کتابداران فردا

نشست اول خرداد

اول خرداد در کتابخانه ملی تشکلهای کتابداری و اطلاع رسانی کشور با یکدیگر نشست دوستانه ای خواهند داشت و به تعامل و بحث با هم خواهند پرداخت. انجمن کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی- انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران- اتحادیه انجمن های علمی دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی ایران(ادکا)- شورای کتاب کودک- انجمن کتابخانه های عمومی شرکت کنندگان در این نشست هستند. از کلیه کتابداران- اساتید و دانشجویان گرامی کتابداری و اطلاع رسانی کشور دعوت می شود که در این بحث آزاد و نشست دوستانه شرکت داشته باشند. ساعت شانزده تا هجده و سی دقیقه...فراموش نفرمایید...گفتنی است که این نشست توسط کمیته همایشها و گردهمایی های ادکا برگزار می شود.

تسلیت

جناب آقای دکتر کوکبی..ریاست محترم دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران. مصیبت وارده را خدمت شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده و برای آن مرحومه از ایزد یکتا علو درجات و مغفرت را خواهانیم..

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

و اینک همایش نهم

نهمین همایش انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا فردا به مدت دو روز در این دانشگاه برگزار می شود. جزئیات را از طریق وبلاگ انجمن کتابداری دانشگاه الزهرا پی گیری فرمایید.
فراخوان کمیته انتشارات ادکا

بدین وسیله کمیته انتشارات اتحادیه انجمن های علمی- دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا) در راستای چشم انداز یکساله خود و به منظور راه اندازی نشریه الکترونیکی ادکا از دانشجویان علاقمند در مقاطع مختلف تحصیلی (کاردانی تا دکتری) جهت همکاری دعوت به عمل می آورد. این نشریه دارای سرویس های مختلفی به شرح زیر می باشد: http://adka.blogfa.com/post-140.aspx

با سپاس از آقای نادری دبیر کمیته انتشارات ادکا

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

کاسبی های جدید در عصر اطلاعات ( به زودی)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

20 تایی ها آمدند و رفتند...

دو روز مصاحبه...دو روز سوالات جور واجور..دو روز عجیب...چهره های جدید.. و بعضی هم آشنا..دو روز فشرده برای تعیین....نمیدانیم چند نفر...
انشاله پذیرفته شدگان نهایی که ۲۰ درصد راه را تازه آمده اند موفق باشند..نفسی تازه بباید....نفسی تازه شاید...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

نخستین کارگاه ادکا در سال 1387

کمیته آموزش ادکا نخستین کارگاه آموزشی خود را تحت عنوان روشهای پژوهش کیفی دوم خرداد ماه امسال در کرمانشاه برگزار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ ادکا مراجعه فرمایید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

کتابداران ایرانی: باهم و در کنار هم

       امسال هم مانند سال گذشته، هم زمان با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران (12-22 اردیبهشت 1387 - مصلی تهران) نشست ها و کارگاه های تخصصی در زمینه ی کتابداری و اطلاع رسانی، نشر، کتاب و ارتباطات برگزار می شود. این برنامه ها حاصل همکاری خانه کتاب ایران، انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران ، و اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا) است.از همه کتابداران عزیز و علاقه مندان دعوت می کنیم حتما به محل برگزاری این نشست ها سری بزنند و از کارگاه ها و گفتگوهای علمی استفاده کنند.  شرکت در تمامی کارگاه ها و نشست ها برای همه آزاد و رایگان است.

جهت آگاهی از برنامه نشست ها به ادامه مطلب حاضر مراجعه فرمایید.

نشانی محل برگزاری: مصلی تهران - طبقه دوم رواق شرقی - سالن سازمان ها و نهادها - کارنامه نشر - بالای ستاد نمایشگاه - (برای هر گونه راهنمایی و سئوال با این شماره تماس بگیرید: 09124440321)
 لیست کارگاههای آموزشی سرای اهل قلم - کارنامه نشر (با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و ادکا) - نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 12-22 اردیبهشت ماه 1387
تاریخساعتعنوان کارگاهمدرس
1387/02/1210:00-11:45وبلاگ نویسیمریم پاکدامن
1387/02/1310:00-11:45مارک ایرانافشین موسوی چلک
1387/02/1410:00-11:45ترجمهعباس مهرپویا
1387/02/1510:00-11:45مبانی نقد کتابفرخ امیرفریار
1387/02/1610:00-11:45پادکستشیما مرادی
1387/02/1710:00-11:45مقاله نویسی به زبان انگلیسیدکتر یزدان منصوریان
1387/02/1810:00-11:45 شابک و  شابم روح الله سلطانی و آذر مشتاق
1387/02/1910:00-11:45وب 2احسان محمدی
1387/02/2010:00-11:45اقتصاد نشرمحمود خیرخواه
1387/02/2110:00-11:45مقدمات خبرنگاریسید جلال حیدری ن‍ژاد
1387/02/2210:00-11:45آر.اِس.اِس.طاهره کرمی
 
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

20تایی ها ...

 

تا حالا شده زیر یک باران شدید باشید و تنها معبر عبور شما کوچه ای باشد که پر از گل و لای است و دلتان نیاید که از میان آن رد شوید تا برسید به یک سرپناه؟ ترجیح می دهید زیر باران خیس شوید و بعد سرمای شدید بخورید ........یا اینکه بزنید به گلها و شلپ شلپ کنان (!) رد شوید..شاید هم سرراهتون یک چاله ای چیزی هم باشد...ولی ترجیح می دهید همین راه را بروید...گاهی شرایطی در زندگی پیش می آید که مجبوریم از یک تنگنای وحشتناک عبور کنیم...دست خودمان نیست...نمی توانیم این تنگنا را نابود یا حتی عریض کنیم تا بهتر بشود از آن عبور کرد..چون برای رسیدن به یک هدف بالاتر چاره ای جز عبور کردن از این تنگنا نیست.. اما...همیشه این طور نیست که ناگهان با تنگنا مواجه شویم..گاهی این مجرای باریک را خودمان ایجاد می کنیم.
  • دلیل اولش این است که افقهای گسترده برای خودمان ایجاد نمی کنیم.. تا به اوج برسیم.. روایت کرده اند که   جابربن حیان میگفت چون من میخواستم امام صادق شوم جابربن حیان شدم.  اما
  •  دلیل دیگر، شرایطی است که برایمان ایجاد می کنند و مجبور می شویم حتما از این تنگنا رد شویم..
  ...  تکثیر شتابناک (!!!) گروه­های مختلف کتابداری و اطلاع رسانی در کشور، و به دنبال آن توسعه بخش تحصیلات تکمیلی یکی از همین معضلاتی است که افراد را به زور درون یک تنگنا قرار می دهد. این مساله شاید هم اینک چندان به چشم نیاید اما..با گذشت سالیان اثر منفی خود را بروز خواهد داد و سیل عظیم کتابداران جوان فارغ التحصیل جویای کار در جامعه گسیل خواهند شد، --------------------  همچنان که تا حدودی این وضع پیش آمده و علی رغم نیاز شدید بسیاری از سازمانها به کتابدار، شرایط دشوار و صعب العبوری برای استخدام کتابداران متخصص وجود دارد.. در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز با افزایش کمی دانشجویان روبرو هستیم..چنانکه مثلا در دانشگاه...30 نفر به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد مشغول ادامه تحصیلند. حال چه کسی با چه تخصصی برای این دانشجویان باید وقت بگذارد و به شبهات علمی آنها پاسخ گوید چیزی است که معمولا رسم و عرف است که در این گونه مواقع بگویند:

 It is your problem!

این قضیه به مقطع دکتری نیز کشیده شده و ظرفیتهای پذیرش افزایش یافته اند. طوری که به نظر می رسد تا چند سال دیگر، به کلاسهای دوره دکتری هم وزن دوره کارشناسی خواهند شد! ... این پست را با نقل قولی از استاد فرزانه، آقای دکتر حری به پایان می بریم: ((انتظارنداشته باشید که کسی رشته کتابداری درویترین نمایش بگذارد. ما باید خودمان با همت و تلاش رشته را نشان بدهیم. این به طرزتلقی ما و فلسفه ما نسبت به خودمان بستگی دارد که ما را به جامعه معرفی میکند. ))و در انتها به 20 نفر عزیزی که به ماراتن مصاحبه دوره دکتری فراخوانده شده اند، تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیق داریم.   
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۳٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

پی نوشتی بر یک پست

مدتی پیش در یکی از پستها سخنان دکتر پاک سرشت را منعکس کردیم. آقای غلام حیدری دانشجوی دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز در این زمینه بحثی داشتند که به طور مختصر خواستند این بحث منعکس شود. ( نقل به مضمون)

به نظر میرسد که منظور دکتر پاک سرشت این بوده که دغذغه کتابداری مطرح شدن به عنوان یک علم در کنار سایر علوم است و قصد دارد که روش علمی را به کار می گیرد. این یک قدم ضروری برای تمامی علوم است که روی ابعاد علمی و فلسفی شان کار کنند. یعنی یک بازنگری کلی روی علم کتابداری صورت گیرد تا به مرحله علمی شدن برسد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

نقد ادبیات کودک درشیراز

مرکز مطالعات ادبیات کودک و انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران دانشگاه شیراز، همایش علمی با عنوان "آسیب شناسی نقد و نظریه ادبیات کودک در ایران" برگزار می کنند. آقای رحماندوست و خانم میرهادی از چهره های شاخص حاضر در  این همایش هستند.

الزهرای نهم
مقالات نهایی پذیرفته شده برای نهمین همایش انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا تعیین شدند. پیک کتابداری را سربزنید.

سایت دود شده سازمان!

بعد از اینکه سازمان مدیریت به طور ناگهانی دود شد و به هوا رفت این بار نوبت سایت دهمین همایش کتابداران سازمان مدیریت و برنامه ریزی است که محو و نابود شود! مدتی است که دیگر وقتی به سایت سر می زنیم نشانه هایی مبنی بر نامرئی شدن آن به چشم می خورد.. الله اعلم..


۲۰ ( به زودی....)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٤٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم