کتابداران فردا

یک راه کافی نیست

یک قاعده کلی در زندگی بشر وجود دارد که دوست دارد با کمترین تلاش به آن چیزی که دوست دارد برسد. یا به قول معروف سعی می کند میانبر بزند تا به راه مطلوبش دست یابد. اصل کمترین کوشش یا کمترین تلاش بر این مبناست که اساساَ آدمیزاد تمایل دارد با کمترین سختی و دشواری به خواسته های خود برسد. البته گاهی چنین امری برای صرفه جویی در وقت میسر است. مثلا ما دوست داریم به جای کلمه مراجعه کننده کلمه کاربر را تایپ کنیم که وقت کمتری از ما می گیرد. یا سعی میکنیم هنگامی که ترافیک سنگین در مسیر حرکتی ماست از راههای میانبر استفاده کنیم. ولی برای برخی دیگر از کارهایمان امکان ندارد بتوانیم میانبر بزنیم...


بلکه به قول معروف هر چه سختی و تلاش بیشتر باشد در نهایت محصولی که به دست می آید لدت بخش تر است و قدر آن را بهتر می دانیم. این قضیه به خصوص در مورد تحقیقات قابل تعمیم است. مسلما هیچ تحقیقی با یک بررسی کوتاه و جزئی به نتیجه نمی رسد. شاید محقق مجبور باشد چندین بار جهت خود را عوض کند تا نتیجه مطلوب به دستش برسد. به این ترتیب در این راه پخته تر هم خواهد شد منوط به اینکه دیگر سوخته نشود! جسارت- جرات-شهامت و بعد هم مدیریت عواملی هستند که میتوانند یک تحقیق را هرچند اگر بارها هم مراحل بررسی در ان تکرار شود جهت دهی کنند. در انتهای این یادداشت بد نیست مطلبی را نقل کنم از روزنامه اطلاعات به تاریخ دوم مرداد ماه امسال که در آن در مورد ادیسون و تلاشهای او بحث شده بود.

گفته شده که ادیسون برای روشن کردن یک لامپ بیش از 2000 راه را امتحان کرد. با این وجود پس از آن همه تلاش شکست خورد. همکارش به او گفت: کار تو بیهوده است. 2000 بار تلاش کردی ولی نتیجه نگرفتی. ادیسون با آرامش گفت: ما در این راه طولانی چیزهای زیادی آموختیم. فهمیدیم که 2000 روش برای روشن کردن یک لامپ مثمر ثمر نیست.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٧:٠٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۸ مهر ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم