کتابداران فردا

در سایه و ساکت

به طور خیلی اتفاقی مطلع شدیم که یک سمینار درزمینه پایگاههای اطلاعاتی مثل اسکوپوس و آی اس آی و غیره قرار است در دانشکده پزشکی دانشگاه شیراز برگزار شود. مسیرخود را کج کردیم به سوی دانشکده پزشکی و پرسان پرسان آمفی تئاتر دانشکده را یافتیم. وقتی وارد سالن شدیم سخنران به نظرمان خیلی آشنا آمد! اااا...این که احسان محمدی خودمان است! البته خودش خبرداده بود که قرار است چنین سمیناری باشد ولی فکر نمی کردیم که سخنران خودش باشد. به هر حال نشستیم و استفاده کردیم. سالن چندان شلوغ نبود و شاید تعداد حضار به زحمت به ٢٠ نفر می رسید. هنوز سردرگم بودیم که آیا این سمینار از طرف رزسیستم است یا برنامه ای دیگر است که فولدر برنامه ها را دیدیم. برنامه مربوط بود به همایش سالانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی-منطقه جنوب که قرار بود با حضور رئیس انجمن کتابداری پزشکی ایران و اعضای هیئت مدیره انجمن کتابداری پزشکی منطقه جنوب برگزار شود.

احسان با تسلط کامل و به خوبی پایگاهها را معرفی کردو توضیح داد و به سوالات حضار هم پاسخ داد و سرآخر نیز اقای عالیشان از اعضای هیات مدیره انجمن کتابداری پزشکی جنوب سخنرانی کوتاهی کردو و برنامه به طور کلی در ساعت ١٣ تمام شد..به همین سادگی و به همین خلوتی..حرکت حرکت خوبی بود و مفید..اما چرا بی خبر؟ چرا اینقدر خلوت؟ اصلا چرا همایش سالانه درست باید درتیرماه برگزار شود؟ چه باید گفت..سایه نشینی ما کتابداران گویا تمامی ندارد...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

همایش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

معرفی پایگاه استنادی جهاد دانشگاهی (SID)

نماینده جهاد دانشگاهی

کاربرد رهیافت جامعه پذیری در تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی

 دکتر مظفر چشه سهرابی

عضو هیأت علمی گروه علوم کتابداری و اطّلاع‌رسانی دانشگاه اصفهان

زمان: چهارشنبه 2 مرداد 1387 - ساعت 30/16 تا 30/18

 

مکان: تهران - بزرگراه حقانی (محور غرب به شرق) - بعد از ایستگاه مترو میرداماد - بلوار کتابخانه ملی - سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران - تالار یوسف شریعت زاده

 

 

شرکت در همایش ماهانه انجمن برای عموم آزاد است

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

فراخوان ادکایی

برای برگزاری جشنواره ای با عنوان(جشنواره برترین های کتابداری) که با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا)و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار میکند جهت تکمیل کادر خود از دانشجویان علاقه مند و فعال در تمامی مقاطع تحصیلی انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور جهت فعالیت در این جشنواره دعوت به عمل می آورد. کلیه علاقه مندان می توانند جهت اعلام آمادگی روز سه شنبه ۲۵/۴/۸۷ ساعت ۴-۶ به نشانی زیر مراجعه کنند.

خیابان ولیعصر بالاتر از سه راه بهشتی کوچه نادر انتهای کوچه خانه فرهنگ علامه طباطبایی

با سپاس از سرکار خانم رستگار

یک شب در کتابخانه

نمایشنامه ای که سال قبل در کتابخانه ملی با هنرمندی هنرمندان بنام ایرانی برگزار شد توسط کتابخانه ملی منتشر شده است. قسمت نبود این نمایش را ببینیم..حداقل می شود کتابش را خواند و حظ برد..قدما گفته اند: نصف العیش..وصف العیش( برعکس که نبود؟؟!)

جشن بی خبرانه از نوع کتابدارانه

برگزاری جشن کتابداران که خبرش را حتما خوانده اید شگفتی توام با خرسندی نسبی را برای کتابداران برانگیخت.خرسندی نسبی از این لحاظ که بالاخره نهادی دولتی پیدا شده که ظاهرا اندک گوشه چشمی به کتابداران دارد و شگفتی از این لحاظ که گویا حضرات مطلع نیستند که کتابداران مانند هر صنف دیگر دارای انجمن و تشکیلات ویژه خود هستند و این کار باید با هماهنگی این انجمن و اگاه کردن آنها صورت گیرد.نادیده گرفته شدن انجمن عمل زیبایی نبود...باورکنید..

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

هات نیوز

شنیده های موثق ولی غیر رسمی گفته اند که نتایج آزمون دکترای کتابداری دانشگاه تهران اعلام شده است و با مصاحبه شوندگان نیز تماس حاصل شده است. هنوز لیست رسمی از اسامی به دستمان نرسیده است.ولی میگویند که...خب صبر کنید تا رسما اعلام شود!!

اصلاح یادداشت در تاریخ ۱۸ تیر:

براساس ایمیل آقای صابری به گروه بحث نتایج رسمی آزمون دکترای دانشگاه تهران اعلام شده..امیدواریم که دوستان به ما خرده نگیرند ولی به نظر میرسد که کار دانشگاه تهران کمی عجیب است..در شرایطی که دو نفر از دعوت شوندگان به عنوان نفرات قبولی اهواز معرفی شده اند بازهم اسامی آنها میان دعوت شدگان به چشم می خورد..البته بازهم به این دوستان تبریک می گوییم ولی...هیچی..بگذریم..صلاح کار مقطع خویش دکتران دانندلابد...

سردبیر ارتباط علمی

مطلع شدیم که خانم شیما مرادی به عنوان سردبیر نشریه الکترونیکی ارتباط علمی برگزیده شده اند. این موفقیت را به ایشان تبریک عرض نموده و برایشان آرزوی پیروزی داریم.

کارگاه نمایه سازی و چکیده نویسی

نخستین کارگاه تابستانه انجمن این هفته برگزار میشود. کمیته آموزش انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران کارگاه آموزشی "نمایه سازی و چکیده نویسی" را در روز پنجشنبه ۲۰/۴/۱۳۸۷برگزار می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد کارگاه به این نشانی مراجعه کنید. مدرس کارگاه جناب آقای محسن حاجی زین العابدینی خواهند بود. کارگاه از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۶ برقرار خواهد بود.

 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:۳٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

شیرازه سوم

سومین شیرازه هم منتشر شد:

http://nlai.ir/Default.aspx?tabid=817

بازگشت پس از ۱۴ سال

روزهای سوم و چهارم تیر دانشگاه چمران میزبان فردی بود که 14 سال پیش گروه کتابداری اهواز را به شاگردان خلف خود سپرد و به مشهد رفت. طی سالهایی که اساتید گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز برای ادامه تحصیل به استرالیا رفته بودند، وی به همراه دکتر معرف زاده بار هدایت دانشجویان را بر دوش کشید و بعد از اتمام این رسالت به مشهد بازگشت. برگزاری مصاحبه آزمون جامع بهانه ای شد برای دیدار کتابداران و دانشجویان کتابداری با ایشان. داخل پرانتز:بالاخره آزمون جامع کتبی و شفاهی نیز به پایان و فشار و اضطراب هفت ماهه به حداقل رسید. به هرحال این هم مرحله ای از زندگی بود که باید تجربه و سپری می شد.به قول معروف این 50 درصد راه ما بود..بگذریم. به هرحال، برگزاری آزمون شفاهی جامع، فرصت دیگری بود تا با آقای دکتر دیانی مصاحبتی داشته باشیم. روز چهارم تیر یعنی بعد از آزمون جامع بود که بدون اطلاع قبلی نشستی با کتابداران کتابخانه مرکزی که برخی از آنها دانشجویان دکتر دیانی بوده اند برگزار شد و این کتابداران خاطرات دوران گذشته خود را مرور کردند و از سخنان ایشان، و همچنین صحبتهای آقایان دکتر کوکبی، بیگدلی و فرج پهلو استفاده نمودند. در این جلسه مباحثی مطرح شد که شاید در پستهای آتی به آن پرداخته شود. دکتر دیانی پس از گردشی کوتاه در اهواز و تجدید خاطرات گذشته، شامگاه سه  شب گذشته، اهواز را به مقصد مشهد ترک کرد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

دو رویداد ادکایی

بالاخره پس از روزها و ساعتها برگزاری جلسه، بحث و تبادل نظر  در زمینه همایش دوم ادکا، و رایزنی با سازمانها و اساتید مختلف، موضوع همایش دوم ادکا تعیین شد. ضمن سپاس از زحمات دبیرمحترم کمیته همایشها، سرکار خانم شاملو و نیز همکاران ایشان، به استحضار می رساند که موضوع امسال همایش ادکا به قرار زیر  است:

 

ترویج علم: چشم اندازها، فرصت ها، چالش ها

۱۴ و ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۷

محورها:

 • معانی و مفاهیم علم وترویج علم
 • اندازه گیری و سنجش علم
 • از تولید علم تا ترویج علم
 • کتابداران و ترویج علم
 • کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی و ترویج علم
 • مدیریت دانش و ترویج علم
 • جامعه اطلاعاتی و ترویج علم
 • اینترنت و ترویج علم
 • فرهنگستان ها و ترویج علم
 • رسانه ها و ترویج علم
 • دانش مسلمین و ترویج علم
 • چشم انداز ۱۴۰۴ و ترویج علم

مهلت ارسال  چکیده مقالات: اول شهریور ماه ۱۳۸۷

تاریخ داوری چکیده مقالات: 20 شهریور 1387

مهلت ارسال متن کامل مقالات: اول آذر 1387

تاریخ داوری متن کامل مقالات: 20 آذر 1387

اطلاعات بیشتر: www.adka.ir و www.adka.blogfa.ir

ارسال مقالات: hamayesh@adka.ir

شماره تماس: 09357865706

دیدار با مادر کتابداری ایران

روز ۵ شنبه گذشته اعضای ادکا ضمن حضور در محل شورای کتاب کودک به اعضای هیات مدیره این شورا و به خصوص سرکار خانم انصاری-مادر کتابداری ایران- با تقدیم یک سبد و یک دسته گل روز مادر را تبریک گفتند و در زمینه همکاری پژوهشی با شورای کتاب کودک گفتگوهای مفید و جامعی را با خانم انصاری داشتند و به زودی شاهد همکاریهای مستمری بین این دو تشکل خواهیم بود.از تمامی دوستانی که در این اقدام نشست دوستانه شرکت کردند سپاسگزاریم.

 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٠٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

دومین کارگاه ادکا

پوستر کارگاه آموزشی سازماندهی اسناد دیداری

 کمیته آموزش ادکا برگزار می کند:

کارگاه آموزشی" سازماندهی اسناد دیداری (با تاکید بر عکس های تاریخی)"

زمان:۲ و ۳ مرداد ماه ۱۳۸۷

مکان:سالن شماره ۱ کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

هزینه ثبت نام: ۸۰۰۰ تومان (با تخفیف ۵۰ درصدی برای دانشجویان)

جهت ثبت نام می توانید:درخواست خود را طی ایمیلی به آدرس info@adka.ir

 ارسال نموده و یا با شماره تلفن ۰۹۳۶۸۸۱۲۹۶۱ تماس حاصل فرمایید

به نقل از وبلاگ ادکا

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٥٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم