کتابداران فردا

8=1000

دیروز وقتی وارد بخش ورود اطلاعات وبلاگ کتابداران فردا شدیم، در قسمت گزارشها دیدیم که نوشته شده تعداد یادداشتهای ارسالی: 999. گفتیم عجب! شدیم هزارتایی... هزار تا یادداشت در طی هفت سال و چهارماه وبلاگ نویسی. با خبرهای خوب. خبرهای بد. مطالب تکراری، مطالب جدید، مطالب انتقادی، مطالب طولانی، مطالب کوتاه، و خلاصه این چند سال را با این وبلاگ زندگی کردیم و داستانها داشتیم. سعی کردیم آن چیزی که به ذهن می رسد به سرانگشتان بفرستیم و با دیگران قسمت کنیم. شاید باید روزی هزاران بار ممنون این ده انگشت باشیم که این چند سال را تحمل کردند و دم بر نیاوردند و به این سو و آن سو نچرخیدند و سوگیری(!) هم نداشتند! از موهبتهای این وبلاگ، آشنایی با دهها دوست و رفیق بود که همواره یاریگر و مشوق ما بودند و خدارا شاکریم که چنین دوستانی در اطراف ما هستند. اطاله کلام نکنیم. امیدواریم در این هزار پست، این انگشتان، فقط در راه خدمت به کتابداران و اهالی کتابخانه روی صفحه کلید بالا و پایین شده باشند و نه در راه سوگیری های آشکار و پیدا.

بی سخن، آوازه عالم نبود   این همه گفتند و سخن کم نبود

جنبش اول که قلم بر گرفت    حرف نخستین زسخن در گرفت

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۱٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

اگر اینترنت نبود...

تصور کنید خسته و له شده از یک روز گرم و کارهای طاقت فرسایید و چیزی برای شام هم ندارید! سه نفر آدم گرسنه از 118 کمک می گیرند تا یک شماره فست فود نزدیک منزل را پیدا کنند ولی هر بار این بانک اطلاعاتی می گوید که چنین شماره ای ثبت نشده! مذاکرات با همسایه زیرین جهت دریافت شماره فست فودی مورد نظر به جایی نمی رسد! ناگزیرید یا گرسنه بمانید یا...خدای من ...اوره کا! یک سرچ کوچک کمک کرد تا شماره این فست فودی گمنام را پیدا کنیم و سه نفر آدم از گرسنگی نجات یابند! اگر اینترنت نبود و کتابدار هم نبود تلف شدن از گرسنگی هم حتمی بود!

همایش ماهانه انجمن کتابداری ایران

دومین همایش تابستانه و ماهانه انجمن کتابداری ایران این بار،‌با سخنرانی سرکار خانم دکتر مریم صراف زاده در سالن ٨٠ نفره کتابخانه ملی ایران، روز سیزدهم مرداد ماه از ساعت چهارو نیم تا شش و نیم عصر برگزار خواهد شد. موضوع سخنرانی ایشان در مورد بهره گیری از قابلیتهای وب ٢ در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

ماجراهای تمام نشدنی این رساله

القصه! داستان تا آنجا رسید که دربدر و له له زنان، مشغول شناسایی مراکز آرشیوی و توزیع پرسشنامه ها بودیم. تا اینکه بالاخره طی تماس با آخرین جایی که قرار بود پرسشنامه ها را بگیریم و پیگیری آنها، ندا رسید که از بیخ و بن پرسشنامه تان گم شد و دیگر پیگیر نباشیم! گوشی تلفن حیرت زده ما را نگاه می کرد. بعد از خروج از شوک، گفتیم مشکلی نیست طبیعی است. ماجرا گذشت. تا اینکه... برای دسترسی به آخرین نسخه روزآمد شده یونی مارک، رایانامه ای ارسال کردیم به اخوی گرامی، آلن هاپکینسون و خواستیم این دستنامه را برایمان ارسال کند. سه دقیقه بعد، به جان خودمان راست میگوییم!! سه دقیقه بعد، فایل هفتصد صفحه ایش ارسال شد. هنوز که هنوز است در بهتیم! بهتی اساسی!

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

تجربه نخست

هفته قبل نخستین همایش ماهانه انجمن برای دور جدید برگزار شد. سخنرانی های آقایان سید مهدی طاهری و دکتر یعقوب نوروزی که هردو در مورد کتابخانه های دیجیتالی، رابطهای کاربری و استانداردهای آنها صحبت کردند. دست آخر هم به رسم یادبود لوحی به سخنرانان توسط آقای دکتر رضایی شریف آبادی اهدا شد. علی رغم پایان امتحانات، شروع تعطیلات تابستان و خیلی عوامل مداخله گر دیگر، استقبال خوبی از این همایش ماهانه به عمل آمده بود و جمعیت قابل توجهی از تالار دویست نفری را پر کرده بود. جای آقای عمرانی و دوستان عزیز انجمنی خیلی خالی بود که دوست داشتیم نخستین همایش دور جدید انجمن با حضور یک بزرگتر شروع شود و حداقل ایشان مجری برنامه باشند که متاسفانه در جلسه ای بودند و علیرغم اینکه میخواستند در همایش باشند این امر میسر نشد. ناگزیز خودمان با استرس کار را شروع کردیم. از بخت بد، روز اول با تاخیر شروع شد. سی دی سرود و قرآن گم شده بود و آقای ابوترابی ناگزیز شروع به رایت سی دی کرد! به هرحال دیدیم که همه معطل مانده اند و به هرحال برنامه شروع شد و آقای طاهری سخنرانی خود را شروع کردند. سخنرانی جامعی بود. بعد از یکی دو تا پرسش از ایشان، آقای دکتر نوروزی سخنرانی خود را ارائه کردند که سر وقت به پایان رسید. این اولین تجربه ما برای برگزاری همایش ماهانه انجمن بود. امیدواریم که خرابکاری نکرده باشیم و آبرویش را به باد نداده باشیم...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

همایش فردا را فراموش نکنید

فردا نخستین همایش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی در دور جدید برگزار می شود. همایش فردا را فراموش نکنید دوستان.

یان کنش پذیری استانداردهای کتابخانه های دیجیتالی

سید مهدی طاهری

نقش رابط های کاربری در کتابخانه های دیجیتال

دکتر یعقوب نوروزی

زمان: چهارشنبه 9 تیرماه 1389 - ساعت 30/16 – 30/18

مکان: تهران – بزرگراه حقانی (محور غرب به شرق) -  بعد از ایستگاه مترو میرداماد – بلوار کتابخانه ملی -  سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران – تالار دویست نفری

شرکت در این همایش برای عموم آزاد است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:۳٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۸ تیر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم