کتابداران فردا

سخنان دکتر حری در همایش فناوری آموزشی اهواز

دکتر حری در سخنان خود در مورد کاربرد فناوری در آمورش گفت قبلا در امر آموزش استدلالهای فلسفی مطرح بود. امروه تصویری شدن مفاهیم مطرح است. قبلا جبهه گیریهایی میان رادیو و تلویزیون وجود داشت که هریک خود را در امر آموزش برتر می دانستند. گاهی امکان ندارد که کلام جای تصویر را بگیرد. مثلا هرگز نمی توانید نحوه بستن بند کفش را برای کسی از طریق کلام توضیح دهید. مثلا بگویید ابتدا با دست راست بند کفش را گرفته و الی اخر.. وی سپس از عدم استفاده کامل از قابلیتهای پاورپوینت انتقاد کرد و بیان داشت قرار نیست در یک پاورپوینت مجددا کل متن بیاید و خوانندگان آن را بخوانند.. یک جدول- یک نمودار یا عکس می تواند بسیار گویا باشد.مهارت استفاده از فناوری های آموزشی بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.
دکتر حری به ارتباط کتابخانه و آموزش اشاره داشت و بیان کرد که در برنامه ریزیهای آموزشی سالانه باید به نقش محوری کتابخانه توجه داشت. اساتید باید از برج عاج خود بیرون بیایند و قبول کنند که بسیاری از دانشجویان از آنها بیشتر می دانند. همانگونه که گاهی یک بیمار درد خود را از پزشک بهتر می داند.
بسیاری از اساتید از اینکه از کتابدار سوالی بپرسند شرمشان می آید! باید توجه داشت در علم آموزی هیچ ننگی وجود ندارد و اتفاقی همچون فرستادن وی به اتاق تمساحها(!) رخ نمی دهد. باید قبول کرد که مهارتها در جامعه توزیع شده است. بین کتابخانه و آموزش باید پیوندهای مبارک ایجاد شود. چون تحقیق بدون کتابخانه معنی نخواهد داشت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

رویدادهای کتابدارانه در اهواز...

 در هفته ای که گذشت دو رویداد کتابدارانه در اهواز رخ داد. یکی انتخابات دومین دوره هیات مدیره انجمن کتابداری شاخه خوزستان که با حضور دکتر فتاحی در روز بیست و یکم فروردین روی داد و دیگری همایش فن آوری آموزشی در عصر اطلاعات و ارتباطات که در روز ۲۲ و ۲۳ فروردین در دانشگاه چمران اهواز انجام پذیرفت. بعد از سخنرانی دکتر فتاحی در زمینه ارزشها و جذابیتهای کتابداری و نیز ارائه گزارش عملکرد انجمن کتابداران خوزستان انتخابات انجام شد و در نهایت اقایان دکتر معرف زاده- دکتر فرج پهلو- حیدری- رستمی-آهنی- عظیمی و طهماسبی و خانمها بردستانی و زارع به عنوان اعضای هیات مدیره برگزیده شدند..اما در روزهای 22 و 23 فروردین ماه، همایش فناوری آموزشی در عصر اطلاعات و ارتباطات برگزار شد و نزدیک به چهل مقاله در این دو روز ارائه گردید. به دلیل مجزا بودن تالارهای ارائه مقالات، امکان حضور همزمان در جلسات وجود نداشت لیکن در روز افتتاحیه آقایان دکتر پاک سرشت و دکتر حری به ارائه سخنرانی پرداختند که گفته هایشان جذاب بود که بخشهایی از آن را منعکس می کنیم:دکتر پاک سرشت در سخنان خود به انقلاب اطلاعات اشاره داشت. وی گفت ما در انقلاب اطلاعاتی در ابتدای راهیم. هنوز نتوانسته ایم از قابلیتهای رسانه ها به طور کامل بهره گیری کنیم. در اینجا وظیفه کتابداری بسی خطیرتر از گذشته است. در این راه باید راههای ارتباطی بهتر را کشف کرد و در اعتلای دانش اهتمام ورزید. دانشگاهیان ناگزیرند که به خدمات کتابداری و همکاری آنها تکیه کنند. وظیفه کتابداران در عصر حاضر، پرداختن به مساله اطلاعات و پردازش اطلاعات و ایجاد شأن علمی برای اطلاعات است. در عصر کنونی، ما هنوز مصرف کننده اطلاعات هستیم. چون اطلاعات و رسانه ها در انحصار غرب هستند. دغدغه کتابداری، روشن ساختن وضعیت رشته های دانشگاهی از نظر علمی در جهان است. وظیفه کتابداران، همگانی کردن دسترسی به اطلاعات و تهیه اطلاعات برای گروههای محروم است...سخنان دکتر حری نیز در پستهای آتی منعکس خواهد شد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

دومین انتخابات

مجمع عمومی و دومین انتخابات هیات مدیره انجمن کتابداران شاخه خوزستان روز چهارشنبه ۲۱ فروردین با حضور دکتر فتاحی دبیر انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و سخنرانی ایشان درزمینه ارزشها و جذابیتهای کتابداری و اطلاع رسانی برگزار می شود. زمان برگزاری ساعت ده تا سیزده و مکان برگزاری تالار دکتر پاک سرشت خواهد بود. از عموم کتابداران انجمنی دعوت می شود در این مجمع کتابدارانه حضور یابند و آن را یاری کنند.

من عادت می کنم با درد تازه...

دوست گرامی...جناب آقای سهیلی...فقدان پدر غم سنگینی است...امیدواریم که هرگز چهره شاد شما را دیگر غمگین نبینیم..بقای عمر خودتان و خانواده محترمتان باشد...صمیمانه به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می کنیم...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

نخستین همایش ماهانه در سال 87

نخستین همایش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در سال ۸۷ در هفته نخست اردیبهشت برگزار خواهد شد. سخنرانان این همایش آقایان دکتر نوروزی چاکلی و دکتر نورمحمدی خواهند بود و به انعکاس یافته های تحقیقات خود در حوزه علم سنجی خواهند پرداخت.

به نقل از ایمیل آقای علیمحمدی به گروه بحث

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

امسال نیز یکسره سهم شما بهار....

بهار همواره تلنگری است به نوع بشر که جهان هرگز در یک حال نیست و احوالش در حال دگرگونی و تحول است..یک سال که تمام میشود بر می گردیم و به یک سال پشت سر نگاه می کنیم...چقدر زود گذشت..چه ماجراهایی..چه رویدادهایی...امیدآنکه احوال ما در مسیری مثبت دگرگون گردد. سال نو بر تمامی کتابداران- آرشیویستها- اهالی کتاب و کتابخانه و وابستگان کتابخانه مبارک و شاد. امیدآنکه سال جدید مملو از تندرستی- شادابی-برکت و موفقیت برای همگان باشد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم