کتابداران فردا

صبح روز تعطیل

تقریباً از ساعت دو بامداد بیدار شده ام و خوابم نبرده. مشغول تنظیم سرفصل نهایی دروس این ترم و جستجوی وبی مختلف بوده ام و گاهی هم ورقی بر کتابی. از داخل صدای خش خش جارو می آید. تقریباً هرروز همین ساعتهاست که به کوچه ما میرسد و مشغول نظافت میشود. به هفته ای که گذشت فکر میکردم. هفته ای پر از کلاس. برخی کلاسها هیجان انگیز است و دانشجویان با تعامل و بحثهای خود، آدمیزاد را به شوق می آورند و برخی دیگر، به قدری بی روح است که فقط به خستگی بیش از حد می انجامد. با این حال، کلاس درس آرشیو را خیلی دوست دارم چون دنیایی از ناشناخته هاست و ایده های تازه ای میتوان در این حوزه درست کرد.

کلاس کتابخانه و کتابداری هم جذاب است، چون با بچه هایی سروکار خواهید داشت که تازه از دبیرستان به دانشگاه آمده اند و میتوانید از همه توان خود برای آشناساختن آنها با وظایف کتابداران استفاده کنید و همینطور کلاس آموزش از راه دور که سراسر بحث است و تبادل نظر. چهارشنبه گذشته، یک جلسه داوری پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه الزهرا برای یک پایان نامه حوزه آرشیو بود. دانشجوی مذکور، کارش را تمیز انجام داده بود هرچند ایراداتی هم داشت که خودش هم قبول کرد ولی در کل، فردی مسلط به نظر می رسید و اصلاً در پاسخ به سوالات وا نمیماند و همه را تند و سریع با اعتماد به نفس پاسخ می داد. 


در این جلسه دکتر رضایی شریف آبادی، یک خبر تاریخی را مطرح کرد و آن برگزاری اولین کلاس درس، برای رشته مطالعات آرشیوی در دانشگاه تهران بود. برای اولین بار در ایران چنین رشته ای دایر شده و نکته جالب اینجاست که دانشجویان این رشته هم مجله علمی پژوهشی دارند و هم کتاب و هم پایان نامه های کار شده! نخستین بار است که آرشیو رسماً از کتابداری(علم اطلاعات و دانش شناسی) جدا می شود. سال 1392 هم این رشته در دانشگاه الزهرا ارائه خواهد شد. بعد از این جلسه، به دانشگاه علوم پزشکی واقع در اتوبان همت رفتم.کلاس فناوری اطلاعات برای دانشجویان کتابداری پزشکی بود. البته گویا اسم این رشته شده فناوری اطلاعات سلامت و کسی در دانشکده پیراپزشکی نمیدانست کتابداری پزشکی چه صیغه ای است؟! چون با مصایب فراوان دفتر آموزش و کلاس را یافتم! بعد از اتمام کلاس که حدود ساعت هفت شب بود و هوا هم روشن بود، نیمه جان برگشتم منزل و نتیجه اش یک خواب طولانی در ظهر پنج شنبه، البته نه تا ظهر، بود که احتمالاً باید هر هفته چنین برنامه ای داشته باشیم!

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ٤:٥٤ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٤ مهر ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم