کتابداران فردا

علامت سوال حیرت انگیز

بدون شک همگی از پایگاه مگ ایران به عنوان یک پایگاه فراهم کننده دسترسی به مجلات داخلی استفاده نموده اید. هم به  عنوان کتابداری که قصد انتخاب مجلات را دارد و هم به عنوان یک کاربر نهایی. در اینکه این پایگاه توانسته غالب مجلات داخلی را به خوبی طبقه بندی کندو دراختیار کاربران قرار دهد شکی نیست و این کار قابل ستایش است. لیکن..یک علامت سوال حیرت زا وجود دارد که باعث شده به دیده تردید به این پایگاه نگریسته شود.

به عنوان مثال،هریک از ما میتوانیم با مراجعه به وب سایت کتابخانه ملی، روی پیوند مجله فصلنامه کتاب کلیک کنیم، و به سرعت، سهولت و رایگان قادریم شماره جاری و گذشته مجله را مرور، بارگذاری و استفاده کنیم. یا نمونه­ای دیگر هر کاربر قادر است با مراجعه به وب سایت خانه کتاب، از مطالب کلیه مجلات کتاب ماه این موسسه، و نیز نشریه کتاب هفته به صورت رایگان بهره بگیرد. همین امر در مورد بسیاری مجلات دیگر که از طریق وب سایت خود، متن کامل مطالبشان را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند صادق است. علامت سوال حیرت انگیز ما اینجاست که چرا مگ ایران باید هنگامی که از طریق این پایگاه قصد استفاده از مجلات یاده شده یا مشابه را داریم، امکان استفاده را مگر درازای پرداخت هزینه میسر نمی سازد؟ فلسفه و بنیاد نظری این کار کجاست؟ آیا این نوع واسطه گری، قانونی و مجاز است؟

یادی از احسان محمدی

هفته قبل که همایش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی برگزار شد جای یک نفر خیلی خالی بود. یک نفر که این روزها داغدار و غمزده است و به سوگ مادر مهربان خود نشسته است. احسان عزیز از صمیم دل این غم بزرگ را بتو و خانواده ات تسلیت عرض میکنیم. برای آن مرحوم آرزوی غفران الهی و برای بازماندگان آرزوی صبر و عمر باعزت داریم.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٤۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

خبر فوری: دوشنبه کتابخانه ملی نیایید!

 مکان همایش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایان در ماه آذر که بنا بود تحت عنوان" وضعیت پژوهش در حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی در بریتانیا با نیم نگاهی به مشکلات پژوهش در این حوزه در ایران" توسط دکتر جمالی مهموئی دوشنبه 25 آذر ماه ساعت 16:30 الی 18:30 در کتابخانه ملی برگزار شود به دلیل همزمانی همایش انجمن با برنامه کتابخانه ملی و سفارت قزاقستان به تالاردانشکده فیزیک پردیس علوم دانشگاه تهران واقع در امیرآباد – انتهای کارگر شمالی ( جنب خوابگاه فاطمیه ) – دانشکده فیزیک – همان روز  ساعت 17:30 الی 19:30 انتقال یافته است. به نقل از مطلب خانم سمانه نوذر

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

تمدبد ادکایی

اندیشمندان گرامی، محققان ارجمند
 
به دلیل درخواست‌های مکرر نویسندگان؛ مهلت ارسال متن کامل مقالات به

دومین همایش سراسری ادکا؛ ترویج علم: چشم اندازها، فرصت ها، چالش ها

تا 25 آذر ماه 1387 تمدید شد
 
خواهشمند است کلیه نویسندگان مجددا مقالات خود را به آدرس الکترونیکی جدید همایش ارسال
فرمایند:
 
cem2.adka@gmail.com
 
 
شماره تماس: 09357865706
 
www.adka.blogfa.com
www.adka.ir
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم

نشستی با کتابداران فردا

چهارشنبه هفته گذشته میهمان کتابداران فردا بودیم. کتابدارانی که باید در آینده حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشند و نسل نوین در این عرصه باشند. نوباوگانی که این امانت به دست آنها سپرده می شود. در این مراسم که با همکاری صمیمانه انجمن کتابداران ایران و ادکا برگزار شد آقایان دکتر افشار-حافظیان رضوی-زین العابدینی- علیمحمدی و خانم مکتبی فرد برای نسل تازه کتابداران سخنرانی کردند. وبلاگهای کتابداری نیز توسط خانم سلطانی معرفی شد و آقای هژیر نیز با صحبتهای خود فضای نشست را تلطیف نمود. در پایان نیز از اساتید کتابداری و برگزیدگان مسابقه بهترین جمله درمورد کتابداری تقدیر شد.

لازم است تا از زحمات کلیه دوستان ادکایی که برای برگزاری این نشست زحمات فراوانی کشیدند تشکر کنیم و نیز از اساتید گرانمایه ای که در این نشست حاضر شدند و از دانشجویانی که دعوت ما را پذیرفتند.همیشه موفق و کامیاب باشید.

پله های صعود

مطلع شدیم که استاد ارجمند جناب آقای دکتر کوکبی عضو هیات علمی گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز به مرتبه علمی استادی ارتقاء یافته اند. صمیمانه این موفقیت را خدمت ایشان تبریک عرض نموده و برای ایشان درتمامی مراحل زندگی آرزوی شادکامی داریم.

خدمات ویژه دانشجویان

کتابخانه ملی اخیرا در طبقه همکف بخش  عضویت خدمات عرضه لوازم التحریر و مشتقات آن را به دانشجویان مراجعه کننده به کتابخانه ملی عرضه می کند. چون...دراین مورد چیزی نمیگوییم! بدون سوگیری!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم