کتابداران فردا

بعد از مدتها یک گردهمایی کتابدارانه

خیلی وقت بود که کتابداران انجمنی دور هم جمع نشده بودند. بعد از تقریبا سه ماه امروز یک بار دیگر کتابداران دور هم جمع می شوند تا از سخنرانی سرکار خانم زهره قائینی استفاده ببرند. ساعت چهارونیم بعد از ظهر امروز کتابخانه ملی را فراموش نکنید.

دفاع وبلاگی

هفته گذشته به فاصله دو روز جلسه دفاع از دو پایان نامه در کتابخانه ملی و دانشگاه الزهرا برگزار گردید. هم خانم فرقدان و خانم پاکدامن پس از دفاع از رساله های کارشناسی ارشد خود درجه عالی گرفتند. به این دو کتابدار تبریک عرض میکنیم و برایشان آرزوی موفقیت داریم.

ایست برای نبض کتاب

بالاخره ضبط برنامه های نبض کتاب تمام شد. همانطور که مطلعید این برنامه ها با هدف ترویج فرهنگ مطالعه تهیه شد و به همین دلیل از اساتید کتابداری کتابخوان و اهل مطالعه دعوت شد تا در این برنامه ها شرکت کنند. از هفته آینده نیز این برنامه ها از رادیو گفتگو پخش خواهد شد. ضبط این برنامه ها هم برای خودش تجربه ای جالب بود. اینکه آدم مرتب حواسش به  اتاق فرمان باشد! اینکه منتظر باشی تا کارشناس یک جمله ای بگوید و همان را بسط بدهی و از داخل جمله اش سوالی بر سوالها بیافزایی! اینکه عطسه ات بگیرد و تمام مدت روی صندلی ات ورجه ورجه کنی تا بلکه عطسه خودش درک کند و برود! اینکه ناگهان با یک جمله یا یک حرکت میهمان برنامه به خنده بیافتی! خلاصه تجربه ای بود که به تجربه کردنش می ارزید... از آقای اکبری و خانم میرکیانی برای در اختیار گذاشتن این فرصت ممنونیم. منتظر چهارقسمت پایانی نبض کتاب باشید. ضمن اینکه احتمالا به زودی سی دی این برنامه ها نیز تهیه و توزیع می شود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

نویسنده خوب...نویسنده....است

آذریزدی هم رفت..یک نویسنده خوب که قصه های خوبی را برای بچه های خوب مینوشت. با قصه هایش شبهای کودکی را سرمی کردیم و روزهای گرم تابستان را سپری. روحش قرین رحمت ایزدی باد. راست میگویند که نویسنده خوب نویسنده ای است مرده باشد. به قول شاعر کاشکی صاحب هنر را زنده گان مرده دوست در زمان زنده بودن مرده میپنداشتند.

نخستین دفاع بهشتی

روز گذشته اولین دفاع داز پایان نامه دوره کارشناسی ارشد که با همکاری کتابخانه ملی و دانشگاه بهشتی برگزار گردید انجام شد. در این دفاع خانم فرقدان از رساله خود در زمینه تحلیل محتوای نشریه گنجینه اسناد دفاع کرد. استاد راهنمای ایشان آقای دکتر رضایی شریف آبادی بودند. این پایان نامه با درجه عالی پذیرفته شد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

آخر هفته با دفاع از پایان نامه

پستهای قبلی را که خاطرتان هست؟ نسیم دفاع...حالا آگهی دفاع را ملاحظه بفرمایید. برای ایشان آرزوی توفیق داریم. با تشکر از همه اساتیدی که در این راه همکاریهای فراوان کردند. تاریخ این جلسه دفاع روز چهارشنبه ٢۴ تیرماه ساعت ده صبح در دانشگاه الزهرا و دانشکده علوم تربیتی است. مکان دفاع هم ساختمان خوارزمی و سالن دکتر سیف است.

 پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد

 عنوان

ارزیابی و رتبه بندی وبلاگ های
حوزه کتابداری واطلاع رسانی ایران

 

استاد راهنما :

دکتر منصوره باقری

استاد مشاور:

دکتر امیر غائبی

دانشجو:

مریم پاکدامن نائینی

تیر 1388 

استاد داور داخلی ایشان آقای دکتر سعید رضایی شریف آبادی- استاد داور خارجی خانم دکتر معصومه باقری و استاد ناظر آقای دکتر منصور تاجداران هستند

اما...خبری دیگر...

روز دوشنبه ٢٢ تیرماه نخستین دانشجوی کتابداری و اطلاع رسانی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی از پایان نامه خود دفاع خواهد کرد. موضوع پایان نامه خانم سمیه فرقدان "تحلیل محتوای مقاله های فصلنامه گنجینه اسناد"خواهد بود. استاد راهنمای ایشان آقای دکتر سعید رضایی شریف آبادی و استاد مشاور ایشان آقای دکتر سید محمد مهدی زاده طالشی هستند. داوران این پایان نامه آقای دکتر فریبرز خسروی و خانم دکتر نجلا حریری هستند.
زمان برگزاری: دوشنبه 22 تیرماه 1388 ساعت 10 صبح
کتابخانه ملی ایران. سالن همایش 80 نفره

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

مطالعه در تعطیلات

تعطیلات این چندروز، فرصتی داد تا دوباره دست به کتاب شویم. خیلی وقت بود که اینطور وقت خود را با کتابهای مورد علاقه نگذرانده بودیم. مرگ یزد گرد، نمایشنامه بهرام بیضایی و زمین سوخته از شاهکارهای احمد محمود واقعاً آدمیزاد را می کشاند به دنیای دیگر...

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

نسیم دفاع...

بوی دفاع می آید..دفاع از پایان نامه...شما هم حسش میکنید؟ بوی مطبوعی است...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

و حالا دکتر فرج پهلو

این گروه شایستگی اش را داشت. با آنهمه تلاش و پشتکار مثال زدنی. با آنهمه پژوهش و سابقه علمی. هرچند مجله دانشکده دست رشته خاصی بود و مدرسان گروههای دیگر دانشکده همانند نوشیدن جرعه ای آب به مرتبه استادی رسیدند ولی حکایت گروه کتابداری چیز دیگری بود. نفرچهارم گروه نیز به مرتبه استادی رسید. پس از دکتر عصاره- دکتر کوکبی و دکتر بیگدلی  این بار دکتر فرج پهلو بود که از مرتبه دانشیاری به استادی رسید. این موفقیت بزرگ را به ایشان و جامعه کتابداری ایران تبریک عرض میکنیم. گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز نشان داد که خواستن توانستن است و این فعل را خیلی خوب صرف کرد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٥٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

جیرجیرک کتابدار

در سکوت کتابخانه و نبود مراجعان و به هم فشردگی کتابهای منتظر خوانده شدن...صدای جیرجیرک میان قفسه ها شگفت انگیز است و انسان را با صدای موزونش به فکر فرو می برد...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

مترجم فارسی گوگل

خبرش مثل توپ نادری ترکید. هیچکس فکرش را نمی کرد گوگل این کار را بکند. یکدفعه تصمیم بگیرد که زبان فارسی را اضافه کند به مجموعه مترجمش. انصاف نبود که حتی اعراب زبانشان در مترجم گوگل باشد ایرانیها نه. این ابزار کمک خیلی بزرگی به ایرانیان به خصوص محققان و کتابداران کرد. مخصوصا اینکه کتابداران ایرانی بتوانند وقایع و رویدادهایی که در حوزه کتابداری ایران رخ می دهد در اختیار دیگر مردم جهان قرار دهند. این ابزار ترجمه هرچند که ضعفهایی هم دارد مثل ضعف در ترجمه ولی میتوان از آن به عنوان ابزاری در راستای صرفه جویی در زمان و انجام کارهای مهم تر استفاده کرد. به خصوص برای برگردان پیشینه های تحقیق می توان از این ابزار بهره گرفت و بعد نسبت به ویرایش آن اقدام کرد. در هرصورت موقعیت خوبی نصیبمان شده و باید از آن به خوبی بهره بگیریم. البته این مترجم حتما حرف و حدیثهایی خواهد داشت و به مرور بیشتر می توان به نقاط ضعف و قوتش پی برد. از حالا دیگر وبلاگهای خود را به هر زبانی خواستید می توانید درآورید!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم