کتابداران فردا

مجالی برای آموختن

یک روز عصر، فرصتی پیش آمد تا در یک مجلس انجمن شعرا شرکت کنیم، و حافظ خوانی و تفسیر و تعبیر شعر خواجه شیراز را توسط اساتید ادبیات شاهد باشیم. اتاق این استاد که از ذکر نامش معذوریم، به وسیله قفسه­های بلند دیوارپوش شده بود و کتابها به صورت فشرده کنار هم در فقسه آرمیده بودند. رده بندی این کتابها بر اساس رده بندی دیویی بود. البته هیچ کدام از کتابها روی عطف خود دارای برچسب نبودند ولیکن، به صورت کلی رده ها مشخص بودند. گفتار وی در تعبیر عرفانی شعر حافظ، خیلی عالمانه بود به گونه ای که برای اقناع حاضر چندین بار منابع دیگر را از قفسه بیرون می کشید، صفحه مورد نظر را پیدا می کرد، به آن استناد می نمود و برای حاضران استدلال خود را ثابت می کرد. در جلسه، خانمها و آقایان بسیار پیر، میانسال و جوان حضور داشتند و هرکس نظر، سلیقه و عقیده خود را دارا بود. همه سراپا گوش بودند. لیکن این میان، آقایی حدود 70 ساله مرتب به میان صحبتهای استاد می پرید و به تعبیر او معترض بود. استاد مذکور نیز با حوصله به پاسخ می پرداخت.  بعد، برخی شاعران حاضر در جلسه، اشعار جدی و طنز خود را خواندند که آقای 70 ساله مزبور، سر یک قضیه شعرخوانی، دوباره با صدای بم خود معترض شد و چشمتان روز بد نبیند، مجلس به هم ریخت! دو سه نفر از حضار که سن و سالی ازشان گذشته بود به جان هم افتادند و با هم به لفاظی پرداختند! ما که خانوادگی در این جلسه بودیم، حیرت زده به این صحنه ها خیره شدیم! البته پس از مدتی قضیه ختم به خیر شد ولی استاد که وی میزبان جلسه بود، بسیار ناراحت شد و گفت دیگر کسی حق سوال پرسیدن، شعر خواندن و غیره را ندارد و هروقت که این جلسات تشکیل شد خودم حافظ خوانی و تعبیر می کنم... کسی به قول معروف، جیکش درنیامد. آخر سر هم، چند نفر شعرهایشان را خواندند تا حال و هوا عوض شودو جلسه هم دیگر تمام شد. ولی واقعاً مجالی برای آموختن بود. آموختن همه چیز..صبور بودن و تحمل کردن یکدیگر.

همایش ماهانه انجمن: نهم تیر

آخرین تغییرات در سخنرانی های همایش ماهانه انجمن به شرح زیر است. همایش نهم تیرماه را فراموش نکنید.

انجمن کتابداری و اطلاع​رسانی ایران همایش خرداد ماه خود را برگزار می​نماید:

میان کنش پذیری استانداردهای کتابخانه های دیجیتالی

سید مهدی طاهری

نقش رابط های کاربری در کتابخانه های دیجیتال

دکتر یعقوب نوروزی

زمان: چهارشنبه 9 تیرماه 1389 - ساعت 30/16 – 30/18

مکان: تهران – بزرگراه حقانی (محور غرب به شرق) -  بعد از ایستگاه مترو میرداماد – بلوار کتابخانه ملی -  سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران – تالار دویست نفری

شرکت در این همایش برای عموم آزاد است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٤۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

کتابهای فریبنده یا آدمهای طماع؟!

هروقت از مقابل کتابفروشیهای خیابان انقلاب به خصوص کتابسرای نیک و انتشارات مولی رد می شویم هی هرچی میخواهیم نگاهمان به کتابها نیافتند نمی شود. آخرش می گوییم خب فقط کمی ویترین را نگاه میکنم. بعدش می گوییم که حالا بگذار ببینیم کتابهای تازه و پرفروش هفته کدامند؟! خب حالا یک کمی ورق بزنم.. آخر سر می بینی که باز هم بنهای کتاب را دادی و چهار تا کتاب دیگر گرفتی! نمیدانیم که ما طماعیم یا برخی کتابها زیادی فریبا و دلربا هستند؟!

سیمرغ بر دوش چه کسانی نشست؟

سرانجام ارزیابی جایزه علمی سیمرغ به پایان رسید و ۵ تحقیق برتر در این حوزه مشخص گردید. طبق نظرات داوران نفرات برتر به شرح زیر معرفی شدند:

  1. علیزاده زوج، حمید/ بررسی کارآمدی روش های موجود در بازیابی اطلاعات بین زبانی (فارسی-انگلیسی) با استفاده از واژه نامه دو زبانه ماشین خوان
  2. علیپورحافظی، مهدی/ بررسی نحوه مبادله اطلاعات بین سیستم های اطلاعاتی کتابخانه های دیجیتال در ایران و ارائه الگوی پیشنهادی
  3. رحمتی تاش، مریم/ ارزیابی پایگاه­های اطلاعات پیوسته مقالات در ایران از نظر سازماندهی و ابزار جستجو
  4. شریف، عاطفه/ مهندسی خودکار هستی شناسی: امکان سنجی استخراج روابط معنایی از متون فارسی و تعیین میزان پیدایی آن ها
  5. طبرسا، فرشته/ بررسی و تحلیل میزان و عوامل مؤثر بر فهم کتابداران از واژگان محیط رابط نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ

 البته از پایان نامه محسن نوکاریزی با عنوان تحلیل واژگان محیط رابط در نرم‌افزارهای جامع کتابخانه‌ای فارسی و قابلیت فهم کاربران از آن‌ها به منظور ارائه یک الگوی مفهومی مناسب نیز تقدیر شد. به نقل از لیزنا

به همه این عزیزان تبریک می گوییم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

نه...این همان فیروزه معروف نیست

چندی پیش، کتاب بدون لهجه خندیدن، اثر دیگری از فیروزه جزایری دوما به پیشخوان کتابفروشیها آمد که وقتی فهمیدیم از کتابهای جدید است سریع آن را خریداری کردیم و پیش زمینه ای که از کتاب محبوب عطرسنبل، عطرکاج داشتیم با ولع مشغول خواندن آن شدیم. این کتاب هم سرگذشت کودکیها و جوانی ها خانم جزایری دوما در ایران و امریکاست. اما هرچه کتاب را بیشتر می خواندیم  کمتر لذت بردیم. غلطهای تایپی متعدد، ترجمه ای که چندان روان نیست و عجولانه است، اطلاعات نادرست و خیلی چیزهای دیگر سبب شد دلسرد شویم و مطالعه این کتاب را ادامه ندهیم. آقای زین العابدینی عزیز هم در کامنت خود در وبلاگ گروهی این اشکالات را یادآور شده بودند البته. گاهی هم تصویری منفی از ایرانیان داده است که بر خلاف کتاب قبلی ایشان است. در جایی از کتاب اشاره شده که امام حسین در سال 680 به شهادت رسیده و در جایی دیگر به ده فرمان حضرت مسیح اشاره شده است. حتی روی جلد کتاب نیز نام خانم جزایری دوما، جزایردوما درج شده است. شاید اندک نمکی که در نوشتار کتاب است جذب کننده است و باعث می شود هرچند با سرخوردگی، ولی به هرحال بتوان سوی این کتاب رفت. به هرحال، شاید هر کتابی ارزش یک بار تجربه خواندنش را داشته باشد. مخصوصاً کتاب فردی که در عرض دوسال، چندین بار تجدید چاپ شد و حالا کلی خواننده می خواهند ببینند که کتاب دومش چطور است! مخصوصاً اگر کسی موقع برگشتن به منزل، یک ساعت را دراتوبوس و مترو سپری کند و بخواهد سر خودش را یکجوری گرم کند! البته گفتنی است امروز سری به کتابسرای نیک در خیابان انقلاب برای خرید یک کتاب زدیم. طی بحثی که با فروشنده شد گفت یک ترجمه دیگر هم از کتاب خانم جزایری است. کتاب را آورد ولی دیدیم بر خلاف کتاب قبلی خیلی حجیم تر و تقریبا 200 صفحه میشود! خیلی عجیب است. کم کم فیروزه خانم هم به نویسنده کتابهای هری پاتر تبدیل می شود که ترجمه های متفاوتی از کتابهایش عرضه می شود. چه می شود کرد. بازار نشر است دیگر...

جامع ترین آزمون

امروز در دانشگاه شهید چمران آزمون شفاهی جامع برای دوره دکتری کتابداری ورودی 1387 برگزار میشود. این دانشجویان که هفته قبل آزمون کتبی را پشت سر نهاده اند. آقای دکتر رضایی شریف آبادی نیز برای این آزمون در اهواز به سر می برند. در دو دوره گذشته که آزمون جامع در گروه کتابداری دانشگاه شهید چمران برگزار می شد، آقایان دکتر حری، رضایی شریف آبادی و دیانی به عنوان استاد خارجی شرکت داشتند. برای عزیزانی که امروز قرار است در این آزمون شرکت کنند آرزوی توفیق داریم. یاد دو سال پیش خودمان افتادیم که چه شور و استرس و هیجانی داشتیم. هشت ماه هیچ کاری نکردیم فقط کلیه کتابها و جزوات را همانطور که در راهروهای خوابگاه قدم میزدیم مرور می کردیم. چه روزهایی بود. انگار بی انتها بودند.. به هرحال هرچه که بود گذشت.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

پیام انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران برای ادکا

همانطور که مستحضرید، سومین همایش ادکا که در حوزه مطالعات میان رشته ای بود روزهای پنجم و ششم خرداد ماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزار شد. به پیشنهاد آقای دکتر رضایی شریف آبادی، رئیس  انجمن کتابداری ایران، مقرر شد از این پس در کلیه همایشها و نشستها بیانیه انجمن قرائت شود. از آنجا که همزمان با این همایش، آقای دکتر رضایی شریف آبادی در همایش انجمن کتابداری شاخه کرمانشاه حضور داشتند، آقای دکتر نوراله مرادی، نایب رئیس انجمن، با خط زیبای خود بیانیه انجمن را تقریر نمودند و بنده کمترین، از طرف انجمن، با تپقهای فراوان بیانیه را خواندیم. بیانیه مذکوربه شرح زیر است:

 انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، برگزاری سومین همایش سراسری دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ادکا را در روزهای 5 و 6 خرداد 1389، در شهر فرهنگ پرور شیراز، تبریک می گوید و به همکاران و دوستانی که در ادکا و انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز، با کوشش و زحمت بسیار، بار برگزاری این همایش را بر دوش کشید، خسته نباشید می گوییم و برای آنها موفقیت و سربلندی بیشتری را خواهانیم.

برگزاری چنین همایشی با عنوان مطالعات میان رشته ای در کتابداری و اطلاع رسانی که موضوعی جدید و چند وجهی است، آنهم به همت دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاههای کشور، خبر از شکوفایی رشته کتابداری و اطلاع رسانی و بر آمدن نسلی تازه می دهد. نسلی که خستگی را نمی شناسد و دل در پی یادگیری موضوعهای تازه نهاده، آنهم همراه تفکر و اندیشیدن.

هیات مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، ضمن عرض تبریک مجدد برای همکاران موفقیت روزافزون و برای کتابخانه ها و کتابداری ایران زمین، شکوفایی و سربلندی فزاینده ای را آرزو می کند.

پی نوشته خاطره بازانه:

وقتی داشتیم این متن را تایپ می کردیم یاد بهار سال 1381 افتادیم. سالی که انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز، به همت دانشجویان فعال آن زمان همچون آقای علی حمیدی، علیرضا خسروی، رضا بصیریان، خانمها علیخواه، بیدهندی، محمدپور، صابری، زارعی و خیلی های دیگر که نامشان در این مقال نمی گنجد، همایش جامعه اطلاعاتی و نیازهای آن را برگزار کرد. همایش یک روزه ای که البته هرگز مجموعه مقالات آن در قالب یک کتاب منتشر شد و آن زمان هنوز وبلاگی نبود که خبر این همایش را منتشر کند. فوتوبلاگی نبود که تصاویر همایش را منتشر کند. خاطرم هست که آن سال همه ارائه دهندگان مقالات، یک جلد دیوان حافظ به رسم یادگار گرفتند. از آن همایش چیزی در یادم نیست جز دلهره هایی که داشتیم برای اجرا و مدیریت کاری که تجربه اول بود. سخنرانی هایی که بدون اسلایدهای پاور پوینت بود. چون هنوز مثل امروز رسم نشده بود که هر سخنران کل مطالب مقاله اش را در مجموعه های دلفریب پاورپوینت بریزد و قرائت وار به ارائه آن بپردازد. بله. از آن زمان تنها چیزی که برایمان به یادگار مانده، خاطراتش هست و یک پوستر که فراخوان مقاله را تشریح می کرد. خوب یادمان هست که کل دیوارهای راهروهای دانشکده را با این پوستر رنگی کردیم و به خاطر همین کار، توبیخ غیررسمی شدیم! به هرحال خواستیم ادای دینی کنیم به همایشی که انجمن فعال و شاداب و جوان آن روزها برگزار کرد و در بین همایشهای دیگر گمنام ماند...

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

عضویت در کمیته همایشها

از تمامی دوستانی که علاقه مند به فعالیت در کمیته همایشهای انجمن کتابداری ایران هستند درخواست درخواست خود را به همراه رزومه کاری خود برای نشانی ایمیل زیر ارسال نمایند.

aasnafi@gmail.com

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

اسلایدهای مربوط به درس بانکهای اطلاعاتی

دانشجویان کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی، اسلایدهای درس آشنایی بابانکهای اطلاعاتی حضورتان ارسال می شود. لطفا برای مطالعه جهت امتحان پایان ترم، آن ها را بارگذاری نمایید.

آشنایی با بانکهای اطلاعاتی مهم

خلاصه درس آشنایی با بانکهای اطلاعاتی

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

شتر مورد نظر کجاست؟!

وقتی که برای تکمیل پرسشنامه رساله خود، به یکی از مراکز اسناد رفته بودیم آرشیویست آنجا می گفت که امروز صبح، یک محقق از نروژ آمده بود و قصد داشت تا راجع به شتر تحقیق کند. این محقق ایتالیایی الاصل، به عراق و عربستان رفته بود و حالا در ادامه تحقیقات خود روی شتر، به ایران رسیده بود! یاللعجب! نگاهی به پرسشنامه کردیم و معرفی نامه هایی که ردیف در مقابلمان چیده شده...جز سرتکان دادن از سر افسوس کاری ازمان بر نیامد...


نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

یک همایش و خاطره بازی ها

شب گذشته به همراه 12 تن از دوستان ادکایی عازم شیراز شدیم تا به همایش مطالعات میان رشته­ای کتابداری و اطلاع رسانی: وضعیت موجود،چشم انداز مطلوب برسیم. تقریباً نیمی از صندلی های اتوبوس به ما اختصاص داشت. شب خوبی بود و لحظات خوبی را با دوستان سپری کردیم. صبح با یک ساعت تاخیر به شیراز رسیدیم و به محض رسیدن عازم تالار فجر برای رتق و فتق امور مربوط به همایش شدیم. تالار فجر..بسیار خاطره انگیز... روزی که برای اولین بار در این تالار در مورد روز جهانی کتاب کودک صحبت کردیم. روزی که در این تالار، مدتی کلاس سولفژ می رفتیم. حتی آن پیانویی که ده سال قبل پشت پرده روی سن بود، هنوز سرجایش قرار داشت! اساتید و حضار آمدند. یک لحظه یک نفر را دیدیم و خنده هایش و نگاهش ما را به لرزه انداخت. به یاد زنده یاد فرزین افتادیم. یک لحظه گفتیم خودش است. خود فرزانه فرزین است. ولی نه.. اشتباه می کردیم. خواهرانش بودند تا در مراسم یادبودش شرکت کنند. دیدار با آقای احمدی لاری هم ما را برد به گذشته های شیرین دوران کارشناسی. خلاصه حسابی خاطره بازی کردیم با هم.

مراسم تجلیل از خانم فرزین آغاز شد. کلیپی از عکسها و فیلمهایش گذاشتند. سالن به گریه افتاد. همه به یادش گریستند و یادش کردند. فرزین، کسی بود که دنبال اسمش در نمایه های استنادی نبود. به عشق و دوست داشتن استناد می کرد. یادش بخیر. سال 79 بود که با زنده یاد فرزین، کلاس گزارش نویسی داشتیم. قبل از شروع کلاس، مرحومه فرزین، شعری را از مولانا روی تخته سیاه (آن موقع هنوز وایت برد نبود به آن شکل!) نوشتند به این مضمون:

(( از محقق تا مقلد فرق­هاست  کاین چو داوود است و آن دیگر صداست

  منبع گفتار آن سوزی بود وان مقلد کهنه آموزی بود))

قرار بود در این کلاس با شیوه­های مقاله نویسی و نوشتن پروپوزال و گزارش به طور خیلی مختصر آشنا شویم و از ما خواسته شد یک مقاله کتبی و یک ارائه شفاهی داشته باشیم. فکرش را بکنید. تازه در بیست سالگی، یاد بگیریم که تحقیق چیست و چگونه باید علمی تحقیق کرد! یعنی دوازده سال درس خواندن هیچ نشانی از آشنایی با شیوه های تحقیق نداشت. آن موقع در مدرسه، اگر کسی سر کلاس برای اطلاعات بیشتر سوالی می کرد هم از سوی دیگر دانش آموزان و هم از سوی معلم، تحقیر می شد و خطاب می آمد که ساکت! وقت کلاس را نگیر! حالا بعد از چند سال قرار بود به ما شیوه تحقیق کردن و گزارش نوشتن را یاد بدهند. حالا تا چه حد این تحقیقات که بعضاً هم چسب و قیچی بود خوب از آب در می آمد خدا عالم است.

بعد از برگزاری مراسم یادبود و پذیرایی، سخنرانی های علمی و نیز ارائه مقالات آغاز شد که در روز اول بازخورد خوبی داشت و بحثهای قابل تاملی در حوزه مطالعات میان رشته ای مطرح شد. تمرکز بر روی این مساله بود که وقتی از میان رشته ای بودن یک حوزه بحث می کنیم، از ارزش رشته کاسته نمی شود. در حوزه های علمی مرزبندی نداریم. دوره این حرف که فلان دانش مال من است و به کسی اجازه استفاده نمی دهم، تمام شده است. همایش ساعت 17 تمام شد و شرکت کنندگان در همایش رفتند تا در تور شیرازگردی که شامل باغ ارم، حافظیه و سعدیه بود شرکت کنند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٠٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

سعید، کوچولوترین کتاب خوان فامیل

دوستان خانوادگی ما، سعید کوچولو را می شناسند. پسرک باهوش خانواده. اگر کمی با سعید گرم صحبت شوی، احساس می کنی که ده ساله نیست و بیش از سنش درک دارد. به شدت پیرو تفکر انتقادی است و هرچیزی را راحت قبول نمی کند. البته گفتنی است که هوش سعید، به خاله اش رفته است. مدتی است که سعید خان ملقب شده به کرم کتاب! برای اینکه تمام کتابهای غیر درسی اش را با شوق و ذوق مطالعه می کند. در سکوت و آرامش کامل، در حالیکه یک لیوان شیر و یک بشقاب بیسکویت دستش است، شروع به خواندن عمیق می کند. در مدت ده روز همه کتابهای نیکولا را خوانده. تا حالا هم هرچه کتاب از نمایشگاه کتاب امسال خریده بود، با دقت و سرعت خوانده است و حالا باز تشنه خواندن است. دایره لغات سعید بیشتر شده و باز هم عطش بیشتری برای خواندن دارد. اگر این سعیدها در جامعه مان زیاد بودند دیگر غمی نداشتیم.. حقوق شهروندی رعایت می شد، دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه، کتاب خوان بودند و اهل کتابخانه و خیلی چیزهای دیگر...کاهش همه یک جوری کرم کتاب بودیم...ولی فقط داشتن این کرم، دوای درد ما نیست... پس چیست؟! بگذریم. بازهم ذکر مصیبت می شود.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٥٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

یازده سال همت دانشجویی

بالاخره پرونده همایش یازدهم انجمن علمی دانشجویی کتابداری دانشگاه الزهرا هم بسته شد. این بار با یک موضوع بسیار خاص تحت عنوان نمایه سازی. دو روز مقالاتی از سوی دانشجویان ارائه گردید و بحثها و پرسش و پاسخهای بسیاری رد و بدل شد و حسابی همایش را گرم کرد. میزگردی هم در انتهای همایش برگزار شد که یکی از نقاط قوت همایش بود و سبب شد تا مطالب جمع بندی شود و دانشجویان بتوانند سوالات خود را به خصوص با کتابداران با تجربه ای که از کتابخانه ملی و ایرانداک آمده بودند درمیان بگذارند. روزی که همایش دانشجویی کتابداری دانشگاه الزهرا شروع شد، ترم اول کارشناسی بودیم و حالا هم اواخر دوره دانشجویی را سپری می کنیم. مهم، حفظ این سنت سالانه اردیبهشتی و نیز ایجاد فضایی برای تمرین دانشجویان و تعامل یافته ها و تجربیات است. به همه برگزار کنندگان این  همایش و اساتید حامی آنها خداقوت می گوییم. انشاله همایشتان مستدام.

عطف روی شیرازه آمد

از مدتها پیش جلال (حیدری نژاد) گفته بود که قصد دارد نشریه متمایز راه اندازی کند. مترصد فرصتی بود تا این مجله را روی وب بفرستد. با محسن و جلال در اتاقش در کتابخانه ملی، راجع به عطف زیاد صحبت کرده بودیم. میدانستیم که الان به غیر از وبلاگهای کتابداری، اهالی کتابخانه و آرشیو ایران نیازمند یک مجله پویا هستند تا بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و در آن مقالات صرفاً پیمایشی جدولی و نموداری نباشد و همینطور بحثهای کسل آور. جایی باشد برای زنده کردن ایده ها، و تبلور اندیشه های جدید و نقادانه. تا اینکه روز چهارشنبه هفته قبل، پیش از آغاز جلسه هیات مدیره انجمن کتابداری ایران، او را در دفترش دیدیم که سخت مشغول است و در نهایت گفت که عطف از روز شنبه روی وب است. تا بعد از ظهر که از اتصال به سه دبلیوی معروف خبری نبود. لیکن حوالی ساعت 14 که برقراری ارتباط با دهکده جهانی میسر شد، چشممان به جمال عطف روشن شد. این بار عطف آمده است تا روی شیرازه باشد. زنده باد به جلال که اندیشه کتابداران را جمع و اشاعه می کند تا به قول خودش ((سهمی در کهکشان رسانه ها داشته باشیم.)).

 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٠٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

بعد از ظهر چهارشنبه هفته گذشته، در دفتر انجمن کتابداری ایران در کتابخانه ملی ایران، در ساعت 14، صد و دهمین جلسه انجمن کتابداری ایران برگزار شد. در این جلسه، اعضای منتخب و اعضای قبلی هیات مدیره حضور داشتند. دکتر فتاحی در ابتدا، از نشست مشترک بین اعضا ابراز خشنودی کرد و بیان داشت که امید است تا انتها این همدلی بین اعضا باقی باشد. آنگاه بر اساس سرفصلهای تعیین شده، مواردی در جلسه مورد بحث قرار گرفت. اعلام همایشهای ماهانه برنامه ریزی شده و پیش رو، اعلام کارگاههای آموزشی برنامه ریزی شده و پیش رو، اعلام موجودی خزانه، ادامه کار خبرنامه انجمن، بحث پیرامون برنامه راهبردی انجمن و سیاستهای آتی، بحث پیرامون چگونگی تعامل با شاخه ها و فعالیتها و بودجه آنها و بحث پیرامون همایش ملی سال 1389 انجام شد. پس از بحثهای صورت گرفته، انتخابات داخلی انجمن جهت تعیین ریاست انجمن برگزار شد. در نهایت، با اکثریت آرای اعضا، آقای دکتر رضایی شریف آبادی به ریاست انجمن کتابداری ایران برگزیده شد. آقای دکتر نوراله مرادی به سمت نایب رییس انجمن رسید و آقای حافظیان رضوی خزانه دار انجمن شد. آقای دکتر علیرضا نوروزی، مسئول کمیته انتشارات، آقای دکتر علیپور حافظی، مسئول کمیته پژوهش، آقای سید مهدی طاهری، مسئول کمیته آموزش، امیر رضا اصنافی، کمیته همایشها، و خانم مریم اسدی مسئول روابط عمومی شدند. این جلسه در ساعت 16 به کار خود پایان داد و مقرر شد اعضای جدید در روز 12 خرداد، جهت برگزاری جلسه نخست، در دفتر انجمن حضور داشته باشند. انجمن با کوله بار تجربه ای که از دوره های قبل دارد و انگیزه اعضای جدید، حرفهای زیادی برای گفتن خواهد داشت. به شرطی که کتابداران، صرف فعل حداکثر مشارکت را فراموش نکنند و با انجمن خودشان همراهی کنند.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:۳٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ خرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم