کتابداران فردا

درگیر پایان نامه

دیگر وقتی نمانده..باید زودتر تمام شود..زودتر..

۵ شنبه را فراموش نکنید

۵ شنبه این هفته یعنی ٢٨ خرداد ماه آخرین کارگاه انجمن کتابداران ایران در فصل بهار برگزار می شود. مدرس این کارگاه آقای دکتر جمالی مهمویی و موضوع آن درباره لاگ فایلهاست. این کارگاه از هشت و نیم صبح در مرکز اسناد واقع در اتوبان حقانی برگزار می شود. آقای دکتر جمالی به صورت خاص و در پایان نامه خود برروی تحلیل لاگ فایلها کار کرده اند. لاگ فایلها دارای ارزش افزوده اطلاعاتی هستند که تحلیل آنها داده های ارزشمندی را ارائه می کند و جالب اینجاست که بسیاری از مراکز لاگ فایلهای خود را حذف می کنند. به هرحال توصیه می شود که کارگاه فردا را از دست ندهید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

نشست وبلاگی: تقابل کتابدارانه

در واپسین روزهای اردیهبشت یعنی روز٢۵ این ماه، در ادامه نشستهای خانه کتاب، نشست وبلاگهای کتابداری برگزار گردید. طی این نشست قرار بود که این حقیر،خانمها پاکدامن، کرمی، نیکخواه و آقایان رجبی و سید مهدی حسینی حضور داشته باشند و درمورد مسائل حاکم بر وبلاگهای کتابداری ایران بحث کنیم که البته به خاطر مشکلاتی که برای خانم کرمی و نیز آقای حسینی پیش آمد ایشان از حضور در در نشست عذرخواهی کردند و نشست را همراه با آقای زین العابدینی برگزار کردیم.

نشست علمی و دوستانه ای بود و خانمها پاکدامن و نیکخواه درباره نتایج تحقیقات خود پیرامون وبلاگهای کتابداری بحث کردند و آقایان رجبی و زین العابدینی از بایدها و نبایدها در محیط وبلاگ و تجربیات شخصی خود سخن به میان آوردند. بحثی هم راجع به کامنتها در وبلاگها مطرح شد که به طور کلی آیا باید کامنتها را محدود کرد یا بازگذاشت؟!دراین مورد بحث فراوان بود و به این نتیجه رسیدیم که بالاخره هرکسی یک بارکامنت گذاشتن با اسم مستعار را تجربه کرده!!و قاعدتا نمیتوان جلوی افراد را گرفت که بااسامی تقلبی کامنت نگذارند! خرد جمعی بر این نظر بود که کامنتها باز باشد و فضای آزاد وجود داشته باشد و چنانچه خواننده ای بیش از حد از خط قرمز رد شده بود نظرش حذف شود. کمی هم درمورد وبلاگ گروهی بحث شد ولی از آنجایی که مدیر این وبلاگ در جلسه نبودند سریع از این موضوع عبور کردیم و به جمع بندی نهایی رسیدیم. توقع داشتیم که وبلاگ نویسان بیشتری از این نشست استقبال کنند و صرفا در محیط مجازی به صورت اسمی نباشند بلکه رو در رو هم از نظرات و تجربیات هم بهره بگیرند. به هرحال این نشست یک فتح باب بود برای بحثهای بیشتر راجع به وبلاگهای کتابداری که امی می رود درآینده شاهد برگزاری آنها باشیم.گزارش این نشست را می توانید در ایبنا بخوانید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

نشست ادکایی از نوع سوم

دوشنبه هفته اولین نشست ادکا در دور سوم استارت خواهد خورد. قرار است که موضوع نخستین نشست راجع به جایگاه حرفه ای کتابداری پزشکی باشد. موضوعی که با توجه به هیاهوهایی که مدتی قبل راجع به حذف غیرمنتظره این رشته ایجاد شد به نظر می رسد جالب و قابل توجه باشد. باید دید از منظر اساتید جایگاه این رشته با چه چالشی مواجه می شود. به هرحال این اولین تجربه رسمی ادکای سه هست و امیدواریم که موفق و سربلند باشند. سال گذشته نیز نخستین نشست ادکای دو در خرداد ماه برگزار شد. البته اول خرداد. اگر خاطرتان باشد همان نشستی بود که قرار شد انجمن ها باهم همگرایی داشته باشند و روسای دو انجمن عمده کتابداری ایران دست دوستی یکدیگر را فشردند...

بهارانه کتاب ماه کلیات

نخستین شماره بهار ١٣٨٨ کتاب ماه کلیات به صورت آنلاین قابل دسترسی است.شماره اردیبهشت ماه این مجله نیز منتشر شده است که به زودی از طریق وب سایت کتاب ماه کلیات در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٤٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

همایش بین المللی خلیج فارس: نکات نغز

روزهای سه شنبه تا چهارشنبه هفته قبل، یعنی 29 تا 31 اردیبهشت ماه، همایش بین المللی خلیج فارس در بنیاد ایران شناسی برگزار شد. این همایش قرار بود که سال گذشته در جزیره قشم برگزار شود ولی با اندکی وقفه در بنیاد ایرانشناسی برگزار گردید. افتتاحیه این همایش در کتابخانه ملی ایران با حضور مقامات مسول همچون آقایان دکتر حسن حبیبی، شهرستانی، حداد عادل، عادلی و ... برگزار گردید. طی این سه روز، نزدیک به 158 مقاله در حوزه خلیج فارس ارائه گردید. در این همایش ارائه مقالات کتابداران نیز قابل توجه بود. جالب اینجا بود که آقای دکتر حری و خانم دکتر بنی اقبال نیز از اعضای کمیته داوری مقالات بودند. در این همایش به اتفاق خانم پاکدامن، مقاله مشترکی داشتیم و چیزی که فراتر از ارائه این همایش بود، تعامل با سایر حوزه ها به خصوص ادبیات و جغرافیا بود. چون با اساتیدی در این حوزه ها وارد تعامل و بحث شدیم. وقتی فهمیدند که رشته ما کتابداری است بسیار خرسند شدند و کلی تعریف کردند. جالب اینجا بود که آقایی به اسم سید محمود سجادی که دارای کتابهای متعددی در عرصه ادبیات و شعر بود، ایشان بسیاری از اساتید از جمله دکتر کوکبی، فرج پهلو، عصاره، بیگدلی و معرف زاده را به خوبی می شناختند. بعد فهمیدیم که ایشان دزفولی هستند. ایشان گفتند که در زمانهای ماضی، قصد داشتند دکومانتاسیون بخوانند که زمانه اجازه نداد و به ایران برگشتند. جالب بود که در مورد اسم رشته هم بحث کردند. گفتند که کتابداری در شان کتابداران نیست. باید نام رشته شما دانش شناسی باشد!

اتفاق جالب و خوش یمن دیگری که افتاد این بود که با آقایی به اسم موحد، پیرمرد شیرین زبانی که کتاب آشنایی با بستک(یکی از شهرهای استان هرمزگان) را نوشته بود آشنا شدیم. ایشان هم وقتی فهمیدند رشته ما کتابداری است، پرسیدند که شما پدرکتابداری ایران را می شناسید، هرچه گفتیم دکتر حری، ایرج افشار گفتند که نه!!

گفتیم خودتان بفرمایید. گفتند علی اکبر جانا. اسمش هم در دایره المعارف امریکایی آمده است. راستش این اسم را نه جایی دیده بودیم و نه جایی خوانده بودیم. از آقای سید مهدی حسینی هم که نزدیکمان بود و در این همایش زحمت زیادی کشیده بود هم پرسیدیم اطلاعات اندکی راجع به این فردداشت. آقای موحد شرح مفصلی از علی اکبر جانا داد. کنجکاو شدیم و در هنگام وب گردی با این مصاحبه روبرو شدیم! و فهمیدیم که ایشان، دارای مشخصاتی هستند به شرح زیر:

 در صفحه 33 جلد سیزدهم دایره‌المعارف 35 جلدی علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی (Encyclopedia of Library and
    
Information Science) از ایشان به‌عنوان اولین کتابدار آموزش دیدة ایرانی یاد شده است:
    “در سال 1954 (1335)، طبق توافقی که بین دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه تهران صورت گرفت، مؤسسه آموزشی جدیدی به‌نام مؤسسه علوم اداری، در دانشکدة حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تأسیس شد. کتابخانه این مؤسسه در عمل پیش‌نمونه‌ای برای کتابخانه‌های دانشگاهی ایران شد. سه کتابدار امریکایی به نامهای دونالد رَمز‌دِل، ریچارد گالووِی، و جان اسمیت یکی بعد از دیگری در این کتابخانه کار کردند. یکی از کارکنان ایرانی این کتابخانه، به نام علی‌اکبر جانا، جوانی با استعداد بود که توسط کتابداران حرفه‌ای امریکایی آموزش دید، که بعدها این فرد با استعداد کتابخانه‌های دیگری را سازماندهی کرد. کتابخانه مؤسسه علوم اداری نخستین کتابخانه دانشگاهی در ایران بود که پذیرای مراجعه‌کنندگان شد. این کتابخانه دارای سازمانی منطقی با خدمات جدید بود. مؤسسه علوم اداری در سال 1964 (1343) آن قدر بزرگ شده بود که به دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی تبدیل گردید و پا به پای این رشد، کتابخانه نیز گسترش یافت”.....
 خلاصه کلام اینکه جای همگی در این همایش سه روزه خالی بود و خیلی جالب بود که دریچه ای تازه به رویمان گشوده شد و با این کتابدار پیشکسوت هم آشنا شدیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

سال قبل: کرمانشاه

سال قبل در این روزها ادکا نخستین تلاشهای تعاملی خود را آغاز کرد. اول خرداد نشست همگرایی انجمن های کتابداری برگزار شد و بلافاصله همگی عازم کرمانشاه شدیم تا نخستین کارگاه آموزشی ادکا در آنجا برگزار شود. دکتر منصوریان کارگاه روش تحقیق کیفی را در دانشگاه پیام نور کرمانشاه اجرا کرد و استقبال مطلوبی نیز از آن به عمل آمد. ماحصل آن سفر آشنایی با کتابداران و دانشجویان کتابداری کرمانشاهی بود و باب تعامل با آنها باز شد. غیر از جنبه علمی کار-سفر به سراب نیلوفر-طاق بستان و بیستون از جذابیتهای این سفر ادکایی بود. سفر ادکا برای کرمانشاه نیز خوش یمن بود! زیرا چند ماه بعد انجمن کتابداری شاخه کرمانشاه راه اندازی شد. امسال نیز ادکا قصددارد که همین روند ارتباطات با شهرستانها و تعاملات بیشتر را ادامه دهد. برای ادکایی های 3 آرزوی موفقیت داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٠٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ خرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم