کتابداران فردا

هفته ای پر از سخنرانی در اهواز

از دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز خبر میرسد که دوشنبه این هفته یعنی فردا، گروه کتابداری این دانشگاه سخنرانی های پیاپی خواهد داشت. این سخنرانی ها به شرح زیر هستند:

پرفسور مرتضی کوکبی

کمی یا کیفی: چگونه روشهای پژوهش کمی را با استفاده از روشهای پژوهش کیفی بهبود ببخشیم ( گزارش سفر اسپانیا)

10-9:30

پرفسور فریده عصاره

خانم مریم کشوری

مطالعه بروندادهای علمی دانشگاه تهران در وب گاه علوم در سال های 1989-2009 (گزارش سفر ترکیه)

10:30-10

دکتر عبدالحمید معرف زاده

مفهوم دانش در اندیشه حافظ

11:10-10:40

پرفسور فریده عصاره

آقای امین زارع

دیداری سازی ساختار بروندادهای علمی پژوهشگران ایران در نمایه استنادی علوم سالهای 2006-2000

11:40-11:10

آقای محمد حسن عظیمی

کتابخانه های دیجیتالی در دانشگاه ها: ضرورتها و الزامات،روشها و راهکارها

12:10-11:40

دکتر غلامرضا حیدری

جایگاه کتابداری و علم اطلاعات در جامعه اطلاعاتی

12:40-12:10

آقای امین زارع

اطلاع یابی در بافت زندگی روزمره

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

سهم من

کتاب سهم من را مدتی پیش، از دوست عزیزم، آقای محسن زین العابدینی امانت گرفتم تا بخوانم. تعریف این کتاب پرینوش صنیعی را شنیده بودم ولی وقتی شروع به خواندنش کردم، در دنیای عجیب و سحر آمیز فرو رفتم. دنیای پر از چیزهای متناقض. اینکه یک نفر چطور می تواند این همه شرایط متفاوت را حس کند و در موقعیتهای بسیار زجر آور قرار گیرد و سرآخر نیز با دلشکستگی عجیبی ماجرا به پایان برسد. کنار همه این ماجراهای گوناگون رخ داده در کتاب، یادداشتهایی که آقا محسن عزیز بر برخی جملات کتاب نوشته بود، خواندنی بود. حق باشماست محسن جان. خانم صنیعی ساحره ای در دنیای نوشتن است. هر کس در زندگی، سهمی دارد. سهم من را حتماً یکبار باید خواند تا این سهم را بهتر درک کرد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٥٥ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۸ آبان ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

سگه کجاست؟!

یکی از دوستان حکایتی را تعریف کرد که به آدمیزاد، حالت یک چشم گریه و یک چشم خنده دست میدهد. این دوست عزیز غیرکتابدار ما تعریف کردند که در نمایشگاه کتاب در سالی که رو به اتمام است، بین غرفه های ناشران خارجی در حال چرخیدن بودند که فردی دوان دوان و با عجله از وی می پرسد: آقا این انتشارات سگه کجاست؟ با حیرت پاسخ میدهد که همچین انتشاراتی نه به گوشم خورده و نه اینجا دیدم! طرف می گوید: بابا سگه دیگه! سگه! همان که گاهی مقالاتش رو هم رایگان میدهد! این دوست ما با کمی فکر فهمیده بود که منظور ایشان از سگه مذکور، همان  SAGE است! به حق چیزهای ندیده و نشنیده واقعا!

تبریک به آرشیویستها

بالاخره گنجینه اسناد هم به مجلات علمی پژوهشی پیوست.  به همه آرشیویستها به ویژه آقایان دکتر رضایی شریف آبادی و سادات، دست اندرکاران این نشریه، تبریک عرض میکنیم.

پیک 31 تایی

هفته گذشته که همایش ماهانه انجمن برگزار شد، نشریه پیک کتابداری انجمن علمی دانشگاه الزهرا هم ارائه می شد. نشریه ای که 11 سال است در حال انتشار است. خاطرمان هست در اواخر دهه 70، موج انتشار نشریات دانشجویی کتابداری در  اوج بود. شاید نزدیک به ده نشریه دانشجویی کتابداری منتشر می شد که الان از آن همه مجله، پیک کتابداری باقی مانده و یکی دو نشریه دیگر که آنها هم دیگر چند سال نامه شده اند! پیک از معدود کارهای مستمر این چندسال اخیر است. راز بقای ما در استمرار است یا عدم آن؟

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:٢۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

همایش ماهانه انجمن و جشنواره سیمرغ

همایش ماهانه انجمن، در 19 آبان ماه مفصل تر و متفاوت تر برگزار می شود. در این همایش که موضوع سخنرانی بر اف آر بی آر می گردد و دکتر فتاحی و دکتر ارسطوپور و دکتر مهراد و نیز مهندس محمدزاده سخنرانی خواهند کرد، جوایز برگزیدگان جشنواره سیمرغ از سوی شرکت نوسا، به برندگان آنها یعنی آقایان دکتر علیزاده، دکتر علیپور حافظی، خانم رحمتی تاش، خانم شریف، و خانم طبرسا اهدا خواهد شد. این گردهمایی بزرگ را از دست ندهید. مکان برگزاری همایش هم، سالن یوسف شریعت زاده و از ساعت چهار بعد ازظهر است.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

ادکا چهار تایی شد

چهارشنبه هفته قبل، رویداد بزرگ دیگری در عرصه کتابداری دانشجویی ایران به وقوع پیوست که نشان داد این عرصه منطبق بر اصل پنجم رانگاناتان، مرتباً در حال استمرار و توسعه است. برگزاری مجمع عمومی و انتخابات چهارم ادکا، نشان دهنده این بود که این حرکت که نقطه آغاز آن، آّبان ماه 1385 بود، به صورت مداوم در حال پوست اندازی و تحول است. شاید یکی از دلایل استمرار این روند، دانشجویی بودن این تشکیلات و داشتن روحیه تازه طلبی، علم جویی و ماجراجویی در این قشر باشد. از دلایل دیگر دوام این نوع از سمن، می توان به حمایتهای بی دریغ اساتید، و انواع سازمانهای مرتبط با خدمات کتابخانه و کتابداری اشاره نمود. در هر صورت، ادکای 4 همانند ادکاهای دور قبل با انرژی مثال زدنی و شور جوانی آغاز شده است و حال، زمان شناسایی چهره های مستعد، کارآ، مفید، جدید، فعال و در یک کلام، تربیت نسل جدیدی از کتابداران فرداست. ضمن عرض خداقوت برای ادکای 3 ایها، و ارج نهادن به زحمات بی مزد و منت آنها برای پیشبرد اهداف ادکا و ارتقای سطح علمی دانشجویان کتابداری ایران، و عرض تبریک به تشکیلات جدید ادکا در دور چهارم، برای همه ادکایی ها، چه بیرون از گود و چه داخل از آن، آرزوی توفیق داریم. ادکایی بودنتان، مستدام و تلاش و همتتان با دوام.

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٠٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٩ آبان ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

جشنی برای نسل فردا

به روال هرسال، مراسمی برای نوباوگان کتابداری ایران برگزار می شود. مراسمی که چهارسال پیش زاده شد و هدف آن، آشنایی هر چه بیشتر نسل آینده کتابداران ایران زمین با این حرفه است. وعده دیدار، سالن دویست نفره کتابخانه ملی،چهارشنبه ۵ آبان، ساعت چهار و نیم بعد از ظهر. همراه با برنامه های جذاب برای همه کتابداران. جشن کتابداران فردا را فراموش نکنید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٤۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳ آبان ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم