کتابداران فردا

واقعا چرا؟!

واقعاً در بلعیدن دود به وسیله سیگار و قلیان کشی خانوادگی و دوستانه چه لذتی است که در کتابخوانی خانوادگی و در محفل دوستان نیست؟! در فروش ادوات قلیان چه سودی است که در فروش کتاب نیست؟!البته اگر میگویید تلفیق این دو تا چی نمی دانم!

 

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

ای سرو ناز حسن که خوش می روی به ناز...

بالاخره بورسمان قطع شد. یعنی شش ماه است که قطع شده و تازه دیروز فهمیدیم! با این همه حالمان خوب است. ملالی نیست جز دور شدن خیال به مکانهای بعید و دور از دسترس که به آن بی قراری موعود می گویند. فالی به دیوان صاحب راز، خواجه شیراز زدیم. چنین آمد:

ای سروناز حسن که خوش می روی به ناز    عشاق را به ناز تو هر لحظه صد نیاز...

مجالی برای صبر نیست. به امید روز موعود، در طوافیم.

با این وجود چهارشنبه را فراموش نکنید لطفاً. مجمع عمومی انجمن کتابداری ایران. امّا اینبار در ساختمان گنجینه اسناد. وعده دیدار ساعت چهار بعد ازظهر آخرین روز فروردین 1390.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

کتابخوانی شبانه

خاطرتان هست که در پست قبلی گفتیم یک مطلب با رتبط هم داریم؟! حالا این شما و این هم مطلب با ربط.

در تعطیلات نوروز، آقا سعید که احتمالاً معرف حضور اکثر شماست، چند روزی مهمان ما بود. در خلال بازیهایی که انجام می داد پیک نوروزی اش هم تکمیل می کرد. پیک نوروزی شان با سالهای قبل و حتی دوران طفولیت ما فرق می کرد. یک سی دی چند رسانه ای بود که سوالات ریاضی-علوم-دینی و فارسی در آن به صورت تستی قرار داشت. سرگرمی و بازی و فیلم هم در آن موجود بود. خلاصه پیک نوروزی آنها خیلی جذابیت داشت. طوری که ما هم وسوسه شدیم با او مشغول حل کردن پیک شویم. البته با انجام این تفریح سالم، کلی به او ضرر زدیم. چون باانتخاب گزینه های اشتباه،‌معدلش حسابی آمد پایین!

خلاصه، بعد از همه ورجه ورجه کردنها، شب هنگام خواب، مراسمی به نام کتابخوانی قبل از خواب برگزار می شد. به این ترتیب که یک کتاب را انتخاب می کردیم و به صورت خانوادگی میخواندیم. آقا سعید کم کم داشت به این شیوه خو می گرفت و البته کمی هم مقاومت از خودش نشان می داد. ولی جالب بود یک روز که مشغول انجام مطالعه بودیم، یکی از کتابهای مانولیتو را از قفسه آورد و گفت این رو برایم بخوان. داستانهای مانولیتو هر چند جذاب، ولی طولانی است. گفتم شاید خسته شود. از ابتدا شروع به خواندن کردیم. با کمال دقت به مطالب کتاب گوش می داد. گاهی راجع به واژه ها سوالی می کرد و بعد دوباره مشغول گوش دادن می شد. به محض پایان مراسم کتابخوانی، بعد از کمی تامل گفت عجب کتاب جالبی!  و دوتا کتاب دیگر از مجموعه مانولیتو رو امانت گرفت تا بعدا در منزلشان بخواند. انصافاً هم هرچه کتاب برده یا خریده، سریع، با دقت و با اشتیاق خوانده. نکته جالب اینکه نکاتی را از کتابها به خاطر دارد که خود ما یادمان نیست! ولی افسوس که در مدرسه شان کتابخانه ندارند. تنوع کتابهای منزل ما هم برای او زیاد نیست و سعید خان، مشتاق خواندن. سعید و سعیدها کتابهای مناسب خود را می خواهند...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٢۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

...خواب خزان است یا بهار؟

آغاز دهه ١٣٩٠ مبارک. اولین پست دهه ١٣٩٠. مدتی است از نگارش رساله گذشته و در انتظاریم که چه زمانی، زمان موعود و به قول معروف، روز واقعه است. معلوم نیست. فعلا صبر باید کرد...

دستمان به صفحه کلید نمیرفت و به قول اصحاب بخارا دل و دماغ قلم رنجه کردن نداشتیم. اما می بینیم اگر ننویسیم حتی بیربط، روزگار هم نمی گذرد و احساس میکنیم نباتی بیش نیستیم. بنابراین تصمیم گرفتیم برای شروع هم که شده و برای اینکه فروردین ٩٠ بی پست نماند دو مطلب یکی بی ربط و یکی با ربط بنویسیم. امروز با مطلب بی ربط شروع میکنیم.

مطلب بی ربط: رادیوی اتوبوس روشن بود. بی اعتنا به صدای مجری، مشغول مطالعه بودیم که ناگهان مجری خبری خواند که کمی بهت زده شدیم. خبر این بود: طی بررسی های پژوهشگران، مشخص شد که کلاغها پس از نزاع دسته جمعی به سراغ هم میروند و با مرتب کردن پرهای یکدیگر از هم دلجویی می کنند!حیرت زده واکنش سایر مسافران را رصد کردیم. یکی چرت میزد. یکی مشغول فعالیتهای عملی با بینی خود بود. یکی پیامک بازی میکرد.خلاصه واکنش خاصی دیده نشد! خیلی دلم میخواست یکجوری این خبر را به حوزه کتابخانه ها و کتابداری ربطش بدهم ولی نشد! باید دید چه رابطه معناداری بین کلاغ- آغاز نزاع گروهی-به هم ریخته شدن پرها-پایان نزاع گروهی- دلجویی- مرتب کردن پرها وجود دارد. یعنی چطور میشود به کتابداری ربطش داد آن هم این وقت روز؟!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم