کتابدارانه ها

پژوهش= یک جامعه مدنی

هفته پژوهش آغاز شد. هفته ای که در آن روش علمی کار کردن گرامی داشته می شود. امیداست از دل تحقیقات جدی و علمی که صورت می گیرد به یک جامعه مدنی و دلخواه برسیم. اما دیروز هفته پژوهش در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه چمران با سخنرانی های گروه کتابداری که امسال جوانگرایی کرده و از دانشجویان خود برای سخنرانیها استفاده کرده بود آغاز شد. پس از سخنان دکتر حجسته مهر و دکتر شهنی( رئیس و معاون پژوهشی دانشکده) و خواندن شعر هفته پژوهش توسط دکتر مهدی معرف زاده سخنرانی ها آغاز شد. سخنرانی ها به این ترتیب بودند:

بررسی مهارتها و مولفه های تفکر انتقادی در عناصر داستان های تالیفی ایرانی برای کودکان و نوجوانان توسط خانم مکتبی فرد- سئوالات اساسی در کتابداری توسط آقای حیدری- مهندسی ارزش در کتابداری و اطلاع رسانی با تاکید بر مدیریت اطلاعات توسط آقای زین العابدینی- وبلاگها: آموزش و کیفیت توسط آقای عظیمی و تاملی بر وبلاگهای کتابداری ایرانی: یک بررسی با استفاده از شیوه های وب سنجی- که توسط خانم مرادی و اصنافی انجام شده بود. ( لازم به ذکر است که این مقاله قرار بود در یکی از همایشهای خارج از کشور ارائه شود ولی هیچ یک از نویسندگان مقاله نتوانستند در این همایش- به دلایلی- شرکت کنند. جادارد که از خانم مرادی تشکر کنیم) این مراسم در ساعت دوازده با تجلیل از پژوهشگران کتابداری و اطلاع رسانی به کار خود پایان داد. لازم به ذکر است که خانم میترا پشوتنی زاده به عنوان دانشجوی نمونه کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران  اهواز برگزیده شد به  ایشان نیز تبریک میگوییم.

نشست پیرامون کتاب ماه کلیات

سه شنبه هفته گذشته در خانه کتاب نشستی با حضور آقایان داریوش مطلبی( سردبیر کتاب ماه کلیات)- زین العابدینی- دادرس- کولاییان- محمدی و خانمها نوروزیان( معاون سردبیر) و پاکدامن برگزار گردید. در این نشست درباره سیاستهای کلی کتاب ماه کلیات و چگونگی ارتقا کیفیت آن بحث و تبادل نظر شد. مسائلی چون شاخصهای نقد و تهیه معیارهای لازم جهت نقد کتاب و مقالات- تاکید بر ویراستاری ادبی و علمی نشریه- بازاریابی برای نشریه چه برای ویژه نامه ها و چه برای شماره های عادی مجله- تقسیم بندی موضوعی مجله و برقراری تعادل در آن( وجود سه مقاله کلی و نیز ارائه مقالات خاص آن موضوع)- انتشار به موقع- طراحی و پیاده سازی وب سایت و وبلاگ ویژه مجله بحث گردید. پس از این جلسه در کتابخانه دانشکده علوم با حضور آقایان محمدی- علیپور حافظی-زین العابدینی- علیمحمدی و خانم پاکدامن درمورد کارناوال سواد اطلاعاتی و نیز همایش سازماندهی اطلاعات که بناست در اسفندماه سال جاری برگراز شود بحث گردید. این جلسه حدود ساعت هشت شب به کار خود پایان داد.

تازه ها از شورای کتاب کودک

خبرنامه شورای کتاب کودک ویژه آبان ماه چند خبر جالب داشت که حیف بود منعکس نشود. یکی از کارهای جالب برگزاری جشن بالماسکه کتاب بود که در ۲۴ آبان برگزار شده بود. در این جشن بچه ها خود را شبیه شخصیتهای مورد علاقه خودشان از بین کتابهایی که خوانده بودند در آوردند و با بچه ها نمایش خلاق و سرود خوانی انجام شد. کتابخانه سیار ساویسا مهوار هم افتتاح شد. این کتابخانه در کوچه ای واقع در صفاشهر شهریار که منزل مرحوم مهوار در آن واقع است افتتاح شده است. کودکان و نوجوانان آن کوچه عضو کتابخانه هستند و در روز افتتاحیه خورجینهای کتاب را دریافت کردند. هرماه با مراجعه خانه به خانه خورجین ها عوض می شود. گروه کتاب و کودک بیمارامروز هم در کنفرانس بین المللی سرطان های کودکان در بیمارستان محک حضور یافت. اعضای گروه به معرفی فعالیتهای شورا- فرهنگنامه و موسسه مادران امروز پرداختند. شورای کتاب کودک در اکتبر ۲۰۰۶- ۱۸ کتاب  انتخاب و برای کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان در مونیخ ارسال نمود. ( با سپاس از خانم مکتبی فرد به خاطر در اختیار قرار دادن خبرنامه شورا)

/ 0 نظر / 100 بازدید