کتابدارانه ها

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

فراخوان مقاله دانشگاه الزهرا

برای هفتمین سال پیاپی، انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا همایش کتابدارانه خود را برگزار می کند. موضوع امسال این همایش به این قرار است:

كتابدارو اطلاع رسان: اخلاق ، تجربه ، تخصص

v       اهميت و نقش كتابداران حرفه اي – متخصص – در ارتقاي دانش

v       مديريت كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني متخصص – حرفه اي

v       جايگاه اجتماعي كتابدار متخصص در دانشگاه و جامعه

v       دانش مورد نياز كتابداران حرفه اي - متخصص در عصر ديجيتال

v       آموزش ضمن خدمت به كتابداران حرفه اي ، نيمه حرفه اي و متخصص

 

مهلت ارسال چكيده مقاله : 10/12/84

مهلت ارسال متن كامل مقاله : 30/1/85

زمان برگزاري همايش : هفته آخر ارديبهشت ماه 1385

آدرس : تهران ، ونك ، انتهاي خيابان ونك ، دانشگاه الزهرا ، ( ساختمان فني و مهندسي سابق ) ـ

مركز فعاليتهاي علمي ـ فرهنگي و فوق برنامه دانشجويي ـ طبقه سوم ، كارشناس انجمنها.

تلفن :88041343      فاكس : 88056908

E-mail : library_science_seminars@yahoo.com

امسال هم هست... همانجا

معاون فرهنگي وزير ارشاد از قطعي شدن برپايي نمايشگاه بين المللي کتاب در ارديبهشت 85 در محل دايمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران خبر داد.  نگرانی هایی مبنی بر این بود که جای نمایشگاه کتاب امسال بر خلاف سنت سالیان گذشته عوض میشود که ظاهرا تا کنون اینطور نشده. همانجای قبلی.

شماره جدید فصلنامه کتاب

شماره تابستانی فصلنامه کتاب هم منتشر شد. در این شماره، از رفتاراطلاع یابی نمایندگان مجلس ششم، تا تکنوپولی، ارزشهای اخلاقی متخصصان کتابداری، فروست در مارک و چندین مطالب خواندنی دیگر مشاهده خواهید کرد.

OPENDOAR

دانشگاههای ناتیگهام بریتانیا و لاند سوئد، سرویس OPENDOAR را به منظور دسترسی رایگان به اطلاعات پژوهشی توسعه می دهند. این سرویس در پاسخ به تقاضاهای مکرر پژوهشگران جهت دسترسی رایگان به منابع اطلاعاتی و نیز رشد منابع اطلاعاتی رایگان در طی دو سال اخیر به وجود آمده است. OPENDOAR  در حال ایجاد یک سیاهه جامع و مستند از موسسات و مخازن موضوع مدار و نیز سازمانهای حامی دسترسی رایگان مثل موسسه ملی بهداشت در ایالات متحده یا Wellcome Trust در بریتانیا می باشد.  کاربران این سرویس، قادر خواهند بود که مخازن را براساس مکان، نوع و مواد موجود تحلیل کنند. هرکاربر می تواند با استفاده از خدمات آگاهی رسانی به اطلاعات پژوهشی حیطه موضوعی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشد. این پایگاه از طریق نشانی زیر قابل دسترسی می باشد. البته لازم به ذکر است که آقای نوروزی در وبلاگ خود اين پايگاه را واسپارگاه معرفی کرده اند. برای کسب اطلاعات بيشتر برويد کتابدار پارسی.

شماره جدید خبرنامه انجمن

شماره مهر و آبان خبرنامه هم منتشر شد. رویکرد این شماره بیشتر درمورد مدیریت کتابداران و غیرکتابداران است. یک مصاحبه با رئیس جدید کتابخانه ملی خواهید خواند و بادیدگاههای وی آشنا خواهیدشد. گفتگو با آقای عمرانی، دکتر افشار، خانمها رهادوست و نیازی، دکتر حیاتی، دکتر شریف آبادی در زمینه مدیریت کتابداران هم خواندنی است.

یک گروه بحث عربی!

این گروه را به طور تصادفی پیدا کردیم. زیاد عربی نمیدانیم ولی فکر می کنیم مربوط به کتابداری باشد. چون یکی از کاربران راجع به کتابسنجی پرسیده و یکی دیگر از کاربران خانم دکتر عصاره را معرفی و مقالات ایشان را معرفی کرده. به آن سری بزنید بد نیست.

مجموعه سخنرانی های انجمن

مجموعه سخنرانی هایی که با پشتیبانی انجمن کتابداران ایران از سال 1378 تا کنون صورت گرفته در قالب یک کتاب، به کوشش آقای محسن حاجی زین  العابدینی، دانشجوی دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز به چاپ رسیده است. به زودی فهرست مندرجات این مجموعه را منعکس خواهیم کرد.

اینجاست یار گم شده، گردجهان مگرد

مجموعه گفتگوهایی که با اساتید کتابداری شده این نتیجه را رسانده که کتابداران باید حاکم بلامنازع کتابخانه ها باشند و لاغیر. بخشهایی از این گفتگوها را با هم میخوانیم:

مدیریت هر قشر، نیاز به فهم کسب و کار آن قشر دارد. نصب مدیران پاره وقت یعنی نصب اعضای هیئت علمی به سمت ریاست کتابخانه ها، نا خجسته سنتی است. چرا این افراد کارمدیریت را علاوه بر هزاران مشغله دیگر خود انجام می دهند و برای پایان دوره ریاست خود لحظه شماری می کنند. برخی مدیران کتابخانه ها، خود را مدیران مبعوث و منصوب شده بر کتابداران می بینند نه با کتابداران. شیوه مدیریتی که بر پایه آن مدیر با کتابداران است نه برآنان، با شیوه های دستوری و قیم مآبانه کاملاً متفاوت است. مدیر کتابخانه باید بداند در میحطی قرار گرفته است که چند بعدی است. مدیری که به قالب یک مدل خاص مدیریت اکتفا کند در کارش دچار مشکل خواهد شد.

نقص فنی

به دليل نقص فنی در اين وبلاگ يادداشتهای هفته گذشته از بين رفت! اميدواريم بتوانيم دوباره پيدايش کنيم.

/ 0 نظر / 81 بازدید