کتابداران فردا

گلگشت گیلکی (2)

برای روز دوم، لیلاکوه را برای گلگشت برگزیدیم. فضایی نسبتاً بکر با هوایی بسیار خالص و سرشار از اکسیژن. از چشمه ای در دل کوه لوله کشی کرده بودند و مردم با دبه های کوچک و بزرگ از این آب طبیعی می بردند. اهالی می گفتند این آب برای  کلیه ها خوب است. ولی دقیقاً نفهمیدم چه خاصیتی دارد. به هرحال، آب شیرین و گوارایی بود. در حاشیه مسیر کوهنوردی، حلزون های کوچک و بزرگ افتاده بودند. تعدادی را جمع کردم و با خودمان به تهران آوردیم. به نظرم رسید جنگل های این قسمت، نسبتاً خالص تر و بکرتر هستند. باران نم نم و زیبا، به طراوات هوا افزوده بود. حوالی ساعت 5 یا 6 عصر بود که به لاهیجان برگشتیم. شب خیلی خسته بودم کمی کتاب خواندم و خوابیدم. نتوانستم با دوستان همراهی کنم. روز بعد قرار بود به تهران برگردیم ولیکن کمی در پارکی که دارای استخر بسیار بزرگی بود پیاده روی کردیم. آفتاب تند تابستان، نسیم خنک و سرسبزی درختان روح آدم را تازه می کرد. با نظر جمع، یک شب دیگر را هم در لاهیجان ماندیم و روز بعد به سمت تهران حرکت کردیم. در میانه راه تقریباً همه خواب بودند که احساس کردیم اتوبوس بیش از حد توقف کرده!

متوجه شدیم که پمپ باد تایر عقب (همچین چیزی!) ترکیده و دیگر  اتوبوس قادر به حرکت نیست. ما در منجیل بودیم. سرزمین بادهای شدید! ساعت چهار عصر بود. راننده برخی مسافران را با اتوبوس های بین راهی فرستاد به تهران. ولی برای جمعیت زیاد ما اتوبوسی نبود. کم کم ساعت هفت می شد. تصمیم گرفتیم با سواری به تهران برویم. به هرحال، آخرین نفراتی بودیم که سوار شدیم و به سمت تهران حرکت کردیم. از خوش شناسی ما، راننده دانشجوی دکتری رشته برق بود. بسیار خوشرو، مودب و خوش سخن. سه ساعت راه را از دانشگاه و کتاب و درس گفتیم و شنیدیم تا سرانجام ساعت ده و سی دقیقه به مقصد رسیدیم. سفر پرماجرا و خاطره سازی بود. ولی هنوزم ته دلم عقیده دارم باید برای یک سفر این چنینی، همه برنامه ها و اطلاعات لازم را مکتوب کرد و همراه داشت تا پراکندگی عقاید کمتر پیش آید!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ امرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

گلگشت گیلکی (1)

جمعه هفته گذشته، گلگشتی را آغاز کردیم که اولش کمی تلخ بود و پایانش هم! اول خیلی راغب به سفر نبودم. نمیدانم چرا! ولی به هرحال دوست نداشتم. اما به تدریج با دوستان که همراه شدم دیگر از آن حال و هوا در آمدم. ساعت هفت و نیم صبح از ترمینال غرب در آمدیم  و به سوی لاهیجان حرکت کردیم. اتوبان روان و خلوت بود. کمی روزنامه خواندم. کمی با دوستان صحبت کردیم و کمی فیلم تماشا کردم. سیستم جدید اجرای فیلم در اتوبوس که پشت هر صندلی یک ماینتور بود مرا یاد اتوبوسهای سنگاپور انداخت. نزدیک منجیل، جاده کمی شلوع شد و این بیشتر به خاطر باریکی جاده بود. آسمان صاف و بدون لکه ای ابر و باران بود. در راه تعدادی خودرو تصادف کرده بودند و راه بندان نسبتاً سنگینی را درست شده بود. چه خوب که با خودروی شخصی نرفتیم. بی خود و بی جهت اعصابمان در مسیر به هم نمی ریخت. حوالی ساعت یک بود که به لاهیجان رسیدیم. از آنجا که 13 نفر بودیم با چهار خودرو به سمت محل اقامت حرکت کردیم. آقای افتخاری منتظرمان بود و محل اقامت بزرگ و مناسبی را برایمان تهیه کرده بود. به هرحال، بعد از سکنی گزیدن و صرف ناهار و کمی استراحت، به این صرافت افتادیم که چطور برنامه ریزی کنیم و کجا برویم. نظرات زیادی مطرح بود و به توافق نمیرسیدیم. این هم مشکلی است. در یک سفر با همراهان فراوان به جمع بندی رسیدن سخت است. به هرحال، توافق شد که برای شب اول، دریا را تجربه کنیم...

ادامه دارد...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ ; جمعه ٢ امرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

نبض کتاب منتشر شد

6 سال پیش در رادیو گفتگو برنامه ای داشتیم به اسم نبض کتاب. سردبیر این برنامه دوست عزیزم آقای علی اکبری بود. او آن زمان دانشجوی کارشناسی دانشگاه تهران بود. بعد از اینکه اصفهان فوق لیسانش را گرفت به مشهد رفت تا آنجا دکتری بخواند. پسری بسیار با ادب، با نزاکت، خلاق و فعال. مدتی را در یک پانسیون در خیابان ابوریحان هم خانه بودیم.در آن مقطع زمانی یعنی سال 1387 و 1388 یک طرح را به طور مشترک با ادکا اجرا کردیم که به عنوان یک برنامه رادیویی پخش شد. این برنامه در 13 جلسه از رادیو گفتگو پخش و بعد هم دیگر در جامعه کتابداری ایران بدون دریافت هیچ بازخوردی به باد فراموشی سپرده شد. با خود فکر کردم حیف است نتوان از محتوای این برنامه ها بهره برد. به خصوص دانشجویان  کارشناسی و حتی عامه مردم میتوانند از این برنامه ها بهره ببرند. این شد که از دانشجویانم مدد طلبیدم و در یک کار بسیار فشرده، فایلهای صوتی را پیاده کردند. حدود یک ماه هم ویراستاری مطالب طول کشید. با آقای بهره بر، مدیر نشر همارا، صحبت کردم و ایشان خاضعانه پذیرفتند کتاب را منتشر کنند. امروز این کتاب به دستم رسید و حاصل زحمات این کار گروهی را دیدم. امیدوارم که اثر قابل عرضه ای در جامعه علم اطلاعات و دانش شناسی باشد.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

فارغ از تحصیل یا تحصیلات ادامه دارد؟

4 سال و بیست روز پیش در چنین روزهایی در اهواز، در گرماگرم دفاعیه ام بودم. دفاع از رساله دکتری. در این جلسه 4 ساعت تمام سرپا ایستادم و پاسخگوی سوالات ریز و درشت بودم. کارم را با انگیزه، تمام و کمال انجام داده بودم ولی باز ته دلم شور می زد. لحظات به سختی می گذشت. یک سوال تمام می شد و سوال دیگر. یک آن، انرژی ام تمام شد و گفتم من همه موارد را که مطرح کردید می پذیرم! نمیدانم چرا این را گفتم! استاد عزیزم، پروفسور کوکبی با تعجب به من خیره شد و گفت: چی میگی مرد حسابی؟! چی رو قبول می کنی؟! باید دفاع کنی. نمیشه که! تا حدی که توانایی داشتم جلو رفتم ولی ضعف شدیدی پیدا کرده بودم که ادامه مذاکرات و دفاعیات را با دشواری مواجه کرده بود. دکتر کوکبی وارد صحنه شد و دفاع جانانه ای کرد. پشت سر ایشان دکتر رضایی شریف آبادی، استاد مشاورم. از چهره داورها می شد خواند که هنوز راضی نبودند. با خود گفتم نکند دوباره باید دفاع کنم؟ به چهره نگران پدر و مادرم، و چهره پر از امید همسرم، چشمان خندان و اشارات امیدبخش دوست عزیزم دکتر علی حمیدی و سایر دوستان می نگریستم. سرانجام حکم به خروج ما از تالار دکتر پاک سرشت دادند. لحظه ها پر التهاب می گذشت. جلسه طولانی شده بودند و سرانجام دکتر معرف زاده ندا داد که متهم داخل شود!

پس از ذکر مقدمات، نمره ام را خواندند. درجه عالی و نمره 18.25. باری از دوشم برداشته شد. روز پر التهابی بود و گرمای هوا به این التهاب می افزود. نهار دسته جمعی در رستوران دانشگاه، بر بحث و جدلهای علمی و تقابلهای جلسه دفاع پایان داد و به قول خانم دکتر عصاره، باید این ((قل)) آخر را هم آدم بخورد تا حسابی پخته شود. روز پر خاطره ای شد. روز بیست تیرماه 1390، پایان تحصیلات رسمی و آغاز تحصیلات به سبک و سیاق و روشی دیگر.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

کتابخانه ای که دوستش دارم

نمای اول: کتابخانه دوست داشتنی

این هفته ای که گذشت جلسه ای مفصلی با حضور کتابداران کتابخانه و معاونت محترم پژوهشی دانشکده درباره کارهای کتابخانه داشتیم. درباره همه چیز صحبت کردیم. از نیازها و انتظارات کاربران تا کارهایی که باید انجام بدهیم و نداده ایم و کارهایی که به خوبی انجام می شود ولی دیده نمیشود. نتیجه مذاکرات این شد که هر کاری در کتابخانه انجام می شود به صورت مکتوب ثبت و بعداً گزارش شود. کتابداران هم دفترچه گزارشها تهیه کردند، فرمهای مخصوص نیاز و نظرسنجی از کاربران ایجاد کردند و خلاصه دارم کتابخانه را همان کتابخانه پویا می بینم و خیلی از این بابت خوشحالم. امیدوارم که این جریان مستدام باشد.

نمای دوم: جلسه دفاعیه دیگر

سومین جلسه دفاعیه دانشجویان گروهمان برگزار شد. دفاع خانم ارشدی به راهنمایی دکتر عرفان منش و مشاوره دکتر سالمی. همه چیز خوب و کامل بود. دکتر نوروزی چاکلی هم به عنوان داور خارجی از پایان نامه رضایت داشت. نتیجه کار خانم ارشدی را روی وب سایت دانشگاه گذاشتیم. حتماً بازخوردهای خوبی خواهد داشت.

نمای سوم: صف جسمی یا صف روحی؟!

چند وقت پیش در تدارک افطاری برای جمع دوستان پیشکسوت ادکایی بودم و در حال برگشت به سمت منزل. دیدم که عجب صف طولانی! فهمیدم که جماعتی برای فلان خوراکی در این گرما که بلانسبت آدم روده هایش هم کارشان را فراموش می کنند، ایستاده اند. بعد از افطار هم که بیرون رفته بودم دیدم فلان فست فودی صفش سر به ته خیابان می زند. مقایسه ای کردم بین صف کتابفروشی، صف کتابخانه و صف خوراکی فروشی...دو دو تا چارتا بین قیمت آن خوراکی و قیمت فلان مجله و کتاب. بعد دیدم اینجوری قاطی می کنم و غصه میخورم گفتم بهتر است بروم روی پرونده ارتقایم کار کنم که اوضاعش خیلی بی ریخت است! باید مقالات علمی پژوهشی ام بیشتر شود...

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

به چه کار آیدت ز آن ورقی؟!

دیروز رفته بودم فلان بانک تا برای بهمان مجله، هزینه انتشار مقاله را بپردازم. البته برایم عجیب بود که این مجله همه کارش الکترونیکی بود جز پرداخت هزینه! باید فیش را برایشان ایمیل می کردیم. این هم از عجایب عصر وایبری است! خلاصه در این گرمای دهشتناک، رفتم به بانک و فیش را کامل کردم. موقع پرداخت متصدی بانک پرسید مجله هزینه را میخواهد چه کار؟! گفتم شرط انتشار نهایی مقاله پرداخت این هزینه است. گفت خب حالا چه سودی برای شما دارد؟ گفتم فوقش امتیاز پژوهشی دارد. از بالای عینکش نگاهی کرد و گفت همین؟! گفتم بله دیگر! چیزی غیر از این باید باشد. سری از روی تأسف تکان داد. فیش کامل شده را تحویل داد و دکمه شماره مشتری بعدی را زد. در حالیکه مبهوت حرکتش بودم از بانک خارج شدم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ تیر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

بی جهت نیست که ایشان به بزرگی نامند

مراسم بزرگداشت استاد کتابداری ایران (دیگر نمیگویم مادر یا پدر که بعداً دوباره نگویند فلانی بیکار است و برای همه پدر و مادر می تراشد!) دیروز در موقوفه مرحوم افشار برگزار شد. وقتی اسم پوری سلطانی می آید برای ما که هنوز اول راهیم، برچسب بزرگ خدمات فنی و توضیحات جامع و مفصل آن به چشم می آید. برای دیگران که عمری با او زیسته اند، سختی، مقاومت، تلاش، پشتکار، مهربانی و سخاوت در علم. هیچکس یک شبه به بزرگی نرسیده. نه استاد انصاری، نه استاد سلطانی و نه هیچ یک از بزرگان. همه با خون دل و زحمت به اینجا که می بینیم رسیده اند و چه مشقتها کشیده اند. ما شاید یک دهم آن سختی ها را هم نکشیده ایم. در روزگاری که نه تلگرامی بود و نه وایبر، این بزرگواران کتابها را با تمام وجود تحلیل می کردند و عاشقانه به کتابداری می پرداختند.

دیشب بعد از مراسم با خودم فکر کردم چرا به این گونه بزرگداشت ها می رویم؟ یک عکس یادگاری برای پز دادن؟ خود را مطرح کردن؟ دیدن خطوط چهره اساتید که نشان از زحمات آن ها دارد؟ گرفتن تجربیاتشان؟آموختن بیشتر؟ کدام؟ همان دیشب کتاب زندگی پرویز پرستویی را میخواندم. واقعاً از ته دل غصه میخوردم که چنین فردی چه سختی هایی کشیده تا الان به این درجه از محبوبیت و شهرت رسیده. حتما باید این گونه افراد را خواند و از تجربیاتشان بهره برد. باید ورق زد و بارها خواندشان. قبل از اینکه در کتابخانه ابدی، قرار گیرند و دیگر دسترسی بهشان مقدور نباشد. تحمل، خلاقیت، علاقه، پشتکار همه چیزی است که در زندگی این بزرگان میتوان دید چه کتابدار و چه غیر کتابدار. پس بی جهت نیست که ایشان به بزرگی نامند چون که این نام همه از کوشش و سختی دارند

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٢٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

مشاور یعنی؟!

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:۱٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

پیشته نه، با آنها مهربان باش

گاهی به نظرم می رسد یکی از کارکردهای کتابخانه های عمومی این میتواند باشد که مهربانی کردن با حیوانات را به کودکان یاد دهد. بسیار پیش آمده که شاهد این قضیه هستیم که کودکان به محض دیدن یک پرنده، قصد گرفتنش را می کنند به محض دیدن یک سگ به دنبالش می دوند، تا یک گربه را می بینند صدای سگ را در می آورند و بزرگسالان نیز همپای آنها یک پیشششته جانانه نثار گربه می کنند!به بچه ها یاد بدهیم که با طبیعت اطراف خود به خصوص با حیوانات مهربان باشند و اینکار میتواند در کتابخانه هم رخ دهد. این مطلب را برای این نوشتم که خاطره ای از دوران طفولیت یادم آمد و همزمان برنامه مستندی می دیدم که بچه ها در یک کتابخانه مدرسه، حیوانات مورد علاقه شان را می آوردند و راجع به آنها برای بچه ها صحبت می کردند. اما خاطره کذایی! مربی مهدکودکمان، یک همچین کاری را از ما خواست. نگارنده این سطور هم با هزار زحمت و مصیبت، یک عدد کفش دوزک را شکار کردو با خوشحالی روز بعد به مربی داد. البته بقیه دوستان حیوانی را نیاورده بودند تنها زحمتی که کشیده بودند این بود که حیوانات عروسکی کوچولویی را بیاورند که مربی آنها را روی دیوار نصب کند. همین قاعده مشمول کفش دوزک کوچک مهربان من نیز شد. خانم مربی، با عطوفت تمام کم نگذاشت و با یک سوزن ته گرد، حشره بی نوا را با چکش به دیوار کوبید تا کنار سایر حیوانات باشد! تا دقایقی حیرت زده به این صحنه نگاه کردم و نمیدانستم الان چه کار باید بکنم؟! هنوز هر وقت کفش دوزک را می بینم یاد آن روز می افتم. بی خود و بی جهت!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٦:٢٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

ایرانیان در کول نت

امسال هم کول نت، همایشی که مرتبط با حوزه علم سنجی و وب سنجی و حوزه های مرتبط است، با ریاست خانم دکتر کرشمر برگزار می شود. از سال 2006 سعی داشتم در این همایش مقاله داشته باشم ولی در هیچکدام نتوانستم شرکت کنم! انشاله امسال موقعیتش فراهم شود. کول نت 2015 در هندوستان، در شهر دهلی نو برگزار می شود. فهرست مقالات ارائه شده به صورت پوستر و شفاهی در این کنفرانس میتوانید ببینید. شاید کول نت امسال به خاطر حضور زیاد ایرانیان، بیش از 20 مقاله، آفر خاصی به کتابداران ایرانی بدهند.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٢:٥٠ ‎ق.ظ ; شنبه ٩ خرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

فقط برای به اشتراک گذاشتن

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۳:٤۱ ‎ق.ظ ; جمعه ۸ خرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

دور از دیار کریمان

برای هفته نمایشگاه، با همکاری صمیمانه آقای دکتر رضایی زاده از گروه علوم تربیتی، بیش از 60 عنوان کتاب از انبار اداره ارشاد در سعادت آباد تحویل گرفتیم. همه کتابها را به اتاقم بردم. بخش اعظمی از کتابها را به کتابخانه دانشکده بردیم. احساس میکردم به خصوص در حوزه رمان و داستان کمبود داریم که کمی از طریق این کتابها جبران شد. برخی کتابها را هم به همکاران دادیم. آنهم یک بوک پارتی کوچک! واقعا چقدر خوب می شد یک چنین پارتی یا جشن کتاب داشتیم و همه به هم کتاب میدادند یا با ولع بین کتابها می چرخیدند! قرار بود امشب برای کرمان پرواز داشته باشم. عنوان سخنرانی درباره واقعیت افزوده بود. طلسم نرفتن به همایشها شروع شد! علی رغم اینکه دوستان برای تدارک همایش و اسکان زحمتهای زیادی که کشیده بودند ولی متاسفانه نشد که برویم. به هرحال، مشکلات کاری و فشار آخر ترم زیاد است و گاهی جلسات غیر منتظره رخ می دهد. امیدوارم پوزشم را بپذیرند که نمیتوانم بروم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٢۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

شگفتی در سرعت عمل

از عجایب روزگاری که همه چیز در آن تند و سریع است یکی هم اینکه، یک بار باید سالها چشم انتظار باشی تا بلکه یک داور دلش به رحم بیاید و مقاله دریافتی شما را پس از ماهها انتظار به داوری بنشیند، یکی دیگر هم اینکه وقتی پرونده مقاله ات را بررسی می کنی می بینی داور مثلا ساعت 10 مقاله را دریافت کرده و ساعت 10:03 نتیجه نهایی را اعلام کرده است! حکایتی جالب و غیر عجیب است! چون مدتهاست در حال عادت به تعجب نکردن هستم! خاطرم هست در دوران طفولیت، وقتی به پزشک نزدیک منزل مراجعه می کردیم ده دقیقه هم نمیشد نسخه را می پیچید! با چند سوال و نگاه! نه معاینه نه اندازه گیری فشار! مثل اینکه میتوانست همه را در یک نظر اسکن کند و خروجی بدهد. شاید هم نسخه ها را از شب قبل حاضر می کرد تا فردا بر اساس قرعه به مریض بدهد. برخی داوران مجلات هم همین حکایت را دارند. برای برخی داوران ما حوصله، علاقه، وقت و خیلی موارد دیگر نیست تا روی یک کار پژوهشی عمیق شوند و واقعاً نقد عالمانه اش کنند! ای کاش کارگاه آموزشی چگونگی داوری مقاله هم برگزار می شد. گاهی فکر میکنم مدرسان رشته دیگر خیلی رها شده اند و خیلی از ما دیگر نیازی به آموزش پیدا نمی کنیم. در حالیکه واقعا چنین نیست. اگر قرار است صحیح آموزش بدهیم باید شیوه های آموزش را هم بدانیم. داوری منصفانه و عالمانه هم نوعی آموزش است. از آموزش خودمان غافل نشویم.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٩:۳٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

نمایشگاه گردی در آخر هفته

امروز کمی زندگی کم تحرکی را داشتم! تا ساعت ده منزل بودم. همراه خانم پاکدامن نرفتم به نمایشگاه. کمی خسته بودم و البته کار هم داشتم. حوالی ساعت ده و نیم از منزل بیرون رفتم تا گذرنامه ام را تمدید کنم. آمدم پلیس +10 اختیاریه. دیدم به قدری شلوغ است که نه در حوصله من کم صبر می گنجد و نه وقتش را دارم. با خود گفتم حالا تا پاییز هنوز معتبر است! بی خیال تمدید! برگشتم منزل.

یک کتاب را اخیرا گرفتم که درباره تاریخ جنگ ایران و عراق است. کتاب مصور و مستند است. مشخص است که تیم حرفه ای روی این کتاب کار کرده است. متن به لحاظ نگارشی و استنادی قوی و به لحاظ بهره گیری مناسب از کتابها، ساختمند است. یک هفته ای بود که هنگام بازگشت از دانشگاه و در زمان استراحت این کتاب را مطالعه می کردم و بسیار از اطلاعات آن استفاده کردم. تا عصر مشغول خواندنش بودم.

ادامه مطلب
نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:۳٩ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

یک روز در محلات

پنجشنبه هفته گذشته نمایشگاه بیست و هشتم کتاب را هم دیدیم. خلوت بود و بی دغدغه میشد به هر غرفه ای سر زد و از تماشای کتابها و محصولات ناشران لذت برد. باید در نشست شبکه های اجتماعی شرکت می کردم. نشست خوبی بود. دوست عزیزم آقای دکتر محسن حاجی زین العابدینی و استاد بزرگوار آقای کاظم حافظیان در این نشست بودند. بحثهای خوبی شد و تا جایی که امکان داشت سعی کردیم صحبتها ملموس تر و واقعی تر باشد تا کلیشه ای. از نشست بعدی هم که راجع به آرشیو بود استفاده کردم. به هرحال واقعیتی است که ماهیت اسناد تغییر کرده و باید برای تهیه، سازماندهی و در نهایت چگونگی امحای آنها برنامه ریزی کرد. به غرفه ادکایی ها هم سری زدیم. این بچه های فعال و مایه افتخار، بالاخره امسال در نمایشگاه غرفه دار شدند هر چند زیر لوای یکی از شرکتهای بزرگ خصوصی ولی به هرحال مهم حضور در این نمایشگاه به عنوان یک رزومه کاری است. تا ساعت هشت و نیم شب نمایشگاه بودیم و تا رسیدیم منزل ساعت نزدیک به نه و نیم شب شد.

باید برای فردا آماده می شدیم. سفری کوتاه در پیش بود. صبح جمعه، تقریبا ساعت شش با یکی از تورهایی که شناخت نسبی از آن داشتیم و خیالمان راحت بود که بی مورد است، عازم محلات شدیم. به منظور دیدن دهکده گل و معبد خورهه. همه چیز داشت خوب پیش می رفت  که در جاده سلفچگان، خودروی جمعی نسبتا بزرگمان، از ناحیه دو چرخ عقب پنچر شد. یعنی لاستیک ترکید و تقریبا نزدیک همه رهسپار دیار باقی شویم. ولی راننده موفق شد ماشین را به خوبی کنترل کند و مانع واژگون شدن خودرو شد. تقریبا دو ساعتی معطل این قضیه شدیم که البته این هم از جاذبه های یک سفر است. به هرحال زمان از دست رفت و معبد را هم ندیدیم ولی دهکده گل و به جای معبد، غار نخجیر را دیدیم. همانطور که در عکس بالا قابل مشاهده است این غار سرشار از سنگهای معدنی آهکی و بلورهای نمکین است. طبق گفته های راهنمای غار، قدمت آن 70 میلیون سال است و عمقش 12 کیلومتر و یک دریاچه هم دارد. ولیکن فقط 1200 متر آن باز بود. پدیده ای بسیار جالب و شگفت انگیز در زیر بیابان! اصلا باور کردنی نبود چنین جایی فقط بر اثر یک زلزله زیر زمینی ایجاد شده باشد. توصیه میکنم حتما این غار را ببینید. این همه جای دیدنی در کشور داریم و از آن بی خبریم. با خود فکر میکردم شاید یکی از وظایف ما کتابداران آشنا کردن مردم بااین مکانهاست و حیف است کسی این پدیده ای  را که انسان ساخت نیست و خدادادی است نبیند. در هر صورت، این تور یک روزه به پایان رسید و در کمال صحت و سلامت، ساعت یک بامداد به منزل رسیدیم!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم

← صفحه بعد صفحه قبل →