کتابداران فردا

برای بهبود دکتر حری دعا کنیم

دیروز در جلسه انجمن، از طریق آقای دکتر مرادی مطلع شدیم که آقای دکتر عباس حری متاسفانه در بیمارستان عرفان، به دلیل بیماری و مشکلات تنفسی بستری هستند. برای این استاد بزرگوار آرزوی بهبودی می کنیم و امیدواریم هر چه سریعتر از بیمارستان مرخص شوند. بیمارستان عرفان در سعادت آباد و ساعت ملاقات از چهار تا پنج بعد از ظهر است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

خبر فوری: و حالا آقای دکتر حاجی زین العابدینی

ساعاتی پیش باخبر شدیم که آقای محسن حاجی زین العابدینی از رساله خود با موفقیت در اهواز دفاع کرد و رساله ایشان با درجه عالی، مورد قبول داوران واقع شد. به آقای دکتر حاجی زین العابدینی تبریک فراوان عرض می کنیم. موفقیتهایشان پاینده باشد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٤٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

هنوز جا نیفتاده محو شد!

مسافران حرفه ای قطار، حتماً در ایستگاههای راه آهن، شاهد طرح کتاب در سفر بوده اند. طرحی که در آن، مسافران قادر بودند برای مطالعه در ایستگاه راه آهن یا خود قطار، کتابی را از بین کتابهای موجود در نمایشگاه، به امانت بگیرند، هزینه اش را پرداخت کنند و پس از مطالعه در همانجا یا در ایستگاه مقصد آن را استرداد کنند و مبلغ پرداختی را پس بگیرند. بگذریم که عناوین کتابها را که نگاه می کردید چنگی به دل نمیزد و بیشتر موضوعات آن در محدوده کتابهایی نظیر مردان مریخی.. و غیره و به طور کلی کتابهای زیاده از حد تصور، عامه پسند بود  و شاید بتوان گفت درصد بسیار ناچیزی با سلایق، علایق و ذائقه همه مردم مطابقت داشت، لیکن شاید کمترین فایده این قضیه، وجود عنصری به اسم کتاب در مقابل دیدگاه مسافران بود. چیزی که به نظر می رسد تقریباً از زندگی مردم خارج شده و کمتر رغبت به سوی آن می رود. دو سه هفته ای می شود که خبری از این غرفه های کتاب نیست و حتی استندهای مربوط به این طرح نیز، برچیده شده است. چه در ایستگاه مبداء و چه در ایستگاه مقصد. شاید متولیانش به این نتیجه رسیده اند نبودن به از خوب نبودن!(بدون سوگیری)

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

پایانی بر اولین های 84

پنج سال پیش، اولین دوره دکتری کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه شهید چمران اهواز، آغاز به کار کرد. در آن زمان، گروه کتابداری اهواز، چهار نفر را به عنوان نخستین دانشجویان دکتری این گروه پذیرفت. آن زمان، که در مرحله دفاع از رساله کارشناسی ارشد خود بودیم، با عزیزانی آشنا شدیم که هر چی بیشتر زمان گذشت، بر دوستی های ما و نزدیکی های ما هم افزوده شد و در زندگی شخصی و حرفه ای مطالب و تجربیات بسیاری از این عزیزان آموختیم. عزیزانی چون آقای محسن حاجی زین العابدینی عزیز، خانم دکتر مکتبی فرد گرامی و آقای دکتر حیدری نازنین. از مدتها پیش شاهد تلاشهای دوست عزیز و فرزانه خود، آقای محسن زین العابدینی بودیم که چطور شبانه روزی روی رساله دکتری خود کار می کند و اکنون این تلاشها به بار نشست و نوبت به دفاع ایشان رسیده است. با دفاع ایشان، پرونده اولینهای دوره دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز به پایان می رسد، لیکن این یک پایان نیست، بلکه تازه یک آغاز است.

آگهی دفاعیه آقای زین العابدینی به شرح زیر است:

هرچند که متاسفانه در جلسه دفاعیه وی حاضر نیستیم، لیکن برای ایشان، آرزوی موفقیت می کنیم.

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی

دفاع از پایان‌نامه دکترای کتابداری و اطلاع‌رسانی

 عنوان:

امکان‌سنجی به‌کارگیری الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر.) ایفلا در  پیشینه‌های کتابشناختی فارسی

 

استادان راهنما

دکتر عبدالحسین فرج‌پهلو   

دکتر مرتضی کوکبی

استاد مشاور

دکتر رحمت‌الله فتاحی

 دانشجو

محسن حاجی‌زین‌العابدینی      

 

زمان: چهارشنبه 28/7/89؛ ساعت 10-12

تالار دکتر پاک‌سرشت دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی

دانشگاه شهید چمران اهواز

 

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٤٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

تبریک فراوان به خانم دکتر مکتبی فرد

لحظاتی پیش باخبر شدیم که پایان نامه خانم دکتر مکتبی­فرد، رتبه دوم پژوهشهای جشنواره فارابی را به خود اختصاص داده است. بسیار از این خبر، مشعوف شدیم و مسرور که ایشان به شایستگی به این مقام رسیده اند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٥:٠٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

مهرانه عطف

بعد از مدتها انتظار بالاخره سومین شماره عطف هم در آمد. این بار بسیار خواندنی تر و متنوع تر از دو شماره قبل. عطف مهر را دریابید.

نشست آرشیوی انجمن

همایش مهرماه انجمن اینبار اختصاص به حوزه آرشیو دارد. در همایش ماهانه، آقای ایوب نازی در خصوص نسخ خطی و فهرست نویسی آنها، خانم عادلی درباره  استانداردهای توصیفی آرشیوی، و خانم باغستانی در ارتباط با میزان همخوانی عناصرکاربرگه های توصیف اسناد آرشیوی با استاندارد بین المللی توصیف آرشیوی(ایساد) در آرشیو ملی ایران، صحبت خواهند کرد. آقای دکتر رضایی شریف آبادی نیز مدیر این جلسه خواهند بود. لازم به ذکر است که همایش ماهانه مهرماه، به صورت پنل و نشست علمی برگزار می شود. از همه کتابداران و آرشیویستهای عزیز برای شرکت در این نشست، دعوت میکنیم تا در تالار ٢٠٠ نفری کتابخانه ملی، روز ٢٨ مهرماه از ساعت شانزده و سی دقیقه جمع شوند.

شاهکار آگاهی

خیلی جالب می شود یک نفر توی روز روشن، جلوی چشم این همه آدم ریز و درشت و غیره، درباره میزان مطالعه و کم بودن آن صحبت کند، بعدش یک مثال بیاورد از نویسنده کتاب وداع با اسلحه، توی چشم شما زل بزند و بگوید مثلا کتابی از ارنست همینگوووی! و دوباره و سه باره هم در خلال حرفهایش هی بگوید همینگووووی! وووی! آدم حرصش می گیرد خب ووووی!

یک ادکایی که از پیش ما رفت

یکی از دوستان ادکایی، خانم ریاحی نژاد، امروز ایران را به مقصد مالزی جهت ادامه تحصیل ترک کرد. برای ایشان آرزوی موفقیت و شادی داریم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

اوستا هستید یا استاد یا هر دو؟

روز گذشته، جلسه دفاعیه از پایان نامه دکترای خانم کامران برگزار شد. استاد راهنمای ایشان خانم دکتر فهیم نیا و آقایان دکتر رضایی شریف آبادی و کوشا مشاوران ایشان بودند.ایشان درباره رفتار اطلاع یابی هنرمندان مدلی ارائه کرده بودند. ضمن عرض تبریک به خانم دکتر کامران و آرزوی توفیق برای ایشان، یکی از اساتید داور ایشان، اگر اشتباه نکنیم آقای دکتر بختیاری یا بختیار زاده بودند، البته اگر نام ایشان اشتباه نوشته شده، لطفاً بفرمایید تا تصحیح شود، به هرحال آقای دکتر، که رئیس کتابخانه دانشکده هنرهای زیبا هم هستند، بیان داشتند که معمولاً از کتابخانه این دانشکده به ندرت استفاده می شود و گفتند که ساختار دانشکده هنرهای زیبا با سایر دانشکده ها متفاوت است. به گونه ای که عده ای از مدرسان در آنجا، استاد هستند یعنی تحصیلات آکادمیک دارند و غیر از تدریس، به پژوهش و نگارش کتاب و مقاله هم اهتمام می ورزند و برخی دیگر اوستا هستند که ممکن است حتی دیپلم هم نداشته باشند، اما به خاطر داشتن تخصص در یکی از حوزه های هنری، به صورت عملی به تدریس درس در دانشگاه می پردازند. البته ایشان گفتند این تمایز، باعث چالشهای در دانشکده شان برای ارتقای اساتید شده. جدای از این قضیه آخری، به نظر، نکته تامل برانگیزی بود. البته به تقسیم بندی ایشان میشود اوستای استاد و استاد اوستا هم اضافه کرد. یعنی با تجربه هایی که بهره ای از جنبه آکادمیک برده اند و متخصصانی که در کار خود خبره اند و تجربه عملی هم دارند. یعنی توجه به هردو جنبه نظری و عملی کار. این قضیه در رشته ما و هر رشته ای که جنبه عملی نیز دارد، نیز قابل تعمیم است. حالا شما اوستایید یا استاد یا هردو؟یا...؟

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

برخورد از نوع اول

امروز صبح که برای شروع اولین کلاس ترم جدید، وارد کلاس شدیم، بعد از صحبتهای مقدماتی تازه به این صرافت افتادیم که چرا دانشجوها یک جوری هستند. با تردید پرسیدیم که ببخشید بچه ها..شما رشته تون...کتابداری...هست یا..نه؟ یکصدا گفتند که نه! ما روانشناسی بالینی هستیم! سرتاپا قرمز شده و نفهمیدیم زیر خنده های زیرلبی دانشجوها چطور کلاس را ترک کردیم! به هرحال روز اول اینجوری شروع شد...

تغییر نسل کتابداران؟

جالب است. در روز اول کلاسها، وقتی از دانشجویان ترم اولی کتابداری و اطلاع رسانی، درباره چرایی و چگونگی انتخاب این رشته و دیدگاهشان نسبت به آن پرسیدیم، شاید اغراق نباشد که نزدیک به ٩۵درصد از آنها اعلام داشتند که با مشاور انتخاب رشته، در این زمینه صحبت کرده اند یا از والدین یا دوستان و آشناهای خود در این باره پرسیده اند و با تحقیق و بررسی نسبت به انتخاب این رشته اقدام کرده اند. نسبت به سالهای قبل، کمتر گلایه و شکوه داشتند و حتی از تغییر نام(!) حرف به میان می آوردند. یعنی ممکن است با نسل جدیدی از کتابداران روبرو باشیم که همگی با علاقه باشند؟ شاید گذر زمان همه چیز را مشخص کند...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٠٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

آرشیو کشان

خبر حذف روز اسناد ملی حیرت آور و عجیب بود و مثل بمب در جامعه آرشیویستها و نیز کتابداران ترکید! چون این روز متولی ندارد پس باید حذف شود. حال، از سازمان اسناد ملی، متولی برزگتر کجاست، خدا عالم است.

متن زیر را که در لیزنا نیز آمده، نامه آقای دکتر رضایی شریف آبادی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران است که تقاضا می شود ضمن مطالعه، نسبت به اطلاع رسانی آن اقدام فرمایید:

روز اسناد ملی هم موضوعیت دارد و هم متولی

روز سه شنبه 30 شهریور 1389، دبیر محترم شورای فرهنگ عمومی کشور اعلام کرد که چون روز اسناد ملی (National Archives day) بهمراه بعضی از مناسبت­های دیگر موضوعیت خود را از دست داده­اند یا متولی ندارند،  از تقویم رسمی کشور برای سال 1390 هجری شمسی  حذف خواهد شد. بسیاری از کسانی که به جایگاه و اهمیت آرشیو ملی در جامعه واقفند از این خبر شوکه شدند. نمونه ای از این اعتراض ها را می­توان در نوشته های زیر یافت:

درخواست دکتر محسن جعفری مذهب برای قرائت فاتحه به این مناسبت

http://www.ilisa.blogfa.com/

تعجب دکتر فریبرز خسروی، معاون سابق اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از بی اطلاعی دبیر شورای فرهنگ عمومی از اهمیت این روز و نشناختن متولی روز اسناد ملی

http://fkhosravi.com/?p=705

و بالاخره پرسش امیرعلی کشاورز که چرا روز اسناد ملی حذف شده با ذکر سابقه این روز

http://ir-archivist.blogsky.com/

ادامه مطلب
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٥۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

مهر خاطره انگیز، پاییز دل انگیز

سی و یک شهریور که می شد سلمانی ها هم شلوغ می شدند. پسربچه ها می رفتند تا موهای خود را که در تابستان آزاد کرده بودند، به دست استادسلمانی بسپارند. خاطرمان هست همیشه پیرایشگر می گفت مدرسه ای کوتاه کنم؟ و ما هم از آیینه روبرو با سر تأیید می کردیم. بعد با سری گرد و تراشیده شده، راهی منزل  می شدیم و مقدمات آغاز روز اول مدرسه  چیده می شد. هنوز هم آهنگ همشاگردی سلام، چندش آور و دلهره انگیز است و روزهای مدرسه، اولین دیکته، قایم شدن زیر نیمکتها هنگام بمباران، طعم شیرین غلبه بر مساله نوشته شده روی تخته سیاه، بوی سیگار دبیر فیزیک، بیزاری از شیمی آلی، لذت مهار یک ضربه پنالتی، زیر و رو کردن کتابها و جزوات در هر جمعه، گیج و ویج شدن از فرمولهای ژنوتیپ زیست جانوری، هراس از امتحانات معرفی و نهایی، سرمای شیرین غروب شیفت بعدازظهر، علاقه به مترجمی زبان و به ناگاه، کتابدار شدن... یک کتابدار فردا شدن. اولین کلاس با زنده یاد فرزین، هر روز و هر روز و هر روز گشتن در لابلای قفسه ها، صبحهای دل انگیز سازماندهی با آقای احمدی لاری، تجربه اولین سال شرجی و بدون پاییز در اهواز و....خب، خاطره بازی کافیست. فقط خواستیم تولد پاییز را گرامی داشته باشیم. کتابداران فردا، اساتید دیروز و امروز، کتابداران متخصص و با وجدان،  فصل پاییزی برگ ریزتان دل انگیز، و مهرتان خاطره انگیز.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم