کتابداران فردا

همايش ماهانه انجمن کتابداران ايران

هفتم آذرماه همایش ماهانه انجمن کتابداران ایران با سخنرانی های زیر برگزار خواهد شد:

1.وب‌سنجي: با نگاهي به مجلات دسترسي آزاد
سخنران:
دكتر عليرضا نوروزي دانش آموخته دانشگاه پاول سزن فرانسه و عضو هيات علمي دانشگاه تهران

2. بررسي معيارهاي پذيرش و داوري مقاله در مجله‌هاي كتابداري و اطلاع‌رساني فارسي
سخنران: علي لفته دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامي (تهران شمال) و كارشناس ارشد كتابخانه دانشكده علوم پايه دانشگاه تهران

زمان برگزاری: از ساعت ۳۰/۱۶ تا ۳۰/۱۸   به نقل از وب سایت انجمن کتابداران ایران

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتاب: همراه اول

چهارشنبه ۲۴ آبان: دفتر انجمن

از ساعت ۱۳ تکاپو برای مراسم خوشامدگویی شدت گرفته است. در دفتر انجمن جای سوزن انداختن نیست. یک نفر خبرنامه ها- یک نفر برنامه ها-یک نفر خودکار و در نهایت یک نفر فولدرها را بسته بندی می کند تا ساعتی دیگردر اختیار دانشجویان تازه وارد به دنیای کتابداری قرار گیرد. در عرض کمتر از یک ساعت دویست فولدر آماده می شود.

تالار شریعت زاده

 ساعت از نیمه دو گذشته که مراسم آغاز می شود. آقای نیما غلامی مجری برنامه بعد از خوشامدگویی به حضار به خصوص نوباوگان کتابداری به معرفی برنامه ها پرداخت. نخستین سخنران آقای عمرانی بود که به معرفی انجمن و اهداف آن و کارهایی که می توان به واسطه انجمنی بودن صورت داد پرداخت. پس از ایشان خانم پاکدامن پس از معرفی خود به سبک تهیه سرشناسه برای فهرست نویسی کتاب گفتگویی صمیمانه با دانشجویان داشت و آنها را به حضور پرتوان و با انگیزه در کتابداری و فعالیت تشویق نمود. اینکه به هر ترتیبی که وارد رشته شده اید باید صبور باشید و ببینید که در این دنیا چه خبر است. وی به معرفی ادکا اهداف و فعالیتهای آن پرداخت و تصاویری از فعالیتهای ادکا در طول یک سال گذشته به حاضرین ارائه نمود. پس از ایشان خانم انصاری نیز با شور و حرارت ویژه خود به صحبت درباره کتابدار و کتابداری با نوباوگان کتابداری پرداخت و کتابدار را شخصیتی چند بعدی و سرک کش و فعال توصیف کرد.

پس از آن مسابقه کتابدارانه ای با دو سئوال مطرح شد: ۱. کتابدار را در یک جمله جدی یا طنز تعریف کنید. ۲. چه شد که وارد کتابداری شدید؟

پس از استراحتی کوتاه و بازدید از نمایشگاههای کتاب و مجلات دانشجویی که در بیرون از سالن قرار داشت آقای غلامی به معرفی مجلات- وب سایتها- وبلاگها و گروههای بحث کتابداران پرداخت. سخنران بعدی آقای حافظیان بود که مثل همیشه با سخنان شیرین خود حاضران را به وجود آورد. وی بیان داشت که پس از سالها تلاش و فعالیت سرانجام به آنجه که بود رسید: کتابدار. دکتر منصوریان نیز در سخنرانی خود عملکرد ده ساله انجمن را تحلیل کرد و ده شاخص پیشرفت کتابداری ایران و ده دلیل عمده برای کار و فعالیت در کتابداری را بیان نمود. در انتها طی یک پنل پرسش و پاسخ با حضور خانمها انصاری و پاکدامن و آقایان عمرانی-دکتر منصوریان و حافظیان دانشجویان سئوالات خود را مطرح نمودند. خانم مکتبی نیز برخی جملاتی که دانشجویان شرکت کننده در مسابقه نگاشته بودند قرائت نمود. سرانجام به قید قرعه سه تن از دانشجویان دانشگاه الزهرا برنده مسابقه اعلام شدند. در پایان مراسم نیز آقای علیمحمدی-مسئول کمیته روابط عمومی انجمن و از بانیان برگزاری این مراسم- از خانمها سجادی- پاکدامن- مرادی-مهدیان و آقای غلامی که در تدارک این مراسم فعالیت کرده بودند تقدیر و تشکر نمود. مراسم در ساعت ۱۸ به کار خود پایان داد و تالار شریعت زاده بار دیگر خالی و تنها ماند تا روز هفتم آذر تا دوباره جمع کتابداران را به خود ببیند....

حاشیه تهی از سوگیری: معلوم نشد که چرا نام این مراسم کتابداران فردا بود؟! این را برای برطرف کردن کلیه سوگیریهای ذهنی و عینی مطرح کردیم!

اسلایدهای دکتر منصوریان در وب سایت انجمن کتابداران ایران موجود است.

http://www.ilisa.ir/Files/Docs/mansourian.ppt

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

مصوبه جديد....

بر اساس آخرين تصمييمات کميته علمي همايش یادگیری در اهواز مقرر شد تعدادي از مقالات واصله که داراي ويژه گيهاي مناسبي از نظر اصول اعلام شده باشند براي چاپ در مجله علمي - پژوهشي  دانشکده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه شهيد چمران انتخاب خواهد شد. براي اين منظور کميته علمي همايش پس از اتمام همايش  در نشستي تخصصي مقالات پذيرفته و ارائه شده را مورد بررسي مجدد قرار خواهد داد . بر اساس معيارهاي مصوب و اعلام شده اقدام به انتخاب تعدادي از بهترين و برگزيده ترين مقالات خواهد نمود. اين مقالات در يک ويژه نامه با اعتبار علمي پژوهشي منتشر خواهد شد.

به نقل از سایت همایش

و حالا ادکا....

مرحله اول داوری مقالات همایش ادکا به پایان رسیده است و هم اینک در وبلاگ و وب سایت ادکا مقالات پذیرفته شده قابل مشاهده هستند. متن کامل مقالات باید تا ۴ آذر به دبیرخانه همایش ارسال گردد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کارگاه همزمان با همايش اصطلاحنامه

همزمان با برگزاری "همايش ملي اصطلاحنامه و كاربردهاي آن در محيط الكترونيكي" ، دبیرخانه این همایش با همکاری کمیته آموزش انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران به منظور ارتقاي سطح دانش و آگاهي شركت كنندگان در همايش، اقدام به برگزاری کارگاه های تخصصی زیر، یک روز قبل از همایش نموده است.
زمان: 23/8/1386 (چهارشنبه 23 آبان‌ماه) ساعت 8.30 - 17
مكان: قم - ميدان شهدا – ابتداي خيابان معلم.- پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - طبقه چهارم


1. آشنایی با نظام ساده سازماندهی دانش و نرم افزار Thmanage/ دکتر محمد حسن زاده. (3 ساعت)
2. چگونه يك پايگاه دانش ساده بسازيم؟ سازماندهي و مديريت ساده دانش و شناخت(معرفت)/ فرزاد دادرس. (3 ساعت)
3. كاربرد اصطلاحنامه‌هاي پيوسته در بازيابي اطلاعات تخصصي/ فخر السادات محمدی. (2.30 ساعت)
 
 

شركت كنندگانعضو انجمنغير عضو
دانشجويان5000 تومان10.000 تومان
اعضاي هيات علمي  15.000 تومان20.000 تومان
كارمندان10.000 تومان15.000 تومان
هزينه ثبت نام:

- ثبت نام در كارگاه فقط به صورت الكترونيكي امكان پذير است.
منبع: وب سایت انجمن کتابداری ایران- http://www.ilisa.ir/NewsDes.jsp?NewsID=nkla-migm-tnss

مدیرگروه جدید

طی آخرین خبرها خانم دکتر عصاره رسما مدیر گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز شد. ضمن  اینکه در شورای پژوهشی دانشگاه تصویب شده که از این به بعد حضور افراد در هنگام سئوالات داوران از دانشجوی مدافع از پایان نامه ممنوع است. البته برخی گروهها این مصوبه را اجرا می کنند و برخی دیگر نه. از جمله گروه کتابداری که با این امر مخالفت کرده است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

خوش آمد به نوباوگان کتابداری

كتابداران فردا
 ويژه برنامه خوشامد گويي به دانشجويان تازه وارد رشته كتابداري و اطلاع‌رساني

سخنرانان:
سركار خانم نوش آفرين انصاري استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو هيات مديره شوراي كتاب كودك
جناب آقاي كاظم حافظيان رضوي مدير سابق مركز اطلاعات و مدارك علمي جهاد كشاورزي و استاد مدعو دانشگاه‌هاي تهران
جناب آقاي دكتر يزدان منصوريان دانش آموخته دانشگاه شفيلد انگلستان و عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم تهران

زمان: چهارشنبه 23 آبان 1386 - ساعت 14 تا 17
مكان : تهران - بزرگراه حقاني (محور غرب به شرق) - بعد از ايستگاه مترو ميرداماد - بلوار كتابخانه ملي - سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران - تالار شهيد يوسف شريعت زاده

به نقل از وب سایت انجمن:

http://www.ilisa.ir/NewsDes.jsp?NewsID=cjfo-gbyu-bvrj

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٠٤ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتاب آزمونهای دکتری

 مجموعه سئوالات آزمونهای دکتری کتابداری و اطلاع رسانی توسط آقای حمید قاضی زاده  و به ویراستاری آقای سعید غفاری توسط انتشارات چاپار به قیمت ۱۵۰۰۰ ریال منتشر شد. ضمن عرض تبریک به ایشان برای آقای قاضی زاده آرزوی موفقیت می کنیم.

تصاویر زیر از کتاب آقای قاضی زاده به نقل از پست خانم صابری است و کاملا حق مولفش رعایت شده است:

http://i23.tinypic.com/2vi00uq.jpg

http://i22.tinypic.com/200trmo.jpg

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

چند می گيری داوری کنی؟!

در ازمنه ماضی ضرب المثلی بود که می گفت پول بده روی سبیل شاه نقاره بزن.. اما حالا گویا قضیه طور دیگری شده! بعد از مدتها که بالاخره قرار است که در...یک همایش ملی با همکاری دو گروه برگزار شود ذکر شده که اول مبلغ ثبت نامی پرداخت شود تابعد چکیده هایتان داوری شود. ظاهرا حالا باید پول بدهید تا چکیده ات داوری شود..به حق چیزهای ندیده و نشنیده!

نامه اعمال در دست راست!

حتما پست جدید خانم پاکدامن درمورد عملکرد وبلاگ گروهی کتابداران ایران را ببینید!

http://lisiran.blogfa.com/post-1665.aspx

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

۱۱ روز تا همايش اصطلاحنامه

۲۴ آبان همایش تخصصی مربوط به حوزه اصطلاحنامه ها در قم برگزار می شود. بعد از همایش سازماندهی اطلاعات دومین همایشی است که در سطح بسیار تخصصی در سراسر کشور برگزارمی شود. هنوز برای ثبت نام در همایش فرصت باقی است. ۲۴ و ۲۵ آبان ماه را فراموش نکنید. http://thecon.islamicdoc.com

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

اين اظهرنظرهای پفکی...

چندروز پیش به قصد بازگشت از کتابخانه ملی سوار سرویس شدیم و در انتظار به سربردیم تا راننده مینی بوس عنایتی نماید و مسافران را به به مقصد رهنمون گرداند. ولی..گویا راننده سرویس گرم گفتگو با دیگر همتایان خود بود. بحثشان خیلی گرم بود و توجه همه افراد حاضر در سرویس به این گفتگوی داغ جلب شده بود. راننده جوان با شور و حرارت می گفت( نقل به مضمون و بدون سوگیری): ((توی دانشگاه فقط چندتا رشته توپ داریم.. زیست شناسی- شیمی- کامپیوتر- پزشکی. مهندسی- اینهاست که آینده داره...کار تو همین رشته هاست. بقیه رشته ها پفکی هستن.. خواهر زاده خود من ادبیات قبول شد.. گفتم بدبخت..ادبیات بخونی که چی....؟ نگذاشتم بره دانشگاه..گفتم یا درس تعطیل یا اینکه یک رشته توپ دهن پرکن بخون...بقیه رشته ها باید مدرکشون جر بدن و بریزن دور...نمونه اش همین رشته...به چه دردی میخوره خداوکیلی؟!)) این را که گفت دیگر از گوشهایمان دود زد بیرون!! وقتی آمد بالا بهش گفتیم ده دقیقه دیگه حرف می زدی در وزارت علوم تخته می شد. خوب شد نشدی مشاور انتخاب رشته.. غضبناک برگشت و گفت: چیه داداچ!! حرفی داری؟!! -کی؟ من؟! نه! گاهی سکوت بهتر از در افتادن با راننده جماعت است!  یک ضرب المثل قدیمی هست که میگوید....هیچی! بگذریم... بعضی از اظهارنظرها هم پفکی هستند! مگر نه؟!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٩ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم