کتابداران فردا

دکتر رضایی هم عازم فرصت مطالعاتی شد

آقای دکتر رضایی شریف آبادی برای گذراندن یک فرصت کوتاه مدت مطالعاتی 16 آگوست که سه روز پیش بود اگر اشتباه نکنیم 25 مرداد عازم کانادا شدند. برای ایشان آرزوی موفقیت داریم و منتظر اخبار تازه و اطلاعات روزآمد از ایشان هستیم.

دکتر خسروی هم رفت...

خبر را که شنیدیم باورمان نمی شد. دکتر خسروی؟! استعفا؟! مرد مدیر هم رفت.. به همین راحتی یک مدیر کتابدار را از دست دادیم. به همین سادگی با رفتنش موافقت شد. یک کتابدار از صحنه خارج شد تا جای غیر کتابداران باز شود. آقای دکتر خسروی عزیز هرجا هستید در دل ما کتابداران جای دارید. کاش...کتابداران مدیر بسیار نادرند. کاش قدر مدیران ارزنده خود را بهتر بدانیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

بازهم حداقل مشارکت

روز گذشته نشست دسترسی آزاد در سرای اهالی قلم و با پشتیبانی خانه کتاب برگزار شد. در این نشست آقایان دکتر فاطمی- دکتر کوشا-دکتر فتاحی- عمرانی-مطلبی و علیپور حافظی شرکت داشتند. متاسفانه به دلیل گرفتارشدن در راه بندانی توصیف ناپذیر هنگامی به جلسه رسیدیم که دیگر همه حرفها زده شده بود و نشست به پایان رسیده بود. دکتر فتاحی در حاشیه این نشست اما حرفهای جالبی زدند که مثل همیشه دردناک ولی سرشار از واقعیت بود. حضور حداقلی کتابداران در نشستها و همایشها مساله ای است که آزار دهنده است. دکتر فتاحی می گفتند که در تهران حداقل ۵٠٠٠ هزار کتابدار هست به غیر از اساتید و دانشجویان..ولی کماکان مشارکت در حداقل است و این با اصول انجمنی بودن و آگاهی مغایرت دارد..

حق با دکتر فتاحی است.. مشارکت کتابداران ما در کارهای داوطلبانه و به خصوص همایشها دارای ریزش فراوان است و این چالش بزرگ را باید ارزیابی کرد و چاره جویی نمود پیش از آنکه خیلی دیر شود. خیلی دیر..

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

ساعت کار کتابخانه ملی در ماه رمضان

بر اساس اطلاعیه اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ، فعالیت  تالارهای مطالعه کتابخانه ملی در ایام ماه مبارک رمضان سال 1388 از ساعت9 الی 21 خواهد بود. ضمن اینکه ٢١ رمضان نیز کتابخانه ملی به طور کلی تعطیل است. 


 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

اگر شبی از شبهای زمستان مسافری...

چه لذتی دارد هم کارهای پایان نامه را انجام دهی، هم همزمان چند تا وبلاگ را با هم بخوانی، اخبار روز دنیا را مرور کنی، در عین حال که داری جواب ایمیلها و سوالات دانشجویان را می دهی گوش به ترانه ای بسپاری که لحظاتی از دنیای ماشینی و خشک، خارجت می کند. ترانه ای از کورش یغمایی که می خواند:

من همه تو، تو همه من

او همه تو ما همه تو

هرکس و هرکه همه تو ای همه تو آن همه تو

شور تو آواز تویی

جاذبه شعر تو و جوهر عرفان همه تو...

ساعت شش بعد از ظهر است. یک روز دیگر تابستانی هم می گذرد و شباهنگام را با مطالعه کتابی که ترجمه لیلی گلستانست بگذرانی. کتابی به اسم اگر شبی از شبهای زمستان، مسافری...صفحات اولیه کتاب میخکوبت می کند و دلت می خواهد برای همه آن جملات را بخوانی...چه جایی بهتر از وبلاگ..این هم نوشتاری از ایتالو کالوینو درمورد احترام به کتاب:

" در کتابفروشی، کتابها به تو نگاه غمگینی می اندازند، انگار نگاه سگ هایی که شهرداری جمعشان کرده و حالا از ته قفسشان می بینند که یکی از میانشان در حالیکه صاحبش به دنبالش آمده و قلاده اش را به دست گرفته، می رود.

راحت ترین حالت را برای مطالعه انتخاب کن، هرچند یافتن حالت مطلوب برای خواندن، ساده نیست. در اتوبوس ( یا مترو) میان سایرین ایستاده ای، دستگیره را با یک دست گرفته ای و با دست دیگر کتابت را می خوانی. موقع خواندن به کتاب احترام بگذار. پاهایت از روی میز بردار. باید دور کتاب بچرخی..چرخش به دور کتاب، بخشی از لذت بردن از یک کتاب است. این یک لذت پایدار است. یعنی: خواندن کتاب...."

این چنین است که سفر کوتاهت که از متروی بهشت زهرا شروع شده بود، به متروی نواب ختم می شود و به خود می آیی.

عزیزی می گفت برای چه زنده ایم؟ با مردگان چه فرقی داریم؟ او که دستش از دنیا کوتاه و زیر خاک است و ما دستمان روی خاک..این تن ما هیچ ارزشی ندارد مگر بدون روح..روحمان باید آنقدر بلند باشد که به همه خوبی کنیم. خوب بودن را ترویج دهیم. چه گرم بود صحبت آن عزیز..یادم باشد جواب آن دانشجویی که به دلیل واهی از پاسخ دادن به او منصرف شدم فردا بدهم. یک شب دیگر را باید اینگونه سپری کرد..به قول حافظ، تحمل بایدش...

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

کارگاه آموزشی ادکا

فراموش نکنید که ١۴ و ١۵ مرداد کارگاه سازماندنی اسناد الکترونیکی برگزار می شود. این کارگاه در در ساختمان گنجینه اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران از طرف کمیته آموزش ادکای سه برگزار می شود. این نخستین کارگاه ادکا در دوره سوم است. برای ادکاییها آرزوی موفقیت میکنیم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٥٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

یادداشتک بر همایش ماهانه

دو هفته پیش همایش ماهانه انجمن کتابداران ایران برگزار شد و خانم زهره قائینی را در این سخنرانی دیدیم و از سخنانشان استفاده کردیم. چهره های شاخص ادبیات کودک یعنی خانمها انصاری و میرهادی در این همایش ماهانه حضور داشتند. اما یک نکته عجیب بود و آن خلوتی قابل توجه همایش ماهانه انجمن بود. شاید سفرهای تابستانی عمده دلیل خلوتی این نشست باشد اما توجیه جالبی نیست. حداقل مشارکتمان چه شد؟ این حداقل مشارکت یکی ازراههای زنده نگهداشتن چراغ فعالیتهای انجمنی است. در روشن نگاه داشتن این چراغ بیشتر کوشا باشیم.

شنیدن کی بود مانند خواندن؟!

هرچند که در یک روز تعطیل دراز کشیدن و کتاب دلخواه خود را خواندن بسیار لذت بخش است به خصوص اگر کنار آدم بساط تنقلات باشد و همانطور که از مطالعه لذت میبریم از پفکها و چیپسها نیز بهره برداری لازم را به عمل آوریم! لیکن شنیدن یک کتاب چیزدیگری است. دوست عزیزمان آقای زین العابدینی مجموعه ای از کتابهای صوتی را به صورت اخصاصی(که البته الان مشترک استفاده می شود!) هدیه داد که تعطیلات آخر هفته گذشته برخی از آنها را شنیدیم و واقعا از آن حظ کافی و وافی بردیم. پیشنهاد میکنیم که حتما از کتابهای صوتی به خصوص کتابهای معروف که گویا شده اند مثل کتابهای صادق هدایت- عزیز نسین- دولت آبادی و...هنگام تایپ کردن-قدم زدن- استراحت و غیره استفاده کنید. خواندن اصل است ولی شنیدن چیز دیگری است. باور نمیکنید؟ یک بار امتحان کنید.

تسلیت

جناب آقای دکتر فرج پهلو استاد گرامی و عزیز. مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و برای شما و خانواده محترم از ایزد منان آرزوی صبر جمیل داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

همایشی در دانشگاه تربیت معلم

پژوهش در کتابداری و اطلاع رسانی: رویکردها، رویه ها و کاربردها

 

محورهای همایش

1. نقد و بررسی اصول و مبانی پژوهش در کتابداری و اطلاع رسانی

2. آموزشِ پژوهش مدار در برنامه کتابداری و اطلاع رسانی

3. شیوه های گسترش مهارت های پژوهشی کتابدارن و متخصصان اطلاع رسانی

4. تأثیر یافته های پژوهش بر خدمات کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی

5. سهم منابع پژوهش محور در انتشارات کتابداری و اطلاع رسانی (کتب و مجلات تخصصی)

6. نقش پژوهش در شناسایی و تحکیم پیوندهای میان رشته ای در کتابداری و اطلاع رسانی

7. مقایسه رویکردهای کمی و کیفی در پژوهش های کتابداری و اطلاع رسانی

8. روند پژوهش در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی در گذشته، حال و آینده

9. همگرایی گروه های کتابداری و اطلاع رسانی در تدوین راهبردهای پژوهشی

10.    نقش انجمن های کتابداری و اطلاع رسانی در توسعه پژوهش در این رشته

11.    پیوند نظر و عمل در کتابداری و اطلاع رسانی و کاربرد پذیری نتایج پژوهش های این حوزه

 

زمان همایش: چهارشنبه 12 اسفند ماه 1388، 9 صبح لغایت 6 بعداز ظهر

نشانی پست الکترونیکی:                      Alimohammadi@tmu.ac.ir

مهلت ارسال چکیده:                                              14 مرداد ماه 1388

اعلام نتایج چکیده ها:                                            22 مرداد ماه 1388

مهلت ارسال مقاله:                                               13 آذر ماه 1388

اعلام نتایج نهایی مقالات:                                     10 دی ماه 1388

مهلت ارسال فایل نهایی مقاله توسط مؤلف:      9 بهمن ماه 1388

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٧ امرداد ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم