کتابداران فردا

جشنواره ای به پاس یک دهه با وبلاگ بودن

پاییز 1389 که با آقای دکتر حاجی زین العابدینی، رهسپار اهواز بودیم. در قطار، در حین صحبتها در مورد فعالیتهای انجمن کتابداری بحث می کردیم و اینکه چکار کنیم که در کمیته همایشها بتوان ایده های تازه مطرح کرد. لابلای بحثها، ایده نشست در مورد وبلاگها مطرح شد که بعد از گفتگوی بیشتر راجع به آن، در همان کوپه قطار، طرح اولیه جشنواره وبلاگهای کتابداری ایران کلید خورد. بعد از آن، طرح در جلسه هیات مدیره مطرح شد و بعد از تصویب، با دوستان ادکا هم تماس گرفته شد تا آنها نیز در این جشنواره ملی مشارکت کنند.

از اردیبهشت 1390 به صورت جدی برنامه ها تدارک دیده شد و جلسات مختلف را در این خصوص در دفتر انجمن یا دبیرخانه ادکا برپا کردیم. سایت جشنواره طراحی شد و فراخوان عمومی نیز روی وب رفت. برای هرکسی وظیفه ای تعیین گردید و تیم علمی و اجرایی خوبی تشکیل شد. راه دشواری بود. چون برای نخستین بار  قرار بود جشنواره ای با این وسعت برگزار شود. به هرحال با همه مشکلات، کم خوابی ها، استرس ها این کار با نظم ویژه خود برگزار گردید و به آن هدفی که میخواستیم رسیدیم. یعنی جلب مشارکت افراد. بزرگترین نقطه قوت در این جشنواره، تکیه بر خرد جمعی و تجربه ها بود که مددکار لحظه های دشوار انجام کار می شد. جشنواره وبلاگهای کتابداری، درست در زمانی برگزار شد که ده سال از عمر ورود وبلاگ به عرصه کتابداری گذشت. 16 بهمن 1381 اولین بار، کتابداری ایران با وبلاگ فهرست نویس اینترنتی، به خود وبلاگ را دید تا به دیروز.

به قول دکتر رضایی شریف آبادی، وبلاگ نویسی به افراد جرات نوشتن میدهد و تفکر انتقادی را در آنها می پروراند. وبلاگ برای ما کتابداران، دیگر یک ابزار کاری شده است. به هرحال، غرض این نیست که در این مجال، به پرحرفی بپردازیم. در ادامه مطلب، از همه دوستان که در برگزاری جشنواره نقش فعال داشتند سپاسگزاری میکنیم تا سال آینده که انشاله دومین جشنواره وبلاگهای کتابداری برگزار شود. 


سپاسگزاریم از:

ایزد یکتا و پروردگار مهربان که در تمامی مراحل کار حامی بزرگ ما بوده و هست.

دکتر رضایی شریف ابادی و آقای حافظیان: با حضور خود در جشنواره، ما را دلگرمی بخشیدند.

خانم پاکدامن: با صبوری، تا پاسی از شب بیدار بودند تا کارهای جشنواره به صورت منظم انجام شود. ایده جدید را در نشستهای انجمن وارد نمودند.

آقای دکتر حاجی زین العابدینی: با فروتنی مثال زدنی خود، سمت دبیر علمی را پذیرفتند و به خوبی کار علمی جشنواره مدیریت کردند و تجارب ارزنده خود را در اختیارمان گذاشتند. ایشان با وارد کردن دانشجویان خود به کار اجرایی جشنواره، نسل جدیدی از فعالان انجمنی را معرفی نمودند.

خانم مریم اسدی: به خاطر زحمات و سختی هایی که برای کارهای اجرایی کشیدند.

آقای رجب زاده: به خاطر اینکه در آخرین لحظات، لطف کردند و به جمع ما پیوستند و اجرای جدی و مسلطی را داشتند.

آقای عنبری: به خاطر مشکلات کاری، بعد از جشنواره رسیدند ولی دلشان با جشنواره بود. زحمت طراحی سایت جشنواره با ایشان بود.

خانم گیوه چی: امور مالی انجمن را در دست داشتند. با زحمات فراوان، جوایز را تهیه کردند.

آقای ابراهیمی جعفری: زحمت اطلاع رسانی جشنواره، تهیه تیزر محتوایی و عکاسی جشنواره را بر عهده داشت.

خانمها میرحسینی، معین، جمالی، اسکندریان، بشیری، محمودی، عرب و قهرمانی پور که زحمت تهیه پکیجها، ثبت نام شرکت کنندگان در میز پذیرش، مدیریت امور اتاق فرمان و دادن یادداشتها به سخنرانها و مجری و به طور امور اجرایی، را کشیدند. این دانشجویان، نسل تازه نفس کارهای اجرایی انجمن هستند و آقای دکتر زین العابدینی این نفس تازه را به انجمن دمید.

خانم دخت عصمتی: با حضور داوطلانه خود، زحمت فیلمبرداری را عهده دار شدند.

خانم مهلا عزیزی: زحمت ارتباط با ناشرها را کشیدند و یاور ما بودند.

خانم شاملو: با تجربه ادکایی خود، آرامش بخش تیم بودند. لوحها را ایشان تهیه کردند.

آقای ناظری: تیز فعالیتها را تهیه کردند. زحمت اتاق فرمان را عهده دار بودند.

بابک جعفرزاده: مشاور برنامه ریزی همایش بود و مشکلات همایشهای قبلی را برای عدم تکرار، تحلیل کرد و راهنمای ما بود.

آقای نیما غلامی، دبیر ادکا که هماهنگی های دبیرخانه ادکا را برای جلساتمان صورت میداد و همه ادکایی های عزیز که این جشنواره، با همکاری آنها برگزار شد.

خانم یوسفی: هماهنگی های لازم با بخشهای مختلف کتابخانه ملی انجام میدادند و هدایتگر دفتر انجمن بودند.

ریاست کتابخانه ملی ایران: اجازه برگزاری جشنواره را در سالن کتابخانه ملی به ما دادند و از انجمن حمایت کردند.

حامیان محترم: نوسا، پارس آذرخش، جومینا، متالوژی رازی، لیزنا، پرشین بلاگ، نسیم ایمان و همارا

داوران گرامی: آقای دکتر اسدی، دکتر علیپور حافظی، طاهره کرمی، سید مهدی حسینی، خانم پازوکی، آقای زره ساز، خانم دکتر مرادی،خانم نیکخواه، آقای علیمحمدی، آقای احسان محمدی، نیما غلامی و آقای عباس رجبی. ممنون که وقت ارزشمند خود را برای داوری جشنواره گذاشتید.

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۸:٢٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم