کتابدارانه ها

اعلام نتایج دکتری کتابداری دانشگاه آزاد

امروز نتایج آزمون دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اعلام شد. گویا که آقایان سهیلی- معرفت-مطلبی و فرهادپور از پذیرفته شدگان این دوره هستند.

این ۱۶ نفر

به خاطر اینکه یکی از دانشگاههای کشور که قرار بود دوره دکترا بگیرد و بعد به دلایلی که بر همگان مبهم و ناآشکار است دوره دکترا هم تشکیل نشد و بعد هم  دوره ارشد برای امسال تشکیل نداد امسال ظرفیت پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. مثلا اهواز امسال پذیرنده ۱۶ نفر است. حال آنکه هرسال بیش از نه نفر در این دوره نبودند. به قول یکی از دوستان احتمالا دانشگاهی که امسال نه دکترا گرفت و نه ارشد دارای کلاس کاری بالاتر از این حرفهاست...! (بدون سوگیری)

جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد

روز چهارشنبه آتی یعنی بیست و نهم شهریور یک جلسه دفاع از رساله کارشناس ارشد در گروه کتابداری دانشگاه چمران برگزار می شود. عنوان رساله تحلیل پیوندهای وب سایت­های نانوفن­آوری با استفاده از روش­­های دسته­بندی خوشه­ای، عامل تأثیرگذار وب و ترسیم نقشه دو بعدی می باشد. آقای فرامرز سهیلی از رساله خود در این روز دفاع می کند. چکیده رساله ایشان را میتوانید در وبلاگ چکیده پایان نامه ها مشاهده فرمایید.

بلوغ وب

همانطور که همگان مستحضرید ۱۵ سال از پیدایش وب گذشته است و تقریبا می توان گفت که از یک نهال نوپا خارج شد و در حال تبدیل شدن به یک درخت تنومند است. در این ۱۵ سال وب شاهد تحولات بسیار گوناگونی بوده است. یکی از این تغییرات چشمگیر پیدایش ویکی پدیاست. این دایره العمارف آنلاین کار خود را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده و موسس آن جیمی ویلز امریکایی بوده است. وی هنگامی که در مدرسه از دایره المعارفها استفاده می کرد با ناکامی هایی چون: محافظه کار بودن-حمل و نقل دشوار و عدم به روز بودن آنها مواجه شد. تا اینکه خود جیمی در ژانویه۲۰۰۱  دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا را ایجاد نمود که نه تنها برای خواندن بلکه ویراستاری کردن آن نیز برای همگان میسر بود. چیزی نیست که در ویکی پدیا نباشد و اگر چیزی را که می خواهید در آن نیافتید خودتان می توانید دست به کار شوید و متن مورد نظر خود را در آن قرار دهید. خود ویکی پدیا امکان به روز کردن مدخلها را فراهم میکند. روزنامه شرق در ویژه نامه پنج شنبه خود گزارش کامل و جالبی درباره ویکی پدیا داده است.

لینک زیر را دنبال کنید. http://sharghnewspaper.com/850616/html/spc7.htm 

خداحافظ Science Direct

علی رغم اینکه هزینه کلانی برای استفاده از این پایگاه اطلاعاتی پرداخت شد و حتی برای آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید دانشگاه... کارگاههای آموزشی برگزار گردید ظاهرا این پایگاه بسیاری از مجلات خود را از دسترس کاربران خارج کرده است. به طول اگر سال گذشته حدود هشت مجله کتابداری و اطلاع رسانی در این پایگاه موجود بود اکنون این تعداد مجلات به دو مجله تقلیل یافته است. با عزیمت رئیس کتابخانه به خارج از کشور دیگر کسی هم متولی این امر و پیگر آن نیست. باید دید تکلیف دانشجویان و اساتید در ترم جدید چیست؟

/ 0 نظر / 73 بازدید