استخدام کتابدار

دانشگاه رازی يک نفر کتابدار با مدرک کارشناسی ازطريق آزمون تخصصی به صورت پيمانی استخدام می کند. هرچه زودتر مدارک لازم خود را به اين دانشگاه ارسال کنيد.
غارت درقلب اروپا
در پي گم شدن حداقل 30 هزار كتاب و دست‌نوشته از كتابخانه ملي فرانسه كه گمان مي‌رود تقريبا 2000 نسخه از آنها از ارزش تاريخي خاصي برخوردار باشند، مسؤول يكي از بخش‌هاي اين كتابخانه از سوي پليس تحت بازجويي قرار گرفت. ميشل گرل ـ مسؤول مجموعه دست‌نوشته‌هاي عبري باستان ـ به دست داشتن در ناپديد شدن 25 دست‌نوشته‌ي باارزش كه پنج عدد از آنها متعلق به خاورميانه است و 121 صفحه‌ي چاپي برداشته شده از مقبره‌هاي قرن‌هاي 14، 15 و 16 متهم است. ایسنا
کتابدار بلاگر
سرانجام کتابدار بلاگر از رساله خود دفاع کرد. ضمن تبریک به خانم کرمی توجه شما را به چکیده رساله ایشان جلب میکنیم. البته بهتر است که از وبلاگ کتابداری این چکیده را مرور کنید.ایشان ۱۵۰ وبلاگ ازسال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۴ را مورد بررسی قرار داده اند. البته این بلاگها در زمینه کتابداری و کتابخانه بوده اند...
همیشه های زخمی
از منابع موثق شنیده شد که یکی ازکتابخانه های دانشگاهی که البته چندان دولتی هم نیست ۳۰ میلیون تومان وجه رایج مملکت را خرج تجهیزات کتابخانه خود کرده است. می گويند که ظاهر ساختمان آن کتابخانه واقعا شبيه کتابخانه است. ولی يک اشکال کوچک تکراری دارد و آن خیلی غيرکتابدار بودن رئيس کتابخانه است. چون پست ديگر اين رئيس کتابخانه به گونه ای حساس است از توضيح شفاف عبارت ((خيلی غيرکتابدار)) معذوريم.
صيانت از زبان پارسی
به توصيه فرهنگستان زبان و ادب فارسی زين پس به جای واژه مجعول موتور کاوش بايد گفته شود پيش رانه کاوش. اين را منابع موثق اطلاع دادند.
نفرین بر صیاد
بلاخره معاون کتابخانه میرزا نیز عوض شد و مدیر جدید ، معاونی جدید را برای خود برگزید! معاون جديد كارمند دفتر مجله دانشگاه است.چند سالي نيز در كتابخانه خدمت كرده است، البته به عنوان يك كتابدار تجربي! چون رشته ايشان اصلا كتابداري نيست.
بد نيست بدانيد معاون قبلی کارشناس ارشد کتابداری بود. نیرویی جوان، تازه نفس و با دانشی به روزتر از بقیه! و بد نيست اين را هم بدانيد كه در این کتابخانه بزرگ کارشناسان و کارشناسان ارشد کتابداری هستند که سال هاست در بخش های مختلف کتابخانه کار کرده اند و کوله باری از تجارب ارزنده را همراه خود دارند. ما کماکان حضور و فعالیت این غیرکتابدار را محکوم می کنیم و خواهان حرکت و جنبش جدی کتابداران علیه این امواج شکننده هستیم. فرداست که خانم نظافتچی کتابخانه جای مشاور اطلاع رسانی را بگیرد. بهتر است به کتابداران در غربت می میرند سری بزنید.
كتابخوان ترين ملت جهان
مردم هند به طور متوسط در هفته 7.10 ساعت كتاب مي خوانند و به اين ترتيب كتابخوان ترين مردم جهان هستند. اين اطلاعات حاصل آمار گرفته شده از سي هزار نفر در 30 كشور از دسامبر 2004 تا فوريه 2005 است. خواندن كتاب بيشتر به معني تماشاي كمتر تلويزيون و گوش دادن كمتر به راديو است.مردم خود را آموزش مي دهند و در سراسر عمر خود با تغييرات كنار مي آيند. براي اين كار خود را با كتاب و مطالعه به روز نگه مي دارند.
فهرست كشورهاي كتابخوان دنيا و وقتي كه در هفته صرف اين كار مي كنند:
1- هند 10.7 ساعت
2- چين 8 ساعت
3- فيليپين 7.6 ساعت متن کامل در جام جم.

/ 0 نظر / 105 بازدید