آب درکوزه و ما...

رييس هيات امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور گفت: كتابخانه‌هاي عمومي به فقر شديد در زمينه نيروي انساني دچار هستند. به گزارش ايسنا محمدحسين ملك احمدي ادامه داد: اين فقر هم به لحاظ تعداد كاركنان و هم به لحاظ سطح تخصص در كتابخانه هاي عمومي كشور احساس مي‌شود. وي اظهارداشت: اگر كتابداري فاقد انگيزه لازم و توان و تخصص كافي باشد، طبيعتا نمي‌توان انتظار رونق بخشيدن به كتابخانه را از وي داشت.به نقل ازايسنا

نکته: يک حساب سرانگشتی نشان ميدهد که سالانه حداقل حدود۲۰۰ نفردانشجوی کارشناسی کتابداری ازدانشگاههای معتبرفارغ التحصيل ميشوند. بگذريم که چقدردوره کاردانی و پيام نور و آزاد و علمی و کاربردی و غيره داريم. به جای اينکه بياييم ازکمبود نيروی انسانی بناليم سعی درجذب فارغ التحصيلان جوان داشته باشيم. يک فرد بازنشسته-يک خانم خانه دار-يک تلفنچی سابق-يک فرد اخراجی-يک نورچشمی و غيره هرگزجای يک کتابدارجوان تحصيلکرده را نخواهد گرفت. مگرنه؟

سال ۸۵ : شبکه ملی ديجيتال

نخستين گام عملي براي تحقق مفاد قانون جديد نحوه اداره کتابخانه هاي عمومي با راه اندازي نخستين کتابخانه ديجيتال کشور در آذربايجان شرقي برداشته شد و شبکه ملي کتابخانه ديجيتالي سال 85 به بهره برداري مي رسد. نخستين شبکه استاني کتابخانه ديجيتالي کشور که در کتابخانه مرکزي تبريز راه اندازي شده 110 کتابخانه اين استان را به هم مرتبط کرده است و با ايجاد ديگر شبکه هاي استاني ، شبکه ملي شکل مي گيرد. جام جم

نکته عجيب و..

ظاهرا ازسايت جديد کتابخانه ملی ايران خبری نيست؟ مگرقرارنبود که همزمان با افتتاح ساختمان جديد اين سايت هم بازگشايی شود؟درمورد ساختمان جديد کتابخانه ملی بايد عرض کنيم که متاسفانه روزپنجشنبه روزتعطيل برای اين کتابخانه بود و توفيق زيارت کتابخانه را نداشتيم.اگرقسمت شد درفرصتی ديگر.

عيدانه فراوان شد

در پي پيشنهاد «جام جم» براي عيدانه کتاب ، نخستين جشنواره کتاب کودک و نوجوان ايران پاکت هاي «کادو کتاب» را در جشنواره عرضه مي کند.
محمدتقي حق بين ، مدير بخش نمايشگاهي جشنواره کتاب گفت : پاکت هايي به نام کادو کتاب براي پدر و مادراني که تصميم دارند به فرزندان خود کتاب عيدي بدهند توليد شده و در نمايشگاه کتاب کرمان عرضه مي شود. وي افزود: همچنين چندين هزار بسته کتاب با همکاري شرکت سايپا خريداري شده و قرار است به عنوان عيدي به کودکان بم اهداء شود.

-شايد اين روزهای آخرهفته کمتر شاهد به روزشدن کتابداران فرداباشيد. ازشنبه جبران ميکنيم.

ثبت‌نام بخش نشر الكترونيك نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران

ثبت‌نام از مؤسسات و شركت‌هاي بخش نشر الكترونيك هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، از بيست‌ودوم اسفندماه سال جاري آغاز خواهد شد.نحوه ثبت‌نام و شرايط حضور شركت‌هاي علاقه‌مند در بخش نشر الكترونيك از طريق ستاد برگزاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب اعلام مي‌شود. بنابراين، هرگونه پيش ثبت‌نام انجام شده در اين خصوص مورد تاييد نبوده و اين ستاد هيچ گونه مسئوليتي در اين زمينه نخواهد داشت. هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در ارديبهشت ماه سال 1384 به مدت 10 روز با حضور ناشران ايراني و خارجي در تهران برگزار مي‌شود. منبع.

 روزملی کتابخانه

روزافتتاح کتابخانه ملی گذشت و ما ازرسانه های کتابدارانه خود خبری دريافت نکرديم که اصولا وضعيت افتتاح چگونه بود؟ چه گفته شد؟ چه روی داد؟ آيا کتابداران هم بودند؟ به هرحال هرچه بود گذشت مثل هميشه... اما نامه زير درارتباط با کتابخانه ملی است و متن جالبی دارد و توسط خانم صابری تحرير شده است:

 افتتاح ساختمان جديد كتابخانه ملي فرصت مناسبي در جهت شناسايي جايگاه واقعي كتابخانه ها و نقش كتابداران در جامعه با توجه به تحولات نوين در جامعه جهاني است. به منظور از بين بردن تصوير متهجرانه اي كه در جامعه ما از كتابخانه و كتابداران وجود دارد لازم است كه تبليغات وسيع همه جانبه و ملموسي در جامعه صورت گيرد. متاسفانه مشكلي كه در جامعه ما وجود دارد اينست كه اطلاع رساني در مورد جايگاه جديد كتابخانه ها و تحولاتي در حوزه علم اطلاع رساني صورت گرفته است بسيار ناچيز است. با وجود آنكه اكنون چند سال از وارد شدن كامپيوتر و شبكه هاي پيوسته در كتابخانه ها مي گذرد و در نتيجه كتابخانه ها مانند ساير نهادهاي اجتماعي دستخوش دگرگوني و تحول شده اند اما هنوز تصور عامه مردم از كتابخانه همان محل سنتي است كه به اصطلاح انبار كتاب است و كتابداري نيز شغلي است همانند انبارداري كه نياز به درس خواندن و تحصيلات دانشگاهي ندارد(؟)
من هرگاه با اين نظريات و ديدگاهها روبرو مي شوم مقصر اصلي را جامعه كتابداري ميدانم كه با وجود آنكه وظيفه اصليش اطلاع رساني است اما در اين زمينه كمتر اطلاع رساني كرده است.
 در دنياي امروز كه تبليغات نقش مهمي دارد و رسانه هاي ارتباطي و اطلاع رساني يكي از اركان توسعه پايدار محسوب مي شوند سهم ما در استفاده از اين ابزارهاي توسعه چقدر است؟ 
پيشنهاد مي كنم كه روز 11 اسفند كه روز افتتاح ساختمان جديد كتابخانه ملي است را به عنوان ‹روز ملي كتابخانه ها› در كشور ما نامگذاري شود و در اين روز جامعه كتابداري و كتابخانه هاي ما به ميان مردم روند و با تبليغات وسيع و آگاهي رساني سعي كنند كه به تدريج جايگاه و نقش واقعي كتابخانه ها و كتابداران را به جامعه نشان دهند.
بودن يا نبودن؟

بررسي فهرست جهاني پرفروش‌ترين كتاب‌ها نشان مي‌دهد فرانسوي‌ها بسيار وطن‌پرست، آمريكايي‌ها سياستمدار و انگليسي‌ها طالب موضوعات عجيب و غريب هستند.

 بررسي عادت‌هاي خواندن كتاب مردم جهان نشان مي‌دهد انگليسي‌ها بيشتر به خواندن كتاب‌هايي علاقه نشان مي‌دهند كه اصلا وجود ندارند. رمان “هري پاتر و شاهزاده‌ي دورگه” در فهرست كتاب‌هاي پرفروش سايت اينترنتي آمازون قرار گرفت كه قرار است 26 تيرماه منتشر شود. اين آمارگيري كه به مناسبت روز جهاني كتاب از سوي اين سايت انجام شده است، نشان مي‌دهد كتاب‌هاي پرفروش طي سال گذشته به 47 ميليون مشتري در كشورهاي انگليس، آلمان، فرانسه، آمريكا، كانادا و ژاپن فروخته شده‌اند. ادامه...

 کارمشترک
دريک محفل علمی راجع به کارمشترک بين محققان ايرانی بحث ميشد. يکی ازحاضرين معتقد بود که:(( درايران فرهنگ کارمشترک جای خودرا بازنکرده است. همه کارها يا به دوش يک نفر می افتد و بقيه ازانجام کارفرارميکنند يا اينکه اصلا کارانجام نميشود. تازه بعدسراين مساله که نام چه کسی اول ذکرشود مشاجره ميشود. پس بهتراست که هرکسی کارخودش را به تنهايی انجام دهد. اگرنگاهی به کارهای مشترک انجام شده بين محققان ايرانی مثلا رشته خودمان بيفکنيم می بينيم که بيشتر کارهای مشترک بين اساتيد و دانشجويان است آنهم به خاطرمساله رساله کارشناسی ارشد يا دکتری. پس عملا عينيتی برای کارمشترک علمی برای ما وجود ندارد.))
تکذيب دکترفتاحی
گروه كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه فردوسي مشهد در دو سال گذشته نقشي در طراحي و گزينش نهايي سئوالهاي آزمون كارشناسي ارشد نداشته است. اين گروه اعتراض مكتوب خود را به سازمان سنجش در مورد آزمون مسئله دار سال گذشته ارسال داشت كه بعد از حدود هشت ماه پاسخي كلي دريافت كرد كه قانع كننده نبود. اين مطلب به نقل ازدکترفتاحی بود. پس سراين رشته دست کيست؟ نکند که...
/ 0 نظر / 62 بازدید