کتابداران فردا

رونوشتها...

خاطرات یک کتابدار

به تمام دوستان كتابدار شاغل در انواع كتابخانه ها
سلام، نشريه "نامه انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران" در نظر دارد در بخشي با عنوان "خاطرات يك كتابدار" به انعكاس تجربه ها و خاطرات شما كتابداران عزيز در حين كار در بخش هاي مختلف كتابخانه بپردازد. متاسفانه به تبع سنت شفاهي ريشه داري كه در ميان ما ايرانيان وجود دارد، كمتر به مكتوب كردن تجربيات خود مي پردازيم حال آنكه بازگو كردن اين تجربه ها و وقايع مي تواند نقاط كليدي و در عين حال مجهولي را در اين رشته پديدار كند.
بياييد از همين امروز شروع كنيم و تجربه هاي خاص و منحصر به فرد (حتي نه چندان منحصر به فرد) ي را كه در حين كارهاي گوناگون كتابخانه از سفارش و فراهم آوري گرفته تا سازماندهي و اشاعه اطلاعات و زواياي ريز و درشت هر يك از اين مراحل، برايمان پيش مي آيد، مكتوب كنيم. مداومت در انجام اين كار، علاوه بر تشكيل يك حافظه مكتوب براي جامعه كتابداري و اطلاع رساني ايران، سبب راهيابي ما به ادبيات داستاني و اذهان عمومي خواهد شد. به علاوه چنانچه زماني بخواهيم و البته بتوانيم بانكي از مطالعات موردي داشته باشيم، ثبت اين تجربيات به نام  نگارندگان آنها، انجام اين امر را تسهيل خواهد رد. نوشته هاي خود را به آدرسهاي maktabi@yahoo.com   /RoyaMaktabi@gmail.com ارسال فرماييد.
با احترام
رويا مكتبي
كميته انتشارات انجمن

دستنامه ای جدید

فراخوان برای مشاركت در تدوين كتاب ابزار پژوهش: دستنامه‌اي براي پژوهشگران علوم اجتماعي را از طریق وب سایت انجمن مشاهده کنید.

شیرازه

رسانه ای جدید و متفاوت برای کتابداران و آرشیویستها..Comming soon....

 
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٤٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

دفاع آخر...

روز گذشته آقای علی نصرتی اردکانی از رساله کارشناسی ارشد خود تحت عنوان طراحی پایگاه اطلاعاتی خدمات اشاعه گزینشی اطلاعات (SDI) برای اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز براساس نظرات آنها در دانشگاه چمران اهواز دفاع کرد. وی در این رساله به اهمیت وجود چنین خدماتی برای اعضای هیات علمی به منظور دسترسی آنها به اطلاعات روزآمد و پیشبرد پژوهشها تاکید نمود. پایان نامه آقای نصرتی با درجه عالی پذیرفته شد. این جلسه دفاعیه حال و هوای خاص خود را داشت. اول اینکه تمام اساتید بر دقیق بودن و دارابودن وسواس عالمانه در این رساله تاکید داشتند و از آن به عنوان الگوی رساله ها برای دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه چمران یاد کردند و دوم اینکه آقای دکتر بیگدلی استاد راهنمای ایشان آخرین جلسه دفاعیه در سال جاری را شرکت کرد و به دلیل عزیمت به استرالیا جهت فرصت مطالعاتی شش ماهه با حاضرین خداحافظی نمود و به قول خانم دکتر عصاره فضای جلسه کمی سنگین شد..ضمن اینکه به آقای نصرتی به دلیل این موفقیت تبریک عرض می کنیم و برایشان آرزوی موفقیت داریم- برای آقای دکتر بیگدلی نیز سفری بی خطر و پربار آرزو مندیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٢٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

هفته پژوهش از جنس آرشيو

به نام خدا

هفتة پژوهش گرامي باد

روز سه شنبه مورخ 27/9/86 ساعت 9 الي 30/11 مراسم هفته پژوهش در تالار همایش ساختمان آرشیو ملی (گنجینه اسناد) (اتوبان حقاني- جنب ورزشگاه شهيد كشوري- ابتداي خيابان كوشا)  برگزار می گردد

برنامه های  مراسم به شرح زیر است:

·          سرود جمهوری اسلامی ايران

·          تلاوت آیاتی از کلام الله مجید

·          سخنرانی افتتاحیه توسط جناب آقای علي اكبر  اشعری ریاست محترم سازمان

·          سخنرانی آقای دکتر  سعيد رضائی شريف آبادي درمورد اجلاس سیترا  2007

·          سخنرانی آقای علي اكبر صفی پور درخصوص آرشیو ملی و دولت الکترونیک

·          سخنرانی آقای دکتر شاپور  رواسانی با موضوع نهضت جنگل  

بدین وسیله از کلیه همکاران محترم و ساير علاقمندان به حوزه آرشيو، دعوت  می شود در این نشست علمی حضور به هم رسانند.

سازمان اسناد  و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

کتابداران صدر نشين

پس از شنیدن خبر کسب موفقیت دانشجویان کتابداری دانشگاه الزهرا خانمها رفوآ و پاکدامن دیروز مطلع شدیم که آقای غلام حیدری دانشجوی دوره دکتری در دانشگاه چمران اهواز به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه انتخاب شده اند. به این سه کتابدار گرامی مجددا تبریک عرض نموده و برایشان در تمامی مراحل زندگی ارزوی موفقیت داریم.

کتابداران جوان اهواز

دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز صاحب وبلاگ شدند. برای این کتابداران جوان آرزوی موفقیت داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

همايش نهم

نهمین همایش سالانه دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا با محوریت :

کتابخانه های عمومی کشور: تنگناها- توانمندیها و راهکارها

برگزار می شود. مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۳۰ دی ماه است. ۲۵ بهمن ماه نیز زمان اعلام پذیرش نهایی است. کم کم همایش الزهرا نخستین دهه خود را پشت سر می گذارد. برای این عزیزان آرزوی موفقیت داریم.

اطلاعات کامل در وبلاگ انجمن علمی دانشگاه الزهرا:

نامه انجمن با اعمال شاقه

بعد از مدتها سرانجام نامه انجمن منتشر شد. آنهم در شکل و شمایلی جدید..یک خسته نباشید عرض می کنیم به احیاکنندگان نامه انجمن.

وب سایت انجمن را ببینید...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

ريچارد از دنيای نسل جوان رفت...

ریچارد بمبرگر (Richard Bamberger)، یکی از بنیانگذاران دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در روز ۱۱ نوامبر ۲۰۰۷ درگذشت.

بمبرگر در ادبیات کودکان بسیار عمیق و ژرف‌نگر بود و در همان سن ۷۰ سالگی که ظاهراً بازنشست شد، "موسسه تحقیقات رسانه‌ای آموزشی" را در وین تأسیس کرد. در سال ۲۰۰۳ نیز دکترای افتخاری دانشگاه دورتموند آلمان را به خاطر خدماتش به گسترش خواندن، از آن خود کرد...اطلاعات کامل تر در وب سایت شورای کتاب کودک...http://www.cbc.ir/fa/news/

نسخه آزمایشی دایره المعارف کتابداری

از این به بعد در وب سایت کتابخانه ملی ایران قادر خواهید بود به دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی دسترسی داشته باشید آنهم از طریق  این نشانی: http://portal.nlai.ir/daka/default.aspx 

شایسته مقام

آقای دکتر فتاحی عزیز.. رسیدن به مقام استادی برازنده شماست. برایتان موفقیتها و شادی های بیشتری در زندگی آرزومندیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

شادمانی...از نوع کتابدارنمايانه

یکی از اساتید تعریف می کرد که برای بازدید کتابخانه...به بخش خدمات فنی رفته بودیم. دیدیم که برخی کتابداران آنجا خیلی خوشحال و  شنگولند. پس از پرس و جو کاشف به عمل آمد که علت خوشحالی کتابدارها این است که...دوسال است کتابخانه کتابی نخریده و عملا بخش مربوطه کاملا بیکار است و کتاب انباشته شده برای فهرست نویسی ندارد. و حالا کتابداران بخش مربوطه کبکشان خروس می خواند که کار سنگینی ندارند و میتوانند با خیال راحت اول هر برج حقوقشان را بگیرند....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:۱٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

هفته های پرسمينار...

نتایج نهایی داوری مقالات همایش سراسری ادکا اعلام شد. اطلاعات جامع  وکامل را از نشانی زیر در وب سایت ادکا دنبال فرمایید.

http://www.adka.ir/home/hamayesh/

سمینار ارتباط پیشرفت علمی جامعه...

همزمان با برگزاری همایش ادکا در کتابخانه ملی و در سالن مجزا- همایش ارتباط پیشرفت علمی جامعه و نمایه سازی بین المللی مقالات برگزار خواهد شد. تا ۱۲ آذر برای ثبت نام درکارگاهها یا همایش فرصت باقی است.

همایش بهشتی دوم..

اسامی نهایی مقالات پذیرفته شده در همایش علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی اعلام شده و ارائه دهندگان تا فردا برای ارسال اسلایدهای خود فرصت دارند. نشانی زیر را دنبال کنید:

http://www.medlisa.blogfa.com/

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٥۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

جلسه دفاع از رساله

فردا دوشنبه ۵ آذر جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد آقای منصور کوهی رستمی برگزار خواهد شد. عنوان رساله ایشان به قرار زیر است: مقایسه وضعیت خط مشی های مجموعه گستری کتابخانه های مرکزی دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت- درمان و آموزش پزشکی. استاد راهنمای ایشان آقای دکتر بیگدلی و استاد مشاور وی خانم دکتر فریده عصاره است. زمان برگزاری این جلسه دفاع ساعت یازده صبح در تالار دکتر پاک سرشت است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٢۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٤ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم