درباره ((درباره الی...))

 چند شب پیش در یک محفل خانوادگی فیلم درباره الی را می دیدیم البته بدون رعایت حق مولف! البته در سینما یک فیلم را دیدن خیلی لذت بخش است. اما وقتی یک دوست، سی دی به صورت مجاز، تکثیر شده فیلم را در اختیارتان بگذارد مسلماً توفیق اجباری است و نمی توانید نه بگویید! درباره الی... حتماً بسیاری از شما دوستان عزیز این فیلم را دیده اید و نیازی به تعریف خلاصه آن نیست. اما این فیلم نکاتی داشت که هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه ای قابل تأمل است. محور اساسی این فیلم به مدیریت خطر و مدیریت بحران برمی گردد. یک اتفاق بسیار بد در یک جمع خانوادگی روی می دهد و همه به نحوی در آن دخیلند. در این حالت چه باید کرد؟ چطور باید مشکل پیش آمده را برطرف کرد؟ چطور باید خود را کنترل کرد و بر اوضاع مسلط بود؟ در این فیلم، خیلی از شخصیتها اول دنبال مقصر می گردند. علت روی دادن حادثه تقصیر کیست تا بار مسئولیت را از دوش خودمان برداریم و به دوش او بگذاریم. عصبی شدن افراد و از دست دادن کنترل، انجام کاری که نباید صورت گیرد و پشیمانی. لحظات سراسر بحران، استرس و فشار روحی. اگر دچار چنین حالتی شویم چه کنیم؟ چطور خود را و دیگران را مهار کنیم تا بحران به مرحله رهاشدگی برسد؟

هرکسی می تواند در زندگی شخصی خود دچار بحرانهایی شود و درصدد حل آن برآید. لیکن بحث ما بر سر زندگی شخصی، هرچند که خیلی مهم است، نمی چرخد. چیزی که مهم است زندگی حرفه ای است. به خصوص برای کتابداران در کتابخانه ها که در معرض تغییرات اساسی هستند.

کنترل اعصاب، دنبال مقصر نگشتن، پیدا کردن راه حلهای اساسی، دیگران را آرام کردن، بازساری مراحل پس از بحران از کارهایی است که میتوانیم برای مدیریت بحران صورت دهیم. هنگامی که به طور ناگهانی بودجه کتابخانه کاهش می یابد و دیگر نمیتوان برای سال جاری منبعی تهیه کرد به جای سرزنش کتابدار مسئول بخش سفارش به دلیل امهال، دنبال راه چاره باید گشت. هنگامی که با یک کاربر بداخلاق مواجه هستیم که کتابخانه را با داد و فریادش و اعتراضهایش که حتی ممکن است به جا هم باشد، کتابخانه را به هم ریخته است، باید سریع اوضاع را مهار کرد و چاره اندیشی نمود. یا یک مدیر کتابخانه هنگامی که احساس می کند یا مشاهده می کند به زودی قرار است تغییرات گسترده ای در سازمان مادر رخ دهد که بر کتابخانه اثرگذار است، باید بتواند سریع بر اوضاع مسلط و چیره شود. در هر صورت، این فیلم نکات آموزنده ای داشت و توصیه می کنیم که کتابدارانی که آن راندیده اند حتما ببینند. چون هم به درد زندگی شخصی شان می خورد و هم برای جنبه حرفه ای کارشان مفید است.  مساله اساسی در این است که این فیلم پایان خوش فیلمهای هندی یا فیلم فارسی­های داخلی را ندارد و هر لحظه از آن کاملاً غیرقابل پیش بینی است.

/ 0 نظر / 63 بازدید