کتابداران فردا

چندگانه ­های کتابدارانه

پرده اول:

چهارشنبه گذشته همایش منطقه­ای سواد اطلاعاتی توسط انجمن علمی کتابداری دانشگاه سمنان برگزار شد. یک همایش مختصر و تجربه نخست دانشجویان. همراه با صحبتهای معاون پژوهشی دانشگاه و رئیس دانشکده و تاکیدشان برتقویت سواد اطلاعاتی در همه رشته ها و نیز توجه خاص این دو به کتابداری. هفت مقاله هم ارائه شفاهی شد. تجربه اول بود برای این دانشجویان فعال و علاقه مند. آقای قاضی زاده، دوست سه شنبه ای مان نیز آمده بود و یک سخنرانی داشت. (منظور از سه شنبه ای چیست؟! خودتان حدس بزنید؟!!) بعدا با هم از پایان نامه صحبت کردیم. او کار را به انتها رسانده و ما هنوز در حال گردآوری پرسشنامه ها. بعد از همایش، برگزاری کلاس به قوت خود باقی بود. برای رفع خستگی و پر کردن ریه ها از هوای تازه کوهستان، با آقای معرفت به شهمیرزاد یا به قول محلی های آنجا، شامرزا رفتیم...جای دوستان خالی...

پرده دوم، اردیبهشت ماه پر کار:

همایش آرشیو برای همه، برای دومین سال پیاپی روزهای 15 و 16 اردیبهشت برگزار می شود. گفته می شود که آخر همین هفته، مقالات نهایی و پذیرفته شده برای همایش اعلام می شود. در این سایت هم یک فرم هست که اگر میخواهید در این همایش ثبت نام کنید از آن بهره بگیرید. همایش آرشیو برای همه از سال گذشته، کلید خورده است. باید دید امسال بیشترین مقالات و بحثها و یافته­ها به کدام گروه تعلق دارد؟ تاریخی­ها، کتابداران یا آرشیویست­ها؟ امید می رود با برگزاری این همایشهای آرشیوی، این حوزه هم بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و در آینده به جای گرایش، رشته آرشیو را در دانشکده های کتابداری خودمان داشته باشیم.

 پرده سوم: انتخابات انجمن

 هفته آینده مجمع عمومی و انتخابات انجمن است. سه سال تیمی در انجمن کتابداران بودند که همگی حرفه ای و مشتاق کارهای داوطلبانه بودند. تیمی یکدست، نسبتاً جوان و خوش فکر و به هر صورت بار سنگین آموزش کتابداران و ترویج کتابداری را بر دوش داشتند. همیشه وقتی به کتابداران گفته می شود عضو انجمن کتابداران باشید می پرسند که انجمن برای ما چه می کند؟! در پاسخ باید گفت این انجمن نیست که برای ما کاری می کند و نباید انتظار داشته باشیم که یک انجمن، شق القمر و معجزه ای در خور ید بیضا صورت دهد. این ماییم که با گردهم آمدنمان انجمنی را تشکیل میدهیم. از حق و حقوق خود دفاع می کنیم و افکار و یافته هایمان را با هم قسمت می کنیم. انجمن را تنها نگذاریم و یاورش باشیم. عدم حمایت ما از انجمن، به معنی عدم توجه ما به خودمان، جنبه علمی و حرفه ای رشته است. از ماست که بر ماست....

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

همسایه ها

سالها بود در حسرت خواند همسایه های احمد محمود بودیم. چهار سال پیش از طریق یکی از وب سایتهایی که دیگر وجود خارجی ندارد، متن کامل همسایه ها را یافتیم ولی خیلی زود از دنیای فایلها پاکش کردیم. چون خواندن کتاب که در دست باشد و ورقش بزنی مزه دیگری دارد. 500 صفحه را سه روزه خواندیم. در اتوبوس، مترو، قطار، منزل، مهمانسرا...بعد از مدار صفر درجه و زمین سوخته، سومین کتابی بود که خیلی لذت بخش بود. قلمش سحرانگیز است این محمود... باید چند سال را در خوزستان، به خصوص اهواز زندگی کرده باشی تا حال و هوای داستانهایش را درک کنی..داستانهایش بوی گرما می­دهد.. بوی سخت کوشی و صبر. صبر و تلاش..

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

خاطره بازی با فرزانه

اولین استادی بود که در دانشگاه در دوران کارشناسی با او کلاس داشتیم. سرشار از انرژی مثبت و مملو از محبت. مشوق دانشجویان برای انجام کارهای داوطلبانه. دانشجویان او را محرم اسرار خود می دانستند. لقب مادر را دانشجویان به او داده بودند هرچند هرگز مادر نشد. آخرین دیدار در دوران کارشناسی، شامی بود که برای دانش آموختگی در منزلش خوردیم. شب خوشی بود... زمان گذشت و قرار بود به اهواز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برویم. یک مشورت با او...((حتماً برو. شک ندارم محیط خوبی خواهد بود. باید دور از خانه بودن را تجربه کرد. حتما تجربه خوبی است و موفق خواهی بود...)). آخرین ایمیلش را اهواز که بودیم دریافت کردیم:..((ارزش یک دقیقه را از کسی بپرس که از قطار جا مانده است..)) و سرانجام...آخرین گفتگوی تلفنی..بین او و آقای حمیدی که آن روز پیش آقای حمیدی بودیم..به شدت سرماخورده بود. برگشتیم اهواز. چک کردن گروه بحث. ایمیل از آقای منصوری..پیام تسلیت؟! نه! باور کردنی نیست! تلفن به آقای حمیدی...فرزانه فرزین ناباورانه رفت...شش سال است که بی فرزانه ایم.. بدون فرزین.. به قول آن مجری تلویزیون وطنی، ما مردمی خاطره باز هستیم.. روحش شاد و خاطراتش جاودان.

خسته نباشید به دکتر خسروی

به استاد ارجمند، آقای دکتر خسروی عزیز که عاشقانه بار مسئولیت سردبیری فصلنامه کتاب را به دوش کشیدند خسته نباشید عرض می کنیم.تعمق و تأمل را در خط به خط نوشتار ایشان در مقالات سردبیری، می شد لمس کرد. تبریک به آقای دکتر رضایی شریف آبادی که جانشین شایسته­ای برای دکتر خسروی هستند و همت، اراده و تلاششان در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی مثال زدنی است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٠٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

...رقصی در این میانه بماناد تا بهار

((امسال نیز یکسره سهم شما بهار...ما را در این زمانه چه کاریست با بهار. از پشت شیشه­های کدر، مات مانده­ام. این باغ رنگ خواب خزان است یا بهار..)) جوانی طبیعت بر همه کتابداران و اهالی کتاب و کتابخانه مبارک و شاد باد. امید که لحظه لحظه سال تازه، مملو از شیرین­ترین رویدادها برای همگان باشد.

غیرت مطالعه­ای یا مطالعه غیرتی

یکی از اقوام می­گفت سال گذشته وقتی از رادیو اعلام شد میزان مطالعه هر ایرانی به طور متوسط در سال چقدر است، باورش نمیشد که این آمار اینقدر کم باشد. بعد از کمی شوک زدگی، به خود آمده و خجالت کشیده که به عنوان یک ایرانی اصیل، چرا جزو این آمار قرار گرفته است. این شد که این فامیل ما، تصمیم گرفته بود که هر طور شده کمبود مطالعه را جبران کند. به طوریکه شبها که از مطب به منزل برمی گشته تا پاسی از شب به مطالعه می پرداخت. در کنار این قضیه، مبلغی را هم برای خرید کتاب و افزودن آن به سبد خرید خانواده کنار می گذارد. طبق گفته ایشان در سالی که گذشت، 700 هزار تومان کتاب خریداری کرد. بعد از مطالعه این کتابها، به جای انبار کردنشان در قفسه­ها، آنها را به کتابخانه­های عمومی هدیه کرد. به عنوان نمونه حدود 50 جلد کتاب به کتابخانه عمومی اشکنان و چندین جلد کتاب نیز به قدیمی ترین کتابخانه عمومی شیراز اهدا نمود. به این می گویند یک پزشک غیرتی اهل مطالعه! داشتیم الان قفسه کتابهای شخصی خود را نگاه می کردیم. کتابهایی که چندین بار خوانده شده اند و الان در قفسه مشغول استراحتند. خیلی ها هم هستند که به  این کتابها دسترسی ندارند. خیلی از کتابخانه های عمومی هم دچار محدودیت مالی و غیره هستند و نمی توانند برخی از این کتابهای رمان و داستان را تهیه کنند. هرچند دل کندن از کتابهای که با علاقه شخصی خود تهیه کرده ای سخت است ولی اینکه بعد فکر کنی این کتاب را چند صد نفر دیگر خوانده اند لذت وصف نشدنی درون دل ایجاد می کند. اینطوری خود کتاب هم لذت می برد که چقدر دوست داشتنی شده است. بد نیست یک بار این غیرت مطالعه ای را هم امتحان کنیم...

مرثیه ای برای یک آزاد

به سهم درگذشت دکتر اسدا...آزاد را به جامعه کتابداری ایران تسلیت عرض می کنیم. 29 اسفند هم از روزهای تلخی است که برای کتابداران فراموش نمی شود. دکتر آزاد نیز به دکتر ابرامی- دکتر مزینانی- خانم فرزین و...پیوست. روحش قرین رحمت الهی.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم