اين راه مابود(۱)

آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهيدچمران اهواز ساعت ۹ صبح روزچهارشنبه ۱۹ اسفندماه با امتحان زبان انگليسی برپاشد.اين آزمونها به مدت دوروز و درکتابخانه مرکزی دانشگاه برگزارشد.آزمون زبان شامل ۹۰سوال بود که بخشی ازآن عمومی و بخشی ازآن اختصاصی بود.ازساعت ۱۴ آزمون تخصصی کتابداری و اطلاع رسانی که شامل دروس مرجع شناسی و مجموعه سازی بود آغازشد. چهارسوال برای درس مرجع و چهارسوال برای درس مجموعه سازی توسط آقايان دکترزاهد بيگدلی و دکتر معرف زاده درنظر گرفته شده بود. اين آزمون درساعت ۱۷ به پايان رسيد. روزپنجشنبه نيز ازساعت هشت وسی دقيقه صبح تا ۱۳ آزمونهای فناوری اطلاعات-ذخيره و بازيابی اطلاعات و مبانی کتابداری برگزارشد. طراحان سوالات اين دروس آقای دکتر فرج پهلو و خانم دکترعصاره بودند. تمام عوامل دست اندکارتلاش خودرا برای برگزاری هرچه بهتر اين آزمون صورت دادندتا مشکلی به وجود نيايد.البته مشکلاتی ازقبيل همجواری ستاد برگزاری آزمون با محلی که مکان برگزاری آزمون کتابداری و اطلاع رسانی بود وجود داشت و آن وجود سروصدای اندکی ازسوی عوامل بود. به هرحال اين آزمون بدون پيش آمدن مشکل خاصی برگزارشد.سوالات امسال درزمينه دروس تخصصی کلی بود و برجزئيات خاص تاکيد نشده بود. پس ازپايان آزمون بنا به پيشنهاد اساتيد کتابداری و اطلاع رسانی يک جلسه معارفه و يک نشست صميمانه ميان اساتيد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه اهواز و نيز شرکت کنندگان درآزمون دکترا برپا شد.درکل حدود ۵۶ نفر ازآزمون امسال ثبت نام کرده بودند که چيزی نزديک به ۴۶ نفر رسما امتحان دادند.

به هرحال اين نشست درطبقه سوم کتابخانه برپا شد. بنا شدکه درابتدا افراد به معرفی مختصرخود بپردازند. هريک ازاساتيد (دکترعصاره-دکتربيگدلی-دکترفرج پهلو) به معرفی خود و ذکرمختصری ازفعاليتهای علمی و پژوهشی و اجرايی خود پرداختند. دکترفرج پهلو درسخنان خود اظهارداشت که تنها تفاوتی که ميان کتابداران و محققان ايرانی درعرصه کتابداری درقياس با همتايان خارجی آنها وجود دارد تخصص گرايی و نداشتن مشغله کتابداران خارجی است.اين امر به آنها امکان ميدهد تا به راحت و بدون دغدغه فکری دريک زمينه بسيار خاص به پژوهش بپردازند و به پيشرفت برسند. دکترعصاره هم بيان داشت که ازنظرما همه شما شايستگی حضوردرمقطع دکترا را داريد و بايد با تلاش و پژوهش خود آينده رشته را بسازيد و راه اساتيد و متخصصان را ادامه دهيد. پس ازآن هريک ازافراد به معرفی خود پرداختندکه درچه رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند-به چه کاری اشتغال دارند-چه زمينه هايی درکتابداری مورد علاقه آنهاست... پس ازمعرفی کامل افراد که درجوی کاملا صميمانه صورت گرفت بنا شد که بحثی مطرح شود و افراد به تبادل نظربپردازند. بحث اول راجع به انجمن کتابداران ايران بود...

کتاب جديد ازدکترکوکبی

کتاب فهرست نويسی کتاب براساس قواعد آنگلوامريکن توسط دکترمرتضی کوکبی ترجمه و به وسيله نشرچاپاربه چاپ رسيده است.

جشنواره وبلاگ نويسی

نخستين جشنواره وبلاگ نويسان دانشجو بهارسال ۱۳۸۴برگزارخواهدشد. برای ثبت نام دراين جشنواره ميتوانيد به اين سايت مراجعه کنيد.

كتابخانه ويژه نابينايان در اروميه راه‌اندازي مي‌شود

مسؤول روابط عمومي اين انجمن مي‌خواهيم به كمك هموطنان خير استان به تجهيز كتابخانه نابينايان بپردازيم. وي در ادامه تصريح كرد: براي تجهيز اين كتابخانه قصد داريم كتاب‌هاي درسي و غيردرسي مورد نياز افراد نابيناي استان را روي نوارهاي كاست و CD ضبط كنيم و از طريق كتابخانه به طور رايگان در اختيار روشن‌دلان قرار دهيم. او همچنين تاكيد كرد: با توجه به روحيه حساس و شكننده‌ نابينايان مي‌خواهيم با تلاش براي ايجاد اعتماد به نفس كافي در روشندلان آنان را در ادامه زندگي ياري نماييم. وي در پايان گفت: افرادي كه داوطلب همكاري افتخاري با انجمن نابينايان هستند، مي‌توانند در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت 10 تا 12 با شماره تلفن 3458144 تماس بگيرند. منبع

ميـزان‌ مشـاركت‌ ايـرانيـان‌ در پـايگـاه‌ اطلاعـاتـی SCI ‌

اين‌ پژوهش‌ با هدف‌ سنجش‌ ميزان‌ حضور ايرانيان‌ در پايگاه‌ اطلاعاتي‌ SCI در زمينه‌ علوم‌ پايه‌ طي‌ سالهاي‌1993 تا1997 اجرا شده‌ است‌. تلاش‌ گرديده‌ در آن‌ تصويري‌ عيني‌ از فعاليتهاي‌ علمي‌ در سطح‌ جهان‌، ايران‌، تعدادي‌ از كشورها، و دانشگاههاي‌ كشور ارائه‌ شود.
براي‌ اين‌ منظور ميزان‌ توليد اطلاعات‌ علمي‌ ايرانيان‌ در قالب‌ مقالات‌ و در زمينه‌ علوم‌ پايه‌ از پايگاه‌ اطلاعاتي‌ SCI استخراج‌ شده‌ و وضعيت‌ ايران‌ در جهان‌ و در مقايسه‌ با دو گروه‌ كشورهاي‌ در حال‌ توسعه‌ شامل‌ تركيه‌، پاكستان‌، چين‌، هند، عربستان‌ سعودي‌، كره‌ جنوبي‌، كويت‌، عراق‌ و كشورهاي‌ توسعه‌ يافته‌ شامل‌ انگلستان‌، فرانسه‌، كانادا، ژاپن‌، آلمان‌ مقايسه‌ شده‌ است‌.
نتايج‌ بدست‌ آمده‌ از اين‌ پژوهش‌ نشان‌ مي‌دهد1% درصد از توليد مقالات‌ علوم‌ پايه‌ جهان‌ به‌ ايران‌ اختصاص‌ دارد. . متن کامل

افتتاح بزرگترین نمایشگاه فناوری پیشرفته جهان

سبيت، بزرگترين نمايشگاه فناوری پيشرفته جهان، برای معرفی تازه ترين دستگاه های ارتباطی و مخابراتی با حضور گرهارد شرودر، صدر اعظم آلمان، در هانوفر آلمان افتتاح شده است. موبايلهای نسل سوم، خانه های ديجيتالی و اينترنت پرسرعت از ويژگی های اصلی نمايشگاه امسال است. بيش از ۶ هزار شرکت، تازه ترين نوآوری های خود را در بيستمين نمايشگاه سبيت در معرض ديد عموم قرار داده اند و انتظار می رود نيم ميليون نفر از اين نمايشگاه ديدار کنند.

صنعت اطلاعات و ارتباطات به موتور رشد مهمی برای اقتصاد آلمان و جهان تبديل شده است. آقای شرودر اعلام کرد آلمان برای احيای رشد اقتصادی به بخش فناوری پيشرفته اتکا کرده است. به نقل ازبی بی سی.

يک مويز و چهل قلندر

به نظرشما يک مقاله بايد چندبارترجمه شود و درمنابع مختلف به چاپ برسد؟ معلوم نيست که آيا بالاخره کتابدارکتابخانه عمومی به شش خواسته خود ميرسد ياخير؟ اين مقاله يک باردرخبرنامه انجمن-يک باردرنشريه پيام کتابخانه و يک بارهم درنشريه ميراث شهاب به چاپ رسيده است. هنوزمجله بعدی که قراراست اين مطلب درآنها چاپ شود معلوم نيست!

مفهوم جامعه اطلاعاتی

نتايج آخرين نظرسنجي “ايتنا” در آدرس با عنوان“شما با مفهوم «جامعه اطلاعاتي» چقدر آشنا هستيد؟” به‌شرح زير است:

از مجموع 32 راي، (24.81 %) در پاسخ گزينه‌ي “كاملا. با آن سر و كار دارم” را انتخاب كردند. همچنين از مجموع 21 راي (16.28 %) گزينه‌ي“ خوب” و از مجموع 37 راي (28.68 %)در پاسخ گزينه‌ي 3) مبني بر “مقداري”را انتخاب كردند، نيز از مجموع 20 راي، ( 15.5 %) اطلاعات كمي از اين حوزه داشتند. اما از مجموع 14 راي (10.85 %) هيچ اطلاعي نداشتند و در نهايت از مجموع 5 راي (3.88 %) گزينه‌ي “هيچيك از موارد بالا را انتخاب كردند”...

همايش بين المللی

دهمين همايش بين المللی علم سنجی و اطلاع سنجی درسال ۲۰۰۵دراستکهلم سوئد برگزارخواهد شد.موضوعات آن درزمينه وب سنجی-استناد-پيوندها-مديريت مجموعه و ارزيابی مجلات درکتابخانه های ديجيتالي-کتابسنجی و موضوعات مرتبط به آن ميباشد. پيتراينگورسن نيز درراس مديران اجرايی اين همايش است. برای کسب اطلاعات بيشتر اينجا را کليک کنيد.

/ 0 نظر / 57 بازدید