کتابداران فردا

ده سال پیش...

ده سال یعنی یکدهه. طی ده سال خیلی چیزها تغییر میکند. خیلی اتفاقها می افتد که اصلا فکرش را هم نمی کنیم. درست ده سال پیش نیمه شهریور سال 1378 رسما وارد دنیای کتابداری شدیم. انتخاب دوم. دانشگاه شیراز. آن زمان هنوز اینترنت مثل الان همه گیر نشده بود. مردم مقابل دکه های روزنامه فروشی صف می کشیدند همدیگر را گاهی لت و پار می کردند تا ویژه نامه سازمان سنجش را بگیرند. گاهی صدای فریاد یکی دو نفر به آسمان برمیخواست: هوراااااااا....قبول شدم...قبول شدم... و همراهش غش و ضعف بود که رخ می داد و گاهی صدای ضعیفی می آمد که: نه..امسالم قبول نشدم و مجددا حرکت فیزیکی اش توام با کاهش قند و فروافتادن بر روی زمین بود. مشاهده هردو منظره روحیه بنی آدم را دچار تزلزل ناخواسته می کرد..خبر به صورت امداد غیبی به ما رسید! در صف بودیم که یکی از اقوام ما را دید و فریاد کنان ما را در آغوش کشید و ما نیز حیران و هاج و واج!

ادامه مطلب
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

دفاعی دیگر

دوشنبه هفته آینده یعنی 23 شهریور خانم ملیکا خوشبخت از رساله کارشناسی ارشد خوددفاع خواهند کرد. ایشان از دانشجویان اولین دوره کارشناسی ارشد مشترک بین کتابخانه ملی و دانشگاه شهید بهشتی بودند و حال بعد از خانم فرقدان دومین دانشجویی هستند که در این دوره از رساله خود دفاع میکنند. عنوان پایان نامه ایشان به شرح زیر است:

((بررسی میزان پراکندگی اطلاعات کتابشناختی درپیشینه های خطی خانه کتاب و ارائه الگویی براساس FRBR‬))

برای خانم خوشبخت آرزوی خوشبختی داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

همگام با چین همراه با گلستان

متروخوانی این سری به کتاب لیلی گلستان اختصاص دارد. البته این کتاب دستنوشته خودش نیست. بلکه مصاحبه ای است که باوی شده است و بسیار جذاب و خواندنی است. کتاب را دو سال از نشر ثالث تهیه کرده بودیم. فرصت دیگری مهیا شد تا این کتاب را دوباره خوانی کنیم. خواندن این کتاب و صحبتهای که گلستان کرده است جانی دوباره به آدمیزاد می دهد. سرگذشت وی- مواجه شدنش با آدمهای مشهور و گمنام زمان- سفرهایی که رفته است و کارهایی که کرده است انگیزه ای مضاعف به آدمیزاد می بخشد. به خصوص جمله آخر کتاب..از وی خواسته شده که جمله آخر خود را بگوید. وی می گوید که ((وقتی به پشت سرم نگاه میکنم و این همه کار و تلاش و اثر را مشاهده می کنم با خودم می گویم که زندگی بیهوده نگذشته است. ناخودآگاه سرم را بالا می گیرم. به او نگاه میکنم. چشمکی می زنم و می گویم...خدارا شکر...))

کول نت چین

هفته جاری مسافران چین عازم این دیار کهن و باستانی می شوند تا در کنگره ای دیگر از کول نت شرکت کنند. حتما می دانید که کول نت همایشی اختصاصی در ارتباط با مشارکت و همکاری  علمی- علم سنجی و حیطه های وابسته است. امسال نیز قسمت نشد این همایش را به قول معروف درک کنیم! از فرانسه تا هند و آلمان و حالا چین! گاهی اوقات یک کارت پایان خدمت چه ها که نمی کند که ما هم نداریم! برای این مسافران عزیز که برخی پایه ثابتند و برخی سفر اولشان را تجربه می کنند آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون داریم. همیشه به کول نت!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

از خاکستری تا کتابداری

در ایستگاه کتابخانه ملی در انتظار سرویس روزنامه همشهری را ورق میزدیم. صفحه نیازمندیها را باز کردیم. نگاهمان رفت به صفحه ای که مربوط به کاریابی بود. رشته ها طبقه بندی شده بودند و در هر ستون از رشته ها فردی مشخصات خود را داده بود و درخواست کار کرده بود. از روی کنجکاوی ستون گوناگون را جستجو کردیم. حسی میگفت باید رشته کتابداری هم در این ستون باشد. و...بود..حس خاکستری رنگ به وجودمان رسوخ کرد.  یاد صحبتهای چند وقت پیش با دکتر فتاحی و عمرانی در یک حلقه دوستانی سرپایی افتادم... چه میتوان کرد؟ چه باید کرد؟ فقط میدانم نباید ناامید بود و بی تحرک...بگذریم...این سرویس هم آنقدر تاخیر کرد که یادمان آمد دوپای سالم داریم و بهتر است در این هوای اول صبح از این سلامتی بهره ببریم...در اتاق شماره ۴ همزمان با انجام کارها لب تاب در حال زمزمه کردن ترانه((هیچ چیزی نبینه یا اگه چیزی دید خم به ابرو نیاره )) بود که دوستی که خاطرش خیلی عزیز است دیروز هدیه داد. تق تق ضربه زدن به شیشه در اتاق عوالم خیال را به هم ریخت و فردی میانسال سراغ کتاب تاریخ ترکمانچای را ازمان گرفت و شماره ای دستمان داد...خواستیم بگوییم از کتابدار بپرسید که زبان نچرخید... و آنگاه...بعد از مدتها میان قفسه ها گشتن و کتاب را به دست مشتری دادن حس خوب کتابدار بودن را جای آن حس خاکستری رنگ کرد...

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٥ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

دفاع از پایان نامه

آقای مهدی علیپور حافظی به زودی از رساله دکترای خود دفاع خواهند کرد. عنوان پایان نامه و نیز مکان برگزاری جلسه دفاع به شرح زیر است:

عنوان: بررسی نحوه مبادله اطلاعات بین سیستمهای اطلاعاتی کتابخانه های دیجیتال در ایران و ارائه الگوی پیشنهادی
استاد راهنما: دکتر عباس حری
اساتید مشاور: دکتر علی شیری، دکتر امیر غائبی
 
تاریخ: یکشنبه 8 شهریور 1388
ساعت 15
مکان: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشکده علوم انسانی، طبقه 5، سالن سمینار.برای آقای علیپور عزیز آرزوی موفقیت داریم.
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۳٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

جمشید و جمک

این بار روزگار درون مترو  و بی آر تی را با جمشید و جمک می گذراندیم. نکات آموزنده و نغزی در آن هست. در اولین فرصت حتما این کتاب را که محمد محمدعلی نوشته بخوانید. البته برای خواندن آن باید تمرکز بالا و حوصله افزون داشته باشید. فقط به نظر میرسد که آخرهای کتاب را هول هولکی نوشته. ولی در هرصورت کتاب کتاب جالب و قابل تامل است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

یک سبکدوشی دیگر

فردا ساعت ده صبح مراسم تقدیر از دکتر خسروی در کتابخانه ملی صورت می گیرد. تقدیر از کسی که سبکدوشی را جایگزین واژه بازنشسته کرد و حال خود با سبکدوشی اش حیرت ما را برانگیخته است. فردا را فراموش نکنید. ( براساس آخرین خبر این مراسم فعلا لغو شده است)

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ شهریور ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم