کتابداران فردا

لیزنا: از نظر تا عمل

حدود سه سال پیش گروهی از دانشجویان کتابداری ایران به این فکر افتادند که یک خبرگزاری کتابدارانه داشته باشند که فراتر از وبلاگ باشد. مکاتبات آغاز شد. به همدیگر خبر دادیم و تقریبا میتوان گفت همه روی ایجاد این خبرگزاری اتفاق نظر داشتند. گروه بحثی در گوگل تحت عنوان لیسنا راه اندازی شد که علاقه مندان بتوانند راجع به این قضیه نظردهند. حتی خاطرمان هست که بهار سال ١٣٨۶ قرار بود که ادکا طرحی در این زمینه به منظور نظر سنجی از کتابداران اجرا کند. تا اینکه اوایل اردیبهشت ١٣٨۶ جلسه ای در دفتر آقای عمرانی در کتابخانه دانشکده علوم برگزار شد. در آن جلسه نگارنده این سطور، آقای محسن زین العابدینی، احسان محمدی، امیرکیانی، و خانمها پاکدامن، پازوکی، صابری، اگر اشتباه نکنیم مرادی، و دخت عصمتی حاضر بودند و بحث پیرامون تشکیل این خبرگزاری صورت گرفت. حتی تا به نوشتن اساسنامه هم کار پیش رفت و آقای ابوذر رمضانی هم زحمت کشیدند و جزوه خبر نویسی و آموزش خبرنگاری را تهیه کردند.با خیلی از خبرگزاریها مثل ایسنا مشورت کردیم.

هرچه زمان بیشتر میرفت می دیدیم که زیرساختهای لازم را برای ایجاد این خبرگزاری نداریم. دفتر کار، نیروی متخصص، تجهیزات و...چیزهایی بودند که نبودشان ناامیدمان کرد. کم کم به این فکر افتادیم ابتدا با خبرگزاری ایبنا لینک بزنیم و از آنها کار یاد بگیریم و بعد خبرگزاری خودمان را دایر کنیم. ولی با تغییر مدیریتها این هم موثر نیافتاد. به تدریج دیگر داشتن خبرگزاری محدود شد به چند مقاله که در همایشهای داخلی و خارجی مثل ادکا و کول نت ارائه شدند و ...تشکیل خبرگزاری به تدریج از اذهان دور شد تا...کاملا فراموش شد. تا اینکه مدتی پیش خبر تاسیس خبرگزاری لیزنا را در گروه بحث دیدیم و سایت خبری را بررسی کردیم. به هرحال نظر به مرحله اجرا در آمد. خیلی خوشحالیم که این قضیه اجرایی شد و طی یک ایمیل به موسسان خبرگزاری تبریک گفتیم. امیدواریم که اخبار کتابدارانه این خبرگزاری به روز، بدون سوگیری و سرشار از اطلاعات مفید برای کتابداران و در خدمت کتابداران باشد. به این عزیزان خسته نباشید عرض میکنیم.

در پایان، میتوانید در بخش ادامه مطالب، مکاتباتی را که بین علاقه مندان به راه اندازی خبرگزاری کتابداری ایران در دو سال پیش صورت گرفته است مطالعه کنید. البته اگر حوصله دارید! چون خیلی طولانی هستند!


نظر آقای دکتر شیری:

Thanks for your email regarding LISNA. I read the attached description and I think it is generally fine. However,
you might want to think of other information agencies and units than just different types of libraries. For instance, corporate businesses or information services attached to for-profit agencies will provide a more all-embracing picture of the information industry in Iran. So my suggestion is to include other types of information services.

Regards,
A.S.

نظر آقای دکتر فرج پهلو

Ba Salam. Thanks for your message. I already talked to Mr Asnafi about this venture. I believe before everything, you (the founding committe) should carefully study the necessity of such an agency, as well as the
feasibility of its establishment. When?, where?, how?, who?, for whom?
and what? are some main questions that should be answered for establishing such an agency, while you should be quite sure that this is a necessary establishment. and all this means that you should do a comprehensive study and survey in this regard.
One thing that I insist is to use the experiences of ISNA. You as members of the founding committee of LISNA need to have a meeting with authorities in ISNA and aske about their experiences and requirements of the job. the same thing can happen here in Ahvaz. I asked Mr Asnafi
to contact ISNA-Khuzestan, and ask for the same information. It is good that you have established a discussion group. this group can give you some ideas and also provide feedback for you. I hope my remarks can be useful for you. if there are more questions, do not hesitate to contact me. I wish you all the best and success.
Farajaphlou.

نظر آقای دکتر نوروزی

خبرگزاری کتابداری و اطلاع شناسی ایران

مقدمه

           LISNA - Iranian Library & Information Science News Agency

    در باب ضرورت راه­اندازی خبرگزاری کتابداری و اطلاع­شناسی ایران (لیسنا) یادداشت­های متعددی روی وبنوشت گروهی کتابداران ایران بیان شده است. همان­گونه که قبلاً نیز در این وبنوشت درباره ضرورت راه­اندازی آن سخن گفته شد؛ به عنوان یک کتابدار یا به قولی دانش­شناس معتقدم که خبرگزاری کتابداری می­تواند یکی از راه­هایی باشد که به
گسترش فرهنگ کتابخوانی و آشنایی جامعه قرن بیست و یکم ایران با کتاب، کتابخانه،
کتابدار (دانش­شناس) و کتابداری (دانش­شناسی) کمک کند.

ویراستاری و ویرایش اخبار و مقاله­ ها

به نظر می­رسد که مهمترین مسأله در اداره یک خبرگزاری، ویراستاری ادبی و فنی مقاله­ها، اخبار و گزارش­ها و مدیریت مجموعه و آشنایی با قوانین مطبوعاتی می­باشد. بنابراین، دست­اندرکاران بایستی به این مسأله توجه داشته باشند. زیرا هر گونه فعالیت سیاسی یا نقض قانون ممکن است که به بسته شدن خبرگزاری بیانجامد. بنابراین نباید بهانه دست بهانه جویان داد.

هزینه­ها و منابع مالی

    یکی از مسائلی که در راه­اندازی و اداره خبرگزاری لازم است در نظر گرفته شود، منابع مالی و تأمین بودجه است. همان­گونه که پیشتر بیان شد گرفتن یک دامنه و هزینه هاستینگ یک وبگاه برای خبرگزاری بالا نخواهد بود. اما پیشنهاد می­شود که دست­اندرکاران خبرگزاری به فکر تهیه کننده خبر و نویسنده باشند که قطعاً دانشجویان آگاه کتابداری و دانش­شناسی و کتابداران این زحمت را قبول خواهند کرد. برخلاف نظر برخی از همکاران، خبرگزاری می­تواند با انتشار آگهی تبلیغاتی در حوزه کتابداری، هزینه نگهداری وبگاه را تأمین نماید، و نیازی به وابستگی مستقیم خبرگزاری به انجمن کتابداران ایران و یا سازمان­های دیگر نیست. به طور حتم، انجمن کتابداری ایران و ناشران این حوزه مثل چاپار، کتابدار، دبیزش، پژوهشگاه اطلاعات و مرکز مدارک علمی ایران، کتابخانه ملی و حتی افراد خیر می­توانند این خبرگزاری را حمایت مالی نمایند. در واقع، برای شروع باید از این سازمان­ها و کتابداران ایرانی درخواست حمایت مالی نمود، مشابه کاری که کتابداران هالیوودی آمریکا برای ساخت فیلم مستند کتابداران و کتابخانه ­ها انجام دادند.

    وبگاه خبرگزاری بایستی دارای بخش­های مستقلی با عناوینی مثل  تازه­های کتاب­ و
نقد کتاب باشد. در بخش تازه­های کتاب، می­توان کتاب­های ناشرانی که حاضر به حمایت مالی خبرگزاری هستند و ناشرانی که حاضر به پرداخت هزینه باشند را معرفی نمود. در نتیجه، درآمدهای حاصله را در راه خبرگزاری خرج کرد. در درازمدت باعث جلب توجه ناشران در حوزه­های مختلف به این بخش خواهد شد. زیرا آنها در می­یابند که خوانندگان این خبرگزاری کتابدارانی هستند که ممکن است کتاب­های آنها را انتخاب نمایند.

    در پایان از  آقایان امیررضا اصنافی و احسان محمدی که زحمات راه ­اندازی خبرگزاری را متقبل شدند و گروه بحث خبرگزاری کتابداری را راه­اندازی نمودند سپاسگزاری می­شود.

نظر آقای دکتر جمالی مهمویی

thank you for sending me the proposal draft. it is a good idea but i don't have any comments or suggestions.
good luck anyway
best wishes
hamid

نویسنده : Amir Reza Asnafi : ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ بهمن ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم