حقیقت و مجاز نمایشگاه کتاب تهران

ویروس کرونا کاری کرد که حتی نشد نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شود. زمانی که در موسم اردیبهشت ماه هرسال منتظر بودیم برسد، غرفه های کتابها را بو بکشیم، در نشستها شرکت کنیم و سر آخر هم با بن هایی که در اختیار داشتیم کتاب های مود نیازمان را بخریم. شلوغی متروها، ترافیک حوالی مصلی تهران، شور و شوق مردم برای خرید کتاب، حتی غرفه های مربوط به شکم چرانی همگی جزو ملزومات و ملحقات نشاط آور کتاب محور نمایشگاه کتاب تهران بودند. ولی امسال اولین سالی بود که چنان جامعه درگیر شیوع ویروس کرونا شد که از یادها رفت. خیلی از کشورها روی آوردند به نمایشگاه مجازی کتاب که حال و هوای نمایشگاه از سر مردم خارج نشود.

بالاخره بعد از مدت ها در کشور ما هم نمایشگاه مجازی کتاب برگزار شد. فعلاً قصد ندارم به نقاط ضعف و قوتش بپردازم ولی تجربه ام خیلی جالب بود.نمایشگاه هم مجازی بود و هم حقیقی!

کتابهایم را طی سه چهار ساعت جستجو کردم، انتخاب کردم و خرید کردم! به همین سادگی! نه مشکلات رفت و آمد بود، نه چالش شلوغی و گشتن در بین غرفه ها و نه نگرانی در جهت شیوع انواع بیماریها. نشستم در خانه و راحت نمایشگاه کتاب گردی انجام دادم. کاش همه چیز انقدر سریع و راحت بود. حتی پرداخت هزینه کتابها به طور سیستماتیک از بن کتابم کم شد و ارسال کتابها هم رایگان بود. چی از این بهتر؟! به قول یک بنده خدایی، خاکی هم نشدیم!


/ 0 نظر / 71 بازدید