کتابداران فردا

تجربه دوره مجازی

در سالهای 1387 تا 1389با ابزارهای ارتباطی مثل گوگل تاک، اوو یا اسکایپ سر کلاس کار کرده بودم. به خصوص درس مرجع شناسی لاتین که در سمنان تدریس میکردم، ماهیتی داشت که تلاش میکردم دانشجویان با این ابزارها آشنا شوند و توانایی تعامل با کاربر را از این طریق داشته باشند. اما از ترم جدید که دوره مجازی کارشناسی ارشد در دانشگاهمان شروع شده به نظرم بسیار جذاب می آید و تقریبا هیچ وقت تلف شده ای در آن نیست. همه هم در کلاس مشارکت دارند. همکاران دیگر هم با این نظر موافقند. هر چند بسیار سخت و انرژیبر است ولی برای خودما جالب و آموزنده است. این نشان از پویایی محیطهای آموزشی و محدود نبودن آن به مکان دارد و اینکه بیشر در هر شرایطی قادر است بیاموزد و بیاموزاند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

شروع یک دوره جدید

هفته پیش، مراسم معارفه دانشجویان جدید و پیشکسوت با اعضای گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی، در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار شد. دانشجویان هر کدام خود را معرفی کردند و همکاران عزیز و گرامی گروه نیز درباره فعالیتهایی که یک دانشجو باید در طول دوره دانشجویی انجام دهد صحبت کردند. جلسه جمع و جور و صمیمانه ای بود. حسن قضیه این بود که دانشجویان دوره مجازی هم شرکت داشتند و از نزدیک دیدیم که با چه کسانی کلاس داریم! به هرحال، دوره مجازی علی رغم فشار سنگینی که برای ضبط درسها و برگزاری کلاسها دارد بسیار جذاب است و تقریبا هیچ زمان پرتی ندارد و تلاش می شود از لحظه لحظه این دو ساعت در هفته، استفاده شود. ضمن اینکه حضور دانشجویان روزانه هم فرصتی است تا بتوانیم دوباره روی مطرح کردن مسائل درسی جدید، و نیز تشویق آنها به فعالیتهایی انجمنی-ادکایی تمرکز کنیم. روزهای پرکاری در پیش است، هرچند در فصل خزانیم ولی بهار تلاش و فعالیت تازه اغاز شده است. فکر میکنم خانم انصاری، کتابدار پرتلاش کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید بهشتی، عکاس این عکس بودند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

لطف است یا وظیفه؟

دیروز در حین انجام کارها، سی دی مجموعه قصه های مجید را به یاد روزهای کودکی گذاشتم و گوش میکردم. وقتی آن دوران، قصه های مجید را می دیدم، بیشتر نوشته های کتاب قصه های مجید را در نظرم می آورد. این کتابها را وقتی اول راهنمایی بودم میخواندم و بسیار برایم جذاب بود.  واقعاً تجسم چالشهای زندگی اش و درگیری هایش با بی بی، برای دوران کودکی که نه ایکس باکسی بود نه وای فای و نه اساساً وب 2، دنیایی سرشار از تخیل و تفکر را به وجود می آورد. القصه، بر حسب تصادف، آن قسمتی از مجموعه قصه های مجید را می شنیدم که برای خواندن یک کتاب به  کتابخانه می رود و کتابدار می گوید تا پرسشنامه را تکمیل نکنی، عکس نیاوری و هزینه ثبت نام ندهی نمیشود کتاب را از کتابخانه بیرون ببری! از همین برخوردهایی که بعضاً از ناکتابدارانمان می بینیم. آخر سر هم برای اینکه مجید دل کتابدار را به دست آورد یک شعر خواند که اثربخش هم بود:

الا ای بانوی خوب کتابدار

که نیستی دم به دم در فکر دینار

امانت ده کتاب نیمه خوانده

بخوانیم و بیاموزیم نکات و پند بسیار

هزینه عضویت، کارت، پرسشنامه

دیروز سر کلاس راجع به برخوردهای کتابداران با دانشجویان صحبت کردیم. هر کسی ایده و نظر خودش را مطرح کرد و همه هم درست می گفتند. به هرحال، همه چیز در این برخوردهای ناپسند دخیل است. از شرایط تربیت خانوادگی، ذات شخص، سیستم مدیریتی و مشخص نبودن فرق بین وظیفه و لطف می تواند در برخوردهای ناجور کتابداران اثر بگذارد و بزرگترین ضدتبلیغ برای کتابخانه و نیز رشته محسوب می شود که خیلی باید نسبت به آن مراقب بود. شاید اگر مجالی شود در کنگره انجمن، راجع به این مسائل هم بحث شود بتوان راهکارهایی را برای رفع یا کمرنگ کردن این معضل یافت!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۳ مهر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم