کتابداران فردا

گوگل: قدغن

غیر قابل باور بود... گوگل؟ فیلترشده؟! برای چی؟ پس تکلیف ما چی می شود؟ هردم از این باغ بری می رسد! جالب اینجاست که دبیر شورای عالی اطلاع رسانی هم این خبر را تایید کرده و نگفته اند کی بود کی بود من نبودم! این اندیشه که باید یک موتور کاوش که جماعت دانشجو و استاد از آن استفاده می کنند فیلتر بشود به ذهن اشکال دار(بخوانید تهی) چه کسی رسیده جای سئوال دارد...ظاهرا هرروز باید با این تفریحات سالم تنمان بلرزد و کمی سرگرم شویم!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتابخانه ملی: نيمه تعطيل...

روابط عمومی کتابخانه ملی ایران اعلام کرده که در ماه رمضان روزهای ۵ شنبه و جمعه کتابخانه ملی تعطیل است و به مراجعه کنندگان سرویس نمی دهد. ضمنا ساعت کار کتابخانه در روزهای دیگر هم از ۹ صبح تا ۱۴ تغییر یافته است. به این ترتیب قادر خواهید بود که آسوده خاطر در منازل خود به استراحت بپردازید و بیهوده معطل سرویس دهی چه از طریق مینی بوس و چه به وسیله کتابداران نشوید!

حاشیه فاقد هرگونه سوگیری: بعداز اینکه این خبر از بلندگوهای کتابخانه ملی اعلام شد کارکنان بخش.... به صورت پانتومیم وار به شادمانی و پایکوبی-البته نه از نوع حرکات موزون- پرداختند!

عطف به پست سوء تفاهمی به نام همکاری

نشانی پایگاهی که برای کتابداران فعالیت می کند به شرح زیر است: http://www.ketabdaran.ir/ کماکان در انتظاریم که این دوستانی که زحمت ایجاد پایگاه را کشیده اند خود را کامل معرفی کنند و....الخ. باقی همان مطالبی است که درپست قبلی عنوان شده است. (با سپاس از خانم پاکدامن برای یادآوری نشانی پایگاه)

نتیجه یک اعتراض

روز چهارشنبه زمانی که ساعات کاری جدید کتابخانه ملی اعلام شد اغلب کاربران کتابخانه نسبت به این قضیه اعتراض کردند و در محوطه کتابخانه تجمع نمودند و اعتراض خود را از طریق یک نامه سرگشاده به رئیس کتابخانه ملی اعلام نمودند. همان شب در وب سایت کتابخانه ملی پیامی از سوی رئیس کتابخانه ملی مبنی بر تغییر مجدد ساعت کاری کتابخانه ملی آمده است که به شرح زیر است: http://www.nlai.ir/news/news_details.asp?NewsId=412

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٥۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

سوء تفاهمی به نام همکاری

اولین بار که یک پایگاه مخصوص کتابداران را دیدیم(همان که آقای نعیم آبادی برای پایان نامه کارشناسی ارشدش طراحی کرده بود) کلی ذوقیده خاطر شدیم که بالاخره کتابداران ایرانی هم برای خودشان پایگاهی دارند و این میتواند یک شروع نویدبخش باشد. به تدریج وب سایتهای دیگری هم به وجودآمدند که به حق به جای خود کارکرد موثری داشتند تا اینکه وبلاگ این رسانه کاملا آزاد یاغی پیدا شد و الخ...کم کم بحث به اینجا کشید که همگی یکپارچه باشیم(البته نه از نوع اپوزوسیونی!) و تحت عنوان خبرگزاری کتابداران ایران فعالیت کنیم که بحثهای مقدماتی هم شد و بناست که نظرسنجی ازکتابداران هم در این زمینه انجام شود تا کارهای بعدی صورت گیرد. خانم کرمی در پست جدید خود وب سایت پایگاه اطلاع رسانی کتابداران را معرفی کردند که به تازگی که نه ولی گویا چندین ماه است سراز دنیای مجازی برآورده است. خدای نکرده قصد این نیست که زحمت چندماهه این افراد که این پایگاه را راه اندازی کرده اند زیر سئوال برود و به جای خود به ایشان هم خسته نباشید می گوییم ولی به هرحال.. نکته ای است که باید در نظر گرفت و آن اینکه هنوز به طور کامل مشخص نیست که این پایگاه از کجا پشتیبانی می شود مسئولانش چه کسانی هستند؟ شاید عبارت ((دورزدن)) چندان شایسته ادبیات این نوشتار نباشد ولی باز در جامعه خود-یعنی جامعه کتابداری- با موازی کاری مواجه ایم. هرچقدر هم از این موازی کاریها و عدم همکاریها ضربه می خوریم باز درس عبرتی برایمان نمی شود. شاید قرار است مثل شعار هر ایرانی یک خانه(!) شعاری به نام هر کتابدار یک پایگاه اطلاع رسانی تحقق پیدا کند و اساسا چیزی به اسم گردهم جمع شدن و فکر کردن و برنامه ریزی کردن و در یک خط حرکت و در کنار هم بودن معنایی نداشته باشد! الله اعلم!‌(بدون سوگیری)خدا را چه ديدي شايد واقعا حرف آن رند درست از آب درآمد كه مي گفت آنقدر موازي كاري مي كنيم كه انجمني در مقابل انجمتان(!) تاسيس كنيم!

حاشيه بدون ربط از... نقل به مضمون: تو كار ديگري جز غرولند نداري؟!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٠٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

دفاع وبلاگی ديگر

امروز ساعت یازده در دانشگاه آزاد تهران-واحد علوم تحقیقات- خانم نیکخواه دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی از رساله خود دفاع کرد. موضوع رساله ایشان تحلیل محتوای وبلاگهای کتابداری و اطلاع رسانی فارسی بود. ايشان با استفاده از راهنماي موضوعي ليزا به تحليل محتواي ۱۱۶ وبلاگ كتابداري فارسي پرداخته بودند. رساله ایشان با درجه عالی و نمره ۵/۱۹ پذیرش شد. به خانم نیکخواه تبریک می گوییم و برایشان آرزوی توفیق داریم.

در حاشیه: انتظار می رفت جلسه دفاعیه بیشتر از اینها طول بکشد. ولی با کمال تعجب دیدیم که ساعت ۳۶/۱۱ که به جلسه رسیدیم حضار پشت در تالار در انتظار اعلام نمره بودند. به نظر می رسید که با داوری و پرسش و پاسخ جلسه دفاعیه باید تا دوازده و نیم به طول می انجامید. به هرحال بگذریم...!(بدون سوگيري)

جمعه کارگاه و نقدانه

روز گذشته کتابداران در کارگاه روش تحقیق کیفی شرکت کردند و با اشتیاقی که مدرسان کارگاه در ارائه اطلاعات روزآمد در این زمینه از خود نشان دادند روز موفق و مفيدي را پشت سر گذاشتند. در اين روز حاضرين در كارگاه با انواع روشهاي كيفي تحقيق و به خصوص گراندد تئوري آشنا شدند. در مجموع اين كارگاه از سطح كيفي خوبي برخوردار بود. گزارش مصور خانم مرادي را ميتوانيد در فوتوبلاگ كتابداري ايران مشاهده كنيد. ازآقاي زين العابديني به خاطر زحماتي كه براي برگزاري اين كارگاه كشيدند و نيز از مدرسين كارگاه آقايان دكتر افشار و دكتر منصوريان بي نهايت سپاسگزاريم.

مطلب ديگر اينكه فردا يكشنبه در سراي اهل قلم جلسه نقد و بررسي اصطلاحنامه علوم اسلامي با پشتيباني نشريه كتاب ماه كليات برگزار مي شود. .اعضای نشست محمد هادي يعقوب نژاد (سرويراستار اصطلاحنامه علوم اسلامي)، دكتر عباس حري(مشاور علمي اصطلاحنامه علوم اسلامي)، دكتر مازيار امير حسيني(منتقد)، فاطمه رهادوست(منتقد)، و ملوك السادات حسيني بهشتي( منتقد) هستند. با سپاس از آقاي عليپور حافظي و خانم مرادي.

اطلاعات بيشتر....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:۱٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتابداری خودمانی

....با اجازه حسن نراقی، نویسنده کتاب جامعه شناسی خودمانی..

چرا درمانده ایم؟ چرا مهجوریم؟ چرا به ما بها نمیدهند؟ چرا....چرا....چرا... سئوالاتی است که دیگر لقب نخ نما به آن داده ایم. ازبس همه ساله و در همه همايش ها  راجع به آن ذکر مصیبتها کردیم. گاهی میخواهیم با "پرسشهای اساسی" به آن پاسخ دهیم و همه چیز را از این طریق حل کنیم. گاهی می خواهیم"جنبش تغییرنام" را به راه اندازیم و شعارهای پوپولیستی میدهیم. گاهی چنان به خودزنی مشغول می شویم و فغان "هیچکس ما را نمی شناسد" و" هیچکس به ما  اهمیت نمی دهد" را سر می دهیم که واقعا حیرت می کنیم از این همه مظلومیت و دلمان برای خودمان تنگ می شود. برای خیلی ها هم که این مساله دیگر حل شده و همچون انسانهای متمدن به وظیفه خود مشغولند. اما در هرحالت که باشد واقعیتی است که از آن گریزی نیست. از هر نکته که می گذریم نام، مهجوریت و منزلت سه رکن اساسی هستند که ذهن بسیاری از دانشجویان و اساتيد کتابداران را به خود مشغول می کند و آنها را از مسائل دیگر باز می دارد. نه... لازم نیست که حتما از خودمان تعریف کنیم و خود را برترین فضلا بدانیم.. بلکه باید با دیدگانی باز و هوشیارانه پیرامون خود را بنگریم . این مساله که کم کم حوصله جماعت کتابدار را سر می برد و آنقدر تکراری شده که دیگر خیلی ها حاضر نیستند وارد این بحث بدشگون شوند ریشه یابی کنیم... برشت می گوید: آنکس که حقیقت را نمی داند ابله هست و آنکه می داند و پنهان می کند جنایتکار است. بسیاری از شما عزیزان روی سخن این نوشتار نیستید، و سعی شده کمترین اثری از سوگیری در این نوشتار باشد.

ببینیم که ریشه این به اصطلاح درماندگی کجاست؟ در این مقوله، باید از ابعاد مختلف وارد شد و در جنبه های مختلف به بحث پرداخت.

بیگانگی با مطالعه و کتابخوانی

فناوری هراسی و گریز از دانش و اطلاعات روز

مسئولیت گریزی و نارضایتی همیشگی: این امر در وجود بسیاری از ما کتابداران نهادینه نشده که نباید آدمهای اخموی غرغرویی باشیم که هرکاربری با دیدن ما فرار را برقرار ترجیح دهد. در دوران کارشناسی یک خانم میانسال مسئول بخش نشریات کتابخانه بود. روزی نبود که در حین کار صدای غرغر او به گوش نرسد! مرتب از زیادی کار، سروکله زدن با مراجعه کننده و مسائل خانوادگی خودش گلایه داشت!! این کتابدار بالاخره بازنشسته شد و جهانی را آسوده کرد!

پایبندی افراطی به برخی مقررات دست و پا گیر

عدم حضور فعال در محافل علمی

عدم انعکاس فعالیتهای برجسته کتابخانه به مسئولان سازمان

این کلی ترین عواملی است که میتوان به مهجوریت کتابداران نسبت داد که باید به صورت مستند و مفصل روی آنها بحث شود. شاید یک بار برای همیشه این موضوع حسابی تحلیل شود و هرسال و هربار مجبور نباشیم شاهد ذکر مصیبتهای مختلف از اطراف و اکناف باشیم....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٠۳ ‎ب.ظ ; جمعه ٩ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

سرابی به نام آزادی بيان..(فاقد سوگيری)

در هفته جاری از سوی آقای زین العابدینی پستی در مورد نشریه وزین اطلاع شناسی در وبلاگ گروهی کتابداران گذاشته شده بود به این مضمون که این نشریه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند و قس علی هذا... در همین وبلاگ نیز مدتی پیش پستی با همین مضمون ارسال شد. اما چیزی که در این میان حیرت انگیز است برخی کامنتهای سوگیرانه ای است که برای آن پست ارسال شده است. به این عباراتی که در برخی کامنتها آمده بیشتر دقت کنید: بحر هپروت- حلقه پیاز- نمک گندیده- هم پالکی.... این است ادبیات ما؟ حالا که موقعیتی برایمان فراهم شده تا اظهار نظر کنیم چرا حتی آنقدر شجاعت وجود ندارد که از اسم واقعی خود و با ادبیاتی متین تر از این فضای مجازی آزاد استفاده کنیم. اطلاع شناسی یک نشریه خاص است که با تلاش دکتر حری-که خود مبدع این واژه بود و به قول یکی از دوستان ای کاش در مجلات خارجی این واژه و حیطه را مطرح می کرد تا  امروز به نام یک کتابدار ایرانی این واژه سکه بخورد نه کتابدار غیر ایرانی- راه اندازی شده و با یاری همکارانش اداره می شود. آنقدر به محتوای سهل انگارانه برخی مقالات که به قول یکی از دوستان-شابلون کاری بیش نیست- عادت کرده ایم که خیالمان می رود محتوای اطلاعاتی اطلاع شناسی خریداری ندارد. باید تفاوت مجله خانواده و نشریه اطلاع شناسی را بدانیم! به هرحال... این است سراب... سرابی تحت لوای آزادی بیان که هنوز نمیدانیم چطور حرف خود را تمیزتر مطرح کنیم... از خویش بنالیم که جان سخن اینجاست... از ماست که بر ماست...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٠۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

هفته ديگر همايش نيست

همایش ماهانه انجمن در زمینه بررسی دائره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی که قرار بود روز ۱۴ شهریور در کتابخانه ملی برگزار شود به تعویق افتاده است. لطفا در آن روز پشت در تالار انتظار نکشید!

منبع خبر:وبلاگ گروهی کتابداران ایران و به نقل از خانم مرادی

http://www.lisiran.blogfa.com/

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:۳٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتابخانه مشارکتی

در مقابل کتابفروشی شهر کتاب-نزدیک میدان نور در تهران- یک پلاکارد بود که توجهمان را جلب کرد. ولی دوربین همراهمان نبود که مصورش کنیم. اما متن آن نقل به مضمون به شرح زیر بود:

کتابخانه مشارکتی رعد به مناسبت روز جوان از ۳ تا ۱۰ شهریور نسبت به ارسال کتاب به درب منزل شما اقدام خواهد کرد. نشانی: شهرک غرب-فاز ۲- خیابان هرمزان- خیابان پیروزان- مجمتع توانبخشی رعد- تلفن: ۸۸۰۸۲۲۶۶

دل گفته ها

حرفهای زیادی هست که باید گفته شود و حرف دل هست. اینجا میتوانید این دل گفته ها که از دل برآمده را بخوانید..

.http://zabedini.blogfa.com

دفاعیات

روز ۱۸ شهریور در اهواز سه جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد برگزار خواهد شد. خانمها راستی- چراغی و رشیدی در این روز از رساله های خود دفاع خواهند کرد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٥ شهریور ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم