیم. فقط یکی. گفتم پس این را لطفا بیاورید من نگاهی بهش بیندازم بعد هم دومی. کتابدار گفت نع! نمیشود. برای کتاب دومی باید فردا بیایید! و قس علی هذا... این قصه سر دراز دارد...

بسمه تعالی 

آگهی فراخوان

" فهرستگان کتابداری: فهرست کتب کتابخانه های دانشگاههای دارای گروه کتابداری ایران "

بدینوسیله از کلیه علاقه مندان رشته کتابداری دعوت می شود تا در پروژه تهیه فهرستگان کتابدارای همکاری نمایند.این مجلد کلیه کتابهای کتابداری موجود در کتابخانه های دانشگاهی را در برمی گیرد که شامل جدول های (1) و(2) و(3) است.پایان پروژه خرداد ماه سال 1387 خواهد بود . ضمنا به دلیل قرار گرفتن این پروژه بر روی اینترنت داوطلبین باید طبق کمیته هایی که تشکیل خواهد شد در فاصله های مناسب   اطلاعات را روز آمد سازند.

برای اطلاع از پروپوزال و چگونگی طراحی فهرستگان کتابداری مشخصات خود را به پست الکترونیکی    

    m_moradi@irandoc.ac.ir يا  ketamdar.fehrst@gmail.com      ارسال کنید .

 اطلاعات بیشتر در وبلاگ ادکا: http://adka.blogfa.com/

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٥٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

همايش دانشگاه علوم پزشکی کرمان

کرمان هم باید دیدنی باشد... مخصوصا با دومین همایش کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی که اولین آن سال ۱۳۸۵ در اصفهان برگزار شد: http://kmsrc.kmu.ac.ir/

تحویل مدرک

نشانی بدهید. در کمترین زمان ممکن مقاله تحویل بگیرید. برای دسترسی به مقالات مورد نظر خودتان از طریق این وبلاگ می توانید اقدام کنید. تا آخر شهریور دسترسی به این مقالات رایگان است.

کارگاه آموزشی

روز ۲۵ مرداد ماه یک کارگاه آموزشی یک روزه برگزار می شود تحت عنوان شیوه نگارش مقاله تحقیقی. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما به سایت انجمن کتابداران ایران مراجعه کنید.

حاشیه بدون سوگیری و بی ربط: به نظر می رسد در این کارگاه از شخکا بازی خبری نباشد!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

آن خانه پرستيد كه پاكان طلبيدند...

شنبه­ هفته گذشته مراسم بزرگداشت توران ميرهادي بانوي اول شوراي كتاب كودك در ايران در فرهنگسراي ابن سينا برگزار شد. در اين مراسم باشكوه جمع كثيري از علاقه مندان ايشان حضور داشتند و به نحو شايسته اي از خانم ميرهادي تقدير كردند. اين مراسم با سخنراني هاي آقايان محمدي- عمراني-باقرزاده-دكتر حري و خانم نوش آفرين انصاري(منبع انرژي مثبت براي كتابداران) و خود خانم ميرهادي و نيز اجراي يك برنامه سي دقيقه اي موسيقي به مدت دو ساعت انجام شد. همگان از اين مراسم لذت بردند ولي..... حاشيه هاي اين مراسم نيز در نوع خود بي نظير و به ياد ماندني بود! قرار بود كه مراسم ساعت پنج و نيم آغاز شود ولي گويا قرار نيست كه كارها سروقت شروع شود و حتما بايد جماعتي را رنج داد تا كارها رديف شود. اين مراسم نيز با تاخير شروع شد و جماعتي كه به شوق توران آمده بودند در گرماي مسكين كش در حال تبخير شدن بودند...قلم آقاي محمدي ستودني و شيوا و خواندني است ولي نه براي يك محفلي كه عده اي سرپا ايستاده اند و عده اي روي زمين و عده اي هم در پياده رو هستند! اين ميكرفن چيست كه وقتي جلوي آن قرار مي گيريم جوگير مي شويم؟! به قول يكي از دوستان جاي خانم... خالي بود!(بدون سوگيري)

 

 مجري برنامه سهيل محمودي- همان سبيلوي مهربان كه او را با برنامه باكاروان شعر و موسيقي مي شناختيم در انتهاي برنامه تعجب همه را برانگيخت و توي ذوق شاعري زد كه در مدح خانم ميرهادي شعري را سروده بود...البته قضيه ((عرض كردم كه سه بيت...!!) را هم ميدانيم ولي خب به هرحال شايد بهتر بود كه...بگذريم(بحث اخكايي مي شود!). به هرحال اين مراسم با خوبي و خوشي تمام شد و بعد همه رفتند خانه هايشان!

رئيس مي خواهد...

با كتابداران يكي از كتابخانه هاي معروف صحبت مي كرديم. كمي كه گذشت دردلش بازشد و ما هم حرفهايش رو مي نوشتيم! كمي بعد دچار عذاب وجدان شديم و بهش گفتيم: هي فلاني! زندگي شايد همين باشد! حرفهاتو مي گذارم توي وبلاگ! اشكالي ندره؟!! بدون هيچ مقاوتي گفت:... نه... بگذار.. القصه اين كتابدار مي گفت: روزهاي اولي كه وارد كتابخانه .... شدم خيلي ذوق و شوق داشتم و از صبح تا عصر بدون وقفه و با انرژي كار مي كردم... پر از ايده هاي تازه بودم و هرروز با فكر تازه و نيروي تازه اي سركار مي آمدم... روزي تصميم گرفتم ايده هايم رو با رئيس درميان بگذارم.. وقت ملاقات گرفتم و با ذوق و شوق وارد دفتر شدم و بعداز مقدمات ايده هايم رو مطرح كردم. رئيس كمي نگاهم كرد و جدي گفت:....فلاني.. برو به كارهايت برس... توي كار اين كتابخانه دخالت نكن... آب سردي بود كه ريختند رويم... با دلخوري برگشتم سركارم..ولي از آن روز به بعد خيلي چيزها را توي كتابخانه مي ديدم. از كارهاي اضافي..هزينه هاي بيخودي... آمارهاي نادرست... فهميدم كه همه سركاريم... ديگر صبح را غروب كردم و كاري نداشتم كه توي اين كتابخانه چه مي گذرد... دوباره كاريها و موازيهاي رئيس به من ربطي ندارد... صبح را غروب مي كنم... همين... چون رئيس اين را مي خواهد...

اطلاع شناسي را تنها نگذاريم...

اطلاع شناسي به عنوان تخصصي ترين و علمي ترين نشريه كتابداري ايران كه خيلي سريع به واسطه كادر حرفه اي و متخصص و كارآمدش ميان جامعه كتابداري ايران جايش را باز كرد نياز به حمايت دارد... فراموشش نكنيم و با آبونه شدنش نگذاريم كه اتفاق ناگواري براي اين نشريه رخ دهد....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٤٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٥ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

جريان آزاد اطلاعات(بدون سوگيري)

درمورد وب ۲ مطالب زیادی خوانده اید و شنیده اید. از قابلیتهایی که دارد از تعاملی که کاربر میتواند با وب داشته باشد و یک مصرف کننده خالی نباشد. نمیدانیم که چه حکایتی است که برای هر نوع فناوری جذاب اولین قابلیتی که بیشتر برجسته می شود و در نظر می آید سرگرم کنندگی آن است. به گونه ای اساسا کاربردهای علمی و اجتماعی آن زیر سوال میرود و اعتماد به آن کمتر می شود. نمونه آن یوتیوب است که اسمش در ایران با بدبینی همراه است و گویی هر کس از یوتیوب استفاده کرده جرم بزرگی مرتکب شده. مثل روزگاری که وبلاگها تازه پیدا شده بودند و همه طوری به آن توجه می کردند که گویی یک نامحرم هست و نباید نگاهش کرد! در صورتي كه بعدها به آن بيشتر اعتماد شد و قابليتهاي ديگرش نيز رو آمد. اما غرض...

((نامزدهای رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات در اولين جلسه مناظره که در آن مردم بطور ويدئويی سوالات خود را مطرح کردند شرکت نمودند.در اين مناظره مردم از سراسر آمريکا سوالات خود را شخصا از طريق وبسايت يوتيوب و بطور ويدئويی از نامزدها پرسيدند.بيش از ۲۰۰۰ ويدئوی ۳۰ ثانيه ای از طريق اينترنت به وبسايت يوتيوب ارسال شد که موضوعات گوناگونی نظير عراق، دارفور، تبعيض نژادی و وضعيت خدمات درمانی در آمريکا را در بر می گرفت.))
اينگونه هم ميتوان از يوتيوب و ساير رسانه هاي جديد اطلاعاتي استفاده نمود. اگر به بي بي سي دسترسي داريد ماجرا را از همانجا بخوانيد. اين نشانه اعتماد به فناوري است...
http://www.bbc.co.uk/persian/worldnews/story/2007/07/070724_wmt-democrats-youtube.shtml
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ امرداد ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم